tiuisarts is biina nooit een vrouw burdo !Mieuwo HET VOORJAAR BEGINT BIJ BURDA pIJPVOLGER PRAKTIJK MOET 'NET COLBERT EN STROPDAS' DRAGEN ïm T 1 1ij Defensie moeten «500 ambtenaren weg Kaland: behandeling huurwaardeforfait niet eerder dan maart HIJ en ZIJ: alles al eens uitgeprobeerd Minister Yan den Broek bang voor uiteenvallen Sovjetunie RI binnenland CeidócSoutfuit VRIJDAG 26 JANUARI 1990 ^ian den Broek wanhoop nabij '50,.] jEN HAAG De doorgaans zo nuchtere minister Van hlltfen Broek (buitenlandse zaken) was gisteravond bij de be- andeling van de begroting van zijn departement in de Veede Kamer de wanhoop nabij omdat een 'kleine zonde' :erd opgerakeld. woordvoerder Eisma sprak over het aanstaande be- •k van de Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel. In 16, toen de schrijver Havel één van de(bekendste dissi- •nten van Oost-Europa was, kon Havel niet naar Neder- GL tod komen om de Erasmusprijs in ontvangst te nemen. In aats daarvan stuurde hij een rede waaruit Van den roek enkele politiek gevoelige passages liet halen om te orkomen dat Havel in aanwezigheid .van koningin Bea- x kritiek uitoefende op de Tsjechoslowaakse regering, in den Broek gisteren: „Kan er nu eindelijk eens een 3500nd komen aan de misleiding, aan de mythe dat ik cen- ur heb toegepast?... Nederland kan de negatieve uitstra van dit verhaal niet hebben. Het suggereert een minis- van buitenlandse zaken die niet zuiver op de graat is". Gezinnen geven steeds meer uit DEN HAAG De gezins huishoudingen hebben in het derde kwartaal van 1989 3,1 procent meer geld uitgegeven aan 'consump tiegoederen' dan in de zo mermaanden van 1988. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Consump tiegoederen zijn boodschap pen, apparaten, auto's, va kanties en dergelijke. In 1988 stegen de uitgaven daarvoor met 1,3 procent. Benzine en diesel twee cent goedkoper ROTTERDAM De adviesprijzen van de diverse soorten benzi ne en dieselolie gaan morgen met twee cent omlaag. De meest voorkomen de prijzen aan de zelf- tankpomp zullen er dan als volgt uitzien: superbenzine 163 cent, loodvrije super plus 161 cent, euro loodvrij 157 cent en diesel 101,4 cent. Voormalige Spaanse consul eist rectificatie Trouw AMSTERDAM De voormalige Spaanse consul in Nederland R. Jover y De Mora Figuera heeft in een kort geding voor de rechtbank in Amsterdam rectificatie geëist van een artikel van Trouw van 20 december 1989. In dat artikel stond dat de Haagse politie onderzoekt of de oud-consul iets te maken heeft met de bomaanslagen op Spaanse doelen vorig jaar in Den Haag. Wanneer Trouw de eventuele beslissing van de rechter om tot rectificatie over te gaan weigert, eist Jover een dwangsom van 50.000 gulden per dag. Tevens vraagt hij een onkostenvergoe ding van minstens 25.000 gulden. Jover wordt in het artikel in Trouw onder andere beticht van banden met de ETA, handel in wapens, drugs en belastingvrije auto's en het achterlaten van enorme rekeningen toen hij terug keerde naar Spanje. De advocaat van Trouw D. Grosheide ver telde echter dat verschillende bronnen waren gebruikt om het artikel te schrijven. Met het aanbod van Trouw een bericht te plaatsen waarin Jover de beschuldigingen afwijst, ging de voor malige consul niet akkoord. Uitspraak: 8 februari. Poppenmethode bij incest - onderzoek alleen steunbewijs ger doorslaggevend bewijs kunnen opleveren. De advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. P. Wurzer, vindt dat met de poppenme thode vergaarde informatie alleen nóg maar als steunbewijs mag wor den gebruikt. Het openbaar ministe rie in Rotterdam besloot op Wurzers advies af te zien van het instellen van hoger beroep in twee Bolderkar zaken. Het is aannemelijk dat de pop penmethode ook in andere arrondis