^cldócSouAant Staatssecretaris is an kleur verschoten" I STAD OMGEVING LOKAAL Stampvolle Waag voor bruisende Rosa King Een cadeau van formaat LOEMEN EN KRITIEK VAN BEWONERS TREKVAARTPLEIN eidenaar veegt vekelijks eigen straatje schoon )enen besluiten zondag over deelname aan verkiezingen uit VRIJDAG 19 JANUARI 1990 PAGINA 11 ►eente wil gesprek t opadjunct-directeur L^esN !W,ri De gemeente Leiden wil prek met de adjunct-directeur Leidse Schouwburg over zijn ig van drie maanden. „Het heeft, toen de Leidenaar in lis werd genomen, geen disci- maatregelen getroffen. Maar n schorsing loopt het hierop Nu de adjunct-directeur •ij is, wordt hij in de gelegen- jsteld zich te verweren tegen rsing", aldus woordvoerder O. jouwer gistermiddag. Het ge- eeft over twee weken plaats, eten nog dingen intern wor- tgezocht", verklaart Scheep- De advocaat van de adjunct- ir verklaarde gisteren al de ig te willen aanvechten. Vrees voor wateroverlast aan Haagweg is ongegrond LEIDEN Door het aanleggen van een sloot achter de huizen aan de Haagweg wordt wateroverlast uitgesloten. Dat deel den vertegenwoordigers van de gemeente Leiden gisteravond mee tijdens een met 200 man druk bezochte informatie-avond over de nieuw te bouwen wijk de Coebel. Bewo ners van de Haagweg hadden bij eerdere be sprekingen van de plannen van de Coebel gezegd te vrezen voor het onder lopen van hun tuinen en voor aantasting van hun hui zen door vocht. „Door bemaling wordt de waterstand zelfs beter geregeld", aldus E. Bunt van de directie ruimtelijke ordening. Bunt deelde verder mee dat in juli met de bouw van de Coebel wordt begonnen maar drie maanden daarvoor al met het bouwrijp maken van de grond. Quetal wijzigt openingstijden LEIDEN Het jongerenwerk Quetal heeft in het nieuwe jaar de openingstijden gewijzigd. Voortaan kunnen jongeren op maandag-, donderdag-, en vrij dagmiddag terecht in buurthuis Op Eigen Wieken. Tevens is ie dereen welkom op dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Een spe ciale meidenavond is elke don derdag van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdagavond barst eens in de veertien dagen (onder meer op 19 januari) het disco-gewoel los van af 20.30 uur. Jongeren vanaf 15 jaar die meer willen weten over Quetal kunnen bellen naar tel. 071-212893 of langsgaan bij het buurthuis aan het Valkenpad 2 in de Merenwijk. Dronken automobiliste schakelt verkeerd LEIDEN Een 41-jarige Leid se heeft gisteravond rond kwart voor elf drie keer achter elkaar dezelfde geparkeerde auto ge ramd. Dat gebeurde toen ze met haar aan de Haarlemmerweg geparkeerde auto wilde wegrij den. Ze verkeerde in de veron derstelling dat ze haar wagen in de achteruit had gezet, gaf flink gas maar reed niettemin voor uit. Ook twee nieuwe pogingen om de auto in de achteruit te krijgen strandden. De toege snelde politie constateerde dat ze ongeveer twee promille alco hol in haar bloed had. Ze kreeg een proces-verbaal en een rij verbod voor elf uur. Cursus bijenteelt LEIDEN De Imkersvereniging Leiden e.o. begint aan het eind van deze maand met een cursus bijen teelt voor beginners. De cursus is bedoeld voor mensen die geïnteres seerd zijn in het leven van de ho ningbij. De cursus bestaat uit zes theorielessen en dertien praktijkles sen. Het praktijkgedeelte wordt ge geven in een speciaal ingerichte bij enstal in polder Cronensteyn. Daar zijn ongeveer twintig bijenvolken ondergebracht. De cursus kost 125 gulden. Daarbij is een cursusboek inbegrepen, terwijl de cursisten kunnen deelnemen aan de activitei ten van de imkersvereniging zoals lezingen en excursies. Nadere infor matie over de cursus is verkrijgbaar via A. Neve, Koraalstraat 24 in Lei den. Telefoon: 071-764413). Rateltikkers op 20 kruispunten LEIDEN Een twintigtal kruistpunten in de stad wordt dit jaar voorzien van rateltik kers voor blinden. Het is de be doeling dat in totaal honderd alternatieve verkeerslichten worden geplaatst op de kruisin gen met de Hoge Rijndijk, Hooigracht, Churchilllaan, Rijnsburgerweg en Willem de Zwijgerlaan. Over de locaties is door de gemeentelijke directie verkeer overleg gevoerd met de bond voor blinden en slecht zienden. De kosten bedragen vijftigduizend gulden. Op dit moment zijn ongeveer