^eiden krijgt na tachtig aar weer eigen brouwerij Fraaie reiswekker Ontberingen en iviaar in Kiev eidócSoilACWlt^ STAD OMGEVING j Postcode/plaats: - j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grai j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per Antiekbeurs in Groenoordhallen ERSTE BIER IN SEPTEMBER VAN HET VAT Kleine gemeenten dupe van herindeling politie Brandkast gestolen Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I Telefoon I maand (automatisch betalen) f24.85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar J Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haa& M i LNiJ CeidócSouocmt i f DONDERDAG 25 JANUARI 1990 PAGINA 9 gente gaat meisjes volgen N De groep meisjes van 16 tot 21 deelneemt aan het volwassenonder- zwak vertegenwoordigd. Dat conclu- gemeente Leiden na een onderzoek iverse instellingen voor volwassenen- nleiding van dit onderzoek wil de di- nderwijs een aantal maatregelen ne- ;n ervan is het opzetten van een leer- olgsysteem om na te gaan wat de lers na hun opleiding gaan doen. Om beroepsonderwijs meer meisjes aan te wil de gemeente meer leer-werk- n opzetten. Van de instellingen bin- volwasseneneducatie wordt verwacht de tussentijdse afhakers registreren, erzoek wordt 7 februari besproken in scommissie onderwijs. LEIDEN Een grote groep antiquairs uit het hele land houdt morgen, zaterdag en zondag onder auspiciën van het Ne derlands Antiquairs Gezelschap een an tiekbeurs in de Leidse Groenoordhallen. Aangeboden worden meubelen in vele stijlen en houtsoorten zoals boeren, Spaans, blankgrenen, biedemeier en ma honie. Ook klein-antiek is in ruime mate voorhanden. Het gaat dan om schilderij en, porselein, klokken, kristal, lampen, poppen, sieraden en naaigerei. Het antiek dat aan de man wordt ge bracht, gaat vergezeld van een schrifte lijke garantie. De beurs is vrijdag van 16.00 tot 21.00 uur geopend. Zaterdag is het publiek welkom van 11.00 tot 17.00 uur, zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Leefbaar Leiden wil huismeester behouden LEIDEN Leefbaar Leiden (LEL) vindt dat de sociale huis meesters in de Slaaghwijk moeten blijven en dat niet de bewoners of de woningbouwvereniging maar de gemeente voor de kosten moet op draaien. Dat schrijft de nieuwe po litieke partij in een brief aan B en W. De Socialistise Partij had eerder al een dergelijk verzoek aan het college gericht. Ook LEL vindt dat de bewoners van de hoogbouw in die wijk recht hebben op sociale veiligheid zonder dat dat een las tenverzwaring oplevert. Het college zou volgens LEL door dit onder werp positief moeten benaderen om zo de gemeenteraad „over de streep te trekken". Gesprek over cultuur van kleine landen Districtscommandant Rijkspolitie Van Hulst LEIDEN M. Mourik en J.C. Heldring spreken vrijdag 2 februa ri over het naast elkaar bestaan van de culturen van kleine lan den in het verenigd Europa na 1992. Mourik is oud-ambassadeur bij de UNESCO en voormalig ambas sadeur voor internationale culturele samenwerking. Hij be schouwt het Nederlands cultureel buitenlands beleid als onvol doende. Volgens Mourik worden de kleine landen overvallen door de grote. Heldring is oud-hoofdredacteur van NRC/Handels- blad en voormalig directeur van het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken. Hij vraagt zich af of een cultureel bui tenlands beleid met overtuiging gevoerd kan worden als we zelf onverschillig staan tegenover onze cultuur. De dialoog staat onder leiding van de Leidse hoogleraar algemene geschiedenis H. Wesseling. De dialoog wordt gehouden in het ka der van de 415e dies natalis van de Leidse universiteit. De bijeen komst duurt van 20.00 tot 21.30 uur en wordt gehouden in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg DEN HAAG/LEIDEN De middelgrote en kleine gemeenten worden de dupe van de herindeling van Zuid-Holland in vier nieuwe politieregio's. De nadruk van het politiewerk zal na de herindeling op de steden komen te liggen. De prioriteiten die gesteld worden, vallen dan uit in het nadeel van de kleinere ge meenten. Het huidige samenwerkingsplatform, de politieregio Zuid-Holland Midden