sementen alleen nog maar als steun bewijs zal worden gebruikt. Vissers verspelen mogelijkheid van groepscontingenten DEN HAAG Minister Braks (vis serij) heeft de Nederlandse visserij I met onmiddellijke ingang het vor men van zogenaamde groepscontin genten afgenomen. Hij heeft hiertoe besloten, omdat het merendeel van de vissers zich er vorig jaar niets van heeft aangetrokken. Groeps contingenten boden vissers de mo- I gelijkheid op vrijwillige basis hun toegestane vangsthoeveelheden te beheren. Van de tien groepscontin- I genten die er vorig jaar waren is in negen gevallen de toegestane vangsthoeveelheid voor tong over- I schreden. tl L I VANDAAG C\ IN HET VJ Vrou- slijke huisartsen zijn iel minder op zoek naar au n zelfstandige praktijk I gij in hun mannelijke colle- 's. En mannelijke huis- ^-5!*sen willen het liefst man als opvolger of gifiktijkgenoot. Dat zijn antwoorden die de piologe Didi Kortenhoe- (47) vond op haar ig hoe het komt dat in Nederland zo wei vrouwen als huisarts itigerif Kortenhoeven is gepromoveerd de Rijksuniversiteit in echt op haar onder- ik. Irlijks studeren er in Neder- •d ongeveer 475 mensen af ^huisarts, van wie 160 vrou- ,|i. Kortenhoeven vroeg een >jep pas afgestudeerde huis den drie maanden lang een E^oek bij te houden over het ken naar een praktijk, rouwen zoeken op zich niet Iers dan mannen", zegt Jtenhoeven, „maar ze zijn d veel selectiever in hun we. Voor mannen is over I algemeen de status van op te stellen. Kortenhoeven: „Ik heb bewust niet gezegd dat ik onderzoek deed naar man nelijke en vrouwelijke huisart sen. Vertel je dat wel, dan roept iedereen dat het natuur lijk niet uitmaakt of het een man of een vrouw is. Dat zijn sociaal-wenselijke antwoorden die weinig zeggen van ie mands werkelijke opvattin gen". Fysiek De promoverende sociologe Didi Kortenhoeven: „Patiënten moeten een keuze kunnen maken tus sen een mannelijke en een vrouwelijke huisarts. Nu is die keuze er vaak niet". foto: persunie een praktijk en het bijbeho rende inkomen van belang. Gezinsomstandigheden spelen nauwelijks een rol. Van de tien mannelijke artsen die voor mij een logboek bijhiel den, noemde slechts één de op leiding van zijn vrouw een re den om niet te verhuizen. Vrouwen hechten daarentegen juist veel waarde aan de tijd die er naast het werk over blijft, omdat ze vaak de zorg hebben voor het huishouden. Een zelfstandige praktijk met veel patiënten valt om die re den al snel af". Het is de Utrechtse sociologe gebleken dat vrouwelijke huis artsen om die reden meer be langstelling hebben voor min der zelfstandige banen in ge zondheidscentra en groeps- den minder mogelijkheden om carrière te maken. „Bovendien zijn zulke betrekkingen schaars in Nederland, wat de kans op een baan verder ver kleint". Kortenhoeven interviewde ook nog 24 mannelijke huisart sen die hun praktijk wilden verkopen of op zoek waren naar een praktijkgenoot. Ze vroeg de artsen een profiel schets van die nieuwe persoon De artsen bleken bewust en onbewust toch het meest te voelen voor een man. „Eén vertelde dat hij niet hield van slordig. Een witte jas was dan niet echt nodig maar, zo zei hij, 'een net colbertje en een stropdas' wel. Een andere col lega verklaarde dat een vrouw zijn grote plattelandspraktijk 'fysiek niet aan zou kunnen'. En wat in prakijken buiten de steden ook wel wordt aange voerd is 'dat de patiënten het niet prettig zouden vinden'. Als onderzoeker weet je niet of zo'n arts zich achter zijn pa tiënten verschuilt of dat de mentaliteit op het platteland echt zo is. Maar positief voor vrouwelijke artsen is het in beide gevallen niet". Kortenhoeven kan ondanks deze antwoorden niet kwaad worden op haar gespreksgeno ten. Lachend zegt ze: „Het zijn echt alleraardigste