Familieleden Ceausescu deze week voor rechter Uitzichtloze toekomst voor Vietnamese boot vluchtelingen eldenontvangst j>or ANC-leden vorig jaar nog 'waardevol' als drugsbestrijder Praag noemt plein naar Jan Palach poverleg moet uitweg ieden voor Cambodja 3ÏËNLAND CetdóeSomtmt DINSDAG 16 JANUARI 1990 PAGINA 5 GIENG DAN De Viet namese bootvluchtelingen die vrijwillig uit Hong kong zijn teruggekeerd naar hun geboorteland, hebben het niet gemakke lijk. „Ik heb geen werk en ben af hankelijk van mijn ouders", vertelt de 28-jarige Dinh Hong Qui, die samen met zijn vrouw is teruggegaan naar de noorde lijke kustprovincie Quang Ninh. Qui was lasser en zijn vrouw werkte in de toeristen sector. Vorig voorjaar gaven ze hun baan op en verkochten hun huis om de boottocht naar Hongkong te betalen, die dui zend gulden in baar goud kost te. Ze verdienden samen onge veer 32 gulden per maand. Eenmaal in Hongkong werden ze het vreemde eten en het overvolle kamp al gauw zat en besloten ze zich te laten repa triëren. Op 30 november stap ten ze op een chartervliegtuig en sindsdien wonen ze in het eenvoudige stenen huisje van Qui's ouders. Qui hoopt dat hij van vrienden genoeg geld kan lenen om een eigen reparatie bedrijfje te beginnen. Het VN-commissariaat voor de vluchtelingen geeft iedere te rugkerende volwassen Vietna mees een uitkering van hon derd gulden, maar dat geld wordt meestal verkwist. Zo heeft Qui het geld uitgegeven aan bier en wijn voor een af scheidsfeestje in Hongkong. De teruggekeerde vluchtelin gen krijgen daarnaast nog één jaar lang zestig gulden per maand. Volgens de vertegen woordiger van de VN in Ha noi, Charles-Henry Bazoche, zou het beter zijn als er ont wikkelingsprojecten werden opgezet in de noordelijke pro vincies, waar de meeste boot vluchtelingen vandaan komen. Piraten De autoriteiten van Quang Ninh en de nabijgelegen ha venstad Haiphong zijn intus sen een mediacampagne be gonnen om de Vietnamezen thuis te houden. In kranten en op de radio wordt uitgebreid verslag gedaan van de slechte omstandigheden in de opvang kampen in Hongkong. Daar naast lopen de Vietnamese vluchtelingen het gevaar door piraten te worden vermoord. Sinds de communistische machtsovername in heel Viet nam in april 1975, toen de vluchtstroom begon, zijn hon derden bootvluchtelingen door Thaise vissers vermoord. Gis teren nog zijn aan de zuidkust van Thailand de lijken aange spoeld van elf vrouwen, ver moedelijk Vietnamese boot vluchtelingen. Sommige lijken waren ontkleed en allen had den een nylon touw om de nek. Tot nog toe zijn zo'n duizend Vietnamezen naar hun ge boorteland teruggekeerd, om dat ze de toestand in de op vangkampen in Hongkong on houdbaar vonden en geen uit zicht op emigratie naar een ander land hadden. Ongeveer 44.000 vluchtelingen in Hong kong staan op de nominatie op een vliegtuig naar Vietnam te worden gezet, tenzij ze kunnen aantonen dat ze in hun eigen land politiek vervolgd worden, of vrijwillig terugkeren in het kader van een programma van het VN-Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen. Amnesty Amnesty International heeft opnieuw scherpe kritiek gele verd op de manier waarop Groot-Brittannië en Hongkong omspringen met Vietnamese bootvluchtelingen. In een on derzoeksrapport zegt de orga nisatie dat de „fundamentele rechten worden geschonden van mensen die een wezenlijk risico lopen te worden ver volgd". Maar ook in Hongkong lopen de vluchtelingen het ri sico bruut behandeld te wor den. Volgens Amnesty zijn de 51 vluchtelingen die in decem ber gedwongen naar Vietnam werden overgebracht ernstig mishandeld. Ooggetuigen heb ben verklaard dat de 51 eind oktober door leden van de veiligheidstroepen met geweld werden weggehaald uit het de tentiecentrum Chi Ma Wan. Zij werden geschopt, geslagen en met wurgkettingen be werkt. De Britse kroonkolonie Hong kong herbergt bijna 56.000 Vietnamese bootvluchtelingen, van