final# ZATERDAG 20 JANUARI 1990 VILLA - Omdat de meeste rei- jgers niet verder wensen te kijken hun neuzen lang zijn, komen veelal van hun omzwervingen Miuis met verhalen waarin de zo- De jist bezochte stek figureert als een e Kfoteske karikatuur. t aantal Nederlanders dat nog op jg^ompcn loopt en zich bij het ochtend- ieken in een wijde vissersbroek hijst, ie verwaarlozen. Desondanks nemen iljoenen Amerikanen nog steeds voet- •ts aan dat men in de Lage Landen de Noordzee alleen met 'wooden :s' door sompige moerassen waadt de voortdurende slagregens slechts trotseren in Volendammer pak. Ne- •landers denken op hun beurt dat .tenrijkers in vetleren broeken rond- n en voornamelijk al jodelend met converseren, isverstanden alom dus. Ook over An- lusie, de zondoorstoven streek in het iden van Spanje. Ja, Andalusië ken- ze als hun broekzak. Torremolinos, engerola, Marbella, Mallaga, ze zijn er iveest en hebben aan de boorden van Mediterranée, zo blauw, zo vuil, de jen uit het luie leven gebraden. Ze taiigen daarna nog tien, twintig keer te- MEA >0,- ital en beschouwen Spanje nu als hun :ede vaderland, waar ze blindelings de weten naar oorverdovende disco's snackbars met vertrouwde namen als Dodje Amsterdam, Kareis Visboetiek de biertent van Ome Ko. jfj ar hun stellige overtuiging is dat het re, onvervalste Andalusië. Olé. Dat ze die getto's van voorgespannen beton rdcr van Andalusië verwijderd zijn thuis in Purmerend en Wildervank ^ewtgaat hen. Helaas. De kuststrook ten den van Malaga is een nog steeds uit ende Bijlmerbajes, waar bleekgezich- uit het Noorden zich massaal tijdens i vrijwillige detentie laten omscholen lichtverkoolde roodhuiden. De foto- lieke, dromerige dorpen van weleer iben allang plaats gemaakt voor enwoestijnen met een zich steeds re gerende skyline van Manhattan, die aan de branding doorgolft. Nee, de is ofcugde, die daar gevonden wordt, is bruiFnmin Spaans als het genot van een ring met ui of een Bossche Bol. Derisme op weldadige wijze zijn atten behoedzaam koestert. Een irproefje, dat naar meer smaakt, krijg il in Malaga, waarvan het gros van de ;antiegangers alleen het vliegveld it. Dat achter de boulevard, waar ze bussen langs denderen, een fascine- de stad ligt met een stokoud hart vol emerige stegen, straten en pleinen, gestoffeerd zijn met middeleeuwse .izen en kerken, blijft voor hen ver- dieffgen. een klim over de bergrug die vlak ter de kust oprijst, volgt vanzelf de Daar liggen op hoogvlakten en in glooiend, bruinverbrande landschap schatkamers, volgestouwd met de er- issen van Feniciërs, Romeinen, Mo- en Spanjaarden, die elkaar in de j van vele eeuwen de heerschappij - dit deel van het Iberische schierei- ïdicclnd hebben betwist. Erfenis ;en 1 die erfenis behoren fabelachtig -"Lie steden als Granada, Cordoba en °°'d(illa en ook honderden sneeuwwitte s 20)p en die als strooigoed op de flanken l kale heuvels zijn achtergelaten, i binnenland van Spanje was tot voor _/_Jt overduidelijk het stiefkind van het ianse ministerie van toerisme. De ijectontwikkelaars en de verantwoor- jjke ambtenaren in Madrid concen- ;rden zich uitsluitend op de kust, die laf de Franse grens tot aan Gibraltar ijltempo werd volgestort met hotels, jartementen, bungalowparken, restau- ts, disco's en pretparken. Daar werd mers het grote geld verdiend, daar la- i de magneten die miljoenen vakan- tangers aantrekken, prom dus moeite gedaan om de rest i Spanje in de aanbieding te gooien? ken' wei"d beschouwd als verspilde moei- lie geen zoden aan de dijk zette. Het plg was dat de toeristische ïnfrastruc- k in het Spaanse binnenland tot voor t nauwelijks iets voorstelde. Met uit- idering van de grote steden was de elaccommodatie pover en waren de ten nog steeds berekend op paard en Jen en niet op