Itiopië laat voedselhulp oe in 'bevrijde gebieden' xy ILPORGANISATIES HEBBEN GOEDE HOOP Zuidafrikaanse politie slaat er op los ickson moet irk van irry afmaken Bevolking wil geen 'tweede Afghanistan' „Ik zweer u, Adolf Hitler, tróuw en dapperheid -ÏITENLAND CeidócSouoont ZATERDAG 20 JANUARI 1990 PAGINA 7 jje verkiezingen Mongolië verwacht JING Mongolië overweegt vrije verkiezingen te schrijven waardoor de communistische partij greep op het parlement dreigt te verliezen. Dat cht het officiële Oostduitse persbureau ADN. Vol de ADN-correspondent in de Mongoolse hoofd- Ulaanbaatar is er een ontwerp-kieswet in de ik om het huidige systeem van benoemingen in de al, het parlement, te schrappen. Het wetsontwerp, rover al vier weken wordt gepraat, houdt in dat alleen leden van de communistische partij, maar leden van vakbonden en andere officiële organisa- kandidaat gesteld kunnen worden voor de parie tsverkiezingen. Maar ook onafhankelijke kandida- :onder partijbinding zouden aan de verkiezingen en meedoen. Of dat geldt voor de nog jonge Mon- e oppositie is niet bekend. De opstellers van de 'erp-kieswet willen verder de rol van de commu- ;che partij terugdringen, die op het ogenblik 95 int van de zetels in het parlement bezet, terwijl its tien procent van de kiezers partijlid is. Olievlek op Rijn in Bondsrepubliek DUISBURG Op de Rijn is in de Bondsre publiek tussen Ko- nigswinter en Keu- len-Rodenkirchen over de volle breedte van de rivier een olievlek waargeno men. De veroorzaker van de vervuiling is nog niet bekend; de politie gaat ervan uit dat de olie afkomstig is van een Rijnschip, of bij een olie-laad plaats in de rivier is gelopen. Portugal schrapt alle internationale vluchten LISSABON Portugal heeft alle interna tionale vluchten in zijn luchtruim geschrapt wegens een driedaagse staking van de lucht- verkeerleiders. Alleen vluchten Madeira en de Azoren gingen door. De luchtverkeerslei ders eisen een salarisverhoging van 23, ter wijl hun werkgever niet verder wil gaan dan elf procent. De staking heeft eveneens gevolgen voor passagiers die vanaf Schiphol vertrekken. De vluchten van vandaag en morgen van en naar Oporto en Lissabon zijn afgelast. Passagiers wordt wel aangera den in de gaten te houden of de staking mis schien eerder afloopt; in dat geval gaan de vluchten alsnog door. De vluchten van dit weekeinde van Martinair en Transavia met bestemming Canarische eilanden vliegen om Portugal heen. Seksueel misbruik soms fantasie na kalmerend middel LONDEN Sommige vrouwen die zeggen door hun tandarts seksueel te zijn misbruikt zouden mo gelijk lijden aan fantasieën veroorzaakt door medi cijnen die zij kregen toegediend om te kalmeren. Diana Brahams, een advocate gespecialiseerd in medische zaken, schrijft dit in het gezaghebbende medische tijdschrift 'The Lancet'. Zij haalt 42 ge vallen aan van vrouwen die begonnen te halluci neren onder invloed van benzodiazepines. Volgens de schrijfster worden dergelijke effecten nu pas herkend en is het goed mogelijk dat een aantal art sen onterecht is veroordeeld en gestraft. Onlangs kwam een Ierse hoogleraar na een onderzoek naar dit medicijn tot de conclusie dat de medicamenten „bij vrouwen soms seksuele fantasieën veroorza ken die zeer onaangenaam kunnen zijn". Medewerkers Rode Kruis op Filipijnen vermoord MANILA Twee medewerkers van het Rode Kruis, een Zwitser en een Filipino, zijn gisteren bij een hinder laag op het Filipijnse eiland Mindanao vermoord. Een derde hulpverlener, ook een Filipino, raakte bij de overval slechts licht gewond. Een