Proef met referendum Oma zal ook nog wel wat munten herkennen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Voorzonzoekers olen de Valk streeft ar 50.000 bezoekers Lidente eist gebruik orzieningen school DINSDAG 23 JANUARI 1990 PAGINA 9 A expositie bij Burcht CN De jaarlijkse tentoonstelling t Boycot Outspan Aktie (BOA) wordt r waarschijnlijk in de Burchtruimtes len. Dit in tegenstelling tot andere oen de expositie in de Waag te zien oor een geschil van de gemeente met )A kan laatstgenoemde over twee en geen gebruik maken van het ebouw. neente voelde zich toch verplicht om aan een alternatief te helpen en hen in contact met de stichting cring De Burcht. BOA op haar beurt ;en verzoek aan de gemeente gericht naf 1991 tot 2000 de driewekelijkse ïstelling voortaan toch weer in en in de Waag te mogen houden. de apartheid tussentijds eindigen en we dat het stadsbestuur wel we idus E. du Plessis van BOA. Valkenburger hoeft terrein Hoofdstraat niet te ontruimen VALKENBURG/DEN HAAG Het loon- en transportbedrijf H. de Vries hoeft het gemeentelijk terrein aan de Hoofdstraat 19-21 niet te ontruimen. Dat heeft de Haagse rechtbank vanmorgen beslist. De gemeente Valkenburg had vorige week in een kort geding geëist dat De Vries zijn vrachtwagens moet weghalen van het terrein omdat de ge meente het perceel een publieke be stemming wil geven in afwachting van toestemming voor de bouw van een be jaardenhuis. De Vries, die eigenaar is van het naastgelegen perceel grond, meent echter dat zijn vrachtwagens op de bewuste locatie mogen staan omdat hij al twaalf jaar een huurovereenkomst heeft met de vorige eigenaar L. Varke- Vrouw krijgt klap met kettingslot LEIDEN Een 22- jarige Leidse heeft vannacht rond vijf over kneuzingen aan het hoofd opgelopen. De vrouw reed op haar fiets over de Telderskade. Voor haar stak een man over, die haar een klap gaf met een ket tingslot. Ze viel waarna de man haar vastpakte. Toen de vrouw de man een klap gaf, ging hij er vandoor. Zaal te klein voor informatie-avond NOORDWIJK De intorma- tie-avond over de nieuwe openbare school voor voortge zet onderwijs in Noordwijk heeft gisteren een ongekend grote belangstelling getrokken. De organisatoren hadden gere kend op 300 bezoekers, het werden er uiteindelijk ruim 600. Er stonden 300 stoelen klaar in de grote zaal van Dorpshuis De Rank en daarom werden de meegekomen kin deren uiteindelijk maar op het podium gezet en moesten ve len genoegen nemen met een oncomfortabele plek in de hal van het gebouw of een staan- plaatsje in i Clavareauprijs voor onderzoek naar mini-staten LEIDEN De Clavareau-prijs van het Leids Universiteits Fonds (LUF) wordt morgen uitgereikt aan Jorri Duursma. Zij krijgt de prijs van 10.000 gulden voor een onderzoek naar de volkenrechtelijke as pecten van mini-staten. Ze wil daarvoor onderzoek doen in Liechtenstein, San Marino, Monaco, Vaticaanstad en Andor ra. De Clavareau-prijs wordt jaarlijks toe gekend aan een begaafde juridisch stu dent die daarmee in staat wordt gesteld in het buitenland bibliotheken te bezoe ken. Het Fonds Clavareau dat door het LUF wordt beheerd is in het leven geroe pen door de moeder van de Leidse jurist P. Clavareau. Die werd in 1944 vanwege zijn verzetswerk door de Duitsers gefusil leerd. Zijn moeder liét bij haar overlijden in 1970 haar vermogen na aan het LUF. ACR Rijnsburg overgenomen RIJNSBURG/LEI DEN Infotheek in Leiden heeft alle aandelen verworven van Automatiserings Centrum Rijnland ACR in Rijnsburg. ACR levert compu terprogrammatuur voor de transportsec tor, de bloemenhan del en de aardappel-, groenten- en fruit sector. Het bedrijf heeft vier werkne mers en verwacht voor 1990 een omzet van anderhalf mil joen gulden. 