Koss laat Noren weer meetellen ass la Starkova waagt jich op glad ijs Jagerman doet zege cadeau aan Maleeva Oostduitse topsporters mogen naar buitenland DTING EK SCHAATSEN Huug Aandewiel geopereerd ÜRT A.GH SaidoaQowuvnt VRIJDAG 19 JANUARI 1990 PAGINA 7 }eren ontslaat ner Pauwels JREN De Belgi- eerste klasser SK jn heeft gisteren •auwels met onmid- ;e ingang ontsla- ,'auwels is de acht- •ainer in het Belgi- 'oetbal die lopende >9 50 (seizoen op straat gezet. Pauwels was :ijn eerste seizoen veren bezig. Het _ct werd verbro- omdat de resultaten 80 {vielen. Be veren be- 10 ie uit de laatste acht 3680 )etitiewedstrijden [J enkel punt. SENSATIONELE ZEGE ERICA VAN DIJCK TAIPEI Erica van Dijck heeft op het met 180.000 gulden gedoteerde badmin- ton-toernooi van Taipei voor een dave rende sensatie gezorgd. De 23-jarige Hel- mondse schakelde in de tweede ronde Christine Magnusson uit (11-3, 5-11, 12- 10). De Zweedse was in Taiwan als eerste geplaatst. Drie Nederlandse dames plaat sten zich voor de derde ronde. Ook Eline Coene en Astrid van der Knaap wonnen. Coene versloeg de Zweedse Bengtsson, Van der Knaap was sterker dan de Zuid- koreaanse Jung. Bij de heren sneuvelde Pierre Pelupessy in de derde ronde, na in de tweede van de Zweed Olsson te heb ben gewonnen. Vervolgens verloor hij in een goede partij van Kurniawan, 9-15 9- 15. De Indonesiër was bij de wereldkam pioenschappen nog halve finalist. Namibië wil naar Barcelona WINDHOEK Bijna twee maanden voor de onafhankelijkheid een feit wordt, zijn in Nami bië de eerste stappen ge zet om in 1992 aan de Olympische Spelen in Barcelona deel te nemen. Volgens een lokale radio zender is een lid van de Atletiekbond van Nami bië opgedragen een Olympisch Comité op te richten. Als dat is ge beurd, zal het Afrikaanse land zich aanmelden bij het IOC (Internationaal Olympisch Comité). Ruim 20 steden voor WK 1994 CINCINNATI Het organisatie comité van de wereldtitelstrijd voetbal in 1994 in de Verenigde Staten heeft 22 steden aangewezen waar de duels mogelijk kunnen worden afgewerkt. De kandidaten moeten hun uitgewerkte plannen voor 14 december klaar hebben. De 22 steden zijn: Boston, New York, - Princeton, Philadelphia, Baltimore, Washington, Buffalo, Detroit, Charlotte, Orlando, Mia-' mi, Tampa, Atlanta, Chicago, Min neapolis, Kansas City, Dallas, Las Vegas, Seattle, Portland, San Francisco en Los Angeles. Oranje oefent in Oostenrijk ZEIST Het Nederlandse voetbalelftal speelt ruim een week voor het begin van de eindronde van de strijd om de wereldtitel, een oefenduel tegen Oostenrijk. De twee deelnemers aan het toernooi in Italië treffen elkaar op 30 mei in Wenen. De wedstrijd is het derde oefenduel voor Oranje in de aanloop naar Italië. Op 21 februari speelt de kampioen van Europa in Rotterdam tegen Italië. Op 28 maart ontmoet Oranje in Kiev de Sovjetunie. OOST-BERLIJN De DDR heeft gisteren de deur opengezet voor topsporters, die zich willen aansluiten bij een professio nele buitenlandse vereniging. De overkoepelende sportfedera tie DTSB loopt daarbij enigszins achter de feiten aan. Enkele voetballers en wielrenners hebben inmiddels al in West-Euro pa de profstatus aangenomen. De DTSB stelt als voornaamste voorwaarde voor toekomstige transfers, dat