„Luchtvaart is nog een baby" GELD GOED aireurope Economische situatie Polen in 1989 flink verslechterd Beurs van Amsterdai En de belegger tobt voort ECONOMIE Qeid&a&owuvnt 0 ZATERDAG 20 JANUARI 1990 PAGIN Euromast twee maanden dicht ROTTERDAM De Euromast in Rotter dam gaat bijna twee maanden dicht. In verband met verbou wingen is de Euromast gesloten van 22 januari tot 15 maart. Bij de verbouwing krijgen de restaurants en de keu kens een heel nieuw aanzien. Medio maart is de toren, die nu der tig jaar bestaat, klaar voor de jaren '90 en voor de viering van het 650-jarig bestaan van Rotterdam. Lagere winst voor Apple Computer CUPERTINO De nettowinst van het Amerikaanse computerconcern Apple is in het eind december afgelopen eerste kwartaal van het lopende boekjaar - bij een met 6 procent gegroeide omzet - met elf procent gedaald van 140,5 miljoen dollar tot 124,8 miljoen dollar. Andere Amerikaanse compu terfabrikanten, zoals IBM en Digital Equip ment, rapporteerden eerder een nog veel sterkere winstdaling. Het resultaat omvat 33,7 miljoen dollar aan kosten die samenhan gen met een kostenbesparingsprogramma en schade als gevolg van de aardbeving bij San Francisco. Apple maakte maandag bekend dat banen worden geschrapt, dat de lonen gedurende zes maanden worden bevroren en dat de directie-auto's de deur uit gaan. Denemarken privatiseert KOPENHAGEN De conservatie ve Deense minder heidsregering wil haar staatsbelan gen in verschillen de bedrijven afsto ten of verminderen in een poging om de begrotingsuitga ven te beteugelen. De Deense over heid is van plan zich volledig terug te trekken uit de nationale levens- verzekerings-orga- nisatie en de auto keurstations. Mees en Amro lijden strop in katoenhandel AMSTERDAM/ROTTERDAM Bank Mees. Hope (dochter van de ABN) en Amro Bank hebben voor maximaal 45 miljoen dollar (f 86 miljoen) te vorderen op de Amerikaanse katoenhan delaar Julien Co die op 11 januari bij een faillisementsrechtbank uitstel van betaling heeft aangevraagd, zo is in bankkringen in New York verklaard. Het betreft één van de grootste katoen handelaren in de Verenigde Staten. Julien zou Amro Bank 24 miljoen dollar verschuldigd zijn en aan Mees Hope 21 miljoen dollar. De twee banken hebben verklaard dat het om volledig gedekte kredieten gaat. Koers van dollar vrijwel onveranderd AMSTERDAM In de koers van de Amerikaanse dollar is gis teren per saldo nauwelijks verandering gekomen. Op de wissel markt in Amsterdam lag de koers bij het slot van de handel op 1,9235, een fractie hoger dan de slotkoers van 1,9225 op don derdag. Nieuwe samenwerking Philips met China EINDHOVEN Philips is een samenwerkingsverband aange gaan met de Chinese Zhu Kuan Investment Development Company of Zhuha SEZ (Speci al Economic Zone). Het gaat om de produktie en verkoop van produkten op het gebied van huishoudelijke apparaten en voor persoonlijke verzorging. De gezamenlijke onderneming, waarmee een investering van 9,5 miljoen is gemoeid, gaat zich ook op export richten, al dus Philips. Het nieuwe project van Philips is het negende sa menwerkingsverband van het concern in China. HAAGS BUREAU NACO IN RACE VOOR ONTWERPEN 'HONGKONG' DEN HAAG Je kunt tegenwoordig op geen en kele luchthaven komen, of er wordt wel gebouwd of verbouwd. Wie vanaf Schiphol vertrekt ziet de bouwmachines als kleine stipjes onder zich verdwij nen, terwijl ze bij andere luchthavens weer opdoe men. Expansie, dat is het credo in de luchtvaart. Steeds meer mensen kie zen het vliegtuig: in het afgelopen jaar reisden we reldwijd maar liefst 1,1 miljard mensen door de lucht. Steeds meer reizi gers, dus ook steeds meer vliegtuigen, met het resul taat dat luchthavens in ijl tempo uit hun jasje groei en. En dus moet er uitge breid worden. „Voorlopig hebben wij werk genoeg. Tot in de volgende eeuw is er nog genoeg te doen", zegt ir. D. Bus, direc teur van Netherlands Airport Consultants (NACO). Dit Haagse ingenieursbureau heeft sinds de .oprichting in 1949 door KLM-grondlegger Albert Plesman al meer dan 350 luchthavens