l Castro accepteert kritiek op Roemenië-beleid Wereldraad Basisvorming: aandacht voor inhoud brieven van leze ïi kerk wereld Toenem^ïïde onderdrukking van christenen in Nepal Roemeens - orthodoxe patriarch afgetreden Schoolwijzer £cick>c Soman; I ia;ld Jr £eidóeSoti/ia/niD GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSoivuvnt VRIJDAG 19 JANUARI 1990 PA< Oekrainse Kerk heeft al ruim 600 kerkgebouwen ROME De Oekrains-Katholieke Kerk beschikt in de steden in de Oekraine al over meer dan 600 kerkgebouwen. Sinds 1 december vorig jaar hebben meer dan 700 gemeenten zich als oekrains-katholiek laten registreren. Dit hebben vertegen woordigers van de Oekrainse Kerk gisteren in Rome bekend gemaakt op basis van telefoongesprekken met hun bisschoppen in de Oekraine. Naar schatting 350 russisch-orthodoxe priesters zijn naar de Oekrains-Katholieke Kerk overgegaan en oefenen daar hun ambt uit. In sommige gebieden van de Oekraine zijn er geen russisch-orthodoxe kerken meer die voor de eredienst open zijn. Deze cijfers hebben betrekking op de grote steden. Over de kleinere steden en het platteland zijn nog geen cijfers beschikbaar. Tsjechoslowakije herstelt betrekkingen met Vaticaan PRAAG De nieuwe regering van Tsjechoslowakije heeft gis teren besloten de betrekkingen met het Vaticaan na meer dan veertig jaar volledig te herstellen. Het officiële persbureau CTK meldde dat de regering in Praag had besloten dat „de di plomatieke contacten met de Heilige Stoel worden hervat". Het land verbrak de diplomatieke banden met het Vaticaan na de communistische machtsovername in Praag in 1948. De vervol ging van de roomskatholieken was in Tsjechoslowakije zeer zwaar. Honderden priesters werden gearresteerd en veel paro chies bleven leeg. Overleg tussen Praag en Vaticaan in de afge lopen twee jaar leidden tot de benoeming van enkele nieuwe bisschoppen. Zes van de 13 bisdommen in Tsjechoslowakije zijn nu bezet. Ik streef er niet naar om vrijheid te brengen, maar alleen om de gevangenis zichtbaar te maken. Paus waarschuwt voor „vals medelijden" gescheidenen VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de kerkelijke recht banken gewaarschuwd voor „vals medelijden" en overgevoeligheid tegen over gescheiden mensen. Zo'n houding „is alleen maar in schijn pastoraal", aldus de paus gisteren tij dens zijn jaarlijkse au diëntie voor de leden van de hoogste kerkelijke rechtbank, de Rota. De paus heeft de kerkelijke rechtbanken al herhaaldelijk gewaarschuwd voor te snelle ontbinding van huwelijken. Hij herinnerde gisteren de kerkelijke rechters aan hun plicht rooms-katholieken die om ontbinding van hun hu welijk vragen, te bewegen tot een nieuwe waardering van het huwelijk en een eventueel herstel van hun huwelijksle ven. Processen voor de kerkelijke rechtbank moeten zoveel mo gelijk worden voorkomen, al dus de paus. Maar hij beseft dat ze volgens het kerkrecht soms nodig zijn om een ant woord te vinden op de vraag of er van een huwelijk sprake is geweest. De paus klaagde over de „dubbelzinnigheid" die het gevolg kan zijn van de plicht van kerkelijke rechtbanken om een pastorale houding van rechtvaardigheid en mededo gen tegenover de huwelijks partners aan te nemen. De kerk moet kennis nemen van de grote moeilijkheden van mensen met een ongelukkig huwelijksleven en hun recht op pastorale zorg honoreren, maar zij moet hen niet met een valse rechtspraak bedrie gen, zo zei de paus. Shell wacht op antwoord Wereldraad ROTTERDAM-GENEVE Shell heeft nog geen uitsluitsel van de Wereld raad van Kerken gekre gen of de oecumenische beweging het gesprek met de oliegigant over Zuid-Afrika wil hervat ten. Dit heeft Shell des gevraagd medegedeeld. De oliemaatschappij heeft vo rig jaar op 30 oktober de We reldraad