sss Roemeense hervormden in verlegenheid over verleden CcidócSomcwi" i brieven van leze foicUcComant ï|NÏ kerk wereld „Russische geheime dienst blijft christenen in de gaten houden" boekwijzer O £cid6c6owuvnt k GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DINSDAG 23 JANUARI 1990 PAG] Provincies willen voortzetting Conciliair Proces AMERSFOORT Provinciale en grootstedelijke raden van kerken zijn unaniem van mening dat het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping moet worden voortgezet. Dit bleek op een conferentie van de Raad van Ker ken in Amersfoort. De deelnemers schaarden zich hiermee aan de kant van de stuurgroep Conciliair Proces die bij de Raad van Kerken heeft gepleit voor voortzetting van het kerkelijk bezinningsproces dat met Pinksteren 1990 zou moeten worden afgesloten. „Het conciliair proces is voor ons een levenszaak. Wij willen voorlopig geen nieuwe thema's opgedrongen krijgen door landelijke organen", aldus ds. B. van Kooij namens de ra den van kerken in Groningen en Drenthe. „We zijn nog lang niet uitgepraat", zo viel een collega uit Friesland hem bij. LCGJ-kampwerk stopt nu definitief DRIEBERGEN Er is een definitieve punt gezet achter het werk van de afdeling kampwerk van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. Het bestuur zag, door onont koombare bezuinigingen, geen andere mogelijkheid. Vorig jaar al maakte het LCGJ melding van dreigende ophef fing. Een commissie onderzocht mogelijke alternatieven. Dui delijk is nu dat die niet haalbaar zijn. Er waren vorig jaar nog 1500 deelnemers en 500 vrijwilligers (kampleiding). In totaal werkt het LCGJ voor 70.000 kinderen, tieners en jongeren in meer dan 800 steden en dorpen, samen met provinciale en plaatselijke organisaties voor christelijk jeugdwerk. De tijden veranderen en wij met hen Billy Graham spreekt zijn mil joenen gehoor toe. foto: ap Portret Billy Graham op EO-televisie Door het Amerikaanse blad Time Magazine werd hij ooit omschreven als 'de populair ste protestant van de twintig ste eeuw'. De Evangelische Omroep zendt woensdag (Ned. 1, 23.10 uur) een portret uit over deze Billy Graham, één van de bekendste evange- De Britse topjournalist David Frost had in de zomer van 1989 een indringend inter view met tv-dominee Billy Graham. Een openhartig ge sprek, waarin de evangelist de kijker een kijkje in zijn le ven en werken gunt. Ook di verse collega's, onder wie do minee Jesse Jackson, geven hun mening over Graham. Het interview wordt gelar deerd met tal van -nooit eerder getoonde- opnamen uit de archieven van het Billy Graham Center. Billy Graham is een begena digd spreker. Zijn charisma deed miljoenen mensen naar zijn toespraken luisteren. Hij heeft velen weten te winnen voor het evangelie. Boven dien is hij in de hele wereld een graag geziene gast. Onder zijn gehoor scharen zich zowel 'gewone' mensen als politici en presidenten. Amerikaanse kardinaal volgt mgr. Capriaop VATICAANSTAD De Amerikaanse kardinaal Ed mund Casimir Szoka, aartsbis schop van Detroit, is benoemd tot 'minister van economische zaken' van het Vaticaan. Hij volgt de Italiaanse kardi naal Giuseppe Caprio op die wegens het bereiken van de leeftijd van 75 jaar de paus zijn ontslag had aangeboden. De in Amerika geboren mgr. Szoka (62) is sinds 1981 aarts bisschop van Detroit. In 1988 werd hij kardinaal. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Achlum-Hltzum (her- v.geref.) mevr. S. Hovestad-de Jong te Soesterberg (part-time); te Mid- delharnis A. Schaap te Hasselt. Gereformeerde Kerken Beroepen te Werkendam als toerus- tingspred. te Rwanda drs. H. van der Burg, 1.1. pred. te Ten Post, wonende te Oegstgeest, die dit beroep heeft aangenomen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Achlum-Hitzum (her- v.geref.) mevr. S. Hovestad-de Jong te Soesterberg (part-time); te Mid- delharnls A. Schaap te Hasselt; te Nieuw Vennep W. Wagter te Rijns- burg. Beroepen te Ochten (toez.) C D. Zonnenberg te Benschop. Gereformeerde Kerken Beroepen te Delfzijl A. Landman, kand. te Amsterdam; te Werkendam als toerustingspred. te Rwanda drs. H. van der Burg. laatstelijk pred. te Ten Post, wonende te Oegstgeest, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Bruchterveld drs.P. Groen, kand. te Kampen, die bedankte voor Baflo i.c.m. Warffum, voor Kantens, voor Mildam in combi natie Nijega-Opeinde, voor Oegst geest en voor Ten Post I.c.m. Gar- relsweer. Bedankt voor IJmuiden J. Borgdorff te Rotterdam-Noord. LEIDSCHENDAM De Hongaarssprekende Her vormde Kerk in Roeme nië verkeert nog in verle genheid over het verle den. Enerzijds heeft de leiding, bisschop Laszlo Papp voorop, met dictator Ceausescu gecollabo reerd, zij het in mindere mate dan de Roemeens- Orthodoxe Kerk. Ander zijds hebben vooral jonge predikanten in de jaren '80 veel risico's genomen in het verzet tegen Ceau sescu. Behalve de bestuurlijke chaos en het diepe wantrouwen we ten de Roemenen ook nog niet hoe ze met de herkregen vrijheid in kerk en samenle ving moeten omgaan. Dat is de indruk van de vice- voorzitter van de hervormde synode, dr. G.H. van de Graaf uit Rotterdam, die na een tiendaags bezoek uit Roeme nie terugkeerde. Papp is waarschijnlijk naar Frankrijk gevlucht, waar hij twee zonen heeft. Zijn bis schoppelijk paleis werd een prooi van de volkswoede. In de gangen van het Hervormd Theologisch Instituut in Cluj is zijn gezicht op alle foto's doorgekrast. Op 23 maart wordt er een op volger van Nagy als her vormd bisschop van Zeven burgen gekozen. In de kerk provincie Oradea, waar Papp bisschop was, is op bestuurlijk vlak eigenlijk nog niets ge beurd. Ds. Tökes is een moge lijke leider, maar tot dusver reist hij veel rond. Hij zal een verkiezing tot bisschop niet nastreven maar ook niet wei geren. Wel wordt Tökes hier en daar verweten dat hij zijn moreel gezag te veel voor eigen popu lariteit en te weinig voor de opbouw van de kerk zou ge bruiken. Hij reist binnenkort naar Hongarije en Joegoslavië om er tijdens massale bijeen komsten het woord te voeren. Ook op lager niveau zijn er personele problemen. Niet al leen de rector, maar de mees te docenten zijn door het vori ge regime 'gebruikt'. Boven dien waren er studenten die medestudenten verklikten. De mysterieuze dood vorig najaar is bijna zeker hiervan het gevolg. Nu moeten de stu denten met elkaar verder, terwijl ze elkaar nog steeds wantrouwen. Bij één plattelandspredikant werden wapens gevonden. Toen bleek ook dat hij bij de Securitate een hoge rang ver vulde. De man is zijn dorp ontvlucht. De predikanten proberen in een geest van verzoening weer aan de slag te gaan. Bij na niemand heeft onder Ceausescu schone handen kunnen houden. Bij een enke le predikant ging de collabo ratie zo ver dat hij niet zonder boetedoening zijn werk zal kunnen hervatten. Goodwill Toch hebben de 2,5 miljoen Hongaarssprekende Roeme nen tijdens de omwenteling veel goodwill bij de gewone Roemenen gekweekt. Ver houdingsgewijs zijn er veel Hongaren gesneuveld. Bij de demonstraties tegen Ceauses cu liepen zij in de voorste li nies. Zij waren nog meer dan de gewone Roemenen onder drukt. Ook hadden zij de meeste contacten met het Westen. Niet het voedselte kort maar de onvrijheid was voor de Hongaarssprekenden het voornaamste argument voor hun verzet tegen Ceau sescu. Bij veel Roemenen bestaat er onzekerheid over de vraag: wat is democratie? Als alleen de meerderheid in de rege ring is vertegenwoordigd, dan is er nog steeds sprake van ty- rannie. „Hoe gaan wij met minderheden om. Dat kunnen wij eigenlijk nog