f „Rome wil eind aan zelfstandigheid Missie Roermond" CeidócSotwaf c Oosteuropese paus vergeet Afrika niet brieven van leze kerk wereld beroepingen 4%.:, Olijfolie-industrie in grotten uit Oud-Testamentische tijd GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidóeSoivuMit DONDERDAG 25 JANUARI 1990 PAC^ Kardinaal roept op tot onafhankelijkheid Litouwen ROME - De roomskatholieke kardinaal van Litouwen, Vincen- tas Sladkevicius, heeft opgeroepen tot onafhankelijkheid voor Litouwen en gezegd dat de kerk er nog altijd niet echt vrij is. In een vraaggesprek met het Italiaanse weekblad „II Sabato" verklaarde de kardinaal dat hij Sovjet-president Gorbatsjov geen moeilijkheden wil berokkenen, maar dat de Litouwers zich niet zullen neerleggen bij de annexatie.van Litouwen door de Sovjetunie in 1940. „Wij zeggen alleen dit: Laat de perestroj ka haar gang gaan". Volgens de kardinaal vecht de kerk al 50 jaar voor onafhankelijkheid van Litouwen en blijft zij dat doen „Zelfs Moskou geeft toe dat annexatie van de Baltische staten gebaseerd is op een monsterlijk pact tussen Stalin en Hitier, en juridisch niet te verdedigen. Moslimleider Azerbajdzjan vraagt tussenkomst Vaticaan ROME De leider van de moslims in Azerbajdzjan heeft het Vaticaan opgeroepen het optreden van het Sovjetleger in de republiek te veroordelen. „Wij vragen dat onze christelijke broeders de waarheid kennen", aldus Sheikhul-Islam Shukrul- lah Zadeh, hoofd van de moslims in Transcaucasia tegenover de Italiaanse krant La Repubblica. „Ik hoop dat het Vaticaan zijn stem zal verheffen en ik bid dat de wereld ons begrijpt en steunt en aan ons schrijft, zodat het isolement wordt doorbro ken waarin we nu leven", zo zegt de moslimleider na een be zoek aan de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe. Hij meent dat alleen de onmiddellijke terugtrekking van de Sovjettroepen „een groter bloedbad kan vermijden". De hoop is gewoonlijk een slechte gids doch een voortreffelijke reisgenoot. Lord Halifax CRK buigt zich over evangelisatie in Europa ENSCHEDE De Stich ting Bevordering Contact Rooms-Katholieken (CRK) houdt zaterdag 3 februari in Vught een symposium over de vraag ,,Wat mogen we van de boodschap van het evan gelie verwachten bij het vormgeven van een nieu we fase in de Europese geschiedenis". Het Willibrordusjaar in Ne derland is daarbij het uit gangspunt. Willibrordus en Bonfatius stonden in de vroe ge Middeleeuwen aan de wieg van het christendom in Euro pa. tevens wordt in de vraag stelling betrokken de ency cliek van paus Johannes Pau- lus II over de „sociale zorg van de Kerk". Volgens het CRK is deze encycliek door de ontwikkelingen in Oost- Europa bijzonder actueel. Het CRK wil het provincialis me dat in de jaren tachtig in de Nederlandse kerk heeft overheerst doorbreken door de universaliteit van de kerk in het licht te stellen. Door dit provincialisme van de Neder landse kerk is er verlies aan historisch en traditioneel be sef, zo stelt professor Groot Wassink. Er ligt in de Neder landse situatie een grote na druk op de huidige menselijke ervaring in kwesties van ge loof en moraal en daardoor is de band met het verleden niet meer zichtbaar. De evangelisatie in het laatste decennium van deze eeuw in Europa kan evenmin voorbij gaan aan de continuïteit en de voortdurende vernieuwing van de katholieke sociale keer. Sprekers op het symposium zijn prof. dr. F. Alting von Geusau (over de boodschap van het evangelie bij het vormgeven van een nieuwe fase in de Europese geschiede nis), dr. P. Nissen (over Willi brordus en de missionering van Europa in de Middeleeu wen), CDA-kamerlid mr. J. van Iersel (over