\zerbajdzjan vecht foor tegen de Russen £eidóe@oiucuit -CHELDENDE ITALIAANSE MBASSADEUR IN BELGIË Colombiaanse Boeing zat zonder brandstof Berlijnse Muur verkoopt goed lil joen {«ritten binder -room I Avonturen van kapitein rob Val regering Modrow dreigt Havel ontvouwt visie op eenwording Europa Senaat YS stemt veto Bush niet weg Boemerang Ni IITENLAND fSSEL „Een lafaard, een naar en een onbeschoft ie- indld". Deze weinig diplomatie- uitte de Italiaanse ambas- ir in België, Giovanni Sarra- Iper brief aan een Belgische indkner. Deze man was tijdens vakantie in Italië beroofd en lagde zich bij zijn terugkeer Italiaanse ambassade. In irief noemde de Belg straat- :n nationale sport in land". Dat ging de ambassa- blijkbaar te ver en in een rige reactie kreeg de kla- XJe Belg toegeworpen dat hij ^/van die mensen is die de Ita- immigranten in België als een voetveeg behandelt. „U be hoort tot dat slag mensen dat zich al generaties lang verrijkt ten koste van tienduizenden emi granten die zich in het zweet werken en in ruil slechts verach ting en een schamel salaris krij gen". Volgens de diplomaat is de Belg „een schande voor het land en de mensheid". Een woord voerder van de Italiaanse ambas sade in Brussel heeft laten weten dat de brief van de ambassadeur op persoonlijke titel is geschre ven. Minister Eyskens van bui tenlandse zaken heeft zijn ambt genoot in Rome inmiddels om op heldering gevraagd. (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK De neerge storte Colombiaanse Boeing 707 zou kort voor het neer storten zonder brandstof zijn komen te zitten. Volgens nog onbevestigde berichten zou het toestel zelfs twee motoren hebben verloren. Het Newyorkse televisienet Can- nel 5 berichtte dat een inwoner van de wijk de Bronx het ge sprek tussen de verkeerstoren en de piloot heeft opgevangen. De piloot geeft daarin aan dat hij twee motoren heeft verloren en zegt vervolgens „wij hebben niet veel brandstof meer. Geef ons in- 'structies om te landen". „Hij probeerde vergeefs te lan den op Kennedy-airport", vertel de een officier van de luchtha- venpolitie. „Terwijl hij weer naar het noorden vloog verloor hij een motor en vrijwel direct daarna werd het radio- en radarcontact verbroken". Een ooggetuige vertelt dat het toestel heel laag vloog voordat het neerstortte. „Ik hoorde geen geluid van motoren". Het toestel is neergestort in een relatief dunbevolkt gebied. Vol gens de politie heeft zich geen explosie voorgedaan. Reddingswerkers troffen een grote chaos aan op de plaats van het ongeluk. De wegen in Cove Neck zijn zo nauw en er waren zoveel politiewagens en brand weerauto's dat het ambulance personeel met de brancards naar de resten van toestel toe moest rennen. Paul Wolf, een van de reddingswerkers, beschreef de si tuatie: „Ik hoorde veel ge schreeuw en gekreun. Er zijn kinderen uit het vliegtuig ge haald die huilden om hun ou ders". OOST-BERLIJN Voor stukken Berlijnse Muur van ongeveer 2700 kilo worden bedra gen neergelegd van 20.000 tot 50.000 D-mark. Helge Moebius, medewerker van de Oostduit- se handelsmaatschappij Limex-Bau die de verkoop regelt, zei gisteren tegen de Berliner Zeitung dat de stukken gekocht worden door verzamelaars uit de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en andere westerse landen. Op de vraag waarom de delen zo duur zijn ant woordde Moebius dat het neerhalen van de muur en de vervanging daarvan door een ij zeren hek. 80.000 mark per kilometer kost. De winst die met de verkoop van de muur wordt gemaakt, gaat naar humanitaire doe- iPENSTILSTAND IN ARMENIË EN NACHITSJEVAN rvolg van de voorpagina) 5KOU Ondanks de iren in Armenië afge- V digde wapenstilstand de gevechten in rbajdzjan in volle he- ieid door. Het nationa- d itfch verzet tegen de ;0ff$en in Azerbajdzjan |k gisteren ongebro- >nd bestand tussen Armeniërs draizerbajdzjanen zou gister- nielag plaatselijke tijd in !en |ing hebben moeten tre- n. NHet is echter niet bekend de gevechten ook