Arie Loef hoopt op clementie schaatsbond voetballerlei ric Groeleken betaalt seen cent aan belasting Games Eddy Schurer werpt schuchterheid af lORT ftncLe Qouna/nt ZATERDAG 27 JANUARI 1990 PAGINA 11 E ilders dichtbij rentree ientree van Theo Snelders bij Aberdeen is nog slechts kwestie van tijd. De doelman van de Schotse topclub, die rin^december een derde operatie aan zijn meniscus onder- 'is maandag weer in training gegaan en verwacht over ni9*weken weer in competitieverband in actie te komen. ach- er gouden schoen voor Preud liomine e'halisten, bondsofficials en scheidsrechters hebben Mi- 1, Ipreud'homme uitgeroepen tot voetballer van het jaar me; in België. De doelman van KV Mechelen kreeg 386 n.auien. Twee jaar geleden kreeg hij de „Gouden Schoen" al- Mare Emmers (209) werd tweede en Mare Degryse Michel Preud'homme (links, naast Aad de Mos) is België's beste. FOTO: ANP Wuttke heeft nieuwe werkgever Wolfram Wuttke van FC Kaiserslautern heeft een nieuwe werkgever gevonden. De 28-jarige middenvelder, die bij zijn huidige club in ongenade is gevallen, tekent binnenkort een contract bij de Spaanse tweede-divisieclub Espanol. De club uit Schotland niet zuinig De Schotse voetbalbond is niet zuinig in de voorbereiding op de eindronde van het wereldkampioenschap. Het trainings kamp van het nationale elftal is van 23 tot 31 mei vastgesteld in de Portugese badplaats Estoril. De WK-ploeg zal al van 11 tot 13 februari in Genua verblijven, waar Schotland twee van zijn drie groepswedstrijden speelt. De reis is bedoeld als verkenning van het stadion en het Grand Hotel Bristol te Rapallo waar de Schotten zullen verblijven en de kamerprij- zen per nacht rond de 400 gulden liggen. Stefan Rehn is bankzitten beu Stefan Rehn heeft een contract getekend bij IFK Göteborg. De Zweed was het bankzitten bij Everton beu. Sinds hij be gin dit seizoen bij de Engelse topclub kwam, speelde hij slechts één wedstrijd in de league. Het kostte hem zijn plaats in de selectie van het Zweedse nationale elftal. Rehn tekende voor twee jaar bij IFK. Maradona dreigt weer met vertrek Diego Maradona heeft, niet voor de eerste keer, gedreigd Na- poli te verlaten. De Argentijn kreeg deze week een repri mande nadat hij toch „maar enkele traininkjes" had gemist. Maradona zegt de kritiek op zijn functioneren op en om het veld moe te zijn. De aanvoerder van de koploper in Italië wil een gesprek met voorzitter Ferlaino. Printer door dubbele armbreuk niet naar nk 'IJlHOVEN De zeeltijsbaan van Assen is Weekeinde het toneel g°ot| de Nederlandse 0k_ ats-kampioenschap- voor dames en heren. r de begeleidingscom- kernploegen (BCK) toiJ belangrijk titeltoer- n omdat er nog diverse en (tickets te vergeven Alleen de deelne- l van de allrounders Veldkamp, Ben van Iiurg en Herma Meijer vast. Voor de dames jog drie plaatsen be- baar en de heren rij- om twee startbewij- iprintersploegen worden (e hand van de uitslagen jsen samengesteld. Hen- <an der Meer, Leo Visser pristine Aaftink verdedi- fanaf vandaag hun titels, i afwezige is sprintkampi- Arie Loef. Nederlands i man op het ijs brak vo- |veek zijn arm nadat hij hets tuimelde. kwakte de afgelopen den zelden tegen het ijs. -jarige sprinter uit Eind- stijl beschouwde dat als een jnlijke triomf omdat in Ine rieden menige buiteling danig frustreerden. Hij *1 zijn valangst te hebben rn- onnen, maar vorige t-: 3 tuimelde de HTS-stu- 9as' van z'n mountain-bike. taat: een dubbele arm- Gevolg: de Nederlandse ititel gaat over in andere in en zijn