mmoom.'T India Wa bereidt vuurvaste genietingen „Jeugd blijft geloof zoeken" NIEUWE KATWIJKSE PASTOOR KAPTEIJN: ïjlDEN OMGEVING Qeid&iQowuvnt VRIJDAG 26 JANUARI 1990 PAGINA 13 LANGS (door OMWEGEN [Ton Pieters Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. vele liefhebbers van d» oosterse keuken (uit of var!uis) in Leiden en omge- iig kunnen geconfron- Herd worden met een ■euwe terminologie op Tjlinaire basis. Een nieu- raap kennismaking met b titn andere eetcultuur en uJJjn uitbreiding van de ivejcabulaire. Al geruime wordt het vaderland Sjerstroomd met voedsel- u%eidingen die van ver de grenzen komen i onze smaak kunnen prijken. Aangevoerd ookior het grote contingent 1s,jhinezen" dat al decen- '°A geleden ten onzent s«%te voet aan wal zette, 0(jp er nu bijna overal (ai)?anse, Spaanse, Italiaan wol Griekse, Turkse, Joe- 3islavische, ja Cyprische, en Zweedse die ons i: ojn specialiteiten voor- 15'botelen en naar onze iREjnst dingen. Maar bijna ;t). gemerkt is vanuit het 5.45pre oosten, althans ru,(ië, een nieuwe „keu- JJjn" binnengedrongen. zj Engeland al sinds euwen" bekend omdat n Brits-Indisch was. Nu het dan het Indiase res- jirant dat z'n entree eft gemaakt. Niet meer oo. vanzelfsprekende pi-speciaal, de babi ;N ngang en tjaptjoi en e verder al dat ge- lipgde Cljiinees-Indone- 6.occh eetvertier mag he- (ai We gaan ons nu ook "eighouden met lams- n >es in allerlei geroos- 12pde faculteiten, met kip i.oól yoghurt en met Nan, 2-1 typisch Indiase brood, o. »>en rundvlees, want in ,4„°fflia is de koe nog steeds 'nhoji heilig dier. 6.0Q kunnen deze eredienst e R onze lekkere honger nu "bi vieren in Leiden, aan de 4puwenkerkkoorstraat, (ir het al twee maanden op 3llndiase manier toegaat bij (a'Jjdia Way", een oprecht l^jdoori restaurant eerste 3 i^se. Er zijn nu al ingewij- iOPO die er niet meer van weg (aljjlaan zijn. Deze week werd 6-°Jdia Way" van buiten 3 met rood uitgedost, zoiets Mpde overkoepelende „natio- (al)fe kleuren" van verre on- één noemer gebrachte officieel geopend. Irdien was er een café-bar- oifrt, waaraan twee fruit- 18.4/naten in de hoek bij de ■45fr nog herinneren, maar zullen binnen de kortste 4.sn verdwijnen omdat ze ruü passen in een omgeving I3.3lr je kunt dineren onder klinken van myste- o !ze muziek die uit Nepal of komt, of waar je TUIT een muedzin in lange frasen van een cas- *?bandje tot het gebed uitgenodigd. Hindoe en g, hJlim voelen zich hier wel aal maar ook de gast zal zich ïutienig inleven thuisvoelen de 'het geneuzel van fluit en Tap terwijl bij zijn rolletje ge ld lamsgehakt in eetbare .tjes snijdt. Kostelijk, pi- t en feestelijk is het er aan V" iró«Tahadja's de muren conterfeitsels ie onbestemde schilderijen ÊJ! kunnen noemen. Op he fte achtergronden, in fi- EAcjn met welhaast schitte Werkloosheid stijgt in Alphense regio ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal werklozen in de re gio Alphen bedroeg op 1 janu ari van dit jaar 76 meer dan drie maanden geleden. De grootste stijging vond plaats bij de mannen, namelijk 62. Bij de vrouwen nam het aantal werkzoekenden met 14 in schrijvingen toe. De grootste boosdoener is de bouwsector, waar door het aflopen van projecten in de maand decem ber veel werknemers weer zonder baan kwamen te zitten. De werkloosheid in de Al phense regio komt nu overeen met een percentage van 6,71 van de beroepsbevolking. De stijging van de werkloos heid komt volledig voor reke ning van de vrouwelijke werkzoekenden. Bij de man nen was een lichte daling van de werkloosheid te zien. On danks de toename van het aanbod van arbeidskrachten steeg ook de vraag naar perso neel sterk. In plaats van 325 banen vorig jaar zijn er nu va catures voor 522 functies. Het aandeel van de jeugd en schoolverlaters in de werk loosheid bleef ongeveer het zelfde. Het aantal