pemonstreren mag dleen na werktijd Aan crisis in Argentinië lijkt geen einde te komen Russen vluchten massaal voor het geweld in Bakoe PA(jjITENLAND CeidócGotvuMit DONDERDAG 25 JANUARI 1990 PAGINA 5 rlement VS verwerpt I Kina- beleid Bush BHINGTON Het Amerikaanse [van Afgevaardigden heeft gisteren I overweldigende meerderheid een verworpen van president George h op een wet die Chinese studenten iaat langer in de Verenigde Staten Jijven. De stemming werd gezien als Jsoort referendum over het China- j]jd van Bush. Van de ongeveer Chinezen die in de VS studeren 32.000 een visum waarin be- 1 wordt dat zij ten minste twee jaar j China terug moeten keren voor zij 7 nieuw visum aan kunnen vragen. Je*wet die nu is aangenomen werd ;[is van terugkeer geschrapt, de stu ken kunnen voorlopig vier jaar in de blijven. Japanse maanvlucht verloopt voorspoedig TOKYO Japan heeft gisteren zijn eerste ruimteschip gelanceerd naar de maan. De raket Muses-A werd met twee satellieten om 20.46 uur (plaatselijke tijd) de ruimte in gestuurd vanaf de basis Kagoshi- ma op het zuidelijke eiland Kyus hu. Het ruimteschip zal 18 maart de maan bereiken. De lancering maakt deel uit van een ambitieus Japans ruimteprogramma. Eenmaal bij de maan aangekomen, zal een van de satellieten in een baan om de maan worden ge bracht, terwijl de andere in een baan moet komen om de aarde en de maan. Weer voorwaardelijke straf in Iran-gate WASHINGTON Richard Secord, een vroegere Ameri kaanse luchtmacht-generaal, is gisteren in Washington tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld we gens zijn rol in het Iran-contra-schandaal. Secord kreeg de straf omdat hij had gelogen tegen commissie van het Congres die een onderzoek instelde naar de affaire. Hij is na Oliver North en Robert McFarlane, de vroegere veiligheidsadviseur van oud-president Reagan, de derde verdachte in het schan daal die een werkelijke gevangenisstraf bespaard is geble ven. Op aanwijzingen van North zette Secord samen met zijn compagnon Hakim de hulpoperatie voor de contras op. Het bestond uit een doolhof van buitenlandse firma's en Zwiterse bankrekeningen die gebruikt werden om meer dan 47 mil joen dollar te verbergen. De affaire leidde tot de ernstigste crisis van Reagans presidentschap. North, de centrale figuur in het schandaal, werd vorig jaar zomer tot drie jaar voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Vanaf 20 februari zal Poiridexter, een andere vroegere veiligheidsadviseur van zich voor de rechter moeten verantwoorden. Geen akkoord over bootvluchtelingen GENEVE In Genève zijn gisteravond de besprekingen over de repatriëring van Vietnamese vluchtelingen die nu in Hong Kong bivakkeren, afgelast wegens blijvende meningsverschillen tussen de Britse regering enerzijds en de Ameri kaanse en Vietnamese regering ander zijds. De Britten hadden verklaard be reid te zijn de repatriëring voorlopig zes maanden volledig stop te zetten. Was hington eiste een stopzetting van een jaar. De Britse delegatieleider Robin McLaren wilde niet ingaan op de vraag of de regering-Thatcher, die de vluchte lingen als „economische" vluchtelingen beschouwt, nu meteen zal beginnen met de repatriëring. Vietnam had een stop zetting tot 1 oktober Somalia beschuldigd van nieuwe executies NAIROBI Amnesty International heeft de regering van Somalia er van daag van beschuldigd haar burgers wil lekeurig gevangen te zetten, te martelen en te executeren zonder dat er sprake is geweest van een behoorlijk proces. Am nesty drong er bij de regering van presi dent Mohamed Siad Barre op aan ingrij pende hervormingen door te voeren in haar rechtsstelsel om een einde te kun nen maken aan dit soort schendingen van de mensenrechten. Eerder deze maand heeft een andere mensenrech tenorganisatie, het in New York geves tigde Africa Watch, gezegd dat Somali sche soldaten de afgelopen negentien maanden tussen de 40.000 en 50.000 on gewapende burgers hadden gedood. SCREET VAN FRONT VOOR NATIONALE REDDING ROEMENIË: ng M sstam nwezj (Vervolg van basist de voorpagina) CAREST Het de- van het Front voor samèjionale Redding over lafceperking van