wassende stromen van Motoriseerde toeristen. .iproevers en avonturiers, die voor In e t goud wensen deel te nemen aan het rgebakken vakantievertier aan de anse kusten, waren dan ook in feite bij de gewezen op de paradores. Deze ho- nde/injzijn eigendom van de .Spaanse rege- ,en liggen veelal in afgelegen, nauwe- bevolkte streken van het land. Wat staatsherbergen. onderscheidt van :re hotels is het feit dat de meeste in vorig leven paleizen waren of burch- kastelen, vestingen en kloosters, door hebben ze een unieke sfeer, de gast op zijn uitstekende koop toe parador is van alle denkbare mo- e gemakken voorzien - kamers met ngebojia bedden en luxe sanitair, fraaie alen en even fraaie salons - maar comfort is gevat in een entourage r eeuw na eeuw aan gesleuteld is. na een dag zwerven in Carmona ar- :rt en via kronkelende stegen naar )p van de berg gaat, ontstijgt bij het enkomen van de parador 'Alcazar key Don Pedro' automatisch aan de Nadat hij door de metersdikke is gegaan wordt hij eeuwen terug- irpen en voelt hij de aanwezigheid koningen en kurassiers, die in een Doid verleden onder hetzelfde dak der typen vertoefd. Je gebruikt het-avond- en I in een immense ruimte waar je fcsie moeiteloos in elke hoek een dspit onderscheidt met een lang- n rondwentelend zwijn boven het r. En bij het heffen van je glas toast l met e( gedachten met ridders en jonkvrou- van wie je weet dat hun fladderen- il 4) briesten nog steeds heel dicht bij zijn. iacht heeft de hemel inmiddels vak- aig dichtgeteerd als je daarna op een de binnenplaatsen van de vesting JweneWat nadroomt over de gasten die jou te voorgegaan. Je sluit je ogen en hoort lach, een schreeuw in de verte, het tnd geluid van metaal op metaal, idt alsnog een oude vete beslecht een degengevecht? Worden pos- im lansen gebroken om de verloren eer te wreken van de slotvrouwe? Zeker is in elk geval dat het uitzonderlijk goed toeven is op een plaats waar schimmen van voorbije generaties nog steeds een ferme duit in de zak doen. De parador Alcazar Del Rey Don Pedro, een onbetwist paradepaard dat onlangs nog is verrijkt met een fors zwembad op de bergflank, is een ideale uitvalsbasis voor een zwerftocht per trein door An dalusië. Carmona, waarvan het stokoude hart geheel ommuurd is, ligt slechts 33 kilometer ten noorden van Sevilla, waar het eerste perron van het antieke station aan de Plaza de Armas sinds enkele ja ren het vertrekpunt is van de Andalus Express, die zijn reizigers in de stijl van La Belle Epoque op sleeptouw neemt naar Cordoba, Granada, Malaga en Jerez de la Frontera. Deze superluxe trein, die royaal kan wedijveren met de Oriënt Express, is een geducht wapen, waarmee Julian Garcia Valverde, de president van de Spaanse BIJ DE FOTO'S: Boven: De superluxe trein die door Andalusië rijdt kan royaal wedijveren met de Oriënt Express en is een geducht wapen om toeristen naar Spanje te lokken die op zoek zijn naar exclusieve vakantiegenoegens. Onder: De tafels in de mobiele eetzalen zijn feestelijk gedekt met kostbaar linnen, glaswerk van kristal, zilveren bestekken en borden van porselein. FOTO'S: PR Spoorwegmaatschappij RENFE, de klan dizie probeert te verwerven van toeris ten die op zoek zijn naar exclusieve va kantiegenoegens. Wat dat betreft zitten ze in de wagons van zijn Andalus Ex press letterlijk op het duurste fluweel en worden lang. vaak te lang gekoesterde dromen één voor één verzilverd. Julian Garcia Valverde, die kennelijk niet van half werk houdt, heeft namelijk een produkt op de markt gebracht dat niet alleen loopt als een trein, maar dat daarnaast de nostalgie, het onlesbare heimwee naar de goeie ouwe tijd volle dig aan zijn trekken laat komen. Akkoord, een treinfanaat zal hierbij on middellijk aantekenen dat de Andalus Express