over de gehele wereld ontworpen. Schiphol is daarvan in ons land het be kendste voorbeeld. Hoewel dat bij het grote pu bliek vrijwel onbekend is, we ten de juiste personen in de luchtvaartwereld het bureau zonder problemen te vinden wanneer er weer een luchtha ven moet worden gebouwd of uitgebreid. Hongkong En zo klopten ook de autoritei ten van Hongkong bij NACO aan om een offerte te vragen voor het ontwerp van een nieuwe luchthaven, die in 1997 gereed moet zijn. NACO is in de race met zeven andere bu reaus, die allemaal staan te springen om het project met een waarde van 16 miljard dollar (ruim 30 miljard gulden) te realiseren. „Veel wil ik er niet over zeg- gen", zegt Bus, „omdat er nog geen beslissing is gevallen. Pas in juni wordt bepaald wie de opdracht zal krijgen". Hoewel NACO al heel wat luchtha vens heeft ontworpen, blijkt uit de reactie van Bus dat Hongkong een bijzondere be tekenis voor zijn bureau heeft. De nieuwe luchthaven van Hongkong wordt een monster complex, dat deel uitmaakt van een zeehaven en een uit gebreid wegennet, waarvoor NACO zich overigens niet heeft opgegeven. De luchtha ven krijgt twee landings/start- banen en moet per jaar 80 mil joen passagiers kunnen ver werken. Dat is een hele verbe tering vergeleken met de be staande luchthaven Kai Tak, die uiterst ongunstig op een klein stukje grond aan de baai van Hongkong ligt. Landen is een waar kunststukje en als het mis gaat duikt een toestel in de baai waarin zich de en kele baan uitstrekt. En zelfs met slechts 15 miljoen passa giers per jaar is het er al over vol. Verre Oosten Het Verre Oosten is voor NACO een uiterst belangrijke regio. Alles wijst erop dat hier in de komende jaren de groot ste groei in het luchtverkeer moet worden verwacht. Loopt het aandeel van Europa in het luchtverkeer in het jaar 2000 terug tot 25 procent en blijft Noord-Amerika zitten op 41 rekening van NACO, terwijl het bureau ook tekent voor de geheel nieuwe luchthaven van München. Verder is het in overleg om enkele regionale luchthavens in ons land te mo derniseren. De concurrentie met andere firma's is echter hard. „NACO is slechts één van de firma's die luchthavens ontwerpen. Er zijn bedrijven in de Verenigde Staten en je hebt er één in Groot-Brittannië, één in Frankrijk en één in West- Duitsland', zegt Bus. Aéroports de Paris kaapte en kele zeer interessante op drachten voor de neus van NACO weg. Zo wordt de nieu we terminal van de luchtha ven in Jakarta door de Fran sen gebouwd, evenals de com pleet nieuwe luchthaven Osa- ka/Kansai in Japan. Schiphol Schiphol maakt uiteraard ook gebruik van de diensten van NACO. Het nieuwe stationsge bouw West, waarvan de eerste fase in 1993 gereed moet zijn, is ontworpen in samenwerking met architectenbureau Ben- them Crouwel. Wanneer alle uitbreidingsplannen van Schiphol in 2003 zijn afgerond, heeft de luchthaven een capa citeit van 30 miljoen Dagelijks scheren vliegtuigen over de daken van de oude huizen in Hongkong. In 1997 moet Hongkong over een nieuwe luchtha ven beschikken, mogelijk naar het ontwerp van NACO uit Den Haag. FOTO: ANP procent, het aandeel van het Verre Oosten zal stijgen tot 26 procent tegen 18 procent in 1988, aldus het directoraat voor de internationale burger luchtvaart ICAO. NACO heeft in het Verre Oos ten al enkele aardige opdrach ten binnengehaald, onder meer in China, Zuid-Korea en Thailand. Maar ook in Europa is NACO stevig vertegenwoor digd. Zo zijn de ontwerpen van de vernieuwde luchtha vens van Oslo, Barcelona, Dusseldorf en Liverpool voor NACO is nog steeds een beetje trots op het concept, volgens welk Schiphol in de jaren zes tig werd gebouwd. „Schiphol heeft toen gekozen voor het one-terminal concept, waarbij alles in één gebouw werd on dergebracht. Dat blijkt nog steeds zeer goed te functione ren, In Londen en Parijs blijkt hoe groot de problemen zijn van luchthavens die meerdere stationsgebouwen hebben", mpent directeur Bus. „De NACO probeert flexibele luchthavens te ontwerpen, die bij wijziging van de techniek en het