gorbatsjov heeft nog jaar 3avel: „Droom Palach realiteit omzetten pa< itenland Geschiedenis Kaukasus in teken van geweld Om de kluts niet kwijt te raken. Akkoord tussen Duitslanden pas na verkiezingen WOENSDAG 17 JANUARI 1990 PAGINA 5 It h stropovitsj weer A jet - staatsburger Julsf ging de co sentj innei presi de k aa 1 KOU De beroemde cellist Matislav Ro- ivitsj en zijn vrouw, de zangeres Galina ;vskaja, die al ruim vijftien jaar als bal- n de Verenigde Staten leven, mogen zich Sovjet-staatsburger noemen. Volgens het ële persbureau Tass heeft het presidium le Opperste Sovjet hiertoe besloten. Het mde echtpaar krijgt ook weer alle eervol- lerscheidingen terug, die hen zijn afgeno- in het Brezjnev-tijdperk. Vorig jaar al Rostropovitsj het lidmaatschap van de russische componistenbond terug. Ro- ivitsj en Visjnevskaja verlieten de Sovjet- in 1974 omdat zij zich in hun artistieke id beknot voelden. Vier jaar later verlo- het staatsburgerschap van de Sovjetu- Bulgaarse oppositie stelt harde eisen SOFIA De Bulgaarse oppositionele Unie van Democratische Krachten (UDF) heeft gisteren van de regering schriftelijke garanties geëist dat ze een eigen krant en een eigen hoofd kwartier krijgt. De UDF dreigt anders uit de ronde-tafelbesprekingen over 's lands politieke toekomst te stappen. De oppositie voelt zich kennelijk ge sterkt na de beslissing van het parle ment, maandag, om de grondwettelijk vastgelegde leidende rol van de com munistische partij te schrappen. Tege lijk wantrouwt de oppositie de rege ring, ondanks toezeggingen van par tijleider Petar Mladenov tot een open dialoog en vrije verkiezingen in mei. Twee jaar geleden leek het nog ondenkbaar, maar gisteren in Wenen zaten de Oostduitse generaal Gratz (I) en de Westduitse admiraal Wellershoff genoeglijk naast elkaar. FOTO: AP Warschau Pact wordt steeds defensiever WENEN De miltaire doctrine van het Warschau Pact wordt ook in de praktijk steeds meer omgebo gen tot een defensieve. Dit bemoedigd de Verenigde Staten en kan er toe leiden dat het aantal Ameri kaanse militairen in West-Europa de^komende jaren sterk wordt verminderd. Dit zei de hoogste Ameri kaanse militair, generaal Colin Powell, gisteren aan het begin van een militair symposium in Wenen. Aan het symposium, dat drie weken zal duren en on derdeel vormt van besprekingen over 'vertrouwen- en veiligheidsbevórderende maatregelen tussen Oost en West', nemen de hoogste militaire bevelhebbers deel van de VS, Canada, de Sovjetunie en de meeste van de overige 32 Europese landen, die deelnemen aan het CVSE-beraad in Wenen. Doel van het sym posium is een bijdrage te leveren aan het verminde ren van de militaire spanningen in Europa. HOGERE POSTTARIEVEN, MAAR ZONDER ZEGELS BRUSSEL Het Belgische posttarief is gisteren verhoogd. Dat was lang voor het einde van het afge lopen jaar al bekend. Op een brief moet een zegel van 14 in plaats van 13 franken. Maar in vrijwel geen enkel postkantoor in het land zijn er zegels van 14 voorhanden. Geen nood, zo dachten heel wat Bel gen. Een zegel van 13 plus een zegel van 1 frank is ook genoeg. Maar de zegels van 1 frank bleken ook nergens meer te koop. Zegels van een halve frank raakten in de loop van de dag ook snel uitverkocht. Honderden bedrijven en duizenden particulieren konden daarom hun post niet kwijt. In Mechelen waar de zegels worden aangemaakt weet men ervan. Er is extra personeel ingezet om vele honderden aangetekende zendingen (met zegels) de deur uit te doen. Op het einde van de week. zo raamt men in Mechelen, zullen de postkantoren voldoende bevoor raad zijn. OICE-PREMIER ABALKIN KRITISEERT LAAG TEMPO HERVORMINGEN: een Vice-pre- An Leonid Abalkin, de onaliiaamste Sovjet-be- ististjmaker op economisch ^arcJ|d, geeft partijleider j^a glatgov nog maar een tijd om zijn her- jingspolitiek tot een ren te maken, groiin - gisteren in Den •daarjvoor gesprekken met de ndt o-landse regering en cap- •ageijof industry - heeft ern- kritiek op het tempo s ovjn de economische her- karsngen tot stand komen, innen een jaar niets ver ft „zullen nieuwe mensen sidiebn die zelf het vertrou wen jullen opeisen", t Zijl i n|in erkent dat in de eer- voofren van de hervormings- politiek grote fouten zijn ge maakt. Als voorbeeld noemt hij de - noodzakelijke maar geïsoleerde - strijd tegen het alcoholmisbruik die de rege ring vooral veel belastingin komsten heeft gekost. In de Sovjetunie is veel geld in om loop, maar de schappen in de winkels zijn leeg. Er is onvol doende prioriteit gegeven aan de hervorming van de land bouw. Voor het einde van het jaar moet er meer voedsel be schikbaar komen en moeten de boeren meer vrijheid krij gen coöperaties op te richten. Vooral de landbouw kent veel verspilling: er gaat meer onder de toonbank dan erboven. Maar ook de produktie in de lichte en farmaceutische in dustrie baart zorgen. Topeconoom Abalkin ziet twee mogelijkheden voor verbete ring van de situatie. De geld markt moet worden afge roomd en de produktie moet verbeterd. Een radicaal optre den is hierbij uit den boze, om dat dit veel mensen in een on aanvaardbare positie brengt. De Nederlandse ambassadeur Buwalda in Moskou onder schrijft de mening van Abal kin. Als er dit jaar geen aan merkelijke verbetring op treedt, krijgt het vertrouwen in Gorbatsjov een flinke deuk. De economische situatie is wanhopig en voor het eind van het jaar moet de voedselsi tuatie sterk verbeteren, aldus Buwalda vanmorgen voor de radio. De rol van het Westen hierin is voorwaarden te scheppen voor uitbreiding van de wederzijdse handel. Finan ciële hulp voor een bevolking van 300 miljoen zielen is on mogelijk, aldus de ambassa deur. Opmerkelijk is dat het ver trouwen in de Russische presi dent nog niet verminderd is. Uit een recente enquête blijkt dat een overgrote meerderheid in de Sovjetunie van mening is dat de hervormingen versterkt moeten worden. Vooral jonge ren hebben vertrouwen in Gorbatsjov, veel ouderen zijn cynisch. De verkiezingen in maart in de vijftien republie ken zullen uitwijzen dat het uur van de waarheid dichtbij komt, aldus mr. Buwalda. De ambassadeur signaleerde ove rigens geen paniekgevoel in Moskou over de militaire en politieke situatie in de Kauka- sus, waar Armeniërs en Azer- bajdjanen met elkaar in oorlog zijn. Jeltsin De radicale Sovjet-afgevaar digde Boris Jeltsin heeft giste ren in Tokyo gewaarschuwd dat, als er geen belangrijke hervormingen worden doorge voerd, het land „binnen drie maanden ineen kan storten". Hij beschuldigde Gorbatsjov ervan te veel compromissen te sluiten in het economische hervormingsproces. De huidige slechte situatie had kunnen worden voorkomen als Gorbatsjov drie jaar gele den „radicale hervormingen" had doorgevoerd. „Ik kan niet voorspellen wie de komende partijvergadering in de herfst zal leiden, als Gorbatsjov niet vergaande hervormingen in de grondwet en in het partijre glement doorvoert". Jeltsin pleitte ervoor dat de partijdic tatuur wordt vervangen door een meerpartijensysteem. Olieresten Inwoners van het eilandje Porto Santo in de Atlantische Oceaan zijn met man en macht aan het werk om de olieresten te verwijderen van het enige zandstrand dat er is. De herkomst is nog onbe kend, maar vermoed wordt dat de olie afkomstig is van een van de tankers die gebruik maken van de drukke scheepvaartroute voor de kust van Madeira. Porto Santo behoort tot de archipel van dat Portugese eiland. De olievlek, die meer dan 20 kilometer breed is, bedreigt ook de Desertas, een onbewoonde eilandengroep waar een belangrijk natuurreservaat is gevestigd. FOTO: AP en Franse Y-s Mon.and on.nnoe,. vord «ECHISCHE STAATSVEILIGHEIDSDIENST OPGEHEVEN voor J-G „De daad van Jalach is niet