^eids experiment vindt navolging STAD OMGEVING Andere steden tonen belangstelling voor vakploegen ïzzmarathon heeft en Candy nodig IcidóeGouwni Actiecomité: snelheid moet lager op Noordeinde Voorzonzoekers SP: gemeente moet bijdragen aan kosten huismeesters DINSDAG 16 IANUARI 1990 PAGINA 9 raak in ;enhuis Bij een inbraak in jouw van het Acade- 3 jiekenhuis zijn enkele jes ontvreemd en en- ^Ofaten onder water ge- jaders kwamen tijdens dor'lopen weekeinde bin- lg |J een ruit open te bre- ervolgens werd een hoeveelheid geld en gevonden en werd brandslang gespoten. van een eveneens in uw gevestigd reisbu- geforceerd maar l'uw fcrd nets '5 „Meer ouderen in aanmerking voor plaatsing in Zijloever" LEIDEN Ook ouderen die zijn geïndiceerd voor een verzor gingshuis en wonen in de Meren wijk, de Vogelwijk, het Hout- kwartier en de Maredijkbuurt moeten met voorrang worden be handeld bij de toewijzing van seniorenwoningen in Leiden- Noord. Dat schrijven de Wijkouderenraad Noord, de activitei tencommissie De Kooi, het wijkcomité Plan Noord en het wijk- comité De Kooi in een brief aan de Leidse gemeenteraad. De gemeente heeft de woonruimteverordening veranderd in verband met het ouderenproject Zijloever/Rondedans. Mensen die wonen in de wijken Groenoord, Noorderkwartier, de Kooi en de Waard komen het eerst in aanmerking voor een ouderen woning. De briefschrijvers vinden dat ook oudere bewoners van andere wijken waar geen verzorgingshuis staat met voorrang moeten worden behandeld. Ook mensen die niet in een verzor gingshuis terecht kunnen maar wonen in een voor hen onge schikte woning in het noordelijk deel van de stad moeten eerder worden geholpen, vinden de comités. Gift Anjerfonds voor Concordia LEIDEN Het jeugdkorps van de Christelijke Muziek en Showband Con cordia heeft van het Anjerfonds ruim 5000 gulden gekregen. Het Leidse korps gebruikt dit geld voor de aan schaf van nieuwe in strumenten. De be langstelling voor het jeugdkorps was zo groot dat er te weinig instrumenten waren. Dankzij de gift van het Anjerfonds is dat probleem voorlopig opgelost. Flinke buit LEIDEN Bij een inbraak in een kantoorpand aan het Schut tersveld is een bedrag van 10.000 gulden buitgemaakt. De daders kwamen in de nacht van zondag op maan dag binnen door een raam open te breken. Ze door zochten het kan toor en vonden een geldkistje. OPRICHTING LEIDS BEWONERSPLATFORM LEIDEN Het Leids bewonersplatform wordt dinsdagavond 23 januari officieel opgericht tijdens een bijeenkomst in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. Het platform is een overlegor gaan van vijftig bewonersorganisaties. Doel is het verbeteren van de woonomstandigheden. Tijdens het openingsprogramma is er onder meer een dis cussie over de uitslag van een enquête over huisvuil. Uitgenodigd zijn onder anderen wethouder F. Kuij- ers en een medewerker van de gemeentereiniging. Ook wordt met onder meer wethouder D. Tesselaar en voorzitter D. Duijvesteijn van de federatie van woningbouwverenigingen gediscussieerd over woonlasten. De officiële bijeenkomst begint om 20.00 uur, vanaf 22.00 uur wordt de oprichting van het bewonersplatform informeel gevierd met een hapje en een drankje. )EN Een experi- t van de gemeente en heeft zo'n succes een aantal andere fjn dit voorbeeld gaat *Hn. De zogeheten èvingsvakploegen die nu in de wijk ^Tras Oost en binnen in de Slaaghwijk ^^ioneren, hebben de ukkelijke aandacht Eindhoven, Ensche- )eventer, Groningen Y aarlem. De vakploe- die zich in kleine