Samenleving accepteert geen mongooltje' MieuwO Andriessen wil geen censuur op nieuwjaarsartikel Rutten irdiologen: patiënt >rdt de dupe Kamer gepikeerd over gebrek overleg over commissie euthanasie Minister Maij-Weggen houdt vast aan 5 tunnels ^JNENLAND QeidwQowuvnt VRIJDAG 19 JANUARI 1990 PAGINA 3 fliuis van golfplaat j Diever VER Drenthe krijgt binnenkort eerste golfplaatwoning. Deze expe- jntele woning is geheel en al uit klaten opgetrokken. Het huis met ihorende bedrijfsruimte wordt ge- •Vd op het industrieterrein in Die- itj Alleen Almere heeft al een golf- hvoning staan. Daarin woont de jerper van de multifunctionele wo- i Het huis kan makkelijk iets langer len gemaakt en heeft daardoor be- gruimte in verschillende afmetin- pe golfplaatwoning in Diever is de e uit een serie van vier. Zoning is niet duur en energiezui- iHij is het resultaat van een archi- feprijsvraag in Almere. ANWB en VYN: reclame langs weg gevaarlijk DEN HAAG Het almaar toene mende aantal reclameborden langs de kant van de wegen vormt een ge vaar voor de verkeersveiligheid. Langs sommige rustige weggedeelten kunnen ze geen kwaad, maar de „Belgische en Spaanse toestanden" die nu ook in ons land dreigen zijn wel degelijk riskant. Dat schrijven de ANWB en Veilig Verkeer Nederland in het jongste nummer van 'De Kam pioen'. De organisaties vragen de overheid in te grijpen tegen de onge breidelde groei van reclame-uitingen langs de weg. Bezoek Turkse minister Staatssecretaris Dan- kert van buitenlandse zaken (links) ontving gisteren in Den Haag de Turkse minister Bozer voor EG-aan- gelegenheden. Ne derland heeft onlangs een verzoek van Tur kije, zich uit te spre ken voor het begin nen van onderhande lingen over Turks EG-lidmaatschap, van de hand gewe zen. FOTO: ANP Anti-apartheidsbeleid van gemeenten geschorst DEN HAAG De Kroon heeft de besluiten van Leiden, Den Haag. Delft en elf andere gemeenteraden om een economisch anti-apartheidsbeleid te gaan voeren geschorst. De betrokken LOTA-gemeenten hebben vandaag in Den Haag vergaderd over een gezamenlijk standpunt ten aanzien van de schorsing. De schorsing is uitgesproken op voorstel van minister Van den Broek (buitenlandse zaken), mede namens minister Dales (bin nenlandse zaken). Het kabinet had de schorsing van de gemeen telijke besluiten al eerder aangekondigd omdat deze in strijd zijn met het regeringsbeleid. Een voorkeursbeleid van gemeenten om geen zaken te doen met Nederlandse bedrijven die relaties onderhouden met Zuid-Afrika is in feite een boycot, aldus mi nister Van den Broek. De regering heeft de besluiten niet vernietigd maar geschorst, hangende een onderzoek naar de vraag of deze in strijd zijn met de wet of met het algemeen belang. "vDK RADBOUD GAAT OVER TOT PRENATAAL ONDERZOEK I VANDAAG J INHET W ÏV Het Nij- tec »se St. Radboudzie- ke mis is begin deze begonnen met pre- le diagnostiek. Daar- yordt door een onder- vf in de baarmoeder bejeen zwangere vrouw ;esteld of de ongebo- rucht een afwijking In bepaalde geval- ■ijvoorbeeld als de le- ansen van de vrucht taal zijn, zal het zie- opiuis meewerken aan jeligerschapsonderbre- In de overige geval- zullen de vrouwen een abortus worden -erwezen naar een ziekenhuis. Bij een vruchtwaterpunctie wordt met een dunne naald vocht weggezogen. Onderzoek van dat vocht kan aantonen of het kindje bij de geboorte een afwijking zal hebben. De ingreep, die enkele minuten duurt, staat onder voortdurende echoscopische controle, om te voorkomen dat de foetus door de naald wordt geraakt. TEKENING: PU die het ziekenhuis dit jaar ver- een abortus op basis van argu- dus gynaecoloog dr. Nijhuis. wacht, zullen er uiteindelijk menten waar het ziekenhuis Prenataal onderzoek wordt 400 tot 800 patiënten „misschien twee" besluiten tot niet mee kan instemmen, al- door de' meeste andere acade mische ziekenhuizen al veel langer gedaan. Omdat bij een negatieve uitslag veel vrou wen besluiten tot een abortus, wilde het rooms-katholieke Radboudziekenhuis niet mee werken. Nu is het over die be zwaren 'heengestapt', omdat, aldus de woordvoerder, in ver reweg de meeste gevallen de