woede van Azeri s Icht zich op Moskou anners gende jiand naar Mstembus e fiiilating Mandela kwestie van details Machtsvacuüm ondergraaft bestel Joegoslavië Mirakel Dukakis spatte uiteen als een zeepbel I GENLAND £eidóe(Somont WOENSDAG 24 JANUARI 1990 PAGINA 5 ierikaan vrij na ^ten jaar dodencel tk if renfTON Een zwarte Amerikaan, die te ijaar afwachting van zijn executie ?re«iodencel van een Texaanse gevange- eft gezeten, is gisteren vrijgelaten, na- p rechtbank in hoger beroep bepaalde jn veroordeling was ingegeven door e. Clarence Brandley (38) kwam vrij )üij een borg van 75.000 dollar had be- De openbare aanklager gaat in beroep de beslissing. Brandley was concierge Conroe High School toen daar in 1980 jarige (blanke) Cheryl Dee Ferguson verkracht en gewurgd. Een rechter, ee jaar geleden, toen hij Brandley's Heling onrechtmatig verklaarde, dat fearschijnlijker was dat twee blanke tges het meisje hadden vermoord. Communisten Polen voor tien jaar aan de kant HAMBURG De Poolse communisten zullen zich min stens tien jaar met een rol in de oppositie tevreden moeten stellen. Dit zei partijleider Ra- kowksi in een vraaggesprek met de Westduitse televisie. „De zuilen waarop Europa 40 jaar lang heeft gerust, zijn ge vallen", aldus de voormalige premier. De aanstaande ont binding van de Poolse Vere nigde Arbeiderspartij om schreef Rakowski als het ge volg van de „nederlaag van het pure socialisme". Peres: akkoord met Palestijnen nabij CAIRO De Israëlische vice-premier Shimon Peres heeft gisteren gezegd dat een akkoord over vredesbesprekingen tussen Israël en de Palestijnen nabij is. Hij hield echter vast aan het standpunt dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO niet deel mag nemen aan de on derhandelingen. „Alle partijen zijn het erover eens dat de dialoog in Cairo tamelijk snel begon nen kan worden", verklaarde Peres bij aankomst voor een kort bezoek aan de Egyptische hoofdstad. Een woordvoer der van de Israëlische premier Yitzhak Shamir sprak dit echter tegen. „Ik weet niet op grond waarvan Peres dit heeft gezegd. Misschien is het een privé-over- eenkomst tussen de heer Peres en zijn kameraden in Cairo". Deelname van de PLO aan de gesprekken is tot nu toe steeds het belangrijkste struikelblok ge weest bij de totstandkoming van een akkoord over de besprekingen. Peres, die vandaag president Moebarak ont moette, gaf toe dat nog altijd geen over eenstemming is bereikt over deelname aan de onderhandelingen van uit de door Israël bezette gebieden uitgewezen Palestijnen. Israël is daar tegen, omdat het om actieve PLO-leden zou gaan. Probleem is ook de eis van Egypte en de Palestijnen, dat bij de besprekingen elk onderwerp ter tafel moet kunnen worden gebracht. Israël wil alleen pra ten over verkiezingen in bezette gebie den, de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Bulgaarse oppositie wil geen coalitie met communisten SOFIA De Bulgaarse Communistische partij heeft zich bereid verklaard met de oppositie een coalitieregering te vormen om vrije verkiezingen voor te bereiden. De UDF, de Unie van Democratische Krach ten (UFD) waartoe 13 partijen behoren, heeft het voorstel afgeslagen, omdat zij niet wil dat de communisten zouden profiteren van een verbetering van de omstandighe den in Bulgarije onder een coalitieregering. In meer dan 250 plaatsen in Bulgarije zijn gisteren proteststakingen gehouden, waar aan onder anderen onderwijzers, mijnwer kers en drukkers hebben deelgenomen. De meeste stakers willen dat de overheid hun baan anders indeelt zodat zij in aanmer king komen voor een groter pensioen. Vrije verkiezingen Roemenië op 20 mei BUKAREST In Roemenië zullen op 20 mei onder toezicht van de Verenigde Naties voor het eerst vrije verkiezingen worden gehouden. Dit heeft Silviu Brucan van het Front voor nationale redding gisteren gezegd. Het Front, dat eerder twijfelde over al dan niet deelnemen aan de ver kiezingen, besloot daaraan