niet," zeggen veel Roemenen. Van de Graaf pleit ervoor dat de hervormde kerken in Ne derland, Zwitserland en Hon garije een soort Marshall-plan voor de zusterkerk in Roeme nië opstellen waarbij de na druk komt te liggen op vor mingswerk, toerusting en de mocratisch bestuur. Het is volgens hem uiterst belang rijk dat beide provinciale sy nodes eind deze maand zullen besluiten dat synodeleden voor vier jaar worden be noemd met herverkiezing voor maximaal één periode. Ook zal het aantal classes weer van acht (uit Ceauses- cu's tijd) naar het oorspronke lijke aantal van 20 worden uitgebreid. Hierdoor komt er straks een volledig nieuwe sy node. De Roemeense her vormden vroegen om inten sievere voortzetting van de gemeentecontacten zodat zij bij de hervormden en gerefor meerden in Nederland kun nen leren hoe gemeentewerk, diakonaat en zending wordt gedaan. Verder is er grote behoefte aan bijbels, theologische lite ratuur, schrijf- en fotocopieer- machines. Ook gastdocenten uit het bui tenland zijn zeer welkom. Ze hopen dat er binnenkort weer een student uit Nederland in Cluj komt studeren. „Ik was de eerste gast op de 'Neder landse' kamer, die noodge dwongen sinds 1986 niet meer was gebruikt," aldus Van de Graaf. Onder Ceausescu mochten er jaarlijks slechts zes of zeven eerstejaars worden ingeschre ven aan het Theologisch Insti tuut. Omdat 50 van de 480 predikantsplaatsen vacant zijn, heeft het Instituut de laatste tijd alle afgewezen stu denten gevraagd alsnog met de studie te beginnen. Er zijn nu al 42 hervormde eerste jaars. De kerk heeft een drin gend beroep gedaan op de ruim 40 predikanten die naar het buitenland zijn uitgewe ken, naar Roemenië terug te keren. Alle artikelen in de kerkorde over de verhouding tot de staat worden herschreven. De regering heeft inmiddels Hon gaarse scholen en ziekenhui zen teruggegeven. In Cluj hebben de Hongaren twee van de elf lycea teruggekre gen. Ook de universiteit van Cluj wordt gesplitst in een Hon gaarse en een Roemeense af deling. Dit besluit leidde volgens Van de Graaf tot „erg lelijke" pro testen van de voormalige dis sidente Doina Cornea. Met opmerkingen als „wij zijn toch allen Roemenen" en „de oude Roemeense universiteit" (die nog maar 20 jaar is) beïn vloedde zij op negatieve wijze de toenadering tussen beide bevolkingsgroepen. De 800.000 hervormden in Roemenië zijn vol goede moed over de toekomst. „God heeft ons zelf deze weg gewezen. Hij zal ons ook verder lei den," is hun opvatting. De mensen zijn er zeer dankbaar voor de omwenteling. „Er wordt weer gelachen in Roe menië. Er heerst hartelijk heid. Dat had ik daar in jaren niet meegemaakt," aldus Van de Graaf, die na zijn studie in Cluj vele malen Roemenië heeft bezocht. (Anti)-abortus demonstratie De abortuskwestie in de Verenigde Staten brengt vele gemoederen in beweging, ook in kerkelij ke kring. Zo heeft de Moral Majority, de inmiddels opgeheven fundamentalistisch-christelijke beweging onder leiding van ds. Jerry Falwell, veel gedaan om de bestaande abortuswetgeving strenger te maken. In Washington vond gisteren een massale demonstratie plaats van zowel voor- en tegenstanders van een liberale abortuswetgeving ter gelegenheid van het feit dat ze ventien jaar geleden het Amerikaans hooggerechtshof abortus toestond. Op de foto: tegenstan ders tijdens de betoging. foto: afp WENEN Ondanks het be leid van glasnost en perestroj ka blijft de regering en vooral de geheime politie in de Sov jetunie christelijke groeperin gen in de gaten houden. Agenten van de geheime dienst blijven infiltreren in onafhankelijke christelijke groeperingen om deze van binnen uit uit te hollen, aldus de russisch-orthodoxe dissi dent Aleksandr Ogorodnikov. Volgens Ogorodnikov, die tus sen 1978 en 198.7 gevangen zat wegens