NZH wil snellere route door Sassenheim-Noord Gemeenteraad van Voorhout vindt kritiek woningbouwvereniging onfatsoenlijk „In Noordwijk grote behoefte aan goed computeronderwi Lawn Tennis Club Lisse wil tennishal bouwen op veld bu LEIDEN OMGEVING CeidócSouocmi VRIJDAG 19 JANUARI 1990 PAGI Stiefzoon (57) slaat vader (64) gebroken neus RIJNSBURG Een 64-jarige Rijnsburger is gisteravond ge wond geraakt na een hevige ruzie met zijn 57-jarige stief zoon. Vader en stiefzoon wo nen bij elkaar in een woning aan de Kanaalstraat. De inwo- ningsproblemen werden het tweetal te veel en er onstond een vechtparij, waarbij de va der klappen in het gezicht op liep. Hij moest zich met een gebroken neus en een blauw oog onder doktersbehandeling stellen. Tegen de stiefzoon is proces-verbaal opgemaakt. Schennispleger actief in Lisse LISSE Een nog onbe kende man heeft gisteren een groep van vier meis jes uit Lisse achtervolgd en hen meermalen zijn geslachtsdelen getoond. De man deed dat vanuit zijn auto, waardoor de meisjes het kenteken konden noteren. De man volgde het viertal op weg naar school. Op de Hoba- hostraat, Heereweg en de kruising Lindenlaan- Achterweg trok de man zijn broek naar beneden. Het viertal heeft aangifte gedaan bij de politie. BROMFIETSER MAAKTSALTO LISSE Een 16-jarige bromfietser uit Lisse heeft gistermiddag een dubbele salto overleefd nadat hij met behoorlijke snelheid een auto had ge ramd op de Meer en Houtstraat in Lisse. De jongen kwam vanaf het woonerf van het Meer en Houtplein en zag bij het inrijden van de straat de auto van een 23-jarige plaatsgenoot over het hoofd. Het letsel van de bromfietser bleef beperkt tot schrammen en builen. Beide voertuigen liepen flinke blikschade op. Onderscheiding voor Veense buschauffeur GENEVE/ROELOFARENDSVEEN Chauffeur P. van Zaal uit Roelofarendsveen is gistermiddag in Genève (Zwitserland) onderscheiden met het erediploma en bijbehorende speld door de Interna tional Road Transport Union (IRU). Van Zaal kreeg met tien andere chauffeurs de onderschei ding voor het verdienstelijk uitoefenen van zijn beroep van touringcarchauffeur in het internatio naal vervoer. De uitreiking van de onderscheiding vond gisteren plaats door directeur J.G.J. Ter Haar van Oad-Reizen. Voorwaarde voor het verkrijgen van de onderscheiding is dat de chauffeurs mini maal vijftien jaar werkzaam zijn bij hetzelfde be drijf, dat ze nooit verkeersongevallen hebben ver oorzaakt en dat ze gedurende een lange periode geen verkeersregels hebben overtreden. De IRU verzwaarde onlangs nog de voorwaarden voor het verkrijgen van het diploma. Vos trekt lijst CDA VALKENBURG Het CDA Valkenburg heeft gisteren de lijst voor de komende gemeen teraadsverkiezingen definitief vastgesteld. Wethouder M.J. Vos was al eerder tot lijsttrek ker gekozen. De lijst ziet er verder zo uit: 2. H. van der Nagel, 3. H. Dijkhuizen, 4. Jac. van Laarhoven, 5. G. Spie ring-Poot, 6. L. van Loenen, 7. W.S. Post, 8. H.G. Aten. Het huidige raadslid D. de Vries had reeds eerder laten weten dat hij niet meer in de raad te rug wil komen wegens anders taken. Het CDA bezet momen teel zes van de 11 zetels in de gemeenteraad van Valken burg. Frontale botsing op fietspad OEGSTGEEST Een fietser en een bromfietser zijn gistermorgen allebei gewond geraakt bij een fron tale botsing op het tweezijdig te be rijden fietspad langs de Haarlem mertrekvaart in Oegstgeest. De 18- jarige bromfietser uit Noordwijker- hout reed in de richting van War mond. Hij hield in een bocht onvol doende rechts en kwam in botsing met de 16-jarige Warmondse fietser, die in de richting Voorhout reed. De fietser liep vermoedelijk een kaakbreuk op, de bromfietser brak zijn neus. Beiden zijn afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Tegen de bromfietser wordt proces-verbaal opgemaakt. Groen licht voor bedrijfsruiif aan Tespellaan Noordwijkerh NOORDWIJKERHOUT A. de Wij Noordwijkerhout mag een nieuwe ruimte