doet oude helden erleven J^imsje Eybers perfect inSmile Please" NCRV ontslaat twintig mensen MAAK EEN THUIS VAN HUN TEHUIS Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! «^NST SaidóaQowumt VRIJDAG 19 JANUARI 1990 PAGINA 9 enp Townsend en r Daltrey, de van popgroep dese|Who, gisteren een optre- gelegenheid in opname in niddq zogenoemde uurjand roll-hall of ezeri| een soort ere- rijd van popmuzi- 28 'f\. Naast The werden verder Nedde componisten Dozier en oolpd en de zan- Tot r»Paul Anka en oeg tt Ballard in de Ofylerij opgeno- leur bbyet FOTO: AP Hardrock - spektakel in Tilburg TILBURG De stichting Noorderligt in Tilburg heeft van het gemeentebestuur van die stad toestemming gekregen om de tweede editie van het hardrock-spektakel Monsters of Rock te organiseren op zon dag 26 augustus. Volgens een woordvoerder van Noorderligt staat de komst van de super bands Whitesnake en Aeros- mith nagenoeg vast. De namen van de overige bands worden het komende half jaar bekend. Het festival wordt gehouden in het Willem Il-stadion. Prins Charles Brits schrijver van het jaar LONDEN Prins Charles is donderdag gekozen tot Brits Schrijver van het Jaar. Hij krijgt de onderscheiding voor het boek „Een visie op Groot-Brittannië", waarin hij schande spreekt van de „uit wassen" in de moderne architectuur. Sinds het polemische werk vorig jaar uitkwam, staat het hoog op de lijst van boeken die in de Britse winkels goed verkopen. De prins was niet aanwezig om zijn prijs te ontvangen, maar richtte zich via een videoband tot de 500 schrij vers en uitgevers die in een luxe hotel in Londen bijeen waren gekomen. Daarin zei hij „opmerkelijk verrast, gevleid en vereerd" te zijn dat de jury hem heeft onderscheiden met de „British Book Award". Vera Keur rtv-directeur bij VARA HILVERSUM De VARA heeft mr. Vera Keur (36) benoemd tot di recteur van de radio- en televisiedienst. De benoe ming gaat in per 1 maart, aldus gisteren een bekend making van de VARA. Keur kwam in 1987 in dienst bij de VARA als se cretaris van het bestuur. Daarvóór werkte zij als advocaat in Amersfoort en als docent aan het Insti tuut voor de Journalistiek in Utrecht. „Smile please" Bewerking/spel: Regie: Kim Zee- de leeuwin lijkt te in haar lot. De Brit- CtI.jJean Rhys, ge- van haar verloren een Caribische in Europa, liet zich temmen. Rhys (1890- sloeg zich met drank de pijn te verzachten, en humor door de boeken van Jean (o.a. The Wild Sargasso Goodmorning Midnight) en zich daarbij niet de toon voorstelt, zal somberheid bevangen Een solo theaterstuk van haar oeuvre een zekere lichtheid in :e dragen, opdat de tekst loodzwaar op de voor drukt. Actrice Guusje Kim Zeegers als zijn daar uit- geslaagd. speelt de geslagen die zich met opgehe- hoofd in een armoedig 'vindt. In de badkamer hecht ze zichzelf te hervin- let verlangen naar be naar het eiland waar ze geboren spreekt ze uit, net als goede voornemens te- drank en het verdriet, strak plan" moet ze en „en nu niet grienen, zeker niet in het openbaar". Zelfmoord plegen kan nog niet: „Ik moet mijn dood ver dienen. Hoor ik niet tot het land van de verloren za ken, Engeland? Daar drink ik op, cheers!". Ze beleeft het baren weer en ze doorgaat het afscheid van haar min naars. Het verstand wil de emoties maar niet tot rust brengen, want „wat de her sens betreft, deze machine is leeg". „Smile Please" vervalt overi gens geen moment tot een monoloog vol zelfbeklag. Om en vanuit de badkuip relati veert Eybers haar personages zelfs uit het diepste dal. Het is een vondst dat afstand ne men te steunen met de hulp van een a-capella trio heren, dat meestal zichtbaar van achter het decor opgewekte arrangementen van klassie kers als Nat King Coles „Smile" jubelt. Dat brengt de doffe ellende van de badende schrijfster enigszins in even wicht. „Smile Please" beweegt zich op veel niveaus en alle wor den perfect gedoseerd inge vuld. Het publiek wordt stil van het leed, grinnikt om de spot en opent zijn hart om er de actrice in te sluiten, die al les op doorleefde en toch luchtige