toch mee te doen. De Uitvoerende raad van het Front stemde gisteren met een grote meerderheid voor deelneming aan de stembusstrijd. Het Front zal de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties vragen waarne mers te sturen. Eén van Roemenië's bekendste vroegere dissidenten, Doina Cornea, liet voor de aankondiging weten dat zij uit de 150-leden tel lende Raad van het Front zou stappen, indien het Front als politieke partij aan de verkiezingen zou deelnemen. BUMUNISTISCHE PARTIJ AZERBAJDZJAN MAANT TOT KALMTE -dig Dppd iod&OU De leiding aap i de communistische wn I *n Azerbajdzjan wil ;ft inde aan het bloed- e sipten en heeft in die en aldus Radio Moskou 'teldhtend, een dringend zlJnjp gedaan op haar be laad ultimatum dat het par- m van Azerbajdzjan aan ewéi heeft gesteld en waar- oxerdt geëist dat vandaag vorden begonnen met de (NHekking van de Sovjet- rbijp, is nog niet gerea- tgel geerd. Azerbajdzjan zal, na het verstrijken van het ultimatum, officieel uit de Sovjetunie tre- De toestand in Bakoe en in de Armeense enclave Nagorno Karabach is nog steeds ernstig. Maar omdat er geen kranten meer verschijnen en de televi sie uit de lucht is, zijn er slechts geruchten. In Bakoe was gisteren het openbare le ven totaal stilgevallen. Geen bedrijf werkte en het open baar vervoer reed, uitgezon- derd'de metro, niet. mate op de Russen, zij worden aangevallen en hun huizen ge plunderd. In Bakoe versche nen gisteren pamfletten' die Sovjetleider Michail Gorbats- jov schuldig verklaren aan de „tragedie van Bakoe". Óp spandoeken werd Moskou's ac tie in Azerbajzjan vergeleken met de inval in Afghanistan. Meer dan 100.000 mensen ver brandden of verscheurden hun partijboek of gaven het terug. Protestbijeenkomsten en stakingen tegen het optre den van Sovjettroepen waren er gisteren niet alleen in Bakoe, maar door heel Azer bajdzjan. In de Azerbajdzjaan- se stad Poesjkino is het partij gebouw bestormd door jonge ren en het Leninmonument neergehaald. Moskou zette in Azerbajdzjan troepen in om een bijna-bur- geroorlog tussen Armeniërs en Azerbajdzjanen te onderdruk ken. Inmiddels hebben verte genwoordigers van nationalis tische Armeniërs en Azerbajd zjanen een principe-akkoord gesloten. Het probleem is ech ter dat noch de volksfronten aan beide zijden noch de Sov jettroepen de gewapende groe pen Armeniërs en Azeri's ge heel onder controle hebben. Leden van het Volksfront in de Azerbajdzjaanse stad Khanlar, gelegen aan de grens met Armenië, verbranden hun lidmaatschapskaart van de communistische partij. FOTO: EPA Eén Duitsland niet verplicht lid van NAVO BONN Bij de Amerikaanse stelling dat een herenigd Duitsland lid moet zijn van de NAVO plaatst de Bondsrepu bliek een vraagteken. Dit zei minister van defensie Gerhard Stoltenberg gisteren in een vraaggesprek met Die Welt. President George Bush van de Verenigde Staten noemde het Duitse lidmaatschap van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie een voorwaarde voor de vereniging van de twee Duitslanden. „Als op een goede dag de voorwaarden voor een Duitse federatie vervuld zijn, dient eerst een nauwkeurige analyse plaats te hebben van wat dat betekent voor een Europees veiligheidsstelsel", aldus de minister. „Dan moeten we on derzoeken of, op het moment dat de verdeling van Duits land en Europa definitief ver leden tijd is, er speciale voor zieningen voor het gebied van het huidige Warschau Pact uitgewerkt moeten worden met de Sovjetunie en de be trokken landen". tijirO Het Japanse heeft vanmorgen het Lagerhuis (de le tie ontbinden en voor EMnde maand algeme- mllferkiezingen uit te :htsyen. Je j t. J<ngs woord voerster slapni Moriyama maakte het enijl bekend na een bijzon- JeDchtendvergadering van naaÉgering. De beslissing 3nvi formeel nog goedge- on worden door keizer aaplo. De parlementsverkie- moesten op zijn laatst jgehouden worden, maar ïm I door de Liberale Demo- M-She Partij (LDP) ver- p erf naar 