betogin- K werd via de televisie "e|endgemaakt. De maat- zijn genomen om iGi Ai normaal verloop van économische en sociale ac- uitlteiten te garanderen etenltevens om de orde en .openbare veiligheid te e|tozekeren". Openbare ltwilJenkomsten mogen niet Roefden gehouden in de od. irt van spoorwegsta- jj1 ete, luchthavens, zieken- n en mihtaire objec- roteri (Ier bepaalde voorwaarden een I protestbijeenkomsten wel djestaan. Op dagen dat niet gewerkt of na het werk om a in overleg met de politie te vj de ïristen- tmocraten alië lopen aar oppositie igeei Linkse parlementa- pis van de Italiaanse chris- jov democratische partij „De- ?n nrazia Cristiana" hebben ;eer |ravond aangekondigd zich Ivate sluiten bij de oppositie, zitaande uit communisten en lat calen. Dit zou het einde iedei de parlementaire meer- reenueid van de zogenaamde intapartito", de coalitie van letteten-democraten, socialis- liberalen, republikeinen nifsociaal-democraten inlui- De linkse parlementa s, vaak betiteld als „sluip hanltters", hebben de afgelo schl tien jaar regelmatig me eerbppositie meegestemd. linkse stroming zal niet al- „Massagraf in scène gezet" KEULEN De lijken in een massagraf in Timisoara, die kort voor Kertsmis op de televisie werden getoond, waren geen slachtoffers van de Securitate. Het waren de lichamen van patiënten die in ziekenhuizen een natuurlijke dood wa ren gestorven en in een armengraf waren begraven. Dit hebben drie artsen uit Timisoara verklaard. De lijken waren begraven in opdracht van het plaatselijke autopsie-instituut. In de ook in Nederland gepubliceerde foto van een dode moeder met haar dode ongeboren kind dat Securitate-agen- ten uit haar buik zouden hebben gesneden, zou in feite een overleden alcoholiste te zien zijn met een kind dat speciaal voor de tv-beelden op het lijk van de vrouw gelegd zou zijn. Als het verhaal van de artsen juist is, zal het nieuwe voe ding geven aan de vermoedens dat de „spontane" volksop stand voor een deel werd gemanipuleerd. worden betoogd op de daar voor bestemde plaatsen. Vol gens een eerder decreet moeten betogingen 48 uur van te voren bij de autoriteiten worden aangemeld. Overtre ders van deze bepalingen ris keren-gevangenisstraffen van vijftien tot dertig dagen of hoge boetes. De drie protesterende partijen riepen op tot de vorming van een voorlopige regering met vertegenwoordigers van alle politieke stromingen die het land tot de verkiezingen van 20 mei zou moeten besturen. Het Front dat na de val van dictator Ceausescu de macht in het land overnam, had aanvanke lijk verklaard dat het slechts de overgang naar een demo cratisch bewind zou begelei den en zich daarna zou ontbin- De Roemeense autoriteiten ga ven wel toestemming voor een demonstratie die de Boeren- en de Liberale Partij zondag willen houden tegen 'het ver raad van het Front'. De partij en zijn het ook niet eens met het besluit van het Front een zijdig de datum voor de ver kiezingen op 20 mei te bepa len. Volgens de liberale voor man Radu Campeanu is 20 mei veel te vroeg. Volgens Ion Puiu, vice-voor- zitter van de Nationale Boe renpartij, zijn er twee alterna tieven om het land tot de ver kiezingen niet in een bestuur lijke crisis te laten belanden. Voorop staat dat de huidige in- Een demonstrant probeert een tank tegen te houden, die zich wil opstellen bij het kantoor van het Front voor Nationale Redding. Militairen legden een kordon rond het gebouw om de betogers te gen te houden. De demonstratie eindigde zonder geweld. FOTO: AP terirn-regering moet opstap- borg staan voor vrije, eerlijke den van eerlijke verkiezingen, pen. Een nieuwe interim-rege- verkiezingen. Een andere mo- Puiu zei dat in onderling over- ring zou kunnen worden ge- gelijkheid is om een coalitiere- leg met de overige oppositie- vormd door ter zake kundige gering te vormen met alle par- partijen zal worden besloten lieden die voor een behoorlijk tijen die zich onvoorwaardelijk welke van de twee opties de bestuur kunnen zorgen en willen verplichten tot het hou- beste is. Bulgaars parlement maakt begin met nieuwe grondwet SOFIA Het Bulgaarse par lement is vandaag een