getrokken wordt door een die sel-loc uit de 333-sene, Model GM-26T, die in 1967 in Valencia gebouwd is. Dat is inderdaad een ontsierende concessie. Valverde is de eerste die dat ruiterlijk toegeeft. Hij had op de kop van zijn feestelijke optocht ook liever een stam pend, sissend, rook en roet uitbrakend moqster gezien. De legendarische Roc ket bijvoorbeeld, die ooit aamborstig door het Engelse heuvelland ploegde. Of de Royal George, de Planet of de Big Boy, stuk voor stuk vervaarlijke nazaten van het gestaalde geesteskind van Geor ge Stephenson, dat in 1825 zijn eerste rit maakte tussen Stockton en Darlington in het Britse Graafschap Durham. Helaas, helaas. Het tijdperk van de stoomlocomotief is in Europa jaren gele den al afgesloten. En alle exemplaren die eens fungeerden als voortrekkers van het spoorwegvervoer, hebben hun laatste tocht gemaakt naar schroothoop en mu sea. Dal is gelukkig niet gebeurd met de wa gons die achter de GM-26T de nasleep vormen van de Andalus Express. Daar is alles bij het oude gebleven en weten de reizigers zich op elke vierkante meter omringd door de relikwieén uit groot moeders tijd. De barwagen, model WR 3582, is een zestig jaar oud pronkjuweel uit Frank rijk. dat in 1985 een tonnen vergende restauratie onderging en zijn oude, weel derige luister volledig heeft teruggekre gen. Deze wagen, die als nieuwe doop naam Giralda ontving, is tijdens de reis een druk beklant café met de zachtkalen- de meester-entertainer Pedro Pirfano als onverbiddelijke trekpleister. Deze zoon van een dirigent bespeelt voor zijn leef tocht de violoncel in het symfonieorkest van Madrid, maar zodra hij in de Spaanse hoofdstad is uitgestreken rept hij zich naar Sevilla en frommelt hij zijn welvaartstors in de barwagen achter een muzikale toverdoos, die door hem op in genieuze wijze is voorgeprogrammeerd. Daardoor beschikt hij niet alleen over het toetsenbord van een vleugel, maar kan hij desgewenst met één druk op een knop de hele muziekhandel ombouwen tot concertorgel of een dof bonkend drumstel. Het instrument speelt ook lustig het complete internationale repertoire door als Pedro geen vinger uitsteekt en met zijn microfoon langs zijn fans kuiert, die zich met snaakse versnaperingen avond vullend hebben verschanst m de fau teuils van glimmend leder. Op die ma nier creëert hij elke avond spelenderwijs een happening die tot ver na midder nacht doorwoedt. Pas in Cordoba, waar de Andalus Ex press voor één nacht en een volle dag wortelschiet langs een van de perrons in het wit gepleisterde station, zet Pirfano zich zelf even buitenspel en staat hij zijn plaats af aan de flamengogroep van Con cha Calero, die de vloer van Giralda on barmhartig beukt met stampende hak ken en zolen. De barwagen is dan voor een handvol minuten een theater op wielen met een piepklein podium, waar onder handgeklap een adembenemende demonstratie in authentieke flamengo- kunst wordt gegeven door de beste dan seressen en dansers van Andalusié. Vanaf de andere perrons, waar reizigers gepakt en gezakt al uren wachten op een lokale boemel waarvan de machinist zo juist weer eens in staking is gegaan, wordt de voorstelling achter de beslagen ruiten van de Andalus Express met ge mengde gevoelens gadegeslagen. De vreugde op dit ondermaanse is zeer on rechtvaardig verdeeld, hoor je ze in de verte denken. En gelijk hebben ze. Dat jij toevallig aan het langste eind hebt ge trokken, kan overigens je volledige in stemming hebben. Waar je ook van harte mee instemt zijn de maaltijdenT die de ietwat morsige obers serveren in het Alhambra-restau- rant (wagon WR 3579 uit 1929, ge bouwd in Frankrijk en in 1941 door de Spaanse spoorwegen overgenomen) en in het aangrenzende Gibralfaro-restau- rant (wagon WR 3395, gebouwd in 1929 in Engeland