manier speelt. Deze prachtige voorstelling roept geen medelijden, maar ont zag op voor de moed van de schrijfster Jean Rhys. Het is een van de beste die ik dit seizoen heb gezien. PETER SNEL Guusje Eybers in „Smile Please", gebaseerd op het leven van schrijfster Jean Rhys. OP TAST NAAR DEMOCRATIE a dei in hl ijft her- lijft s, h> in. Zi; REST In het en di|an dg revolutie rie- Roemenen massaal en democra- rakai^ndaag, ruim drie rjaml nadat met het iscu-regime werd „Ikpnd, vullen deze oeg pen nog dagelijks eiiommen van grote in tien als Romania C1 Adevarul en Scin- Het peretului. iaar l smult ervan. Met het het Me door het Front voor bute Redding (FSN) aan- mbde verkiezingen rijst en. „Ie vraag wat democra- tief $ent in een land, waar oordéeneraties opgroeiden et juk van dictators. plp^t aantal intellectuelen enië. afgelopen dagen her- rse ujk in de Strada Athena ZNederlandse ambassa- bel Bukarest, mr. Coen gistebp de stoep gestaan. en ander materi- mee hoe bijvoorbeeld het ladulfot en het rechts- ..Eei in Nederland werkt. gebQmenen hongeren naar ausestie. Ze weten niks en en van onderaf begin- houdüus Stork. Petre Andrescu (52), DERhd-commentator van k het nationale pers inde Is democratie voor het - Baldeel van de bevolking 6-2 6-fnmiddels in ijltempo politieke partijen zonder inhoud. Een Andrescu: „De Imachthebbers maken ruzie met elkaar. Dat het eerste gezicht een -3 (i3jorteken, want demo- ien-Msper definitie ruzie. De Kheid is allerminst Hg" komst van het land gedebat teerd. Iedereen heeft wat te zeggen en iedereen heeft ge lijk. „Prima", vindt hij. „Dat in het openbaar oud-commu nisten die nu nog lid zijn van het huidige Front voor Natio nale Redding worden aange klaagd is ook goed. We mogen hopen dat het FSN geen sterke man naar voren schuift die de ruzies in de kiem smoort. Dal zou catastrofaal zijn. Onenig heid kan een voorbode zijn van een vorm van democratie. Ik juich niet over het paterna listisch optreden van he Front. Maar het orgaan als zo danig is goed; voor dit ogen blik. Je kunt een sociale struc Op straat, in universiteiten en- tuur die veertig jaar heeft be waarbij niet individuen of groepen, maar het volk als ge heel drager is van politieke macht. Dat behoort tot uit drukking te komen in het toe zicht van het volk op de wet gevende, de uitvoerende en de rechtsprekende macht door middel van de wet". Op dit moment telt Roemenië volgens Andrescu twintig miljoen opi nies. „Een ware chaos". Victorie in Roemenië. Het volk wil na jaren terreur iets anders, maar de vraag is waar vinden ze iets anders? fabrieken wordt uitvoerig staan niet enkele weken over de wantoestanden onder veranderen. Maar de vraag is, het oude bewind en de toe- of er over enige tijd voldoende stabiliteit is om politiek alter natieve ideeën tot hun recht te laten komen. Ik verwacht gro te problemen vlak voor en na de verkiezingen". „Zo heeft de oppositie een veel te grote achterstand. Het volk wil na jaren terreur iets an ders, maar de vraag is waar vinden ze iets anders? Het FSN beheert de media en ge niet sinds de executie van par tijleider Caeusescu en zijn vrouw de grootste bekendheid o-c. u-imniui '6B06?te P' Ön/S" z°r bij de Roemenen. Het is nog steeds niet helemaal duidelijk of het FSN zelfstandig aan de verkiezingen deelneemt. Die onwetendheid ontneemt bur gers het initiatief zich op an dere politieke richtingen te oriënteren. Tot nu toe was het Front een overkoepeld orgaan zonder politieke kleur. Als het FSN een partij wordt, dan rijst de vraag wie het nou eigenlijk vertegenwoordigt en moeten de andere partijen hun steun heroverwegen". „Hoeveel partijen er zijn? Het exacte aantal weet niemand. Ik ken er zeven, maar het kunnen er inmiddels ook der tig zijn. Het grootste probleem van de oppositie-in-oprichting is, dat het deze groeperingen ontbreekt aan referentieka ders. Een aantal oude partijen baseert hun doctrine op daden van helden uit het verleden. Dat is geen basis. Integendeel. We moeten voorkomen een democratie te gaan imiteren zoals we ooit het