ïeidae Qowtwtd pode, gewonden fn enorme schade I STAD OMGEVING 41 iti pi Alphen hoort via tv van gestrande trein Een cadeau van formaat n orm vernevelde waterstralen bij Huis ter Duin Lezingen over stadsarcheologie '|PHENSE POLITIE PAKT PLUNDERAARS OP NA STORM VRIJDAG 26 JANUARI 1990 PAGINA 11 [volg van voorpagina) ^DRDWIJK Toen het vuur in Huis ter Duin d ontdekt, was de Noordwijkse brandweer al ge in ie tijd in de weer met het herstel van stormscha- 3 :t na de melding werd al het materieel naar het hotel 15 igeerd. Naburige korpsen en dat van Leiden werden om 5 entie gevraagd. Uiteindelijk werden 80 tot 90 brand- lieden ingezet. 5 bluswerk werd bemoeilijkt door de tot orkaankracht i akkerende wind, waardoor waterstralen vernevelden 3 auwelijks waren te richten. Bovendien was het vuur 12 de aard van het gebouw, een doolhof van kleinere ten, moeilijk te bestrijden. Nadat rond acht uur het sein 7 Imeester was gegeven woedde nog uren een moeilijk te Ontruimd De appartementencomplex aan weerzijden van het zalen complex en het oude hotelgedeelte van Huis ter Duin zijn dankzij brandwerende schotten gespaard gebleven. Alle gas ten en bewoners van de appartementen zijn tijdig met bussen naar andere hotels in Noordwijk overgebracht. Toen de brandweer dacht dat het hele complex ontruimd was, bleken echter op de negende verdieping nog mensen in het gebouw aanwezig te zin. Ze zijn geëvacueerd. De publieke belangstelling voor de brand was enorm. On danks het slechte weer op de Noordwijkse boulevard kon men door de storm nauwelijks nog op de been blijven kwamen honderden mensen kijken. Op de wegen rond het hotel ontstonden verkeersopstoppingen. Pendeldienst politie voor scholieren LEIDEN De Leidse politie voer de gistermiddag een pendeldienst uit voor lagere scholieren die woon achtig zijn op de Vrouwenweg. Na dat een 14-jarige scholier en een 76- jarige man als gevolg van rukwin den gewond waren geraakt op het LammenschanSplein, vond de poli tie het niet verantwoord dat daar nog werd gefietst. De wind op het plein was vooral verraderlijk door dat hij om de hoge flat Cronesteijn heen waaide. Vanaf half vier wer den de scholieren bij deze flat door de politie opgevangen, de fietsen in de kelder gestald en de scholieren met een busje naar de Vrouwenweg vervoerd. Haantje van toren gewaaid LEIMUIDEN De haan van de Hervormde Kerk in Leimuiden heeft de storm van de afgelopen nacht op de kerktoren niet kunnen weerstaan. Rond tien uur gisteravond kwam hij naar beneden. De haan heeft zeker een eeuw op de torenspits ge staan. Het metalen gevaar te werd door de koster aan de voet van de toren te ruggevonden. Eerder op de avond was al geconsta teerd dat de toren was ont wricht. Zodra die is her steld wordt de haan terug gezet. LEIDEN De Volksuniversiteit K en O speelt met een lezingen cyclus in op de interesse van Lei- denaars voor de geschiedenis van hun stad. De cyclus van vier le zingen gaat over stadsarcheologie en wordt gegeven door Peter Bit ter en Toïta Buitenhuis. Ze wor den gegeven op de dinsdagen 8, 15 en 22 februari en 8 maart, steeds in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45. Peter Bitter gaat in de eerste le zing in op archeologisch bron nenmateriaal, daarmee worden grondsporen en -vondsten be doeld, en op opgravingsmethoden en vondstenverwerking. Ook gaat hij in op het ontstaan van Leiden. De tweede lezing gaat in op de praktijk van stadsarcheolo gie, aan de hand van recente op gravingen in de binnenstad. Toïta Buitenhuis spreekt op 22 februari over glasvondsten in Leiden. Ze geeft een overzicht van gebruiksglas dat de afgelo pen jaren in Leiden is gevonden. Ook wordt ingegaan op de pro- duktietechniek, het gebruik van glazen drankgerei in het verle den en de vondstomstandigheden in de stad. In de laatste lezing wordt ingegaan op pijpaarden beeldjes. Dat zijn kleine religieu ze beeldjes die zijn gemaakt van pijpaarde. In Leiden zijn dergelij ke beeldjes op verschillende plaatsen opgegraven. 