Rijkdom van onbekend eiland Nusantara centraal in museum Muller mag nog even bij RO blijven Nederland heeft Van Gogb Spanje doet Velasquez Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! KUNSTRTV Qeidt&Qowuvnt VRIJDAG 26 JANUARI 1990 PAGaR" Veronica mag doorgaan met „Die 2" AMSTERDAM Veronica mag door gaan met de serie „Die 2", zo heeft de Amsterdamse rechtbankpresident mr. J.M. Vrakking gisteren beslist. Het ge bruik van de naam van het program ma, waarin Henk Spaan en Harry Ver- meegen optreden, was betwist door het noordelijke cabaretduo Van Dorp en Morelli, die al vijf jaar optreden onder de naam „Die twee". Mr. Vrakking wees de eis af omdat noch Van Dorp en Morelli, noch Veronica onder de naam „Die 2" of „Die twee" een onderne ming vormen die een beroep kunnen doen op de handelsnaamwet. Hij ziet ook niet in dat Van Dorp en Morelli als voornamelijk regionaal optredend duo schade zouden ondervinden van de te levisie-uitzendingen van Veronica. Nederland wil uitlevering vervalser AMSTERDAM De Amster- damse politie heeft de Spaanse po litie om uitlevering gevraagd van de Amsterdammer die eerder deze week in Spanje werd aange houden met 166 vervalsingen van Picasso-prenten onder zijn motor kap. De man wordt al sinds een jaar gezocht in Nederland. Tegen hem zijn door de erven van Picas so, verenigd in de Stichting Beel drecht, aangiften ingediend in Amsterdam en Groningen wegens het vervalsen en verkopen van Picasso's. Hij vroeg gemiddeld twee- tot drieduizend gulden voor de doeken. Veronique-nieuws naar Aalsmeer HILVERSUM Veronique denkt erover haar nieuwsre dactie te verplaatsen naar Joop van den Ende's Studio Aalsmeer. Een woordvoerder van het commerciële televi siestation heeft dat gisteren desgevraagd bevestigd. Hij be nadrukte dat er nog geen besluit is genomen. Een beslis sing zal moeten wachten op de terugkeer van Veronique- directeur Lex Harding, die nog steeds met vakantie is. Als hij terug is zal hij een besluit nemen over zijn al dan niet aanblijven als directeur van Veronique. In de Aalsmeerse televisie-studio van Joop van den Ende staat een ruime, riant ingerichte niéuwsredactie leeg nu TV10 ter ziele is. Veronique zou daar een grotere nieuwsredactie kunnen huisvesten dan in het Hilversumse gebouw van de com merciële omroep mogelijk is. Op het moment werken er 31 mensen voor de nieuwsuitzending van Veronique, maar de nieuwsredactie is volgens de woordvoerder on derbezet. „Wij weten dat er mensen van TV10 rond lopen die geen werk hebben", zei hij, maar wilde geen nadere mededelingen doen over overstappen van TVlO-mensen naar Veronique. Prof. Van Gulik weg bij Rijksmuseum Volkenkunde LEIDEN Prof.dr. W.R. van Gulik (45) legt de functie van di recteur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden per 15 maart neer. Hij wil zich nader oriënteren op de arbeidsmarkt. Hij blijft, zolang hij in Nederland blijft, bijzonder hoogleraar ma teriële cultuurkunde en kunstgeschiedenis van Japan en Korea aan de universiteit in Leiden. Minister D'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft hem aangetrokken voor enke le opdrachten voor het project maximale verzelfstandiging van musea, dat ressorteert onder de departementale hoofddirectie cultuurbeheer. Prof. Van Gulik is bijna twintig jaar aan het rijksmuseum voor volkenkunde verbonden, eerst als conserva tor van de afdeling Japan en Korea en vanaf 1982 als directeur. Hij acht die periode lang genoeg en wil nog wel wat anders. Ge zien het feit, dat het museum de laatste fase van een algehele