per brief voorgesteld haar zienswijze over de activi teiten in Zuid-Afrika uiteen te zetten. Daarbij is de top van Shell bereid naar het hoofdkantoor van de Wereld raad in Genève te komen. De Wereldraad heeft laten weten in de loop van 1990 een besluit over het aanbod te zul len nemen. Aanleiding voor de correspondentie was de pu- blikatie door de Wereldraad van een de brochure, waarin het beleid van Shell ten aan zien van Zuid-Afrika werd gehekeld. Volgens de oliemaatschappij bevat de brochure enkele per tinente onnauwkeurigheden. Zo wordt Shell ervan beschul digd een kolenboycot tegen Zuid-Afrika te doorbreken, terwijl zo'n boycot niet eens bestaat, aldus de Shell-woord- voerder. De boycotactie heeft nog geen enkele invloed op de verko pen van Shell gehad, zo schreef Van Wachem in au gustus 1988. Daar staat tegen over dat op dat moment reeds aan meer dan 120 benzinesta tions van Shell opzettelijk schade is toegebracht. „Som mige zijn tot de grond toe af gebrand. Dat daarbij tot nu toe niemand is gewond of ge dood, wekt slechts verwonde ring," aldus Van Wachem. De Wereldraad veroordeelt ge weld tegen benzinestations „zonder voorbehoud". Derge lijke acties „gaan juist tegen de bedoeling van de boycot in", aldus de Wereldraad. Kijfhoek S.T Baarda te Capelle den IJssel. Bedankt voor Ouddorp Tj. de Jong te Garderen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Barendrecht (part-time)i mw drs A Minnema, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling mw.ars.A. Min nema, kand. te Barendrecht Gereformeerde Kerken Vrijge maakt GENÈVE Secretaris generaal dr. Emilio Ca stro erkent dat de We reldraad van Kerken de schendingen van de men senrechten in Roemenië onder Ceausescu niet krachtig genoeg heeft be kritiseerd. Hij zegt dit in een vraaggesprek met de informatiedienst van de Wereldraad. „De kritiek (op de acties van de Wereldraad, die in 1988 (Hannover) en 1989 (Moskou) de situatie in Roemenië be sprak) is correct. Ik denk dat we niet duidelijk genoeg heb ben gesproken, dat is duide lijk. Ik accepteer de kritiek op onze houding," aldus Castro, die eraan toevoegt: „Dat was de prijs die we meenden te moeten betalen om de situatie van de mensenrechten in Roemenië te kunnen bevorde ren". De Wereldraad heeft volgens Castj-o geprobeerd de Roe meense lidkerken in staat te stellen om met de bevolking van binnenuit de situatie te veranderen. „Onze Roemeen se vrienden zeiden: wij zullen doen wat we moeten doen, maar geef ons de tijd, geef ons de tijd." Amnesty bekritiseert schen dingen van de mensenrechten in het openbaar. Het Rode Kruis verleent hulp zonder ooit een regering te bekritise ren Het is volgens Castro de taak van de Wereldraad on derdrukte kerken te stimule ren om mee te werken aan de verandering van de samenle ving. Het gaat de Wereldraad daarbij niet in de eerste plaats om de veiligheid van de kerk op zich, maar om de veilig heid van de kerk als een in strument ter verandering van die samenleving. Daarbij pleegt de Wereldraad wel overleg met de lidkerken maar worden niet altijd hun adviezen gevolgd. In Moskou vroegen de Roemeense ker ken de Wereldraad om te zwijgen over de situatie in hun land. Maar om de solida riteit van de kerken in andere delen van de wereld te ver krijgen, moest de Wereldraad wel iets doen om Roemenië op de kerkelijke agenda te krijgen. Er is volgens Castro voor de Wereldraad geen reden om over Roemenië berouw te to nen, zoals de Roemeense ker ken hebben gedaan. „Wij heb ben het regime van Ceausescu nooit geprezen, wij hebben nooit gezegd dat hij een in strument van Gods bedoeling in de geschiedenis was. Inte gendeel, wij hebben zijn regi me bekritiseerd'1. Gedurende vele jaren heeft de Wereldraad geprobeerd elke gelegenheid te benutten