vacatures nam vooral in de sectoren handel, horeca en dienstverlening sterk toe. Dat gold ook voor het aantal moeilijk vervulbare vacatures. Waren er eind 1988 nog 127 vacatures die langer dan drie maanden openston den, eind vorig jaar was dat aantal gegroeid tot 284. Knel punten zijn vooral de metaal, de bouw en het personeel in algemene dienst. KATWIJK De katho lieke samenleving in Kat wijk heeft sinds vorig jaar oktober een nieuwe pas toor. Na een verblijf van 15 jaar werd pastoor J. Mastwijk opgevolgd door de nieuwkomer pastoor G. Kapteijn die voor zijn komst naar Katwijk, acht jaar werkzaam was als pastoor in de gemeente Hellevoetsluis. In Katwijk wil hij blijven tot zijn pen sioen. „Zolang de vitaliteit meewerkt", stelt de nieu we Katwijkse pastoor. Kapteijn werd op 29 januari 1929 in Hoogmade geboren. Op de lagere school had hij al het idee om priester te worden, in 1924 begon hij zijn studie aan het klein se minarie in Heemstede. Zijn studie aan het groot semina rie volgde Kapteijn in War mond met slechts een jaar onderbreking door de hon- Pastoor G. Kapteijn met ach ter hem het vaandel met Sint Willibrord. FOTO: HENK VAN DEN ENDE gerwinter. In 1955 studeerde hij af en op 17 december van hetzelfde jaar werd hij door bisschop Mgr. Huibers van het toenmalige bisdom Haar lem tot priester gewijd. Kapteijn werkte van 1955 tot 1956 als kapelaan bij de Zoe- terwoudse parochie St. Jans Onthoofding en vijf jaar bij de Delftse parochie Hipoly- tus. „Daar was het dag en nacht werken", stelt Kap teijn die in die tijd geestelijk adviseur van de vakbond was en veel met het onder wijs te maken had. Voor een jaar was Kapteijn nog kape laan in Voorburg maar daar na werkte hij 13 jaar als rec tor in Huize Bijdorp in Voor schoten. Hij gaf godsdienstles aan leerlingen van de mavo en havo. In 1981 kreeg Kapteijn zijn eerste pastoorsambt in het inmiddels 35.000 inwoners tellende Hellevoetsluis. „Ik heb daar met erg veel plezier gewerkt", vertelt pastoor Kapteijn. „Bij mijn aanstel ling in Hellevoetsluis was de parochie erg klein. Met de inzet van veel vrijwilligers is hij uitgegroeid tot wat hij nu is en dat is niet gering". Kap teijn wijt deze groei aan het grote aantal jongeren in de parochie. „40 procent was jonger dan 24 jaar". In januari 1989 werd Kap teijn gevraagd voor over plaatsing naar Katwijk. „On danks dat ik het in Helle voetsluis erg naar mijn zin had, ben ik gegaan. Een ver zoek tot overplaatsing wordt niet geweigerd. Er is een be noemingscoördinator die de pastores ziet als op een schaakspel. Als daar nooit geschoven wordt, verandert er weinig. En dat terwijl dat soms echt nodig is". Kapteijn werd op 1 oktober 1989 geïnstalleerd in Kat wijk. Een week later werd hij in Rijnsburg geïnstalleerd dat samen met Valkenburg ook tot zijn parochie behoort. In totaal heeft Kapteijn on geveer 4.000 parochianen. Kapteijn wil in Katwijk het kerkbezoek bij de jongeren aanwakkeren maar hij vindt het „verduisterend" werken om pubers godsdienstonder richt geeft. „De puber heeft op die leeftijd wel andere dingen aan zijn hoofd. Ga je die groep dan verplichten om godsdienstonderricht te volgen dan werkt dat vaak averechts. Na de pubertijd ontstaat er voor de jeugd vaak een leeg gebied en dat zou goed opgevuld kunnen worden door het geloof in Jezus Christus", meent Kap teijn die denkt dat de jeugd toch altijd het geloof zal blij ven zoeken. Kapteijn: „Ik hoop dat ze dan bijgestaan worden door de ideeën van Willibrordus, Franciscus of pastoor van Ars. Deze perso nen hebben al bij veel jeug digen een grote indruk ach tergelaten. En de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Kijk maar naar de ontwikke lingen in Polen, de Berlijnse muur en sinds kort ook in Roemenië. Ik hoop dat de Katwijkse parochie Johannes de Doper in de toekomst weer