18 februari. De li- let h bevinden zich in een liurfke politieke situatie na ;an woelige verlies bij de se- beterkiezingen in juli vorig jffe ama vertelde tegen ver- ngeVers dat premier Kaifu htèn had dat „de tijd geko- zos om het oordeel van het in te vragen". De premier t vertrouwen van de Ja- Japanse parlementariërs juichen nadat bekend is gemaakt dat volgende maand verkiezingen wor den gehouden. FOTO: AP panners terugwinnen dat vo rig jaar danig geschokt werd door het aandelenschandaal rond het telecommunicatiebe drijf Recruit en de verhouding van een vorige premier met een geisha. Politieke waarne mers zeggen dat de LDP waar schijnlijk nèt zal winnen. Alandela zal worden 'ezelen, alleen de vraag leer en onder welke indigheden moet nog dAn opgelost. „lQa zal Mandela worden dertht te bemiddelen tus- at Zuidafrikaanse rege- "jn de verboden verzets kring ANC. Dat heeft Ier van justitie Coetsee pn gezegd in een vraag- ik met het dagblad de halist. De minister gaf ianwijzing binnen wei mijn Mandela zou wor- k vrijgelaten. Politieke Iggevers voorspelden en dat de kwestie-Man vrijwel zeker op de Sindsdien gaat er geen jaar voorbij zonder dat er nieuwe speculaties de ronde doen over de ophanden zijnde vrijlating van de zwarte lei der. lijk reS\NNESBURG Het agenda zou staan van het ka- s "buiten kijf dat Nel- bjnetsberaad van vandaag ae.. J De regeringsgezinde krant Beeld meldde gisteren dat de vrijlating van Mandela ver gezeld zou gaan van een be sluit tot opheffing van het verbod van het ANC, „opdat het op legale wijze aan het politieke proces kan deelne men". De regering zou ech ter niet akkoord willen gaan met de vrijlating van ANC- leden, die veroordeeld zijn wegens geweldsmisdrijven. Invasie Over de vrijlating van Man- I VBanwijzing binnen wel- dela wordt al gespeculeerd l-*-Wjn Mandela zou wor- sinds het Zuidafrikaanse weekblad „City Press" op 4 maart 1984 verscheen met op de cover de tekst „Mandela wordt vrijgelaten - spoedig!". Maar „deze keer is het ernst", kondigde Winnie Mandela aan, nadat zij haar man in januari in de gevan genis had bezocht. Vier we ken eerder zei de Zuidafri kaanse president De Klerk dat het niet meer om het 'of', maar om het 'wanneer en het hoe' gaat. De krant „Bus iness Day" waarschuwde gis teren voor een „invasie van buitenlandse journalisten". Rond 2000 verslaggevers hebben bij het ministerie van binnenlandse zaken een werkvergunning gevraagd. Fatale val 's werelds langste man MAPUTO De langste man ter wereld, Gabriel Estavao Mondlane uit Mocambique, is overleden. De 45-jarige „reus van Mandlakazi" maakte een fatale val van een balkon op een platje achter zijn huis. In het Guinees Book of Records stond Mondlane geregi streerd met een lengte van twee meter en 45,7 centime ter en een gewicht van 189,6 kilo. Officieus meette de man echter 2,65 meter en volgens een Portugese pers bureau zelfs 2,70 meter. "AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD >pvi0 De fel brandende ballon zet de omgeving tot ver in de ïaklk in een lichte gloed. Wanneer majoor Ross de brand ont- Dnbslaat hem even de schrik om het hart: is Rob nu toch nog, mlt laatste ogenblik, verongelukt? Laag cirkelt de vliegmachi- 3da,er het wateroppervlak en dan opeens ziet majoor Ross de drenkelingen in de restanten van de gondel. Hoera! Hij trekt de machine onmiddellijk op en laat dan de aan drie parachutes hangende rubberboot vallen. De boot suist naar beneden, maar de parachutes ontplooien zich direct en niet ver van Rob, dr. Martin en Skip af, ploft de boot in het water. De drenkelingen zwemmen er heen en weten, dat, nu hun vrienden in de buurt zijn, het. leed spoedig geleden zal zijn. (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO Het zou ofwel een heel fraai con gres worden, waarbij de partij zich keurig van een laagje modern ogende make-up zou voorzien, of het zou een hectische ver gadering opleveren, waar bij de eenheid van de par tij