wie er ruim 43.000 door de autoriteiten als illegale immi granten worden beschouwd. Bulgarije schrapt leidende rol partij SOFIA Het Bulgaarse parlement heeft gisteren eenstemmig besloten dat de lei dende rol van de communistische partij wordt geschrapt. De afgevaardigden zijn overeengekomen dat er in mei vrije ver kiezingen worden gehouden en dat het parlement een nieuwe grondwet zal op stellen zonder het gewraakte machtsmo nopolie van de partij. Hiermee lijkt in principe een einde gekomen aan ruim vier decennia van éénpartijbestuur in Bulga rije. De recent opgerichte oppositiegroe pen, die in een los verband samenwerken binnen de Bond van Democratische Krachten, zijn vandaag met de communis ten ronde-tafelbesprekingen begonnen over de hervormingen en de verkiezingen. Lichtend Pad moordt in Peruaans bergdorp LIMA Guerrillastrijders van de maoïstische groep Lichtend Pad hebben in een Peruaanse dorp in het Andes-' gebergte minstens 28 mensen gedood die weigerden zich te. laten recruteren. Dat is be kendgemaakt door leger en politie. Ongeveer honderd guerrillastrijders vielen giste ren tegen de ochtend het dorp Acos Vinchos binnen. Ze gin gen alle huizen af en wie niet de kant van Lichtend Pad koos, werd doodgeschoten. Voordat ze het dorp weer ver lieten, staken ze het gemeente huis en legerbarakken in brand. Britse school verbiedt dragen van hoofddoekjes LONDEN Ook Groot-Brittannie heeft zijn rel rond de islamitische hoofddoek. Een school in het midden-Engelse Altrin- cham heeft twee moslim-meisjes de toegang ontzegd, zolang zij de door de isla mitische wet voorgeschreven hoofdbedek king dragen. Volgens een woordvoerder van de school verbieden de uniformvoor schriften het dragen van een hoofddoek. Op een school in het Franse Creil speelde in oktober een soortgelijke rel, die de ge moederen in Frankrijk en daarbuiten we kenlang bezighield. De Franse Raad van State heeft uiteindelijk bepaald dat een school de moslim-hoofddoek niet mag ver bieden, zolang het kledingstuk geen belet sel vormt voor een normale gang van za ken op school. Amnesty meldt moorden Liberia LONDEN Rebellen en regeringssoldaten hebben in het noordoosten van de Afrikaanse staat Liberia honderden ongewapende bur gers gedood, is gisteren bekendgemaakt door de mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national. De Liberiaanse minister van justitie Jenkins Scott bevestigde verleden week dat het leger burgers had gedood terwijl het op zoek was naar rebellen die vanuit het aan grenzende Ivoorkust waren binnengevallen in het district Nimba in Liberia. Volgens Scott waren de burgers gewapend en hadden de militairen uit zelfverdediging gehandeld. Amnesty roept de regering van Liberia op een einde te maken aan „buitenrechtelijke" executies door militairen en een onderzoek naar de moorden in te stellen. Oppositie van St. Maarten samen tegen Wathey PHILIPSBURG Vier oppositiegroeperingen op St. Maarten hebben een nieuwe politieke partij op-' 'gericht: de St. Maarten Pa-} triotic Alliance, SPA. De SPA zal deelnemen aan de verkiezingen voor een nieuw Antilliaans parle ment op 16 maart. Eén van de doelstellingen van de Alliantie is „voorgoed een einde te maken aan de alleenheerschappij van Claude Wathey", de huidi ge politieke leider van St. Maarten. ral iele MKA Acht kaderleden lugfcjd van de Zuidafri- ^la l bevrijdingsbeweging 3Pafeijn in de Zambiaanse 1 h(tad Lusaka aangekomen bernverleg met verbannen fctionarissen van hun ^lng' N ien.. vreugde kent geen ;t". h", zei secretaris-gene- Hetjfred Nzo van het ANC eeij feestelijke verwelko- heWan de geestverwanten t^aanvoering van Walter - O de 77-jarige vroegere 1 Hjris-generaal van het Mulpie zijn uit Zuid-Afrika laarmen zoon Max voor het st ji 27 jaar weer zag. 2 dnt ANC-activisten waren *rlaj vliegveld van Joham- Mujg door een juichende en J menigte uitgeleide Zes van hen zijn pas loerhaanden