in aantal zal toenemen met name de jeugd". Over de samenwerking met andere kerken: „We moeten beginnen oprecht respect voor eikaars overtuiging te hebben. Dan groeit het ge voel dat we allemaal leden ziin van die ene Kerk van Christus, ook al zijn er ver schillen. Zo leeft een katho liek meer vanuit zijn hart en een protestant meer uit zijn hoofd". TEUN DE VREUGD (kerriesoep) specialiteiten die ik niet zal opnoemen omdat u ze beter eerst kunt proeven. Maar nogmaals: kijk uit voor die „curry's", die variëren van mild en medium tot „vrij pittig" en van heet tot zeer heet. Ze bevinden zich in het goede gezelschap van de gloeiende klei-oven, recht streeks uit India. Een sugges tie van de chef kan er nog wel even af: kip met noten, rozijnen, amandelen, roombo ter, verse room en verse krui den. Nazir kijkt daarbij alsof hij wou zeggen: voor mij geen zuurkool met worst. Indiërs en Pakistani zullen zich daar ook verre van houden. Nee, dan liever de grote en kleine garnalen, de King Prawn en de Bhuna Prawn on Puree. Voor twee personen ook, een traditionele manier van Indi aas eten; een gevarieerd ge recht, geserveerd in kleine porties op een groot dienblad. „By the way", er is in „India Way" ook een hoekje met zes plaatsen, waar je intiem „en familie" kunt eten als er iets entre nous te vieren valt. Op drankgebied volgt „India Way" een vast Europees pa troon: aperitiefs met interna tionale borrels en wijnen, maar waaronder ook Indiase cocktails. Maar ook non-alco holische sapjes als mango, Gu- ave sap, Lassi (met melk, yog hurt en mango). Als er dan nog gegeten moet worden en dat is toch de bedoeling van „India Way" zou ik alsnog kunnen wijzen op de specialiteit Royal Tandoori mixed grill: een totale intro Chefkok Nazir Ghouri bij de vurige klei-oven, de tandoori. Hij gaat met trots met z'n gerechten om. foto: tejo ringers LEIDEN E.O. T 1' TFT" W I 'lm RESTAURANT ductie van de Noord-Indiase keuken. Enfin, een eetavond- je uit zal best kunnen slagen bij „India Way", sinds kort in Leiden. Fijne reacties Sahib Ghouri heeft nu al een (vertaald) oordeel over zijn penetratie op de Leidse eet- markt: „In de twee maanden dat we nu draaien zijn we verrast door het succes. We hebben fijne reacties ontmoet en het loopt hier al enorm. Een heleboel klanten, sure". Het loopt bij „India Way" dus als een trein, zoals wij Neder landers zouden zeggen. Een trein gevuld met specerijen, joho. Een keer proeven en je komt subiet een volgende keer terug. „Ons motto is: goede service, heel goed eten en normale prijzen", verzekert S.T.Ghou- ri zijn clienteel. Ik zou daar aan willen toevoegen: vrien delijkheid en voorkomend heid. Dat zijn nu eenmaal kwaliteiten die deze oosterlin gen aangeboren zijn. Een ver ademing voor de consument in het kille, rijke westen. „In dia Way" is alle zeven dagen van de week geopend; van 's middags 5 tot 's avonds 11 uur. Feesten en partijen kun nen er terecht, en er is een af- haalservice. „Eten meene men" betekent bovendien een korting van 10 pet. Er zijn 60 zitplaatsen welk aantal wordt uitgebreid tot 64, als die fruit- boxen weg zijn. „En de bar zal ook India Way worden, hele maal Indisch, heel bijzonder, for sure", belooft sahib Ghou- rende diamantjes, zijn hier ta ferelen uit het eeuwenoude India afgebeeld. Uit het roem rijk epoque der maharadja's, wier nazaten het de Britten altijd moeilijk gemaakt heb ben. Heel apart, die regerin gen over hindoes en moslims, en heel apart uitgewerkt. „Sure, ja zeker, zo is het", zei S.T. Ghouri (48) beleefd. Sa hib Ghouri en zijn memsahib en kinderen komen oorspron kelijk uit de Punjab, in het noordwesten van India, de kant van Kashmir uit. Toen Pakistan onafhankelijk werd zijn ze daar gaan wonen. Maar hun ogen richtten zich op het rijke westen van het degenererende, oude Europa en ze