de atleten toe stemming dienen te hebben van hun eigen sportbond. Een leeftijdsgrens werd niet genoemd. Tot nu toe mochten Oost duitse sporters pas in de herfst van hun loopbaan vertrekken. Het ministerie van Financiën en de DTSB hebben nog geen eensluidend standpunt ingenomen over financiële afwikkelin gen van nieuwe overeenkomsten. „Atleten die zonder toe stemming van hun eigen bond vertrekken, kunnen in de toe komst nooit meer op steun van de staat rekenen", luidde de verklaring van de DTSB. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.15 uur: De bal is Nederland 2, 22.45 uur: TROS Sportcafè. Nederland 3, 19.10, 20.20 en 22.50 uur: Schaatsen: EK dames en heren in Heerenveen. België Nederlands 2, 21.45 uur. Wielrennen: Zesdaagse van Ant werpen. Duitsland 1, 23.25 uur. Sport- schau. Duitsland 2, 22.50 uur Die Sport-Reportage Eurosport, 18.00 en 22.00 uur Tennis. Eurosport, 19.00 uur. Boksen. Eurosport, 20.00 uur: Auto- en motorsport Eurosport, 21.00 uur Curling. MORGEN Eurosport, 00.00 uur Gewicht heffen. i IREN meter (vandaag): IGoeljajev (Sov)-Veldkamp j), 2. Van der Burg (Ned)- ||ga (Sov), 3. Adeberg (DDR)- ptad (Noo), 4 Kreuz (Oos)- fia (BRD), 5. Hadschieff [)-Bos (Ned), 6. Sighel (Ita)- [imann (DDR), 7. Lederger- (Zwi)-Radtsjenko (Sov), 8. r (Ned)-Zackarias (Oos), 9. •r (DDR)-Koss (Noo), 10. lalson (Zwe)-Jërvinen (Fin), Garajev (Sov)-Monti (Ita), 12. Draal (Noo)-Kyncl (Tsj), 13. it (DDR)-Milesi (Ita), 14. nger (Oos)-Rahnasto (Fin), [jeklic (BRD) -Radke (Pol), iMerdovic (Joe). 185.50 182.00 meter (vandaag): röger-Kreuz, 2. Zackarias- jajev. 3. Sighel-Sjoelga, 4. Adeberg, 5. Tonat-Veld- 6. Karlstad-Van der Burg, dtsjenko-Visser, 8. Gustafs- arvinen, 9. Garajev-Jeklic, Milesi-Koss, 11. Lederger- 10tBöndraal, 12. Hadschieff- .00 ovic. 13. Kyncl-Eminger, 75.00 Rahnasto-Spielmann. 15. 35.20 )i-Herda. 16. Radke. 30.30 99.00- «ijMES £5j| meter (vandaag): 52 00 brner (DDR)-Boiko (Sov), 2. rriann (DDR)-Prokasjeva 55 50 j. 3. Bogatova (Sov)-Grim- 30.006" (Ned), 4. Voetelink (Ned)- 100 (Ned), 5. Nemeth (Oos)- 141o!oo 6r (DDR), 6. De Vries (Ned)- 166.80 Hling (DDR), 7. Mischke 5320|)-Starkova (Tsj), 8. Zdrojek 119 50- Nystedt (Noo), 9. Borkows- 2l!30f°l)-Felicetti (Ha). 10. Skjeg- 45.60Bd (Noo)-Belci (Ita), 11. Yt- 86 00^1 (Noo)-Krohn (Zwe), 12. Ki- 33550*0 (Fin)-Tönsberg (Noo), 13. 36^50? (Joe)-Abdoelina (Sov), 14. 145.8otanen (Fin)-Petra Becker lm (morgen): [Prokasjeva-Grimbergen, 2. v-Schalling, 3. Bogatova- 4. Nemeth-Voetelink, 5. nann-Moser, 6. De Vries- Felicetti-Yttredal, 8. 57.90jgestad-Borkowska, 9. Bel- 68.20ïojek, 10. Krohn-Starkova, 49.50|ystedt-Mischke, 12. Kivipel- 25.10bdoelina, 13. Tönsberg-Ker- 56.301. Becker-Kantanen. 188.50 23.20! HEERENVEEN De No ren komen er weer aan. Het herstel van het Noor se schaatsen kondigde zich vorige week in het Zwitserse Davos definitief aan. Johann Olav Koss is het talent dat de Noorse toeschouwers weer naar de stadions moet trekken. Nadat Rolf Falk-Larssen in het begin van de tachti ger jaren zijn schaatsen voorgoed in de kast smeet, hield Noorwegen via Geir Karlstad het hoofd maar ternauwernood boven wa ter. Met Koss en Adne Söndraal in mindere mate telt Noorwegen als schaatsnatie voorlopig weer mee. Met trainer Hans Trygve