Azerbajdzjanen voelen zich opnieuw verraden en miskend oeilijkheden" >or Gorbatsjov Communisten Joegoslavië echten voor overleving Modrow: alle partijen moeten nu samenwerken iflTENLAND Ceidae Sou/tont VRIJDAG 19 JANUARI 1990 PAGINA 5 nioskou nodigt ch Walesa uit 1'tSCHAU De Sovjetunie heeft de van het Poolse vakverbond Solida- Lech Walesa, officieel uitgenodigd een bezoek aan Moskou en een ont- ing met Sovjet-leider Michail Gor- >v. Bijzonderheden en de datum van iezoek moeten nog worden geregeld, jn gesprek met de Sovjet-ambassa- heeft Walesa de Sovjetunie opgeroe- T log dit jaar al haar troepen uit Polen te trekken. Er bevinden zich Sovjet- ?n in Polen sinds het einde van de je Wereldoorlog. Dat waren er tot kort circa 45.000 maar als gebaar van wil zullen daarvan volgens buiten experts binnenkort zo'n 10.000 en teruggehaald. Bulgaarse ex- president Zivkov gearresteerd SOFIA Ex-president en partijleider Todor Zivkov van Bulgarije, die in novem ber aan de kant werd gezet door hervormingsgezinde po litici, is gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van „het aanzetten tot etnische vijan digheid en haat en het zich toe-eigenen van grote bedra gen aan publieke gelden". Zivkov (78) is 35 jaar aan de macht geweest, een record voor Oost-Europa. I Quayle niet welkom in Latijns-Amerika WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft zich gedwongen gezien de reis van vice-president Dan Quay le langs een aantal Latijnsamerikaan- se landen te bekorten. De reis was be doeld om de betrekkingen te verbete ren na de invasie in Panama en de bezorgdheid in de regio over het Amerikaanse wapengekletter weg te nemen. Een aantal Latijnsamerikaan- se leiders heeft echter te kennen ge geven dat Quayle niet welkom is. Het kantoor van de vice-president heeft meegedeeld dat hij nu maar twee al eerder vastgestelde reizen zal maken. Van 27 tot 29 januari gaat hij naar Panama, Honduras en Jamaica. foto: ap Brazilië en Chili bezoekt Quayle me dio maart. In Honduras, Brazilië en Chili zal hij de beëdiging van de nieu we presidenten bijwonen. Diplomatie ke bronnen verluidde dat met name de Mexicaanse president Carlos Sali nas en de Venezolaanse president Carlos Perez er weinig voor voelden de Amerikaanse vice-president te ont vangen. Het Witte Huis nam bij monde van woordvoerder Marlin Fitzwater de zaak niet hoog op. „Het belangrijkste is de boodschap, het zichtbaar maken dat de president goede betrekkingen wil met Latijns-Amerika, en die bood schap zal over komen". Quayle's woordvoerder erkende de „diploma tieke gevoeligheden in de regio". Premier Tjechoslowakije uit communistische partij PRAAG De Tsjechoslowaakse pre mier Marian Calfa is uit de communisti sche partij gestapt, maar blijft wel lei ding geven aan de regering. Daardoor is het aantal communisten in het 21 leden tellende kabinet gereduceerd tot zeven. Waarom en wanneer Calfa zijn lidmaat schap heeft opgegeven, kon een woord voerder niet vertellen. De premier is de derde minister in de huidige regering die het lidmaatschap van de communistische partij aan de wilgen heeft gehangen. De afgelopen twee weken gingen vice- premier Valtr Komarek, belast met eco nomische zaken, en Vladimir Dlouhy, hoofd van de staatsplanningcommissie, hem voor. Hongarije wil af van Sovjet-troepen WENEN De Sovjetunie moet al haar troepen dit jaar of uiterlijk in 1991 terugtrek ken uit Hongarije. Dit verzoek heeft de Hongaarse regering ingediend in Wenen in het ka der van de conferentie voor de vermindering van de conven tionele strijdkrachten in Euro pa (CFE). De Sovjetunie heeft al in 1989 de sterkte van haar in Honga rije gelegerde troepen vermin derd. Volgens de Hongaarse regering bevinden zich op dit moment nog 50.000 tot 60.000 Sovjet-militairen in het land. straat in Bakoe ligt het interieur van een door Azerbajd- feljn geplunderde woning van Armeniërs