loupépolder trage ïhandeling e £cicbche Gou^omt Filmstunt levert gevangenisstraf op VVD: Eenrichtingsverkeer in Dorpsstraat Nieuwkoop Noordwijker noemt agenten fascist Fusie Oranje Groen en ZLC wordt eind februari beslist teN OMGEVING £eidóc6ouMUit ZATERDAG 20 JANUARI 1990 PAGINA 17 tie zoekt ênt van ikenbos HENDAM De politie van jndam zoekt een 42-jarige pa in psychiatrisch ziekenhuis pos in Leidschendam. De ugelopen zondag om elf uur ben uit Schakenbos en sinds- hrloos. Voor zijn leven wordt i. Het gaat om een patiënt [lengte van 1,80 meter, nor- jtuur. kort donkerblond haar, [of snor. De man is netjes ge- lauwe jas en broek, bruine i, geruite sjaal en pet. Wie de jrische patiënt heeft gezien ferzocht de politie te bellen, 09304. Bouw gemeentehuis Voorhout van start VOORHOUT De bouw van het nieuwe gemeen tehuis van Voorhout gaat op vrijdag 26 januari van start. Locoburgemeester D. IJdo slaat 's middags om vier uur de eerste paal op het bouwterrein aan de Jacoba van Beierenweg. Onderzoek baggeruit Oegstgeesterkanaal OEGSTGEEST/RIJNSBURG/KATWIJK Het Hoogheemraadschap van Rijnland neemt momen teel monsters van bagger uit het Oegstgeesterka naal. Vooruitlopend op baggerwerkzaamheden wordt gekeken of het slib uit het kanaal wel schoon is. Afhankelijk van deze uitslag wordt be paald wanneer het kanaal wordt uitgebaggerd. Dat is nodig omdat het kanaal niet diep genoeg is. P. van der Kroft (7 6) overleden ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Me- vrouw P. van der Kroft-Humme (76) uit Zoeterwoude-Rijndijk is donder dagavond na een slopende ziekte in het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp overleden. Mevrouw Van der Kroft, die weduwe was, is de bezie lende kracht geweest achter de be- jaardensociëteit Meerburg. Achttien jaar lang heeft zij als gastvrouw haar beste krachten gegeven voor de be- ja&rdensoos, die twintig jaar bestaat. Haar goedheid, tact en liefde voor de medemens worden algemeen ge roemd. Mevrouw Van der Kroft wordt dinsdag op het kerkhof van de Meerburg-parochie aan de Hoge Rijn dijk begraven. De Heilige Mis begint om elf uur. Uitbreiding veiling CNB LISSE De Lissese bloembol lenveiling CNB wil uitbreiden. Daarvoor moet een strook grond tussen de bestaande hallen en de Gladiolenstraat worden bebouwd. Op dit terrein worden op mo menteel auto's geparkeerd van een garagebedrijf. Óm bebouwing mogelijk te maken, moet het be stemmingsplan Meerzicht wor den aangepast. Lisse wil hier wel medewerking aan verlenen om dat vergroting van het bedrijf niet leidt tot extra overlast voor de omgeving. De plannen wor den donderdag besproken tijdens een extra vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Aanvang kwart over zeven. DEN HAAG/NOORD- WIJK Een door een groep discotheekbezoe kers in Noord wijk uitge voerde filmstunt heeft voor een van de betrok kenen, een 23-jarige in woner van Voorhout, gis teren bij de Haagse recht bank een gevangenisstraf van één week opgele verd. De man had op 17 december, ruim een jaar geleden, samen met anderen een auto van een inwoonster van Noordwijk af gepakt en er een wildemans- rit mee uitgevoerd. Aan het eind van de tocht reed het voertuig tegen een muur na dat de jongeren er op specta culaire wijze uit waren ge sprongen. „Het leek me een goede sensatie", verklaarde de bestuurder achteraf tegenover de politie. Alvorens in actie te komen, had de groep een for se hoeveelheid alcohol genut tigd in een discotheek aan de Koningin Wilhelminaboule- vard in Noordwijk. Een 21-jarige Noordwijker werd vrijgesproken van zijn vermeend aandeel in de affai re. Hij had wel in de auto ge zeten. was er ook op het laat ste moment uitgesprongen, maar het