11 will FOTO: WIM VAN NOORT (HOLEN, WANDELROUTE EN TERRAS _^jk IN Molenmu- de Valk wil bij het ig bestaan in 1993 bezoekers per jaar n. Meer kunnen er {is beheerder H. van blie ook niet in. Om ilen zo aantrekkelijk te maken voor >ubliek, wordt een voorzieningen aan- :ht. - Ljknmakerij en de sme- 1_-|2ioeten wijken voor de fling van de receptie. inderdelen van de ten- lling verhuizen naar ^Jenmuseum in Zuid La- ™Tipe puur regionaal ge- iKl artikelen blijven hier, Deeld de mallen van de 3°' L)gmolen. Die worden de receptie. hoort hier eigenlijk luis, dat hebben we in ^len van de Vereniging Ijlandse Molen. Wij heb- ruimte hard nodig. En )u zelf, een smederij (och niet thuis bij een lolen", aldus Van der T)e beheerder wil voor ,]n klaar zijn met de uit- j van de receptie. p.000 bezoekers wisten I de molen te vinden. 1 het enige Leidse mu seum waarvan het aantal be zoekers is gestegen", meldt de beheerder trots. Maar het mu seum heeft nog meer voor mo lenbelangstellenden in petto. „In het depot van De Laken hal ligt een rosmolen kant en klaar. Het gaat om de vroegere kruitmolen uit het legermu seum. Die gaan we buiten óp- nieuw opstellen, echter wel onder een overkapping. Mis schien kunnen we er in de toekomst wel demonstraties mee geven. Dan trekt een paard de stenen in het rond en malen we bijvoorbeeld krijt", vertelt Van der Lelie, die be nadrukt ook meer aandacht te willen besteden aan het educa tieve aspect van het museum. De bezoekersopvang is altijd een probleem geweest van het molenmuseum. „We hadden altijd gebrek aan ruimte. Ja, je zit een beetje met de vorm, hè, rond is zo onhandig", licht de beheerder toe. Daarom wordt de receptie verruimd en wordt buiten een terras aangelegd aan de kant van de zonnewij zer. Het is de bedoeling dat zo'n zestig bezoekers op het terras terecht kunnen. Ook zijn er plannen om een „soort theeschenkerij" bij het mu seum te vestigen. Aan de kant van de singel komt een extra uitgang. Tevens wordt een wandelroute rond de molen gecreeërd. De beheerder hoopt dat dit alles uiterlijk in juli is gerealiseerd. ïIGEREN BETALEN BIJDRAGE fN/DEN HAAG 'idse Paula van Ma- tudente aan de Ho- lol Rijn-Delfland in leest, wil gebruik n maken van de istelefoon, de kanti- copieerapparaat en I voorzieningen van ooi. Om die reden ze gisteren voor de i rechtbank een eding aan tegen de hg voor Protes- [hristelijk Hoger isonderwij Rijn- lid. t begin van het vorig ir weigert de school studentenvoorzienin gen gebruiken. Sinds weigert de studente Ak de verplichte jaar- ndrage van 125 gulden kn aan het Academie- ben potje waaruit de jen groot aantal voor- 3-63" bekostigt. yan Manen weigert lel te betalen. „Naast -i^fgegeld ben ik geen ex tra betaling verschuldigd", stelt ze. Tijdens het kort ge ding beriep haar raadsman mr. W.Pors zich op de Wet op het Hoger Beroeps Onderwijs. Die zou bepalen dat het soort voor zieningen waarvan de studen te uitgesloten is, door de school zelf en niet door de studenten betaald moeten worden. „Het gaat hier om een geheel door de openbare kas betaalde school. De rijksoverheid stelt geld beschikbaar om voorzie ningen voor de studenten te treffen," zei Pors. Volgens het schoolbestuur draagt de rijksoverheid geen geld bij voor het in stand hou den van een kantine, het aan schaffen van een copieerappa raat of