3)EN/REGIO De Jan die gisteren woed- leeft in de Leiden en Jfcving enorme schade gljericht. Er vielen tien- ■fti gewonden die wer- getroffen door rond rende voorwerpen, al dakpannen. In Ze- oven overleed de 32- r 1 C. van der Helm uit c en toen zijn vracht- 1 jncombinatie door rukwind schaarde en ;en sloot langs de ^wveenseweg beland- <De zwaargewonde in- iiden van een andere die bij het ongeluk 138 was betrokken, moesten anderhalf uur op hulp wachten. De politie van Alphen aan den Rijn hield gistermiddag twee jeugdige plunderaars aan. De jongens van 15 en 17 jaar oud stalen uit een aantal kelder boxen waarvan de ruiten door de wind waren ingewaaid. Overal in de regio zijn wegen afgezet nadat bomen en vrachtwagens waren omge waaid. De Hoge Rijndijk ging vanmorgen om elf uur pas weer open nadat de laatste omgewaaide combinatie was verwijderd. Ambulances hadden rond acht uur gisteravond al meer dan vijftig gewonden naar Leidse ziekenhuizen vervoerd. Mel dingen over het aantal licht gewonden werden onbetrouw baar genoemd omdat de tel niet viel bij te houden. Luifels In Leiden kreeg de politie de eerste meldingen al voor drie uur 's middags binnen. Overal knapten bomen af en vielen dakpannen naar beneden. Winkelend publiek in de Haarlemmerstraat schuifelde van luifel naar luifel. De Bree- straat en een stuk van de Haarlemmerstraat moesten tij delijk worden afgezet. Op de Kraaier'straat en de Beestenmarkt begaven twee daken het onder het geweld van de wind. Persoonlijke ongelukken wa ren gelukkig niet talrijk. Een 80-jarige man brak zijn arm in de Florisstraat toen de wind hem omkieperde. Op het Lam- menschansplein vielen kort na elkaar rond half vier een 14- jarige scholier en een 76-jarige man. Beiden warden met licht letsel naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. In Alkemade raakte een vrouw uit Oude Wetering ge wond op de provinciale weg 7 toen een boom op haar auto te recht kwam. De vrouw is met onbekend letsel vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De molens in Alkema- de werden door de zwiepende storm geamputeerd. Molens In Oud Ade kiepte de boven bouw van de molen vervaar lijk heen en weer, maar kon met kettingen worden voorko men dat de molen instortte. De Googermolen raakte door de harde wind een paar wieken kwijt. In Rijnsaterwoude stond ter hoogte van de chica ne op de Herenweg het water van het Braassemermeer 20 centimeter hoog op het weg dek. Passerende automobilis ten raakten in paniek, tuinen stonden blank. De Herenweg werd uren lang alleen gemar keerd door een rijtje lantaarn palen. In Ter Aar, Hazers- woude, Woubrugge, Hoog- made en Koudekerk bleef de stormschade beperkt tot rond vliegende dakpannen, omge waaide bomen en uit elkaar gerukte schuurtjes. Dancing De Noordwijkse politie kreeg zelf om vijf uur al te maken met stormschade. Een schoor steen op het bureau aan de Oude Zeeweg ging om en kwam op een doorgang van het politiebureau terecht. Wa terschade en een kapotte CV waren het gevolg. Naast de grote brand aan Huis ter Duin ontstpnder er kleinere bran den in de directe omgeving waar zich veel schade maar geen ongelukken voordeden. Verder kwam een gevel van een dancing op het Picképlein naar beneden. In Leiderdorp liep een vrouw een fikse hersenschudding op toen zij op het Engelendaal werd geschept door een auto. De provinciale weg 6 is tot gis teravond twaalf uur afgesloten geweest in verband met af knappende bomen. In de Voorhoflaan zeilden grote stukken dakbedekking naar beneden. Een verkeerschaos door de storm bleef echter uit. In Zevenhoven rolde een kleine vrachtwagen van de dijk af, maar de chauffeur bleef ongedeerd. Een inwoner van Noorden kreeg op de Kousweg de schrik van zijn le ven toen zijn Eend enkele me ters door de lucht vloog. De man liep daarbij alleen een diepe snee op zijn voorhoofd op. Het rieten dak van een boerderij aan de Aarlander- veenseweg werd door de ruk kende storm een halve meter omhoog getild en raakte volle