iaties en buurtge- bezighouden met onderhoud aan stra- openbaar groen en chting worden door jners als redders te- verpaupering ont- Dit enthousiasme weer over naar de l zelf, de gemeente en die het experi- t wil continueren, en 'lus ook naar andere van ^et wei"k is °*,pons uit de buurt", al- Bey, voormalig proef- iverzorger bij het AZL. laakt deel uit van de re uit vijf personen be te ploeg die aan het 'van de maand gaat be- a in de Slaaghwijk. ouder M. van der Molen ideraar ^et officiële Start- geven voor deze tweede vakploeg. „Het is lek- ^®^iten werken, ja ik vind vel heerlijk zo", bena- liPi Kras die vijftien. si%ng gordijnnaaister was via een advertentie met akploeg in aanraking pousiasme M. Versteeg had een ander beroep dan wat ze Jet. Zij komt uit de ge- jieidszorg en wilde ge- „iets heel anders". Ook leelt het enthousiasme •pe anderen dat voorna- stoelt op de positieve jike reacties van bewo- hen aan het werk fen dat zeer waarderen: R. Bey, M. Versteeg, C. Kras en J. Mulder. Vier omgevingswerklieden die enthousiast het kleine onderhoud in de Slaaghwijk gaan verrichten. FOTO: TEJO RINGERS „Ze komen zelfs met con sumpties naar buiten", weet Bey waarna hij lachend het „glaasje op" gebaar maakt. De vakploegen ontstonden nadat er bij het Rijk in '86 subsidie was vrijgekomen in het kaper van het aandachts- beleid voor de verbetering van het woon- en werkkli maat in oude stadswijken. In overleg met het Gewestelijk Arbeidsbureau en de sociale dienst werd daar in Leiden het werkgelegenheidsaspect aan toegevoegd. Zo werd in '88 het vakgroep project gelanceerd in de wijk Pancras Oost. Daar combi neerden zes zogeheten kans arme jongeren drie dagen buurtbeheer met twee dagen bijscholing voor een vakbe kwaamheidsdiploma. De op leiding werd gevolgd bij een Lagere Agrarische School waar vooral de nadruk werd gelegd op groenbeheer, met sel- en timmerwerk. Na eni ge onduidelijkheid in de taakomschrijving begon het werk voor deze ploeg pas goed toen ook een woning bouwvereniging klein onder houd aan haar woningen in Pancras Oost aan de ploeg toevertrouwde. 'De aan verloedering onder hevige wijk werd door de jongeren onderhouden; graf fiti werd verwijderd, paaltjes en verkeersborden werden rechtop gezet, perkjes ver zorgd en kapotte bestrating vervangen. Bewoners hadden vaak tevergeefs bij de ge meente met vooral kleinere klachten aangeklopt. Nu kon er daadwerkelijk wat aan ge daan. „Een aantal losse stoeptegels kan voor voetgangers zeer vervelend zijn maar de ge meente is op dat soort kleine storingen niet afgestemd. Pas als de planning het eens in de zoveel tijd toestaat wordt de straat in zijn geheel op nieuw betegeld. Voor dat tus sentijdse onderhoud, dat is nou precies waar de vakploe gen voor zijn", benadrukt W. van Stigt, een van de beden kers van de omgevingsvak- ploegen. Kwartiertje „De bewoners kunnen ge woon naar de ploeg met een klacht toestappen en die kan dan in principe binnen een kwartiertje worden verhol pen", vult W. Mulder van de directie groen aan. Mulder is coördinator van de ploegen want deze vallen onder de directie groen. Niet in de laatste plaats omdat deze di rectie op verschillende loca ties in de stad over onderko mens met geschikt materiaal beschikt. De reacties in Pancras ble ken bevredigend. Uit een en- quete, geluiden uit de buurt- werkgroep maar vooral uit reacties op straat bleek een grote tevredenheid over de werkzaamherden van de ploeg. Ook de direct aangren zende wijken Haven Zuid, Zijlsingel en