Slovenen niet et einde van Joegoslavië" De zwaarste beproeving van Gorbatsjov Irtii sterft iedere |g beetje meer" ANC bereid tot onderhandelen Ceausescu's door 120 kogels gedood lommunistische GENLAND CeidMOowumt DINSDAG 23 JANUARI 1990 PAGINA 5 LOI „De partij nei iedere dag een beet- |er", zei de woord- Ier van de Westduit- lalsjlU in reactie op de -reten van premier aSDW' zal Hans Modrow zijn over een „grote over- :oalitie" verder toelich- S ikele oppositie-groepen veten zich niet te zullen no(ifschepen met tweede- u' ministersposten. Nu alle belangrijke minis- rjnog door communisten ir e door massa-demon- wordt de regering mo- 1 ook door stakingsac- freigd. Bovendien blijft [ratie naar de Bondsre- doorgaan. In de eerste van dit jaar zijn 30.000 itsers naar de BRD ge- Modrow en zijn minister van defensie, admiraal Theodor Hoffmann, spraken speculaties in het Westduitse sensatieblad Bild tegen dat de nog niet i heel ontmantelde Stasi samen met bepaalde legereenheden een staatsgreep aan het voor bereiden was. De Muur Oostduitse grenswachten zijn gisteravond begonnen een deel van de Muur af te breken dat grenst aan het Westberlijnse district Kreuzberg. Over een lengte van ongeveer 300 meter wordt het betonnen gevaarte gesloopt en vervangen door een 1.90 meter hoog metalen hekwerk. Werner Kolhoff, woordvoerder van de West berlijnse senaat, zei van een officier van de Oostduitse grenswacht te hebben verno men dat binnenkort ook ande re delen van de Muur tegen de grond zullen gaan en verv gen zullen worden door gewo ne grensmarkeringen. ^•d- en Zuidjemen stellen grens open Noord- en Zuidjemen hebben besloten hun grens open :n om hun ingezetenen een vrij verkeer tussen beide lan- Ijgeven. De beslissing kwam na drie dagen van overleg in 'Adjemenitische hoofdstad Sana. Beide regeringen besloten met onmiddellijke ingang alle politieke gevangenen vrij Het overleg was opgezet om voorbereidende stappen te met het oog op het toekomstige samengaan van het con- ;ve Noordjemen en het marxistische Zuidjemen. De iaanse regering overweegt weer diplomatieke betrekkin- t Zuidjemen aan te knopen. Zuidjemen verbrak in 1967 ies met de VS nadat het land zich van Groot-Brittannië 1( gemaakt en een marxistische koers ging varen. MOSKOU Gorbatsjov had geen andere keus. Wat begonnen was als een pogrom door nationa listische Azerbajdzjanen tegen de Armeniërs groeide uit tot een staats greep. De vraagstelling was eigenlijk heel simpel: Moest Gorbatsjov, nog geen jaar na de beëindi ging van de oorlog in Af ghanistan, opnieuw een bloedige strijd aanbinden met islamieten, louter en alleen om een stuk grond, met het risico dat nog meer jonge Sovjetsoldaten het leven zouden laten? De Sovjetregering was nog nooit zo zwaar op de proef ge steld, zelfs 'niet door de afge scheiden Litouwse communis tische partij. Gorbatsjov had de keuze tussen vechten om Azerbajdzjan bij de Sovjetunie te houden of het gebied prijs geven. Als hij niet de tegenaanval zou inzetten, betekende dat waarschijnlijk groen licht voor elk volksfront, van de Baltische tot aan de Zwarte Zee, om ook voor hun natio nalistische zaak op te komen. Dat neemt niet weg dat zijn besluit om het leger te sturen net zo goed een opzwepend effect kan hebben op de mili tante nationalisten in en rond het islamitische gedeelte van de Sovjetunie. De Azeri's zullen de nacht dat de Sovjettroepen Bakoe bin nenmarcheerden nooit verge ten - ze vergeten immers niets wat hun volk ooit is aan gedaan. En zij zullen hun er varing weer doorgeven aan andere niet-Russische volke ren ten noorden en ten oos ten: aan bijvoorbeeld Oezbe- ken, Turkomen, Tadzjiken. Zij zijn ervan overtuigd dat de Russische machthebbers de moslimvolken veel slechter behandelen dan de blanke na tionalisten in Litouwen, die tenslotte vereerd werden met een bezoek van Gorbatsjov zelf, in plaats van het leger. Dat Moskou van mening is dat ze de komst van de troe pen aan zichzelf te danken hebben, daar hebben de Aze ri's geen boodschap aan. Vijandigheid Als het zo doorgaat, zal het wederzijdse onbegrip en de jestijnse nationalist sseini vrijgelaten ZALEM De leidende Pale nationalist Faisal Husseini is gis- na drie dagen gevangenschap op sc cht vrijgelaten. Naar verluidt wil ei politie Husseini langer vasthou- ;r naar wees een rechtbank in Jeru- dat verzoek af. Husseini werd in Jeruzalem gearresteerd op t jjnking van betrokkenheid bij de e la, de Palestijnse opstand in de Israel bezette gebieden. Hij zou on- meer geld hebben betaald aan deel- ,se s aan de intifada voor de aankoop ,s ara-militaire uniformen. Husseini van de voornaamste kandidaten de Israelisch-Palestijnse vredes- tl< kingen de Palestijnen te verte- ordigen. Palestijnen beschermen Faisal Husseini in de opdrin gerige menigte die tegen de vrijspraak van de Pale stijnse nationalist betoogt. FOTO: EPA Ambassadeur Haïti legt ambt in VS neer WASHINGTON/PORT-AU- PRINCE De ambassadeur van Haïti in de Verenigde Staten, Francois Benoit, heeft gisteren ontslag genomen wegens de men senrechtenschendingen in zijn land. Benoit schreef in zijn ont slagbrief onder meer dat de hui dige regering „onomkeerbaar af wijkt" van het pad naar demo cratie. De regering van president Avril heeft sinds zaterdag de staat van beleg inging tientallen politieke tegenstanders opgepakt, mishandeld of het land uitgezet. Aanleiding voor de staat van be leg was de moord op een kolonel, zijn vrouw en dienstbode vrijdag. LUSAKA De Frontlijnstaten hebben er gisteren bij president De Klerk van Zuidafrika op aan gedrongen in te gaan op een voorstel van het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) besprekin gen te voeren over het beëindi gen van de apartheid en een ein de te maken aan de vijandelijk heden. Leiders van het ANC, die verleden jaar uit de gevangenis waren gekomen, ontmoetten de afgelopen dagen in Lu saka voor het eerst in 27 jaar ANC-bal- lingen. Zij verklaarden na afloop van het overleg onderhandelingen te wil len en bereid te zijn tot „een weder zijdse opschorting van de vijandelijk heden". Als voorwaarden voor het be gin van de onderhandelingen eist het ANC onder meer vrijlating van poli tieke gevangenen en het opheffen van de noodtoestand. President Kenneth Kaunda van Zam bia, voorzitter van de Frontlijnstaten, riep de Zuidafrikaanse president giste ren op „meer te doen om in te gaan op het zeer verantwoordelijke standpunt dat het ANC inneemt". De Frontlijn staten staan achter „ieder woord, iede re komma" van de verklaring die het ANC dit weekeinde heeft uitgegeven, 'aldus Kaunda. Barry naar kliniek voor ontwenningskuur WASHINGTON Burgemeester Marion Barry van Washington die verleden week werd gearresteerd wegens cocaïne gebruik, heeft Washington verlaten om een ontwenningskuur te ondergaan. Waarnemend burgemeester Carol Thompson wilde geen nadere bijzonder heden geven, maar de advocaat van Bar ry verklaarde dat de burgemeester met zijn vrouw is vertrokken om een behan deling voor alcoholisme te ondergaan. Zondag gaf Barry na een kerkdienst toe „een probleem" te hebben en van plan te zijn daarvoor hulp te zoeken. Om wat voor een probleem het ging zei hij niet, en het woord cocaïne nam hij geen enke