konvooi van twee voertuigen van de humani taire organisatie werd door onbeken de mannen in burger ten noorden van de stad Cotabato aangevallen. Op het eiland zijn communistische verzets groepen en een afscheidingsbeweging van moslims bijzonder actief. Maar het is onduidelijk of de groep van vier overvallers tot een van beide organi saties behoort. Oostduitse CDU niet uit regering-Modrow OOST-BERLIJN De Oostduitse CDU zal vooralsnog niet uit de coali tieregering van premier Hans Mo drow stappen. Het CDU-bestuur nam gisteravond na een vier uur durende beraadslaging „met grote meerder heid" het besluit in de regering te blijven zitten. Het besluit van de CDU geldt volgens de Maiziere ech ter niet onvoorwaardelijk tot 6 mei, de datum waarop nieuwe verkiezin gen worden gehouden. De basis voor een coalitie met de communistische SED-PDS wordt volgens de CDU- voorzitter „steeds smaller". Eerder ging het hoofdbestuur van de liberale LDPD akkoord met voorzetting van de deelname aan de regering-Mo- drow. PIS ABEBA De lische regering heeft groep kerkelijke organisaties toestem- gegeven om voed- ilp te vervoeren naar noordelijke provincie iy, waar honderddui- en Etiopiërs met hon- bedreigd worden. De ^Ufincie is in handen van verzetsbeweging Tigrees Volksbe- sjingsfront, waar giste- opnieuw hevige ge werden gemeld. IKEI heeijverleners hebben becij- 364,Hat als er geen hulp gebo- ANfrordt dit jaar tussen twee "ïjf miljoen mensen van >r zullen sterven in de i'jjjjlelijke provincies Tigray 0Titrea, waar het Eritrees ibevrijdingsfront (EPLF) odyj orrafhankelijheidsoorlog -iksj tegen het regeringsleger. tel solidariteit hoeft de (boe ren)bevolking in de geteister de gebieden al helemaal niets te verwachten vanuit Addis Abeba. 'Waarom zou je tobbers proberen te voeden, als het verzet ook profiteert', moet het marxistische bewind onder leiding van president Mengistu Haile Mariam hebben gerede neerd. De instemming voor een voedselkonvooi naar het noordwesten van Tigray duidt erop dat Mengistu een wat hu maner standpunt heeft ingeno men. Misschien omdat de afge lopen dagen het leger belang rijke overwinningen heeft ge boekt. Kranten en televisie maken er tenminste opgetogen melding van, terwijl ze maan den hebben gezwegen. En dat laatste is vaak een teken dat het bewind juist terreih ver loor aan de EPLF en de TPLF. Tigray (REST), hulporganisa ties in de door het verzet be heerste gebieden, proberen in tussen te redden wat er te red den valt. Vanuit Soedan slui zen ze transporten onder dek king van de duisternis Noord- Etiopië binnen. Overdag rijden is te gevaarlijk. De konvooien zouden een prooi vormen voor de Migs van Mengistu. Hoewel de REST en de ERA volgens westerse hulporganisaties een voortreffelijk opererend distri butienet hebben* opgezet, is de aanvoer - zeker voor Tigray - ontoereikend. De corridor akkoord bestaat, voert vanuit Asmara, de provinciehoofdstad in Eritrea, die nog in handen is van het leger, naar het noordwesten van Tigray, dat nog onder controle is van de IPLF. De hulpgoederen berei ken vanuit de havenstad Nas- sewa probleemloos Asmara, niets lijkt verdere doorvoer in de weg te staan. De hulpor ganisaties zijn verheugd: voor het eerst erkent het regime in Addis Abeba dat niet alleen in de door de regering gecontro leerde gebieden honger dreigt. De hulporganisaties hebben in afwachting van de onderhan delingen natuurlijk niet met de duimen zitten draaien. "In Eritrea zelf is in regeringsge- bied de aanvoer van voedsel op gang gekomen. Een groot deel van de bevolking wordt