dig ontzet. Verkeersborden van de ANWB op de Stations weg knapten als luciferhoutjes, lantaarnpalen bogen het hoofd en wegen werden afgezet. Wethouder In Wassenaar legde een groot aantal bomen het loodje. Twee kwamen op het raadhuis de Paauw terecht. Wethouder Barning wist net op tijd onder een vallende boom vandaan te rijden. Langs de Rijksstraat weg pletten vijf 30 meter hoge bomen een kapitale villa. De Rijksstraatweg werd vijf uur afgesloten omdat dikke boom stammen de rijbaan versper den. Ook de Papelaan richting Voorschoten moest tijdens de avondspits door vallend ge boomte worden afgesloten. De politie en de Wassenaarse Red dingsbrigade hadden de han den vol aan het omleiden van het verkeer. Enkele Wasse- naarders die schade opliepen door vallende bomen willen de gemeente aansprakelijk stel len. Volgens hen is de schade mede veroorzaakt door nalatig onderhoud. Veel geknapte bo men zouden ziek zijn geweest. In Warmond werd een boten- loods aan de Noremeerstraat volledig uit elkaar geslagen. Wandplaten vlogen door de lucht en boten raakten zwaar beschadigd. Aan de Waren- dam rukte de storm het dak van een bedrijf en in de Veer- polder werd een tuinhuisje de sloot in geblazen. Van een flatgebouw aan de Sassenheimse Hofstraweg waaide de dakbedekking en een gedeelte van de houten omlijsting af. Een deel daar van belandde op geparkeerde auto's en richtte grote schade aan. Ook aan de Kagervoorde hield de dakbedekking van een flat het niet. In de Ter s aan de Leidse Meerburgerkade kreeg een boom op het FOTO: WIM VAN NOORT OP WERKWIJZE NS Een schoorsteen van een pand aan de Wasstraat in Leiden be landde op een auto. FOTO: WIM VAN NOORT Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons i nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam- I I Voorl.: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 (voor controle bezorging) Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Leedelaan veroorzaakten in beweging gekomen boomwor tels een breuk in de waterlei ding. Een bromfietser liep op het fietspad langs rijksweg A44 om zes uur onbekend let sel aan het gezicht op. De bromfietser kwam in aanra king met een boomtak die het vizier van zijn helm doorboor de. Man van dak De Hoofdstraat en Franken burg in Valkenburg zijn giste ren afgesloten voor het ver keer. De Hoofdstraat tussen vier en twaalf uur, Franken burg tot en met vanmorgen. Op de Hoofdstraat veroorzaak ten rondvliegende dakpannen een gevaarlijke situatie, Fran kenburg raakte versperd na dat een deel van de dakbedek king van een flat op straat was beland. Een 45-jarige Voorschotense man is gistermiddag met een open hoofdwond en letsel aan de long naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerd. De man had een val ge maakt van vijf meter op het moment dat hij rond half vijf probeerde een geknakte an tenne van het dak verwijde ren. De toestand van de op in tensive care verblijvende man wordt stabiel genoemd. Het verkeer op de Voorschoterweg van de Zilverfabriek richting Leiden is gistermiddag tussen vier en zes uur stilgelegd. De losrakende dakbedekking van een tankstation maakte het ge bruik van de weg te gevaar lijk. In Oegstgeest waaide een deel van de dakbedekking van het winkelcentrum Lange Voort eraf. Persoonlijke ongelukken deden zich verder niet voor. In Noord wij kerhout en Voorhout hadden vooral de woningen langs de 's Graven- damseweg het zwaar te verdu ren. Zo verdween het dak van een woning, terwijl bij enkele andere woningen alle ruiten sneuvelden door materiaal dat bij een bedrijfspand aan de overzijde van de weg weg waaide. Van één woning ver dween de hele zijgevel. Door snel ingrijpen van buren kon verdere schade worden voor komen. Een aanhanger die langs de 's Gravendamseweg geparkeerd stond, werd de sloot in geblazen. Dit gebeurde ook met een auto op de Leidsevaart in Voor hout. De bestuurder kon op ei gen kracht de auto verlaten. Hij was echter verdwenen voordat de politie arriveerde. Die nam daarom