debat begonnen over de nieuwe ont- werp-grondwet. In het ontwerp wordt de toch al theoretische lei dende rol van de arbeiders klasse afgeschaft, een socialis tische markteconomie geïntro duceerd en de klassieke schei ding ingevoerd tussen wetge vende, uitvoerende en rechter lijke macht. De leidende rol van de communistische partij in de maatschappij werd al eerder door het parlement uit de grondwet geschrapt. De voormalige staatsraad die het land op papier als hoogste instantie bestuurde, wordt ver vangen door een president van de republiek. De term 'socia listisch internationalisme', de officiële leidraad voor de bui tenlandse politiek, en de term 'democratisch centralisme' die garant stond voor de verstren geling van staats- en partijap paraat, zullen niet meer in de nieuwe grondwet voorkomen. Kinderen hoeven in het on derwijs niet meer in commu nistische geest opgeleid te wor den op basis van het marxis- me-leninisme. De godsdienstvrijheid die for meel wel bestond, wordt uitge breid met de vrijheid een reli gie ook te praktizeren. Nog niet duidelijk is of het voort aan is toegestaan religieuze po litieke partijen op te richten, wat tot nu toe krachtens de grondwet verboden is. lp het gebied van de econo mie wordt onder meer het monopolie van de staat op de buitenlandse handel afge schaft. evenals het artikel dat stelt dat Bulgarije deel uit maakt van het socialistische economische systeem in de wereld. De nieuwe grondwetsbepalin gen zouden al vóór de verkie zingen van mei aanstaande in werking treden. alle parlementariërs aan liktaten van de DC gaan 'gekken, maar ook alle eitsi en i Wa; rïj^jsen die nu in de top van j gj partij werken. Onder de flopers bevindt zich ook de Premier' Ciriaco De teverêeefs heeft ge e£eerc' orc*e °P za^en *n ^et van Italië te stellen, banden tussen christen- P°htici en de Jganiseerde misdaad een <rek êeheim zijn. vbntstane crisis" in de DC is bij érnstig dat premier Giulio ik %eotti een bezoek aan eel[ije heeft uitgesteld. Hij zou Üaag de Spaanse premier 'I fPe Gonzalez ontmoeten. 'I E belangrijkste breekpunt I de linkse christen-demo- %n schijnt te zijn geweest de regering de vertrou- ens(kwestie stelde naar aanlei- °e! van een wet over meer jn momie voor de gemeenten. rdoor konden er geen e hijndementen worden inge- derfa "j- al 0 DEN HAAG Drie mi nisters van financiën één overleed er en vier economische bezuini gingsprogramma's; het heeft de economische cri sis in Argentinië er het laatste half jaar niet min der ernstig door gemaakt. Integendeel. Kortgeleden sprak minister van econo mische zaken Antonio Er- man zelfs over „economi sche terreur". Dat gebeurde toen de waarde van de austral, de Argentijnse munt, opnieuw gigantisch kel derde. Waar eerst een dollar nog 1200 australes waard was, werden dat er ruim 2000. Sinds de inaugaratie, nu een half jaar geleden, van presi dent Carlos Saül Menem lijkt aan de economische ineenstor ting van dit Zuidamerikaanse land, dat ooit tot de tien rijkste ter wereld behoorde, nog altijd geen einde te komen. In zijn nieuwste strijdplan te gen de hyperinflatie heeft de nieuwe leider nu de geld- schepping aan banden gelegd. Maar het is zeer de vraag of Menem zich aan deze zelfopge legde strakke monetaire poli tiek houdt. Tot nu toe is niet veel van zijn bezuinigingsbe leid terecht gekomen. De Pe ronist, zo dapper in de race wagen of het sportvliegtuig, blijkt op het politieke speel veld niet zo'n held te zijn. Van de voorgenomen verkoop van geldverslindende staatsbedrij ven is nog niets terecht geko men. Het nationale telefoonbe drijf Entel, de radio- en telvi- siestations en de luchtvaart maatschappij Aerolinas Argen- tinas bezorgen de staatskas nog miljardenverliezen. Maar Menem vreest de vakbonden (de traditionele machtsbasis van zijn partij) die de verkoop van staatsbedrijven, „het na tionale erfgoed", afwijst. Kapitaalvlucht Begin deze maand boog de president opnieuw voor de macht van de bonden. Hoewel hij met veel bravour loon- en prijscontroles had afgekon digd, liet hij verhogingen toe die volstrekt in strijd waren met zijn eigen anti-inflatiepro gramma. Ook