een telefoon voor de studenten. „Niets staat Paula van Manen in de weg om ge woon het onderwijs te volgen", zei de gemachtigde van de school. Wanneer de studente het geding wint, zal dat conse quenties hebben voor de ande re 700 leerlingen van de Hoge school. Een aantal van hen was tijdens de zitting aanwe zig. De president van de recht bank doet de volgende week uitspraak. ALLEEN VVD PRINCIPIEEL TEGEN LEIDEN De Leidse raad is voor een proef met een referendum. Al leen de VVD-fractie is principieel tegen een dergelijke volksraadple ging over belangrijke plaatselijke onderwer pen. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de -raads commissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden. Leiden is de eerste gemeente in Nederland waar een meer derheid van de raad bereid is een dergelijk initiatief van D66 te steunen. VVD-woordvoerder A. Geertsema verzette zich gis teren als enige tegen het idee van een lokaal referendum. De VVD'er verklaarde er vanuit te gaan dat de ge meenteraad besluiten hoort te nemen. „Wat doe je als de raad al voor een voorstel is, maar de bevolking zich daar tegen uitspreekt?", vroeg hij nadat verschillende commis sieleden al hadden gezegd de uitslag van een referendum in principe zeer zwaar te la ten wegen en er niet zomaar van af te zullen wijken. „Ik ga er vanuit dat de raad be sluiten neemt", aldus Geert sema die daarnaar gevraagd zei namens zijn hele fractie, dus ook wethouder F. Kuij- ers, te spreken. CDA, PvdA, SP en Groen Links toonden zich wel be reid een proef met een volks raadpleging te nemen. Die moet tegelijk worden gehou den met verkiezingen. Waar schijnlijk wordt het eerste re ferendum gehouden met de provinciale statenverkiezin gen in 1991 want het referen dum mag niet worden gecom bineerd met de raadsverkie zingen omdat dat een onge wenste vermenging oplevert. Door de combinatie met ver kiezingen blijven de kosten van een referendum relatief laag, terwijl ook een behoor lijke opkomst valt te ver wachten. Ijskast Verschillende commissiele den merkten op dat dit met zich meebrengt dat het refe rendum niet erg vaak kan worden gehouden. Geertsema meende dat belangrijke be slissingen daardoor in af wachting van verkiezingen „in de ijskast kunnen belan den". De VVD'er wees er ook op dat buitenlanders die wel voor de gemeenteraad, maar niet voor Provinciale Staten of de Tweede Kamer mogen stemmen dan apart moeten worden benaderd. R. van Lint (Groen Links) vond dat het onderwerp van een referendum geen betrek king mag hebben op een on derwerp waarbij minderhe den zijn betrokken. „Dan be doel ik ook de sluitingstijden van cafés waarbij de belan gen van de minderheid van binnenstadbewoners tegen over die van de rest van de bevolking staan". Van Lint, maar ook C. Ver geer (Socialistiese Partij) en A. Boot (PvdA) betrokken de vraag op welk moment een referendum moet worden ge houden. Aan het eind van de discussie binnen de gemeen teraad, wanneer een voorstel in stemming moet worden ge bracht of eerder in de discus sie. Uiteindelijk werd gesteld dat het moet gaan om het raadsbesluit. Boot vond het „oneigenlijk" een probleem dat aanleiding geeft tot verdeeldheid binnen een coalitie via een referen dum aan de bevolking voor te leggen. „Het moet ook niet al leen gaan orp zwart-wit vra gen. Als er drie mogelijkhe den zijn voor inrichting van het stationsplein, zou het ook zo kunnen zijn dat ze alledrie worden voorgelegd". De commissie nam gisteren echter nog geen standpunt in over de aard van het