om de Roemeense kerken te doen beseffen in welk een moeilijke situatie zij verkeer den. „Afgelopen december heb ikzelf bij de toenmalige. Roemeense regering en bij de kerken voor ds. Tökes gepleit. Ik heb ertegen geprotesteerd dat hij in zijn eigen gemeente het ambt niet meer mocht uit- Castro wijst erop dat de We reldraad ook wel eens over een rechtse dictatuur heeft gezwegen, namelijk Chili. „Wij hebben Pinochet nooit in het openbaar veroordeeld. Waarom? Omdat we met hem moesten onderhandelen over het lot van 16.000 Latijnsame rikanen die onder Allende naar Chili waren gevlucht en die na de staatsgreep van Pi nochet toestemming nodig hadden om het land te verla ten." „Maakt de Wereldraad zich schuldig aan selectieve ver ontwaardiging? Uiten wij makkelijker kritiek op West dan op Oost? Het voorbeeld van Chili toont aan dat dit niet waar is. Bovendien is er een verschil in de wijze waar op je landen benadert. De Verenigde Staten van Ameri ka is een open samenleving, a»»!» met een vrije pers, met een gezaghebbende publieke opi nie. waar de mensen gewend zijn aan kritische verklarin- gen over het regeringsbeleid." „Als de Wereldraad kritiek op Amerika uitoefent, zoals in i het geval van Panama, doen wij dat op verzoek van de I Amerikaanse kerken. Maar om een verklaring uit te ge ven over een bepaalde dicta tuur, waar geen vrije pers en waar geen publieke opinie be staat dat vereist een andere aanpak. Daar kunnen men senlevens in gevaar worden gebracht, bij kritiek op Ame rika is dat niet het geval. Het oefenen en dat hij gedwongen houden we soms in het open- verschil in benadering is werd te verhuizen." baar onze mond maar bedrij- daarop gebaseerd en niet op „Om de mensen ter plaatse ven we ondertussen wel zoge- ideologische vooroordelen", niet in gevaar te brengen, naa'mde stille diplomatie". aldus Castro. Dr. Emilio Castro FOTO: AP OEGSTGEEST Nepal, het enige land waar het Hindoeïsme staatsgods dienst is, treedt steeds harder op tegen de 40.000 christenen in het land. Veel christenen zitten wegens hun geloof in de gevangenis of zijn in staat van beschuldiging ge steld, zo meldt de Raad voor de zending van de Nederlandse Hervormde Kerk op grond van rap porten van zendingswer kers in Nepal. Vorig jaar november werd een man op beschuldiging van proselitisme (het bekeren van mensen met een ander geloof) gearresteerd en tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, zo meldt de christelijke stich ting voor hulp aan gewetens- vervolgden CSHG te Andijk. Volgens de Hervormde Raad voor de zending is eind vorig jaar een gemeente van 40 le den in haar geheel opgepakt en naar het politiebureau ge bracht. Daar werden ze ge dwongen een (afgods)beeld te aanbidden. Degenen die wei geren, zitten in afwachting van een proces in voorarrest. De Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensbew- zwaarden (CSHG) is met de Britse organisatie Jubilee Campaign een internationale actie voor de naleving van de mensenrechten in Nepal be gonnen. „De vermeende rust in de hindoeïstische tempels maakt plaats voor vervolging en onderdrukking waarbij martelingen geen uitzonde ring vormen," aldus de CSHG. De actie concentreert zich op enkele artikelen uit de Inter nationale verklaring van de rechten van de mens, vooral artikel 5 over martelingen, 18 over de godsdienstvrijheid en 20 over de vrijheid van verga deren. Nepal, waar tot 1950 geen christenen waren, kent officieel vrijgheid van gods dienst. Tegelijkertijd zijn er wetten die evangelisatieacti viteiten verbieden. BUKAREST Een synode van de Roemeens-ortho doxe kerk heeft gisteren een verzoek ingewilligd van patriarch Teoctist „te worden ontheven van zijn func ties om gezondheidsredenen en gezien zijn hoge leef tijd", zo maakte