startbewijs rHtJ het wereldkampioen- irqenin Tromsö zal ter discus- ej p?an. „Ik kan alleen maar ei_ 1 dat de BCK mij een geeft", laat Loef de I ische commissie van de weten. Ih het verleden kocht Loef re gelmatig een kaartje voor het kleine ijsbaantje in het Belgi sche Lommei. Samen met een vriend sleutelde hij dan uren aan zijn bochtentechniek. De Belgische „curven" leken maar weinig op de bochten van de Nederlandse ijsbanen. Bovendien hadden de bouwers kort naast de baan een beton nen muur opgetrokken. On danks, of misschien wel dank zij deze ongemakken overwon Loef er zijn angst voor valpar tijen. Nuchter Op het ijs blijft hij tegenwoor dig redelijk staan. Met fietsen heeft Arie Loef meer proble men. Op de tweede dag van het trainingskamp in het Itali aanse Collalbo gleed de Bra bander door de winterse om standigheden op een weiland hard onderuit. „Ik moest plot seling uitwijken. Door die on verwachte beweging lag ik in eens op de grond. Aanvanke lijk had ik behoorlijk veel pijn aan mijn been en enkels, maar de dokter constateerde later een dubbele armbreuk. Maar ik ben er vrij nuchter onder gebleven. Tot dusver heb ik ieder jaar wel wat gehad. Ik had deze blessure kennelijk nog te goed". Zijn deelneming aan het we reldkampioenschap in het Noorse Tromsö, op 24 en 25 fe bruari, kwam hiermee op de tocht te staan. Omdat hij het NK in Assen slechts vanaf de tribune kan volgen en de be geleidingscommissie kernploe gen (BCK) aan de hand van de ranglijst dé WK-selectie be kendmaakt, hoopt Loef op cle mentie. „In het verleden is'In- grid Haringa (voormalig sprintkampioene, red.) op een later tijdstip getest. Zij was tij dens het NK ziek. Op grond van die test werd zij ook naar het WK gestuurd. Bovendien heb ik gezien mijn tijden ook recht op het wereldkampioen schap", meent de nationale kampioen op 500 én 1000 me ter. Loef is, nadat Jan Ykema af scheid nam en in een bobslee stapte, Nederlands snelste man op ijs. Hij ontfermde zich als het grote talent over de erfenis van de Friese ras-sprinter die in het verleden ook wel eens het ijs ongewild met andere ogen bekeek. De Eindhove- naar nam zonder problemen de fakkel op de 1000 meter over, hij scherpte het Neder lands record tot 1.14,03 aan. Het sprintrecord staat nog steeds op naam van Ykema, gevestigd in zijn zilveren rit op de Olympische Spelen in Cal gary: 36,76. Van een 36'er droomt Arie Loef alleen nog maar. Zijn persoonlijk record staat op 37,69. In de aanloop naar het seizoen werkte de sprintkern ploeg van bondscoach Eppie Bleeker hard aan de eerste dertig meter van de sprint. Testen hebben uitgewezen dat daar de meeste winst geboekt kan worden. Maar die arbeid ging ten koste van de tweede sprintafstand, de 1000 meter. Bij de Nederlandse afstands kampioenschappen was het verval van Loef in de laatste ronde bijvoorbeeld veel te groot. Automatisme „Starten moet een automatis me worden. Een kwestie van veel doen en een goede coördi natie. We 'hebben inderdaad veel getraind op de startsnel heid. Helaas zijn er nog geen bijzondere tijden uitgerold. Bo vendien is die training ten koste van de 1000 meter ge gaan. Maar dat probleem ken de Mey (de huidige wereldre cordhouder met 36,45 op de 500 meter, red.) vorig jaar ook. Maar ik relativeer het altijd. Ik schaats nu twee jaar en heb veel progressie gemaakt". De nationale sprint-selectie staat de laatste jaren in de schaduw van met name het Russische en Oostduitse ge weld. Om het gat met de we reldtop te dichten, pleit Loef voor een speciale