aan de Tespellaan bouwen. Dat 1 gedeputeerde staten van Zuid-Hollandl nadat De Winter een AROB-bezwaarsclT gen een eerdere afwijzing had ingediel provincie wilde eerst geen toestemminJ voor de bouw van een bedrijfsruimte) het hier niet gaat om een pand met eeni sche bestemming. Aangezien het hier g urgente vervanging van bestaande b|} ruimte met dezelfde afmetingen en de j| cie wel toestemming had willen geveï een uitbreiding van de vuilstortplaats,! nu nog akkoord gegaan met de bouwpj van de Noordwijkerhouter. De Winter echter geen toestemming om een woni* de Tespellaan te bouwen. De bussen van de NZH kampen op het kruispunt Sassenheim- Noord met veel oponthoud. SASSENHEIM/LISSE De Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij NV (NZH) wil dat de bussen sneller het kruispunt Sas- senheim-Noord kunnen passeren. De vervoers maatschappij heeft inmid dels de gemeenten Sassen heim en Lisse en de pro vincie Zuid-Holland bena derd om een oplossing voor de dagelijkse ver keersopstopping op het kruispunt. Binnen enkele weken gaan de vier partij- én met elkaar om tafel zitten. J. Pijnappel, medewerker van de dienst vervoersontwikke- ling van de NZH beklemtoont de noodzaak om het kruispunt aan te passen. „We zijn een jaar geleden begonnen met een sneldienst Lisse-Leiden. Deze lijn 55 rijdt nu een keer in de spitsuren. In mei gaan er drie bussen rijden en in september zelfs vier want de buslijn is een groot succes. Willen we de automobilisten echt een alter natief bieden dan moeten we net zo snel zijn als de auto. De drukte bij de hoek Heereweg- Hoofdstraat/Van Pallandt-. laan zorgt nu voor te veel op onthoud. Als we de auto's op dit kruispunt kunnen passeren dan scheelt dat flink. Een bus baan is een mogelijkheid maar er kan ook gedacht worden aan een andere afstelling van de verkeerslichten". Pijnappel heeft om die reden contact gezocht met alle in stanties die met het kruispunt te maken hebben. De eerste reacties op het NZH-verzoek zijn positief. Pijnappel: „De ge meente Sassenheim heeft zich bereid verklaard mee te willen werken en ook Lisse is geïnte resseerd. We moeten alleen nog een datum prikken waar op we bij elkaar komen". Deze week werd verder bekend dat inmiddels bij Rijkswaterstaat een plan wordt ontwikkeld om de Lissese Heereweg op te knappen en bij het kruispunt Sassenheim-Noord een bus baan aan te leggen. VOORHOUT WACHT MET ROOKVERBOD VOORHOUT De gemeente raad van Voorhout wacht nog met het definitief verbieden van roken in gemeentelijke gebouwen. Dat bleek gister avond tijdens de raadsverga dering waarin het voorstel werd behandeld om tot een rookverbod te komen in het gemeentehuis, bij gemeente werken, de gymzaal Lin- naueus, de Boekhorstschool, peuterspeelzaal Oosthout, openbare basisschool de Nar cis, het SEC en sporthal De Gaasbak. Besloten werd eerst een schriftelijke enquête onder het gemeentepersoneel te hou den. Hoewel de nieuwe wetgeving toestaat dat in sommige ruim ten geen of beperkt rookver bod wordt ingesteld, zoals bij voorbeeld in werkkamers, is het Voorhoutse college van mening dat ook in die ruimten aan de niet-roker voorrang moet worden gegeven. De me dezeggenschapsraad van het gemeentepersoneel is om ad vies gevraagd en deze sprak zich uit voor een algeheel rookverbod. Gisteravond maakte mevrouw Van Hal, werkzaam op buro bevolking tijdens het inspreekrecht zich nog eens sterk voor het hou den van een schriftelijke en quête hierover. Volgens haar zeggen ging het op de gemeen tesecretarie maar om zes ro kers en daar waren onderling goede afspraken mee. „Maar het verbod zou ook inhouden dat er op kerstmis, bijeenkom sten afscheid van collega's ook niet meer gerookt mag wor den," zo stelde Van Hal. Ook kon zij zich goed voorstel len dat er bijvoorbeeld op de afdeling sociale zaken mensen komen met moeilijkheden die dan graag even een sigaret zouden willen roken. „Er zijn twee spreekkamers. Dan kan er toch wel eentje zijn