het christen dom in het huidige Europa), prof. dr. E. Kimman (over de katholieke sociale leer) en een afsluitende lezing door mgr. H. Bomers (over de nieuwe evangelisatie van Europa). Inlichtingen en aanmelding bij het CRK. tel. 053 - 35.66.49/3339.39. Hongaarse parlement neemt nieuwe godsdienstwet aan BUDAPEST Het Hongaar- se parlement heeft gisteren ingestemd met een nieuwe godsdienstwet die elke burger vrijheid van godsdienst toe kent. Slechts een van de 304 afgevaardigden stemde tegen; elf onthielden zich van stem ming. Volgens de wet mag „niemand worden belem merd" in de uitoefening van zijn godsdienst. Maar even zeer kan niemand kan zich met een beroep op zijn geloof aan zijn plichten als staatsbur ger onttrekken. De wet schrijft een strikte scheiding van kerk en staat voor en de gelijkberechtiging van door de staat erkende godsdienstige gemeenschappen. „De staat mag op het gebied van de in terne zaken van de kerken geen macht uitoefenen", zo wordt beklemtoond. Ook is voor de benoeming van ker kelijke ambtsdragers geen toestemming van de staat meer vereist. Bovendien mag de staat geen gegevens over de godsdienst van de burgers verzamelen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Almkerk G.J. van Beek te Bant-Rutten; te Ochten (toez.) C D Zonnenberg te Benschop; te Odijk S.J Dingemanse te Schier monnikoog Beroepen te Benthuizen (deelgem De Hoeksteen) (part-time) (herv.geref.) D. van Arkel, kand. te Utrecht Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Ferwerd (part time) drs.F.A.A. Baarslag te Amster dam-Noord (part-time); naar Zeist F.J. Boer te Alphen aan den Rijn. Beroepen te Heinkenszand drs. D. Luymes, kand. te Hengelo. Benoemd tot predikant van het Huis van Bewa ring te Leeuwarden dr.H.W. Vijver, laatstelijk zendingspred. te Argenti nië, verbonden aan de kerk van Gauw-Terzooi, wonende te Leeuwar den, die deze benoeming heeft aan genomen. Beroepbaarstelling mw.P. Kwast, Kamerlingh Onnesweg 126, 1223 JM Hilversum. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Leerdam L.W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. DR. H. VERHOEVEN VAN PMW: DEN HAAG - Kardinaal Simonis zal bij het Vati caan een welwillend oor vinden voor zijn wens dat de zelfstandigheid van het Missiebureau Roer mond wordt beëindigd, zo zegt directeur dr. H.C. Verhoeven van de Pause lijke Missiewerken Ne derland. Het is Verhoeven uit eigen contacten bekend dat Rome de situatie in Nederland wil normaliseren. „Bovendien kan men het Vaticaan veel verwijten, maar niet dat het niet consequent is. Ook daar weet men dat bisschop Gijsen tijdens de bijzondere synode van 1980 heeft beloofd de sa menwerking met de Pauselij ke Missiewerken, Vastenactie en Week voor de Nederlandse Missionaris te herstellen". Kardinaal Simonis zei vorige week dat hij er bij het Vati caan op aan zal dringen dat er een einde komt aan de zelf standige positie van het Mis siebureau. De congregatie voor de evangelisatie der vol keren heeft in het midden van de jaren zeventig het Mis siebureau toestemming gege ven rechtstreeks met Rome contact te houden. Deze bijzondere regeling, die volgens Verhoeven uniek is in de RK Kerk, had onder meer tot gevolg dat de bijdra ge van Roermond in het jaar verslag van de Pauselijke Missiewerken tussen de bij dragen van Nederland, de Verenigde Staten en de Duit se Bondsrepubliek vermeld stond. Sinds kort is de naam Roermond in het jaarverslag geschrapt en is de bijdrage op genomen onder de 'varia'. Geen resultaten Het bisdom Roermond heeft na de bijzondere synode geen enkele poging ondernomen om de relatie met de Pauselij ke Missiewerken te herstel len, aldus