Kris- tiansen aan het hoofd werden behoedzame schema's in el kaar gedraaid en vooral voor zichtig met de talenten opge sprongen. Alhoewel de Noorse trainer Söndraal liever op de tribune had gehouden, Sön draal is pas achttien jaar, start hij toch als derde man van de Noorse ploeg. Kristiansen kan niet anders, omdat hij met an dere Noorse schaatsers de la chers op zijn hand zou krijgen. Jaren geselden de Noren het mondiale schaatsen. Hjallmar Andersen, Knut Johannesen en Fred Anton Maier waren in de jaren vijftig en zestig hel den in hun landen. De jaren zeventig werd gedomineerd door het fameuze S-kwartet (Sjöbrend, Storholt, Stensen en Stenshjemmet). Later nam de in Noorwegen uiterst populai re Eric Heiden de honneurs waar, maar toen ook de Ame rikaan stopte gleed Noorwegen als schaatsnatie ver weg. Pas met trainer Kristiansen keer de het tij. Voorlopig is Koss de voor naamste troef van de Noren. Een week geleden bij de we reldbeker in Davos stelde hij nadrukkelijk zijn kandidatuur. Vorig jaar opende hij het sei zoen met een vijftiende plaats op het EK. Drie weken later schoot hij als een komeet de top tien van de wereld binnen, hij werd uiteindelijk achtste. Op de wereldranglijst aller tij den staat hij op de veertigste plaats, voor de Nederlanders Van der Burg (48) en Veld kamp (55). En Koss zal door zijn prestaties van de afgelo pen weken op de nieuwe lijst ongetwijfeld opnieuw een for se sprong maken. Geacclimatiseerd In Davos denderde de 21-jari- ge scholier uit Lilleström naar een nieuw baanrecord op de vijf kilometer (6.51,38) en greep bovendien de eerste plaats op de 1500 meter met 1.54,79. Volgens de Nederland se bondscoach reden de Noren „met de rem op" in Davos. Koss, die voor het derde jaar in de Noorse kernploeg rijdt, ontkent dat. Hij wil èn zo veel mogelijk punten scoren in het wereldbekerklassement, op de 1500 en 5.000 meter, èn een plaats op het podium in Heer enveen. „Wij waren al twee weken in Davos en goed geac climatiseerd. Ik heb alles gege ven. Het EK is voor mij num mer een, maar een goed resul taat in de wereldbeker levert ook geld op". Koss leeft voor maar niet van het schaatsen. Hij woont op enkele kilometers van Oslo bij zijn moeder. Als gevolg van zijn harde trainingsarbeid moet hij de komende zomer voor enkele studievakken op herhaling. „Ik haalde erg lage cijfers. Te veel getraind en te weinig geleerd. Mijn toekomst is nog niet bepaald. Mensen van de bond hebben me een opleiding aangeboden. In de winter drie dagen per week naar school en schaatsen op de overige dagen. In de zomer ligt het accent op de studie. Ik kan er helaas niet van leven. Mijn moeder betaalt bijna al les. Ook mijn auto zodat ik trainingen kan bezoeken". Door het schaatsen heeft Koss bijvoorbeeld geen tijd voor een vriendin. „Nee, het is welis waar belangrijk om iets te hebben waarop je kunt terug vallen. Daarom vind ik mijn studie naast het schaatsen erg belangrijk." Medailles De tijden dat Noorwegen het van de anti-sprinter Karlstad moet hebben is voorbij, beaamt Koss. Een overdekte hal kan het schaatsen in Noor wegen het laatste zetje geven. „Wanneer er een overdekte ijshal wordt gebouwd en de ta lenten worden op een goede manier begeleid, dan doen we weer over een paar