en daarmee die van Joegoslavië op het spel zou komen te staan. Dat was het algemeen gevoe len aan de vooravond van het veertiende buitengewone con gres van de Communistische Liga van Joegoslavië. Het afschaffen van de leiden de rol van de communistische partijen rekende men daarbij gemakshalve maar tot de cos metica: dat de communisten ook in Joegoslavië na 45 jaar alleenheerschappij een meer- partijenstelsel niet zouden kunnen tegenhouden, stond gezien de ontwikkelingen in Oost-Europa al bij voorbaat vast, daar hadden zelfs de van ouds conservatieve Serven zich al mee verzoend. Trok dat in het buitenland vooral de aandacht, in het land van het arbeiderszelfbestuur werden en worden de gemoederen meer bezig gehouden door de totale desintegratie van de. overkoepelende bond van communisten. En terecht, zo blijkt nu de par tij zichzelf min of meer heeft opgedoekt. Na het opstappen van de Sloveense delegatie restte de andere vijf republie ken en twee autonome provin cies niet veel anders dan het congres voor onbepaalde tijd op te schorten. Met het wegvallen van de Liga als overkoepelend geheel verdwijnt een belangrijk bind middel tussen de republieken, die elkaar onderling toch al zo vaak in de haren zitten. „Nog even en de Slovenen hebben alleen maar een negatieve re den om zich niet van Joegosla vië af te scheiden," aldus een afgevaardigde in Belgrado. „Ze kunnen eenvoudigweg niet zonder de afzetmarkt en de goedkope grondstoffen die de rest van het land voor hen betekent". Volgens hem besef fen de Slovenen maar al te goed dat ze economisch niet op eigen benen kunnen staan en zijn de delegatieleden die maandag met veel bravour het congres verlieten daar zelf ook niet al te gelukkig mee. Het mandaat aan de Sloveense afgevaardigden was klip en klaar. 'Als de partij niet wordt omgevormd tot een soort moe- derbond met veel meer zelf standigheid voor de republi keinse partij-afdelingen, dan is het tijd om op te stappen'. En aldus geschiedde toen de Ser ven, zoals te verwachten was, vasthielden aan een meer cen traal geleide partij. Het standpunt van de Sloveen se communisten wordt voorna melijk ingegeven door de alge mene verkiezingen die daar in mei gehouden zullen worden. Met hun krachtdadig optreden in Belgrado probeert de partij een goede indruk op de kie zers te maken. En zo een te- grenwicht te bieden voor pare- tijen die zich volgens strak na tionale lijnen organiseren en een sterke separatistische in slag hebben. Want als deze partijen aan de macht komen, is de eenheid van Joegoslavië vrijwel zeker verloren. BOSTON Terwijl George Bush viert dat hij nu een jaar president van Amerika is en zijn waarderingscijfers bijna een recordhoogte bereiken, beleeft de man die hij ver sloeg bij de presidentiële ver kiezingen een persoonlijk en politiek dieptepunt. Michael Dukakis, de goeverneur van Massachusetts, is op het mo ment een van de meest impo pulaire figuren uit de geschie denis van de opiniepeilingen. Zijn politieke carrière is stuk gelopen, zijn staat verkeert in een economische crisis en zijn vrouw zit in een kliniek voor alcoholisten. Achttien maanden geleden had hij een voorsprong van 20 procent op „Arme George" in de presidentiële opiniepeilin gen. En nu wordt in zijn eigen staat de spot met hem gedre ven en de rest van Amerika is blij dat hij het uiteindelijk niet heeft gehaald als presi dent. Dukakis blijft nog tot eind dit jaar gouverneur, maar de meeste inwoners van Massachusetts zien hem liever vandaag dan morgen vertrek ken. Kitty Dukakis is de klap dat haar echtgenoot het onderspit moest delven in de strijd te gen Bush nooit te boven geko men. Begin vorig jaar gaf ze toe een alcoholprobleem te hebben. Twee maanden gele den werd ze opgenomen in een inrichting voor alcohol verslaafden, nadat ze schoon- maak-alcohol had ingenomen in een kennelijke zelfmoord poging. Vorige week dinsdag verscheen ze weer voor het eerst in het openbaar, toen haar