mensen die zich vaak niet bewust zijn van hun houding, van hun voor oordelen. Een opvolger of een praktijkgenoot kiezen is moei lijk, men wil zoveel mogelijk onzekerheden uitsluiten. Al leen, bij een vrouw wordt vaak de vraag gesteld: kan ze het wel aan, krijgt ze wel steun van haar partner, wordt ze niet zwanger waardoor ze een tijd niet kan werken? Dat zijn vragen die voor mannen niet gelden. Bijna vanzelfspre kend gaat een arts ervan uit dat zijn mannelijke praktijkge noot wordt gesteund door zijn Beleidsorganen Behalve de bestaande situatie te analyseren, roept de sociolo ge in haar proefschrift ook de vrouwelijke huisartsen op zit ting te nemen in de beleidsor ganen. „Nu steeds meer meis- welijke huisartsen wel zal toe nemen. Bovendien zal de ge- zondsheidszorg door het plan- Dekker en andere nieuwe wetten ingrijpend veranderen. Een van de voorstellen behelst de afschaffing van het systeem van beroepsbescherming. On der voorwaarden kan straks iedereen de geneeskunst gaat bedrijven. Dat zal ook zorgen voor meer druk op de ketel. Vrouwelijke huisartsen moeten daarbij oppassen niet in de minder aantrekkelijke functies gedrukt te worden. Ze zullen voor zichzelf moeten opkomen, want er is geen an dere instantie die het voor hen doet". „Je kunt je afvragen of het zo erg is dat zo weinig vrouwen zich als zelfstandig huisarts vestigen. Maar ik denk: de helft van de bevolking is vrouw, patiënten moeten een keuze kunnen maken tussen een mannelijke en een vrou welijke huisarts. Nu is die keu ze er vaak niet". ERIK VAN DER STRUIJS 'K ONTSLAGEN OP VLIEGKAMP VALKENBURG "521 0 geiparl ro-)N ■de I °-521 (Van onze n g6ïparlementaire redactie) 070-jN HAAG De Cen- Organisatie van het WWilfartement van Defensie de Haagse staven van krijgsmachtdelen jVng rden de komende vijf met twintig procent ekrompen. Dit bete- -it het verdwijnen van js 0 arbeidsplaatsen, .aronder een aantal top- ïlrtties. i852Bnsieminister Ter Beek 3000ft dit gisteren verklaard bij van zijn begro- in de Tweede Kamer. De ^-bond CFO voor over- spersoneel is geschokt deze plannen en wil zo mogelijk overleg met de indsman over de sociale ind r8en van °Perahe- J de toezegging dat ge- ™fd zal worden naaf het rkomen van 'gedwongen S Jagen' is de CFO minder llkkig en 'zeker niet tevre- aldus bestuurder Jaap der Kooij. opmerkelijke ingreep in Iminl Haagse ambtenarenappa- ang| vormt een belangrijk on- leel van de plannen waar minister Ter Beek de in var regeerakkoord afgespro- varifcezuinigingen van 2,2 mil- (antlguMen wi il realiseren. Het daarbij om de jaren 1991 in met 1995. Het budget dit jaar blijft ongewijzigd. w en baart ook het voorne- van Ter Beek om 750 'nnai parate dienstplichtigen Vest-Duitsland met 'klein 1f' te sturen. Dat betekent Vii naar huis gaan maar spoedig weer opgeroepen kun nen worden. In totaal zijn er nu ruim zesduizend Neder landse militairen in de Bonds republiek. Belgie is trouwens van plan al zijn 25.000 militai ren uit de Bondsrepubliek te rug te trekken en heeft, de NAVO gevraagd niet langer aan te dringen op een jaarlijk se verhoging van vijf procent van de defensie-uitgaven. Van de in ons land gelegerde troepen worden in totaal dui zend man mobilisabel gemaakt in plaats van paraat. Een groot aantal (125) Leopard-l-tanks wordt niet gemoderniseerd. Met al deze maatregelen wil Ter Beek voor ruim één mil jard bezuinigen op de Konink lijke Landmacht. Ook de Koninklijke Marine moet inleveren, voor een half miljard. Twee onderzeeërs van de Zwaardvisklasse worden niet vervangen, het roemruch te Korps Mariniers wordt met 300 man ingekrompen, de Ma rineluchtvaartdienst verliest 125 banen in Valkenburg (Zuid-Holland) en 42 in Den Helder (onderhoud helikop ters). De Koninklijke Lucht macht krijgt