daadwer ken fc zijn gestaakt. De wapen- net fcnd is van kracht langs de ch igrenslijn tussen Armenië et t Azerbajdzjaanse enclave iitsjevan in Armenië. De ierlhonderd kilometer lange ak llijn is een van de gebie den waar de afgelopen dagen het hevigst is gevochten. Na- chitsjevan trad enige dagen geleden uit de Sovjetunie uit protest teg^n de inval van de Sovjet-troepen in de Azerbajd zjaanse hoofdstad Bakoe. In deze stad ging de algeniene staking in fabrieken en bedrij ven gisteren haar vierde dag in. Strijders, sommigen in Rus sische uniformen, bleven blik- semaanvallen uitvoeren op Russische troepen en hun ge zinsleden, niet alleen in de hoofdstad Bakoe, maar door de hele republiek. Zij namen in vele garnizoensplaatsen kazer nes onder vuur, waaronder de Saljanski-kazerne in Bakoe. De straten van Bakoe liggen bezaaid met vernielde pantser voertuigen en gewone vracht auto's. Ramen van woonblok ken en auto's zijn stukgescho ten. Een leider van het Azerbajd zjaanse Volksfront eiste in Moskou onmiddellijke terug trekking van de troepen, daar anders een guerrilla-oorlog in de hele republiek begint. „Het Azerbajdzjaanse volk zal zich niet neerleggen bij deze bezet ting en tot de laatste man te gen de bezetter vechten. De strijd gaat door en als de solda ten niet zo snel mogelijk wor den teruggetrokken zullen wij een guerrilla-oorlog ontkete nen in ^eel Azerbajdzjan. Als Gorbatsjov een tweede Afgha nistan wil, kan hij het krijgen in Azerbajdzjan". Op verzoek van het Volks front in Azerbajdzjan is intus sen de evacuatie van Russen en gezinsleden via Bakoe stop gezet. Sinds het begin van de onlusten in de republiek zijn er in totaal 30.000 Russen en Armeniërs geëvacueerd. Mos kou sprak gisteren in een ver klaring over „gezonde krach ten" binnen het Volksfront. Daarmee werd voedsel gege ven aan de gedachte dat het Kremlin onderhandelingen overweegt met de nationalisti sche beweging. Rond 20.000 Azeri Turken be toogden gisteren in de grens plaats Igdir bij Sovjet-Armenië met de leuzen „Gorbatsjov moordenaar", „Turkse leger naar Bakoe" en „Weg met de VS". Dit laatste daar Washing ton begrip heeft uitgesproeken voor Gorbatsjovs ingrijpen. In Teheran ziet het er naar uit dat de crisis in de Kaukasus tot nieuwe fricties heeft geleid tussen het conservatieve en het meer gematigde kamp. Volgens de Iraanse televisie aanvaardde Moskou een voor stel van de regering in Tehe ran om te komen praten over mogelijke hulp van Iran bij het vinden van een oplossing in Azerbajdzjan. Met een wanhopig gebaar maakt een uit Bakoe gevluchte Armeense vrouw duidelijk dat zij nu niets meer heeft. Samen met andere uit Azerbajdzjan afkomstige vluchtelingen wacht zij op onderdak in Moskou. )r hi „He 1 koq'DEN Ongeveer ieen miljoen Britse huis lens kwamen als ge- !.mJvan de hevige storm lllll dher stroom te zitten Haatiat elektriciteitsmas- iem.: afknapten, terwijl IBl eren voor de spits veel 1111 ).3o'«en uitvielen. Londen jj||j fn praktisch tot stil- neeste stations, .ook die k Iftie ondergrondse, gingen 41 terwijl de Westminster 'e en de Tower Bridge, de 19 drukste bruggen in de werden geblokkeerd door K Vrachtwagen en een bus p hun kant lagen. Iritse autoriteiten gaven ^•ïvolking het advies bin- I* blijven en waarschuw- \^yoor schade als gevolg harde wind en het op- V ftnde water. „De wind tilt ftwagens op als speeltuig erpt ze ver van de auto- Weer neer", zei een pa lerende politieman in het jchap Gloucesterhire. mensen zaten urenlang n een hotel in Cornwall fan het dak was inge- Een meisje probeert tegen de orkaankrachten in, de overkant van de Tamar brug in Plymouth te bereiken. Zij moest zich stevig aan de brugleuning vasthouden om niet omvergewaaid te worden. Op de achtergrond een vrachtwagen die door de storm is omgeslagen. foto: epa ondense politie ontruim- n deel van het Lagerhuis tl al6jiakpannen naar beneden len. Op de luchthaven Heathrow werd een lege Boeing 747 die naar een han gar werd gesleept, van de taxi- baan