jaar weer volledig mee. Helaas zullen we nooit zo veel schaatsers krijgen als in Nederland, omdat in Ne derland volgens mij iedereen schaatst. Ik denk dat we een paar goede rijders krijgen en dat moet voldoende zijn om straks in Lillehammer (in 1994 de stad van de Olympische Winterspelen, red.) een paar medailles te kunnen pakken". Koss wijt de magere Noorse schaatsjaren aan een slecht se lectiebeleid van de schaats bond. Veel te weinig klasse, oordeelt hij. „Alleen Karlstad had en heeft een internatio naal niveau. De andere drie jongens uit de kernploeg wa ren veel te slecht. Ik denk dat de bond andere, jongere schaatsers had moeten selecte ren. Ook veel eerder. Dan wa ren we niet zo lang uit beeld geweest". Samen met Van der Burg, Veldkamp, Hadschieff, Sighel, Karlstad en de Russen wordt Koss in één adem genoemd voor de troonopvolging van Leo Visser als Europees kam pioen. „Ik schaats natuurlijk om de beste te worden. Daar om doe ik aan topsport, niet om in de achterhoede te eindi gen of om leuke reisjes te ma ken. Maar je moet ook veel ge luk hebben. Alles moet klop pen om Europees of wereld kampioen te worden. Ik denk niet dat Visser hoge ogen gaat gooien. Het wordt een open kampioenschap met veel fa- vortieten. Met een plaastje bij de eerste vijf ben ik een tevre den schaatser". BERNIE VAN UNEN ffiTE TSJECHOSLOWAAKSE DEELNEEMSTER BIJ EK SCHAATSEN tENVEEN Gelet persoonlijke re- ^jzal Ida Starkova de ^jide drie dagen wei- ^^zien baren. Voor de ige Tsjechoslo- ie wordt het deelne- aan het Europees UÉoenschap schaatsen ^jmalen belangrijker ^^t winnen. 57 5fc haar aanwezigheid in 72 jjjhialf-stadion alleszins 37 ifite waard, ze is name- 55 li eerste rijdster van het democratie strevende land (met in totaal w r de SW: ;ij de politieke hervor- die intussen ook al ichoslowakije tot een ieuwe levensopvatting geleid, kon Ida Star- linsdag de trein („De urde negentien uur, Je overstappen erbij", ,®ur? het met een moede 'e f jnemen met als eind- oers t Heerenveen- ..Tot nu wel p^den m9n ouders al- go. o|r me". aldus de goed- (g gjschaatsenrijdster wier vooriials arbeider in een op vaiPriek in hun woon- ale £dar-rad-Sazavow be zen blen buitensporig hoog De; verdient. „Nee, maar ïggelejder en moeder, die als nt tot, heeft gewerkt, heb- arkt gjes voor mij over. Ze rug ni het zó leuk dat ik aan kwarjoe en hebben tot nu and i ijn traininêen bekos- "üef wi^' nu van wat meer fi" ifothete armslag ontstaat, mics 4ets terugdoen. In de warfan 20 g°ed mogelijk dag Pn bijvoorbeeld, in ,5 prdhef gezien natuurlijk. Maciitfk ben momenteel uit verwalk heb met nogal wat it naai kampen. Van de zo- in ik ziek geweest en vorige week moest ik met koorts van het drie-banen- toernooi in Innsbruck naar huis reizen. Ik voel me nu nog verre van honderd pro cent, erg moe en zo. Als het seizoen voorbij is, moet ik mijn amandelen maar eens laten knippen, misschien dat dat wat helpt". Improviseren Voor haar trainingen is Star kova vooral aangewezen op het buitenland omdat heel Tsjechoslowakije niet één 400 meter kunstijsbaan bezit. „Ik ga meestal naar de DDR, naar Oost-Berlijn, Erfurt of Karl-Marx-Stadt. Thuis train ik op de plaatselijke ijshoc- keybaan, maar ja, dat is en blijft natuurlijk improvise ren, hè. En