meenden dat daar hun toekomst lag. Het gezin trok 14 jaar geleden naar Neder land en vestigde zich in de onmiddellijke omgeving van 's werelds grootste haven, Rotterdam. Met alle respect; en dan maak je een lichte bui ging naar de zoon uit het Morgenland, en dan ben je ook gauw geneigd tot een groet met de gestrekte han den voor je hoofd. Want zo hoort het eigenlijk. Sure. Er ging een periode voorbij, maar uiteindelijk kwamen de Ghouri's in de horeca terecht. Dat wil zeggen: sahib Ghou ri's zoon Wasim (23) en sahibs broer Nazir bekwaamden zich in het restaurantwezen en vergaarden de nodige papie ren om hun nering veilig te stellen. Sahib S.T. heeft hun voorbeeld gevolgd en staat in elk geval aan het hoofd van dit nieuwe familiebedrijf aan de Vrouwenkerkkoor- straat. Nu is Nazir de volumi neuze chef-kok van „India Way" in Leiden, en zoals hij z'n lams- en kippevlees, als mede de Nan, bereidt is er geen die het hem na doet. Geen kunst, zou je kunnen zeggen. Immers hij beschikt als enige in de wijde omtrek over een „tandoori" (je zegt tendoeri). Tandoori wil zeggen „klei- oven". Daar ligt het grote ver schil met andere Indiase ves tigingen in deze contreien, die deze voorziening nog ontbe ren. Men stelle zich een enor me, vuurproef stenen pot voor, in een veilig, bescher mend omhulsel, 's Morgens wordt daarin met kolen een 'hevig vuurtje gestookt. Het kost dan een paar uur om op operationele temperatuur te komen, maar daarna blijft de oven van klei gloeiend tot na sluitingstijd 's avonds. Steen houdt de hitte vast. Tegen de vurige zijwanden wordt de Nan, het brood in zes soorten, volgens goed fandoori-ge- bruik „geplakt" en voor con sumptie klaargemaakt. Het gevaar der curry's Met hun grillende tandoori bereiken de Ghouri's van „In dia Way" de kostelijkste ef fecten die door minstens 20 sauzen (curry's) nog verder op smaak kunnen worden ge bracht, hoewel deze toevoe gingen niet voor iedereen aan te raden zijn, want oei en sure, wat brandt dat op de tong en tegen het verhemelte! En kijk alsjeblieft uit voor de mintsaus. Overvloedig ge bruik daarvan kan tot bin nenbrandjes leiden, die even tueel geblust kunnen worden met fijne wijnen van de kaart, waarbij ook Indische vruch-> ten van de wijnstok (droog en wit) te genieten zijn. Anders zal men de EHBO moeten in schakelen. Volgens mij kan geen Turk of Griek tegen de Indiase manier op. „India Way" is in z'n gerech ten in zoverre typisch Indiaas, dat het hoofdzaken voert die in Zuidoost Azië gemeengoed zijn: lamsvlees, kip, vis (spe ciaal uit Bangla Desh) en yog hurt in talloze variaties. Een echte Indiase keuken bestaat niet, want de eetgewoonten worden sterk bepaald door de verschillende godsdiensten in dat immense land, en door de verschillende klimaten en veranderingen in landschap. Ma^r wat overal hetzelfde is, is het ontbreken van rund vlees en het gebruik van yog hurt bij veel vleesgerechten. Indiaas eten bereiden kan thuis ook al. De voorschriften, prescripties voor de berei dingswijzen zijn voorhanden. Maar het lijkt mij alleszins aan te bevelen om eerst eens mee te maken hoe dat bij de betreffende allochtonen is ge steld. Dat is pas potjandorie roosteren tot en met. Chef Nazir hanteert de spiezen en laat het lamsvlees, kip en vis rijpen tot een sappige, zacht- rode verrukking en onderwijl ziet u aan tafel een aloude be schaving op eetgebied uitge stald worden. Leve de klei- oven, hip hip hurray voor de tandoori die z'n grillende weerga niet kent. Eten van het steen vergt steeds weer nieuwe gloedbronnen, maar de tandoori gloeit tot in het bijna oneindige. Dat is een traditionele groet waard. De menukaart is welvoorzien en toont (vanaf de linzensoep en de Mulligatawany soep Sahib Ghouri (links) met zoon Wasim in hun „India Way".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7