Verhoeven. Hij heeft uit eigen initiatief wel enkele gesprekken met de bisschop gehad, maar ook dat leverde geen resultaten op. Gijsen heeft nog minder re den om samenwerking af te houden, nu de Missiewerken sinds 1989 over nieuwe statu ten beschikken die ook door de Roermondse bisschop zijn goedgekeurd. Ook de andere bisschoppen zullen er blij mee zijn als Rome een einde maakt aan de zelfstandigheid van het Mis siebureau, zo denkt Verhoe ven. De andere bisschoppen is het een doorn in het oog dat het Missiebureau zijn activi teit niet tot het eigen bisdom beperkt, maar landelijk actief is. Dat leidt tot verwarring te meer daar het Missiebureau Rome is „Het zou toch tot een zich presenteert als het enige ontstellende verwarring lei- nnssieorgaan dat trouw aan den, als de missiesecretariaten Harry Verhoeven foto; milan konvalinka van ieder bisdom zich op het hele land zouden richten", al dus Verhoeven. S, Op wacht voor de Armeniërs Pater Garen Gdanian van de Armeense kerk in New York houdt met andere in de Verenigde Staten woonachtige Arme niërs de wacht bij de Russische diplomatieke missie in New York om de aandacht te vragen voor het lot van de Armeniërs in Karabach. In de Verenigde Staten woont een grote Armeen se gemeenschap. foto; afp DEN HAAG Paus Jo hannes Paulus II voegt met zijn zesde reis naar Afrika die vandaag op Kaapverdië begint, de daad bij het woord. De spannende ontwikkelin gen in Oost-Europa, die de paus zeer ter harte gaan, mogen immers niet ten koste gaan van de aandacht voor de Derde Wereld. Begin januari heeft de paus diplomaten nog op het gevaar gewezen dat Europa zich na de val van de Oosteuropese regimes van de rest van de wereld afsluit en zijn ver plichtingen en solidariteit te genover ontwikkelingslanden vergeet. Als de paus vandaag op Kaapverdië landt, weet hij in ieder geval zeker dat de ca mera's even op Afrika zijn ge richt. Tijdens zijn 45ste buitenlandse reis zal de paus Kaapverdië, Guinee-Bissau, Mali, Burkina Faso en Tchad bezoeken. Het bezoek dat tot 1 februari duurt is het begin van een druk reisprogramma dat hij dit jaar heeft af te werken. Daarop staan vervolgens Tsjechoslowakije, Mexico en Curacao, Malta. Frankrijk en opnieuw Afrika (Angola, Tan zania, Burundi en Rwanda). De grote aandacht van de paus voor Afrika blijkt ook uit zijn besluit om in 1992 of 1993 de Afrikaanse bisschop pen in een bijzondere synode bijeen te roepen om zich te beraden over de positie van de kerk in Afrika. Veel aan dacht zal tijdens deze speciale vergadering moeten uitgaan naar de verwerking van Afri kaanse invloeden in de chris telijke kerk. Behalve op Kaapverdië, waar negentig procent van de be volking lid van de Rooms-Ka- tholieke Kerk is, vormen christenen een kleine minder heid in alle landen die de paus volgende week met een bezoek vereert. In Mali is slechts één procent van de be volking rooms-katholiek, in Tchad zes procent, in Guinee- Buissau ook zes procent en in Burkina Faso tien procent. Het gevoeligst ligt het pause lijk bezoek aan Tchad, dat sinds 1982 op weinig democra tische wijze wordt geregeerd door president Hissene Habré. Voor het eerst zal zich onder de journalisten die paus Jo hannes Paulus II in het vlieg tuig vergezellen, een verslag gever uit de Sovjetunie bevin den. De aanwezigheid van Pawel Negoitsa, Vaticaans correspondent van het dag blad Trud, is een direct gevolg van de verbeterde betrekkin gen tussen Rome en Moskou. HERVORMDE KERKVOOGDIJEN: Beter bezuinigen LEIDEN/WORKUM De Vereniging van Kerkvoogdij en in de Nederlandse Her vormde Kerk eist.dat de Kerk structurele maatregelen neemt om te bezuinigen op haar landelijk en