de afgelopen twee winters hebben we geen natuurijs gehad. Uitge rekend kon er afgelopen weekeinde weer eens buiten geschaatst worden, snel wer den de nationale sprint-kam pioenschappen op touw ge zet. Maar helaas, toen lag ik met een fikse griep in bed", klinkt het met treurige stem, in goed Duits overigens. Vandaar ook: „Ik heb in het internationale schaatsen al heel wat kennissen gekre gen. Er heerst altijd een heel leuk sfeertje". De aanstaande festiviteiten in het vrijwel uitverkochte Thialf-stadion („Wat een prachtig ijs, zeg") ziet Ida Starkova met graagte tege moet. Jiri Kyncl, die het Tsjechoslowaakse heren- schaatsen al sinds enige jaren over de wereld verspreidt, heeft haar ingelicht. „Het moet iets fantastisch zijn. Met zoveel mensen, overal muziek, ik heb er al het no dige over gehoord. Ik ben dat natuurlijk helemaal niet gewend, ik ben benieuwd, hoor". Want schaatsen is in Tsjechoslowakije een onbe duidende sport, „De bond heeft in totaal vijftig leden. Jong en oud, iedereen inbe grepen. De meesten komen net als ik uit de omgeving van Brno. Ik ben zelf met schaatsen begonnen door mijn broer, die nu thuis ook mijn trainer is". Shorttrack De nieuwe contacten met de westerse wereld hebben Ida Starkova intussen ook al op het bestaan van shorttrack attent gemaakt. In maart, wanneer het WK in Amster dam wordt gehouden, komt ze beslist voor de tweede maal naar Nederland. „Ik ga me daar eens goed wegwijs maken. Kijken of het me be valt en of het misschien iets is om straks in Tsjechoslowa kije te gaan promoten. Een land met zoveel ijshockey- achtergrond heeft, natuurlijk volop ijsbaantjes, daar ligt misschien een nieuwe toe komst. Ja, ook hier zal eerst geld op tafel moeten komen, ik weet nu nog niet hoe ik op zoek moet naar sponsors, maar daar kom ik heus wel achter", waarin haar inven tieve geest doorklinkt. „En het langebaan-schaatsen krijgt misschien ook wel meer voet aan de grond. Er Ida Starkova in Friesland: „Alles is nieuw, alles is mooi". FOTO: PERS UNIE zijn plannen voor de nieuw bouw van een kunstijsbaan in Praag, een kleintje hoor, maar ook daarvoor zal eerst geld beschikbaar moeten ko men". Het moge duidelijk zijn dat Oostduitsers onderzoeken dopinggebruik Karin Kania HEERENVEEN De Oostduitse schaatsbond gaat bij het televisiezender TV-5 het interview opvragen, waarin Karin Kania zou hebben toegegeven dat ze jarenlang verboden stimulerende middelen heeft gebruikt. Dat heeft de algemeen secretaris van de schaatsbond, Horst Briesemeister, gisteren verklaard. De DDR-leiding, in Heerenveen voor de Europese titelstrijd, acht het on waarschijnlijk dat de tienvoudige wereldkampioene een vaste klant in de anabolicahandel is geweest. Niettemin toonden Briesemeister en de coaches Gaby Fuss (vrou wen) en Werner Unterdörfel (mannen) zich onthutst over het bericht. ook Starkova uiterst ingeno men is met alle recente ont wikkelingen in Tsjechoslo wakije. „De demonstraties heb ik gemist, toen was ik op trainingskamp in de DDR. Maar ik voelde me als stu dente (ze is bezig aan haar laatste jaar sport en geogra fie, red.) heel nauw betrok ken bij al die geweldige ge beurtenissen. Ik steun Va clav Havel ook vanuit m'n hart. De oude regering is weg, aan de nieuwe wordt heel