een deel van Pancras West werden het werkgebied van de ploeg. Niet alleen Pancras Oost maar ook wijken als De Kooi, Groenoord en de Slaaghwijk hadden behoefte aan enige vorm van buurtbeheer. Na het succes in Pancras konden Van Stigt en Mulder afgelo pen augustus reeds melden dat ook in Slaaghwijk zo'n ploeg aan het werk zou gaan. Gegeven het Leidse doel groepenbeleid werd niet lan ger uitsluitend de nadruk ge legd op kansarme jongeren maar ging de voorkeur dit maal uit naar vrouwen voor de nieuwe ploeg. Dat leverde voorlopig slechts twee serieu ze resultaten op. „De vakgroepen zijn teveel in verband gebracht met langdurig werklozen. Dat schrikt vrouwen zo af", geeft C. Kras, een van de vrouwen als reden daarvoor. Samen met drie mannen begonnen zij en M. Versteeg eind no vember voor een tijdelijke stage van twee maanden in Groenoord. Vanaf het einde van de maand verhuizen ze naar een onderkomen op de begane grond van de Haviks horst. Vanuit die plaats gaan zij per busje op pad en toeren door de wijk. Het is de be doeling dat bewoners hen aanhouden als zij een slecht onderhouden plekje weten. Ook kunnen bewoners naar het onderkomen bellen. Video W. van Stigt is aangenaam verrast door de aandacht van buitenaf. Ambtenaren van eerder genoemde gemeenten struinden het Leidse stads- bouwhuis af voor meer infor matie over de vakploegen. De werkzaamheden van de ploeg uit Pancras werden vervolgens op video vastge legd voor verdere voorlich ting. Plannen zijn er verder om eerst te kijken of zich nog enkele vrouwen melden voor de Slaaghwijkploeg. Van Stigt gaat er in ieder geval vanuit dat ook deze ploeg een succes wordt. Verder heeft hij zijn hoop op de politiek gevestigd. Nu worden de ploegen met subsidies nog vanuit Den Haag betaald. „Na de gemeenteraadsver kiezingen hoop ik dat er een meerderheid in Leiden te vinden is om de ploegen defi nitief te behouden. Dat bete kent echter wel dat de ge meente ze zelf moet gaan be talen"- Voorlopig heeft Van Stigt al wel een simpele maar passende lijfspreuk voor de ploegen gevonden: „Van ge vel tot gevel". LOMAN LEEFMANS Geen mens ar echt gemist gis- 3, tijdens de twee- fan de Leidse jazz- Êe marathon ont- e beloofde „mys- t" tijdens het op- /an de Tough Te- De Waag. Candy was er niet en jiet. Plaatopnames, verplichtingen, oorzaak. Maar Er was zat te kwaliteit voor- listeravond. naar het kwamen voor mu- George Gershwin en Ijteman hadden al niet "gerekend. En bij de r its, Tough Tenors en Express, had knap moeilijk ge- zware concurrentie ^blijven. Concurrentie 'van der Lek, die ou- Bitond te toeteren. En ^Jce concurrentie van schitterende en zang-, sax- en bnder van de niet te |aribbean Express, i Tenors, Boris van jHans Dulfer en drie speelden gister- naf half negen de Ïlafond. Met hun ogen de spetters meteen in het rond. Beide saxofonisten hadden er zin in. Op de manier van de jazz- week. Ontspannen stonden ze aan een sigaretje te zuigen, re gelmatig werd er een pilsje ge haald, ze deden een beetje stoer en Dulfer deed even zijn kunstje. Vrijwel constant scheurden óf de saxen óf de gitaar van de fragiele, vol vuur spelende Walter de Graaf. Een gigant, die terecht veel ruimte kreeg. Afwisseling brachten „de te nors" genoeg. Natuurlijk scheurden de twee er met hun sax lustig op los, met Van der Lek in een hoofdrol. The Breeze versloeg Dulfer sax op de kin en zingen door de sax met straatlengten. Maar Boris' sax zong ook zachtjes in „Georgia on my mind" en het bluesje „Let's go get stoned" deed