geblazen. Het toestel be landde in de modder. Het 'vliegverkeer naar Gatwick werd omgeleid omdat enkele toestellen aan de grond door de wind schade opliepen en dus niet konden vertrekken. Tal van schepen kwamen door de storm in de problemen voor de Franse kust bij Bretagne, de Atlantische Oceaan en in het Kanaal. Een veerboot met 120 opvarenden kreeg op weg naar het Franse Dieppe pro blemen met het roer maar kon uiteindelijk doorvaren. De veerverbindingen werden la ter gestremd. Vanwege de sterke wind konden marine schepen hun havens niet bin nenlopen en moesten daardoor op zee blijven. In het noorden en westen van Frankrijk zorg de de storm voor problemen in de kerncentrale van Paluel en die in Gravelines waar vijf van de zes eenheden uitvielen als gevolg van stroomstorin gen. In België sneuvelden talloze bomen en werden tal van au to's van de weg geblazen. Het verkeer op de snelweg van Oostende naar Brussel kwam tot stilstand door een omgeval len elektriciteitmast. In de dierentuin van Hanno ver stortte het wolvenhok in waarop de drie bewoners aan de wandel gingen. De wolven, die de dierentuin niet uitkon- den, richtten voorzover be kend geen schade aan en wer den later met behulp van ver dovingspistolen gevangen. Het verkeer in de Bondsrepu bliek ondervond veel last van het weer. Straten en autowe gen in Nordrhein-Westfalen en Niedersachsen en bruggen over het Nordostsee-kanaal in Schleswig-Holstein werden enige tijd voor het verkeer af gesloten. Op de rivier de Elbe werd het scheepvaartverkeer stilgelegd. Seal heepvaartmaatschappij voor rechter wegens ramp Herald •EN De scheep- iaatschappij „P and •opean Ferries" en van haar perso- jjleden zullen terecht hn staan wegens de ipsramp met de „Her ald of Free Enterprise" in 1987. Een Londense magistraat be paalde gisteren dat zij zich voor doodslag moeten verant woorden. Bij de ramp in Zee- brugge verloren 193 mensen het leven. Het zal voor het eerst zijn dat een vervolging wegens doodslag tegen een rechtspersoon wordt ingesteld. Aan het proces is een 15 maanden durend politieonder zoek naar het omslaan van de veerboot op 6 maart 1987 voor af gegaan. Onder de aange klaagden zijn de kapitein van de veerboot, de eerste officier, een assistent-bootsman en vier functionarissen van het be drijf. Allen werden in decem ber van het vorig jaar in staat van beschuldiging gesteld. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES 2-15(l5 Het zeilschip de „Vrijheid" is onderweg van IJmuiden Ie Stille Zuidzee. Rob heeft enkele maanden in het vader- ^nwerBrtoefd, maar aan de wal houdt hij het nooit lang uit en zijn të3-33i t weer naar de eindeloze oceaan. Hij wil de route via het ïakanaal nemen, maar het seizoen is niet erg gunstig voor chtstreekse oversteek. Om stormen te ontlopen is hij ge noodzaakt telkens weer zijn koers te wijzigen. Wat zal hij op deze reis weer beleven? De zee is overal vol verrassingen. In de peillo ze diepten der oceanen leven nog monsters, die niemand ooit gezien heeft en die slechts af en toe aan de oppervlakte komen. Soms ziet Rob in de verte de kop van zo'n afschuwelijke vis op duiken; heel even maar en dan is het monster weer verdwenen. CHRISTEN-DEMOCRATEN STAPPEN OP OOST-BERLIJN De Oostduitse christen-demo craten hebben gisteren hun vertrek uit de rege ring van premier Hans Modrow aangekondigd. Zij willen de handen vrij hebben voor onderhande lingen met andere partijen en organisaties over de vorming van een brede coalitie. Naar het officiële persbureau ADN bekendmaakte zullen de CDU-ministers tot 9 februari aanblijven maar daarna op stappen zodat onderhandelin gen kunnen beginnen over een brede coalitie. Volgens de CDU, waarvan het partijbe stuur gisteren in spoedverga dering bijeenkwam, bevindt de regering zich buiten haar schuld in een onaanvaardbare crisis. Daarmee lijkt de regering-Mo- drow haar langste tijd te heb ben gehad, ook al omdat de CDU liet weten erop te reke nen dat de andere coalitiepart ners