bereikt. De toezegging van do noren dat 375.000 ton aan hulpgoederen er aan komt, zal enkele maanden lucht geven. Maar er zal meer nodig zijn pm ook de bedreigde bevol king in Tigray te bereiken. Nog altijd bestaat de vrees dat hongerenden massaal naar Eritrea zullen trekken. Begin januari moest een uitdeelpost bij Zenafe, vlak bij de grens met Tigray, gesloten worden, omdat er te veel mensen op af kwamen. Epidemieën Een massale trek is ongewenst, omdat dit een enorme extra krachtsinspanning van de hulporganisaties zal vergen. Het in de kampen aanbrengen van voorzieningen als nood hospitalen zal dagen duren en maakt de kans op het uitbre ken van epidemieën alleen maar groter. En bpvendien: mensen op zoek naar voedsel bewerken het land niet. Een nieuwe oogst zal uitblijven. De kopzorg onder de hulpor ganisaties in Addis is de afge lopen dagen nog verder toege nomen. Door een offensief van guerrilla's in het westen van het land zijn 31.000 Soedanese vluchtelingen in zuidelijke richting aan het trekken. Ze hebben tenten nodig, dekens en eten. Ook wordt verwacht dat komende maanden zo'n 150.000 Etiopische vluchtelin gen uit Somalia in hun vader land zullen terugkeren. De kampen aan de oostgrens zit ten al overvol. Over tien da gen is het water er op. Ook bij een demonstratie in Kaapstad, waar tweeduizend spoorwegarbeiders staakten, trad de politie hard op. FOTO: AP JOHANNESBURG Zuidafrikaanse oproer politie heeft gisteren hard ingeslagen op de monstranten die wilden protesteren tegen de komst van een Engels cricketteam, dat ondanks een sportboycot een tournee van zes weken door Zuid-Afrika gaat maken. Ongeveer hon derd vooral zwarte betogers die de sporters bij aankomst op de luchthaven Jan Smuts wilden confronteren met hun protest, werden aange vallen door tientallen met stokken bewapende politieagenten, die hun honden op de demon stranten loslieten. Verschillende demonstranten werden werden bloedend afgevoerd. in onze correspondent John van Oppen) INGTON Is Ma- iarry, de razend po- •e burgemeester van ington, een kruisva- gen drugsgebruik of uichelaar? Is hij een :ke martelaar, die iur|l|nrechte door de FBI len kwaad daglicht GENt gesteld of een cor- «Jbestuurder? Die vra- leaAouden de Verenigde JWAjï bezig sinds zijn ar- Tel tie gisterochtend door -F oorgeleiding ver- Ie een glimlachende Bar- iniek: „Ik ga van hier im zaken te regelen in :adhuis". Hij ontkende jiw een gebruiker van !/ende middelen te zijn. :ouver-agenten zetten inderlaag uit voor de m burgemeester, die al ja- g wordt achtervolgd it levpeschuldigingen dat hij snuift. Nooit werden itijgingen met onweer- feitenmateriaal onder- Steeds opnieuw ver- Barry voor de televi- hij het slachtoffer was litieke intriges en racis- |)raatje§; dat hij nooit en, 'mer drugs zou nemen iedereen dat voorbeeld volgen. itrouwde) burgemeester berucht rokkenjager en lan eens hebben vróu- publiekelijk geklaagd jn avances en opdringe- Barry werd gister door één van de vele in waar hij een oogje op tgenodigd voor een ge- Barry wordt door een agent van de FBI weggeleid, nadat hij op heterdaad betrapt is bij het gebruik van cocaïne. FOTO: ANP zellig avondje in haar kamer op de zevende verdieping van het Vista International Hotel. Dat sjieke etablissement ligt op een steenworp afstand van het Witte Huis en de 'maitresse' was een vertrouwelinge van de FBI, Barry liet zich er door haar toe te verleiden cocaïne in ontvangst te nemen en te gebruiken. De hele operatie zou door de FBI op video zijn gezet. Meteen nadat Barry de cocaïne genomen