de Roemeense staatsradio bekend. De synode, in aanwezigheid van minister van godsdienst Nico- lae Stoiescu, stelde een voorlopig bestuur samen bestaande uit drie metropolieten en bisschoppen. Dat bestuur zal aanblijven totdat er een nieuwe patriarch, die de hoogste geestelijke is, ge kozen is. Teoctist was niet geliefd onder de gelovigen die hem be schouwden als een collaborateur van ex-partijleider Nicolae Ceausescu. „Hij voedde de wolven, niet zijn kudde", aldus een Roemeense journaliste. De patriarch betuigde vorige week nog spijt voor het sturen van een felicitatietelegram aan Ceausescu, een week voor diens val. Volgens hem was dat echter een door het bewind opgelegd ritueel en had hij geen keus. Ongeveer driekwart van de 23 miljoen Roemenen behoort tot de Roemeens-orthodoxe kerk. In opdracht van Ceausescu, met Teoctist als patriarch, werden alleen al in de hoofdstad Buka- rest 23 kerken vernield. Teoctist zei vorige week nog dat kerk kalenders alleen mochten worden gedrukt als de verjaardagen van de Ceausescu's erop aangegeven waren. Het gaat nu echt wat worden met de Basisvor ming in het voortgezet onderwijs. Na veel gedok- ter, getouwtrek mag men wel zeggen, staat nu wel vast dat zij doorgaat. Hoe, dat is nu wel onge veer duidelijk, maar nog niet precies. Dat weten we pas als in maart de wijzigingen op het desbe treffende wetsontwerp naar de Tweede Kamer zijn gestuurd. Wel is opnieuw duidelijk ge worden dat het vooral zal gaan om een inhoudelijke vernieuwing van het onder wijs. Dat wil dus zeggen, dat alle leerlingen een aantal ja ren les krijgen in dezelfde vakken. Verder dat de inhoud van die vakken verandert en dat er nieuwe vakken bijko men. Er is dus werk aan de winkel. Daarbij wil ik wel eens als mijn nadrukkelijke wens uit spreken dat die inhoudelijke vernieuwing nu ook echt de grote aandacht zal krijgen die zij verdient, en dat zij niet zal worden overschaduwd, over vleugeld door allerlei fusie- problematieken. Moge vooral de overheid zich op dit punt terughoudend opstellen en niet weer (zoals bij de opera ties in het HBO en in het MBO) op de achtergrond toch een soort grootschaligheids lobby in stand houden (met allerlei premies!). Het gaat dus om nieuwe leer stof in de eerste leerjaren van het voortgezet onderwijs. Daar komen eindtermen voor, zij het op één niveau. Wie ze vast stelt is nog niet helemaal duidelijk. Het lijkt me, dat het bevoegd gezag dat moet doen. Wel is duidelijk, dat de over heid per vak toetsen beschik baar gaat stellen. Nu is leer stof nooit alleen neutraal. Zij gaat altijd uit van bepaalde vooronderstellingen, men moet altijd een keus maken wat men wel of niet gaat be handelen. Verder kleurt elke docent bij de presentatie die leerstof altijd zelf in en ook worden er door vele delen van de leerstof bepaalde nor men en waarden overgedra gen. Bij al deze facetten speelt de levensbeschouwing (en ieder mens heeft een levensbe schouwing!) een beslissende rol. Het zal dus zaak zijn dat de scholen van de verschil lende richtingen, die wij in ons land hebben zich het bo venstaande niet alleen goed realiseren, maar dat er ook veel werk van zal worden ge maakt die eigen levensbe schouwing van dat onderwijs duidelijk te laten meespelen bij de nieuwe leerstof die men straks gaat aanbieden. Confessioneel onder wijs In het confessioneel onderwijs is men zich van die nieuwe opdracht al geruime tijd be- wust. Men weet dat de identi teit niet alleen tot uitdruk king moet komen in de expli ciete levensbeschouwelijke as pecten zoals godsdienstonder wijs en vieringen, en in de manier waarop men met el kaar omgaat in de schoolsitua tie, maar ook in de leerstof. Daarom hebben een aantal bestuurders van christelijke onderwijsorganisaties op insti gatie van