Simons: niet meer geld voor hartoperaties P 1 Pronk acht Westen niet superieur Ook Van der Stoel tegen voorkeursbehandeling DDR Fundamentalisten strijden voor onafhankelijk Kashmi e Eerste overeenkomst op vroeg hervatte Stai BINNENLAND EcidócSomont DINSDAG 23 JANUARI 1990 PAGljXE Vrees voor aanslag tegen Bush groeit NEW YORK Amerikaanse veilig heidsagenten vrezen dat een cocaïne kartel gaat proberen om president George Bush te vermoorden als hij volgende maand 15 februari deelneemt aan een anti-drugstop in de Colombiaanse stad Cartagena. Volgens het Amerikaanse televisie station CBS onderzoekt de geheime dienst een groot aantal rapporten over een mogelijke aanslag op Bush. „Berichten dat het kartel grond luchtraketten heeft bemachtigd wor den zeer serieus genomen", aldus CBS. In een rapport staat dat een drugskartel van plan is het vliegtuig van Bush neer te halen met een SA-7 schouder-luchtafweeraket, als de pre sident in Cartagena landt. Drugskartel laat gijzelaar vrij BOGOTA De door Colombiaanse drugshandelaren ontvoerde zoon van een naaste adviseur van president Barco is gisteren vrijgelaten. Diego Montöya Escobar werd 20 december ontvoerd door leden van het drugs kartel Medellin. Hij verklaarde dat zijn vrijlating een bijdrage aan de vrede moet leveren. Escobar is de vijf de gegijzelde die het drugskartel vrijlaat sinds het vori ge week met een vredesplan is gekomen. Het machtige drugskartel zegt daarin bereid te zijn een eind te ma ken aan het vermoorden en ontvoeren van prominente figuren en de export van cocaïne te stoppen. Ook wil het afstand doen van zijn wapens, explosieven, vlieg veldjes en drugslaboratoria. In ruil daarvoor willen de handelaren wettelijke garanties voor hun terugkeer in de samenleving. De Colombiaanse regering heeft ge zegd dat de drugsbaronnen een eerlijk proces kunnen krijgen, maar dat er geen sprake kan zijn van een „deal". Sinds de regering in augustus de drugshandela ren de oorlog verklaarde hebben de drugsbaronnen meer dan 250 aanslagen gepleegd waarbij rond 200 mensen om het leven kwamen. Oplaadbare batterijen gescheiden ingezameld DEN HAAG De gescheiden inza meling van oplaadbare nikkel-Cadmi- um (NiCad) batterijen die na gebruik worden afgedankt, wordt sinds giste ren door een campagne bevorderd. Doel van de actie is te voorkomen dat deze batterijen met het milieube- dreigende cadmium worden .gestort of in verbrandingsovens terechtko men, aldus de Stichting batterijen. Door recycling kunnen kostbare grondstoffen voor hergebruik wor den teruggewonnen. De batterijen kunnen worden ingeleverd bij de de tailhandel en de gemeentelijke depots voor klein chemisch afval (KCA). Die depots gaan het afgedankte pro- dukt apart van andere typen batterij en aanbieden voor hergebruik. Extra plaatsen in zwakzinnigenzorg UTRECHT Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) wil 1.421 extra plaat sen realiseren in zwakzinnigeninrich tingen. Daarmee wil hij de wachtlijsten zo snel mogelijk verkorten, aldus een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Een aantal instellingen, zoals het Colle ge 'voor Ziekenhuisvoorzieningen, de Ziekenfondsraad en de Nationale Zie kenhuisraad, had de staatssecretaris al in die richting geadviseerd. De uitbrei ding is mogelijk door een wijziging van de gedragslijn met betrekking tot aan vragen voor capaciteitsuitbreiding. Als ook de provinciale besturen meewer ken. kunnen de 1.421 plaatsen er in de periode 1991-1994 komen. Ouderen gaan er iets op vooruit in toekomst DEN HAAG De inkomenspositie van de toekomstige ouderen wordt waar schijnlijk iets beter, maar die verbetering zal de komende twintig jaar zeer beschei den zijn: gemiddeld tussen de 0 en 0,8 procent Dat blijkt uit een rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Volgens auteur drs. E. Pommer is de ou dere van de toekomst beter opgeleid en beschikt deze over betere pensioenvoor zieningen. Daarom wordt er algemeen vanuit gegaan dat de inkomenspositie er iets op vooruit gaat. Onberekenbare factoren als de hoogte van de aow-uitkering en de ontwikke