le keer in de mond. Surinaamse ambassadeur uit VS teruggeroepen PARAMARIBO Suriname heeft gisteren zijn ambassa deur in de Verenigde Staten, Wim Udenhout, teruggeroepen voor overleg. Aanleiding hier voor is klaarblijkelijk de kri tiek die de Amerikaanse rege ring heeft op dé ontwikkelin gen in Suriname. De Ameri kaanse regering zou ontevre den zijn over de rol van het le ger in Suriname. Het zou zich te veel met politieke zaken be zig houden en de burgerrege ring hierdoor in een moeilijk parket brengen. De Ameri kaanse ambassadeur in Suri name, Richard Howland, werd onlangs opheldering gevraagd over een gesprek dat Uden hout vorige week in Washing ton had met regeringsfunctio narissen. PARIJS De Roemeense militairen van het vuurpe- leton dat president Nico- lae Ceausescu en diens vrouw Elena executeerde, waren er zo op gebrand de gehate leider te doden dat alle tachtig leden van het peleton schoten in plaats van de vijf die hier voor waren aangewezen. Dit heeft Silviu Brucan, lid van het elf leden tellende uit voerende Comité van het Front van Nationale Redding gisteren verklaard tegenover het Franse dagblad Le Figaro. In de lijken van Ceausescu en Elena werden in totaal 120 schotwonden geteld, aldus Brucan. Intussen heeft het Roemeense Front nog geen antwoord ge geven op de vraag of het mee zal doen aan de verkiezingen die in april worden gehouden. Volgens president Ion Iliescu, -voorzitter van het Front, is de deelname vrijwel zeker aange zien de interim-regering over weegt zich om te vormen in een politieke partij. Eerder had het Front verklaard dat het geen politieke partij zou worden. De andere, veelal nog in het oprichtingsstadium ver kerende partijen, zullen het Front een ommezwaai niet in dank afnemen. Zij beschuldi gen het Front er toch al van aat het onder leiding staat van communisten, die dan wel af stand hebben genomen van dictator Ceausescu, maar niet van Marx. In een verkiezings campagne zou het Front, ge zien zijn huidige positie, een grote voorsprong hebben. Ion Ratiu, de leider van de grootste organisatie van Roe meense ballingen, heeft be kendgemaakt deel te zullen nemen aan de verkiezingen voor de Roemeense Boeren partij. Ratiu zal morgen na een ballingschap van vijftig jaar naar Roemenië terugkeren. Vier naaste medewerkers van de Roemeense dictator Nicolae Ceausescu zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld we gens medeplichtigheid aan ge nocide. Zij zullen waarschijn lijk volgende week voor de rechter moeten verschijnen. Het gaat om Tudor Postelnicu, hoofd van de geheime politie Securitate, diens rechterhand en hoofd van de communisti sche partijorganisatie, Emil Bobu, ae voormalige vice-pre mier Ion Dinca en de voorma lige eerste vice-premier Manea Manescu. Armeniërs het aan om hun langgekoesterde grieven over de manier waarop ze behan deld worden in Nagorno Ka rabach in het openbaar te spuien. In de drie jaar dat Gorbatsjov nu aan de macht is, is het Ar meense protest uitgegroeid tot een volkscampagne. Plotse ling toog een half miljoen burgers de straten op in Jere van en riep: „Karabach hoort bij Armenië". En terwijl vori ge week alle ogen gericht wa ren op de gevechten aan de grens tussen de twee republie ken, bestormdep leden van het Azerbajdzjaanse Volks front in Lenkoran, een stad in het zuiden van Azerbajdzjan, de burelen van de plaatselijke communistische partij. Twee dagen later verklaarde het Volksfront dat het de macht in handen had. Orde De regering in Moskou weet dat zelfs als de Sovjettroepen een overwinning behalen op de Azerbajdzjaanse rebellen, het onmogelijk