ver- "geweest. Wij hebben jd voor ons, waarvan droomd heeft. Het is tn ons die droom in ;wa^t om te zetten". Dit perfesident Vaclav Ha- vrijfan Tsjechoslowakije geèn tot een duizend- i d^ge menigte tijdens Weenk°mst ter nage- wijzfnis van Jan Palach, net j ïks 1 kertijd maakte minister nnenlandse zaken Ri- „u lacher de opheffing be- an de staatsveiligheids- (STB). Alle STB-mede- s zijn met onmiddellij- ang op non-actief ge- lacher zei dat zal wor- keken of STB-leHpn Hip een niet al te belast verleden hebben, aan een nieuwe baan kunnen worden geholpen bij de politie. De student Jan Palach stak gisteren op de dag af 21 jaar geleden zichzelf in brand uit protest tegen de onderdruk king van de Praagse Lente in augustus 1968 door troepen van het Warschau Pact onder aanvoering van de Sovjetunie. Havel legde een krans bij het ruiterstandbeeld op het Wen- ceslasplein in het centrum van Praag. Vorig jaar was de au teur Vaclav Havel nog tot vier maanden gevangenisstraf verr oordeeld omdat hij had meege daan aan een samenkomst ter gelegenheid van de twintigste 'verjaardag' van Palachs zelf verbranding. Dit jaar had voor het eerst een officiële herdenking plaats op het in Jan-Palachplein omge doopte Plein van het Rode Le ger langs de rivier de Moldau vóór het Rudolfinum, het vroegere parlementsgebouw en de letterenfaculteit waar aan Palach, die 21 geworden is, studeerde. In verscheidene kerken werden missen gele zen, terwijl alle kranten arti kelen aan de student wijdden. De Franse acteur Yves Mon- tand reikte de Jan-Palachprijs uit aan de onafhankelijke bond van Tsjechoslowaakse studenten „om diens bijdrage aan de diepgaandse verande ringen in het systeem in Tsjechoslowakije". Deze prijs is in 1979 ingesteld door de Pa- rijse steungroep van Charta '77, de Tsjechoslowaakse be weging voor de mensenrech ten. Voor het eerst in elf jaar is de prijs nu in Praag uitge reikt. MOSKOU „Er waren te veel moorden om er gegevens van bij te hou den en te veel om ze te vergeten", schreef een ooggetuige over de ge vechten tussen Armeniërs en Azerbajdzjanen in de havenstad Bakoe aan de Kaspische Zee. Bij de moordpartijen en plunderingen in Bakoe zijn minstens 56 doden gevallen. Het ooggetuige-verslag be treft echter niet de gebeur tenissen van het afgelopen weekeinde, maar gevechten die zich 85 jaar geleden voordeden. Toen verloren duizenden het leven verlo ren tijdens een twee weken durende orgie van geweld, temidden van in brand staande olievelden. De geschiedenis herhaalt zich in het zuiden van de Sovjetunie, waar een eeu wenoude, uit etnisch en reli gieuze tegenstellingen ont stane verbittering opnieuw is uitgelopen op bloedvergie ten tussen de voornamelijk christelijke Armeniërs en moslim Azerbajdzjanen. Steeds opnieuw in 1818, 1905, 1918, 1988 en nu in 1990 hebben beide zijden hun toevlucht genomen tot geweld om conflicten te re gelen. De blijvende vijand schap heeft het beëindigen van de vetes verder weg ge bracht dan ooit, zelfs voor de conflict-oplossende be kwaamheden van Sovjet-lei der Michail Gorbatsjov. Armenië noch Azerbajdzjan, Sovjet-republieken die naast elkaar liggen in het Kauka- sus-gebergte die de zuidelij ke Sovjet-grens vormt met Turkije en Iran, heeft in de moderne tijd de status ge kend van een duurzame on afhankelijke natie. Verdeling In de vorige eeuw werden de grondgebieden van de voorouders van beide volke ren verdeeld tussen twee mogendheden. Armenië, dat vaak de oudste christelijke natie ter wereld wordt ge noemd, werd opgedeeld tus sen Rusland en Turkije. Azerbajdzjan, een islamiti sche staat sinds de zevende eeuw, werd verdeeld tussen Rusland en Iran. Maar binnen de grenzen van aanvankelijk het Russi sche rijk en later de Sovjetu nie, gingen beide volkeren door verscheidene van de zelfde grondgebieden op te eisen als het hunne. Het be kendste is Nagorno-Kara- bach, een