vernieuwing ingaat, acht hij dit het juiste moment om ruimte te creëren voor nadere verkenningen en om een keuze te kunnen maken. Moskou wil collectie Koenigs helpen zoeP1^ WASHINGTON De autoriteiten in Moskou zijn bei land te helpen de Koenigs-collectie te traceren die Tweede Wereldoorlog spoorloos verdween. Het waardevolle verzameling van in totaal 491 meesters van de in Duitsland geboren Franz Koenigs. In oktober kreeg een Nederlandse Moskou deze toezegging. Tastbare resultaten heeft niet opgeleverd, aldus het ministerie van WVC. Voor heeft na kunnen gaan is de collectie in de tien verkocht. Een groot aantal tekeningen aan Hans Posse, die voor Adolf Hitler aasde op voor een in Oostenrijk te bouwen kunstmuseum. Via men de tekeningen in Dresden terecht, dat tegen het de oorlog door de Russen werd bezet. Na de oorlog zou tie zijn overgebracht naar de Sovjetunie. Daar loopt 1 dood. De collectie omvatte werken van onder brandt, Correggio, Titiaan, Holbein, Rubens, Tintoretto teau. De waarde wordt geschat op tussen de 100 en 151 gulden. TOT EN MET 26 AUGUSTUS BIJ NUSANTARA DEN HAAG Theo Mul ler, de met ontslag be dreigde muzikaal direc teur van het Residentie Orkest, mag nog even blij ven. Onlangs diende Mul ler, wiens functioneren door bestuurswoordvoer der W. Bennis „controver sieel" wordt genoemd, zijn programmavoorstellen voor het komende seizoen in. Het bestuur had na de directie-problemen van de afgelopen maanden Mul- lers-aanblijven verbonden aan diens beleid voor het komend jaar. Volgens Bennis is Mullers pro gramma binnen het orkest „met waardering" ontvangen, maar heeft het bestuur nog geen besluit genomen. „Er ge beurt nu even niets. Er hangt geen zwaard van Damocles bo ven zijn hoofd, maar er is ook nog niet gesproken in het be stuur over zijn toekomst", al dus Bennis, die wel laat door schemeren dat als het orkest echt van Muller afwil een der gelijk besluit nu vermoedelijk al wel genomen zou zijn. Het Residentie Orkest is overi gens nog steeds hard op zoek naar een opvolger van alge meen directeur Ben van der Meer, die na de uitlatingen van chef-dirigent Hans Vonk zijn ontslag nam per 1 maart. Het orkest is daarbij op zoek naar, aldus Bennis, „een eco noom of jurist in een thans reeds vergelijkbare positie bij een kunstinstelling". Het RO heeft volgens hem nog nie mand specifiek op het oog, maar denkt wel aan mensen van het kaliber Starreveld en Hillen, die onlangs na bezwa ren van de bij Donemus aan gesloten componisten de lei ding moesten opgeven bij deze organisatie. „We zoeken men sen uit het vak zelf, maar mis schien moeten we ons open stellen voor mensen die er al jarenlang van dromen, maar nu een directie-functie bij een bank of bouwbedrijf vervul len". Het RO heeft volgens hem geen haast met de ver vulling van de per 1 maart vrijkomende functie. „We hebben tot begin volgend sei zoen de tijd. Er zit een bekwa me groep mensen, die de za ken runt". Adjunct-directeur Petra Unger is onlangs benoemd tot direc teur van de Anton Philipszaal zelf, met vergaande verant woordelijkheden waar het de exploitatie en verhuur betreft. Hetgeen betekent dat er in de toekomst veel meer gezel schappen dan vaste afnemers Residentie Orkest en Schön- berg Ensemble in de zaal zul len optreden. DELFT Terwijl de toeristen al per cruise schip vanuit Sumatra worden aangevoerd en voor dat ondernemende toerisme al routes zijn uitgestippeld waardoor niemand meer hoeft te verdwalen, breken de onderzoekers zich nog het hoofd over de vraag wat voor volk het nu precies was, dat het eiland