met name de Unie „School en Evangelie" enige tijd geleden opgericht de Stichting Identiteit Basisvor ming Christelijk Onderwijs. De SIBCO. Deze stichting is van plan om voor alle vakken van de Basisvorming Hand reikingen te vervaardigen ten behoeve van de docenten die met het nieuwe onderwijs aan de gang moeten. Daarbij gaat het erom dat ook de leerstof de leerlingen voor bereidt „op deelname aan maatschappelijk handelen vanuit een door henzelf aan vaarde, een door de Bijbel geïnspireerde en bewust ge kozen ethische stellingname." (citaat uit het Ontwikkelings plan van de SIBCO). De Handreikingen krijgen een al- gemeen- en een vakdeel. In het algemeen deel gaat het erom de docenten te helpen inhouden en vraagstellingen van vakken te kiezen en te analyseren. Verder wordt daarin ook een model aange boden voor waardenover dracht-, verheldering en/of - communicatie. Het vakdeel bestaat uit een visie op het vak, de relatie met de identi teit van de school en vele voorbeelden. Concreet gaat het hier onder meer om de keuze van de leerstof c.q. ex tra thema's, (welke delen van de leerstof zijn van specifiek belang voor het christelijk on derwijs en worden niet door de overheid voorgeschreven). En verder komt ook aan de orde de inkleuring van en de omgang met de leerstof van het desbetreffende vak. Organisatie De realisering van het boven staande vergt nogal wat orga nisatie en ook geld. Van het Ministerie van Onderwijs heeft de SIBCO een subsidie ontvangen om dit werk moge lijk te maken (ook de over heid heeft er belang bij dat scholen hun identiteit waar maken!). Dat overheidsgeld wordt gebruikt om de docen ten die de Handreikingen moeten maken door middel van taakuren in staat te stel len tijd vrij te maken voor dit belangrijke werk. Verder is een bijdrage in geld dan wel in menskracht ont vangen van de Unie. De acti viteiten worden onder verant woordelijkheid van het be stuur van de SIBCO uitge voerd door een drietal coördi natoren. Op 16 februari aan staande wordt van 15.00 tot 17.30 uur in het De Bruynely- ceum in Utrecht een voorlich tingsbijeenkomst gehouden, die vooral bedoeld is voor do centen en schoolleiders die belangstelling hebben om deel te nemen aan het werk van de SIBCO. De overheid geeft een derge lijke subsidie natuurlijk niet alleen aan het protestants christelijk onderwijs. Als ik goed ben ingelicht is men in de andere richtingen van het onderwijs met identieke plan nen bezig. Een goede zaak! (Nadere informatie is te ver krijgen bij één van de coördi natoren, D. Runia, Lorentz- straat 33, 8265 BM Kampen, tel. 05202-12982). r— Schending leven en sterve; NlMMER heeft een sterven in een verpleeghuis zovi blieke en politieke aandacht getrokken als dat van meljj Stinissen. Begrijpelijk is dat overigens wel. Na de tragift Al het niet bijkomen uit een narcose was er de politieke ejwo dische betekenis van haar lijdensweg en tenslotte is ES vervreemdende stervenswijze via uitdroging (waar ma menselijk trouwens ook nog heel wat over te zeggen De lotgevallen van mevrouw Stinissen krijgen door van zaken een bijzondere kleuring: een mens is gewor een object in wat is gaan heten 'de zaak-Stinissen' bestaan is een 'item' geworden in politieke en juridisch Het meest wrange is echter wel dat ook haar stèrven ih-r geworden van een belangenstrijd. Ze moet sterven, vil/* een; ze moet blijven leven, vindt de ander. Zo is het een geschonden leven publieksbezit geworden. VELEN die zich moreel en emotioneel betrokken voj mevrouw Stinissen vinden dat zij na vijftien jaar h< vensproces eindelijk eens moet kunnen afmaken. Vani zelfde betrokkenheid ervaren anderen het voortbestai mevrouw Stinissen als een symbool van recht op en plicht tot leven. De belangenstrijd tussen beide groepi