was volgens de rechter onduidelijk of hij als een initiatiefnemer gezien kon worden. De auto was een Lada, waar volgens de eigenaar voor 8500 gulden schade aan was nadat de groep er mee weg was ge weest. De officier van justitie eiste in de zaak tegen de in woner van Voorhout een ge vangenisstraf van 3 weken. In de andere zaak was hij het eens met de rechter dat de man vrijgesproken diende te worden. IEENTE WIST NIETS VAN DIOXINE na van de golfbaan N AAN DEN - De gemeente Al- pnaangenaam ver- ior de berichten mogelijke aanwe- eft [van dioxine in de vuilnisbelt in ipépolder in Al- Vethouder W. De (ilieu) was tot een bor kerst niet van 1,op de hoogte dat jvincie Zuid-Hol- reekcommissie en rscomité rekening met de aanwezig- (n de kankerver- de stof. Het tot nu richte bodem- en lutoiteronderzoek was evel niet op gericht. dracht van het bewo- ?n p3é en de gemeente lonqje contra-expertise P in Delft heeft de heid van dioxine op rtr*. foto: wim van noort Boringen op de golfbaan Coupé polder de belt niet aangetoond. Er zijn echter sterke aanwijzin gen dat de stof zich daar wel bevindt. Wethouder De Jong maakte gisteravond de resultaten van het onderzoek bekend. Hij deed dit een week eerder dan de bedoeling was, omdat gis terochtend bekend werd dat bierbrouwer Heineken uit Zoeterwoude in het verleden dioxinehoudend afvalzand zou hebben gestort. Een woord voerder van de provincie wei gert het bericht te bevestigen. „Stel dat het onderzoek de aanwezigheid van dioxine aantoont," dan wil dat nog geenszins zeggen dat dit ook inderdaad afkomstig is van Heineken". Evenals De Jong wil de provincie met het on derzoek „elke discussie over de eventuele aanwezigheid van dioxine wegnemen, van wege de geladenheid van het onderwerp". Volgens de provincie stortte de brouwerij destijds filterzand dat bij de produktie van bier gebruikt was. Experts sloten toentertijd de aanwezigheid van dioxines uit. „Ook uit lite ratuurstudie over het gebruik van dit filterzand kan geen be vestiging van de aanwezigheid van dioxines worden gevon den", aldus De Jong gister avond. Heineken zegt vooral slib af komstig van het bierproces te hebben gestort. Het bedrijf kan zich vooralsnog niet voor stellen dat deze afvalladingen, ook al zijn zij afkomstig van vroegere produktieprocessen, ooit schadelijke stoffen hebben bevat. Woordvoerster Schoon- veld: „We zijn in 1976 in Zoe terwoude begonnen en waren toen de allermodernste brou werij van Europa en ook al heel milieubewust. We werken altijd heel natuurlijk en ont zettend ambachtelijk. Het kèn gewoon niet." Aandacht Volgens de voorzitter van de Stichting Samenwerkende Streekcommissies, C. van Laar, werd de kwestie al eind maart 1988 bij de provincie en ook bij justitie onder de aan dacht gebracht. De stichting had volgens eigen zeggen be trouwbare tips over stortingen door Heineken, nu zo'n tien jaar geleden. Het zijn'volgens Van Laar ook alleen die vroe gere afvalladingen die moge lijk dioxine bevatten. „Het produktieproces is veranderd en nu goed." De eerste waarschuwing van de stichting leverde niets op, aldus Van Laar. Naar nu blijkt komt dat mede door een com municatiefout. Volgens Van Laar heeft de Zuid-Hollandse gedeputeerde voor milieu. J. van der Vlist, verzuimd wet houder De Jong van Alphen in te lichten. Op aandrang van Justitie is verder niet openlijk over de kans op dioxineveron treiniging gesproken, ook niet binnen de projectgroep die zich met de Coupépolder bezig hield. Dat wekte bij het bewo nerscomité ten onrechte de ge dachte dat de provincie de zaak in de doofpot probeerde te stoppen. Om die reden werd vorig jaar de chemiewinkel van de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam ingeschakeld. De bevindingen van de chemie winkel zijn volgens Van Laar aanleiding voor de provincie om alsnog onderzoek te laten verrichten. Een woordvoerder van de chemiewinkel zei giste ren dat de kans op dioxine in de belt in ieder geval theore tisch mogelijk is. Maatregelen Volgens J. Gramsma van het bewonerscomité bewijzen de afwijkende conclusies van de chemiewinkel en TNO in ie der geval dat elke uitslag van onderzoekingen voor discussie vatbaar is. De onderzoeken die tot dusverre op de belt zijn verricht bieden zeker geen ge degen basis voor sanerings- en foto: wim van noort beheersmaatregelen, aldus J. Gramsma. Volgens TNO kan op grond van de huidige resul taten een aantasting van het grondwater niet worden uitge sloten. Gramsma wil dat er zo snel mogelijk maatregelen worden getroffen om een ver dere verspreiding van de ver ontreiniging uit te sluiten. „Dus niet opnieuw een lang durig onderzoek". Van Laar stemt wel .in met het nieuwe onderzoek. „Beter straks een goed besluit over de sanering dan nu een halve maatregel op grond van incomplete infor matie". Een snelle sanering verwacht zij niet: „Dat duurt zeker nog drie jaar. De over heid is bijzonder traag in dit soort zaken. Bovendien wordt er vooral getoetst op het risico voor de volksgezondheid. Het milieuaspect scoort veel lager. In tegenstelling tot soortgelijke gevallen in andere gemeenten wonen er in de Coupépolder geen mensen op de vervuilde grond". Onder redactie van Ton Pieters 3) oma' «•firma elint f e uiti 1 -n pj ka) Iking tksers I en riten en liten. In |d tol fma zijn nadii Dnen, Uders, fs enz. am Dit Haag p lezen eidsche eme Lïan /oldl Et was i voor jbe oëet, Bdour": „Uit Dollarland een nieuw geluid, Hoe kunnen ze 't verzinnen; Daar huurt een firma boksers uit En loopen daarmee binnen. Ze zijn te huur per dag en uur Van pluim- tot zwaargewichten, De zwaardere zijn nogal duur, Goedkooper zijn de lichten. De firma stuurt portretten rond, Vermeldend als reclame: Van tachtig tot tweehonderd pond.' En publiceert hun namen. De orders stroomen uit het land Van alle kanten binnen, Zoo kan tenslotte ied're klant Het boksfeest gaan beginnen. De club „Knock out", die vraagt er een, Die negentig pond zwaar is; Daar er dan voor de leden geen Of minimum gevaar is. Men haalt er een uit 't magazijn Vlak naast de honderd ponden; Men pakt hem in en met den trein Wordt deze dan verzonden. De een is vrachtgoed, goed verpakt, De ander gaat „expresse". Zij zijn verzegeld en „verlakt" En gaan soms met z'n zessen. Maar als dan het vervoer mislukt Door schade aan die heeren, Dan mag de klant het boksproduct Per omgaand retourneeren. En is de wedstrijd weer gedaan In tien of vijftien ronden, Dan wordt direct de bokser aan De firma teruggezonden. Men zendt hem, schoon hij heldenmoed Aan reuzenkrachten paarde, Nu niet als een „goed", Maar „monster zonder waarde". In die dagen bereikte de Leidse gemeenteraad een adres van de volgende in houd: „Nogmaals neemt on- dergeteekende (L.Th.Harte- veld, T.P.) de vrijmoedigheid Leiden heerscht en waaraan toch zoo spoedig mogelijk een einde gemaakt dient te wor den. Het is nl. de onhoudbare toestand, welke veroorzaakt wordt door den geweldigen stank dien de Levendaal- gracht verspreidt. Het is een drijvende vuilnisbelt, opbor relend stinkend modderwa ter, wat de algemeene gezondheidstoestand van de bewoners in gevaar brengt. Door demping van dien mod derpoel of open riool zou er een verkeersweg ontstaan welke de nauwe Hoogewoerd geweldig zou ontlasten voor het verkeer, daar ongeluk ken aan de orde van den dag zijn. Beleefd neemt onderge-* teekende dan ook de vrij heid, een beroep te doen op onze volksvertegenwoordi