„Kerk moet risico's durven nemen Zo lek als een riolering finale ZATERDAG 20 JANUARI 1990 PAGINA 27 Onder onze voeten wordt dagelijks duizenden kubieke meters afvalwa ter door veertig- a vijftigduizend ki lometer rioleringsbuizen afgevoerd. Dat lijkt probleemloos te gaan, maar een tiende van het totale lei dingnet is in een slechte tot zeer slechte conditie, terwijl een derde als matig kan worden omschreven. Lekkende buizen zijn eerder regel dan uitzondering. Jarenlang hebben politici verzuimd aan dacht te besteden aan de oude riolering en werd alleen de 'eerste-hulpploeg' uit gestuurd als het wegdek plotsklaps weg zakte of buizen verstopt raakten. Inmid dels is de alarmbel geluid en maken di verse gemeenten zich op om de riolen in verhoogd tempo te renoveren. In de voorlichtingsfolder van de ge meente Den Haag staat het zwart op wit: „Steeds vaker blijkt dat er wat mis is met de riolering". Niet verwonderlijk want meer dan de helft van het Haagse rioolnet is aangelegd tussen 1880 en 1925; ruim 600 kilometer leiding van rond de eeuwwisseling. Maar dat is niet het enige probleem dat in de grond zit, want in de jaren na de Tweede Wereld oorlog is de riolering op onzorgvuldige wijze uitgebreid. Een probleem dat zich in meer steden voordoet. Het Amersfoortse ingenieursbureau DHV heeft verschillende onderzoeken verricht naar de toestand van Neerlands riool. Een deskundige van dat bureau kent de toestand waarin de naoorlogse bouwwerken zich bevinden. „De slechte techniek die in het verleden gebruikt is om de buizen aan elkaar te verbinden, heeft in de loop der jaren geleid tot lek kages op de naden. Op die plaatsen is zand ingespoeld en zijn wortels van bo men naar binnen gegroeid, waardoor verstoppingen en afzettingen zijn ont staan. Daarin treden chemische reacties op - onder meer ontstaat zwavelzuur - die het beton aantasten. Een factor die de chemische processen versnelt, is de temperatuur van het afvalwater. De af gelopen decennia is dat enkele graden warmer geworden, waardoor bacteriën die de reacties veroorzaken, beter gedij en". Toch is dat niet de enige oorzaak van de slechte toestand waarin het naoorloogse riool zich bevindt. Ook de toenemende verkeersbelasting heeft geleid tot breu ken en lekken in de riolering. Rubberwieltjes Sinds enkele jaren wordt de riolering in veel steden geïnspecteerd met behulp van videocamera's die op rubberwieltjes zijn gemonteerd en door de buizen heen rijden. Boven de grond worden de wan den stukje voor stukje op beeldschermen onderzocht en kan precies worden be paald waar de slechte stukken zich be vinden. Ook in Den Haag is die methode gehan teerd en hebben ambtenaren het rioolnet "in kaart gebracht'. Chef riolering van de Haagse gemeentewerken, C.A. Doedens, weet dat hij het beheer heeft over een kwalitatief niet best stelsel. „Kijk, als je een leiding al slecht noemt als die lekt dan is het Haagse riool er slecht aan toe. Op een heleboel plaatsen is de zaak ge woon lek. Maar ik geef pas de kwalifica tie slecht als de buis is ingestort of als die sterk is aangetast". Op basis van de rapportage is bepaald dat de restauratie van de Haagse riole ring in een veel hoger tempo moet wor den aangepakt dan tot nu toe het geval was. Tot voor kort werd slechts drie ki lometer leiding per jaar vernieuwd, maar met dat tempo zou een stuk pijp dat nu de grond ingaat, pas in het jaar 2340 voor vervanging in aanmerking komen. En dat terwijl de deskundigen weten dat de gemiddelde levensduur van rioolbui zen zeventig jaar bedraagt. Het gemeen tebestuur heeft daarom besloten het tempo op te schroeven naar vijftien kilo meter per jaar. Een kostbaar besluit dat de Hagenaars ook niet ongemerkt pas seert, want de komende vier jaar wordt het rioolrecht voor een huishouden ver hoogd van 44 gulden per jaar naar 144 gulden in 1993. Een stijging van meer dan tweehonderd procent. Als pleister op de wonde vermeldt de folder dat an dere grote steden als Rotterdam en Utrecht nu al meer dan 180 gulden rioolrecht per huishouden innen. Niet in alle gemeenten is de riolering er zo beroerd aan toe als in de Residentie. Onderzoek door het Amersfoortse inge nieursbureau DHV leert dat