had, volgde zijn arrestatie. Met name in Washington, waar 70 procent van de bevol king zwart is, sloeg het nieuws in als een bom. Barry is al twaalf jaar burgemeester van de Amerikaanse hoofdstad. Hij heeft een gemeentelijk appa raat opgezet van 50.000 ambte naren. In nagenoeg elke zwar te familie is wel iemand die een baantje aan Barry te dan ken heeft, want de zwarte bur gemeester gebruikt alle geld dat hij van de federale over heid krijgt om banen te creër en. Tegenstanders van Barry beschuldigen hem echter van vriendjespolitiek en corruptie. Maar ook voormalige voor standers wijzen erop dat Barry dat misschien wel te lang is gebleven. Misschien had hij er beter aan gedaan al bij de vo rige verkiezingen op te stap pen en iemand anders het werk te laten afmaken. Hem zou dan in ieder geval de eer zijn toegekomen de basis te hebben gelegd voor een beter leven voor tal van gezinnen. Schuldig of niet, het lijkt hoog tijd dat iemand anders het roer overneemt. Ex-presidentskan didaat Jesse Jackson staat er klaar voor. Hij is een oude strijdmakker van Barry. In de jaren zestig vochten ze schou der aan schoudef voor gelijke burgerrechten. Jackson is eveneens razend populair bij de zwarte bevolking. Hij heeft al verklaard zich kandidaat voor het burgemeesterschap te willen stellen, indien Barry zich terugtrekt. Hij krijgt dan de taak qm de stad uit de im passe te halen, waarin ze be land is ondanks alle goede aanzetten die Barry gegeven heeft. )a^— Voortgejaagd door de vliegende storm bevinden de parders zich spoedig boven de zee. Waar zij precies zijn ze niet berekenen. Maar ze moeten ergens boven de Ca- ie Zee zijn, veronderstelt Rob. Dan begint het te regenen ballon, die overdag in de felle zon flink was uitgezet, fveer ineen. Dan dalen ze snel. Steeds nader en nader zee, tot de gondel het wateroppervlak raakt. De mannen ëdolven onder het water, maar bijna onmiddellijk trekt een rukwind de ballon weer omhoog. Even later ploffen ze weer in het water neer en dat herhaalt zich vele malen. Maar lang kan dit niet duren, weet Rob. Zullen ze dan toch nog moeten omko men? Weer smakt de gondel in het water en slechts met moeite weet Rob zich nog vast te klemmen. Maar dan hoort hij, boven het gieren van de wind uit, opeens een bekend geluid: het ge bonk van .een vliegtuig. p C (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De nationale Sovjet-televisie meldde gisteravond dat het oproe pen van reservisten om de situatie in de Kaukasus onder controle te krijgen veel weerstanden oproept onder de Sovjet-bevol king. Er was ondermeer een demonstratie in de Zuidrussische stad Kras nodar. Veel betogers protesteerden tegen „een tweede Afghanis tan in de Kaukasus" en „het opnieuw vergieten van hqt bloed van onze kinderen". De opperbevelhebber van het Sovjet-leger in het noorden van de Kaukasus probeerde de betogers gerust te stellen met de mededeling dat de reservis ten binnen vijf dagen naar huis zullen terugkeren. De stroom van Armeense vluchte lingen naar vooral de Ar meense hoofdstad Jerevan houdt nog aan. Volgens Tass houden zich alleen al op het vliegveld van Jerevan.op het ogenblik ongeveer vierduizend vluchtelingen op. Buiten de Sovjetunie verblij vende bannelingen van de verboden Armeense socialisti sche Dashnakpartij, zeiden dat ze bezig zijn met het recrute- ren van vrijwilligers om tegen de Azerbajdzjanen te vechten. Volgens woordvoerder Henri Papazian hebben zich al hon derden vrijwilligers gemeld in Marseille, Lyon en Parijs waar tienduizenden mensen van Armeense afkomst wonen. „We