echter geen winnaars; bij voorbaat is elke partij verli) De gebeurtenissen rond mevrouw Stinissen zijn in opzichten een aanwijzing voor de morele en maatschJ ke onmacht om adequaat om te gaan met de conseq« van het beoefenen van de (toenemende) medisch-teclF macht. Waar wordt gewerkt, worden fouten gemaakt f ingrijpender de technieken, des te bedreigender die 1 worden wanneer er iets mis gaat. Nu was de fout dieLjji; tot het onomkeerbare coma bij mevrouw Stinissen tecbs€ gezien niets bijzonders; maar denk eens aan mogelijkehji gen van fouten en mislukkingen bij bijvoorbeeld gent manipulatie. |e loi Een andere les uit de 'zaak Stinissen' is de precaire vj i ding tussen enerzijds wat mag gedaan worden in de bejee heid van de kring direct betrokkenen en artsen zo*es sterven van een mens niet uit de intimiteit van de prii|vr wordt gerukt en anderzijds de publieke verantwol. Die laatste is nodig om individuen en de samenlevingpij schermen tegen misbruik van omstandigheden. De gel|ka nissen rond mevrouw Stinissen laten echter een zien; ze is een gegijzelde geworden van publieke opilui politiek. Daarmee is de integriteit van het individuetyge selijk leven en sterven geschonden. 'r li Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezo stukken te bekorten. Democratisering Te veel van het goede schaadt. *Dit geldt ook voor het begrip democratie. In de jaren zestig, is een vloedgolf van democra tisch denken op gang gebracht die thans ook Oost-Europa in de ban heeft. De eerste vloed golf heeft Nederland een 'her ziene Grondwet 1983' gegeven en de Democraten '66 doen ontstaan. Een teveel aan de mocratiseren heeft doelbewust het monarchale aspect in de herziene grondwet achteruit gedrukt, heeft een spijkerbroe kencultuur doen ontstaan, heeft in de omgang het jij'en en jou'en ingevoerd en hoog achting voor waardigheden aangevreten. D66 onderneemt nu opnieuw een poging het staatsbestel verder te democra tiseren (nota D66 van 3-11-89). Velen zuchten over deze ach teruitgang van het of leven, die niets en ontziet. Henhaaldeliji men in kranten en ten opmerkingen Tweede Kamer lezen, 1 bijvoorbeeld wordt gezl 'het peil van de huidige de-Kamerleden verlaagjE( baantjes-gasten en in di« tische zin ideaalloze maatschap niets anders g vereist dan het Nederfcr schap en de leeftijd vahrt tien jaar. Men behoe: enkel bewijs van bel heid te bezitten. Naai oordeel moet het aanzil de Kamer steunen op DO] kwaamheid van de lef si 4SJ ïzifrt* niet op machtsvertoog enquêtes of het veroo' van regeringscrises. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Jni d< isc 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten inter- |i noten, pleeggezinnen en gezinsvervangende tehuizen, e kunnen niet terugvallen op hun eigen ouders. Het Natio- P naai Fonds Kinderbescherming springt daarom bij met j financiële hulp. Zo worden noodzakelijke voorzieningen F voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun r daarom het Nationaal Fonds Kinderbescherming. h IDERBESCHERMIJ GIRO 404040 Al Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). H/1 Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden. leci Telefoon: 071 - 122 244. Ik i Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Voi Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. l Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. nj Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 I van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.0(p= Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giroj per maand f. 24,85 per maand j per kwartaal f. 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. S Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rïjs^ 070 - 3902 702. |i Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2