ling van de reële rente kunnen echter een grote rol spelen. CPB-directeur Zal|es1 hoogleraar VU iss< DEN HAAG Drs. G. Zalm, teur van het Centraal Planl (CPB), is per 1 februari benoe bijzonder hoogleraar economii litiek aan de faculteit econo wetenschappen en econometrie de Vrije Universiteit in Amsti Zalm zal zich, blijkens zijn dracht, gaan bezighouden met ven van een „historiserend, rend en institutioneel overzichsi de economische politiek en n analyseren van de relatie tussi nomische theorie en economis leid. De leerstoel is ingesteld d stichting Het Vrije Universiteitj en wordt in deeltijd vervult Zalm (37) is sinds 1 februari jaar directeur van het CPB. mr Minister Pronk, foto: dijkstra (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het feit dat bij de ontwikkeling van de Derde Wereld tot dusverre weinig' vorderingen zijn gemaakt is het gevolg van westerse arro gantie en dominantie. Ook in de jaren negentig speelt het superioriteitsgevoel ons par ten, aangezien nu zelfvoldaan gesproken wordt over het fail lissement van de plan-econo mieën en het succes van de vrije-markteconomie. Maar su perioriteit is een illusie. Het is de taak van de wetenschap dergelijke illusies door te prik ken. Dit zei minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking gisteren bij de officiële instal latie van -de Raad van Advies voor het Wetenschappelijk Onderzoek in het kader van Ontwikkelingssamenwerking, kortweg RAWOO. De RA- WOO werd door Pronk zelf in 1977 in het leven geroepen, maar moest ruim twaalf jaar wachten op erkenning, tot Pronk op het departement te rugkeerde. Volgens Pronk is de afgelopen tijd in de wereld veel gebeurd dat om nieuw onderzdek en nieuw beleid vraagt. „Ik hoef de complexere tweedeling tus sen rijk en arm, het milieupro bleem en de veranderde oost- westrelaties maar te noemen. Wat betekent de internationa le ontspanning voor de ont wikkelingslanden? Daar ligt een onderzoeksterrein braak". In september wil Pronk een notitie naar de Tweede Kamer sturen waarin het 'nieuwe' ontwikkelingsbeleid van het centrum-linkse kabinet uiteen wordt gezet. Het milieu, de verstedelijking in de Derde Wereld en internationale eco nomische relaties zullen daar bij opnieuw tegen het licht worden gehouden, verklapte Pronk alvast. Vanmiddag en morgen bespreekt hij in de Tweede Kamer de begroting van ontwikkelingssamenwer king. Van die begroting moet Pronk dit jaar overigens 75 miljoen gulden extra afstaan voor de opvang van asielzoekers in ons land. Dit bedrag komt boven op de al eerder afgesproken bijdrage van 225 miljoen' die Pronk voor de asielzoekers moet betalen. Premier Lub bers heeft dit gisteravond in een brief aan de Tweede Ka mer meegedeeld. Mocht het aantal buitenlanders dat zich in Nederland wil vestigen dit jaar nog verder toenemen dan wordt verwacht, zodat het ex tra bedrag van 75 miljoen on toereikend zal zijn, dan hoeft minister Pronk voor de meer kosten niet per se alleen op te draaien, DEN HAAG Staatsse cretaris Simons van volks gezondheid is niet van plan om ogenblikkelijk meer geld beschikbaar te stellen aan de ziekenhui zen voor dotterbehande lingen en hartoperaties. Hij zei dit gisteren tijdens een uitgebreide commissievergade ring waarop verschillende ka merleden de vrees uitspraken dat het budgetsysteem door enkele uitspraken in kort ge ding wordt ondergraven. Rechters hebben de afgelopen tijd bepaald dat een ziekenhuis dat al door zijn budget heen was dotterbehandelingen moet doen, terwijl in een ander ge val het ziekenfonds hartopera ties moet betalen die in het buitenland zijn uitgevoerd. Volgens Simons maken de vonnissen zonneklaar dat de aanspraken van verzekerden voorrang hebben boven de budgettaire mogelijkheden van een ziekenhuis. Maar vol gens hem ligt de verantwoor delijkheid primair bij verzeke raars en hulpverleners en moet „de politiek" zich er niet te snel mee bemoeien. Binnen het ziekenhuisbudget kunnen ook andere keuzes worden ge maakt. Simons is wel van plan de specialisten de vraag voor te leggen of hun indicatiestel ling voor dit soort