uitslag positief is. Overigens deed het Radboudziekenhuis al wel aan prenataal onder zoek, maar dan alleen bij vrouwen die problemen tij dens de zwangerschap kregen. Bij het prenatale onderzoek gaat het om een vruchtwater punctie, een vlokkentest of een navelstrengpunctie. Daar bij wordt via een heel dunne n^ald weefsel uit de baarmoe der gehaald. Door het weefsel nauwkeurig te onderzoeken kan men vaststellen of de foe tus een geestelijke of lichame lijke afwijking zal hebben. On der andere kan daaruit blijken dat het kindje een mongooltje is of dat het geboren zal wor den met een open ruggetje. Risico Alleen vrouwen met een ver hoogd risico op het krijgen van zo'n kindje (bijvoorbeeld door erfelijkheid) komen voor een onderzoek in aanmerking. Een verhoogd risico geldt onder andere voor vrouwen ouder dan 35 jaar. Bij vrouwen van 25 jaar oud is de kans op het krijgen van een mongooltje bijvoorbeeld maar één op de 1500. Bij een vrouw van 36 is dat risico al één op de 300 en bij een vrouw van 45 betreft zelfs één op de 30. Verreweg de meeste echtparen die na het onderzoek te horen krijgen dat ze een mongooltje zullen krijgen, besluiten de zwangerschap af te breken. Volgens gynaecoloog dr. Nij huis zijn er maar heel weinig die besluiten in zo'n situatie het kind te houden. „Een mongooltje wordt maatschap pelijk niet langer geaccep teerd. De regering en de zie kenfondsen zijn het daar ken nelijk mee eens. Anders zou den ze de mogelijkheden voor een abortus in dit soort geval len niet bieden". In bijna alle gevallen blijkt uit het onderzoek dat er niets met de foetus aan de hand is. Toch wijst dr. Nijhuis op het grote belang van prenatale diagnos tiek. „Die vrouwen komen niet voor niets bij ons. Ze heb ben een verhoogd risico op het krijgen van een gehandicapt kind. Via zo'n simpel onder zoekje kun je ze meestal ge ruststellen". Dat is ook de be langrijkste reden dat het zie kenhuis nu op grotere schaal met prenataal onderzoek is be gonnen. „We willen vrouwen niet in de steek laten, omdat er een paar abortus-gevallen per jaar bijzitten", aldus Nij huis. Miskraam Nijhuis wijst er op dat een pre nataal onderzoek niet ontbloot is van risico's. De kans op een miskraam na een ingreep va rieert tussen de 0,5 en 3 pro cent. Frappant is dat dit risico in veel gevallen aanzienlijk groter is dan de kans op een mongooltje. Nijhuis wil zich er echter niet over uitlaten of in die situaties een onderzoek ge weigerd moet worden. Nijhuis: „Neem nou een echt paar dat tien jaar lang heeft geprobeerd een kind te krij gen. Eindelijk lukt dat. Dan kan ik me voorstellen dat zij besluiten om niet tot een punc tie over te gaan. Maar iemand die vlot zwanger is geraakt en die weet hoe moeilijk het is om een mongooltje op te voe den, zal er alles aan doen om te voorkomen dat haar dat overkomt. Ook als dat de kans op een miskraam vergroot. Dat zijn twee heel verschillen de benaderingen. Iedereen heeft de vrijheid daarover zelf FOTO: DIJKSTRA Jan Schaefer verlaat Tweede Kamer DEN HAAG De PvdA'er Jan Schaefer (49) zal op korte termijn zijn werkzaamheden in de Tweede Kamer om ge zondheidsredenen neerleggen. Schaefer begon zijn loopbaan als banketbakker, was vervol gens werkzaam binnen de vakbeweging en kwam in 1971, ten tijde van het kabinet Biesheuvel, in de Tweede Ka mer. In 1973 werd hij in het kabinet-Den Uyl (1973-1977) staatssecretaris van volkshuis vesting. In 1978 werd hij wet houder van woningzaken in Amsterdam. Na de verkiezin gen van 1986 keerde hij terug in de Kamer. Conform de kan didatenlijst zou Schaefer door de voormalige PPR-politicus en oud-NOS-voorzitter Erik Jurgens moeten worden opge volgd. Jurgens, thans hoogle raar, heeft nog geen beslissing genomen. ERDERHEID LSV VOOR AKKOORD digfl laagECHT De verga- 1 deig van de Landelijke ^Jalisten Vereniging kaï) heeft zich gisteren grote meerderheid het zogenoemde v^rtijenakkoord over specialisteninkomens Van de uitge- anzJite stemmen waren op oor en 16 tegen. Van leó stemgerechtigde we- rtoojhappelijke verenigin- erocKvaren er vijf tegen: 'an de cardiologen, de ïhirurgen, de radiolo- de oogartsen en