is om op de lange termijn de orde te be waren in de republiek. Jevge- ny Primakov, één van Gor- batsjovs meest onverzettelijke adviseurs, ondervond aan den lijve hoe vijandig de Azeri's de Sovjetregering gezind zijn. Op diverse bijeenkomsten in de Azerbajdzjaanse republiek werd hij uitgejouwd en weg- gefloten. De zwaar bewapen de lijfwachten die hem escor teerden waren derhalve geen overbodige luxe. Het is al twee jaar zo dat le den van het politburo met te genzin de republieken in de Kaukasus bezoeken. Sinds in 1988 de strijd over Nagorno Karabach losbrandde, breekt de Sovjetregering zich het hoofd over hoe het twee par tijen met onverenigbare idee ën over één enkel gebied kan verzoenen. De Sovjet-president heeft al die tijd aangemodderd met zijn typische beleid om beide partijen te vriend te houden, oftewel aan het lijntje te hou den. „Met in de ene hand de Bijbel en in de andere de Ko ran", zoals een Sovjet-parle mentariër het uitdrukte. Er zijn mensen die menen dat als Gorbatsjov vanaf het begin „nee" had gezegd tegen de ei sen van de Armeniërs, er he lemaal geen probleem was ge weest. JAMES BLITZ (c) The Sunday Times, Londen Hereniging Vol verwach ting kijken deze Vietna- meesjes bij aankomst in Londen uit naar het weerzien met hun familie. Sommigen van hen heb ben jaren moeten wachten op hereniging met hun reeds in En geland ver blijvende fa milie. Giste ren arriveer de in Londen een groep van in totaal 45 bootvluch telingen. FOTO: EPA vijandigheid uiteindelijk uit monden in het uit elkaar val len v.an de huidige Sovjetunie. Met deze dreiging is het Gor batsjov er alles aan gelegen zo snel mogelijk de communisti sche macht in Bakoe te her stellen. Het leger heeft de be langrijke strategische punten in handen maar zal nog een harde kluif hebben aan het onderdrukken van de volks beweging die de hele repu bliek in z'n ban heeft. Voor Gorbatsjov betekende het wel even een omschake ling. Vorig weekeinde in Li touwen was hij nog de sympa thieke, milde en praatgrage leider die aandrong op een di aloog met de nationalistische bewegingen. Toen hij plotse ling het bericht doorkreeg van de chaos in Bakoe, stond hij onmiddellijk op en zei kortaf: „We gaan direct naar het vliegveld. Tot ziens". In Moskou was de intocht van verslagen en verbouwereerde Armeense vluchtelingen uit Bakoe al begonnen. ..Kijk", fluisterde een 24-jarige Ar meense vrouw op het vlieg veld in Moskou, „zie je deze jurk? Zie je deze schoenen? Wat ik aan heb, is mijn hele bezit". De rest liet ze achter in Bakoe. Ze vluchtte toen een groep Azerbajdzjanen haar woning binnendrong en uit riep: „We zullen je krijgen". Nu kent de Azerbajdzjaanse woede tegen de Armeniërs nog een andere oorzaak. In de smerige, armoedige buitenwij ken van Bakoe wonen enkele honderden Azerbajdzjaanse families die de afgelopen maanden gedwongen waren Armenië te verlaten. Door het tekort aan huisvesting in Azerbajdzjan moeten ze ge noegen nemen met krappe, krakkemikkige krotten. Vorige week hadden deze mensen er genoeg van. Ze hadden het gevoel dat ze toch niets meer te verliezen had den en besloten op strooptocht te gaan in Bakoe. Armeniërs werden uit hun woningen verdreven en de huizen wer den geplunderd. En daarmee ontketenden ze een regelrech te 'oorlog tussen de twee repu blieken. Maat vol Na twee jaar van manoeuvre ren en proberen vreedzame oplossingen te vinden, was voor Gorbatsjov de maat vol. Vorige week trok hij aan de touwen. Eerst opende hij de aanval op zijn tegenstanders 'in de partij: een „zootje" noemde hij hen. Vervolgens gaf hij de schuld van de on lusten in