groep van jonge sprinttalenten. „De hui dige Nederlandse allround-top is voornamelijk gebaseerd op Jong Oranje. Zo'n groep zou ook stimulerend voor het ni veau van de sprinters zijn. In Friesland bestaat zo'n sprin- tersploeg. En het resultaat was er met Jan-Jan Brouwer, die op de afstandskampioenschap pen de vierde plaats haalde". De sprinters hebben in eigen land op dit moment grote con currentie van het langebaan schaatsen. Loef heeft een op merkelijke visie. „Ik vind het EK bijna hetzelfde als het WK. Alleen Eric Flaim voegt iets toe aan het wereldkampi oenschap. Bij de sprint ligt dat verschil heel anders. Het ni veau is veel breder, Amerika nen, Canadezen en Japanners. Daarom vind ik het zo jammer dat er geen EK voor ons be staat". Spectaculairder „De sprint is veel spectaculair der. Mensen buiten Nederland komen alleen maar voor de 500 meter. Bij de kilometer lo pen veel mensen al weer weg. Het is net als de Amerikanen zeggen: „De tien kilometer is net zoiets als het kijken naar het groeien van gras Ik vind de tien kilometer ook uiterma te saai. Misschien is de 10.000 meter zaterdag door de storm wel interessant. Ik wil wel eens zien of de schaatsers net zulke vlakke rondetijden kun nen rijden als in Heerenveen. De vijf kilometer vond ik vroeger al veel te lang. Al die Arie Loef: „Gezien mijn tijden heb ik recht op het WK" tie". De komende dagen moet Arie Loef de training beperken tot duurwerk. Snelheidstraining is nog niet mogelijk. „Ik heb de meeste trainingen wel ge had. De conditie is goed. Op dit moment ontbreekt me de mogelijkheid voor de specifie ke snelheidstraining. Maar ik denk op tijd klaar te zijn voor het WK. Afgemeten aan mijn tijden hoor ik er bij te zijn. Het zal overigens een zware klus worden om drie man bij de eerste twintig te krijgen. Maar onze tijd komt wel weer". BERNIE VAN UNEN -keSTE NIET-JOODSE VOETBALLER IN ISRAËLISCHE COMPETITIE ich- 3wis?HEDE Zijn moe- leeft zo haar beden- In; zoon-lief voor ^•laanden naar Israel. Hand dat al jarenlang somber wereld- Bs zorgt omdat Israe- ^an Palestijnen elkaar het leven staan-. Een waar Eric Groeleken öyaal belegde boter- verdient - nee, het haar liever geweest ij in, pakweg, België ;aan voetballen. Maar niet anders. Zelf is Groeleken, even te- in het regenachtige m. lede, dik tevreden '"Ie overstap naar Mac- '!°gIïaifa. „Ik heb opti- /aie geprofiteerd van de penemen bij FC Gronin- <0g recaire situatie, waarin ■oningen zich bevindt, is 'zaam bekend. De noor- j eredivisieclub leefde mg door toedoen van Jlistische optreden van Hgglrzitter Renze de Vries ll te grote voet en moet u voor bloeden. De club en schuldenlast van bij gen miljoen gulden met hee, ontving daarnaast Ikonrolg van een zwart geld- ckap een naheffing van de Jitwfover 1984 van ruim één led ti gulden en kan over de aen vier seizoenen nog jn op forse belasting eden en dito boetes. Om ^ftiditeitsproblemen tege- komen, bleek FC Gro- niet ongenegen spelers hand te doen. Het ge- jas dat de club rond de ling, toen FC Gronin- jh in Israël voorbereidde tweede helft van de Eric Groeleken bij Maccabi Haifa, dat op zoek bleek naar een buiten landse aanvaller. Groeleken hapte gretig toe. „Omdat het avontuur me wel trekt en het geld goed is. Ik vang meer dan in Groningen, veel meer. En wat helemaal leuk is: ik betaal in Haifa geen cent aan belastingen", lacht hij. „Bovendien was de situatie in Groningen tamelijk uit zichtloos. Ik werd daar niet echt vrolijker van. Er heerst een grafstemming. Ze zitten in, het Oosterpark