ingrepen, vergeleken bij het buitenland, niet wat al te ruim is. Tot 1994 heeft het kabinet voor de gezondheidszorg bo venop de door het vorige kabi net al voorziene groei met 270 miljoen gulden, 680 miljoen extra uitgetrokken. Een groot deel van dat geld, waarvan 100 miljoen al in 1990 beschikbaar komt, is bestemd voor het wegwerken van wachtlijsten en het verlichten van de werkdruk. De ziekenhuizen komen er. wat dat laatste betreft bekaaid af. De meeste fracties in de Tweede Kamer vrezen, gezien de werkdruk en de lage sala rissen, een verdere aantasting van de aantrekkelijkheid van het beroep van verplegenden en verzorgenden. Nu er bo vendien minder jongeren op de arbeidsmarkt komen, kan dat grote problemen gaan op leveren. Simons zei dat hij met de zie kenhuizen heeft afgesproken dat er een onderzoek komt naar de knelpunten en naar de mogelijkheid om die - mede gezien de grote regionale ver schillen in de kosten van zie kenhuiszorg - door een grote re doelmatigheid en verschui vingen in de besteding van de beschikbare middelen op te lossen. Daarna kan bij het vaststellen van prioriteiten worden bekeken of er na 1990 meer geld nodig is voor de zie kenhuizen. Ook Van Otterloo (PvdA) zet te vraagtekens bij de doelma tigheid. Hij wees daarbij op de „ware medische wapenrace" die tussen de ziekenhuizen is ontstaan als het gaat om de aanschaf van dure apparatuur. Op die manier leidt concur rentie niet tot kostenbespa ring, zei. hij. CDJA vraagt om meer inzet bij opvang asielzoekers DEN HAAG Het algemeen bestuur van het CDJA. de jon gerenorganisatie van het CDA, gaat binnenkort CDA-gemeen- tebestuurders per brief oproe pen zich in te zetten voor de huisvesting van asielzoekers in hun gemeente. Het CDJA zal zich daarbij richten op gemeenten „die zich weigerachtig opstellen wanneer het gaat om het ver zoek van het ministerie van WVC om asielzoekers op te vangen", aldus het CDJA. Volgens de jongerenorganisa tie kunnen protesten, zoals die zich onlangs voordeden in het Groningse Nuis, worden voor komen wanneer meer ge meenten bereid zijn om hun bijdrage te leveren in de vluchtelingenopvang. CDJA-voorzitter Ad Koppejan zegt overigens wel begrip te hebben voor de weigering van het plaatsje Nuis. Het ministe rie van WVC k-wam met het verzoek om daar op een bevol-" king van 700 inwoners 200 asielzoekers te huisvesten. „Daar kun je kanttekeningen bij plaatsen", aldus Koppejan. Maar er is volgens hem wel degelijk een mentaliteitsver andering nodig bij de Neder landse bevolking. Gemeente bestuurders van CDA-huize zouden onder andere door voorlichting hierin het voor touw moeten nemen, vindt het CDJA. Koppejan: „Vluchtelin gen hoeven helemaal niet die problemen op te roepen die men vaak verwacht". Het CDJA kon nog niet zeg gen welke gemeenten weige ren mee te werken aan de op vang. Een woordvoerster van WVC wilde geen plaatsnamen noemen, omdat de zaak vol gens haar „wat genuanceer der" ligt. „Gemeenten hebben soms hele plausibele redenen om te weigeren. Bovendien gaat het om vrijwillige mede werking. Ze hoeven niet. Ove rigens werkt de overgrote meerderheid, circa 600 ge meenten, wel mee aan de op- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-mi nister Max van der Stoel vindt niet dat de Europese Gemeenschap de deur wa genwijd open moet zetten voor de DDR. „Als we dat doen, kunnen we straks met geen mogelijkheid 'neen' zeggen tegen de an dere Oosteuropese landen. Dan zitten we in één klap met twintig landen in de EG en dat lijkt me te veel om als organisatie nog slagvaardig te kunnen zijn". Van der Stoel zei dit gisteren bij de presentatie van de Al- fred-Mozerstichting, een orga nisatie van de PvdA die gaat nadenken over de wijze waar op het 'nieuwe' Oost-Europa het best geholpen kan worden. Hij vindt het juist dat zijn op volger, CDA-minister Hans van den Broek, het afgelopen weekeinde op een Euro-bij eenkomst in Dublin de aan dacht heeft gevraagd voor de gevolgen van een voorkeurs behandeling voor de DDR. Van der Stoel keerde zich daarmee tegen de Franse soci alist Jacques Delors, de voor