verkeersaanbod de vraag nog goed aankunnen. Schiphol is hiervan een goed voorbeeld: pas na twintig jaar is de capaciteit bereikt". Milieu Het ontwerpbureau krijgt steeds meer te maken met de discussie over het milieu, hoe wel zich die in de luchtvaart tot nu toe vooral beperkt tot geluidsoverlast. „Het milieu aspect wordt zeker belangrij ker, zelfs in ontwikkelingslan den. Twintig jaar geleden was het die landen een zorg wan neer er een vliegtuig kwam dat veel lawaai maakte. Elk vliegtuig werd gezien als een welkome boodschapper", aldus Bus. „Dat is nu anders. Nie mand wil meer dat er een vliegtuig in z'n achtertuin landt. De lokale overheden be grijpen het belang van lucht havens wel, maar willen toch liever dat ze elders worden ge bouwd" En dat vertraagt de besluitvorming rond de bouw van luchthavens, waaraan toch al gemiddeld tien jaar voorbereiding vooraf gaat. Over de toekomst is de NACO-directeur aan de ene kant optimistisch, maar aan de andere kant voorziet hij enor me problemen. „De toekomst is uiteraard sterk afhankelijk van de ontwikkelingen in het luchtverkeer. Maar in veel op zichten is de luchtvaart nog maar een baby. Het aantal mensen dat vliegt is slechts een klein percentage van de wereldbevolking. Wanneer alle mensen zouden gaan vlie gen, ontstaan er enorme pro blemen die de luchthavens, vliegtuigen en verkeersleiders niet meer aankunnen'. RICHARD SCHUURMAN Videotex start op 1 februari WASSENAAR Na proe ven in Amstelveen en Nue- nen gaat videotex op 1 febru ari landelijk van start. Dan zijn via de 70 Primafoonwin- kels van de PTT in ons land de beeldscherm-apparaatjes (Minitels) te koop en te huur. Deze Minitels maken met be hulp van de telefoon het zo geheten tele-winkelen, tele bankieren en het vergaren van informatie (telegids) mo gelijk. Een contract voor de levering van 30.000 Minitels door Phi lips uit Den Haag aan de PTT werd deze week in Wassenaar getekend. Ook werd een dis tributie-contract ondertekend tussen de PTT enerzijds en Vi deotex Nederland (een onder neming waarin ook de PTT deelneemt) anderzijds. Directeur Harrems van Video tex Nederland zei te mikken op aansluiting van 700.000 Mi nitels in vier jaar. Dit jaar zou den er zo'n 100.000 moeten ko men. Nu zijn de aanbieders van diensten op de Minitels nog op de vingers van twee handen te tellen. Hiertoe behoren onder meer de PTT zelf (een uitge breide 008-service voor tele foonnummers), het KNMI, In terpolis (verzekeringen), Rabo bank. Mickey (databank voor computergebruikers van Phi lips) en Wehkamp. Ook kan men gebruik maken van een elektronisch kookboek en een auto-databank. Aanbieders Videotex is nog met ongeveer honderd potentiële aanbieders van diensten in onderhande ling. Via een Minitel kan men overigens ook gebruik maken van bestaande diensten als Vi ditel (uiteenlopende informa tie waarvoor een abonnement nodig is), Publinet (informatie over produkten en bedrijven) en Comnet (teleshoppen). Voor de Videotex-diensten is men niet uitsluitend aangewe zen op Minitels. Men kan ook communiceren via personal- éomputers en technisch is ook communicatie mogelijk via ka- bel-tv, waarbij dan wel rand apparatuur gebruikt moet worden. Videotex Nederland èn PTT Telecom streven naar een zo breed mogelijk gebruik van «le videotex-diensten. (ADVERTENTIE) Het allergoedkoopste zakenretour van Rotterdam naar London retour 399,- en twee dagen gratis parkeren op tri Rotterdam Airport *geldig t/m 2 maart as. :E—X—P—R—E—S—S- inlichtingen en reserveringen: uw reisbureau of bel 010-4378911 WARSCHAU De eco nomische situatie in Polen is vorig jaar verder ver slechterd. De inflatie ver tienvoudigde, de indus triële produktie nam dui delijk af en ook met het begrotingstekort, de inter nationale handel en de buitenlandse schuld ging het de verkeerde kant op. De inflatie nam toe van 74 procent in 1988 tot 740 procent in het afgelopen jaar. Het tem po van de prijsstijgingen ver minderde in december ten op zichte van de voorgaande maand van 22,4 procent tot 17,7 procent, maar de regering verwacht