op straat. foto:tass (Vervolg van de voorpagina) KOU Premier Ryzjkov van de Sovjetunie heeft ontkend president Gorbatsjov door het geweld in de Kaukasus in Itiek gevaar" zou verkeren. „Ik zou zeggen: politieke moei- Iden", aldus Ryzjkov in een vraaggesprek met de Ameri- se televisie. „Ik twijfel er echter niet aan dat Gorbatsjov en immunistische partij in staat zullen zijn de problemen af te leien". Een van de problemen waarmee het Kremlin steeds j te maken krijgt is dat soldaten uit andere republieken jen ingezet bij een oorlog die buiten 'hun' grenzen wordt ird en daar sneuvelen. Er zijn tekenen dat vooral de etni- Russen (nog steeds veruit de grootste bevolkingsgroep in de 1) er genoeg van krijgen. Dwarsligger Boris Jeltsin, zo wil Jjerucht, gaat zich kandidaat stellen als president van de jsche Republiek (de grootste van de, vijftien, met heel cen- I Rusland en Siberië) en heeft onafhankelijkheid voor dit me gebied (een zevende van het totale wereldoppervlak) in |n. De tegenstanders in het etnische conflict in de Kaukasus 'ïan mening dat Moskou de zaak te veel op zijn beloop heeft pn. Door zijn besluiteloosheid is het Kremlin, zij het indi- iverantwoordelijk voor de bloedige explosie van geweld. vrees van de Azerbajdzjanen is dat Armenië niet alleen annexatie van Nagorno Karabach, maar ook van het ge- de enclave en Armenië. BAKOE Vlakbij She makha in Azerbajdzjan staat een tempel die zo heilig is, dat Russische Malakans, Armeniërs en Azerbajdzjanen daar vroe ger gebroederlijk naast el kaar op hun knieën lagen te bidden. Die idylle is verleden tijd en de hoop dat het ooit weer wordt zoals vroeger is, met het huidige geweld, waar schijnlijk voorgoed de grond ingeboord. De dramatische situatie in het gebied komt voor een groot deel voort uit het gebrek aan betrouwbare informatie, waar door iedereen inclusief de regering in Moskou het volledig moet hebben van ho ren zeggen. De Azerbajdzjanen hebben het gevoel dat de media in de Sov jetunie en het Westen hen voortdurend onrechtvaardig behandelen. Op de televisie worden altijd alleen maar Ar meense slachtoffers getoond en ook de pers doet uitsluitend verslag van dode en gewonde Armeniërs. Zelden wordt er melding gemaakt van Azer- bajdzjaanse vluchtelingen en slachtoffers. En het beeld dat van de Azeri's geschetst wordt, blijft hetzelfde. Ze worden af geschilderd als woeste barba ren of ook al ontkennen ze financiële hulp te ontvangen van andere moslim-landen als 'wilden' die beneveld zijn door het Iraanse fundamenta- Paniek Toen Abel Agenbegyan, Gor- batsjovs economische raads man, in november 1987 zei dat het bestuur van de enclave Nagorno-Karabach overgedra gen zou moeten worden van Azerbajdzjan aan Armenië, brak er onmiddellijk paniek uit onder de Azerbajdzjanen. Terwijl de Armeniërs in Na gorno-Karabach en hun eigen staat campagne voerden voor de bestuursoverdracht, voel den de Azerbajdzjanen zich verraden door het stilzwijgen van de regering. Als het Kremlin van het begin af aan duidelijk had gemaakt dat het niet van plan was de grenzen, zoals die in de grond wet zijn vastgelegd, te wijzi gen, dan hadden de Azerbajd zjanen meer vertrouwen ge had in het regeringsbesluit. Want wat steeds een „etnisch conflict" wordt genoemd, is in hoge mate een territoriaal ge schil tussen de twee Sovjet republieken. Sinds afgelopen zomer deden in Azerbajdzjan geruchten de ronde dat de Armeniërs bezig waren een wapenarsenaal aan te leggen. Ze zouden niet al leen Nagorno-Karabach willen annexeren en de Azerbajd- zjaanse minderheid verdrij ven; ze zouden ook met ge weld bezit willen nemen van het Azerbajdzjaanse gebied tussen de Armeense republiek en Nagorno-Karabach. Vol gens de Azerbajdzjanen kwam het advies aan de Azeri's neer op: „Als het je niet bevalt wat er in Nagorno-Karabach ge beurt, dan vertrek je maar". Het is daarom niet zo verwon