ook zullen opstappen om een brede coalitie mogelijk te maken. Modrow mag opnieuw premier worden mits hij zijn lidmaatschap van de commu nistische partij tot de verkie zingen op 6 mei opschort. Mo drow zal nog wel op 13 en 14 februari een bezoek brengen aan de Bondsrepubliek. Volgens ADN is de partijleider van de SED, Gregor Gysi, door president George Bush gevraagd volgende week een bezoek te brengen aan de Ver enigde Staten om te praten over de wankele situatie in Oost-Europa. ADN maakte dit gisteren bekend. De burgemeester van de Oost duitse stad Dresden, Wolfgang Berghofer, heeft de Duitse eenwording „onvermijdelijk" genoemd. De burgemeester, die eerder deze week de SED verliet, werd gisteren door de gemeenteraad in zijn positie herbenoemd nadat hij om een motie van vertrouwen had ge vraagd. De uitlatingen van de burgemeester geven aan dat een steeds groter deel van de Oostduitse bestuurdefs de een wording als onafwendbaar be schouwt. Berghofer zal waar schijnlijk na de verkiezingen toetreden tot de onlangs opge richte sociaal-democratische Ost-SPD. De SED is officieel tegenstan der van eenwording, maar haar invloed is tanende. De vroegere Oostduitse minister van defensie Heinz Kessler is gearresteerd op verdenking van misbruik van zijn toenma lige positie. Hij zoy vliegtuigen van de luchtmacht voor ple zierreisjes hebben gebruikt en met overheidsgeld luxueuze huizen hebben laten bouwen. Generaal Kessler die vrijdag 70 jaar wordt, werd in 1985 minister van defensie en gold als een steunpilaar van vroe gere bewind van Erich Honec- ker. Gewetensbezwaarden Westduitse gewetensbezwaar den kunnen in de naaste toe komst hun vervangende dienstplicht in de Duitse De mocratische Republiek vervul len, met name in de sector van de gezondheidszorg. Dat heeft de Westduitse parlementariër Peter Hintze, die zich specifiek bezighoudt met dienstplichtza ken, gisteren meegedeeld. Volgens Hintze hebben de Oostduitse autoriteiten „deze vorm van .hulpverlening" in principe geaccepteerd. In Oost-Berlijn wordt op het ogenblik tussen regering en oppositie druk overlegd over het opzetten van een project van vervangende dienstplicht voor DDR-burgers. Tot nu toe heeft in landen van het War schaupact altijd een verbod op vervangende dienstplicht ge golden. De Westduitse rege ring zal overigens nog wel en kele stappen moeten onderne men om de plannen juridisch mogelijk te maken. Vervan gende dienstplicht, die in de Bondsrepubliek twintig maan den duurt tegen de militaire dienstplicht achttien maanden, moet namelijk volgens de hui dige wet op Westduits grond gebied worden vervuld. Tijdens zijn bezoek aan Polen legde president Havel een krans op het graf van de in 1984 vermoorde priester Popieluszko. foto: epa WARSCHAU De Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel heeft gisteren in een rede tot de Poolse nationale assemblee zijn visie op de eenwording van Europa ontvouwd. Hij riep met name Polen en Hongarije, maar ook de overige Oosteuropese landen op om samen met Tsjechoslowakije in de schoot van Eu ropa terug te keren. Volgens Havel is een gezamenlijk program ma van de Oosteuropese landen de beste manier om onderlinge rivaliteit te voorkomen bii het streven te worden opgenomen in de politieke en economische bondgenootschappen van West-Eu ropa. De president meent dat het veel langer zou duren en veel gecompliceerder zou zijn als ieder Oosteuropees land afzonder lijk zou proberen zich in Europa te integreren. WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren een veto van president George Bush bekrachtigd op een wet die Chinese studenten zou toe staan langer in de Verenigde Staten te blijven. De uitslag van de stemming betekent een krappe overwinning voor de president. De Senaat stemde met 62 tegen 37 voor het wets voorstel en kwam daardoor vier stemmen tekort om Bush' veto ongedaan te maken. Het Huis van Afgevaardigden stemde woensdag met over weldigende meerderheid tegen de president. Bush wil