geleden uit de hiJh »enis vrijgelaten, waar ireiL ilkrl n lj ze vaak jarenlange straffen uitzaten. In Lusaka zal gesproken wor den over de vrijlating van de zwarte leider Nelson Mandela die binnen enkele weken ver wacht wordt, de toekomst van het ANC-leiderschap en het hervormingsprogramma van president Frederik De Klerk. Op het vliegveld van Lusaka noemde Nzo een aantal voor waarden die het ANC stelt aan onderhandelingen met Zuid- Afrika. „Als Mandela wordt vrijgelaten, gaan wij niet auto matisch onderhandelen. Er moet aan andere voorwaarden voldaan worden zoals het vrij laten van alle politieke gevan genen, het opheffen van de noodtoestand en het legalise ren van het ANC". „Wij vech ten niet voor onderhandelin gen", zei ANC-kaderlid Steve Tshwete. „Onze strijd heeft de verwijdering van de apartheid tot doel". BUKAREST In Roeme nië wordt nog deze week een begin gemaakt met de berechting van gewezen functionarissen van het bewind-Ceausescu, fami lieleden van de geëxecu teerde dictator én leden, van de geheime Securita- te. Volgens de openbare aanklager, Gheorghe Robu, variëren de be schuldigingen van mede plichtigheid aan en be hulpzaam zijn bij volken- moord, tot moord en on dermijning van de natio nale economie. De beschuldiging van volken- moord heeft zowel betrekking op de slachtoffers van de revo lutie als op degenen die gedu rende het 24-jarige bewind van de Ceausescu's aan hun einde kwamen. Onder dege nen die deze week worden be recht, bevindt zich de zoon van Ceausescu, Nicu, die als partijleider in Sibiu in Trans ylvania een waar schrikbe wind uitoefende. Op 28 januari zal bij referendum worden be sloten of de communistische partij wordt verboden en de doodstraf opnieuw wordt inge- TRALISCH VREDESVOORSTEL DOORBREEKT IMPASSE DE VALLEI DER VERGETEN WERELD Vaclav Havel vanmorgen een krans neergelegd. Vorig jaar nog werd door de politie met wapenstok en waterka nonnen een einde gemaakt aan een herdenkingsdemon stratie voor Palach. Toen Ha- vel indertijd bloemen pro beerde te leggen werd hij ge arresteerd. Elders in de stad is vandaag een plein ver noemd naar de geschiedenis student. Het Jan Palach Plein ligt voor de filosofische faculteit van de universiteit van Praag waar Palach zijn colleges volgde. voerd. De doodstraf werd on middellijk na de executie van Ceausescu en zijn vrouw Elena afgeschaft. De Bondsrepubliek Duitsland heeft Roemenië gisteren op di verse terreinen hulp toege zegd. Maar Bonn wenst dat de Duitse minderheid in het land zodanige democratische garan ties krijgt, dat zij geen behoef te voelt om te emigreren. Dit heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher verklaard in Bukarest, waar hij op be zoek is. In Roemenië leven rond 200.000 etnische Duitsers en het opheffen van de strikte reis-bepalingen sinds de val van het communisme betekent dat zij zich in de Bondsrepu bliek kunnen 'vestigen, als zij dat wensen. In 1978 sloot de Bondsrepubliek nog een ver drag met Ceausescu waarbij de regering in Bonn beloofde 10.000 mark te betalen voor ie dere Duitser die Roemenië kon verlaten. In dat kader zijn 130.000 Roemeense Duitsers naar de BRD vertrokken. De Bondsrepubliek kampt mo menteel met een enorme toe stroom van etnische Duitsers uit alle delen van Europa. Van diverse kanten binnen de Europese Gemeenschap is op geroepen tot uitgebreide hulp verlening aan Roemenië. Maar de Bondsrepubliek, de econo mische reus binnen de EG, is de meest waarschijnlijke bron voor de investeringen op lange termijn, die nodig zijn om de industrie en de vrije handel met het Westen weer op gang te krijgen. Dumitru Mazilu, de nummer twee van het Front voor Na tionale Redding, behoudt zich zelf het recht voor de krant Romania Libera, die hem er zondag van beschuldigde lid van de gevreesde geheime po litie Securitate te zijn geweest, voor het gerecht te dagen we gens laster. Romania Libera, met een mil joen