Nias bevolkt, ten westen van Sumatra en ter hoogte van het vis sersstadje Sibolga. Ze aten mensenvlees, snel den koppen, deden op opvallende wijze aan voorouderverering en ze hadden machtig veel goud. En ze stelden zich een boven- en onderwereld voor, boven voor de goden, onder voor de mens en de overledenen be middelden tussen hen. Daar van en van nog veel meer, verhaalt de grote expositie 'Nias' in het volkenkundig museum Nusantara in Delft, die vandaag is geopend en voortduurt tot en met 26 au gustus. Nog niet eerder is op derge lijk grote schaal een tentoon stelling over het volk van Nias samengesteld, tal van instellingen en particulieren hebben Nusantara dat 125 jaar bestaat en al een be scheiden collectie had, bij wijze van jubileumgeschenk voorwerpen in leen afge staan. Het is nog net geen rommeltje geworden, daar voor zijn de voorwerpen te netjes in vitrines onderge bracht. Maar van enige sa menhang is nauwelijks iets te bespeuren, om de in wezen aardige reden, dat die samen hang ook bij de deskundigen nog lang niet volledig in kaart is gebracht. Het gaat nu om een verzame ling die 50 generaties be strijkt, tot de prehistorie, ge zien de grote stenen beelden, maar zonder chronologische opbouw. Nu lijkt het erop, dat de ontwikkeling van de Niassers gedurende al die ja ren heeft stilgestaan, want nogal eenvormig zijn de voorwerpen wel; misschien was er in al die eeuwen ook nauwelijks sprake van ont wikkeling. Wat de bezoeker nu te zien krijgt, is een soort eeuwigdurend Marken en Volendam, maar dan op z'n Indonesisch. Hoewel iets aar diger en verrassender, al was het maar, omdat deze bescha ving die zich geïsoleerd ont wikkelde, in heel veel af wijkt van wat alzo bekend is, sinds de ontdekking van Bali. Kunstzin Zoals bij meer primitieve volkeren hebben ook de Ni assers schitterende sieraden, in koper en goud en zelfs hun wapentuig, schilden, hel men en maskers verraden een hoogontwikkelde kunst zin. Hun opvattingen over leven en dood waren anders dan de onze - veel van wat op Nias voorhanden is, wordt ook ge vonden op midden-Sumatfa - maar dat zij over een en an der diep nadachten, wordt eveneens duidelijk. Dat krijgt onder meer gestalte in de presentatie van de voor ouders in hout of steen. Hele families zijn tot ver in het verleden vormgegeven, soms eendrachtig tezamen aan een horizontaal opgestelde lat, maar alle verschillend, hoe wel in hoofdvorm gelijk. De verdeling tussen onder- en bovenwereld krijgt vorm in de huizenbouw: het hoge, grote puntdak stelt de boven wereld voor en die vorm keert, verkleind, terug in de hoofdbedekking, althans in hout en steen. Dat de voor ouder belangrijk was is dui delijk; maar kennelijk ook het nageslacht, gezien de op merkelijke fallussen in het beeldhouwwerk. Verdediging De Niassers hechtten meer waarde aan verdediging en wapentuig, dan aan de land bouw die, gezien het tropi sche klimaat, ook zonder hulp van de mens z'n gang wel ging. Maar hoewel het oorlogvoeren een vrijwel da gelijkse bezigheid moet zijn geweest, de handvaardigheid leed er niet onder, de kunst zin evenmin. Niet alleen beeldend; ook op muzikaal gebied hebben de Niassers zich ontwikkeld. De expositie toont een aantal muziekin strumenten die daar blijk van geven. De expositie toont ook aan, dat toerisme en moderne tij den niet door een geïsoleerde ligging kunnen worden te gengehouden. Niet alleen is de westkust door brandings urfers ontdekt, ook voor de toerist is al het nodige in orde gemaakt, ook voor de enkeling die langer dan een dagje wil blijven. Er is