kritiek op de vervol ging van de kerk in zijn land, heerst er „nog altijd een tota litair systeem". De communis tische regering beseft dat re gelrechte kerkvervolging geen zin meer heeft, maar probeert nu de kerk voor haar karretje te spannen. De regering wil de mensen zo opvoeden „dat zij zowel in God als in het communisme geloven", aldus Ogorodnikov. Zij spant zich in om „voor haar stervende ideologie steun van de godsdienst te krijgen". De leiding van de Russisch-Orthodoxe Kerk en de priesters krijgen alle vrij heid, zolang zij het beleid van de regering steunen. Initiatieven van onafhankelij ke christenen echter worden volgens Ogorodnikov „onmid dellijk door de communisten onderdrukt". Als voorbeeld noemt hij de nieuwe wet voor de vrijheid van geweten waarover de Opperste Sovjet misschien nog dit jaar een be slissing neemt. Suggesties van onafhankelijk denkende christenen worden ook door de pers geheel genegeerd. Een ander voorbeeld is de si tuatie in de stad Sverdlovsk, waar de 3,5 miljoen orthodoxe gelovigen slechts één kerk ter beschikking staat. Toen de ge lovigen met steeds meer na druk aangedrongen op de te ruggave van een kerk, keerde de plaatselijke metropoliet zich itegen hen. Alleen door dat de gelovigen bleven pro testeren, hebben zij hun kerk toch gekregen. VU kapittelt medewerker over uitspraken karakter universiteit AMSTERDAM Het college van bestuur van de Vrije Unieversiteit heeft de medewerker van deze universiteit, de poli ticoloog dr. J. Hegeman, gekapitteld om diens in het Reformatorisch Dag blad uitgesproken opvat ting dat de Vrije Univer siteit geen klimaat schept „waar een gelovig of se rieus christen-student kan gedijen". Volgens woordvoerder J. Slothouber van de universi teit heeft Hegeman de univer siteit schade berokkend. He geman, die na een dienstver band van twaalf jaar aan de Vrije Universiteit in verband met een reorganisatie per 1 februari vertrekt om docent te worden aan de Evangeli sche Hogeschool in Apel doorn, heeft daarvoor zijn ex cuses aangeboden. In een artikel in het ortho doxe Reformatorisch Dagblad, waaruit ook onze krant ci teerde, had Hegeman christe lijke ouders aangeraden hun kinderen naar de Evangeli sche Hogeschool in Apeldoorn te sturen „want daar heerst nog het absolute gezag van de Heilige Schrift". De VU-hoogleraar dr. A. P. Bos schreef afgelopen zater dag in een reactie in het Re formatorisch dagblad dat de Vrije Universiteit meer aan haar christelijk karakter zou moeten doen, maar dat voor christelijke studenten stude ren aan de Vrije Universiteit toch verre de voorkeur ver dient boven de openbare uni versiteiten „Ik kan mij alleen voorstellen dat wanneer u di recteur van een gevangenis zou zijn, u niet zou willen dat u kinderen daar terecht ko men", aldus Bos in zijn arti kel. Volgens de hoogleraar kan een student aan de VU nog altijd volop kennis maken met christelijke elementen. Volgens voorlichter J. Slot houber is de Vrije Universi teit 'geen kerk' maar een in stelling die voor iedereen die wil studeren toegankelijk is. Personeelsleden wordt ge vraagd of zij bereid zijn in de geest van de christelijke doel stelling van de Vrije Univer siteit te willen werken. „Tot nu toe hebben wij in ons per soneelsbeleid geen problemen gehad bij het vinden van mensen van voldoende kwali teit die tevens onze doelstel ling willen onderschrijven". Ten onrechte kleeft volgens Slothouber aan de Vrije Uni versiteit nog steeds een gere formeerd karakter maar vol gens hem heeft de universiteit heeft al vanaf haar stichting eind vorige eeuw een open christelijk karakter willen dragen. Slechts veertig procent van de studenten aan de Vrije Uni versiteit noemt 2ich christe lijk, de anderen vullen geen godsdienst in. De meesten van die veertig procent