socialisme geïmiteerd hebben. Het verle den naöpen ligt met een oude garde in een nieuw jasje voor de hand. Kijk rond in de kan toren van de oppositie. Het zijn de oude mannen die er wapperen met hun evenoude partijkaart". Martelaar Andrescu noemt in dit ver band met name de Christelijke Boerenpartij: Partidul Natio nal Taranesc Crestin Demo crat (PNT), die in de subtitel herinnert aan boerenleider Iu- liu Maniu (1873-1951). Een Roemeens staatsman die onder het bewind van de communis ten in 1945 van het toneel ver dween en uiteindelijk stierf in Puinruimen in Bukarest. Het gebouw van de Nationale Bibliotheek is zwaar beschadigd en de gevangenschap Op dit mo- collectie van onschatbare waarde is grotendeels in vlammen opgegaan. F0T0.s; j0ël batenburg Vóór 1947 w^ dfloTre^arty destijds niet expliciet chris telijk een van de grootste partijen van het land. De hui dige lijsttrekker, Corneliu Co- posu, een hoogbejaard man, heeft op enkele honderden meters afstand van het zwaar bewaakte Centrale Bureau van de Communistische Partij (PCR) in Bukarest een voor malig districtskantoor betrok ken. In het gebouw staan en kele schrijfmachines en er is telefoon. Volgens Ion Piu, de vice-voorzitter, „een luxe", want de meeste nieuwe partij en bevinden zich nog in het stadium dat zij zoeken naar kantoorruimte, telefoons, schrijfmachines en officiële èr- kening. Oud-leden praten bij de Boe renpartij vooral over vroeger. Ze spreken over hun politieke wensen met partijfunctionaris sen die de „ideeën" noteren in kladbloks van de partij en bla deren wat in de partijkrant Renasterea (Wedergeboorte). De nieuwste editie meldt dat de Boerenpartij al 30.000 leden heeft. Zij spekken de partijkas door soms zelfs een tiende van hun maandsalaris af te dragen. „Fantastisch", aldus Ion Piu (72). De oude man maakt zich zorgen over de jeugd. „Zij wonnen de revolutie, maar hebben na 42 jaar onderdruk king nauwelijks belangstelling voor politiek". Zwart gat In het pand van de Nationaal Liberale Partij met in een onopvallende onderregel de naam van martelaar Ion Brati- anu (1866/1950) en de Soci aal Democratische Partij van de eveneens omgekomen ex- politicus Seatosu,- klinkt het zelfde verhaal uit de mond van alweer een stel bejaarde mannen met hier en daar een jeugdige secretaresse. Woord voerders van jongeren, vere nigd in een ecologische partij, zeggen nog niet voorbereid te zijn op de verkiezingen en van de studenten staat nog steeds niet vast of ze meedoen. Dat de communisten zich aan zullen melden voor de verkie zingen is echter zeker, nu het referendum over het voortbe staan van de communistische partij is afgelast. De tiran en zijn vrouw zijn weliswaar be graven, maar het communisme leeft voort. Geen wonder dat de Roemenen bang zijn voor de toekomst. Als de stemming verslechtert, valt Roemenië binnen enkele maanden in een zwart gat, vreest Petre Andrescu. „Hel risico is dan groot, dat extre mistische stromingen zogehe ten sterke mannen van weleer naar voren schuiven. Dan zijn we terug bij af". JOËL BATENBURG HILVERSUM Bij de al gemene dienst van de NCRV in Hilversum wor den nog voor het einde van het jaar twintig werk nemers ontslagen. Het verdwijnen van arbeids plaatsen is een direct ge volg van bezuinigingen in 1991. Omdat aan de kwa liteit van de programma's volgens de directie van de NCRV niet mag worden getornd, worden volgens woordvoerder K. Doorn bos van de omroep recep tionisten, drukkers en portiers op straat gezet. Het personeel is vorige week in een aparte bijeen komst op de hoogte ge bracht. Bij de NCRV werken momen teel 365 mensen in vaste dienst en tientallen freelancers en jaarcontractanten. Een defini tieve beslissing over de nu be kend geworden ontslagen wordt op z'n vroegst in mei door het dagelijks bestuur ge nomen. Volgens Doornbos komt de jaarlijkse vergoeding die het NOB (Nederlands Omroep Be drijf) geeft aan omroepen voor verhuur van hun eigen studio ruimten, het zogeheten studio- poolcontract, met ingang van 1991 te vervallen. Daardoor derft de NCRV