de isch chirurgen. voorzitter C. Piasmans Bcht dat het overgrote ■an de specialisten voor 1 jri weer een overeen- m met het ziekenfonds zal ™n. Hij noemde het ook - |itgesloten dat zelfs een i, lerheid van de cardiolo- (ch zo'n contract zal aan- n ttenschappelijke vereni- tan hartchirurgen heeft [„voorlopig" besloten uit 5V te treden. Piasmans indruk te hebben dat er iehoefte aan „een oplos- bestaat. Hij denkt dat die Ijk is. (is de cardiologen is het __jrd „regelrecht in strijd je primaire taak van de _4 het mogelijke te doen len optimale behandeling |jn patiënt"! Ze zijn niet tegen een inkomensdaling ten behoeve van een eerlijke inko mensverdeling onder medisch specialisten. Maar ze willen dan wel dat een groter deel van de door henzelf gecreëer de ruimte wordt gebruikt ten behoeve van de werkgelegen heid van jonge specialisten. Mede gezien de hoge werklast in hun specialisme. De cardiologen zeggen te zul len streven naar een bijstelling van het akkoord. Zodat zorg naar behoefte kan worden ge geven zonder hinder van kunstmatig geschapen schaar ste als gevolg van budgette ring, „die op het terrein van dotterbehandelingen al tot wantoestanden heeft geleid". Piasmans, die gisteren voor de laatste keer optrad als voorzit ter van de LSV, noemde het een belangrijke taak van de vereniging na tien jaar conflic ten de nog bestaande achter-' docht bij de specialisten weg te nemen. Hij vindt het van groot belang dat nu de verhoudin gen in de gezondheidszorg weer kunnen worden „genor maliseerd". Het huidige akkoord is tot stand gekomen na eén jaar on derhandelen onder leiding van oud-minister Van Aardenne. Het moet een eind maken aan de al meer dan tien jaar sle pende conflicten over de speci alisteninkomens. Het is de be doeling dat de forse verlaging van inkomens en de praktijk kostenvergoeding die de over heid van plan was, nu niet doorgaat. Het kabinet moet daar vandaag een besluit over itD wil onderzoek naar steunfraude HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil dat fecretaris Ter Veld (sociale zaken) op korte termijn een on- Jk instelt naar de omvang van fraude met sociale uitkerin- Voordvoerder Linschoten dringt hierop aan naar aanlei- /an het VAR A-programma De Kloof, dat gisteren werd onden In het programma werd door een aantal medewer- an de Amsterdamse sociale dienst gesteld dat veel mensen (rechte een uitkering krijgen. Versteende ontlasting De twaalfjarige bandvaraan Remco ligt onder warme kruiken om sneller uit de narcose te komen. Het dier, dat kippen in één hap verslindt, had last van versteende ontlasting en moest daarom in Rotterdam een buikoperatie ondergaan. Er is goede hoop dat de vijftien kilo zware Remco zal herstellen. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer heeft geïrri teerd gereageerd op de plotselinge mededeling van minister Hirsch Ballin (justitie) over de installatie van de in het regeerak koord aangekondigde On derzoekscommissie Eutha- Met name de fracties van D66, VVD en klein rechts toonden zich gisteren in het debat over de begroting van justitie gepi keerd over het feit dat de commissie is ingesteld zonder dat de minister hierover over leg heeft gevoerd met de Ka mer. Ook de regeringsfracties PvdA en CDA vonden de gang van zaken op zijn zachtst gezegd merkwaardig. Een mo tie van D66 en VVD om de be noeming van de commissie te rug te draaien kon uiteindelijk echter niet op steun van CDA en PvdA rekenen. De oppositie betreurde het dat de Kamer geen inspraak had gekregen in de formulering van - de taakomschrijving van de commissie. Hirsch Ballin zei dat er wat hem betreft nog wel ruimte is om alsnog wijzi gingen in de opdracht aan te brengen. Hierover zal binnen kort met de Kamer van ge dachten worden gewisseld. De commissie, die moet na gaan hoe en op welke wijze in Nederland euthanasie wordt toegepast, staat onder voorzit terschap van prof. mr. J. Rem- melink, procureur-generaal bij de Hoge Raad. Uiterlijk op 1 augustus 1991 moet de com missie verslag aan het kabinet uitbrengen. De minister had in eerste instantie nog gesproken van „zo mogelijk vóór 1 augus tus 1991". Op