Armeense enclave in Azerbajdzjan, die centraal staat in het huidige conflict. Hoewel beide bevolkings groepen vaak naast elkaar in dezelfde dorpen en steden leefden vooral in Bakoe sinds deze stad begin deze eeuw een oliestad van inter nationaal belang werd bewaarden zij de eigen tra dities en beschermden die tegen uitholling door de an der. Tegen deze achtergrond laaide het geweld herhaal delijk weer op, waarbij de ene zijde gewoonlijk de an dere beschuldigde er mee te zijn begonnen. „Geen men selijk wezen kan ooit wijs worden uit de talloze versies van het begin van de bloed baden", schreef de journalist J.D. Henry in zijn boek over de massamoorden in Bakoe in 1905. „Ik stel zonder aarzeling dat niemand een theorie kan opstellen die algemeen als waar zal worden aanvaard. Bakoe is een kweekplaats van wilde theorieën, valse voorstellingen en leugens", aldus een passage, die ver slaggevers nu ongetwijfeld onderschrijven. Rivaliteit Als factoren die bijdroegen aan het geweld, noemde Henry onrust onder de ar beiders en economische ri valiteit. De meeste arbeiders in de olievelden waren Aze- ri's (Azerbajdzjanen) en on der de rijke bazen in de olie industrie waren veel Arme niërs. In 1918, na het ineenstorten van het Russische rijk, geno ten beide volkeren een kor te tijd onafhankelijkheid. Ook toen voerden zij een oorlog om Nagorno-Kara- bach, een vruchtbaar land bouwgebied van rond 4.400 km2, ruwweg gelegen tussen Bakoe en Jerevan, de hoofd stad van Armenië. Hetzelfde grondgebied, met zijn rijke wijngaarden en tussen berg kammen gelegen dorpjes, was al tussen 1818 en 1820 het toneel geweest van felle strijd tussen beide volkeren. Moskou hakte in 1924 de knoop door en droeg het ge bied over aan Azerbajdzjan, maar het geschil over de soevereiniteit is nu opnieuw de kwestie die centraal staat. De twee jaar geleden begon nen campagne van de me rendeels Armeense bewo ners van Nagorno-Karabach voor aansluiting bij de repu bliek Armenië leidde al eerder tot botsingen en po groms, waarbij volgens offi ciële gegevens meer dan 150 mensen om het leven kwa men. Het ernstigste geweld deed zich voor in februari 1988 in Soemgajt, een indus triestad ten noorden van Bakoe, waar 32 mensen, de meesten Armeniërs, het le ven verloren. Dieptepunt Maar het geweld lijkt deze dagen een nieuw dieptepunt te bereiken, nadat een Azer- bajdzjanse nationalistische bijeenkomst uitliep op een dodelijke jacht op alles wat Armeens is. In de bergen rond Nagorno-Karabach vechten Armeniërs en Aze- ri's complete veldslagen uit, gewapend als zij zijn met au tomatische wapens, helikop ters en op Sovjet-troepen buitgemaakte pantserwa gens. De praktische staat van bur geroorlog volgt op een jaar waar in Moskou het gebied direct onder zijn bestuur had genomen. Het jongste geweld brak in december uit, toen het Kremlin een aanvang maakte het bestuur over de enclave weer in handen van Azerbajdzjan te leggen. Armeniërs noch Azeri's wa ren tevreden met de rege ling, en de wapens die ken nelijk in vele maanden in vaak onherbergzame gebie den waren verzameld, wer den ter hand genomen. Mili tante Azeri's, die in hun fel le nationalisme worden ge steund door het nieuw ge vormde Volksfront, daagden bovendien eind december Moskou uit door de hekken aan de grens met Iran neer te halen. De Sovjet-leiding in Moskou heeft in een reactie de nood toestand afgekondigd voor Nagorno-Karabach en om liggende gebieden. Maar een dergelijke maatregel is niet genomen voor de Azerbajd- zjaanse hoofdstad Bakoe, mogelijk uit vrees dat zo'n besluit het Azerbadjzjaanse nationalisme nog meer zou voeden. Peres gaat naar Mubarak JERUZALEM De Israëli sche vice-premier Peres zal volgende week in Cairo de Egyptische president Mubarak ontmoeten ten einde de impas se in het vredesproces te door breken. Het nieuws van de ontmoeting werd gemeld na dat in Washington de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Baker een ge sprek had met zijn Egyptische ambtgenoot Abdel-Meguid. De laatste verklaarde dat nog geen datum kan worden ge noemd voor de eerste fase van onderhandelingen over de be zette gebieden. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD De indiaan hoort met verbazing naar de stemmen uit jpngondel, die in de stille morgen luid klinken. Dan holt hij tl het opperhoofd de nadering van het luchtmonster te - Het opperhoofd ligt nog lui in zijn hangmat te dutten, pringt direct overeind, wanneer hij hoort, wat er aan de Het luchtmonster! Daarover heeft de tam-tam al enkele geleden bericht gezonden. „Roep direct alle mannen bij beveelt hij, „wanneer het monster naar benenden komt, moeten we het onmiddellijk omsingelen!" - Ondertussen Is het geschil tussen Rob, dr. Martin en Jaco niet bijgelegd. Integen deel, Jaco is buiten zichzelf van woede. De gondel stoot enkele keren tegen de grond en dan neemt Jaco zijn kans waar. „Jullie moeten het dan zelf maar weten", schreeuwt hij, „maar ik ga niet langer mee." En voor de anderen hem kunnen tegenhouden, slingert hij zich over de rand van de gondel. (ADVERTENTIE) Er is nogal wat veranderd in het kers verse belastingjaar 1990. Daarom hebben we in een brochure 'ns netjes naast elkaar gezet hoe 't was in 1989 en hoe 't nu is geworden. Handig om bij de hand te hebben. U kunt 'm krijgen op het postkantoor en het belastingkantoor en bij de bibliotheek Belastingdienst OOST-BERLIJN De West duitse bondskanselier Helmut Kohl ziet er van af nog voor de verkiezingen van 6 mei in de DDR met de interim-rege ring van premier Hans Mo- drow een akkoord te tekenen over een verdragsgemeen schap van beide Duitse staten. De liberale coalitiegenoot FDP en zelfs enkele leden van Kohls eigen CDU-fractie in de Bondsdag hadden bezwaren geuit tegen het ijltempo waar mee de bondskanselier beide Duitse staten staatsrechtelijk nader tot elkaar wil brengen. Zij hebben Kohl ervan weten te overtuigen, dat het verstan dig is met de ondertekening te wachten tot na de vrije verkie zingen in de DDR. Volgens de FDP kan zo'n verdrag alleen worden gesloten met een de mocratisch gekozen Oostduitse regering die beschikt over een breed kiezersmandaat. Volgens Die Welt, die zich ba seert op welingelichte kringen in Oost-Berlijn, komt Gorbats jov over twee tot drie weken naar de DDR. De Sovjet-leider wil met het bezoek, dat komt op een moment dat zijn eigen land door de tweespalt tussen Armenië en Azerbajdzjan in rep en roer verkeert, zijn „on voorwaardelijke steunuit spreken aan de regering van premier Hans Modrow, aldus de Westduitse krant. De laatste dagen wordt de re- gering^Modrow door nieuwe, harde acties van de ontevre den bevolking steeds verder in het nauw gebracht. Bij een staatsbedrijf in Gera zijn de werknemers gisteren zes uur in staking gegaan. Ook de werknemers bij het openbaar vervoer in deze stad legden het werk neer. In tal van an dere steden worden eveneens prikacties gehouden. Met de acties willen de stakers hun ongenoegen uiten over het feit dat alle sleutelposities in de Oostduitse regering en niet in de laatste plaats in de meeste bedrijven nog altijd worden ingenomen door communisten. Daarnaast zijn de stakingen een protest tegen de snelle prijsstijgingen als gevolg van de afbraak van het prijssubsi- diestelsel, waarmee de rege- ring-Modrow een begin heeft gemaakt. Vanaf volgende maand mogen Westduitse kranten vrij in Oost-Duitsland worden ver kocht. De Oostduitse minister van PTT Klaus Wolf zei giste ren echter dat het nemen van een abonnement niet zal wor den aangemoedigd De Oost duitse posterijen hebben nu al grote moeite andere Westerse bladen waarop Oostduitsers zijn geabonneerd, te bezorgen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5