volgend jaar ruim 1 miljoen gulden aan in komsten. Vara en KRO heb ben als gevolg van de NOB- maatregel al eerder aangekon digd personeel te ontslaan. OR-voorzitter G. van Dongen van de NCRV ergert zich aan het feit dat algemeen directeur A. Duijser de ondernemings raad en de vakbonden over de ontslag-plannen niet tijdig heeft ingelicht. „Het CNV weet pas sinds begin van de week van de wilde ideeën. Dat is natuurlijk stijlloos. Wij voe len ons gepasseerd en hebben de directie inmiddels op de vingers getikt". Van Dongen 7egt evenwel goed te begrijpen dat bezuinigingen „dit keer" ten koste moeten gaan van de werkgelegenheid. „Aan het te levisiebudget is al jarenlang geknibbeld. Daar moet je voorlopig terecht van af blij ven". De OR-voorzitter vindt echter het door de directie ge noemde aantal van twintig ba nen enigszins overdreven. „Hoeveel het er wel zijn weet ik nog niet. Naar alle waar schijnlijkheid zullen vooral freelancers en jaarcontractan ten onder dit voorgenomen be sluit lijden". Structuur Momenteel wordt volgens woordvoerder Doornbos zowel bij de televisie- als radiodienst van de NCRV gewerkt aan een herstructurering die nog vóór 1992 moet zijn afgerond. Van Dongen: „De televisie en de actualiteitenrubrieken van de radio krijgen in de toe komst meer aandacht. Dit in verband met de ontwikkelin gen bij de regionale- en com merciële omroepen. Mogelijk dat een en ander ook ten koste gaat van de werkgelegenheid. Dat weten we nog niet". Vol gens Van Dongen van de OR is wel duidelijk, dat het radio- team van Gevarieerd en Cul tuur, met aan het hoofd G. van Brakel, opgaat in vier reeds bestaande afdelingen. „Collega's van Gevarieerd hebben al te kennen gegeven ook wel eens wat voor andere afdelingen te willen doen. Dat wordt met de nieuwe struc tuur vereenvoudigd", volgens Doornbos. JOËL BATENBURG China-expositie museum Boymans gaat gewoon door ROTTERDAM De voorge nomen grote expositie van 'De verboden stad' in het Rotter damse museum Boymans-van Beuningen, van 15 september tot medio november, gaat ge woon door. Adjunct-directeur J. ter Molen van dit museum: „Met het Paleis-museum in Peking is maart vorig jaar een contract gesloten, waarop de Chinezen in elk geval niet te rug zijn gekomen. Na de on lusten echter hebben wij ons afgevraagd wat ons te doen stond en ook de gemeente nam een aarzelende houding aan. Ons is gevraagd hoe lang wij konden achten met de beslis sing, omdat wij natuurlijk ook zitten met een voorbereidings tijd. Maar gezien de huidige si tuatie konden we het besluit nemen alles gewoon door te laten gaan. waardoor ook de aanvangstijd, 15 september, niet in gevaar is gekomen". De expositie geeft een beeld van de keizerlijke hofcultuur van het midden van de zeventien de eeuw, tot het begin van deze eeuw, de Qing-dynastie van Kangxi tot de laatste kei zer. De tentoonstelling, die op nieuw een grote publiekstrek ker kan worden, draagt een puur cultuur-historisch karak- Jerry Hall samen met Shaun Cassidy, met wie ze de hoofdrol speelt in 'Bus Stop' in Londen. foto: ap Mick Jagger en Jerry Hall gaan trouwen LONDEN Na twaalf jaar te hebben samengewoond, zijn Rol ling Stones-zanger Mick Jagger en fotomodel-mannequin Jerry Hall van plan in het huwelijksbootje te stappen. Hall, die dit be kend maakte, zei niet wanneer zij en Jagger zich in de echt zul len laten verbinden. „Voor het eerst geloven wij beiden dat het huwelijk een goede zaak is", aldus Hall in het Londense Lyrich Theater, waar zij met zanger Shaun Cassidy de hoofdrol zal spe len in de musical 'Bus Stop'. Jagger en Hall hebben twee kinde- (ADVERTENTIE) 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten inter naten, pleeggezinnen en gezinsvervangende tehuizen, kunnen niet terugvallen op hun eigen ouders. Het Natio naal Fonds Kinderbescherming springt daarom bij met financiële hulp. Zo worden noodzakelijke voorzieningen voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun daarom het Nationaal Fonds Kinderbescherming.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9