waar men dan mag roken als men daar behoefte aan heeft", zo vond Van Hal. Ook CDA'er E.R.F. van der Laar vond dat hier gezocht moest worden naar oplossingen binnen het wettelijk kader en vroeg zich af of een definitief rookverbod in het bargedeelte van de Gaasbak wel zo reëel is. De VVD-fractie is ervan over tuigd dat roken slecht is voor de gezondheid maar krijgt wel de indruk dat de vrijheid van de rokers zowel als niet-rokers werd aangetast. T. de Rijk (VVD) adviseerde het college niet te rigoreus te werk te gaan en straks in het nieuwe gemeentehuis een ruimte te creeëren waar rokers aan hun trekken kunnen komen. Ook A. Lap (PPR) was het niet erg eens met het voorstel dat zij „ongenuanceerd" noemde. Zij pleitte eveneens voor in ruim te binnen al deze gebouwen om te roken, omdat er ook geen sancties zijn, zal dit ver bod met voeten getreden wor den", was haar mening. Loco-burgemeester IJdo wees er op dat men altijd zou blij ven kampen met tegengestelde belangen. „De vrijheid van de één, is de onvrijheid van de ander. En de niet-roker wordt gedwongen rook in te ademen. Bij voldoende ruimte is dat niet zo'n probleem. Maar hier in het gemeentehuis kan dat niet. Bovendien gaat het aan tal niet-rokers het aantal ro kers te boven. En in de bar van de sporthal mag het ge woon niet. Dat is wettelijk voorgeschreven". VOORHOUT De kri tiek van de woningbouw vereniging op het college van burgemeester en wet houders is onterecht. Op dit standpunt stelden zich gisteren alle partijen in een vergadering van de gemeenteraad. De voorzit ter van de woningbouw vereniging, Toon de Groot, zei enige tijd gele den dat B en W het bou wen van woningwetwo ningen zouden hebben te gengehouden en de helft van de betaalbare wonin gen in Oosthout aan niet- Voorhouters hebben ver kwanseld. De Groot heeft zijn beschuldi gingen geuit op grond van „bij mij bezorgde kopieën van aan tekeningen van een, niet na der te omschrijven overheids instantie" zo schrijft hij in een brief die gisteren door de ge meenteraad werd besproken. „Kopieën die ik niet bij de stukken heb gezien en waar van ik niet weet of ze wel be staan", zo concludeerde CDA'er E.R.F. van der Laar. „Zulke beschuldigingen be treurt het CDA in hoge mate, wij vinden het hoogst onfat soenlijk", aldus Van der Laar. PvdA'er W. de Wit zei best uit te willen gaan van de goede bedoelingen van de woning bouwvereniging om te voor zien in sociale woningbouw „En dat zoiets tot teleurstelling en frustraties leidt kan ik me ook nog voorstellen, maar dan trappen in de richting van het gemeentebestuur en raad vind ik niet fair. Hij geeft ons nu de schuld, de teleurstelling deel ik met de Woningbouwvereni ging maar de wijze waarop is beneden alle pei". J. Warmenhoven, fractievoor zitter Gemeentebelangen refe reerde aan het feit dat er in derdaad nog eens „zes of acht" woningwetwoningen waren aangeboden vanuit Warmond. „Snel is nog geprobeerd wat woningen op voorschot erbij te krijgen want zo'n klein aantal bouwen is qua stichtingskosten te duur. Dat lukte niet. B en W probeerden nog snel er ge stapelde woningen van te ma ken, maar dit wilde de wo- ningbouwverneiging niet ac cepteren. Kortom, de kritiek is onterecht. Wij kunnen echt niet buiten de zo belangrijke woningbouwvereniging, wij hebben elkaar nodig en niet alleen als de gemeente door bouwfouten van niet meer be staande aannemers financieel moet bijspringen. Maar het is niet onze schuld als dit soort zaken leiden tot slechtere ver houdingen bij ongetwijfeld volgende belangen, belangen die onze inwoners betreffen. Ik hoop dat het bestuur van de woningbouwvereniging dit terdege begrijpt en dit inziep- de besluit hun voorzitter eens een toontje lager en zuiverder te laten spelen. Wij vonden het geheel wat vals klinken", zo besloot Warmenhoven zijn betoog. Locoburgemeester D. IJdo be nadrukte nog eens dat het col lege nimmer toegewezen con tingenten heeft afgewezen. „Het college heeft