dat de inflatie dit jaar weer flink zal toenemen. De industriële produktie in Polen nam vorig jaar af met 3,4 procent. Het begrotingste kort van de staat bereikte een recordomvang van 4,7 biljoen zloty (omstreeks een miljard gulden). De buitenlandse schuld beliep eind november veertig miljard dollar. De cijfers geven aan welke enorme taak de door de Soli dariteit geleide regering voor zich heeft. In overleg met het Internationale Monetaire Fonds is een ingrijpend pro gramma voor sanering van de economie opgesteld. Dat zal de bevolking in eerste instantie alleen hog maar meer ellende brengen. De prijzen zullen fors omhoog gaan en er komen honderddduizenden werklozen bij. Pas in de tweede helft van dit jaar valt verbetering te verwachten. Als de eerste tekenen ons niet bedriegen belooft 1990 een druk en bewo gen beursjaar te worden. Vooral op het gebied van fusies, samenwerkingen en joint ventures mag van alles verwacht worden. Dat komt, omdat ons land driftig de voorbereidin gen treft die nodig zijn om eind 1992 de komen de EG-markt zonder bin nengrenzen zo sterk mo gelijk te betreden. De effectenbeurs zelf gordt zich duidelijk aan ten strijde. Vier directeuren zijn be noemd en dat zal wel een (nog) commerciëlere en effi ciëntere aanpak van de effec tenhandel betekenen. Boven dien is het systeem van de mi nimumprovisies afgeschaft, zodat de concurrentie tussen de deelnemers aan het beurs- verkeer aanzienlijk groter wordt. Tekenend voor het an dere klimaat is dat veel beurs firma's aansluiting zoeken bij banken. Het jongste voorbeeld is Kooyfhan, die voor 33 mil joen gulden zal worden over genomen door de Franse Ban- que de Suez. Enkele andere recente voorbeelden: Knop- pers-Bogaers-De Wit (Vere nigde Spaarbank), Strating Effecten (Nationale Investe ringsbank) en Oudhof Effec ten (NMB Bank). Andere ef fectenfirma's zijn in buiten landse handen gevallen: Van Meer en Co. is thans bijvoor beeld eigendom van de Lon- dense James Capel, die op zijn beurt weer een dochter is van de Hong Kong and Shanghai Bank Jonas en Kruseman werd gekocht door Credit Suisse First Boston. De grote algemene banken hebben in de loop der jaren tientallen kleine commissionairs in ef fecten opgekocht. Onvermijdelijk Het is misschien niet zo leuk om de onafhankelijkheid van al die kleine effectenbedrij ven te zien verdwijnen, maar door de steeds veeleisender klantenkring en het aanzien lijk moeilijkere advieswerk is het een onvermijdelijke ont wikkeling. Daarbij komen dan de kapitaalvoorschriften, waaraan door de reglementen van de effectenbeurs door kleine beursfirma's vaak niet te voldoen is. Om een idee te geven: de dubbele herplaatsingsoperatie van DSM, de herplaatsing van DAF, de emissie van het aan deel Pirelli en de herplaatsin gen* van de aandelen NMB Postbank en Polygram. Voor dergelijke grote operaties met bedragen van vele honderden miljoenen guldens moeten ui teraard grote massa's werk worden verzet door juristen, bankiers en andere financiers plus hun studie-afdelingen. Denk bovendien aan het schier eindeloze overleg met raden van bestuur en externe accountants van de desbetref fende ondernemingen. De grote advocatenassociaties be rekenen honoraria tot 450 gulden per uur. Voor transacties van die om vang zijn uitermate kapitaal krachtige grote banken wer kelijk onmisbaar. De. financië le kracht van de kleine beurs- bedrijven reikt daartoe bij lange na niet. De prospectussen en introduc- tieberichten zijn uitgegroeid van pamfletten tot ware boekwerken. Neem bijvoor beeld de fusie van Oldelft en Enraf Nonius. Het fusiebe- richt omvat 111 bladzijden met inbegrip van alleen al 2,5 bladzijden inhoud. Daarbij dient u te bedenken dat Delft Instruments, de onderneming die uit deze fusie zal voortko men, een eigen vermogen (ka pitaal plus vrije reserves) heeft van slechts 187,1 mil joen gulden (ter vergelijking DSM 3,1 miljard gulden. DAF 1,2 miljard gulden en Poly gram 964 miljoen gulden). Tabelletje Ik laat hier in het midden i hoeverre die machtspositie van de grote banken