derlijk, zeggen ze, dat Moskou uiteindelijk de verantwoorde lijkheid over de enclave van zich afschoof. Raket Ten grondslag aan de huidige gebeurtenissen in. het gebied liggen berichten over een es calatie van de Armeense 'guerrilla'-activiteiten om Na gorno-Karabach in handen te krijgen. Zo werd er een raket aangetroffen in een zending bouwmateriaal van Armenië naar Nagorno-Karabach. En een groep Armeense hoog waardigheidsbekleders uit het Sjaumyan-district, die naar het noorden reisde, bleek een enorme lading wapens in de bagage te hebben verborgen. Het gezelschap werd bijtijds ontmaskerd door Azerbajdzja nen en wordt momenteel ge vangen gehouden. Zoals te verwachten was, wa ren de Armeniërs laaiend. Uit wraak zouden ze 43 Azerbajd zjanen hebben gegijzeld, onder wie ook vrouwen en kinderen. Gevolg was dat de Azerbajd zjanen weer in woede ontsta ken. De plaatselijke commu nistische partij en de regering smeekten het Azerbajdzjaanse volk vooral kalm te blijven en de vrede te bewaren. Maar de Azeri's, opgevoed in de traditie van eindeloze openbare verga deringen waarin ze altijd hun mening kenbaar konden ma ken, riepen om vergelding en stelden voor vijftig Armeniërs te gijzelen, zodat die uitgewis seld konden worden tegen de Azerbajdzjanen. En toen liep het helemaal uit de hand. De leiders waren de situatie niet meer meester en Azer bajdzjaanse jongeren namen het recht in eigen hand. Twee van hen werden gedood door een met een hakmes zwaaien de Armeen, toen ze probeer den hem te gijzelen. Nadat dit bekend werd, was het weder zijdse bloedvergieten niet meer te stuiten. Context De Azerbajdzjanen voelen zich opnieuw vernederd. Ze zullen evenwel onder ogen moeten zien wat er gebeurd is en wat de gevolgen zijn. Het geweld dadige optreden van losgesla gen jongeren valt niet goed te praten, zo benadrukken ze, maar ze smeken de Sovjet regering en de buitenwereld om de gebeurtenissen toch vooral in hun context te zien. Ze pleiten er vooPal voor om een onderscheid te maken tus sen de onbeheerste geweldple gingen in Bakoe en de acties en verklaringen van Azeri's Gewapende Armeniërs zijn intussen een vast onderdeel van het straatbeeld in hun hoofdstad Jere van. foto: afp die zich inzetten voor dé ver dediging van hun territorium. Ze wijzen erop dat de leden van de zogeheten 'vrijwillige militie' de wapens hebben op gepakt om de landbouwgebie den te beschermen tegen steeds verder binnendringen de Armeniërs, omdat niemand iets ondernam tegen deze on houdbare situatie. Zelfs de re gering kneep een oogje dicht. Het is tegen deze achtergrond dat de Azerbajdzjanen vinden dat de door Moskou gestuurde troepen zullen moeten bewij zen dat ze onpartijdig zijn. En dat kunnen ze door de krach tens de grondwet geregelde vestigingsrechten; van de Azerbajdzjanen weer te her stellen. De Azerbajdzjanen hebben veel te verliezen. Ze geloven dat als ze hun eigen economie mochten, leiden, de republiek er lang niet zo slecht voor zou staan als nu het geval is, on danks de rijkdom aan olie en andere minerale bronnen. De economische basis voor hun soevereiniteit en mogelijke on afhankelijkheid is in elk geval sterk genoeg. Fanatisme Het veelgehoorde commentaar van de buitenwereld, met name het Westen, dat het Azerbajdzjaanse nationalisme gevoed wordt door islamitisch fanatisme, wijzen ze. van de hand. Leiders van arbeidersor ganisaties laten weten dat Rus sische arbeiders in de repu bliek zich solidair hebben ver klaard met de Azerbajdzjanen, omdat ze er ook van overtuigd zijn dat hun rechten en de eco nomische vooruitgang meer gebaat zijn bij een decentrali satie van de macht. Daar staat tegenover dat de Armeense sentimenten ook niet zijn weg te cijferen. Gor batsjov beloofde gerechtigheid en dat kan naar hun idee al leen verwezenlijkt worden als hun historische aanspraak op het Groot-Armeense gebied, zoals zij dat hebben