aandringen van de Kamer moest hij beloven dat het kabinet rond die da tum ook een standpunt zal be palen over de vraag of er al dan niet wetgeving moet ko- DEN HAAG Minister Maij- Weggen van verkeer en wa terstaat is van mening dat de voorgenomen bouw van vijf nieuwe tunnels in de Randstad gewoon moet doorgaan. De be slissing werd destijds genomen door haar voorganger minister Smit-Kroes. In het regeerak koord van CDA en PvdA is echter een voorbehoud ge maakt: zo zou het nieuwe ka binet, alvorens een beslissing te nemen, alle plannenvoor nieuwe wegen eerst opnieuw willen bekijken. Met name de PvdA heeft zich altijd kritisch opgesteld tegen de aanleg van de tunnels. In een interview met het nieuwe blad „Auto- Week". dat deze week ver schijnt. zegt de bewindsvrouw dat de tunnels, die door parti culiere financiers moeten wor den bekostigd, „hard nodig zijn om een aantal knelpunten in het wegennet op te lossen... De plannen zijn zeker niet in de ijskast terechtgekomen", al dus de minister. AIBAAI' door WILLEM RITSTIER 20 januari MINISTER BANG VOOR MILIEU ALS MODEVERSCHIJNSEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prof.dr. F Rutten, de hoogste ambte naar van het ministerie van economische zaken mag zijn traditionele nieuwjaarsartikel onge censureerd blijven publi ceren. Minister Andries sen zegt in EZ-Journaal het nieuwsblad van zijr departement, niet var plan te zijn aan deze „hei lige traditie" een einde te maken. Daarnaast stelt Andriessen in antwoord op kamervragen van D66 dat het artikel niet onder zijn politieke verantwoor delijkheid is geschreven. ministerie te willen opvijzelen. Ook zegt hij „bang" te zijn dat milieu een modeverschijnsel is en dat overdrijving ertoe zal leiden dat mensen zich ervan afkeren. Rutten schrijft al vele jaren een gezaghebbend artikel in het economenvakblad ESB, Meestal komt dit neer op een ernstige waarschuwing aan het kabinet om de overheids uitgaven in de hand te hou den. Andriessen beweert een „heel normale verhouding" met Rutten te hebben en diens artikel „met veel genoegen" te hebben gelezen. Volgens An driessen is de gebruikelijke procedure gevolgd bij de pu blicatie van het artikel. Hij heeft het concept gelezen en g, r„er wat opmerkingen" bij ge- maakt. Aan D66 antwoordt hij nog dat zoiets „gebruikelijk" is wanneer economen eikaars werk bekijken. Volgens An driessen was Ruttens betoog „van hoge kwaliteit". Voorzichtig Wat het milieu betreft bepleit Andriessen een voorzichtige aanpak: „Ik geloof niet dat er een trendbreuk kan komen, dat mensen ineens allemaal anders gaan handelen. Econo mische Zaken zal de gedachte moeten uitdragen dat de on dernemingen het zelf moeten doen en dat ze daarvoor een milieuzorgsysteem moeten hebben. Het zal het leven van iedereen wel gaan beheersen en de vraag is'hoe je het moet doseren, bijvoorbeeld op het gebied van energiebesparing". Verder maakt de minister dui- invloedrijker en gezaghebben der wil maken. Dat zal vol lens hem een „hele klus" wor- len. „EZ is door de loop der dingen iets minder belangrijk geworden", geeft Andriessen toe, en hij bevestigt dat het de partement niet de optimale steunfunctie voor bedrijven vervult. „Wij hebben voortdu rend contact met het bedrijfs leven. maar ik mis de natuur lijke drang zoals die bijvoor beeld wel bij landbouw is". Andriessen kondigt aan dat hij in gesprek zal treden met de ongeveer negentig brancheve rengingen uit het bedrijfs leven. „Gewoon luisteren en ervan leren. Den Haag is im mers geweldig met zichzelf be zig en als je niet erg oppast, kom je er nooit uit". Daarnaast is Andriessen ver wonderd over de ophef die is ontstaan doordat hij enkele topambtenaren heeft verwij derd uit de stafvergadering die hem adviseert. Andriessen: „De oorzaak daarvan is ge woon ruimtegebrek. Ik wil graag dat er een goede algeme ne discussie mogelijk is. Dat kan niet in een grote verga derzaal, maar in de kamer hiernaast kunnen geen vijftien mensen goed rond de tafel zit ten. Niemand hoeft het zich persoonlijk aan te trekken als hij er nu niet meer bn is".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3