het als altijd ook goed. Koppie Als de tenoren brulden, was Van der Lek op zijn best. Zoals in de nummers die denderden als dieseltreinen. Met een brullende en reutelende Dul fer, een krijsende Van der Lek, zware gitaarpartijen en bonkende bass-drums. Dan stond Van der Lek te wippen op zijn voeten, te stampen met zijn zwarte laarzen. Dan ging hij door de knieën van zijn ge scheurde spijkerbroek en schudde hij met het koppie. En na elke solo presenteerde hij zijn tevreden, oh zo verlegen lach. Dulfer fungeerde intus- sen -meestentijds als bespeler van de zaal met „randgebeu- ren" als zingen en klappen. Een kleine revanche haalde hij in „A house is not a home". „Mag het licht uit", vroeg hij terecht, om vervolgens een thuis te bouwen met een mooi gevoelig casco en een „tough" gevoelig interieur. Anders Een paar honderd meter ver der, in het Leidse Volkshuis, ging het niet minder swingend toe. Maar wel totaal anders. In de grote zaal van het Volks huis, die dit jaar voor het eerst werd gebruikt, liet het orkest van Koos Mark de tijden van George Gershwin en Paul Whiteman met succes herle ven. Muisstil zaten de onge veer 250 overwegend veertig plussers te luisteren naar het gepolijste, mooie, gevoelige,, maar zeker ook swingende or kest. In tegenstelling met het con cert in De Waag gaven hier niet de decibels, maar de uit gelezen arrangementen, de in troducties door Mark en de oorstrelende muziek en zang de doorslag. De akoestiek van de zaal leen de zich prima voor het pro gramma dat de titel „Rapsody in blue" had meegekregen. De Boris van der Lek (rechts): Hij stond te stampen, te wippen, zakte door zijn knieën en presenteerde zijn tevreden, verlegen lach. FOTO: TEJO RINGERS' zaal was aangekleed met drie enorme vergrotingen van fo to's, terwijl het orkest een kwart van de zaal in gebruik had. De solisten kregen volop ruimte op het podium, waar zanger Philip Paar losjes en enthousiast zong „Each even ing I'm so blue. I can't go on like this". Voor het publiek had het allemaal wel wat lan ger mogen duren. Aan de lengte van het applaus dat het orkest en de solisten kregen konden de Tough Tenors trou wens een puntje zuigen. De slotact in De Waag mocht er "zeker zijn. De Caribbean Express, met Saskia als onbe twist middelpunt, nam de ge duldige luisteraars mee voor een reisje door het Caraïbisch gebied. Compleet met schette rende trompet en sax, een kla terende piano, puntige percus sie en warmbloedige zang, werd het terecht gebleven pu bliek ongekend swingend ver maakt. Soul calypso, Do the conga, Stand by me, op alle nummers stonden corpsballen, vijftigplussers, sjouwers, werk lozen, hoogleraren, wethou ders, kantoormannetjes en - vrouwtjes te dansen als of de Carribean Express nooit meer zou stoppen. ERIK HUISMAN LEIDEN Bekeken moet worden of de kosten van de huismeesters kunnen worden opgebracht door de be zuinigingen die hun aanstelling in diverse flats ople vert. Als het nodig is moet de gemeente Leiden over wegen bij te dragen in de kosten van de huismeesters. Dat schrijft raadslid C. Vergeer van de Socialistiese Partij (SP) in een brief aan het college van burgemeester en wethouders en aan de directie van de Woningbouwvereniging Leiden. De brief van Vergeer is een reactie op de discussie die in diverse wijken is ontstaan over de vaste aanstelling van huismeesters. Bewonersorganisaties vinden de bijdrage van huurders (onge veer twintig gulden in de maand) te hoog. Huismeesters houden toezicht in de flat, controleren de