gedefi nieerd, wordt erkend. De Aze ri's voeren echter aan dat Na gorno Karabach altijd onder islamitische bestuur heeft ge staan, voordat de enclave werd geannexeerd door het Russische tsarenrijk. Al die claims en aanspraken leiden natuurlijk niet tot een oplossing van de problemen, iets wat beide partijen waar schijnlijk wel beseffen. Als nu maar genoeg mensen zich uitspreken voor een de mocratie en een constitutione le schikking en gehoord worden wordt er vast wel een oplossing gevonden. Tot het zover is, kunnen beide partijen niet veel meer doen dan hun doden betreuren en hun gekrenkte trots koesteren. TAMARA DRAGADZE (c) The Times, Londen RADO Na 45 jaar [heerschappij zal de islavische communis- partij de komende moeten vechten haar behoud. regionale afdelingen tijdens het partijcon- iat morgen begint, aan- :n het machtsmonopolie partij op te geven. zal e willen nog verder :n zullen voorstellen de van comjnunisten van ilavië te ontbinden. In lordwestelijke republiek ïië stelde de regionale van de Liga deze voor dat het congres de lale partij als overkoepe- I J,organisatie ontbindt. De m\zou dan worden opge- J^jin acht regionale organi- |een in elk van de zes re- feen en twee autonome word&cies van Joegoslavië, rocenpnnen van Slovenië om ven. pen partij te vormen die reld1 naar geen verantwoordelijkheid hoeft af te leggen tegenover de federale partij, vinden hun oorsprong in de conflicten tus sen de diverse republieken over democratische en econo mische hervormingen. De dis cussie daarover is hoog opge laaid terwijl Joegoslavië, eens het meest vrije van de socialis tische landen, de afgelopen maanden werd overvleugeld door de democratische hervor mingen elders in Oost-Europa. De economische perikelen in Joegoslavië zijn bovendien niet gering: een inflatie die ruim 2000 procent per jaar be loopt en een werkloosheid die officieel op vijftien procent staat. In de federale partij staan twee vleugels met zeer ver schillende opvattingen tegen over elkaar. Partijleider Ste fan Korosec is voorstander van hervormingen en hij is be reid de oprichting van concur rerende politieke partijen toe te staan. Volgens Korosec is de partij in staat ook vrije verkie zingen te winnen. Leidende figuren binnen het Joegoslavische leger hebben inmiddels laten doorscheme ren weinig te voelen voor een meerpartijen-stelsel uit vrees dat het zou leiden tot vergro ting van de tegenstellingen tussen de verschillende bevol kingsgroepen. Naast de meningsverschillen tussen de regionale partijorga nisaties zien de communisten zich tevens geplaatst tegen een sterker wordende oppositie. In Slovenië en Kroatië kunnen bij de verkiezingen voor de re gionale parlementen in april voor het eerst in 45 jaar niet- communisten kandidaat wor den gesteld. De andere repu blieken zijn meer terughou dend om de oppositie te legali seren, maar ook in Servië, Montenegro en andere gebie den zijn oppositiegroepen be zig zich te organiseren. „Vol graag" Gelaten laat dit viervoetertje „zijn tank" vullen met 200 liter benzine. Zelf loopt hij op deze brand stof geen meter, maar zijn eigenaar is verzekerd van een warm huis. De foto is gemaakt in het door kou qeteisterde Jeruzalem. a CriTO. CDA Nieuwe toekomst DDR-honden in Westen BONN De honden van de Oostduitse grenswachten, die zon der werk zitten sinds in november de Berlijnse Muur viel, zullen liefdevol in de Bondsrepubliek worden opgenomen. In een pers communiqué maakte de Westduitse dierenbescherming bekend dat de eerste tien honden zondag naar hun nieuwe bazen in Bre men gaan. Alle 550 onderafdelingen van de Westduitse dieren bescherming werken eraan mee om de honden in de BRD onder te brengen. De dierenbescherming meldt vol trots dat zij er na onderhandelingen met de Oostduitse autoriteiten in is geslaagd zo'n 2.500 politiehonden, waaronder Duitse herders en rottweil- lers, „van een