fcicUe (Bowiwnt Azerbajdzjan staakt tegen Sovjet-troepen 6 6 3 5 5 7 Schaatsen Maij-Weggen krijgt geen tv in haar dienstauto Crisis in CP Joegoslavië Jkldkamp spot met prognoses ^elregelwijziging Jst McEnroe de kop BOERENKOOL EN AlRKENSSCHNITZEL |f[ neerde Oostduitse SED wankelt na vertrek topman Agent schiet hond en eigenaar neer VANDAAG 14 Dagen Gratis J Postcode/Plaats: £eidae(5outa/ni ■iiHllIillüHlilBIIIIia J pp Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 22 januari 1990 81ste jaargang no. 24629 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 Morgen veel bewolking en pe rioden met regen. Minimum temperatuur omstreeks 8 gra den. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Krachtige zuidwestelijke wind, aan de kust af en toe hard. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: perio den met regen en tijdelijk veel wind. Q helzing kost Haagse arde dertig mille AAG Tijdens een omhelzing door ir onbekende man is een 88-jarige be er van verzorgingshuis Landscheiding ?n weekeinde beroofd van twee oorbel- waarde van 30.000 gulden. Een onbe- man en vrouw, waren zaterdag op ocht in het verzorgingshuis aan het Isa- nd. Een personeelslid ontdekte de twee kantoor en stuurde hen weg. Pas later te zij dat het koppel haar tas met daarin iderd gulden had meegenomen. In de amen de man en de vrouw een bejaar- De diamanten aan haar oren fonkel- n tegemoet. Tijdens een verre van spon- nhelzing werden de sieraden van haar eplukt. Tevens werd haar een porte- e met 50 gulden ontfutseld. Hagenaar (26) bekent moord op Zoetermeerse pomphouder ZOETERMEER Een 26-jarige Hage- naar heeft dit weekeinde bekend op 30 juni 1987 benzinepomphouder Charles Rossel (55), Texaco-exploitant aan de A 12 in Zoetermeer, te hebben doodge schoten. De Hagenaar, die dit weekend in Rotterdam werd aangehouden, was in mei 1989 ontvlucht uit de strafgevan genis in Zutphen waar hij een straf uit zat van zeven jaar in verband met een moord op een portier in Den Haag. De politie kwam de 26-jarige Hagenaar op het spoor via enkele contactadressen, die uiteindelijk naar een woning in Rot terdam-Zuid leidden. Eerder deze maand, op 10 januari, werden in Zoeter meer drie andere verdachten aangehou den. DEN HAAG Ze mag op dit moment dan wel de meest populaire minister van het derde kabinet-Lubbers.zijn, een televisie in haar dienstauto gaat het eigen departement net wat te ver. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat diende onlangs een verzoek in voor een televisietoestel in haar dienstauto. Helaas voor haar luidde het oordeel van een hoge ambtenaar op haar departe ment, aan wie het verzoek was voorgelegd, negatief. Hij vreesde de zelfde verzoeken van andere ministers, waardoor het te duur zou worden. De wens van minister Maij de achterste ruiten van de auto te blinderen werd wel gehonoreerd. Volgens een opiniepeiling van het bureau InterView maakt Maij- Weggen van de nieuwe bewindslieden de beste indruk bij de onder vraagden (18 procent). Ze wordt gevolgd door vice-premier Kok (17 procent) en minister Ritzen van onderwijs (9 procent). Een negatieve indruk maakt VROM-minister Alders (15 procent). Minister Dales van binnenlandse zaken is tweede met acht procent. BELGRADO Het congres van de Joegoslavische communisti sche partij is vannacht in ruzie geëindigd nadat de afgevaardig den uit de hervormingsgezinde republieken Slovenië en Kroatië voorstelden autonome partijen te vormen. Zij zouden dan geen deel meer uitmaken van de centrale partijstructuur. De verte genwoordigers van de conservatieve republiek Servië, gesteund door de federale partij en het leger, hebben het voorstel veront waardigd van de hand gewezen. Volgens waarnemers heeft de ruzie tussen de progressieven en liberalen de communistische partij in de diepste crisis in haar 45-jarig bestaan gestort. De dis cussie heeft de rest van de agenda