exemplaren de populair ste krant van Roemenië, schreef dat Mazilu officier was van de Securitate en dat hij vrijdag, tijdens de massa-de monstraties tegen de aanwe zigheid van communisten in de voorlopige regering, gepro beerd zou hebben de macht te grijpen. Een woordvoerder van het Front, Aurel Dagros Muntea- nu, benadrukte gisteren op een persconferentie dat Mazilu ssiëi imoJS In Parijs wordt ^Kl[jeenkomst gehouden 3e vijf permanente I jen van de VN-Vei- f tlsraad om een poli- oplossing te vinden i de burgeroorlog in |°dja. al staat een Australisch il om een voorlopige re- te vormen die onder It van de Verenigde Na- jerkiezingen uitschrijft, lussen zet de communis- lode Khmer, de sterk- de drie verzetsbewe- haar opmars voort. Na succesvolle acties in het bied met Thailand, die en tot de noodtoe- afgekondigd in de en de provin- wordt in Ang- tenlandse zaken Roland Du mas zei gisteren in een korte openingsverklaring dat de deelnemende landen de Verenigde Staten, Frankrijk Groot-Brittannië, China en de Sovjetunie een „bijzondere verantwoordelijkheid" dragen voor de handhaving van de vrede, en hij wees erop dat een aantal landen belangrijke in vloed heeft op de strijdende partijen. China is de belang rijkste steunpilaar van de Rode Khmer. De Sovjetunie staat achter de Cambodjaanse regering van premier Hun Sen, die door Vietnam in het zadel is geholpen. De ver wachting is dat er voor van-. avond laat geen mededelingen zullen worden gedaan over de vooruitgang bij' de conferentie. Het Australische voorstel biedt een uitweg over het probleem van een eventuele deelname van de Rode Khmer aan een interim-regering; deze kwestie bleek tijdens de eerste Cam- bodja-conferentie in Parijs een onoverkomelijk struikelblok. De Cambodjaanse verzetslei der Norodom Sihanouk is voorstander van deelname van de Rode Khmer aan een der gelijke regering, omdat dit vol gens hem de enige manier is om de organisatie te controle ren. Op Frankrijk, de Vere nigde Staten en Groot-Brittan nie wordt steeds meer druk uitgeoefend om steun te geven aan de Cambodjaanse premier Hun Sen, die door sommigen wordt gezien als de beste ver dediging tegen de oprukkende Rode Kmer. De Rode Khmer onder leiding van Pol Pot wordt verantwoordelijk steld voor de dood van zeker een miljoen Cambodjanen de periode tussen 1975 en eind 1978 toen ze de macht in han den had. Een Vietnamese in vasie maakte een einde aan het bewind. Aanslag Bologna Brandweerlieden nemen de schade op in het postkantoor van de Italiaanse stad Bologna waar overvallers gisteren met een bom niet al leen de kluis maar het hele gebouw hebben op geblazen. Zeker 44 mensen raakten gewond. De meeste slachtoffers waren bejaarden die hun pensioenuitkeringen kwamen afhalen. De over vallers konden maar een paar miljoen lire (enke le duizenden guldens) meenemen, omdat de meeste geldzakken bij de explosie onder puin werden bedolven. foto: epa ^RINGTON Ter- ^n$peribare aanklagers t 'ge(zig waren met de 'deWeidingen van de Gro&cht tegen generaal En^a, onderhield de ;tw<Jkaanse drugsbestrij- raaicPienst (DEA) nog rassP banden met hem. aanikt uit een rapport van een subcommissie voor buiten landse aangelegenheden van de Senaat, waarvan gisteren opnieuw details bekend wer den gemaakt. Zondag werd uit het rapport al geciteerd dat hoge Amerikaanse functiona rissen zoals president Bush, destijds hoofd van de CIA en Oliver North, de voormalige medewerker van de Nationale Veiligheidsraad (NSC) con tact hadden gehad met Norie ga over Panamese hulp bij het opleiden van Contra-rebellen. Vorig jaar nog prees de direc teur van de DEA, Jack Lawn,, Noriega in een brief voor zijn samenwerking met de DEA inzake de drugsbestrijding. Lawn zei toen vooral waarde ring te hebben voor Luis Qui- el, Noriega's verbindingsoffi cier met de DEA. Volgens het rapport van de Senaatscom missie, dat in december 1988 werd voltooid, was Quiel ech ter