hard gewerkt. Alles is nieuw, alles is mooi. We zijn nu nog in een stadium van praten, van onderhandelen, straks volgt ook het doen, daar ben ik heilig van over tuigd. Het zal het hele dage lijks leven in mijn land dras tisch veranderen, ten goede wel te verstaan. En hopelijk kan ook de sport daar een beetje van meeprofiteren". DICK KIERS RIJNSBURG Huug Aandewiel is gisteren in het Rotterdamse Sint Franciscus Ziekenhuis geopereerd aan zijn enkel. Ruim drie maanden geleden raakte de verdediger van Rijnsburgse Boys aan zijn voet gebles seerd tijdens het competitieduel met ARC. Aandewiel kwam enkele weken geleden weer voor het eerst voor zijn team uit in de strijd om de afdelingsbeker. Maar al na zo'n twintig minuten verliet hij wederom met een pijnlijke en kel het veld. „In eerste instantie heb ik nog een spuit gekregen, maar het ging gewoon niet meer en daarom ben ik woensdag door dokter Van der Bos geopereerd. Ze hebben een klein sneet je gemaakt en mijn enkel van binnen schoon gespoten. Ook zijn er enkele verklevingen van eerdere blessures weggehaald. Het voelt nu wel goed aan", zegt Aandewiel een dag na de ingreep. Over zijn rentree durft hij nog niets te zeggen. „Over twee we ken moet ik in het ziekenhuis terugkomen, dus tot die tijd speel ik zeker niet. En daarna, ik durf het echt niet te zeggen. Voor Aandewiel is dit de zoveelste langdurige blessure in zijn carrière „De laatste vijf jaar ben ik vijf maal geopereerd. Je gaat er zelfs aan wennen. Al word je er ook moedeloos van. Di rect na de wedstrijd tegen ARC zei ik dat ik voorgoed met voet ballen zou stoppen, maar ik ben gewoon gek van dat spelletje". Atleten steunen Roel Hendriksen LEIDEN De door het be stuur van de atletiekvereniging Holland op non-actief gestelde sprinttrainer Roel Henariksen weet zich gesteund door zijn pupillen. Gisteravond tijdens de training heeft een delegatie van de atleten het bestuur van Holland een brief overhandigd, waarin zij over de ontstane si tuatie om opheldering vragen. Voorzitter Cor Brandwijk zei toe dat er binnen zeer korte tijd met de betrokkenen, zowel Hendriksen als de atleten, ge sproken zal worden. Yvonne van Dorp, de topper uit de Hendriksens „stal", voelt zich nauwelijks betrokken bij de ru zie: „Wat er ook uit allerlei ge sprekken mag komen, voor mij is het zo duidelijk als wat: ik blijf bij Roel trainen en bij Hol land hard lopen. En zo denken meer Holland toppers hier over". DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Wolvega, mor gen aanvang 18.00 uur) luiden: 5-9) 2e koers: 1. Brette hanover, 2. Deme- rick Star, 3. Armbro Gritty (2-5-7). 3e koers: 1 Digitalis, 2 Daisy Oost- land, 3. Conchita Veha (9-4-3). 4e koers: 1 Bas Loo, 2. Clip Parade. 3. Carin Buitenzorg (4-2-7) 5e koers: 1 Abba's Narfeg, 2. Barbie del Sol. 3 Cesaro Speed (7-2-5). 6e koers: 1 Charly Quick, 2. Celine van Barke, 3. Andy Roodnoot (5-4-8) 7e koers: 1 Adola Buitenzorg, 2. Bar ry Quick, 3. Cheetah Arlo (1-7-6). 8e koers: 1. Bulhem Topfok, 2. Catch me Jaeky, 3. Barbera N (4-9-8). 9e koers: 1 Alfa Nora, 2. Vriend, 3. Zozo Nevele (5-10-8). 10e koers: 1 Celest Greenacre, 2. Ca meron. 