onder werp van een referendum, de manier waarop de vraag moet worden geformuleerd en hoe de bevolking moet worden voorgelicht. Wel werd gesteld dat ook vanuit de bevolking het initiatief moet kunnen komen. Referendumkamer P. Langenberg (D66), de initi atiefnemer van het voorstel suggereerde de instelling van een onafhankelijke „Referen dumkamer" die zich daarmee bezig moet houden. Commis- .sievoorzitter burgemeester C. Goekoop had zijn twijfels over de mogelijkheid om op korte termijn een onderwerp in stemming te brengen. Hij wees op de komende vorming van een nieuw college waar- i bij afspraken worden ge maakt over de belangrijkste beleidsvoornemens. Een refe- kunnen rendum zoi doorkruisen. De commissie stemde dan ook uiteindelijk alleen in met het idee om een proef te nemen. Het idee van D66 om een complete verordening op te stellen voor het houden van volksraadplegingen zou te ver gaan. D66 zal daarom binnenkort met een initiatief voorstel komen voor zo'n proef. Langenberg was daar mee tevreden. Hij stelde vast dat na afwijzingen in Gronin gen en Amsterdam Leiden daarmee de eerste gemeente zal zijn in Nederland die het idee van een referendum wil beproeven. D66 nam vorig jaar met een nota en bijbeho rend voorstel het initiatief voor het referendum. B en W onderzochten daarop de mo gelijkheden en stelden vast dat een lokaal referendum mogelijk is binnen de be staande wetgeving. De kosten zijn geraamd op 44.000 gulden per referendum. Langenberg merkte daarover op dat de mocratische besluitvorming een bepaalde prijs waard is. Het referendum moet daarbij dienen als aanvulling op be staande inspraak en die niet vervangen. PvdA-raadslid tegen zaterdag-openstelling van gemeentehuis LEIDEN Het PvdA-raadslid W. van der Pluym vindt dat de Leiden er vanaf moet zien om de af deling burgerzaken van het gemeentehuis ook op zaterdag open te stellen. Het gaat daarbij met name om het verstrekken van paspoorten en rij bewijzen. Van der Pluym zei dat gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Volgens Van der Pluym is openstelling op zater dag niet meer nodig nu de meeste mensen door arbeidstijdverkorting over meer vrije dagen be schikken. Van der Pluym zei met dat standpunt „een voorschot" te nemen op de discussie over het voorstel daarvoor. De behandeling daarvan werd gisteren uitgesteld omdat het college van B en W er nog geen politiek standpunt over hebben ingenomen. Zijn uitlatingen kwamen hem op kritiek van P. Langenberg (D66) en R. van Lint (Groen Links) te staan. Van Lint noemde diens standpunt „in strijd met het collegevoorstel". Langenberg verklaarde dat er eerst maar eens een proef moet worden genomen om te zien of er inderdaad behoefte is aan openstelling op zater dag. Tijdens de vergadering bleek ook dat het idee rijbe wijzen en paspoorten direct bij aanvraag uit te reiken vertra ging heeft opgelopen. Door problemen met apparatuur kunnen de documenten niet direct worden uitgereikt. Vol gens M. Hartzuiker van de di rectie burgerzaken zijn die moeilijkheden binnenkort van de baan. Op korte termijn kan dan alsnog worden begonnen met de „klaar terwijl u wacht" HOLLAND COIN FAIR INLEIDEN LEIDEN Een kwartje uit 1890 kan ruim duizend gulden waard Zijn, een Gelderse Gouden dukaat uit de zeventiende eeuw slechts vierhonderd gul den, terwijl een verkeerd geslagen Julianadubbeltje weer zeventig gulden kan opleveren. De Holland Coin Fair is voor veel mensen een reden om de portemonnee om te keren en hun geluk te beproeven bij de 24 munthandelaren