China niet isoleren nu het bewind de afgelopen maanden het beleid heeft versoepeld. Het wets voorstel werd vorig jaar inge diend na het bloedige ingrij pen van het Chinese leger te gen de studenten op het Plein van de Hemelse Vrede. De af gevaardigden vrezen dat de studenten uit de VS bij terug keer vervolgd zullen worden. door Rink Drost BONN Gescheiden waren ze nog niet, maar van enige harmonie in het huwelijk was al lang geen sprake meer. De vrouw was sinds kort het huis uit getrokken en leefde elders. Manlief, een ambachtsman uit de Rhein-Sieg-Kreis (het landelijke, gebied aan weerszijden van de Rijn rondom Bonn) zat mokkend in de echtelijke woning, tussen de scherven van het huwelijk en de herinneringen aan tijden dat hij en zij nog dachten dat ze voor elkaar geschapen waren. Al wrokkend kwam hij op een, dacht hij, geniale gedachte om de vrouw die hem zo gemeen in de steek had gelaten een fikse trap na te geven. Voordat ze in het huwelijk traden had zij immers een zwangerschap laten afbreken? Hij wist: de Duitse justitie tilt ongelofelijk zwaar aan illegale abortussen. Hulp aan de vrouwen die zo'n ingreep laten uitvoeren komt niet ter sprake. Nee, straf moet er komen. Dat heeft de hoogste rechtsinstantie in het land, het Bundesverfassungsgericht in Karlsruhe, tegen de wil van de meerderheid in het parlement bepaald. Het beruchte proces van Memmingen heeft vorig jaar bewezen dat het de Duitse officieren van justitie en rechters in abortuszaken bittere ernst is. Een advocaat die zich voor de kar van de man wilde laten spannen was snel gevonden. De officier van justitie in Bonn was een en al oor toen de aangifte werd gedaan. Fluks ging de vertegenwoordiger van de staat tot vervolging van de in het nauw gedreven echtgenote over. „Wie een zwangerschap afbreekt, wordt met ten hoogste drie jaar gevangenschap bestraft", bepaalt de wet dreigend. Maar ook: Begaat de zwangere de daad. dreigt haar ten hoogste een jaar gevangenschap". Wat daarna vermeld staat, moest de officier van justitie echter van vervolging van de vrouw laten afzien. De daad verjaart namelijk na drie jaar en de abortus was al in 1985 uitgevoerd. Wie met een ondeugdelijk geweer schiet, moet er rekening mee houden dat het schot naar achteren kan afgaan. In dit geval werkte de aangifte inderdaad als een boemerang. Uit de verklaring die de vrouw bij haar verhoor had afgefegd concludeerde de officier van justitie namelijk dat de man destijds een belangrijk aandeel in de uitvoering van de zwangerschapsafbreking had gehad. En hulp bij abortus verjaart in de Bondsrepubliek pas na vijf jaar. Nog voor hun huwelijk was de vrouw zwanger geraakt van de man met wie ze later zou trouwen. Toen was een huwelijk nog op geen stukken na in zicht. Integendeel, de man maakte de vrouw duidelijk dat hij niet van plan was met haar te trouwen noch de zorg voor het kind op zich te nemen. Hij eiste een abortus. Aangezien de vrouw er financieel bijzonder slecht voor stond, ging ze akkoord met de wens van de man. Ze meldde zich bij haar huisarts, die bereid was een zogenaamde sociale indicatie af te geven. Met dat papier had in de Bondrepubliek de abortus straffeloos kunnen worden uitgevoerd. Voordat de arts de verklaring kon afgeven had de vriend al ingegrepen. De abortus moest in Nederland worden uitgevoerd, had hij beslist. De reis en de opname in de kliniek had hij al geregeld. Ook de kosten van reis en ingreep had hij voor zijn rekening genomen. Het briefje van de huisarts was niet meer nodig. Met die handelingen had de man zich volgens het Duitse recht tot medeplichtige gemaakt. De wet stelt hem gelijk met de uitvoerende arts of de zogenaamde 'engeltjesmaker'. Nu hangt hem een gevangenisstraf van meer dan een jaar boven het hoofd. Het openbaar ministerie heeft het onderzoek tegen hem inmiddels geopend. Want ook aan hulp bij illegale abortussen wordt in Duitsland ongelofelijk zwaar getild.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15