die er wel een geloof op nahouden, blij ken trouwens katholiek te zijn. De Vrije Universiteit heeft onlangs een brochure uitgege ven, waarin zij haar bijzonde re karakter en haar diensten nader omschrijft. Het christe lijke is daar een onderdeel van. De vereniging die de Vrije Universiteit draagt, is wel ge reformeerd. Daar vindt mo menteel een discussie plaats over het benoemingenbeleid. „Formele instemming met de doelstelling van de Vrije Uni versiteit wordt binnenkort misschien losgelaten. In plaats daarvan wordt er aan gedacht dat een medewerker wordt benoemd op basis van een ac tieplan van zijn werkzaamhe den waarin de relatie tussen wetenschap en levensbe schouwing expliciet wordt ge legd. Over de ethische en mo rele implicaties van weten schap hebben wij natuurlijk de nodige expertise in huis' aldus Slothouber die overi gens denkt verandering van het aanstellingsbeleid in deze zin pas over vijf jaar een feit zou kunnen zijn. Over genoegdoening Het Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Samenleving (MCKS) heeft in samenwer king met uitgeverij Boeken centrum een bundel opstellen uitgegeven over de derde, vierde en de eerste wereld. De titel is; 'Genoegdoening ge vraagd'. Het gaat vooral om politiek-economische aspecten van het onwikkelingsvraag- stuk. De inhoud is gebaseerd op ontmoetingen die door het MCKS rondom het thema wa ren georganiseerd. De auteurs zijn: H.M. de Lange en Mady A. Thung; H. Linneman; P.H.J.J. Terhal; J.B. Wijbran- di; H.J. Tieleman; Herman Noordegraaf. Uitgave Boeken centrum, prijs 22,50. Hoe Jezus zelf leerde geloven Onder de wat merkwaardige titel: „Hoe Jezus zelf leerde geloven" verscheen bij Kok in Kampen een boek over het leerproces dat Jezus moest doormaken voordat Hij zelf mensen kon onderwijzen. Die ontdekking: Jezus was leer ling, betekende voor Wilhelm Bruners (priester) een gewei dige belevenis die zorgde voor een veel dichterbij komen van Jezus, maar ook voor een verdieping van zijn betekenis voor mensen. Van die ontdek kingstocht doet Brumer op ui terst leesbare wijze v Uitgave Kok, prijs ƒ23, De bokken en de schapen EVEN abrupt als zondag de eis van de verzekeraars een erfelijkheidsonderzoek onder bepaalde omstan4 den van hun klanten werd gelanceerd, is hij weer ingetrokken. Dat neemt echter niet weg dat sugj voor zo'n genetisch onderzoek bij voortduring blijven c ken. Het Verbond van Verzekeraars heeft het voorsteik seerd op de snel groeiende kennis omtrent erfelijke fair die iemands levensverwachting bepalen en zijn of haai een ernstige ziekte te krijgen. DiE kennis vloeit voort uit het DNA-onderzoek dat in de wereld een grote vlucht heeft genomen. Ook ij aantal zorgvuldig geselecteerde en grondig afgeschermc derlandse laboratoria wordt driftig gesleuteld aan erj heidspatronen. Bron van het geëxperimenteer met d( gers van de erfelijke eigenschappen is de onverzadj menselijke nieuwsgierigheid die 'fundamentele wetei heet. Maar heden ten dage is nauwelijks enig wetenscl lijk onderzoek denkbaar zonder dat onmiddellijk aan te en liefst winstgevende toepassingen wordt gedacht, zeer kostbare DNA-onderzoek heeft de gedachte a praktisch nut van meet af aan m< Er is weinig fantasie voor nodig om te bedenken welk spectieven opdoemen als de wetenschap er in slaagt did en menselijke erfelijkheidspatronen eerst te 'lezen' volgens te beïnvloeden. Er is ook weinig fantasie voorj^- om te zien welke ethische problemen op de mensheid men indien uit het laboratorium het aanbod komt onj weilanden te laten bevolken door weinig etende eii melk producerende 'turbo-koeien' en ons nageslacht j wenst te klonen tot een generatie van zeer slimme gezonde 'supermensen'. Hoe nauwkeuriger verzeki maatschappijen risicogevallen kunnen vaststellen en door gezonde bokken