echt in elk kantoortje te vergaderen over de vraag hoe de problemen op gelost kunnen worden. Ik zie het somber in voor de club". Salaris Als speler merkte Groeleken weinig van de financiële pro blematiek. „Het houdt de groep natuurlijk bezig, dat wel. Maar er werd verder wei nig over gesproken. Daar was ook eigenlijk geen reden voor, omdat we ons salaris steeds keurig op tijd kregen. Vraag me niet hoe dat lukte, maar het geld kwam elke maand keurig op tijd binnen", zegt Groeleken die in sportief op zicht een lichtpuntje ziet in het duistere bestaan van FC Gro ningen. „Het zal de spelers tot het uiterste motiveren. Veel jongens zullen zich de komen de maanden willen bewijzen om weg te kunnen komen. Dat kon wel eens een hele sterke invloed hebben op de presta ties". zitten in Israël. De ontvangst bij zijn nieuwe werkgever Maccabi Haifa was perfect. „Ik weet toch hoe het in Neder land gaat als er weer een bui tenlander is binnen gehaald. Dat soort jongens wordt met een scheef oog bekeken, je ziet ze als indringers. In Israel werd ik meteen opgenomen in de groep. Voor m'n eerste wedstrijd, die tegen FC Utrecht, wenste iedereen me „good luck". Dan gaan we in Nederland toch anders met buitenlanders om". Unicum Het heeft er volgens Groele ken alles mee te maken dat hij in de Israëlische competitie de eerste niet-jood is. Een uni cum. „Dat merkte ik al gelijk toen ik in Israel landde. Kreeg ik meteen vijftien fotografen op me af. Het was nog net geen Italië, maar het leek er veel op. Het is een beetje Zuid- europeaans, de manier waarop ze de sport beleven. Dat merk te ik ook tijdens een wedstrijd bespreking. Een bepaalde speler werd niet opgesteld, dat begreep ik ten minste - en wat doet die jongen? Die gooit kei hard een glas kapot tegen de muur! Ik lag onder de tafel van het lachen. Niemand zei er verder wat van. Want scherven brengen geluk, hè. Ze zijn daar kennelijk heel bij gelovig". Hij laat vervolgens een Israëli sche krant zien die via een hele pagina in het Hebreeuws uitgebreid berichtte over de komst van de Nederlandse voetballer. „Gaat helemaal over mij, ja. Leuk stukje hè", wijst-ie op het volstrekt onbe grijpelijke verhaal. „Ach, het schijnt niet zo moeilijk te zijn om de taal te spreken en be grijpen. Maar dat schrijven zie ik me nog niet zo snel leren". Groeleken ziet weinig aanpas singsproblemen. „M'n ploegge noten slepen me er wel door heen. Ik ben al bij een paar jongens thuis geweest en heb gemerkt dat de sfeer heel goed is. Bovendien komt m'n vrien din binnenkort ook over". Hij woont inmiddels in een hotel in Haifa, een stad met 300.000 inwoners, waar de mensen weinig merken van de span ningen tussen Israëliërs en Pa lestijnen. De levensstandaard ligt er hoog, heeft Groeleken gemerkt. Zo is een auto er on betaalbaar. Om die reden zal hij zijn Nederlandse wagen binnenkort laten inschepen richting Israël. „Want als je daar een auto aanschaft, schijn je echt een kapitaal kwijt te zijn". Ajax van Israël Wat het voetbal zelf betreft, stelt Groeleken dat hij goed te recht is gekomen. „Maccabi Haifa is een beetje het Ajax van Israël, een club met een vergelijkbare uitstraling. Het voetbal leeft er flink. Bij een topper zitten er toch dertig- tot veertigduizend mensen op de tribunes. Het niveau is heel FOTO: DIJKSTRA behoorlijk, heb ik gemerkt. Het voetbal is vooral geba seerd op techniek, ze kunnen heel aardig met een bal uit de voeten". „De handelingssnelheid ligt er lager dan in Europa, dat wel. Ook fysiek zijn ze nog niet