zitter van de Europese Com missie, die vindt dat de DDR „haar plaats in de EG kan in nemen op het moment dat zij daarom vraagt". Volgens Van der Stoel is dat onzin. In het Verdrag van Rome, waarbij de EG werd opgericht, staat met zoveel woorden dat alleen lan den die uitgenodigd worden, het lidmaatschap kunnen ver krijgen. „Er wordt daarbij geen onderscheid gemaakt tus sen West- en Oost-Europa". Alleen als de DDR en de Bondsrepubliek weer één land zouden worden, komt de situa tie anders te liggen. De DDR wordt dan automatisch lid van de EG. Maar ook over de een wording van de beide Duits- landen heeft Van der Stoel zo zijn twijfels. „Het is natuurlijk buiten kijf dat de twee volke ren zelf over hun lot moeten beschikken. Maar dat neemt niet weg dat er ook voor hun buurlanden grote belangen op het spel staan". SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery P Ziekenhuis steunt Foster Parents met verkoop placenta's DEN BOSCH Het Carolus Ziekenhuis in Den Bosch steunt het Foster Parent^ Plan, dat kinderen in de Derde Wereld fi nancieel adopteert, met de opbrengst van de verkoop van pla centa's. Het ziekenhuis verkoopt, op voorwaarde dat de patiënt er akkoord mee gaat, placenta's aan een Belgisch farmaceutisch bedrijf. Het bedrijf gebruikt ze voor de produktie van medicij nen. Op initiatief van de afdeling Verloskunde van het zieken huis, gaat voor elke verkochte placenta - per jaar zijn het er ongeveer vijfhonderd - een gulden naar het Foster Parents Plan. Volgens ziekenhuis-directeur Meuleman is het in Neder land algemeen gebruik dat placenta's aan farmaceutische bedrij ven geleverd worden. Dat een gedeelte van de opbrengst daar van aan de Derde Wereld ten goede komt noemt hij „een prima ISLAMABAD Srinagar, de hoofdstad van de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir, is net als de evenknie Bakoe in de Sovjet-republiek Azer bajdzjan een stad in oor log. Brandende gebou wen, militair vertoon, een uitgaansverbod en inge houden woede onder de moslim-bevolking ken merken Kashmir, ooit een favoriet toeristenoord in India. Sinds 1988 is het mis in Kash mir. Vooral het Jammu- en Kashmir-bevrijdingsfront, zoe kend naar de wortels van de islam, laten een spoor van bloed na. De guerrilla-bewe ging maakt het leven in de deelstaat onmogelijk voor ie dere niet-moslim of voor iede re gelovige die niets moet heb ben van fundamentalisten. Het dodental heeft weliswaar niet de proporties van Azer- bajdzjan, maar honderd doden in achttien maanden was voor de regering in Delhi voldoen de om het leger erop af te stu ren. De afgelopen weken is Kashmir het toneel van een feitelijke afscheidingsoorlog, die ooit begon als een oproer omdat New Delhi te weinig werkgelegenheid bood aan de deelstaten. „De bevrijdingsoor log gaat door. Tot het bittere einde", voorspelt G.M. Shah, een voormalig premier van de deelstaat. Het recente optreden van Sov jet-troepen in de moslim-repu bliek Azerbajdzjan sterkt de is lamitische vrijheidsstrijders in Kashmir in de overtuiging dat ze vooral niet moeten opge ven. Of zoals de Pakistaanse historicus Naseem Anwar Beg het zegt: „Hoe zeer een staat zich ook zal verzetten, slaven zullen uiteindelijk op eigen kracht de vrijheid herwinnen. In Kashmir is dat al niet an- In Kashmir is iedereen er in tussen van overtuigd dat de oorlog tegen de regering van de nieuwe premier Singh in New Delhi pas begonnen is. „De Kashmiri's bewapenen zich", meldt ook de Pakistaan se regering. Bezet Kashmir was ooit, voor in 1947 het islamitische Pakistan werd afgescheiden van het voorna melijk hindoeïstische India, een onafhankelijke moslim staat. De leider van die staat, sheik Abdullah, zocht echter om economische en opportu nistische redenen aansluiting bij India. Zo. werd de deelstaat geboren, echter niet nadat een Kashmiri's in Pakistani lijkt hij zijn 'land' gra| de twee Duitslanden, Samla-akkoord De Pakistaanse regerii Benazir Bhutto en de cember aangetreden regering van Singh staj de moeilijke taak een oorlog om Kashmir te den. Beide landen hel twee keer oorlog gevi dit