gehandeld volgens opdracht van de raad, wij hebben ons in allerlei bochten gewrongen en 61 pro cent van de gebouwde goedko pe woningen in Oosthout is ten goede gekomen aan Voor- houters". IJdo deelde nog mee dat er contingenten voor 18 woningwetwoningen zijn te verwachten. „Wij hebben in brief aan de woningbouwver eniging geschreven en ge vraagd of zij hun medewer king aan de bouw ervan wil len verlenen" Warmondse tegen exposition over apartheid in gemeentehf WARMOND De Wa^uw se VVD-fractie vindt direr een tentoonstelling ovetko heid in het gemeeig ir geen materiaal van de d< ging Lagere Overhedeijinti Apartheid (LOTA) méft id den gebruikt. Samen nder CDA willen de liberalfpla beperkende voorwaarden binden aan het bescjest. stellen van duizend pr. subsidie aan de Stichtischj wikkelingssamenwerkij aa kpr; Warmond (SOSW), jen. vraagd was de tentoon1^ te organiseren. Dit bleéeen ren in een vergaderingTe z commissie financiën. Vorige week stelde GLj voye in de commissi®/ schappelijk welzijn en* wijs nog namens de V\ bezwaar te hebben te0^ gebruik van LOTA-mi De opschudding die deLjjn niging sindsdien heeftl^j zaakt is de voornaamLjt zaak van deze koersw. V| De VVD gaat daarbij z|» zij zelfs het gemeente^' plaats van de tentoojLjg ter discussie wil stelf^ ging de voorzitter vanLn( missie financiën en sche aangelegenheder houder C.A. van Schaa ter te ver. „Als je als te willen meewerken L tegen apartheid, kan vragen of je mag zeg» kan overal maar nie| gemeentehuis". Overigens moest hij dat de mogelijkheid t de SOSW onder de jj voorwaarde de tentocl niet meer wil organisf dat deze discussie wordt. Stond Van SA het college van burgi[ en wethouders alleen^, bezwaren tegen LOT commissie kon hij nafl genoot Bonnet en V^ tievoorzitter Saris, nen op de steun vai| burgerleden. CURSUSSEN VOOR VOLWASSENEN NOORDWIJK De eer ste cursussen van de pas opgerichte Stichting Vol wassenen Educatie Noord- wijk (Stiven) gaan op 23 januari van start. Oprich ters zijn de Noordwijkse docenten Ton van der Voort en Bas van Veen. Van der Voort verzorgde voorheen de computercur sussen bij de stichting JOIN. In goed overleg met JOIN is inmiddels besloten die lessen naar de Stiven over te heve len. De nieuwe stichting richt zich voornamelijk op informa- tica-onderwijs. Maar ook zul len talen- en typelessen, uiter aard met behulp van de com puter, in het cursuspakket worden opgenomen. Alle cur sussen worden gehouden in de Willibrord Mavo aan de Pan- huysstraat in Noordwijk. Zo wel Van der Voort als Van Veen zijn docent informatica aan de Willibrord Mavo. Van der Voort is bovendien sys teembeheerder. Beiden zijn er van overtuigd dat er grote be hoefte is aan goede computer- onderwijs in Noordwijk. Dat merken ze al aan de belang stelling die scholieren aan de dag leggen voor informatica. Van der Voort: „De brugklas sen krijgen informatica-lessen onder schooltijd. De oudere scholieren kunnen kiezen om naast het gewone vakkenpak ket computerlessen te volgen. Alle cursussen die wij hier op school organiseren zitten prop vol". Computers zijn dan ook, volgens beide docenten, niet meer weg te denken uit onze samenleving. Iedereen krijgt er vroeg ofjaat mee te maken. Intensiever De aanleiding om de Stiven op te richten was volgens Van Veen en Van der Voort het feit dat de Willibrord Mavo dure computer-apparatuur had staan, dat best intensiever ge bruikt zou kunnen worden. De computers werden niet door de school betaald, maar wer den, in het kader van stimule ring computeronderwijs, gratis verkregen via het NIVÓ. Alle scholen die een aanvraag hier voor indienden moesten aan de voorwaarde voldoen dat drie docenten zouden worden opgeleid in informatica. Extra restrictie was dat één van hen een vrouw moest zijn. Verant woordelijk voor de financie ring van het NIVO-project waren de fabrieken IBM, Phi lips en Tulip en de Rijksover heid. Bij de schenking behoor de ook de benodigde software en de