Vernieuwd en uitgebreid! Ontdek Casba van de iaren '90! Minder groente aangevoerd dan in eerste weken '89 2 c IN EN OM DE KAS Ij X X A üchade Spaans citrus jroter dan verwacht Onmisbare bron van kennis voor bollen vak jubileert ïe ;it«LAND EN TUINBOUW Ceidó&Qowumt VRIJDAG 26 JANUARI 1990 PAGINA 15 OQ Ie schade aan het citrusfruit in Spanje als gevolg van de slechte weersomstandigheden is groter dan verwacht. In december werd er al melding gemaakt van een verlies van 344 miljoen ilo citrusfruit maar uit het marktinfo van het Produktschap roor Groenten en Fruit blijkt thans dat de schade geraamd wordt op maar liefst 630 miljoen kilo. Vooral de diverse soorten landarijnen hebben flinke verliezen te incasseren gekregen. Bij Clementines is 75 procent van de oogst verloren gegaan. Wat Satsuma's en Clauselina's betreft is de schade nog groter, 80 :ent. Voor de verschillende sinaasappelsoorten variëren de ferliezen van 10 tot 25 procent. Het slechte weer zadelt de ci- istelers op met een schadepost van 220 miljoen dollar. Naast schade aan het citrusfruit hebben ook andere groenten en de Iruiven schade opgelopen. Dit is het geval bij artisjokken, tafel- iruiven, olijven, tomaten, sla en overige groenten. De oogstver- jezèn voor deze gewassen variëren van 20 tot 70 procent. )een eet meer van eigen bodem foor het eerst in zeven jaar hebben Deens groente en fruit een roter deel van de Deense markt veroverd dan de in het bui- ;nland geteelde produkten. De verkoop van Deens groente en |ruit is in het afgelopen jaar met acht procent gestegen. Daar- Smitegen is de import van buitenlandse produkten gedaald met procent. In de laatste vijf jaar zijn de Denen een kwart ïeer groente en zestien procent meer fruit gaan teten. Maar )t nu toe was het het buitenland dat daar voordeel van had. In de eerste twee weken van het nieuwe jaar viel de aanvoer van groente voor de meeste gewassen kleiner uit dan in 1989. De aanvoer van glassla was bijna 13 miljoen stuks groot. Dat is bijna 3,3 mil joen kroppen minder dan in 1989. Behalve sla van 190/200 gram per stuk, wordt er'dit seizoen ook meer zogenaamde zware sla aangevoerd. Deze sla heeft een gewicht van 230 tot 300 gram per stuk. Uit de prijs vorming blijkt dat er een groeiende belangstelling be staat voor zware sla. In de tweede week van januari bracht de sla van 200 gram gemiddeld 65 cent per stuk op en voor een krop met een ge wicht van 300 gram werd er gemiddeld een gulden tien be taald. Krulsla werd ook in kleinere hoeveelheden aange voerd. De aanvoer viel met 72.000 stuks terug naar 121.000 stuks. Het kleiner geworden aanbod bracht gemiddeld 19 cent per stuk meer op. Een belangrijk gewas in de winter, wat de aanvoer betreft, is radijs. De aanvoer van dit gewas kwam op ruim 1,3 miljoen bos uit, tegen 1,6 miljoen bos in 1989. Ook hier was er sprake van een hogere middenprijs. Voor de sortering „middel" lag de prijs 3 cent hoger en voor de sortering „middel-grof"' 9 cent per bos. Andijvie, een belangrijke glasgroente in de winter, zak te in aanvoer terug van 501 ton in 1989 naar 326 ton in de eerste twee weken van janua ri. De gemiddelde prijs kwam uit op 3,40 gulden per kilo te gen 2,63 gulden in 1989. Kro ten werden eveneens minder aangevoerd, namelijk 374 ton tegen 539 ton in 1989. Zoals vorige week reeds gemeld, valt de aanvoer van spruiten tot op heden kleiner uit. Terugval Waspeen is ook een belang rijk produkt in de winterpe riode. Voor dit gewas is er sprake van een geringe terug val in de aanvoer en wel van 13 ton ten opzichte van 1989. Breekpeen daarentegen werd in grotere hoeveelheden aan gevoerd. Deze aanvoer viel 161 ton groter uit. Bij de sluitkool valt het op dat er in de eerste twee weken van januari een record hoe veelheid witte kool op de markt kwam. De aanvoer was bijna tweemaal zo groot als Een belangrijk gewas in de winter, wat de aanvoer betreft, is radijs. Hier is de keurmeester op de veiling bezig met zijn werk. foto.