geblokkeerd, zo verklaarde de Sloveense partijleider Ciril Ribicic. Na een vijf uur durende vergadering achter gesloten deuren leken progressieve Slovenen en de congresleiding tot een compromis te komen. In het ont- werpdocument is voorgesteld vrije verkiezingen te houden, zon der expliciet een meerpartijenstelsel goed te keuren. De Slo veense afgevaardigde Sonja Lokar kondigde aan dat de Sloveen se partij op haar partijcongres van 2 februari haar definitieve standpunt zal bepalen. (es schaatskampioen Bart Veldkamp uit Den Haag laat zich feliciteren door kernploeglid Jo- Grimbergen. J FOTO: ANP [ENVEEN Bonds- Ab Krook had zich aanloop naar het grote schaatstoer- an het seizoen te- 3|üdend opgesteld, i positie bij de eerste I was de bescheiden fose. „Je kunt een met twee debutan- [Veldkamp en Van |urg) niet onmiddel lijk als favoriet bestempe len. Dat zet de jongens on der te zware druk. Hagenaar Bart Veldkamp en in mindere mate Ben van der Burg uit Den Hoorn spotten het afgelopen weekeinde met de prognoses van Krook. Na drie afstanden leidde Van den Burg nog in het algemeen klassement, maar gisteren moest hij op de laatste afstand ervaren dat 10 kilometer nog te ver is. Hij moest uiteindelijk met een vijfde plaats genoegen nemen. Veldkamp profiteerde van het wegvallen van Van der Burg en kon zich na een verbluffend sterke tiendui zend meter tot Europees kam pioen laten kronen. Leo Vis ser, die dit seizoen amper had getraind, werd derde in het eindklassement, achter de ver rassende invaller Thomas Gustafson. Hagenaar Thomas Bos eindigde op een knappe achtste plaats. F 4: BOURNE John Jroe is tijdens zijn J^irijd in de achtste fi- 1 tegen de Zweed Mi- Pernfors gediskwali- d voor verdere deel- L hg aan de open Au- [che tenniskampi- gappen. De Ameri- 2 «gooide met zijn ra- h en beledigde de scheidsrechter. OND0 VONïioe bleek de regels niet ..hen. De bond ATP heeft èls wat betreft slecht ge- EISGIIangepast. Van de oplo- Jstraffen waarschuwing, rhlies, gameverlies en ut* Jlificatie is de tweede t^H/allen. In de derde set kreeg de drievoudige (ex- )kampioen van Wimbledon zijn eerste waarschuwing. Een set later kreeg hij een game straf, toen hij met zijn racket gooide na een lange discussie met de Britse umpire Gerry Armstrong. Daarop kraamde McEnroe een reeks obscene woorden uit, waarna hij werd uitgesloten. Hij leidde op dat moment met 2-1 in sets. Pern fors komt in de kwartfinales uit tegen de Fransman Yan- nick Noah. Voor die kwartfi nales plaatsen zich vandaag ook de Zweden Edberg, die zijn landgenoot Svensson ver sloeg met 6-2, 6-2, 6-4, Wilan- der (7-5, 6-4, 6-0 tegen de Fin Paloheimo) en de Amerikaan Wheaton (7-6, 6-4, 6-3 tegen zijn landgenoot Krjckstein). (liselijke keten van 570 km in Oekraïne jOU Demonstranten in de Sovjet-republiek Oekraïne ii gisteren een menselijke keten gevormd van 570 kilome- 9 Ojg ter herdenking van de eenwording van de Oekraïne 72 leden. De betogers, die met hun keten de Oekraïnse :ad kiev verbonden met de westelijke stad Lvov, eisten jnkelijkheid en het einde van de overheersing van de imistisehe partij. Tijdens een massabijeenkomst in Kiev [sprekers tevens lokale verkiezingen waarbij de commu- 2E ERpe partij van deelname zou moeten worden uitgesloten, zo ite TASS. De Oekraïne is met vijftig miljoen inwoners FWISjn de dichtstbevolkte republieken van de Sovjetunie. RAMf l.ADVERTENTIE iYj: nsdag en woensdag UC, n we groente en vlees YFlanbieding gj'pnklare gesneden r»|fnkool, QQ Ü0 gram Z7Z7 IIIR,fnsschnitzel,1 ~7Q N "ifam ®s®© 13% 27 «Niidsgraotstekmidenier^lijftop^ TWEEDODEN BIJ VERKEERSONGEVAL BENTHUIZEN Bij een een zijdig verkeersongeval op de Hoogeveenseweg in Benthuizen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag J. Straathof (25) uit Hazerswoude Dorp en zijn vriendin S. Geleijnse (19) uit Boskoop verongelukt. Door nog onbekende oorzaak