zo veel gewend. Maar het voetbal schijnt wel steeds beter te wor den. Ze spelen veel tegen wes terse clubs, zo kwam onlangs FC Köln op bezoek. Daarna gaan we Voor een week naar de Sovjetunie voor een trai ningsstage, ook daar kan de ploeg er alleen maar op voor uit gaan. En ik kom een keer in de Sovjetunie. Dat maak je toch niet elke dag mee". TEUN STAAL WERNHOUT De rol die Eddy Schurer dit jaar krijgt toebedeeld, is illu stratief voor de status van TVM. De wielerploeg wordt in Ne derland maar niet als de ge lijkwaardige van Panasonic, PDM en Buckler beschouwd. Met Schurer als kopman zal dat ook niet snel veranderen, ook al roept ploegleider Cees Priem tegen iedereen die het wil horen, dat het hoog tijd wordt om zijn team serieus te nemen. Voor Priem valt te vrezen dat ook in 1990 de wens de vader van de gedach te zal blijvep, want ondanks een aantal versterkingen heeft TVM geen ploeg waar de klas se vanaf druipt. Tijdens de perspresentatie in het Belgi sche grensplaatsje Wernhout werd deze week Jörg Milller als kopman voor de Tour naar voren geschoven. De ploeglei ding dicht hem kansen voor een plaats bij de eerste tien in het eindklassement toe. Met de aanwijzing van Jesper Skibby als kopman voor de Ronde van Italië heeft Priem zich re alistischer opgesteld. De Deen won vorig jaar een rit en ein digde uiteindelijk als twaalfde. Zo ook het kopmanschap van Phil Anderson en Johan Ca- piot in de klassiekers te verde digen is. Dat Eddy Schurer eveneens een beschermde rol krijgt in de klassiekers is op basis van zijn prestaties enigszins verba zingwekkend. De in Branbant woonachtige Fries heeft on miskenbaar talent, maar be haalde vorig jaar niet één aan sprekende overwinning. Als het aan Schurer ligt, komt daar dit jaar verbetering in. Hij schrijft zijn gebrek aan ze ges voor een belangrijk deel aan pech toe. „Niet te geloven zo veel tegenslag ik heb gehad. Lekke banden, valpartijen en twee plaatsen. Er leek geen eind aan te komen", klaagt Schurer, die desondanks een Eddy Schurer FOTO: PR beschermde rol bij Priem heeft afgedwongen. Na afloop van vorig seizoen vond Schurer het hoog tijd om de schuchterheid af te werpen en eens van zich af te bijten. Hij eiste een beschermde sta tus in de klassiekers op basis van de vorderingen, die hij hoe dan ook heeft gemaakt. „Ik laat me niet meer de wet voorschrijven", meldt een op vallend strijdlustige Schurer. „Ik weet wat ik kan en wat ik wil. Als ik vertrouwen krijg en in de koers voldoende steun, rolt er beslist een keer een goed resultaat uit". Schurer heeft verder van Priem de toezegging, dat goede prestaties in de voorjaarsklas siekers tot salarisverhoging zal leiden. Schurer: „Ik verdien niet slecht, maar vind wel dat ik meer waard ben. Ik heb ook flink spijt vorig jaar mijn con tract met twee jaar te hebben verlengd. Darmee heb ik me zelf financieel tekort gedaan. Die fout maak ik niet meer. Het is billijk dat er een aan passing van mijn contract volgt als ik in de voorjaars klassiekers goed presteer en dus mijn beschermde positie waarmaak. Ik wil me eindelijk eens laten gelden". f. door Frank Werkman Argeloos aantippen van de toetsen van de knoppendoos, die ons thuis een blik gunt op de wereld, deed me eerder deze week via de tv in Auckland belanden. Te zien was een aantal cricket-achtige figuren, compleet in het wit op een wat bruin-groene ondergrond. Inzoemen op de poppetjes gaf aan dat het ging om vrouwspersonen. Nog was niet helemaal duidelijk wat ze precies deden. Tot echter één dame