in het Rijksmuseum van Oudheden. Vrijdag 2 februari wordt de toonaangevende muntenbeurs geopend. Het Koninklijk Pen ningkabinet draagt zorg voor verschillende exposities tijdens de beurs. Kortom: drie dagen lang draait alles om geld in de Leidse Sleutelstad. Bibliothecaris Christel Schol- laardt is ervan overtuigd dat de nieuwe expositie van het Pen ningkabinet „Geld van het Ko ninkrijk. Nederlands geld van 1814 tot 1990" heel veel mensen zal trekken. De tentoonstelling wordt tegelijk met de Holland Coin Fair geopend. De meeste mensen in Nederland verzame len volgens haar Nederlands geld. Lokkertjes zijn een com plete serie gouden afslagen van de munten van Koning Willem III, zeer zeldzame muntbiljet ten vanaf 1846, de bekende zil verbons vanaf 1,914. Uniek is het eerste 25 gulden biljet van de Nederlandsche Bank van 5 april 1814. „Maar als oma komt kijken, zal ze ook nog wel het een en ander herkennen", weet Schollaardt. De nieuwe ten toonstelling is slechts een klein onderdeel van de gigantische collectie van het kabinet. De collectie omvat een kwart mil joen voorwerpen. Het oudste voorwerp is een rolzegel van 3000 jaar voor Christus en „in België zijn pas nieuwe vijftig centimesstukken ingevoerd, die hebben we ook". Met wisselen- Zilveren Willem II rijksdaalder uit 1848. de tentoonstellingen wordt ge probeerd zoveel mogelijk van de collectie te laten zien. Overi gens is dit kabinet de enige we tenschappelijke instelling op dit gebied, de bibliotheek is uniek. Kunst en Kitsch 's Rijks Munt zal zich tijdens de nationale muntenmanifestatie in Leiden niet onbetuigd laten. Het jaar 1990 staat voor 's Rijks Munt geheel in het teken van het thema 100 jaar vorstinnen. Vanaf 1890, na de dood van Koning Willem III, heeft in Nederland een vorstin gere geerd. De eeuw „vrouwelijke overheersing" werd ingezet door de weduwe van Willem III, Koningin Emma, die re gentes werd voor de nog min derjarige Wilhelmina. Een voorproefje van de tentoonstel ling „100 jaar vorstinnen op munten en penningen" die 's Rijks Munt in april organiseert wordt gegeven tijdens de Hol- FOTO: PR land Coin Fair. Medewerkers van Het Koninklijk Penning kabinet traceren en taxeren tij dens de beurs de voorwerpen die bezoekers hebben meege bracht. „Je kunt het vergelij ken met het programma Kunst en Kitsch", legt de bibliotheca ris uit. „Maar we kunnen de waarde echt niet precies schat ten. We kunnen wel vertellen wat zo'n munt of penning op een veiling heeft opgebracht of wat een handelaar er ongeveer voor geeft. Het hangt van zo veel factoren af. Bijvoorbeeld de staat van het voorwerp. Zo dra er een krasje op een munt zit, daalt de waarde onmiddel lijk. De allermooiste kwaliteit krijgt de aanduiding Fleur de Coin. Zo'n munt is nooit in om loop geweest en met een doekje opgevangen uit de pers", ver telt Schollaardt. De bibliotheca ris „heeft geen idee" over het geen de munthandelaren mee zullen nemen naar de beurs. Ze verwacht dat er in hoofdzaak Nederlands geld wordt aange boden, maar „er zullen ook wel wat antieke munten te koop zijn". De handelaren hebben hun kraampjes opgesteld in de Taffeh-zaal van het museum. De vondsten van bezoekers worden met spanning afge wacht. Misschien zijn er nog Leidenaars die een schat in de Leidse bodem hebben gevon- Pot met goud Die kans zit er namelijk altijd nog in. Twee Betuwse vrienden yonden in 1987 bijvoorbeeld tij dens het graven van een sleuf toevallig een pot met 541 goud en 37 zilverstukken: een spec taculaire hoeveelheid munten