inrichting van een com puterlokaal. Wat volgens Van der Voort verder meespeelde in de over weging een educatieve stich ting op te zetten, was het aan tal computers waar de Mavo nu over beschikt. „Natuurlijk is het heel plezierig om over een tiental computers te be schikken, maar dat aantal zou eigenlijk afgestemd moeten zijn op de grootte van de klas sen. En dan zouden er toch al gauw zo'n 16 van die appara ten moeten staan." Als de Sti ven op den duur over finan ciële middelen beschikt, kan zij zelf computers aanschaffen. De school kan daar dan weer van profiteren, want in dat ge val mogen de leerlingen ze ook gebruiken. De cursussen die de Stivan in de Willibrord Mavo gaat ver zorgen zijn om te beginnen ba- sisinformatica, Spaans voor beginners en tekstverwerken met WordPerfect. Alle lessen worden gegeven door bevoeg de docenten. De cursussen kunnen desgewenst worden afgesloten met een slottoets, waarna de cursist een certifi caat krijgt uitgereikt. Het is de bedoeling dat het cursus-aan bod mettertijd wordt uitge breid. Wat de talen betreft zal de aanpak voornamelijk ge richt zijn op de handel. „Van de creatieve hoek blij ven wij af", stelt Van der Voort, want volgens hem is de Stiven zeker niet van plan de stichting JOIN in de wielen te rijden, die al jarenlang talen cursussen organiseert. Als ex tra service voor bedrijven en zelfstandige ondernemers zijn de docenten van Stiven ook bereid, zogenaamde „in-com- pany" trainingen te verzorgen. De docenten komen dan op free-lance basis in het bedrijf zelf een op dat bedrijf afge stemde cursus geven. Inlichtingen over de activitei ten van Stiven zijn verkrijg baar bij B. van Veen, telefoon 02522-32927 of T. van der Voort 01719-10520, tussen 18.30 en 19.30 uur. MARIJKE DEN HOLLANDER Bas van Veen (links) en Ton van der Voort zijn beiden docent informatica. LISSE De Lawn Tennis Club Lisse wil naast de huidi ge accommodatie op het sport park Ter Specke een tennishal bouwen. Voorzitter H. van der Horst had hierover gisteren een eerste informeel gesprek met de wethouder van sport zaken G. van der Berg. Pro bleem is dat LTC Lisse voor de hal geen ruimte op het ei gen terrein heeft. Een van de meest voor de hand liggende mogelijkheden is dat de hoc keyclub Hisalis een veld af staat. Hisalis voelt daar echter weinig voor. Het is niet opmerkelijk dat LTC Lisse juist nu haar plan nen bij de gemeente depo neert. Hisalis is op dit moment met de gemeente in bespre king over een binnenkort aan te leggen kunstgrasveld en dat terwijl het ledenbestand van de vereniging de laatste jaren aanzienlijk is gedaald. Omdat het eigen complex van LTC geen ruimte meer biedt voor de hal, hoopt de tennisvereni ging dat Hisalis één van de drie veldpn afstaat. Om de vrede tussen beide verenigin gen te bewaren lopen de con tacten via de gemeente. „Wij zeggen niet dat Hisalis een veld moet inleveren, alleen weet ik niet wat de uitkom sten van het gesprek dat de hockeyclub met de gemeente over het kunstgrasveld voert, zullen zijn", aldus LTC-voor- zitter Van der Horst. Wil de hal voor de tennisvere niging, die uit eigen middelen gefinancierd dient te worden, rendabel zijn dan moet deze volgens de voorzitter minstens vier a vijf banen bevatten. Daarnaast zal het clubhuis in de hal ondergebracht moeten worden en zullen er kleedka mers en een kantine komen. „De enige mogelijkheid is ech ter, en ik zeg het met enige schroom, als Hisalis één van de velden aan de gemeente te ruggeeft". Een optie die op dit moment nauwelijks bespreekbaar lijkt. „Wij zijn voor de financiering van het kunstgrasveld in hoge mate afhankelijk van de groei van ons ledenbestand", zegt Hisalis-voorzitter G. van Baar- len. „De ervaring leert dat als dat veld er dental weer zal rekenen dan op 350 a 400 leden aantal is een gens Van Baarlen „Nu hebben wij naar, maar we 'nooit'. Als het ciële voordelen zijn wij bereid te

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14