raakte de personenauto waarin het twee tal zat in de rechterberm van de weg. Vervolgens kwam de auto aan de linkerzijde van de rijbaan tegen een boom tot stil stand. Beide inzittenden wer den op slag gedood. De slacht offers moesten door de brand weer worden bevrijd. Volgens een woordvoerder van de poli tie is geen sprake geweest van overmatig drankgebruik. MOSKOU In Azer bajdzjan is vandaag een algemene staking uitge roepen uit protest tegen de aanwezigheid van het Sovjet-leger in de republiek. Honderdduizenden mensen woonden in Bakoe, de hoofdstad van Azerbajdzjan, een begrafenis bij van per sonen die zaterdag zijn om gekomen toen het Sovjet-le ger met groot materieel in actie kwam tegen wat Mos kou „onverantwoordelijke nationalisten" noemde. Zo wel de staking als de massa bijeenkomst zijn overtredin gen van de noodtoestand, die afgelopen vrijdag werd afgekondigd toen Sovjet troepen de stad binnentrok ken. Gisteren hebben in Bakoe sluipschutters en muitende Azerbajdzjaanse kadetten het leger onder vuur geno men. De gevechten concen treerden zich rond de mili taire academie en andere militaire posten. Duizenden «f- Sovjettanks en militaire eenheden van het ministerie van binnenlandse zaken trokken zaterdag door de straten van Bakoe om een einde te maken aan het geweld tussen Azeri's en Armeniërs. FOTO: AP betogers verzamelden zich voor het partijhoofdkwar tier en het parlementsge bouw in Bakoe waar giste ren een spoedzitting van de opperste sovjet begon. Dit parlement van Azerbajdzjan dreigt inmiddels met af scheiding uit woede over de invasie van het Sovjet-le ger. Moskou's pogingen om orde op zaken te stellen in de zuidelijke republieken Azerbajdzjan en Armenië lijken nergens succes te sor teren. In Nachitsjevan, de Azerbajdzjaanse enclave in Armenië, heeft het parle ment zich zaterdag uit pro test tegen de aanwezigheid van het Sovjet-leger onaf hankelijk verklaard van Moskou. zijn de afgelopen week Azerbajdzjan 129 doden en ruim 500 gewonden geval len, maar het Volksfront van Azerbajdzjan spreekt over zeker zeshonderd do den. Pagina 4: Gevechten in onafhankelijk Nachitsje van OOST-BERLIJN Het voortbestaan van de Oost duitse communistische SED-PDS komt steeds meer in het gedrang. Na dat de partij haar voorma lige leider Egon Krenz had geroyeerd, heeft gis teren vice-voorzitter Wolfgang Berghofer zijn vertrek aangekondigd. Berghofer, burgemeester van Dresden, was één van de po pulairste hervormers van de partij. Met zijn vertrek lijkt het einde 'van de SED nabij, want in zijn kielzog verlieten nog 39 gelijkgezinden de partij. Berghofer wil nu „de sociaal democratische krachten in het land steunen". Hij zal waar schijnlijk toetreden tot de nieuwe SPD. Uta Nickel is vanochtend afge treden als minister van finan ciën. De justitie van de DDR maakte gisteren bekend be kend dat tegen haélr een straf rechterlijk onderzoek was geo pend op de verdenking dat zij in een vorige baan 'socialis tisch eigendom' had verkwist. Voordat zij minister van fi nanciën werd, was mevrouw Nickel in het district Leipzig verantwoordelijk voor finan ciën en het prijsbeleid. Pagina 4: Politiek landschap in DDR verward Milaan geniet van autoloze zondag MILAAN De bevol king van Milaan heeft gisteren genoten van de eerste autoloze zondag sinds de oliecrisis in de cember 1973. Iedereen trok er massaal per fiets, te paard, joggend of wandelend op uit. Het rijverbod voor au to's en vrachtwagens dat burgemeester Paolo Pillitteri vorige week uitvaardigde vanwege de luchtvervuiling, werd amper overtre den. Automobilisten die reden toen het verbod inging, werden naar bushaltes en metrosta tions geleid. Alleen de oranje stadsbussen, de gele taxis en een paar elektrische auto's reden rond. Om half zeven 's avonds liep het rij verbod af. Modekoning Gucci overleden ROME De Italiaanse mode koning Aldo Gucci is op 84-ja- rige