gers om aan een kwaad dat dagelijks meer en meer de le vensvreugde vergalt van tal van nijvere inwoners der stad Leiden, een einde te ma ken door demping van het Levendaal". Vanuit Leuven werd bericht: „Tijdens een H.Mis, na de jongste vergadering van den KOOS SPEENHOFF: Hier met zijn vrouw Cecerine (Cees), in een scène uit het „beruchte tooneelspel „Het vrij tooneel in duizend vrezen". F0T0. sp Bond van het H.Hart, in de St.Pieterskerk te Leuven ge celebreerd, werd een geeste lijk lied gezongen waarin ook het woord „Vlaanderen" voorkwam. Juist toen het koor aan dit woord kwam stond een bekend franskiljon op en riep luidkeels, dat het door de kerk galmde: ,j Vive la Belgique"! Dit indident bracht heel wat opschudding teweeg en het scheeldAv wei nig of, na afloop van den kerkdienst, werden franskil jons en Vlamingen handge meen". „Een imker te Aarle-Rixtel constateerde de laatste dagen, dat zijn bijen reeds druk uit vlogen en honing haalden van de hazelnoot bloem. welke door het zachte weer reeds bloeit. Bij onderzoek bleek den bieman, dat er reeds tamelijk veel broed in zijn korven en kasten zat, hetgeen in het hartje van de winter haast ongelooflijk werd geacht. Te Erp werd door een landbouwer het nest van een „blauwlegger- tjemet drie eitjes gevon den". Uit Zevenhoven: „De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft de kapitale som van...twee gul den opgebracht". Weer zo'n gezellige adverten tie van Heck's lunchroom (bij „Heek", zei men gewoon), Stationsweg, Leiden. „Speen- hoff is zeker wel een van de populairste „Rotterdamme- rikken", zooals hij zelf de Maasstadbewoners zoo gaar ne noemt. Meer dan een kwart-eeuw geleden deed hij daar zijn eerste entrée op de planken en van meet af aan heeft zwartgejaste Oome Koos met zijn onafscheidelij ke guitaar door zijn leuke, rake liedjes de harten weten te veroveren. Hij is nog steeds de dichter-zanger bij uitnemendheid en Woens dagavond a.s. is er nu een speciale Speenhoff-avond in Heck's Lunchroom, waar de Panatrope vele goede num mers van Koos, Cees en Koos jr. ten gehore zal brengen. Bovendien verscheidene lied jes van andere populaire Ne derlanders, terwijl het be kende solisten-trio zooals steeds z'n beste beentje voor zet. Om dus in Speenhoff's trant te blijven: Mede-Neder- landelingen, Woensdagavond 22 Jan. allemaal naar Heck's!" NIEUWKOOP De Dorpsstraat ter hoogte van het Reghthuysplein in Nieuwkoop moet eenrich tingsverkeer krijgen. Dat is nodig om de chaotische verkeerssituaties op zater dag in de toekomst uit te bannen. Dat stelde secretaris L. Has- sink gistermiddag tijdens de presentatie van het verkie zingsprogramma van de Nieuwkoopse VVD. Het pro gramma werd gistermiddag bekend gemaakt in Het Pias huis in Noorden. De liberalen willen voorts dat het de uit- brediing van het winkelbe stand past binnen de schaal van het dorp. Wat de huisves ting van de bevolkingbetreft wil de VVD de 'multifunctio nele' woning in Nieuwkoop introduceren. Dit type woning is in principe geschikt voor een normaal gezin, maar als bijvoorbeeld de kinderen de deur uit zijn en de ruimte te groot wordt, dan kan de wo ning worden opgedeeld in twee eenheden. „Wij zijn niet bang voor veranderingen", verwees Hassink naar de te rughoudendheid van de Nieuwkoopse bevolking jegens maatschappelijke vernieuwin gen. De liberalen willen ook dat er een onderzoek komt naar de wijze waarop de inwoners van het dorp tegen het gemeente bestuur aankijken. Verder wil de partij haast maken met de concentratie van de industriële bedrijvigheid op het industrie terrein. De bestaande bedrij ven aan het Zuideinde en de Dorpsstraat moeten zo snel mogelijk verhuizen. Voor waarde is wel