provinciaal apparaat. Daartoe zal de vere niging „zeer binnenkort" éen brief richten aan het breed moderamen (uitgebreid be stuur) van de Hervormde sy node, aldus directeur mr. H.J. Wouters van de vereniging. De brief is bedoeld ter onder steuning van een brief van de afdeling Friesland van de vereniging. Daarin laat deze afdeling weten dat vele ker kelijke gemeenten in Fries land er steeds meer proble men mee hebben de verplich te afdrachten (quota) voor het provinciale en landelijke ker- kewerk op te brengen. Als de Kerk niet voor 1 juli structu rele bezuinigingsmaatregelen heeft genomen durft de afde ling er niet garant voor te staan dat alle Friese gemeen ten hun quota voldoen. Voorzitter S. Heeres van de afdeling Friesland wijst er desgevraagd op dat in deze provincie van de 180 predi kantsplaatsen er 41 part-time zijn bezet, „en dat is niet ge beurd uit weelde". Verder zijn gemeenten ertoe overge gaan kosters te ontslaan en meer vrijwilligers in te scha kelen om de kosten te druk ken. TEL MARESHA Niet ver van de plaats waar volgens het Oude Testa ment David tegen Goli ath vocht, hebben Israëli sche archeologen een uit gebreid netwerk van met mensenhanden aangeleg de grotten opgegraven, dat ten minste 2.700 jaar teruggaat. Volgens de archeoloog Amos Kloner was de stad Maresha ooit een bloeiend centrum van handel en nijverheid met ongeveer 5.000 inwoners en de vermoedelijke geboorte* plaats van koning Herodes, die in Jeruzalem de oude Joodse Tempel liet bouwen. De inwoners van Maresha on derscheidden zich van hun tijdgenoten in andere steden in het gebied door hun onder grondse werkplaatsen. Zij hielden duiven, persten olijf olie, stalden paarden, verza melden regenwater en be groeven hun doden in onder aardse vertrekken die uit de zachte kalksteen werden ge houwen. Kloner besteedde 15 jaar aan onderzoek en het in kaart brengen van de ruim 1.000 met elkaar verbonden ver trekken. Volgens hem werden zij van de achtste eeuw voor Christus tot 40 voor Christus voortdurend gebruikt. Rond het laatst genoemde jaar werd Maresha onder de voet gelo pen door de Parthen. Waarom de inwoners van de stad indertijd besloten zo mas saal ondergronds te gaan, is niet geheel opgehelderd. Klo ner oppert een heel prakti sche reden: de grotten zijn volgens hem eenvoudig het produkt van graafwerkzaam heden die werden verricht om stenen te verkrijgen voor de bouw van een fort en hui- Grootste bloei De opgravingen te Maresha werpen een geheel nieuw licht op de Hellenistische pe riode, speciaal op het tijdsbe stek waarin de stad zijn groot ste bloei kende, enkele eeu wen voor Christus. Archeologen hebben een to ren, woonhuizen, duizenden stuks aardewerk, beeldjes, zil veren munten en een bijna volledig intact gebleven olijfo- liefabriek aan de vergetelheid onttrokken. Volgens Kloner is geen enkele andere opgraving zo belangrijk voor de Helle nistische periode als die te Maresha. In het bijzonder de zilveren munten, waarvan de jongste exemplaren dateren van 112 voor Christus, zijn interessant. Het jaartal bevestigt joodse documenten over de verove ring van de stad door Johan nes Hyrkanus I, die kort daarna de Idumeeërs dwong het jodendom te aanvaarden. In een grafkamer werd een inscriptie gevonden die door Kloner uit het Grieks werd vertaald als: „De beenderen van Beretanu en Appolonius, de zonen van Antipater." Een latere Antipater was de vader van Herodes de Grote en het voorkomen van de naam in Maresha duidt erop dat de fa milie van Herodes uit de stad vandaan komt, aldus Kloner. Helaas werden in de jaren ze ventig veel beeldjes en andere voorwerpen uit de grafka mers gestolen door