onzeker lot te redden". Rob en dr. Martin kunnen voor de arme Jaco niets KNBoen; zij moeten maar zien zo snel mogelijk weg te komen, leeft hoe? Tussen de hoge bomen wil de ballon maar niet stij- ;reep Jant er is te veel gas ontsnapt. Dan dringen de indianen ie djaar voren en opeens daalt een regen van pijlen op de bal- n omfer. Dat wordt nog gevaarlijker, want de scherpe pijlen kun- haalt"et omhulsel helemaal openrijten. „Gooi alles overboord, wat we niet nodig hebben!" roept Rob dr. Martin toe. En daar gaan hun voorraden en hun geweren, langzaam stijgt de ballon en spoedig zijn ze weer op enkele honderden meters hoogte. Daar neemt een sterke luchtstroom hen op en snel drijven ze in noordelijke richting. De wind wakkert aan tot een storm en wan neer de avond valt, slaakt dr. Martin plotseling een kreet, terwijl hij in de verte wijst. „De zee!" roept hij uit. (ADVERTENTIE) Leids studentendispuut AGAPE collecteert onder het motto „Help Boekarest uit de brand" Doel is, in overleg met het Roemenië Comité, stencilmachines voor de afgebrande bibliotheek te Boekarest. Rabo-bank Leiden giro 149399 (banknr. 138445257) t.n.v. Agape-,,Boekarest". Telefoon 071-146929 Eelco van Welie, Wendelien Vink. OOST-BERLIJN Pre mier Hans Modrow van de DDR heeft verklaard dat de bestorming van het hoofdkwartier van de staatsveiligheidsdienst in Oost-Berlijn de noodzaak heeft aangetoond van sa menwerking tussen alle politieke krachten en par tijen. Hij noemt de situatie in zijn land „gespannen". De deelnemende partijen aan het ronde-tafeloverleg hebben inmiddels overeenstemming bereikt over de definitieve op heffing van de nationale vei ligheidsdienst, de opvolger van de gehate staatsveiligheids dienst (Stasi). De medewerkers van de dienst moeten vóór 31 januari al hun wapens inleve- De ministers van vier kleine partijen die met de communis ten de coalitie-Modrow vor men, hebben zich tijdens een vergadering van het kabinet bereid verklaard in de rege ring te blijven. Er was eerder deze week twijfel ontstaan aan de loyaliteit van de CDU, na dat haar secretaris-generaal had verklaard dat de christen democraten uit de coalitie wil den treden. Maar hij heeft al leen voor zichzelf gesproken, aldus voorzitter (en vice-pre mier) Lothar de Maizière die meent dat velen in de partij „een regeerbaar land" willen. De deelnemers aan de ronde tafel hebben het parlement ge adviseerd, de nieuwe opposi tiegroepen in het land al voor de verkiezingen van 6 mei spreektijd in de Volkskammer te geven. Verder willen zij dat de perscensuur zo snel moge lijk wordt afgeschaft. Er voor in de plaats dient een raad van toezicht op de media te komen. Deze blijft functioneren tot de regering een mediawet bij het parlement heeft ingediend. In Erfurt maakten leden van onafhankelijke onderzoeks commissies van burgers bijzon derheden bekend over de werkmethoden van de Stasi in deze stad. Zo bleek ongeveer één op de 100 burgers een in formant van de Stasi te zijn geweest. Voor bewezen dien sten betaalde de dienst gemid deld 200 mark per jaar. Eerste stap De Bondsrepubliek beschouwt de door de DDR voorgestelde 'verdragsgemeenschap' als de eerste stap op weg naar het uiteindelijke doel van een ver enigd Duitsland. Als het aan Bonn ligt, spreekt ook Oost- Berlijn zich daar voor uit zo dra de verkiezingen van mei gehouden zijn. Dat heeft mi nister van de kanselarij, Ru- dolf Seiters, gisteren in het Westduitse parlement ver klaard. Hij maakte duidelijk dat de Bondsrepubliek naar een verenigd Duitsland blijft streven, al staan haar bondge noten en de Sovjetunie daar gereserveerd tot afwijzend te genover. De door communisten over heerste regering van de DDR beschouwt de 'verdragsge meenschap', een term die haar voorzitter Hans Modrow in zijn regeringsverklaring noemde, als een doel op zich zelf.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5