leeftijd in een ziekenhuis in Rome overleden. Gucci leed aan kanker. Aldo was de. oud ste zoon van Guccio Gucci, die in 1904 in Florence met een modebedrijf begon. Enkele ja ren geleden droeg Gucci de di rectie van het bedrijf, dat vooral lederwaren en sieraden met de initialen GG over de hele wereld tot een statussym bool maakte, over aan zijn drie zoons. In 1986 was hij in de Verenigde Staten wegens be lastingontduiking tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. HILLEGOM Een agent van de rijkspolitie Hille- gom heeft zaterdagmiddag een 27-jarige man uit Bloemendaal in de schou der geschoten nadat hij door diens hond was aan gevallen. De hond, een Mechelse herder, werd neergeschoten. Volgens verschillende getui gen kruiste de man uit Bloe mendaal in zijn auto vanaf de Hoogewerfstraat, waar hij van die kant niet in mocht, de op zaterdag autovrije Hoofdstraat. Hij reed vervolgens de Meer en Dorpstraat in waar hij zijn auto parkeerde. Een politie man liep op de wagen af en sprak de bestuurder aan. Vol gens de getuigen opende de Bloemendaler de deur van zijn auto waarna de hond naar bui ten kwam die tegen de agent begon te blaffen en hem in zijn broekspijp beet. Volgens de politie werd de agent enke le keren in de benen gebeten en toen de hond opnieuw in de aanval ging, trok de agent zijn dienstpistool en schoot het dier neer. Volgens getuigen kwam de ei genaar vervolgens de auto uit en liep onder het uiten van de kreet „M'n hond" op de agent af. Deze vuurde nogmaals en verwondde de Bloemendaler aan de schouder. Het slachtof fer is opgenomen in het zie kenhuis. De hond is overge bracht naar het dierenzieken- huis in Utrecht met een kogel in de kop. De politieman is be handeld aan de bijtwonden. De rijksrecherche stelt een on derzoek in. De politie geeft geen enkel commentaar op het verhaal van de getuigen. 16 PAGINA'S „Nederland moet meer atoomraketten accepteren" Kenny Ball and his Jazzmen blijken toppers in Keytown Burgemeesters: een politiekorps voor Midden- Holland Gemeente en bevolking samen verantwoordelijk Gemeentehuis Alkemade bijna vier ton goedkoper Amateurmusici slaan zich door 'Messiah' van Handel geestelijk leven/opinie 2 binnenlan: 3 buitenland - 4 lelden/reglo 5/6 kunst/rtv 7 van huis uit 8 rtv programmas 9 weer/puzzel/menu 9 sport 11 t/m 16 Meer ziekenhuis opnamen in 1989 UTRECHT Het aantal zie- kenhuisopnamen is in 1989 voor het eerst sinds 1983 weer gestegen. De stijging bedroeg I,4 procent. Dat blijkt uit voor lopige cijfers van het informa tiecentrum voor de gezond heidszorg SIG. De toename is volledig terug te voeren op de opnamestiiging in de categorie patiënten boven de 65 jaar. Er werden vorig jaar 8,9 procent meer bejaarden in ziekenhui zen opgenomen dan in 1988. De sinds 1983 dalende trend in de gemiddelde verpleegduur heeft zich in 1989 wel voortge zet. Tegenover het gemiddelde van 11,3 dagen in 1988 stond vorig jaar een gemiddelde van II,0 dagen. Overal stonden gistermiddag de televisietoestellen afgestemd op Nederland 3. Dat kon iedereen bui ten lopend en met een scheef oog hier en daar naar binnen kijkend heel duidelijk zien. De schaats- cracks stoven weer over het scherm. Gebukt als zij ongetwijfeld gingen onder de druk van de meedo genloze elektronische stopwatch. En ondertussen het publiek maar carnaval vieren. Of was het meer een reprise van The Last Night Of The Proms? Door al dat lawaai wisten de kijkers soms niet meer waar het om ging. Om dat nog even goed op een rijtje te krijgen, lezen zij vandaag de wekelijk se weergaloze sportbijlage van de Leidse Courant. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 7 maand f. 24,85 (met automatische betaling) 1 kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I Straat: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 - 3190 885 ao> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1