uit onder meer de zestienden en zeventiende eeuw. De op graving wordt de vondst van Randwijk genoemd. De helft van de „pot met goud" is in middels geveild. De andere helft zou in september 1989 worden geveild. Veiler Lau rens Schulman uit Bussum had de munten al opgeslagen. Voor dat het echter zover kwam werd Schulman overvallen en ontdaan van de vondst Rand wijk. Door veel geluk en grote inzet slaagde de politie van Bussum erin de overvallers te achterhalen en de gestolen voorwerpen weer letterlijk bo ven water te brengen. Het ma teriaal was een meter diep in plastic vuilniszakken begraven en zo in het grondwater komen te staan. Schulman zal dit tweede gedeelte van de vondst Randwijk op 12 februari alsnog veilen in Bussum. Belangstel lenden kunnen een belangrijk deel van de vondst komen be wonderen tijdens de beurs in het museum aan het Rapen burg 28. De Holland Coin Fair wordt vrijdag 2 februari om 18.00 u. geopend. Zaterdag 3 fe bruari is de beurs van 10.00 tot 17.00 u. geopend, zondag 4 fe bruari van 11.00 tot 17.00 u. KARIN SWIERS Inbraken in graafmachines LEIDEN Onbekenden hebben dit weekeinde vernielingen en diefstallen gepleegd op een .bouwterrein bij Roomburg langs rijksweg A4. Ze vernielden ruiten van diverse graaf machines. Vervolgens werden kranen, geluidsapparatuur, gereedschapkisten, losse gereedschappen en een vat met 25 liter olie gestolen. De totale waarde van de buit loopt in de duizenden guldens. Drietal mishandelt weer Leidenaar LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar is de afgelopen nacht op de Oude Vest zonder aanleiding mishandeld. Hij kwam drie mannen tegen, waarschijnlijk dezelfden die in het weekeinde tal van mensen mishandelden. Het trio sloeg zonder aanlei ding in op de man. Hét slachtoffer meldde zich na de vecht partij bij de politie, die de EHD inschakelde. Hij is met onbe kend letsel naar het AZL vervoerd. W. van der Pluym. Kern woorden Ds. A. Alblas en Hebraïca J. Noorda geven vanaf donder- dag opnieuw een cursus Bij belse kernwoorden. De cursus wordt vijf avonden gegeven in gebouw Irene aan de Van der Driftstraat. De bijeen komsten op 25 januari, 8 en 22 februari en 1 en 22 maart be ginnen om 20.00 uur. De kos ten voor deelname bedragen vijf gulden. Opgeven bij ds. Alblas: 071-892189. Bingo (1) Speeltuinvereniging Wester kwartier houdt donderdag een bingo-avond. De zaal is vanaf 19.00 uur geopend en de toegang is gratis. Het ge bouw van de vereniging is te Bingo (2) In buurthuis Groen oord kan donderdagavond ook bingo worden gesoeeld. Er is ook een loterij. Liefhebbers kun nen vanaf 20.00 uur terecht in het buurthuis aan de Pasteur straat 23. Open huis De Emilie Knappert Scholen gemeenschap Leiden houdt donderdag open huis. In het gebouw aan de 5 Meilaan 210 presenteren zich de volgende opleidingen: Assistenten in de gezondheidszorg, verzorgings assistenten en In tas. Belang stellenden kunnen van 18.30 tot 21.30 uur terecht voor in formatie. Conditie Buurtcentrum Dijk 33 ver zorgt iedere donderdagavond conditietraining voor vrou wen. Sportievelingen kunnen van 20.00 tot 21.00 uur terecht in het buurtcentrum aan de Apothekersdijk 33. De kosten bedragen drie gulden per keer. Inlichtingen en opgave: 071-125736. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24,85 j I O kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de zonnerbril naar: Naam: Adres: j Stuur deze bon ii jui n open envelop postzegel niet nodig - n CcicLcSouocuit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9