het vooral de grotere steden zijn die te kampen hebben met problemen. Kleine steden en dorpen hebben vaak in de jaren zestig en zeventig hun riolering aangelegd en hun systeem is meestal wel in orde. Toch hebben niet alle grotere steden op het onvermijdelijke gewacht. Door di verse oorzaken hebben bijvoorbeeld Lei den en Schiedam vroegtijdig het pro bleem opgepakt en ligt hun rioolnet er relatief goed bij. De gemeente Leiden heeft de afgelopen twintig jaar veel energie gestoken in de renovatie van het rioolnet. Van het 260 kilometerlange tracé is 160 kilometer in die periode aangelegd of gerenoveerd. Toch zijn ambtenaren druk doende de laatste hand te leggen aan een nota waar in wordt voorgesteld het tempo te ver hogen naar twee kilometer per jaar tegen vijfhonderd meter nu. Want ook in Lei den lekt de naoorlogse riolering op heel wat plaatsen door. Kous En dan rest de vraag hoe de oude riole ring het best kan worden opgeknapt. Een heel nieuw aangelegd buizensysteem heeft bij de deskundigen de voorkeur, maar het schrikbeeld van wekenlang opengebroken straten heeft tot een in ventieve oplossing geleid. Het voormali ge Dclftse bedrijf Zegwaard kwam enke le jaren geleden met een kunststof 'kous' die op een bepaald punt in de buis wordt gebracht en door middel van wa ter tegen de wand wordt aangedrukt. Door het water een etmaal lang op ne gentig graden te houden ontstaat een harde kunststoflaag die zich aan de oude rioolbuis hecht. Hoe lang die laag het houdt, is nog maar de vraag. De deskun dige van het ingenieursbureau DHV is sceptisch over de genoemde termijn van zestig a zeventig jaar. „Ik zou dat graag willen meemaken, maar in het buiten land is door onderzoek al aangetoond dat de aantasting onder die laag gewoon doorgaat". Ook de Haagse chef riolering zet vraag tekens bij de kwaliteit van diverse tech nieken, die uitgaan van het aanbrengen van een nieuwe buis in de oude. „Het is nog onduidelijk hoe lang die oplossingen mee zullen gaan, omdat ze nog maar en kele jaren worden toegepast. Maar je moet ook afwegen wat het maatschappe lijk en financieel kost om een hele straat open te breken. Daarom kan het soms aantrekkelijker zijn met de koustechniek te werken, ondanks dat je niet precies weet hoe lang die oplossing het zal hou den". LUCAS BOLSIUS Mgr. Jacques Gaillot: dik knipselboek. FOTO: PERS UNIE MGR. JACQUES GAILLOT, BISSCHOP VAN EVREUX ARIJS - „Zet me niet op de randstapel", vraagt monseigneur icques Gaillot, het enfant terrible voeder de Franse bisschoppen, wan- halèer schrijfblokken en cassettere- i enjrders worden opgeborgen. Hij ïperjmlacht met vertrouwen. Na min 3 off meer onder curatele te zijn ge- 1hétfld door Rome en door kardinaal kele pert Decourtray, voorzitter van de Lyonese bisschoppenconferen- doï, is het de eerste keer dat de veel- d|sproken bisschop van Evreux pa|eer journalisten te woord staat. De ioewel hij voorzichtiger lijkt te zijn ge- "uurpden in zijn uitlatingen is de bood- 5. Mf/zap dezelfde gebleven: de rooms-ka- ;s. Nplieke kerk moet dichter bij de samen- tweëing staan; niet slechts in woord, maar i rusoral in daad opkomen voor de zwak- moin en 'gedeukten van het leven'. Kort- halfh, de kerk moet zich engageren en risi- ch kfs durven nemen. ve bevinden ons momenteel in een onpcycloon. De inspirerende wind van jchteit Tweede Vaticaans Concilie waait al dat hg niet meer. In heel Europa lijdt de lelijkitholieke kerk onder regressie, onder de i befugkeer naar het oude. Ik vind dat heel t neg'. gr. Jacques Gaillot (54) zal altijd het fediatieke buitenbeentje blijven van n behoudend en schuchter episcopaat, nbargo's van hogerhand hebben daar tinig aan kunnen veranderen. In de !blik (stelling van een fictief bisschoppenelf- ntal zou hij ongetwijfeld een, geïsoleerde, 'ebeu^buitenplaats hebben gekregen. 