Azerbajdzjan aan „extremisten, speculanten en fundamentalistische mos lims", die er op uit waren, zijn perestrojka-beleid te onder mijnen. Toen daarop het ter gende, provocerende bericht van het Volksfront kwam dat „de communisten de macht in de republiek niet langer in handen hebben", besloot Gor batsjov het leger erheen te sturen om orde op zaken te stellen. De Sovjetleider heeft bij deze crisis waarschijnlijk hetzelfde gevoel dat hij bij het hele her vormingsproces in Oost-Euro pa had. Namelijk, dat de ge beurtenissen elkaar zo snel opvolgen dat zowel hij als de complete Sovjetregering vol komen overrompeld zijn. Toch komt alles voort uit één en dezelfde bron: Gorbatsjovs glasnost. Hierdoor durfden de De inwoners van de Azerbajdzjanse plaats Gyandzha hebben zich verzameld om hun doden te herdenken. nog gedeeltelijk gevulde ballon, snijdt het omhulsel stuk en steekt het uitstromende gas aan met een stormlucifer, die hij in een waterdicht zakje bij zich heeft. Dan maakt hij dat hij weg komt. Fel brandt het gas, de omgeving in wijde omtrek verlich tend. En dan duikt uit de donkere hemel een vliegtuig neer. Hoe ra! Er komt hulp opdagen.... leider van Servië. Hoe dan ook, het congres werd als vanouds beheerst door de traditionele tegenstelling tus sen de meer liberale Slovenen en de wat conservatiever inge stelde Serven. Voornaamste geschilpunt was opvallend ge noeg niet zozeer de politieke en economische hervorming van Joegoslavië zelf, het con gres stemde volmondig in met een meerpartijen-stelsel, vrije verkiezingen en een vrije- markt economie. „Het commu nisme wordt in de praktijk af geschaft en daar lijkt niemand enige moeite mee te hebben", aldus een delegatielid uit Bos nië. Maar alleen een meer demo cratisch Joegoslavië gaat de Slovenen nog niet ver genoeg. Ze willen ook dat de regionale afdelingen van de partij, die per republiek zijn, georgani seerd, meer autonomie krijgen ten koste van de federale par tij in Belgrado, van oudsher een Servisch bolwerk. Op pa pier zijn de partijen van de deelrepublieken nu nog ver antwoording schuldig aan de overkoepelende centrale liga, die de landelijke zaken regelt. Maar in de dagelijkse gang van zaken gaan de lokale par tijbonzen eigenlijk al jaren hiin eigen gang. Zo namen de Slovenen, ondanks grote druk van de landelijke liga, in sep tember al een aantal wijzigin gen op in hun grondwet, dat hun republiek het recht gaf zich af te-scheiden van Joego slavië en over een eigen leger te beschikken. „prmalige partijleider Egon Krenz moet zijn identiteitspapie ren zien voordat hij het wekelijkse rondetafel-overleg kan De nacht valt en de wind neemt in kracht af. En dat wijht tevens het einde van de ballontocht, want de gondel en il isSmakken nu in zee neer en er is geen sprake meer van ingen. Weer horen dr. Martin en Rob motorgeronk. Is er hulp e kfocht? Maar een vliegtuig zal hen nooit kunnen vinden, et is stikdonker. Rob trekt zich echter aan een lijn naar de DE VALLEI DER VERGETEN WERELD i onze correspondent an Wijland) RADO Het op- ;n van de Sloveense iunisten uit het spe- congres van de Joe- ïsche communisti- partij, betekent niet ovenië zich afscheidt Joegoslavië. Ook de ruzie niet het te zijn van de com munistische liga. Dat is in ieder geval de overtuiging van de sterke man van Servië, president Slobo dan Milosevic. „Joegoslavië ondergaat mo menteel een moeilijke fase naar meer democratie. Daarin kunnen verschillen van in zicht bestaan. Dat hoeft echter niet het einde van Joegoslavië te betekenen", aldus de partij-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5