schoonmaakwerkzaamheden, verrichten eenvoudige technische werkzaamheden en geven voorlichting aan bewoners. Vergeer vindt dat deze taken beho ren tot het normale pakket van de woningbouwcorporaties en meent daarom dat het niet juist is om de huur ervoor te verho gen. Door de komst van de huismeesters vermindert het .vandalisme in en rond de flats. „Daar hebben zowel de woningbouwvereni ging als de gemeente Leiden belang bij", constateert Vergeer. WONINGBOUW OP TERREIN VAN GEND EN LOOS LEIDEN De bewoners van het Noordeinde wil len dat de gemeente on der meer een adviessnel heid van 30 kilometer per uur invoert, paaltjes plaatst en geluidsisolatie aanbrengt. Dit is nodig om het verblijfsklimaat op het Noordeinde te verbe teren. In een brief aan B en W probeert het Actie comité Noo(r)deinde nog maals begrip te krijgen voor de problemen waar mee de bewoners van deze straat kampen. De bewoners betreuren het dat de „woonstraat" weer is open gesteld voor tweerichtingsver keer. Volgens het comité heeft de proef met eenrichtingsver keer geen kans gehad, omdat de politie nauwelijks contro leerde. De gemeente nam slechts een halve maatregel, omdat zij de straat niet aanpas te aan eenrichtingsverkeer. Dit leidde tot burgerlijke onge hoorzaamheid, uitgedrukt in zo'n 700 „spookrijders" per et maal, aldus de bewoners. De bewoners vergelijken de geluids- en stankoverlast in de straat met een „voortdurende smogalarmfase door uitlaatgas sen". Het vele „stoepparkeren" leidt volgens het actiecomité tot zeer gevaarlijke situaties voor onder meer voetgangers en invaliden. Ook fietsers zijn niet veilig in de straat en zijn vaak slachtoffer van „bijna- ongelukken". Snelheidsbeperkende maatre gelen moeten op korte termijn worden genomen en er moet „krachtdadig worden opgetre den tegen stoepparkeerders". Daarnaast wil het actiecomité weten of er metingen worden verricht naar de uitstoot van uitlaatgassen. Ook vraagt het comité zich af wanneer de ge meente begint met een herzie ning van het verkeerscircula tieplan en met de uitvoering van het geluidsisolatieplan. Woningbouw De bewoners doen verder een dringend beroep op de ge meente om te volharden in de „geopperde" woonbestemming voor het terrein van Van Gend en Loos. Als het trans portbedrijf weg is, moet op het terrein niet opnieuw een groot bedrijf worden gevestigd: „Een toename van meer dan 60 vrachtwagens per etmaal zou nog rampzaliger zijn voor het Noordeinde (we kunnen nu al nauwelijks rustig slapen)", schrijft het actiecomité in de brief. L. Lamers van de directie ruimtelijke ordening vertelt dat de gemeente met de Ne derlandse Spoorwegen in ge sprek is over dit terrein. „Dit terrein heeft een bedrijfsbe- stemming. We willen er wo ningbouw gaan realiseren, maar er staat nog helemaal niets op papier. Er worden ge sprekken gevoerd met de NS, het ligt eraan wat zij willen, zij zijn eigenaar van het terrein. Het hangt ook af van hoe de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Utrecht er uit gaat zien. We hopen dat er dit jaar meer duidelijkheid is over de plannen", aldus de ambtenaar. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daama wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f24.83 I kwartaal via acceptgiro f73,10 I Stuur als dank de zonnerbril naar j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar ^Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. CcidócSouocvnt Adres: Postcode/plaats: i i LTJ

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9