close in beeld kwam en zij liet zien wat de reden was waarom die plaatjes op mijn netvlies werden projecteerd. De met lange witte rokken, idem truien en dito hoofddeksels uitgemonsterde tantes beoefenden bowls, een wel zeer Brits spelletje. Bowls komt er in het kort op neer dat je met een projectiel in de vorm van een Gouds kaasje vanaf enige tientallen meters afstand moet proberen zo dicht mogelijk in de buurt te komen van een echt rond, veel kleiner object. Een tamelijk curieuze bezigheid, die enigszins verwant is aan het niet minder merkwaardige maar dank zij Franse invloeden inmiddels minder mysterieuze jeu de boules. Wat deden die bowlsters nu in hemelsnaam in Auckland? Ook dat werd ik betrekkelijk snel gewaar. In die Nieuwzeelandse stad worden op dit moment de Gemenebestspelen gehouden. Of zoals de Engelsen dat zelf noemen: de Commonwealth Games, het podium voor sporters uit alle delen van het vroegere Britse wereldrijk. Tot het moment van ontdekking van die truttige tota's wist ik niet beter dan dat de Gemenebestspelen een serieuze ontmoeting waren van lieden die lichamelijk op een redelijk hoog niveau competitie bedreven. Niet echter. Ook folkloristisch kaasjerollen staat dus op het programma. Dan zullen ze daar in Auckland ook wel darten, snookeren en modderworstelen. Wat een drama! Later dit jaar staan in het Amerikaanse Seattle de Goodwill Games op het programma en als je commercials op kabelzender CNN mag geloven dan wordt ook dat een spektakel van de bovenste plank. Met daar natuurlijk weer allemaal typisch Amerikaanse activiteiten als rollerskaten en show-wielrijden. Maar dan ook nog eens verbaal en fysiek ondersteund door die vermaledijde cheergirls, die rond hopsende, vol met veren en pluimen gestoken middle- class deerntjes, die via het randgebeuren de schijn van enthousiasme moeten ophouden. Erbarmelijk. Vorig jaar werden in Karlsruhe weer andere Spelen gehouden, de World Games. De Westduitse televisie stond dagenlang bol van touwtrekken, paalklimmen en klootschieten. Postume erkenning voor Barend Barendse en zijn Spel zonder Grenzen. Maar wat een ongein! Waarom moet al die flauwekul toch steeds op de televisie? Dat is toch wel eens en nooit meer, zou je denken. Maar nee hoor. De ene Games zijn nog niet afgelopen of de openingsceremonie van de volgende schiet al weer een partij driftige doffers het zwarte zwerk in. Als ze die dingen nou van klei zouden maken, kon al meteen op de openingsdag een heel onderdeel worden afgewerkt. Maar nee hoor, die evenementen moeten nog veertien dagen duren ook. Niet om aan te zien. En dan heb ik het nog niet eens gehad over de Stoke Mandeville Games, de Gay Games en de Twinning Games. Nog even en er zijn meer Games dan religies. En allemaal willen ze nog serieus worden genomen Kijk, dat ook deze sporters graag hun krachten willen meten met gelijk gestemde zielen van elders, daar kan ik best inkomen. Als ik goed zou kunnen dominoën of mikadoën wilde ik dat op andersmans kosten ook wel eens ergens anders op deze aardkloot proberen. Liefst zo ver mogelijk weg, lekker zonnetje, prettige temperatuur en zo. Maar ik zou nooit en te nimmer op de televisie willen. Dat zou ik m 'n familie niet willen aandoen. Want die heeft ook een knoppendoosje en voor ze het weet is Timboektoe in huis en ben ik als opper-mikado in beeld. Ik moet er niet aan denken. Er zijn al genoeg truttige tros- spelletjes met mensen die zo graag op het scherm willen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11