achttien F-16- straaljagers minder dan tot dusver de bedoeling was, het geen eveneens een besparing van een half miljard oplevert. Minister Ter Beek wilde nog geen uitspraak doen over de wens van de Tweede Kamer om de dienstplicht met twee maanden te bekorten. Hij komt daarop terug aan het eind van het jaar bij de ver schijning van de nieuwe De fensienota. Dan zal hij ook re ageren op het standpunt van zijn partij (PvdA) dat wellicht de gehele dienstplicht zou moeten verdwijnen. met het nieuwe februari-nummer dat nü overal verkrijg baar is. Geheel in het Nederlands met gratis kant-en- klaar-patronen voor de mooiste voorjaarsmode. Prijs f 6,25 BEPAAL JE EIGEN MODE MET lUIBAAI' door WILLEM RITSTIER ZOUTELANDE On danks zware druk van premier Lubbers en mi nister Kok van financiën weigert de CDA-fractie in de Eerste Kamer op korte termijn de verhoging van het huurwaardeforfait te bespreken. Dat heeft voorzitter Kaland van de CDA-fractie gisteravond tegenover deze krant be vestigd. Kaland verwacht dat het in de Senaat pas in maart tot een mondelinge behandeling van het wets voorstel zal komen. Aanvankelijk zou de finan ciële commissie van de Se naat het wetsvoorstel afgelo pen dinsdag behandelen. Op het laatste moment werd deze vergadering naar vol gende week dinsdag verscho ven. Het CDA wil geen spoedprocedure volgen, maar eerst de schriftelijke ronde afmaken waarin Senaat en kabinet met elkaar van ge dachten wisselen. Het CDA zal zeker worden gesteund door de VVD. Samen hebben deze fracties een meerder heid in de Eerste Kamer. „Wij zullen het wetsvoorstel heus geen twee maanden la ten liggen", aldus Kaland. „Maar een mondelinge be handeling is volgende week niet mogelijk". Tijdens de algemene be schouwingen in de Eerste Kamer heeft Lubbers de po litieke opstelling van de Se naat gelaakt. Volgens Lub bers moet de Kamer zich niet te veel met de politiek bemoeien en puur naar de technische aspecten van een wetsvoorstel kijken. Kaland en de zijnen krijgen de steun van het CD JA (Christen Democratisch Jon geren Appèl). Het CDJA juicht het toe dat het CDA in de Eerste Kamer „Lubbers en het kabinet heeft duide lijk gemaakt dat zij haar taak als bewaker van de kwaliteit van wetgeving serieus wil opvatten". Een soepel vallende broekrok gecombineerd met een blouse van dezelfde stof. FOTO: PR AMSTERDAM Hebben mode-ontwerpers al hun creativiteit verloren, of is werkelijk alles al eens een keer uitgeprobeerd? HIJ en ZIJ, de succesvolle winkelketen met mode voor jonge mensen, houdt het voorlopig op het laat ste. Op de presentatie van de nieu we vooijaars- en zomercollec tie in de 'Escape' in Amster dam - één van de topdiscothe- ken voor jongeren - waren gisteren dan ook geen echt nieuwe dingen te zien. Er wordt teruggegrepen op oude stijlen en vroeger tijden, het geen overigens toch een aardig resultaat oplevert. De kleuren zijn de komende zomer over het algemeen na tuurlijk, zacht en gedekt. Fel le, agressieve, fluoriserende tinten blijven achterwege. Ook de belijning is heel natuurlijk. De modellen uit de ZIJ-collec- tie zijn elegant en vooral vrou welijk. De roklengte verschilt van strak en kort tot lang en zwierig. Ook bij de pantalons is de variëteit groot. De sfeer uit de jaren dertig en vijftig is terug. En zelfs de ma rine-look is weer uit de kast gehaald. Dat laatste levert weinig bijzonders op. Denim is voor de HIJ/ZIJ-col- lectie een must. Spijkerbroe ken en spijkerrokken zijn nu eenmaal niet meer weg te den ken uit de jeugdige garderobe van de jaren negentig. Behalve het traditionele blauw doet ook de kleur zwart het nog steeds. Opvallend in de HIJ- collectie zijn de simpel gemo delleerde overhemden met grote bloemen-prints. Eén van de thema's voor de HIJ-mode komende