plunde- Vanwege het instortingsge vaar zijn de grotten niet toe gankelijk voor het publiek. Ook bovengronds is het ter rein, dat 50 kilometer ten zui den van Jeruzalem ligt, ver boden gebied, aangezien in de loop der eeuwen veel grotten zijn ingestort en de gaten door begroeiing aan het oog wor den onttrokken. De archeolo gische werkzaamheden kost ten drie mensen het leven en leverden een tiental gewon den op. Beveiliging Het Joods Nationaal Fonds heeft het plan opgevat om het terrein volgend jaar voor het publiek open te stellen, maar niet dan nadat er enkele mil joenen guldens zijn besteed aan beveiliging. De strijd tussen David en Go liath vond plaats in dezelfde periode waarin de Bijbel mel ding maakt van Maresha. De stad wordt in het Boek Joshua het erfgoed genoemd van de stam Judea. Ongetwijfeld is voor de leek het meest indrukwekkend de vondst van de olijfoliewerk plaats. Gigantische persste nen, gewichten en opslag plaatsen hebben de tand des tijds bijna onbeschadigd «door staan. Het enige dat ontbreekt zijn de houten palen waarmee in de olijfoliebrij werd ge roerd. De olie werd door geultjes naar een verzamelkom geleid waar 20.000 liter in kon wor den opgeslagen. In de grotten zijn ongeveer 70 van dergelij ke werkplaatsen ontdekt. Kloner schat dat bijna de helft van de olie, die werd ge bruikt voor verwarmings- en verlichtingsdoeleinden, werd geexporteerd. Er is ook een grot gevonden met 1.900 gaten in de grootte en de vorm van een brood, waarin duizenden duiven werden gehouden. Onder de gaten bevinden zich twee me ter diepe geulen die werden gebruikt om duivemest te verzamelen. De mest diende landbouwdoeleinden. Kloner wijst erop dat zelfs vandaag de dag boeren duivemest als de beste beschouwen. NICOLAS TATRO (AP) pai tu land. Geweld in Azerbajdzjan De al jaren sluimerende conflicten tussen ArnjP Pc Azerbajdzjan zijn uitgegroeid tot een burgeroorlog enjj®: Moskou genoodzaakt tot militair geweld. Gorbatsjcreme iets doen om de Armeniërs te beschermen tegen de de en moordlustige Azeri's. Maar het optreden van dl^eU regering kwam veel te laat en leidde bovendien tot it pr spanningen en frustraties in dit gebied. Want het iade 1 nationaliteiten-politiek van de centrale regering in voo geweest, die de bom heeft doen barsten. k gefi a var VERWONDERLIJK is het dan ook niet dat zowejecht als Armeniërs zich nu keren tegen de Sovjetunie en Ij Leger. Vanuit Moskou is, door zowel tsaren als comnr een koloniale politiek gevoerd die met plaatselijke dingen geen rekening hield. De spanningen, waaj" ruim voor de pogroms van vorige week honderddiL .mensen in beide republieken op de vlucht zijn geslaj)» den hun bron in de politiek van Moskou: het bevó i van Armeniërs, de min of meer natuurlijke aversie j^l lamieten en het handhaven van een staatkundig onnF positie voor de enclave Nagorno Karabach. BovencU kende het communistische regime het bestaan van spanningen. Want in de officiële doctrine van het m^ leninisme is er eeuwigdurende vriendschap tussen jet-volken. DEZE vriendschap is zeventig jaar lang door terrei allesbeheersende communistische partij afgedwonj Gorbatsjov de banden van de centrale partij met de ken losser maakt, blijkt zo'n vriendschap in versd door Moskou gekoloniseerde gebieden nooit te heb staan. Wat Azeri's, Osseten, Esten, Litouwers, Molda andere bevolkingsgroepen nu nastreven is onafha heid. Of beter gezegd een gelijkwaardige positie var publiek met die van de Russen de Russische Socid Federatieve Republiek. Dit separatisme is niet te stoppen. Wat dat betr«w^ Gorbatsjov alleen maar naar de geschiedenis van hetrar te kijken. In het dekolonisatie-proces van na