- l.n. krul vorig seizoen. Het gaat om een aanvoer van maar liefst 2449 ton. Deze recordaanvoer werd tegen uitstekende prij zen afgezet. Vooral de grote maten brachten hoge prijzen op, namelijk 60 cent per kilo tegen 20 cent in 1989. Deze gunstige prijzen werden mo gelijk door de afzet naar de USA, in verband met het ver loren gaan van een deel van de oogst van wintergroenten in Texas door strenge vorst. Van rode kool werd er 92 ton minder aangevoerd. Spitskool daarentegen was goed voor een 43 ton grotere aanvoer. De witlofaanvoer bleef 192 ton achter bij die van 1989. Tot slot twee gewassen waar van er grotere aanvoeren ge realiseerd werden. De aan voer van prei kwam op 4280 ton uit. Deze aanvoer was 694 ton groter dan in 1989. Toch lag de middenprijs 62 cent per kilo hoger dan in 1989. Spits kool, de hekkesluiter in dit overzicht, was goed voor een aanvoer van 226 ton. Deze aanvoer was 15 ton groter dan vorig seizoen. Het totaal aan bod van groenten in de eerste twee weken van januari valt dus kleiner uit dan in 1989. Toch is er geen sprake van schaarste. De middenprijzen lagen wel hoger dan in 1989. /jm Van den Hoek verricht ook broeiproeven voor veredelaars die onder meer hun nieuwe tulpen gillen testen. Weinigen weten overigens dat tulpen ook in de vaas groeien en een bepaalde stand jpannemen. Herschikken is er dan ook niet bij. foto: pr Veel kwekers, broeiers en veredelaars uit de bloembollensector weten Van den Hoek's Broei- proevenbedrijf in het, schilderachtige Noordhol landse dorpje 't Veld bij na blindelings te vinden. In de halve eeuw van zijn be staan heeft het bedrijf zich ontpopt tot een onmisbare bron van kennis voor het bol- lenvak. Dit bedrijf nu, bestaat deze maand vijftig jaar. Een halve eeuw peuteren, zoeken en speuren naar broeimoge- lijkheden van bloembollen en het uiteindelijk voor elkaar kunnen krijgen om ze op na genoeg elk gewenst tijdstip in bloei te hebben. Toveren op commando zogezegd. Het jubi leumfeest krijgt extra glans door de officiële ingebruik stelling van een databank met broeigegeven over zo'n 600 cultivars. Het computerbe stand, dat zal doorgroeien naar 1500 cultivars, is het grootste in zijn soort tér we reld en het tastbare bewijs van de enorme know-how, die bij Van den Hoek is ont wikkeld. Jac. van de Berg, voorzitter van het bestuur van de stichting die het be drijf exploiteert, steekt zijn te vredenheid over deze geauto matiseerde „broeiersalama- nak"niet onder stoelen of banken. „We zijn enorm blij, dat het nu zover is gekomen. Met het computerbestand is het be houd voor informatie met een onschatbare waarde veiligge steld voor de toekomst". Van den Hoek's Broeiproe- venbedrijf is duidelijk een spil in een voor het bollenvak es- sentiele informatiestroom. Dat het zo ver zou komen hebben velen niet voor mogelijk ge houden want de geschiedenis van het broeiproevenbedrijf is bepaald niet over rozen ge gaan. Door de neergaande Casba Woondorado is altijd in beweging met speciale shows en akties om u zo aktueel en volledig mogelijk te informeren over trends, kollëkties en woonideeen. Daarom werd Casba Woondorado uitgebreid tot maar liefst 10.000 m2. Kortom: Casba is klaar voor de jaren '90. Bij aankoop van Romantische meubelen v.a. f 4.000,- krijgt u tijdelijk GRATIS een bijpassende sfeervolle TAFELLAMP in de pasteltint van uw keuze. te| dui t eq d; 11.