zijn daarnaast bezig met acties in Libanon, Canada, Au stralië, Zuid-Amerika en de Verenigde Staten. Het totaal aantal vrijwilligers zal in de duizenden lopen", aldus Papa zian, die behalve over deelna me aan de gevechten spreekt van „materiele, financiële en humanitaire hulp". Een woordvoerder van de Sovjet ambassade in Parijs zei niet te weten of op Armeense verzoe ken om visums zal worden in- Nadat eerder Iran Moskou had gewaarschuwd geen geweld .te gebruiken tegen de „gelovige Azeri's", gaf de regering van Turkije gisteren ook een ver klaring af waarin „betrokken heid met het' volk van Azer- bajdzjan" werd uitgesproken. De Turkse minister van bui tenlandse zaken Mesut Yilmaz zei tegen het persbureau ANA dat de Turkse bevolking „een natuurlijke band voelt met de Azeri's die dezelfde taal en cultuur hebben". De regering in Ankara liet voorts weten dat de grensposten tussen Tur kije en de Sovjetunie, in tegen stelling tot berichten van Rus sische zijde, open zijn. De Sovjet-krant Izvestia meld de dat Azerbajdzjanen wapens vanuit Iran ontvangen. Spe ciale pontonbruggen zouden voor dat doel over de grensri vier tussen de Sovjetunie en Iran zijn aangelegd. TSJECHEN KRIMPEN LEGER IN PRAAG De Tsjechoslowaakse regering is van plan het natio nale leger in te krimpen en de dienstplicht te verkorten. De re gering beoogt het aantal manschappen tussen 1 april en 1 augus tus van dit jaar met 30.000 terug te brengen. Het reguliere leger telt momenteel 197.000 manschappen. Dit voorjaar zal in het parlement een voorstel worden ingediend om de dienstplicht, die momenteel twee jaar bedraagt, te verkorten tot achttien maanden. Volgens regeringsfunctionarissen is het zo goed als ze ker dat dit voorstel door het parlement zal worden goedgekeurd. Studenten die zijn ingeschreven aan een universiteit zullen niet twaalf, maar slechts negen maanden in dienst hoeven. Tsjechoslowakije zal waarschijnlijk in navolging van Hongarije ook de uitvoer van goederen tegen betaling van de Russische roebel gaan staken. Hierdoor wordt het uiteenvallen van de Co mecon, het handelsblok van de socialistische landen, versneld. ZIJN JONGEREN VISSEN ACHTER HET NET? Een bont programma met twee talkshows, gedichten, dia's, een stripverhaal en dis- kussies over DE RECHTEN VAN JONGEREN IN NEDERLAND EN IN ONTWIKKELINGSLANDEN, tien jaar na het internationale Jaar van het Kind HEBBEN JONGEREN WAT KUNNEN BEREIKEN? met medewerking van: Gülnaz Asian, .Jaap Doek, Jacqueline Wesselius, Evert Vos, Recep Dogan, Anneke van Dixhoorn en Tineke Jansen. Plaats en datum: zondag 21 januari Derde Wereld Centrum Prinsegracht 38 Den Haag Tijd: van 14.30 tot 18.00 uur Toegang:,gratis Organisatie: Solidariteitsfonds XminY, Noordermarkt 26, 1015 MZ Amsterdam, tel.: 020-27 96 61 BONDSKANSELIER KOHL IN OPSRPAAK DOOR BOEK OUD-BEELDHOUWER 11 BONN Tot anderhalf jaar geleden was hij nog beeldhouwer: Herbert Jo sef Stender, 68 jaar, uit Laufach in de Duitse deel staat Beieren. Hij is een import-Beier, want hij stamt uit Hilden bij Diis- seldorf. Tegenwoordig heeft Stender geen tijd meer om zijn artistieke driften op het graniet uit te leven. Hij graaft in het duistere ver leden van prominente en min der prominente politici in de Bondsrepubliek, om tot de conclusie te komen dat de koppen van die politici bij tijd en wijle harder zijn dan het graniet dat hij destijds van profiel voorzag. Stender heeft de nazitijd heel bewust meegemaakt. Hij noemt zichzelf een resistent persoon, 'een soort drukfout van een verzetsstrijder'. Ge holpen door zijn ouderlijke