de Twet VQ reldoorlog zijn ook door westerse landen diverse pt p gedaan om de onafhankelijkheidsroep te smoren of p ren. Met alle gewelddadige gevolgen van dien: India' gerijnse oorlog, politionele acties in Indonesië etc. I r Wanneer nationalistische gevoelens gefrustreerd rail, men krachten los die niet bepaald fraai en menslievq Wat dat betreft zijn pogroms in Bakoe niet uniek. '-n kan- kit öf ege Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor inge2 stukken te bekorten. die Prof. Van Gennep Goed, dat onze krant op 10 ja nuari jl. een levensbericht gaf over de onverwacht overleden prof. Van Gennep, hoogleraar van de praktische theologie in Leiden. Veel mensen in de Leidse en Haagse regio zullen vooral zijn bijdetijdse, persoon lijke en tegelijk ontspannende preken missen, maar ook zijn kritische artikelen en toespra ken over cultuur, samenleving en kerk Jammer, dat dit le vensbericht een paar onjuist heden bevat, waardoor aan de betekenis van Van Gennep te kort wordt gedaan. 1. Het is onjuist hem „een van de weinige vrijzinnige hoogle raren in de Hervormde Kerk" te noemen. Hij was geen Vrij zinnige in de zin van aanhan ger van die groep, die richting. Hij hoorde eerder tot jle 'mid- den-orthodoxie', maar paste T- bijbels-origineel als hij was in geen enkel hokje. Je kunt hem wel in bredere zin vrijzinnig noemen, namelijk als iemand die de vragen en uitdagingen van de moderne cultuur en maatschappij se rieus probeerde te nemen. En dat nadrukkelijk te laten mee spelen bij zijn uitleggen van de bijbel en zijn denken over het geloof Maar dan is hij weer niet 'een van de weinige hoog leraren'. Er zijn er gelukkig heel wat, die dat proberen! 2. Zijn boek 'Mensen hebben mensen nodig' een zin, die terecht school heeft gemaakt in brede kring! is niet, zoals gesuggereerd wordt, een boek je over homoseksualiteit, (die komt expliciet maar op zo'n 12 van de 176 bladzijden voor). Het is het veel bredere, door Van Gennep geschreven ont- werprapport voor de Generale Synode van de Hervormde Kerk over 'seksualiteit en nieuwe moraal', dat helaas niet door de synode wil in vaard, maar dat voor hl mensen een bevrijdjerscl richtinggevend geluidei 1 worden. Gelukkig dfcpstr Gennep via zijn publiMNi ons blijft. Zeker ook f da terugkeer van de verltpude der' (1989), zijn leve Het zoals hij laatst in een I vai view terecht zei. j*aad F.N.M. Nijssen Igen (emeritus) diakonaal pi DEN HAAG. 1 Doodstraf O In Roemenië wordt opi ari een referendum g|£j waarbij onder meer Jo. spraak van het volk verlangd over het al c herinvoeren van de d,HT in dat land. Deze strf door de nieuwe ma<fr bers onmiddellijk na,°P rechtstelling van Ceau wei zijn vrouw afgeschaft. van harte dat de Roi ,.ev' bevolking haar jlcj?c wraakgevoelens jegej vroegere machtshebba zal omzetten in een 'j J de doodstraf. Want e dat de democratie w'0, hoog heeft zegt nee t. doodstraf. lsch P.Th.G. Roemers, 1 en LEIDSCHENDAM. fan. gs li Pi iovei rik niii 'P' rieuze 'Plan PI' (Produ novatie) gaan bij Postbank zeker drie 1 banen verloren, zo mej krant. Maar een oorspi ker betekenis van het I pi is: onmeetbaar getal] O de cynische bijbetekenfeme het Plan PI, dan kun werknemers van NMJAj bank nog onaangenaijac^j rassingen verwachten.; A.P. Dekker, zlJn LEIDEN. 1 on Ceidóe (Sowicmt Uitgave- Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9. 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giri per maand f. 24,85 per maand per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor RijsmI 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 gist. Ft dl I v ir 1! 16 Itf 'U

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2