(1 wal kri, bifi vraj 3etb hé uit net aid sn i! dorp gaan Vaii te rt teel I waa Casba Woondorado EXTRA'S Volop KARPETTEN bij Casba, sfeermakers op de vloer! Alles onder één dak Voordeliger dan elders door gezamenlijk groot en messcherp inkopen Gratis opslag voor latere levering Kinderspeelhoek met video Ruime parkeergelegenheid Kwaliteitsgarantie inteneur Waarborg Rolstoelvriendelijk Parket, kurk en plavuizen zijn weer A helemaal in. Casba biedt u een enorme (li keuze KARPETTEN o.a. uit de wereld- vermaarde Pierre Balmain-kollektie./' 2500 m Jong Wonen f Trendhopper Collection Accessoires en 1001 Woonideeën j in de Trendshop Exclusieve Zitmeubelen j AMORE Collection Modern vele bekende topmerken 2000 m Romantisch Modern Kwaliteits-meubelen in zitkomfort 2000 m Slaapkamers Alle bekende merken zoals Auping. Moser etc. 500 m Kastenspecialist 1001 oplossingen voor ieder opbergprobleem. 10.000 m ■■HEEFT 'T SOWIESO Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude, Telefoon 071-89.93.46 Open: Ma. t/m vrij. 9.30-17.30 uur. Donderdag koopavond tot 21 uur. Zaterdag van 9.30-17.00 uur. conjunctuur van het bollen vak in de jaren zeventig, daal de het aantal opdrachten voor het in bloei trekken en testen van nieuwe gewassen drama tisch. Jan van den Hoek, die het bedrif in '71 na de dood van zijn vader (de oprichter) had overgenomen, ging een samenwerkingsverband aan met Triflor uit Oude Niedorp, maar dat bracht- afgezien van de nodige nieuwbouw- niet de noodzakelijke opleving. In 1981 leek een faillisement on afwendbaar, maar zover kwam het niet. J.Komen, de toenmalige vice-voorzitter van het Produktschap Voor Siergewassen, was dermate gecharmeerd van de activitei ten bij Van den Hoek, dat hij solo een actie begon voor be houd van het bedrijf. Komen klom op de baricades en sa men met een aantal gelijkge stemden wist hij het klaar te spelen, dat het Produktschap in '81 een renteloze lening verstrekte aan een stichting, die de continuiteit van het be drijf moest waarborgen. Het was een beslissing die het nodige stof deed opwaaien. Maar nu, negen jaar later, heeft Van den Hoek alle criti ci de mond gesnoerd. De posi tie van het bedrijf is enorm versterkt. Dank zij een realis tisch beleid, zowel technisch als economisch opzicht, blaakt de stichting van gezondheid en is het bedrijf comfortabel gehuisvest in een modern ge outilleerd complex, dat in alle opzichten voldoet aan de ei sen van deze tijd. Het is een klimaat gebleken waarin Van den Hoek uitstekend gedijdt. De activiteiten zijn sterk uit gebreid. De bolbloemen, waarmee tentoonstellingen als Keukenhof Lisse, Midwinter flora Lisse, Lenteweelde Op dam, Lentetuin Breezand, Westfriese Flora Bovenkar- spel en Westerkogge Elora De Goorn worden ingericht, wor den in 't Veld in showconditie gebracht. Daarnaast verzorgt Van den Hoek de inzendin gen van het Internationaal Bloembollen Centrum voor grote beurzen en manifesta ties in het buitenland. Ook verricht Van den Hoek broeiproeven voor verede laars, die hun nieuwe culti vars willen testen. Daarbij gaat het om tulpen, lelies en narcissen. Ook wordt ge bruikswaarde-onderzoek ge daan. Daarbij worden groei, houdbaarheid, verklistering en ziektegevoeligheid geana lyseerd. In toenemende mate wordt Van den Hoek ingeschakeld door bedrijven en instellingen die, zuiver uit decoratieve overwegingen, bloeiende bol bloemen willen gebruiken voor fotosessies, showrooms en beursstands. Uit een en ander mag worden afgeleid, dat de stichting Van den Hoek's Broeiproevenbe drijf haar bestaansrecht ruim schoots heeft bewezen. Dat is extra-onderstreept met de na tionale Tuinbouwonderne- mersprijs die in '87 aan de stichting werd toegekend. Lepra zal oris zeker een zorg zijn! Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135, 10^7 DN Amsterdam, tel. 020-9 3897 3.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9