op voeding weigerde hij destijds lid te worden van de Hitlerju- gend. Het verstoppertje-spelen met de Gestapo eindigde toen h'j als luchtmacht-telegrafist naar België moest. Kort daar op werd hij ondergebracht in een strafbataljon, omdat de Gestapo erachter was geko men dat hij een jood verbor gen had gehouden. In Rusland moest hij mijnen onschadelijk maken. Vier van zijn kamera den Werden om hem heen op geblazen toen ze per ongeluk op de ontstekers trapten. Zijn desertie mocht niet baten. Hij werd gepakt en ter dood ver oordeeld. Hoe hij niettemin overleefde wil hij niet vertel len. Terug in Hilden ergerde Sten der zich eraan hoe burgers die in de nazitijd als nazi actief waren geweest dank zij een 'Persil-Schein' belangrijke posten gingen bekleden. Het was het begin van een 'kruis tocht tegen inmiddels 613 Westduitse politici die van hun bruine verleden niets wil len weten. De meest prominente politicus die Stender nu op de korrel heeft genomen is niemand minder dan bondskanselier Helmut Kohl. Die praalde en kele jaren geleden in Israël nog met zijn 'genade der late geboorte', waaardoor hij de kans niet zou hebben gehad fout te ziin geweest. „Een ge raffineerde manoeuvre om de aandacht af te leiden van de vqör de hand liggende vraag wat deze man, die reeds als zestienjarige in 1946 een bui tengewone politieke eerzucht ontwikkelde, een klein jaar eerder in het laatste oor logsjaar 1945 feitelijk heeft uitgehaald", meent Stender. De rechercherende beeldhou wer dook in Kohls verleden. „Als tijds- en ooggetuige van de nazi-dictatuur kon ik niet geloven dat de zoon van een nazi die in l939-'40 in Polen als almachtige Ortskomman- dant werkte, als vijftienjarige groepsleider in de Hitleiju- gend met zijn meer dan mans- grote gardeformaat niet even eens als geestdriftige nazi ac tief zou zijn geweest". Een pas sage van Helmut Kohl zelf in diens publikatie 'Mijn ouder huis' uit 1984 wakkerde het wantrouwen aan: „Duidelijk herinner ik mij hoe hij eens tijdens een vakantie een be richt' over zijn belevenissen af sloot met de woorden: 'Verge ve ons God wanneer we daar voor ooit moeten boeten Stender had gi veronderstelling voorjaar van 1945, vlak nadat hij vijftien jaar was geworden en met de Duitse nederlaag voor ogen, had Helmut Kohl zich vrijwillig gemeld bij de Waffen-SS. Stender: „In de eenheid voor speciale opdrach ten onder SS-Obersturmbann- fiihrer Arnold Frank, die het persoonlijke vertrouwen van Hitier genoot, is Kohl tot het einde toe bezig geweest met het uitvoeren van twee op drachten: het vernietigen van belastende dossiers en de per soonsbescherming van de al lerhoogste nazi-prominenten die zich voor de geallieerden verborgen hielden". Nog op 20 april 1945, Hitiers laatste ver jaardag, sprak Helmut Kohl volgens Stender vrijwillig de eed uit: „Ik zweer u, Adolf Hitler, als leider van het Duit se rijk, trouw en dapperheid. Ik beloof plechtig u en de door u aangewezen meerderen ge hoorzaamheid tot in de dood, zo helpe mij God almachtig". In maart wil Stender een boek op de markt brengen onder de titel 'Alleen tegen de kanse lier'. Het zou een geweldige bom onder de Bondsdagver kiezing in december kunnen zijn. Stender verwacht een reusachtige anticampagne, on der aanvoering van het boule vardblad Bildzeitung. Heeft hij met zijn aankondiging niet een landmijn onder zijn eigen voe ten gelegd0 ,,Ik ben niet bang uitgevallen", zegt de oud-mij- nenzoeker, „ook al hebben vrienden mij gewaarschuwd voor zelfs handtastelijke aan-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7