'en fljids hij acht jaar geleden tot bisschop dj-jJn de Normandische stad Evreux je V(p.000 inwoners) werd benoejnd heeft ïitgesf'"01 herhaaldelijk de pers' gehaald, uur pwelijks was hem het bisschopskruis >p herhangen of hij was middelpunt van een polemiek omdat hij een dienstweige raar bijstond toen hij voor de rechter moest verschijnen. Daarna keerde hij zich tegen de Franse kernmacht terwijl de andere bisschoppen die toelaatbaar vonden. Rode bisschop De 'rode bisschop' deed in 1984 van zich spreken door thuis te blijven tijdens de massademonstraties van katholieken in Parijs tegen regeringsplannen voor ge lijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Drie jaar later ijverde hij, sa men met de communistische partij, voor de vrijlating van de Franse ontwikke lingswerker Pierre Andreman, die in Zuid'-Afrika tot gevangenisstraf was ver oordeeld wegens steun aan het ANC. De erkende anti-apartheids- en pro-Pale stijnse bisschop van Evreux kwam daar na nog in het nieuws vanwege zijn strijd tegen de ideeën van Jean-Marie Le Pen, het pleidooi voor gehuwde priesters, de acceptatie van abortus, alsook de verde diging van de in Frankrijk zeer omstre den film van Martin Scorsese 'The last temptation of Christ', die aanhangers van de conservatieve aartsbisschop Le- febvre ertoe zou aanzetten bioscopen in brand te steken. Geen provocateur Om aids te voorkomen is het gebruik van condooms toelaatbaar, verklaarde Gaillot vorig jaar in geruchtmakende in terviews in het homoblad 'Gay Pied' en in 'Lui', een blad dat is gespecialiseerd in naakte vrouwen. Zijn initiatief om via minitel - dat berucht is wegens computerseks - het Evangelie te ver breiden werd verboden door de vorige voorzitter van de bisschoppenconferen- ■i het probleem overzichtelijk te houden wordt een slechte rioleringsbuis in Den Haag slecht genoemd als hij echt is ingestort of zwaar is aangetast. die tot Jezus zijn gekomen hebben van Hem altijd een toekomstperspectief ge kregen, hoe ernstig ook hun fouten wa ren. Het echtscheidingsprobleem is een belangrijke pastorale kwestie geworden. Sommige katholieken hebben helaas het gevoel tegen een muur te lopen. Ze zeg gen dat de kerk geen hart heeft. Ik denk dat onze kerk juist erbarmen en liefde moet tonen tegenover al degenen die een beroep op haar doen". Broederlijk Gaillots relatie met Rome is er de laatste jaren niet beter op geworden. De paus ontliep de recalcitrante bisschop toen deze hem om een audiëntie vroeg. Veel steun van zijn Franse collega's heeft Gaillot in die periode niet gekregen. „Wij bisschoppen zijn meer gewend broederlijk dan solidair te zijn", vindt hij. Tijdens de vergadering van de Fran se bisschoppenconferentie in Lourdes, anderhalf jaar geleden, heerste volgens hem een erg broederlijke sfeer, maar ontbrak de solidariteit toen het er op aankwam. Bijvoorbeeld toen Gaillot - vanwege het grote tekort aan roepin gen - opnieuw voorstelde priesters te la ten huwen en getrouwde mannen tot het priesterambt toe te laten. Hoewel een opinieonderzoek van het Franse katho lieke dagblad 'La Croix' uitwees dat 55 procent van de Franse katholieken voor getrouwde priesters is wenste de confe rentie de hoogst actuele kwestie (het Franse priesterbestand is de laatste der tig jaar met 12.000 teruggelopen tot 28.000 priesters) niet uit te werken. „Het eerste waar ik naar kijk is de be hoefte van de parochie", houdt Gaillot vol. „Je kunt je afvragen of het celibaat daarom niet herzien moet worden. Wat iedereen aangaat moet door iedereen be discussieerd worden. Wat mij betreft is alles mogelijk. Het is niet tegen de disci pline van de kerk om nieuwe vragen te stellen. Het volk van God moet zijn stem hebben. Voor de vitaliteit van de kerk is het van belang te weten wat voor priester we nodig hebben; een getrouwde man, een getrouwde vrouw Ik heb niet de pretentie om de oplossing te clai men, maar esn debat is nodig. Zoiets moet juist gestimuleerd worden vanuit het bisdom zelf. Onze gemeenschappelij ke solidariteit in het geloof verhindert niet dat er verschillende gevoeligheden kunnen bestaan. Bij maatschappelijke kwesties is dat zelfs normaal. Op alle ni veaus zou de verstandhouding onder ka tholieken zoveel verbeterd kunnen wor den. Ik vind het jammer als ik via een omweg moet horen hoe een collega over bepaalde zaken denkt, of dat ik naar zijn mening slechts kan gissen". Volgens Gaillot hebben de progressieve re bisschoppen nauwelijks contact met elkaar. „Het ontbreekt op Europees ni veau helemaal aan uitwisselingen. Ik had gedacht