tien kruispunten in Leiden al voor zien van rateltikkers. Spoorwegovergang tijdelijk gesloten LEIDEN De spoorwegover gang in de Herenstraat is dit weekeinde 's nachts voor alle verkeer, dus ook fietsers en voetgangers, gesloten. Op za terdagavond om tien uur gaat de overgang dicht vanwege werkzaamheden van de NS. Zondagmorgen om ongeveer half negen wordt de sluiting weer ongedaan gemaakt om 's nachts om twaalf uur weer in te gaan. Maandagmorgen om zeven uur is de spoorweg weer definitief door het verkeer te kruisen. Tijdens de afsluiting zullen omleidingsroutes met oranje borden worden aange geven. •EN „De staats- 'taris heeft zelf ge- dat hij van kleur is hoten". Met die op ing gaf wethouder |e la Mar gisteren te- iver de bewoners de ;enis aan van de eenkomst met rijk rovincie om 40 van 8 standplaatsen van woonwagenkamp het Trekvaartplein iandhaven. De bewo- hadden gemengde oelens over het re- aat. De la Mar kreeg iswaar in niet mis te tane bewoordingen oren dat het nog niet >eg is, maar hij werd na ook verrast met bloemenhulde voor hij had bereikt. officieel op de hoogte van het bereikte resultaat tijdens een vergadering van het woonwagenschap op het kamp. Hoewel de bewoners èn De la Mar daar steeds te gen hebben gestreden stond het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein tot eer gisteren nog steeds op de lijst van op te heffen kampen. Het rijk wil in de toekomst alleen nog maar kleine woonwagencentra van hoog uit 25 standplaatsen binnen de bebouwde kom. In de vi sie van Heerma zouden op het Trekvaartplein slechts vijf standplaatsen overblij ven. Om maar gezamenlijk op het kamp te kunnen blij ven wonen deden de bewo ners enige tijd geleden zelfs de suggestie er ook een aan tal huizen te bouwen. Woningen Heerma heeft daar nu in toegestemd, evenals in de re novatie van het kamp. Voor waarde is wel dat er behalve het nieuwe kampje met veertien plaatsen in de Ste venshof er nog een met zes tien plaatsen komt. Daar voor is nog geen locatie aan gewezen, maar gedacht zou worden aan de nieuwe wijk Roomburg. De afspraken met rijk en provincie voorzien er verder in dat er na 1995 moet wor den gebouwd in de Broek en Simontjespolder. In eer ste schetsen is volgens De la Mar voorzien in de bouw van 55 huizen op het terrein van het kamp en 1.000 in de polder. Tegen dat laatste heeft Oegstgeest zich steeds verzet. De wethouder gaat er nu vanuit dat rijk en provin cie in de gesprekken daar over het voortouw nemen. Hij voorziet dat er over an derhalf jaar meer duidelijk is. De la Mar kreeg na zijn me dedelingen gisteren een spervuur van kritische vra gen van met name woonwa genvrouwen. Zij benadruk ten nog eens dat de woonwa genbewoners een vrije keus moeten hebben bij een even tuele verplaatsing. Zo stel den zij dat steeds als er een plaats vrij komt daar maar een vrijstaand huis moet ko men, om grote verplaatsin gen te voorkomen. Boven dien vrezen zij dat als er rij en huizen gebouwd worden die niet vol komen. „En als die leeg blijven staan, komt daar alleen uitschot te wo nen. Keurige middenstands gezinnen willen niet tussen de woonwagens zitten", stel de een strijdvaardige Annie Offermans. Offermans, voorzitter van het Landelijk Overleg Woonwagenvrouwen, stelde dat nu het gelukt was 40 plaatsen te handhaven op het Trekvaartplein maar moet worden geijverd voor het helemaal handhaven van het kamp. Ook elders zouden dergelijke geluiden te horen zijn. Wethouder De la Mar verwees haar naar het ministerie van volks huisvesting. Ze kondigde 1 aan daar inder daad te gaan ijveren voor het behoud van de grote kampen. Hulde Toch zagen ook de bewoners het bereikte resultaat als een overwinning. Ze boden een zichtbaar geroerde wethou- j| der De la Mar daarom bloe- g men aan. Bovendien prezen ze hem nog eens hoe hij vier p. jaar geleden in de verkie zingscampagne had gesteld te willen voorkomen dat jv woonwagens weggesleept zouden worden en dat hij dat sindsdien ook heeft waargemaakt. De la Mar verklaarde na af loop van de vergadering het bereikte resultaat als het maximaal haalbare te zien. f „We hebben indertijd ge steld er voor te vechten 40 jfj standplaatsen te handhaven. Dat is gelukt. Maar als de i bewoners denken er meer M uit te