voor de ze kerheid nog een duik. De Leidsevaart in Voorhout werd gisteren geruime tijd afgeslo ten omdat enkele bomen voor de KTS omwaaiden. Politie, gemeentewerken en brand weer moesten gisteren ook op andere plaatsen regelmatig in actie komen. Zo werd geassis teerd bij het vastzetten van een nieuwe rolkas aan de Oos terduinen. Ook kwamen er veel meldingen binnen van bomen die op huizen dreigden te vallen. Uit voorzorg werden veel bomen alvast naar bene den gehaald. Dat gebeurde ook met de lan taarnpalen langs de Delfweg in De Zilk. De palen scheur den en zijn weggehaald. In De Zilk rukte de storm ook een bushokje langs de Zilkerduin- weg los en aan de Beukenlaan verdween een stuk dak van een woning. Ruiten Slechts één persoon werd ge wond in Katwijk door een kapotte ruit bij een woning aan de Hoorneslaan. De vrouw werd geraakt door rondvlie gend glas. De schade in de kustgemeente was overigens aanzienlijk. Bijna alle ruiten van de flat sneuvelden. Gepar keerde auto's bij de flat wer den geraakt door stukken be ton. Een muur van de visserij- school begaf het, evenals de achterpui van een garage aan de Valkenburgseweg. Volgens politievoorlichter J. Houwaart vlogen de leien van de Nieuwe Kerk als scheermesjes door de Voorstraat. De daken van de Calvijnschool en van de net- tenfabriek liepen grote schade op terwijl steigers, reclame- en verkeersborden op grote schaal losschoten en voor veel ongemak zorgden. Het dak van de MAVO aan de Uitermeer in Lisse heeft gis teren losgelaten. Het isolatie materiaal en de dakbedekking veroorzaakten vooral veel pro blemen voor de bewoners van de Fazantlaan. Veel ruiten sneuvelden door het materiaal. Een loods van de veiling CNB op de hoek Grevelingstraat/ Laan van Rijckevorsel is com pleet verdwenen net zoals de gevels van vier verschillende oudere woningen in Lisse. Met het omvallen van bomen was het vooral raak op de Stations weg in Lisse. In totaal gingen hier tien bomen en lantaarn palen tegen de vlakte. Een au tomobilist reed pal op een om vallende boom maar raakte niet gewond. DEN woordvoerder van politie heeft kri- "f jwcvciu op de Ne- ha!dse Spoorwegen. De jjJ vernam pas om Jur 's avonds via de ior ie dat er toen al zes cht lig een trein met 250 passagiers stilstond binnen de gemeentegrenzen. De spoorwegen stuurden geen bussen en verzuim den de politie in te lichten over de situatie. De ongelukkige passagiers zijn uiteindelijk pas om half elf na politie-ingrijpen uit hun be narde situatie verlost. Ze wer den bij het Rode Kruis en het Leger des Heils in Alphen on dergebracht. Ruim 200 passagiers van een trein die bij Zoeterwoude tot stilstand kwam moesten ook ongeveer zeven uur wachten voor er hulp werd geboden. Zij werden om ongeveer elf uur met een extra trein opgehaald en naar Leiden teruggehaald. Een NS-woordvoerder kon vanmorgen nog niet aangeven wat de oorzaak was dat er geen overleg is geweest met de politie in Alphen. De busmaatschappij NZH heeft gisteren en vannacht al het beschikbare materieel op de weg gebracht. In sommige gebieden werden bovendien nog bussen gehuurd van tou ringcar-bedrijven. Al dat ma teriaal was nodig voor zowel de „gewone" lijndiensten, als om gestrande treinpassagiers te vervoeren. NZH-woordvoerder L. Jacobs vertelt dat het er gisteravond rond zeven uur naar uitzag dat de busdiensten gestaakt moes ten worden. „Maar in de prak tijk bleek toch nog te kunnen worden gereden. We hebben dat laten afhangen van de ver antwoordelijkheid van de chauffeurs. Er waren wel pro blemen met afgesloten wegen en dergelijke, maar dan werd er omgereden". Jacobs vertelt dat chauffeurs tot vier uur 's nachts treinpas: sagiers hebben weggebracht. „Om vier uur reed er nog een bus met treinpassagiers naar Bergen op Zoom. Die reed eerst van Leiden naar Rotter dam. Daar bleek dat er nog mensen naar Dordrecht moes ten, waar weer anderen ston den voor Bergen op Zoom. Toen is maar doorgereden".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5