en daarna door Spaanse schrijnwerkers onberispelijk gerenoveerd in 1985 en 1988). De tafels in deze mobiele eetzalen zijn feestelijk gedekt met kostbaar linnen, glaswerk van kristal, zilveren bestekken en borden van porselein. Nobele Spaan se wijn klokt overvloedig in de roemers, terwijl op zilveren schalen de spijzen worden binnengedragen die de koks in hun krappe keukenwagen hebben ge componeerd. Voor het vakkundig 'uitbuiken' na de maaltijden staat in de Andalus Express de Medina Azahar Games Car ter be schikking. Deze wagon, getooid met het nummer WR 3562 (deze informatie we derom ten gerieve van verstokte treino- fielen) is in 1930 als restauratiewagen ge bouwd in het Spaanse Bilbao en begon in 1985 goklustig aan zijn tweede jeugd. De Medina Azahar is door Spaanse kunstenaars op fabelachtig fraaie wijze gedecoreerd en wedijvert nu in pure schoonheid met buurman Giralda. De keuze is aan de gasten. Wie rust zoekt, met zojuist verworven vrienden een kaartje wil leggen of ontspannen naar films op video wil kijken, prefereert de Medina Azahar, die de allure heeft van een salon in een vijf-sterrenhotel. De plakkers en praters, die zich graag meten met de decibellen van Pirfano, treffen elkaar bij voorkeur even verder op in de barwagen, waar een onvaste hand bij het heffen van een glas niet per se hoeft te duiden op overmatig drank gebruik. Morsen mag in de Andalus Ex press. Bibberen ook. Dat komt immers door de trein. Die verrukkelijke trein, waar ook de onverbeterlijke drinkebroer ruimschoots gedekt wordt door een ge neraal pardon. Uil knappen De Andalus Express wordt gecomple teerd door vier slaapwagons, waarvan al leen de LX 20, in 1929 in Frankrijk ge bouwd. een uitmonstering heeft die je in een luxe trein mag verwachten. In deze wagon knapte Koning George van Enge land jarenlang zijn vorstelijke uilen tij dens vakantietripjes naar de Franse Ri viera en terug naar Londen. De slaap- coupés in de andere wagons hebben ech ter dezelfde benepen afmetingen die worden aangetroffen in alle Europese in ternationale treinen. Verrekte klein dus. En uitsluitend berekend op plat praten en schol eten. Verrassend ruim en doelmatig daarente gen zijn de sanitaire voorzieningen in de twee douchewagons (DD 8184 en DD 8136) waar een klein, maar getraind le ger van badmannen voortdurend bezig is de sporen van vorige gebruikers te eli mineren. Elke reiziger in de Andalus Ex press heeft de beschikking over een witte badjas en bijpassende muilen (jas in bruikleen, muilen mogen desgewenst worden meegenomen als souvenir). Door deze uniforme kleding wordt in de ochtenduren de indruk gewekt dat een nog niet gesignaleerde, gemengde sekte zich in processie door het gangpad van de Andalus Express naar het koorgebed spoedt. De Andalus Express - laat dat duidelijk zijn - biedt een ideale en exclusieve ge legenheid kennis te maken met het zui den van Spanje. Sevilla, Cordoba, Gra nada, Malaga en Jerez de la Frontera worden de reiziger op een kostelijk pre senteerblad aangereikt. De trein brengt je na een rit van enkele uren tot in het hart van een stad. En daar begint dan gelijk een ontdekkingstocht naar kathe dralen en kastelen, paleizen, parken en wijken volgestouwd met monumenten. De vliegende haast die zo kenmerkend is voor het fenomeen sight-seeing heeft bij deze begeleide zwerftochten plaatsge maakt voor een bedachtzaam tempo, dat weldadig aandoet. En als de uitmunten de gids afscheid heeft genomen heb je nog steeds uren genoeg over voor privé verkennningen. Op het statiën staat daarna je hotel ge reed voor de volgende sprong naar een horizon met talloze, nieuwe verrassin gen. Want dat zijn artikelen waar Anda lusié in grossiert. LEO THURING CeidócSouAont1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 33