3. Chynthijae K (2-3-7). MELBOURNE Nicole Jager man vandaag gesneuveld in de derde ronde van de open Au stralische tenniskampioen schappen in Melbourne. De 22- jarige Amstelveense gaf op baan 2, die meer toeschouwers een plaats biedt dan welke ten- nis-accommodatie in Nederland deed aan 's werelds nummer 9 Katerina Maleeva de zege ca deau. De enige in het enkelspel over gebleven Nederlandse gaf de eerste acht games simpel weg. Maar in de inhaalrace van 0-2 in de tweede set tot 4-4 liet de nationaal kampioene de altijd achterin blijvende Bulgaarse ineens alle hoeken van de baan zien. Toen achtte Jagermen de punten weer verdiend en gaf ze de partij alsnog cadeau; de laatste bal in het net duwend terwijl daarachter een heel veld open Jiag. Het valt moeilijk te ontkennen dat de coaches Don en Dijkstra gelijk hebben als ze zeggen, dat er iets aan de mentaliteit van de meisjes moet veranderen. Van het gehele Nederlandse contingent is er nog slechts één over: Brenda Schultz, die met Andrea Temesvari is doorge drongen tot de tweede ronde van het dames dubbelspel. Het herendubbel Haarhuis/Koever mans verloor in de tweede ron de met 6-7 (5-7) 5-7 van de Zweden Hanricsson/Utgren. Ook hier werden de nodige kansen onbenut gelaten, zoals bijvoorbeeld vier setpoints bij 6-5 in de eerste set. Lendl Bij Ivan Lendl glijdt de ko ningsmantel van de schonkige schouders. Hij voelt zich niet langer nummer één van de we reld. In een zeldzaam ogenblik van bescheidenheid gaf de hardste .werker van het circuit in Melbourne toe: Ik ben nummer één op de computer, maar dat is fout". Uiteraard re ageerde Becker op deze aange kondigde troonsafstand: „Aar dig van Lendl. Hij is het drie jaar koning geweest Lang ge noeg om de heerschappij aan mij over te dragen". Maar zover is het nog niet. Eerst dient de computer te worden overtuigd. Het reken- tuig kan alleen worden gevoed met cijfertjes, niet met opinies. En de cijfers eisen, dat Becker de Open Australische titel wint en Lendl niet verder komt dan de kwartfinales, voordat de volgorde van die twee op de wereldranglijst wordt omge draaid. Tot dat laatste lijkt Ivan voor alsnog niet bereid. De legion- nairspet weer ferm op het hoofd geplant, doorstond hij gisteren de aanslag, die landge noot Karei Novacek op hem pleegde. Lendl was niet uitge sproken goed in vorm. Hij ver loor menige service-game, maar op het eind bleek zijn gebeurde vorig jaar in Bor deaux aldus Lendl. Het zou hem geen enkele moeite kosten zo'n tamelijk onbelangrijke partij slag voor slag uit zijn ijze ren geheugen op te lepelen. In de vierde ronde wordt Lendl een confrontatie met Thomas Muster bespaard. De Oostenrijkse lefthander bezorg de hem vorig jaar in de halve finales overwerk. De revanche twee maanden nadien bij het toernooi in Miami werd verij deld door toedoen van een dronken chauffeur. Met een vrijwel geruïneerd kniege wricht werd de Oostenrijker van het asfalt opgeraapt. Het herstel duurde zeven maanden Toen stond Muster er weer; als winnaar van de Australische Open hardcourttitel. Vandaar ging het naar Melbourne, waar Simon Youl vandaag het sloop werk mocht voltooien, dat de Zuidafrikaan Van Rensburg de vorige dag was begonnen. „Toch was het niet de vijfset ter, die in mijn benen zat. Ik had gewoon mijn dag niet hield Muster zich groot.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7