zomer is „New Mexi co, how the west was won" met als resultaat een stoere, sportieve look, zoals 'spijker- jacks' van suede. De meer formele kleding valt op door de double-breasted kostuums met zes-knoops-slui- ting. Met een overigens niet zo fraai gekleurde Vincent-van- is het pak compleet. CLARISSE BUMA Grote psychische nood onder joodse kinderen UTRECHT Bijna een kwart van de kinderen van joodse oor logsslachtoffers kampt met geestelijke problemen. Deze groep heeft te maken met moeilijkheden zoals schuld- en schaamtege voelens. De hulpverlening aan deze joodse tweede generatie moet daarom worden verbeterd. Dit staat te lezen in het rapport 'Tweede generatie joodse Neder landers' van het Utrechtse Instituut voor Psychotrauma. Alleen al in Groot-Amsterdam gaat het om ongeveer duizend tot vijf tienhonderd joden die professionele hulp inschakelen. Het Insti tuut voor Psychotrauma vindt dat de hulpverlening beter moet nu blijkt dat er van een afname van klachten geen sprake is. Volgens het instituut heeft dit veel te maken met de ernst van de problematiek. In de opleidingen van de hulpverleners moet meer aandacht worden besteed aan het omgaan met dit soort problemen. De Utrechtse onderzoekers menen bovendien dat nu ook de situatie van andere groepen oorlogsgetroffenen zoals In dische Nederlanders, verzetsmensen en collaborateurs in kaart gebracht moet worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken maakt zich grote zorgen over de gang van zaken in de Sov jetunie. „De situatie daar is buitengewoon penibel. Ik kan het niet anders zeggen", zo sprak de be windsman gisteren bij de behandeling van zijn be groting in de Tweede Ka mer. De oorzaak van de moei] den in de Sovjetunie is vol^ Van den Broek dat presid Gorbatsjov de ontwikkelingen niet meer in de hand heeft. „Perestrojka en glasnost heb ben naar ik vrees te veel in één keer losgemaakt. Dat blij ken heel moeilijk te beheersen processen". De minister ziet zich zelfs geplaatst voor de „bange vraag of Gorbatsjov zonder kleerscheuren de over kant zal halen". Als het zo doorgaat, zou de Sovjetunie uiteen kunnen val len, vreest Van den Broek. Dat zou ernstige gevolgen hebben voor de stabiliteit in Europa eri de wereld. Ook in andere Oosteuropese landen is de situ atie minder mooi dan men denkt, meent de minister. In Bulgarije, Tsjechoslowakije en de DDR zou de feitelijke macht, met name op bureau cratisch niveau, nog steeds in handen zijn van de communis tische partij. Van den Broek: „1989 was het jaar van de be tovering in de Oost-West-rela- ties. We moeten ons gezamen lijk inspannen om ervoor te zorgen dat 1990 niet het jaar van de ontgoocheling zal wor den". Het Westen staan echter wei nig middelen ten dienste om Gorbatsjov en andere hervor mers in Oost-Europa te hel pen. Alleen op economisch ge bied kan er daadwerkelijk wat gedaan worden. De Neder landse regering heeft daarvoor 87 miljoen gulden uitgetrok ken. Dit bedrag is bestemd voor alle betrokken landen in Oost-Europa. VVD-woord- voerder Weisglas vond dat nogal schamel. Minister Van den Broek wees deze kritiek van de hand. Buit van overval snel gevonden in trein SCHIPHOL Het geld dat gisterochtend werd buitge maakt bij een bankoverval in Nieuw Vennep is later op de dag al teruggevonden in de trein waarin de daders op de vlucht waren geslagen. Het ging om slechts enige duizenden guldens. Met hulp van de spoorwegpolitie en de rijkspolitie dienst luchtvaart werd de trein, waarin de vermoedelijke bankoverval lers zaten, rond half tien ge stopt nabij het NS-station Schiphol. De politie arres teerde twee Amsterdammers van 18 en 23 jaar oud en vond behalve de buit ook twee vuurwapens en bivak mutsen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13