van zieke schapen kunnen ondei den, des te fijnmaziger kan het verzekeringswezen fi neren. En goedkoper, zo moet daar aan worden toegei naar verwacht mag worden óók voor de 'gezonde b< die een verzekering afsluiten. VOOR het weer ingetrokken standpunt van het V«f van Verzekeraars over de verplichte DN A-test geldt |CN hetzelfde als indertijd voor het oordeel van veel vejn '1 raars over een voorgeschreven aidsonderzoek. Zo'n rn|tuss gel is niet aan de orde, zeker omdat het achterliggend? de tief weinig met intermenselijke solidariteit en veel nvoo eigen winstcijfers heeft te maken. Gelukkig ligt over hlbur de onderwerp een aanbeveling op tafel van de Gezondj, z< raad met precies de omgekeerde strekking. En gelukkin, staatssecretaris Simons van Volksgezondheid eerder gjern het oordeel van zijn officieel adviesorgaan te volgen dfs ii van de voornamelijk door eigenbelang geïnspireerde d keraars. ;e Het soort kennis over de eigen toekomst dat een DIjL derzoek kan opleveren kan zo diep ingrijpen in iemana^g soonlijk leven, dat van een opgelegde verplichting geerU}jc ke kan zijn. Datzelfde uitgangspunt hanteert Justitie m p teel ten aanzien van verdachten, als tijdens hun pro" uitkomst van een DNA-test als mogelijk onderdeel bewijsvoering opduikt. De houding die de verzekera ^ruj aarzelend aan de dag leggen moet voor de overheid e< rug; naai zijn spoedig met een standpunt te komen welke t erst singen van het DNA-onderzoek voorshands wel en ni in oi laatbaar worden geacht in ons land. 81™ Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezo stukken te bekorten. Salarissen In een radio-interview werd vorige week de heer De Boer van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur ondervraagd over de hoge geldbedragen die onder minis ter Brinkman werden uitbe taald als extra geld aan zijn ambtenaren. De verslaggever vroeg, heel juist, „en de ver pleegkundigen dan?" (die vroegen immers ook meer, maar dat werd afgewezen). Op die vraag kwam geen ant woord van de heer De Boer. Amper is de heer Brinkman kamerlid of hij preekt voor ei gen portemonnee. Onze krant meldt: „Brinkman wil meer geld voor kamerleden" (dat is hijzelf). Het beeld dat politici zakkenvullers zijn komt nooit de wereld uit. Een onsympa thiek gedoe. J. Montaan, POELDIJK. Mevrouw Stinissen Mevrouw Stinissen is dood. Wat een 'goede dood' (eutha nasie) had moeten worden is door de lafheid van alle be trokkenen om handelend qp te treden verworden tot een lij densweg van twee weken. Het doel is schandelijk voorbijge- streden in een ziekelijke ijver het te bereiken. J.L. de Haan, LEIDEN. Kiezen Con ing Eerst hadden we m voi Smit-Kroes. Nu ministeis v Weggen. Politici kunneiC. nelijk wel gekozen wede maar zelf niet kiezen.l welke andere vrouwen hun naam? J.P. v.d. Kroon, VOORSCHOTEN. Geavanceerd In het artikel in de om i i eli le lO bijlage over de CAD/Cj paratuur van 'De NJJAj wiek' in Leiden wordt jan dat er slechts één ljS0I school is die dergelijlT vanceerde apparatuurarc staan. In het kader vanf1 et formatica- en stimulerifeeke hebben echter vijf MDvug de drie MTS'en Mode tmog ding dit soort apparatijsoni kregen. Ook onze schooete deze configuratie staaler dagschoolleerlingen jd een opleiding CAD/Cüe d via de avondopleidingRA- en kleding is het voor ld een boven de 18 jaar nn t< een curcus CAD/CAMrs v gen. Dus niet alleen be lat kunnen bij ons terecht.j[el H. Sint, me atie IB Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) irxi Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giro^C' per maand f. 24,85 per maand per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284.50 per jaar f. 't Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor RijsiJ^c 070 9Q09 709 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2