moet daarom blijven bestaan. Dat zei districtscommandant S.J. van Hulst van het district Den Haag van het korps Rijkspolitie gistermiddag naar aanleiding van de plannen van de ministers Dales van Binnenlandse Zaken en Hirsch Ballin van Justitie. Beide bewindslieden bereikten gisteren een akkoord over het indelen van Zuid-Holland in vier politieregio's. De vier korpsen omvatten de gebie den: 'Leiden, Rijnstreek en Bollenstreek', 'Agglomeratie Den Haag, Delft en Westland', 'Midden Holland, Agglomera tie Rotterdam, Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee' en 'Drechtsteden, Alblasserwaard en Vijfherenlanden'. Gemeen te- en rijkspolitie worden sa mengevoegd tot totaal 23 korp- EN Precies tach- iar na de sluiting van laatste Leidse bier- iwerij wordt komend iar een nieuwe geo- Leidenaar Hans der Reijden, al Ier in de publiciteit rdat hij het Goede bier in Leiden intro eerde, wil dit brouw- hu ook in de stad zelf gaan vervaardigen, in een pakhuis aan de Nieuwstraat. „Als alles goed gaat, drinken we begin september het eer ste hier gebrouwen bier tje", zegt Van der Reijden hoopvol. Van der Reijden loopt al twee jaar met het idee voor een Leidse brouwerij rond. Naast zijn winkel aan de Nieuwstraat waar hij allerlei buitenlandse soorten bier verkoopt, bevindt zich een zeventiende-eeuws pakhuis waar tot voorkort een druk kerij was gevestigd. De aan staande brouwer wil dat pand huren, opknappen en de noodzakelijke aanpassin gen aanbrengen. „Hij moet kunnen aantonen dat er geen vervuiling, geluids- of stank overlast ontstaat. Alleen dan gaan wij akkoord", aldus J. gaat de werkvloer van de nieuwe, kleine, Leidse brouwerij eruit zien. Vellekoop van de directie milieu van de gemeente. Het uitbrengen van het Leid se Goede Mie bier, zo'n an derhalf jaar geleden, heeft Van der Reijden geen win deieren gelegd. Het bier dat overigens in het Gelderse Heumen bij Nijmegen wordt gebrouwen, werd via een Leidse slijterijketen op de markt gebracht. Tot nu toe zijn er ongeveer 100.000 fles jes verkocht. Vanuit zijn bierwinkel heeft hij al goede contacten met een twintigtal cafés zodat ook de distributie van Goede Mie „van 't vat" succesvol lijkt. Over de smaak van het Leidse bier weet Van der Reijden dat het een goede vervanger is van De Koninck, een wat zwaar der Belgisch bierdat al in veel Leidse kroegen te krij gen is naast het gebruikelijke Hollandse pilsje. Recept Via een advertentie kwam hij aan een recept voor het brouwproces van het bier zo als dat voor 1910 in brouwerij De Posthoorn aan de Oude Vest werd gemaakt: „Dat hebben we door een bier-in genieur laten nabootsen maar het smaakte niet. Vroeger brouwde men op onkruid, want hop was er in het wes ten nauwelijks te krijgen. We hebben het bier vervolgens zo aangepast dat het een goed commercieel product werd waarin zo veel mogelijk van het oude Leidse bier in terug te vinden is". Een Engels bedrijf, dat gespe cialiseerd is in het maken van kleine brouwinstallaties, levert aan Van der Reijden de benodigde apparatuur. Voorlopig begint hij met een capaciteit van 2000 liter. In het nieuwe bedrijfje, dat aan twee mensen werk biedt, kan het bier direct in vaten wor den gegoten die dan weer op de tap kunnen worden aan gesloten. Het bottelen ge beurt voorlopig nog niet in Leiden. „Een bottelmachine is erg duur, neemt veel plaats in en maakt veel lawaai. Verder heb je voor het schoonmaken van de flesjes veel chemicaliën nodig en dus extra afvoer en vergun ningen. Daarom heb ik een aanhanger met een tank ge kocht zodat ik het bier naar een bottelarij kan brengen waar het bier machinaal in de flesjes wordt gegoten en op de pijpjes een etiket ge plakt". Plantage Op de gevel van het monu mentale pand, waar vroeger achtereenvolgens een kaas pakhuis. een destilleerderij en een drukkerij was geves tigd, wil Van der Reijden een smeedijzeren bord uithangen met „Brouwerij De Planta ge". De naam Plantage is af komstig van het café waar hij acht jaar achter de bar stond. Hij moest dat café onlangs verkopen om zijn plannen voor de brouwerij te kunnen financieren. „Alleen al de in stallatie gaat me 170.000 gul- De