het invoeren van een degelijke inkomsten en vermogensbelasting, waar door rijke Argentijnen einde lijk eens gaan meebetalen aan Minister van defensie neemt ontslag BUENOS AIRES De Argentijnse minister van defensie, Italo Luder, heeft gisteren zijn ontslag genomen wegens een hoog opgelopen conflict met de chef-staf van het leger, Isi- dro Caceres. De druppel die de emmer deed overlopen, was blijkbaar het feit dat president Carlos Menem de kant koos van Caceres. Eerder had Luder zich gepasseerd gevoeld om dat Caceres was uitgenodigd voor diners met ministers zon der dat hij zelfs maar op de hoogte werd gesteld van de di nerbesprekingen. Luder had Caceres, die als pleitbezorger van vroeger „foute" militairen wordt gezien, een schriftelij ke waarschuwing gestuurd dat bij herhaling ontslag zou vol gen. 's lands economie, blijft achter- één van de oorzaken dat Ar- wege. De gemakkelijke wijze gentinië inmiddels tot een echt waarop de meer kapitaal- Derde-Wereldland is verval- krachtige Argentijnen hun len. De kapitaalvlucht is in- geld aan het nationale circuit middels opgelopen tot zo'n 100 en de staatskas onttrekken is miljard gulden en staat daar mee gelijk aan de gehele bui tenlandse schuld van het land. Deze maand confisceerde mi nister Erman alle spaartegoe den voor de korte en middel lange termijn. Spaarders bij de Argentijnse banken kunnen nu nog maar voor maximaal 700 dollar van hun totale te goed in geld opnemen. De rest wordt in de vorm van staatso bligaties uitgekeerd. De maat regel zal Argentijnen nog meer aanmoedigen hun geld zo snel mogelijk in dollars om te zetten en op' buitenlandse bankerekeningen te storten. Gemoedsrust Maar de gemoedsrust van de Argentijnen wordt niet alleen door hyper-inflatie en finan ciële politiek van de regering verstoord. Het halfslachtige beleid van president Menem heeft ook tot een nieuw pu bliek optreden van militaire bevelvoerders geleid. Onder meer van generaals die mede verantwoordelijk zijn voor een zevenjarige bloedige dictatuur en het land de vernieling in hebben geholpen. De amnestie van vorige maand deed het zelfvertrou wen binnen de strijdkrachten al aanzienlijk toenemen. Begin deze maand liet generaal Isi- dro Céceres in een publieke rede al een waarschuwing ho ren. „Het leger is bezorgd over de economische situatie in het land", zei hij. Daarmee werd voor het eerst door militaire autoriteiten publiekelijk weer over niet-militaire zaken ge sproken. Het falen van Menem brengt dus niet alleen de Ar gentijnse economie in gevaar. FRANS BOTHOF Staking Kashmir Uit protest tegen het ingrijpen van het Indiase leger in de deelstaat Jam- mu-Kashmir heb ben gisteren hon derden moslim agenten het werk neergelegd. Onder het roepen van leu zen als „Weg met het Indiase leger" trokken de politie agenten door de straten van Srina- gar. Sinds het ge weld in Kashmir waar moslims strijden voor onaf hankelijkheid of aansluiting bij het islamitische Pakis tan zaterdag oplaaide, zijn er al zeker zestig doden gevallen. FOTO: AP DE VALLEI DER VERGETEN WERELD h Wanneer de dag aanbreekt dobbert de door het vlieg- nouyjtgeworpen reddingboot op een zware zee, maar aan boord 'oetnden zich de drie geredden van de ballon. Een motortorpe- JeDot van de Amerikaanse marine heeft nog heel wat moeite te vinden, maar na enkele uren worden hun signalen toch smerkt. Tegen de avond bereiken zij de wal, waar Marga en en majoor Ross hen hartelijk welkom heten. Een week later, peer Rob en dr. Martin wat zijn opgeknapt, vraagt majoor Ross aan Rob: „En wat wou je eigenlijk doen met die kleine kris tallen, die je zo zorgvuldig hebt bewaard?" „O", zei Rob, „die moet ik eens nauwkeurig laten onderzoeken. Binnenkort vertrek ik zelf met de „Vrijheid II" naar Europa." „Nieuwe plannen?" vraagt majoor Ross lachend. „Misschien...." is het antwoord. einde deel I Rode Khmer dwingt vluchtelingen kamp te verlaten BANGKOK Guerrillastrij ders van de Rode Khmer heb ben vrijwel alle Cambodjaanse vluchtelingen, die zich in een door de Verenigde Naties ge leid kamp bevonden, gedwon gen dit kamp te verlaten en zich te verplaatsen naar het gevaarlijke