in middels televisie en aan mo torfietsen en scooters is ook al geen gebrek. Bovendien heeft een deel van de huidige 400.000 bewoners van het eiland ontdekt, dat een houtsnijwerkje goed geld kan opleveren, zeker als het er een beetje oud en primitief uitziet. Het ligt nu al voor de hand, .gezien het getoonde materiaal, dat menig toerist naar huis gaat met een eeu wenoud vaderbeeld, dat gis teren werd gesneden. Ook de Niasser is niet mal, maar dat waren ze nimmer, zoals de Oostindiëvaarders al wisten, toen de eilandbewoners wel slaven en kruiden wilden le veren, maar alleen in ruil voor puur goud. De expositie gaat vergezeld 1 van een uitvoerige catalogus, voor een groot deel in het Engels, met illustraties van alle tentoongestelde voorwer pen, in kleur en zwart-wit. De prijs bedraagt f 75,- voor uitvoering in paperback; in hardcover f 90,-. FRITS BROMBERG Anne Wil Blankers als „Shirley Valentine". Shirley Valentine" ook volgend jaar in schouwburgen DEN HAAG „Shirley Va lentine", de solo-voorstelling van Anne Wil Blankers in de regie van Shireen Strooker, zal ook het komende seizoen opnieuw op het programma van het Nationale Toneel wor den gezet. Dat is dan -voor het derde achtereenvolgende sei zoen. De voorstelling over een volkse Rotterdamse huisvrouw heeft na de laatste voorstelling dit seizoen op 1 februari in Oosterhout 36.166 bezoekers getrokken. Alle voorstellingen tot die datum zijn uitverkocht. Er zijn in totaal 94 voorstellin gen van gegeven. De productie begon als zogenoemde „kleine zaal-productie", maar is in middels verhuisd naar de gro te zalen van de schouwburgen. Vlaams tv- blad Humo ook in Nederland DEN HAAG Met een rela tief bescheiden oplage van 5000 stuks, verkrijgbaar in 500 kiosken, probeert het populai re Vlaamse tv-blad Humo, dat ook programmagegevens van de Nederlandse omroepen pu bliceert, vanaf deze week tot de Nederlandse markt door te dringen. Wettelijk is dat ech ter verboden, omdat publicatie van wekelijkse radio- en tele- visiegegevens uitsluitend is voorbehouden aan de Hilver sumse omroepen. Alleen dag bladen mogen deze gegevens summier verstrekken op de dag van uitzending. Humo, met een oplage van 213.000 stuks, denkt zich van het wettelijk verbod weinig aan te hoeven trekken, in de hoop dat, met 1992 in zicht, de wetgeving ook op mediagebied zal veranderen. Het blad was per abonnement al in Neder land te krijgen; in de losse ver koop kost het blad 3,25. Het nummer dat deze week ook in ons land is verschenen, heeft een opvallend Nederlands ui terlijk, met Jos Brink groot op het omslag en een gepeperd inteview binnenin.. Ook be steedt Humo aandacht aan Adri van Tiggelen die voor Anderlecht speelt en Wim T. Schippers. Volgens Humo zou een groot aantal lezers het blad inhoudelijk hoger waar deren dan die van ae Neder landse omroepen. Engelmann naar Nederland LEIDEN De schrijver van „Deutschland ohne Juden", de Duitser Bernt Engelmann (68), komt op uitnodiging van het Goethe Institut en de Stichting Kultur en Kommunikation naar Nederland om lezingen te verzorgen. In „Deutschland ohne Juden" onderzoekt En gelmann dè gevolgen van de Holocaust voor de Duitse cul tuur en de schade die werd veroorzaakt toen de nazi's hun eigen land beroofden van in tellectuelen en kunstenaars. Engelmann werkte aan het be gin van de oorlog als marco nist bij de Luftwaffe, maar werd in 1943 vanwege zijn verzetsactiviteiten door de Ge stapo opgepakt. Op 12, 13 en 14 februari spreekt hij achtereen volgens in Leiden, Amsterdam en Rotterdam. (Van onze correspondent