gebied, wat uitei niets meer opleverde zogenaamde Samla- dat zegt dat er voor K en andere disputen tu; kistan en India in de t< oplossingen moeten koi de traditie van de Vei Naties. Daarvan is het gens nooit gekomen hun houding en pas hi democratie tonen De president van het Pakistaan se Kashmir, Abdul Qayyum Khan, is eenvoorstander van een oplossing via de Verenigde Naties. Toch sluit hij een„een spontane oplossing" van het conflict niet uit. foto: ap Tientallen doden na strijd met leger SRINAGAR Militante moslims hebben, on danks een uitgaansver bod, gisteren opnieuw slag geleverd met Indiase troepen in de deelstaat Kashmir. Volgens de po litie zijn, sinds de ge welddadigheden dit weekeinde uitbraken, al zeker 48 doden en 400 gewonden gevallen. Naar schatting 1500 bewapen de moslims zijn in de hoofdstad Srinagar ac tief. deel daarvan bij Pakistan te recht was gekomen. Zo zijn er twee Kashmirs, die Pakistanen steevast „bevrijd" en „be grensd" Kashmir noemen. Het in Pakistan gelegen Kash mir heeft een eigen regering met een heuse president, die niet nalaat te doen alsof het geweld in bezet Kashmir hem een gruwel is. Deze president, Abdul Qayyum Khan, is een voorstander van de nette op lossing, via het keurige forum van de Verenigde Naties, maar hij is ook niet vies van wat hij „een spontane oplossing" voor dit te lang lopend conflict noemt. „In Oost-Europa heeft de democratiseringsbeweging, voortkomend uit het volk, ook gewerkt", zegt hij. Net als veel onderhandelingstafel uit de wereld helpen'^11 een Westerse waarneilëC Islamabad. ?er' Ier Zo eenvoudig is de zaalOU niet meer want in grotLei van het Indiase KashmLy ben de strijders van her dingsfront hun rel macht gevestigd, tot in l, Zi ge wijken van Srinagar i ov dat betekent dat bars, ttoa] en bioscopen zijn gtae drankvoorraden zijn (vetl tigd en vrouwen, desno4fsc geweld, weer achter hij ers zijn opgeborgen. InL aj mir vecht de Indiase rinno niet alleen tegen eén dingsbeweging, maar gen moslim-fundamenj die zich overal op de toenemende mate onvi lijk tonen. F Moslim-verzet Benazir Bhutto, in eig^ juist bezig met poginger beralisering van de wetgeving en een zeki vrijding van de vrou\ï bepaald niet te trapped" een oorlog te beginnen fn c nieuw bastion vol kfju' die net als de binnenlaif Jc positie vinden dat een! eigenlijk niet kan reger De grootste zorg is eclm€ impulsieve bevolkinjfve Kashmir. „Als bezet ontploft, dan slaat da. naar bevrijd Kashmir f'es is een oorlog met In<pen meer te vermijden", vr^ Pakistaanse functional, beschuldigt Pakistan elw( van wapens te leverenf opstandelingen. Met tientallen doden laatste twee weken, treden deelstaatregeriji noodtoestand, verhoog' raatheid aan de greq een volhardend en moslim-verzet, is een|j sing a la Azerbajdzjan' j meest te vrezen. 1 GENEVE Eerder dan ver wacht zijn gisteren in Genève de Amerikaans-Sovjetrussi- sche besprekingen hervat over beperking van strategische kernwapens (Start). De belangrijkste onderhande laars van beide partijen, de Amerikaan Richard Burt en de Sovjetrus Joeri Nasarkin kwamen bijeen in de Ameri kaanse missie in Genève. Ze ondertekenden meteen een overeenkomst die wederzijdse inspecties mogelijk maakt van proeflanceringen van kernra ketten voor de lange afstand. De eerste voltallige zitting van de delegaties zal waarschijnlijk volgende maand plaats heb ben, na de besprekingen tus sen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker en zijn Sovjet-ambtge noot Edoeard Sjevardnadze. Oorspronkelijk zouden de on derhandelingen, die 8 decem ber werden onderbroken, pas worden voortgezet na de mi nisteriële ontmoeting in Mos kou op 6 en 7 februari. Naar in Genève werd gezegd was het op Amerikaans verzoek dat deze dertiende ronde in' het Start-overleg eerder begon. Gehoopt wordt dat er een ak koord uit de bus rolt J in juni president Bush f jetleider Gorbatsjov e( conferentie houden. V mers in Genève betwijpt t dit mogelijk is; doel isSmi men tot een halveringen- kernwapens voor de l<f°cf stand. et '5

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4