toekomstige brouwer Hans van der Reijden voor het pand waar de brouwerij moet komen, naast zijn bierwinkeltje, foto: tejo ringers den kosten". Naast het Goede Mie bier denkt de toekomstige brou wer ook een luxe-, een bok- en een eindejaarsbier te gaan maken. Verder komen er de gebruikelijke accessoires zo als viltjes, lichtbakken, pos ters en bedrukte glazen met Goede Mie, de beruchte Leidse gifmengster uit de vo rige eeuw. „En uit België laat ik mooie tapkranen komen". Ook rondleidingen en proe- verijen zoals bij brouwerijen gebruikelijk is, zullen niet ontbreken. Voorlopig is het nog even afwachten wat de directie milieu van de plan nen vindt. Vandaag heeft hij zijn plannen gepresenteerd bij deze directie. Van der Reijden: „Maar ik heb er wel vertouwen in". LOMAN LEEFMANS De grieven van Van Hulst richten zich vooral op de ver scheuring van het huidige sa- menwerkingplatform Zuid- Holland Midden. „Ik blijf plei ten voor de bestaande samen werking van gemeente-polities en het korps rijkspolitie dis trict Den Haag. Die samen werking loopt erg goed, terwijl de schaal waarop we werken, ongeveer 2000 mensen, een goede is. Er bestaan geen argu menten om het platform te verscheuren", aldus Van Hulst. Verspilling Door de herindeling blijft een deel van ZHM zelfstandig, komt een deel bij de regio Rot terdam en gaat een deel naar de regio Den Haag. Ook com missaris H. Mostert yan Lei den maakte zich in een brief van 18 januari sterk voor de bestaande ZHM. Hij ziet onder meer geen heil in het huidige plan omdat het werkgebied van ZHM in de jaren '90 geen belangrijke planologische ver anderingen zal ondergaan. Ook de Bestuurlijke Boven bouw in de regio Zuid-Hol land, een verband van burge meesters van veertig gemeen ten, meent dat niet getornd mag worden aan ZHM. „Ge hoord het eenstemming advies van de politiechefs in de regio spreekt de bovenbouw zich uit voor handhaving van de sa menwerking in de bestaande politieregio Zuid-Holland. Het doorbreken ervan betekent, gezien de lange samenwer- aldus voorzitter G. van Mont- frans. De bovenbouw is het wel eens om tot vier politie-re- gio's te komen. Voorheen werd gevreesd voor slecht drie regio's. Ipen Podium van folk- J5 Hor us heeft morgen 21.00 uur plaats in de aan de Aalmarkt. Naast luisteren is het moge lijk zelf maximaal drie num mers ten gehore te brengen. Opgeven via 01717-2726 of vrijdag voor 21.00 uur. De toegang is gratis. Tarot Onder de titel „Wereldont wikkelingen vanuit de Ta rot" wordt morgen een intro ductie-avond gehouden voor een cursus over tarot. De avond is georganiseerd door de stichtin om 20.00 De Marnix, Houtmarkt 36. Inlichtingen: 071-143610. Emin houdt op 29 januari een avond over „De aura, onze speelruimte" en op 2 februari een bijeenkomst met als on derwerp Denkenuw vrij heid of uw beperking". Daar bij gaat het om introducties van de cursussen De Aura en Creatief Denken. Aanvang steeds 20.00 uur. Bingo Buurthuis Cornelis Joppensz houdt morgen een bingo. Het balletje begint om 20.15 uur te rollen. Het buurthuis is ge vestigd aan de Oppenheim- straat 6a. Tuya Tuya houdt zondag van 14.30 tot 17.30 uur open podium in het eigen onderkomen aan de Hoge woerd 75. Muzikanten die daar willen spelen kun nen contact opnemen met Tuya, 071-123481. Politie Het Leidsch Politie Muziek gezelschap (LPMG) geeft morgen een winterconcert in de Stadsgehoorzaal. Het op treden begint om 20.00 uur. Medewerking wordt ver leend door het Rijnlands Christelijk Mannenkoor Vox Humana. 55-Plussers Het Leidse Volkshuis start in februari een cursus 'meer le ren durven'. De cursus geeft meer zelfvertrouwen en is bestemd voor 55-plussers die moeilijk contacten leggen. In totaal worden er twaalf les sen gegeven. Voor informatie en inschrijving: 071-149180. Beurs In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt zater dag een grammofoonplaten- beurs gehouden. Verzame laars en liefhebbers van el pees en cd's kunnen er te recht voor platen die niet meer „normaal" in de handel zijn. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag de kluis gestolen van de Versmarkt aan de Haarlemmerstraat. De kluis, die in de winkel stond, werd losgewrikt en in zijn geheel meegenomen. Er zaten slechts enkele honderden guldens in. De dieven ontfermden zich verder over tweehonderd gul den wisselgeld, de fooienpot waarin een tientje zat en een portemonnee met daarin een tientje. Om binnen te komen werden de deurpost en de voordeur vernield. Commissaris H. Mostert van de Leidse politie kan zich vooralsnog over de nieuwe in deling niet uitspreken. „Daar voor moet ik eerst het kaartje zien„ waarop de nieuwe inde ling staat afgebeeld. Ik zit met vragen of Gouda en Delft, die nu bij Zuid-Holland Midden zitten wel of niet in onze regio vallen. Ik weet te weinig". Van Hulst kondigde aan via gesprekken met bewindslieden en parlementariërs getracht zal worden het tij te keren. „Medio februari gaat er een brief van de ministers over het plan naar de Tweede Kamer. Tot die tijd brengen we argu menten in tegen de aanstaande herindeling. FDPRIJS VOOR VROUWENBAND LOVE CRAMPS pï De Leidse ïnband Love F,atï heeft ter plekke >ogte genomen, in the USSR. „En 'oor de nieuwsgie- zoals drumster 1 de Jong zonder llllll als reden opvoert, jftal kaapte er tij en tweedaags pop- in de in de Oek- jelegen stad Kiev int de hoofdprijs i de mogelijkheid zich i reisje naar het land fcerestroika, pakten de fcnmiddellijk hun kof- ja een buitengewoon jende reis van goed per trein en bus ze aan in Kiev. On- I maakten ze kennis I inmiddels wereldbe- g van Oost-Berlijn. een afschuwelijke t", weet zangeres der Poel zich nog te en. Erger nog was de wandeltempo door b nieuwe bassiste Pien „Onze Russische chauffeurs prezen ons voor onze moed. We hadden ons als Russen geweerd tijdens al die ontberingen". De dames werd nauwelijks rust gegund. Bij aankomst moesten ze vrijwel direct het podium op. „We moesten met een gaan soundchecken", moppert Vera. „Soundchec.k, soundcheck, soundcheck", blè ren de anderen in koor met een fors aangedikt Russisch accent. Stofzuiger De apparatuur op het zoge naamde Miss Rock Festival iedere band had minstens één vrouw in de gelederen was dik in orde. Maar als je het Sy- ama vraagt, was de lichtshow toch wel het mooist. „In ons hotel heb ik aan de andere kant echter geen stofzuiger ge zien", tekent ze aan als enig minpuntje. „Wel veel kakker lakken", aldus de in Rusland nu heel populaire zangeres Vera werd uitgeroepen tot „Miss Rock", een titel waar ze niet echt blij mee was. „Er werd me een sjerp omgehan gen en een kroontje opgezet. Ik vond het ook niet leuk voor de rest van de band". Het op- The Lovecramps weer terug aan het thuisfront. foto: wim van noort rechte enthousiasme voor de in Russische oren punkmuziek van Love Cramps vergoedde echter veel. Toetseniste Karin Klebe haalt in dat verband ook de geweldige ontvangst aan die ze kregen. „We wer den uitgenodigd voor een gi gantische party. Er was cham pagne en kaviaar, noem maar op. De kurken vlogen in het rond". De Oekraïne deed Syama erg aan Frankrijk denken. En Tsjernobyl dan, hoe was het daarmee? Per slot van reke ning ligt Kiev in het gebied waar de kernramp zich heeft voltrokken. Volgens Karin hulden de Russen zich hier over in absoluut stilzwijgen. „Als ik in interviews vertelde, dat onze teksten ook over het milieu gaan net als jullie Tsjernobyl dan begonnen ze gauw over iets anders te pra- Van de stad Kiev hebben ze niet veel kunnen zien. Daar voor waren ze er te kort. Vera en Pien hebben, „ontvoerd" in een limousine waarin Gorbats- jov ooit nog heeft gezeten, nog enkele steelse blikken op de stad kunnen werpen. Het ni veau van de Russische popmu ziek is hun niet tegengevallen. Technisch uitstekend, hoewel het met de originaliteit pover was gesteld. Het festival op zich was natuurlijk een aardig bewijsje van glasnost. De eind conclusie van het reisje Rus land komt voor rekening van Francien de Zanger, in weer wil van haar achternaam de gitariste van de groep: „Het belangrijkste is dat we als band daar zo sterk stonden. Het heeft ons goed gedaan daar te spelen". Hoe sterk ze hier staan, is binnenkort te ho ren op de debuutelpee van Love Cramps. ROBBERT TILLI Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9