man zijn jaarlijkse toe spraak over de stand van za ken in de staat hield. Mirakel Dukakis' politieke problemen vloeien grotendeels voort uit het afnemen van zijn „mira kel van Massachusetts" zijn sterkste argument in zijn pre sidentscampagne. Hij heeft nooit gezegd dat hij charisma had, maar hij beweerde dat hij het geheim had ontdekt van economisch succes. Als bewijs wees hij naar de uitgeputte textielsteden Lo well en Taunton, die waren veranderd in bloeiende com putercentra. Verder stelde hij met overheidssteun gereali seerde particuliere initiatie ven als voorbeeld voor een verlicht industrieel beleid. Aangezien dit allemaal voor treffelijk liep, lieten velen zich overtuigen. De economie van Massachusetts liet gedu rende de jaren tachtig jaar lijks een groei van twee cij fers zien. Werkloosheid be droeg slechts 2,9 procent en de lonen behoorden tot de hoogste in de Verenigde Sta ten. Maar helaas voor Dukakis spatte het wonder van Massa chusetts als een zeepbel uit een. De werkloosheid is in middels gestegen tot 4,5 pro cent, de onroerend-goedmarkt in de staat is ingezakt en de man die er prat op ging alle begrotingen sluitend te krij gen, kampt nu met een tekort van 820 miljoen dollar. Naar alle waarschijnlijkheid zal de begrotingscrisis Duka kis' ondergang worden. Nadat hij bekend had gemaakt dat hij zich niet kandidaat zou stellen voor de gouverneurs verkiezingen in 1991, werd hij door iedereen als demissionair beschouwd. De wetgevers in de staat wezen zijn voorstel voor een verhoging van de belastingen van de hand en het gevolg was dat Massachu setts leningen moest afsluiten bij drie Japanse banken. Vori ge maand ontving de staat van deze banken een krediet brief van 1,2 miljard dollar. Wapenindustrie De belastingcrisis is echter Michael Dukakis nog niet voorbij. Van alle sta ten wordt Massachusetts door Wall Street het minst krediet waardig bevonden en Duka kis is niet in staat de begro tingsimpasse te doorbreken. Hij krijgt nu de schuld voor ontwikkelingen waar hij in feite niets aan kan doen. De economische teruggang wordt veroorzaakt door veranderin gen op het gebied van de wa penindustrie, de markt voor computer-software en de fi nanciële dienstensector. Het meest opmerkelijke van de opkomst en ondergang van Dukakis is het persoonlijk verwiit dat hem nu treft. De onderkoelde Griek werd al tijd beschouwd als een vreem de eend in de bijt en is nooit volledig geaccepteerd door de Iers-Italiaanse politieke maf fia. Nu hij uitgespeeld is, kun nen ze niet nalaten nog even flink na te trappen. Howie Carr, een columnist bij de Boston Herald, omschreef Du kakis onlangs als een „leuge nachtige, onbekwame Jan Hen". Mensen die het voor Dukakis opnemen zijn moeilijk te vin den. Zijn arrogante en ongeë motioneerde houding wekt maar bij weinigen sympathie op en zijn goede eigenschap pen oprechtheid, intelli gentie. en trouw hebben kennelijk geen diepe indruk gemaakt. Beneden peil Tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak van vorige week zong Dukakis in elk geval een toontje lager „Ik weet dat ve len van jullie kwaad op mij zijn en zich bedrogen voelen. Ik voerde een grootse cam pagne om genomineerd te worden als presidentskandi daat, maar mijn campagne voor de presidentiële eind strijd was beneden peil", be kende Dukakis. Deze tamelijk ongebruikelijke bekentenis is echter niet vol doende om ziin reputatie te redden. Hij heeft namelijk geen nieuwe ideeën om het begrotingsgat van Massachu setts te dichten en hij is dus nog steeds de pispaal. Suggesties dat hij misschien in 1992 weer meedoet aan de presidentsverkiezingen, leidt slechts tot gegniffel in Was hington. „De 'Duke' is een mislukkeling", zei een Demo craat. Dukakis' grafschrift zou kunnen luiden: „Ik heb de hele politiek gemist", zoals hij zelf een keer toevertrouwde aan een assistent. JOHN CASSIDY (c) The Sunday Times, Londen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5