Ed win Winkels) BARCELONA Neder land heeft zijn Van Gogh- jaar, Spanje begon deze week al aan het hoogte punt van het culturele jaar met de meest uitge breide expositie ooit van de werken van Diego Ro driguez de Silva y Velas quez. Reisbureaus uit heel Europa maken in hun excursies de ko mende negen weken naar Ma drid al een halve dag vrij voor het bezoek aan de tien zalen van het Prado-museum waar 79 schilderijen om de meeste bewondering vechten. Die werken beslaan liefst 80 pro cent van de totale bewaard ge bleven produktie van de ze ventiende eeuwse Spanjaard. De tentoonstelling kan, behal ve door de vele Spanjaarden die naar Madrid trekken, slechts bezocht worden door de vroege toeristen, want al op 30 maart verdwijnt de exposi tie van het statige toneel. Het idee voor de Spaanse ode aan Velasquez komt uit New York, waar in het Metropolitan vorig jaar een half miljoen bezoe kers op een net iets minder complete uitstalling van de twee en een halve eeuw oude doeken afkwamen. Het Prado, dat de toegangskaartjes ge woon aan de eigen deur ver koopt, verwacht dagelijks tus sen de 8. en 13.000 belangstel lenden, waardoor de zalen op voorhand te klein lijken. Velasquez, in 1599 geboren uit een Spaans-Portugees echt paar, is een van de vijf groten uit de Spaanse schilderkunst. Met de ruim een eeuw later geboren Goya (1746-1828) is hij een van de oudjes, al is Goya bij het grote publiek bekender dank zij onder andere de tele visieserie over zijn uitbundige leven. Het vijftal wordt aange vuld door de drie modernen, Miro, Picasso en Dali, van wie de laatste twee bij sommige werken onverholen hebben la ten inspireren door Velasquez. Toevallig was het gisteren, de dag dat de Velasquez-tentoon- stelling officeel door de Spaan se koning Juan Carlos werd geopend, precies een jaar gele den dat Salvador Dali over leed. Velasquez wordt door kenners beschouwd als een der beste schilders aller tijden, zeker waar het het realisme betreft. De Spanjaard is vooral be roemd om zijn 'beheersing van de ruimte', waarbij zelfs de lege achtergronden op zijn doeken tot leven komen. Op zijn 23ste jaar woonde hij in Sevilla, waar hij al op zijn elf de 'het vak' leerde. In 1623 werd Velasquez benoemd tot koninklijk schilder, al zag machthebber Felipe IV het aanvankelijk meer zitten in Rubens. De Vlaming haalde iO< Vï Velasquez over eens na;,J- lië te reizen, waar de Si schilder uiteindelijk het»DA] ste deel van zijn inspiraierla deed. irste Enkele van de doekepqua Velasquez, die in I660iet leed, zijn door de internadioi le kritiek als door de bel heen onovertroffen mpeler werken bestempeld. Déagel van het Prado is het doeim d Meninas' (de gezelschap! een jes), een uitzonderlijk fin 1 van de Spaanse koniütrijd familie in de zevengeni eeuw. De Spanjaarden htisch zo aan dat doek dat hele ti niet voor de expositie ifscor York werd uitgeleend, plan modi Overigens heeft het Pr| bin van de tentoongestelde (jood al zelf in zijn bezit. Vangen, leende werken komt ftege met de spiegel' van del nal Gallery en Juan del 'het mooiste portret ooi^- Velasquez gemaakt', vfiL New Yorkse Metropolid^k bij het publiek meest po^A doek - een vast onderi^H elk Spaans geschiedeni^H is echter 'Los Borracb dronkelappen. Met al dik p ken bij elkaar, mocht "E directeur Perez gisteren"" officiële opening terechAG ken van een unieke ve?n ling die niemand ooit rriuva elkaar zal krijgen enj1 0 Daarom staan er vana) lui medewPi van het; d3i legt deiBa werken Zf Velasqibsan flAty

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16