dat het indus- trieterein indien nodig wordt uitgebreid. DEN HAAG/NOORD WIJK - De zaak tegen een 42-jarige inwoner van Noordwijkerhout is vrij dag door de Haagse poli tierechter mr. S. Mellema aangehouden. Mellema wil de Noordwijkse agen ten die het proces-verbaal in de zaak tegen de Noordwijkerhouter heb ben opgemaakt, persoon lijk horen. De man uit Noordwijkerhout wordt verdacht van belediging van ambtenaren in func tie. Dat zou zijn gebeurd op 22 juni vorig jaar. De man parkeerde zijn auto ergens in Noordwijk waar dat niet mocht. Hij werd daarop gewezen door enkele agenten, die tevens een par keerbon uitschreven. Daarop zou de verdachte zich te bui ten zijn gegaan aan beledigen de taal „Ik als journalist zal jullie slopen, stelletje fascisten. Wie denken jullie wel dat jul lie zijn. Ik verdien tien keer zo veel als jullie klootzakken. Moet je hem daar nu eens zien staan, die vuile gore nazi, met zijn vingers tussen zijn broek riem." De verdachte ontkent dat hij dergelijke taal heeft gebezigd. Volgens hem is het proces-ver baal van de politie onjuist. Zijn advocaat mr. N. Oostenbroek wees de rechter op een artikel in een plaatselijke krant, waarin het geschil tussen de man en de politie beschreven stond. De journalist noteerde dat de politievoorlichter hem had verteld dat iemand agen ten had uitgescholden voor on der meer „pooiers en flik kers". Deze woorden komen echter niet in het proces-ver baal voor. Mede omdat het proces-verbaal dat naar de of ficier van justitie werd gezon den een maand na de gebeur tenis is opgemaakt, sprak de advocaat het vermoeden uit dat de agepten de zaken niet geheel juist hebben weergege ven. De rechter wil de zaak eerst verder uitdiepen door het horen van de betrokken agenten voordat hij een oor deel velt. Officier van justitie D. van den Broek eiste een boete van 2500 gulden. LEIDEN Alleen de le den van de voétbalvereni- gingen Oranje Groen en ZLC kunnen een op han den zijnde fusie tussen beide Leidse clubs nog te genhouden. Bestuurlijk is men op enkele nog te ne men „hobbeltjes" rond met een voorstel tot sa mengaan. Dat is de uit komst van een gister avond gehouden vergade ring van vertegenwoordi gers van de twee clubs. Eind februari moeten de leden zich op twee gelijk tijdig te houden ledenver gaderingen uitspreken. „De gesprekken zijn tot nu toe positief verlopen. Ik heb goede hoop dat de leden met ons voorstel instemmen", aldus ZLC-interim voorzitter W. de Koning, die benadrukte dat hij niet voorzichtig genoeg kan zijn in zijn benadering van dit „emotionele" onderwerp: „Een uit zijn verband getrokken stuk in de krant en alle moeite is voor niets geweest". De Koning was bij zijn eigen club een van de voorstanders van een fusie: „Het was of 300 leden zien te krijgen of ophef fen of fuseren. Al snel werd duidelijk dat de laatste oplos sing de meest haalbare was. Toen zijn we op zoek gegaan naar een goede fusiepartner en die hebben we denk ik gevon den in Oranje Groen. Het stre ven is te komen tot één gezon de vereniging met een nieuwe naam en clubkleuren". „Het klinkt me toch nog een beetje onwerkelijk in de oren", aldus H. Marks in een eerste reactie Toch gaf de speler van het eerste elftal van Oranje Groen toe dat hij bij zijn club al veel positieve geluiden over de fu sie had gehoord. Koning ontkende dat de fusie- besprekingen een uitvloeisel zijn van de dreigementen van wethouder D. Tesselaar om de clubs met hoge huurschuld dit jaar hun veld af te nemen. „Er bestond in ons geval en dat van Oranje Groen geen finan ciële dwang". Mocht de fusie doorgaan, dan gebeurt dat met ingang van het komende voet balseizoen,

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17