halen, kunnen ze dat proberen". denhoven zoals hij al lang op zondagoch- de Hooglandsekerk- te zien. FOTO: WIM VAN NOORT N „Ik wil niet ti vrouw in een vie- {it woont". Om die maar ook om men- I het denken te zet- hkt N. van Ouden- al vijf jaar lang tondagochtend de lidsekerkgracht jzondag haal ik min stens één volle vuilniszak op. Sla ik een keer over dan wor den het er een week later twee", aldus Oudenhoven die daarmee bewiist dat de actie „Schone Stadvan de ge meente en het gewone reini- gingswerk niet altijd even doordacht worden uitgevoerd. „Ik heb al verschillende malen naar de reiniging geschreven maar meer dan een persoonlij ke vriendschap met directeur Logtenberg heeft dat niet op geleverd". Zijn zondagswerk beschouwt hij ook als een soort experi ment. „Ik begrijp dat niet. Lei den is een gezellige stad en de Hooglandsekerkgracht een ty pische straat. Veel mensen klagen echter over de vuilig heid in de stad maar wat doen ze daar zelf aan?", vraagt hij zich hardop af. „Het museum is toch een plaats van opvoe ding maar bij dat museum aan de overkant is het vaak de grootste puinhoop", zegt hij doelend op het aan de gracht gevestigde rijksmuseum voor natuurhistorie, waar de vroe gere naam mineralogie nog aan de gevel hangt. Van Oudenhoven wil zich er ook niet al te druk om maken: „Ik vind het wel interessant te kijken hoe 'anderen in de straat reageren als ik op zon- 2P schoonmaak". Groot gevolg heeft hij tot nu toe niet gekre gen maar toch beginnen enke len hem 's zondags te helpen. Oudenhoven ziet het liefst dat mensen zich betrokken gaan voelen bij hun straat en bij het sthoonhouden daarvan: „Al leen maar meer mankracht en materieel inzetten bij de reini ging is geen blijvende oplos sing". SPLINTERD LINKS DOET NIET MEE N De Groenen een afdeling Lei- 'ichten. Als het zo- Ait doen ze ook in mee aan de ge- ^jaadsverkiezingen maart. Maar dat WEREjf van een bijeen- bndag om elf uur Huis de Bijlen aan (orsstraat. „Veel if van de opkomst ibreng van geïnte- ic||Cjen aldus wpord- Margje Vlasveld, 1 de milieupartij. fltal andere linkse splinters, de Socialistische Arbeiders Partij (SAP) en de VCN, Partij van Com munisten in Nederland, zien geen heil in deelna me. „We zijn benaderd door Groen Links om de lijst met hen te delen maar dan zouden onze kandidaten op onverkiesbare plaatsen komen te staan. Dat hebben we dus afgewezen al is er op landelijk niveau nog wel contact over een eventueel sa mengaan", aldus Vlasveld. Bij de in september gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer haalden De Groenen, die twee Leidenaars bij de eer ste acht kandidaten op de lijst hadden staan, 349 stemmen. Vlasveld gaat er vanuit dat er in ieder geval een afdeling Leiden van De Groenen wordt opgericht. „Daar heb ik al veel positieve reacties over ge hoord". Andere kleine linkse partijen laten Leiden in maart lopen. Sabine Kraus, vertegenwoor digster van de SAP in Leiden laat weten dat haar partij geen kans denkt te maken op een zetel en daarom niet mee doet. ingeschreven: „Hoewel we een heel actieve partij zijn, ziin we in Leiden nog te onbekend. Onze doelstellingen liggen ook niet alleen in de politiek maar ook daarbuiten. Het zou ge woon zonde van de moeite zijn", aldus Kraus wier partij afgelopen september slechts 65 stemmen in Leiden haalde. De VCN haalde in Leiden zelfs nog twee stemmen min der dan de SAP. Van deze partij, een afscheiding van de CPN, is nog niet bekend of ze meedoet. „Ik denk van niet maar het officiële besluit moet nog genomen worden", aldus Jan Beentjes van de VCN. Het Leids Studenten Jazz Gezelschap was gisteravond de suprise-act tijdens de jazzmarathon in De Waaq. M FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De liefheb bers die reikhalzend uit keken naar de immer bruisende Rosa King moesten gisteravond in De Waag geduld hebben. Ge duld dat vorstelijk werd beloond: King stak in top vorm, was uitdagend, diri geerde, maakte misbaar. Kortom King was queen. De surpirise-act die aan haar glansvolle optreden vooraf ging, het Leids Studenten Jazz Gezel schap, had daar minder „last" van. Met een aantal invallers had het gezel schap wat moeite de juiste versnelling te vinden. Het was al snel duidelijk dat