dat er van tijd tot tijd een grote vergadering van alle bisschoppen kon komen, zoals in Latijns-Amerika wel gebeurt. Het zou heel interessant zijn wanneer de Europese bisschoppen eens in de vijf jaar konden debatteren over belangrijke maatschappelijke pro blemen. Over mijn voorstel is destijds gesproken in Lourdes, maar het heeft geen vervolg gekregen". Hij wacht even cn zegt dan op schijnbaar naieve toon: „Ik ben door het episcopaat nog nooit afgevaardigd om naar andere landen te gaan". In Evreux heeft Gaillot gekozen voor een 'actieve' synode. Alles acht hij be spreekbaar op regelmatige vergaderingen met met de parochie-afgevaardigden. „Een bisschop moet leven met het kerk volk en met de niet-gelovigen. Persoon lijk denk ik dat de kerk niet dient voor het comfort van de christenen. Een kriti sche geest is iets positiefs, in elke institu tie", vat hij zijn overtuiging samen. Ambulances De recente ontwikkelingen in Oost-Eu ropa vervullen ook de als 'rood' gecata logiseerde mgr. Gaillot met vreugde. Maar waar de kardinalen Decourtray en Lustiger (van Parijs) in interviews in Le Monde unaniem en resoluut waren in hun veroordelingen, daar tracht de bis schop van Evreux te nuanceren. „Ik heb altijd gezegd dat het katholieke geloof en de marxistische ideologie onverenigbaar zijn. Maar men moet de ideologie van de mensen kunnen onderscheiden. Ik denk dat de omstandigheden niet oproe pen tot anticommunisme. Je schiet niet op een ambulance en in die zin betreur ik het dat de bisschoppen er nu zo over praten. Ik vind dat ook de kerk moet er kennen dat zij fouten heeft gemaakt. De kerk is niet onfeilbaar. Je mag best kri tiek hebben op de houding van de ka tholieke kerk, bijvoorbeeld ten aanzien van de jodenvervolging". Het leidt tot een onvermijdelijke vraag over de politieke en diplomatieke status van het Vaticaan, dat momenteel bezig is relaties aan te knopen met staten die feitelijk nog steeds communistisch zijn. Gaillot: „Ik hoop dat er iets meer Evan gelie en iets minder diplomatie zal zijn in de manier waarop Rome handelt. Ik spreek weieens de wens uit dat de paus de wereld kan rondreizen zonder dat voor hem de rode loper hoeft te worden uitgerold, zoals voor een staatshoofd. Men zegt me dan dat het juridisch heel belangrijk is dat hij staatshoofd is. Ik vraag het me af, zonder het antwoord te weten. Maar misschien droom ik een beetje". „Ik begrijp dat Rome spreekt in naam van een universele kerk en trouw en eer baarheid verlangt. Dat zijn bakens die iederen moet kunnen zien. Alleen ga ik zelf vaak aan de kant staan van mensen die ik de 'gedeukten van het leven' noem, mensen die in moeilijke omstan digheden verkeren. Drugsverslaafden, aidspatiënten, maar ook werklozen, ge scheiden en 'verloren' mensen. Hun ont reddering heeft voor mij voorrang op de principes en eisen van de universele kerk. Ik denk dat je nooit iemand in de steek mag laten". De bisschop vertelt dat hij tijdens zijn treinreizen naar Parijs vaak vragen krijgt van katholieken die nauwelijks meer naar de kerk gaan. „Vanochtend werd ik aangeschoten door een man die in de kerk wilde hertrouwen. Hij zei dat het heel belangrijk voor hem was. Omdat hij binnenkort in Evreux zou gaan wonen, heb ik hem verwezen naar zijn aanstaan de parochiepriester. Persoonlijk denk ik dat het goed is dat er aan het begin van een nieuwe levensetappe een ontvangst in de kerk is, dat er samen gebeden wordt in plaats van dat iemand langs de kant van de weg blijft staan. Al degenen tie, maar later wel overgenomen door kardinaal Decourtray. Zijn knipselboek puilt onderhand uit. Monseigneur Gaillot is in de Franse en internationale media misschien meer aan het woord geweest dan alle andere bisschoppen bij elkaar, uitgezonderd die van Rome. Toch weigert hij door te gaan voor een provocateur. „Ik probeer slechts, en met anderen, een discipel van het Evangelie t^ zijn. Ik voel dat het gemaakt is om mensen tege moet te treden in hun alledaagse leven. Het doet me pijn dat er nogal wat men sen zijn die menen dat ze veroordeeld of beschuldigd worden door de standpun ten van de kerk". '£eiclóe Sou/uwt'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27