onaange naam is. Te oordelen naar het koersverloop van de vele gro te operaties van deze soort in het afgelopen jaar zou het niet onmogelijk zijn dat er nogal wat wrok in beleggerskringen bestaat. Het is een gewone menselijke eigenschap om de kwaliteit van een belegging niet op lange termijn te beoor delen, maar aan de hand van het koersverloop. Zie daarom dit korte tabelletje: Eerste koers koers op 17.01.1990 DAF 47,37,30 DSM le tranche 108,116,50 DSM 2e tranche 125,116,50 NMB Postbank 46,50 49,60 Pirelli 54,35,20 Polygram 31,50 30,30 Alleen het aandeel NMB Postbank noteert nog boven de introductiekoers. Voor het overige moeten de binnen- en buitenlandse beleggers knap pe verliezen hebben geleden. En dan mag je je daarbij nog afvragen in hoeverre in de eerste weken na de komst van de nieuwe aandelen op de ef fectenbeurs nog sprake is van koerssteun door de syndica ten. Psychologisch gezien is een dergelijke koerssteun al leen al nodig om de geloof waardigheid van de syndica ten niet al te zeer aan te tas ten. Uiterst irritant zijn natuurlijk de geweldige reclame- en ad vertentiecampagnes voor deze operaties. Het spreekwoord „goede wijn behoeft geen krans" is beslist niet meer van deze tijd. Overigens, als je de koersontwikkeling van som mige van deze aandelen be kijkt, vraag je je af waar spra ke is van inferieure kruide nierswijn en waar van een premier cru. En een vraag van geheel andere aard is: in hoeverre werpen de hiervoor genoemde koersontwikkelin gen een smet op de geloof waardigheid van de banken? 'Dan kom ik meteen op het al lerlaatste aspect van het be leggingsprobleem: wie behaalt de beste resultaten? De man die met de natte vinger beleg- gingsbesluiten neemt of de man die eerst een aandeel koopt of verkoopt als hij daar aan voorafgaand de analyses, beursberichten, de financiële rubrieken van de dagbladen en de gespecialiseerde week en maandbladen heeft door geworsteld? In mijn somberste momenten zeg ik dat het wei nig of niets zal uitmaken. Be denk ten slotte ook nog dat adviezen van veelgelezen be leggingsbladen altijd uitko men, omdat flinke aantallen lezers de adviezen plegen op te volgen. En dat werkt koer- sopdrijvend! WIM VAN DER MEULEN GOUD Ni«uw Vorige ZILVER onbewerkt 25000 - 25500 25380 - 25880 onbewerkt 285 - 355 bewerkt 27100 27480 bewerkt 400 Grote omzetten op optiebeurs AMSTERDAM De effecten beurs werd gisteren beheerst door een grote expiratie op de optiebeurs, wat inhield dat de driemaandelijkse aandelen- en aandelenindexopties afliepen. Tijdelijk kwam het Damrak hierdoor wat onder druk te staan, ma'ar toen Wall Street hoger opende werden hande laren gedwongen dekking te zoeken voor ingenomen short- posities waardoor de koersen aantrokken. De omzetten waren op beide beurzen groot. Op de effecten beurs kwam het tot een omzet van 1,7 miljard, waarvan de aandelen ƒ943 miljoen voor hun rekening namen. De op tiebeurs bracht het tot een om zet van 100.000 contracten. De internationale aandelen werden geruggesteund door een stabiele dollar. Koninklij ke Olie kwam daardoor boven 140 uit en steeg 1,81 procent. Akzo steeg 1 naar 129,70 en Unilever 1,40 tot f 153. De meeste andere hoofdfondsen lagen vriendelijk in de markt. Dat was zeer zeker niet het ge-( val voor het papierfond^ 1 Het bericht over een aföeri de winst in de eerste hdat 1990 bracht beleggersjne hun stukken aan te fc;n Het fonds sloot per saldr of bijna 12 procent lal 41,90. Gelderse Papieif e terug in de notering npt winst van 1,60 op f 73|\vc Elders op de .hoofdman voor Borsumij een win 1,80 weggelegd op ^re Btihrmann Tetterode jjer 1,40 terug op 60, N% 2 op 94 en Wessane^ e op 64,30. Stork was ter op 46,60. >ru< Op de lokale markt ftre' baggerfonds Boskalisn vraagd. Een gunstige bi>nt] wing in een beleggLro bracht de preferente a«jjar 7,86 procent en de aandelen 6,57 procent d—- Aandelen van het bol cern NBM-Amstelland 1 door dezelfde oorzaak f 3,74 procent omhoog ken naar 19,40. Kopd herstelde 10 tot 285.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8