Thais-Cambod- jaanse grensgebied. Volgens een VN-functionaris kunnen hulpverleners niets meer doen voor vluchtelingen die nu naar het grensgebied zijn ver trokken. Onder hen zijn veel zwangere vrouwen, kinderen, zieken, en bejaarden. Sommige vluchtelingen wisten aan het wakend oog van de Rode Khmer te ontkomen en zijn op eigen gelegenheid naar een nieuw vluchtelingenkamp van de VN, Site K geheten, getrok- (vervolg van de voorpagina) MOSKOU In de loop van de afgelopen dagen zijn volgens TASS meer dan 16.000 familieleden van Sovjetmilitairen uit Bakoe geëvacueerd. De evacuatie houdt verband met de aanhoudende aan vallen op etnische Russen en militairen in de stad. In Bakoe wonen ongeveer 100.000 Russen. Volgens de vakbondskrant Troed is een aantal huizen van Russen aan gevallen en weigeren de Azer- bajdzjanen hen brood te ver kopen. Volgens de partijkrant Izvestia begint de situatie in Bakoe steeds meer op een „partizanenoorlog" te lijken. Sovjet-militairen zijn opgetre den tegen informele organisa ties in Bakoe en hebben drieenveertig mensen aange houden. De autoriteiten zeg gen dat deze niet formeel toe gestane organisaties verant woordelijk zijn voor anti-Ar meense rellen en gevechten tussen gewapende groepen Ar meniërs en Azerbajdzjanen. Volgens TASS is met name het Nationale Defensiecomité', een militante vleugel van het Azerbajdzjaanse Volksfront verantwoordelijk voor zulke acties. De commissie is om die reden verboden. Het Volks front zelf zou volgens het Azerbajdzjaanse nieuwsagent schap Azerinform ongemoeid zijn gelaten. De leiders van het comité en van het Volkfront zouden inmiddels zijn onder gedoken. TASS meldde dat de monstraties en stakingen, or deverstoringen en versprei ding van valse geruchten ver boden zijn, op straffe van der tig dagen'cel Wapendepots In verscheidene delen van Ar menië en Azerbajdzjan hebben opstandelingen in de afgelopen twee dagen wapendepots opengebroken en zijn meer dan 5.000 geweren meegeno men, zo verklaarde Gennadi Gerasimov, de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken. Het Letse volksfront heeft be kend gemaakt uitnodigingen te hebben gestuurd naar de volksfronten van Armenie en Azerbajdzjan voor het houden van vredesbesprekingen in Letland. De Azerbajdzjanen hebben inmiddels toegezegd en woordvoerders van ae Ar meniërs verklaarden verheugd te zijn over het initiatief en zeiden waarschijnlijk aan de besprekingen deel te zullen nemen. De gesprekken zouden maandag moeten beginnen. De vredesbesprekingen tussen de twee republieken in het grens stadje Jerkasj zijn gisteren vastgelopen, meldde TASS. De partijen zijn echter van plan elders in het gebied verder te praten. In de Turkse hoofdstad Ana- kara en in Istanboel hebben duizenden mensen geprotes teerd tegen het optreden van het Sovjetleger in Bakoe. On geveer twee miljoen Turken zijn van Azerbajdzjaanse origi ne. Gorbatsjov Het persbureau Izvestija waar schuwde dat de onrust tegen standers van het hervormings beleid van Sovjetleider Gor batsjov in de kaart speelt. Ge rasimov ontkende echter met klem dat de groeiende proble men in de grensrepublieken Gorbatsjovs positie bedreigen. VS-president George Bush verklaarde op een persconfe rentie in het Witte Huis te ho pen dat de Sovjetleider de cri sis zal overleven en er sterker uit tevoorschijn zal komen, maar er niet zeker van te kun nen zijn en met geen mogelijk heid te kunnen voorspellen hoe de situatie zich zal ontwik kelen. De voormalige Chinese partij leider Deng Xiaoping heeft de val voorspeld van Sovjet-pre sident Michail Gorbatsjov en de terugkeer naar de macht van de conservatieven. Dat deed hij volgens een Hong- kongs dagblad vorige week in een toespraak voor oudgedien den binnen de Chinese com munistische partij. Deng zou hebben gezegd dat de etnische onrust en het ont staan van afscheidingsbewe gingen in de Sovjetunie het gevolg waren van de hervor mingspolitiek van Gorbatsjov. Deng vervult geen officiële functies meer binnen de com munistische partij, maar heeft naar wordt aangenomen nog altijd de macht in handen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5