zangeres/saxofoniste Rosa King weinig aanmoedigingen nodig had om tot het uiterste te gaan. Met haar wendbare stem maakte zij met het groot ste gemak de rauwste keelge luiden die je kunt voorstellen om een moment later weer de sensueelste klanken aan zich te laten ontsnappen. En wat zij niet haar saxofoon uithaalde, was niet alleen schitterend om te horen maar ook prachtig om te zien. Uit al haar bewe gingen kon je zien dat ze goed in haar vel stak. Dat laatste was begrijpelijk als je zag wat voor musici zij om zich heen had. Die vormden een voortreffelijke band. De leden, zeker de jonge talent volle toetsenist en de gitarist, deden van zich spreken en schrokken niet terug voor de nodige improvisaties. King hield de touwtjes tijdens de vaak bluesy nummers overi gens geheel in eigen hand. Zij gaf aan wanneer het tijd was een solo en ook zij kapte die af wanneer zij het genoeg vond. Wanneer een inval van een van haar musici haar niet zin- de, liet zij dit zonder omhaal blijken. Zo werd Djingle Bells aan het enthousiaste publiek onthouden. De toetsenist wilde best, zette het nummer vol elan in, maar koningin van de avond King kapte deze inzet met veel misbaar af. Even la ter maakte ze het met hem overigens weer „goed" toen ze tevreden knikte na een flit sende improvisatie van de toetsenist. Want „pingelen" kon hij, daarover was geen. twijfel mogelijk. Rosa King schuwde het directe contact met het publiek niet. Zij daagde uit met de pogingen de mensen vooraan die op stoelen zaten aan het dansen te krijgen. Dat deed ze bijvoor beeld in de geweldige vertol king van „You love me too much", dat net als haar inter pretatie van het bekende „Summertime" tot de vele hoogtepunten gerekend mocht worden van het ouderwets bruisende optreden van King. Surprise De studenten hadden het daar voor een stuk moeilijker gehad het publiek aan zich te binden. In het begin viel er overigens niet veel te binden, daar De Waag vroeg in de avond slechts matig gevuld was. Als surprise-act waren de studen ten ook weinig verrassend. Woensdagavond had het gezel schap De Waag immers al be speeld in het kader van de kroegentocht. Van een herha ling was echter geen sprake. ^De samenstelling van het LSJG was aanmerkelijk an ders dan die van woensdaga vond. De vaste leden die wa ren verhinderd, werden ver vangen door virtuozen van het kaliber Bernard Berkhout. Daarbij werd met Philip Paar, de in ons land inmiddels een grote bekendheid genietende jazzvocalist, een extra dimen sie aan het optreden toege voegd. Ondanks dat was er aan het begin van de avond, even na half negen, nog weinig sfeer. Vooral in de toen nog vrijwel lege Waag gaf het jazzgezel- schap, keurigjes op een rij als of het een panel betrof, een statige aanblik. De lange pau zes tussen de verschillende nummers, misschien mede te danken aan de vele vreemde gezichten in de club, maakten dat er niet beter op. Toen de zaal eenmaal vol be gon te lopen en ook de eerste strubbelingen in de samenwer king met Philip Paar over wonnen waren, begon de gele genheidsformatie er echt zin in te krijgen. Het publiek werd vergast op een reeks dixielandnummers waarin plaats werd ingeruimd voor een aantal uitstekende solo's. Met name de klarinettisten bliezen hier een ijzersterke partij. Ronduit een smaakma ker was de afsluiting van de tweede set, toen eerst de klari netten onder de klarinettisten begonnen te circuleren. Daar na werden zelfs de trompet, trombone en de banjo allemaal naar een van hen doorgege ven. De hilariteit onder de aanwezigen was groot toen deze in staat bleek al die in strumenten ook daadwerkelijk te kunnen bespelen. Vanavond volgt de afsluiting van de Jazzmarathon met het optreden van de U.S. Air For ce Big Band The Ambassadors om half negen, gevolgd door een jam session om half twaalf. In het LVC draait de tweede jazzfilm van deze week „Chicago Blues" en in jazzcafé The Duke staat Harry's Jazz Blues Band met zang van Coby Westerbeke op het pro gramma. PETER VAN VEEN Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f.75,10 j Stuur als dank de luxe handdoek naar I j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Adres: Postcode/plaats: LNü CcidócSowuvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11