tegelijkertijd Noriega's tus senpersoon voor het Medellin- kartel, het grootste drugskartel in Colombia. „Hij was dus in de positie drugshandelaren van alle informatie te voorzien die de DEA hem had ver strekt. Zo wisten drugshande laren bijvoorbeeld van te vo ren welke vliegtuigen door de DEA in de gaten werden ge houden", hadden getuigen vol gens de Senaatscommissie ge zegd. Volgens Francis McNeil, de voormalige Amerikaanse am bassadeur in Costa Rica, was het ministerie van buitenland se zaken de enige officiële Amerikaanse instantie die No riega destijds niet vertrouwde. In juni 1986 was uit een onder zoek van het ministerie van buitenlandse zaken naar voren gekomen dat Noriega corrupt was, maar kon niet bewezen worden dat hij betrokken was bij de drugshandel. v^otioneel moment in Lusaka. De eind vorig jaar vrijgelaten uis eider Walter Sisulu ontmoet voor het eerst in 27 jaar zijn in en a in ballingschap levende zoon Max. Kleinzoon Winston zenog helemaal nooit gezien. foto: ap „het vertrouwen geniet van de hele Raad van het Front van Nationale Redding". Mazilu was een „fervente tegenstan der van het regime (van de af gezette dictator) Ceausescu". Munteanu wees erop dat Mazi lu „een beschaafd man is, hij was een opmerkelijk vertegen woordiger van Roemenië bij de Verenigde Naties". Munteanu voegde daar nog aan toe dat zelfs als Mazilu of ficier was bij de Securitate, hij toch al vijf jaar als dissident ageerde tegen het bewind. „Ie dereen heeft het recht zich te bekeren", besloot de woord voerder. Comaneci PRAAG Onder massale belangstelling is vandaag in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag voor het eerst officieel herdacht dat de student Jan Palach zichzelf in brand stak, uit protest tegen de bloedige onderdrukking van de Praagse Lente door de troepen van het Warschau Pact. Op de plek op het Wences- lasplein waar Palach in 1969 het leven liet heeft president Nadia Comaneci zou binnen kort willen terugkeren naar Roemenië. Dat heeft de moe der van de voormalige turn ster gisteren laten weten op de Roemeense radio. Nadia Co maneci, Olympisch kampioene van 1976 in Montreal, vluchtte enkele maanden geleden naar de Verenigde Staten. Moeder Stefania verklaarde dat ze op 29 december met Nadia heeft gesproken door de telefoon. In dat onderhoud, enkele dagen na de revolutie en de executie van dictator Ceausescu, zou de dochter gepraat hebben over De 'nalatenschap' van Nicolae Ceausescu blijft voor verrassingen zorgen. In het archief van de ex-dictator werd deze foto gevon den uit 1969, waarop Ceausescu te zien is omringd door Iraanse veiligheidsagenten. De wijze waarop de toenmalige sjah van Iran zijn veiligheid organiseerde, zou voor Ceausescu een groot voor beeld zijn geweest. foto: ap haar terugkeer, „Nadia was een persoonlijkheid die de ti ran en de kleine prins in de war bracht". Met de kleine prins bedoelt Stefania de zoon van Ceausescu, Nicu, die ver liefd was op Nadia maar bot weg werd afgewezen. oms >pe ïrg en opeens pakt hij de ventiellijn en gaat eraan trekken. Direct begint de ballon te dalen. „Ben je gek geworden?" vraagt Rob woedend, terwijl hij naar voren springt. Er ontstaat een worste ling en ten slotte gelukt het Rob de lijn aan Jaco's handen te onttrekken. Maar de ballon heeft inmiddels veel gas verloren. - In het schemerige morgenlicht ziet Rob op de grond een indiaan staan, die het gevaarte angstig gadeslaat. Jaco heeft genoeg van de ballontocht en wil beslist ,Wie weet, waar we terecht komen", zegt hij, „morgen een storm op en worden we ergens tegen een berghel- Van hier uit kunnen we best de bewoonde wereld Maar Rob en dr. Martin zijn er tegen: zolang ze de de lucht kunnen houden, moeten ze verder gaan. Het büjfiier nog veel te onherbergzaam uit en de indianen die hier i zijn waarschijnlijk niet te vertrouwen. Jaco wordt kwaad

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5