ïcrintreedsters "omen moeilijk an de slag honderden werknemers id- en tuinbouw vergiftigd IEUWO 'Nederlanders niet achter stellen bij vreemdelingen' „Financieel beleid geen spat anders" 'Continent zonder grote verschillen' .GiNENLAND CcidaeSourmit DINSDAG 16 JANUARI 1990 PAGINA 3 ^jisje (3) overleden >r mishandeling ,E Een driejarig meisje uit Zwolle is ;n vrijdag overleden aan de gevolgen ihandeling. In verband met dit misdrijf man en een vrouw uit Zwolle aange- Het meisje verbleef bij dit echtpaar Ie ouders niet voor haar konden zor- it meisje werd vorige week in het zie- opgenomen nadat het van mishande- •dachte echtpaar zelf medische hulp raagd. Het kind liep zowel in- als uit- letsel op. Het echtpaar is gisteren aan Ier-commissaris voorgeleid. De man en lebben geen bekentenis afgelegd. Het ik van justitie houdt zich onder andere it de vraag waarom het kind juist bij ,te echtpaar werd ondergebracht. Griep op terugweg UTRECHT Het aantal mensen met griep is in de eerste week van janu ari sterk afgenomen. Uit cijfers van het ministerie van wvc blijkt dat nog maar 24 mensen per 10.000 inwoners de ziekte hebben. Vlak voor Kerst mis lag het cijfer nog op 55 gevallen per 10.000 in woners. Met de cijfers van het begin van deze maand is het aantal griep gevallen weer terug op het niveau van begin de cember. VWO-leerlinge eist toelating tot eindexamen HAARLEM Een leerlinge van het Gemeentelijk Spaarnelyceum in Haar lem heeft gisteren bij de rechtbank in Haarlem in een kort geding geëist dat zij dit jaar mag meedoen aan het eind examen voor het vwo. De leiding van het lyceum schorste de scholiere no vember vorig jaar voor het examen, om dat zij bij een schoolonderzoek biologie was betrapt op het bezit van een spiek briefje. Volgens de vwo-leerlinge heeft .de school onzorgvuldig gehandeld door 'haar direct de zwaarste sanctie op te leggen. Zij meent ook dat niet de juiste procedure in acht is genomen. De advo cate van het meisje, mr. S. Gaasbeek, sprak tijdens het geding over een on rechtmatige beslissing. Geuzenpenning voor Von Weizsacker DEN HAAG De president van de Bondsrepubliek Duitsland, Richard von Weizsöcker, krijgt de verzetspenning van de Stich ting Geuzenverzet '40-'45 toegekend. In aanwezigheid van ko ningin Beatrix en prins Claus zal de penning op 13 maart in Vlaardingen worden uitgereikt. Von Weizsacker krijgt de penning omdat hij volgens het Geu zenverzet door zijn stellingname en uitspraken, met name over het nazi-verleden, in zeer belangrijke mate heeft bijgedragen aan voorwaarden voor een betere wereld. „Hij heeft de naoor logse Duitse generaties voorgehouden dat ook al is men niet di rect verantwoordelijk voor de misdaden van de nazi's, het nood zakelijk is het hoe en waarom van die onmenselijke periode te blijven bestuderen en te herinneren omdat zo alleen een verzoe ning mogelijk is", aldus de stichting. De penning zal worden uitgereikt door voorzitter en oud-geus Bill Minco. Vijftig jaar geleden startte het verzet van de Geuzen vanuit Vlaardingen. Eind 1940 werd de groep door de Duitsers grotendeels opgerold en werden 18 Geuzen ter dood veroor deeld. Enkele maanden later werden nog eens 18 verzetsmensen gefusilleerd. Yier-granen-ei niet gezonder AMSTERDAM De Reclame Code Commis sie heeft besloten dat de reclame in dagbladen en op de televisie voor het zogenoemde vier- granen-ei misleidend is en moet worden ge stopt. Het eten van vier-granen-eieren is niet gezonder dan het nuttigen van een gewoon ei. Uit metingen blijkt dat de vier-granen-eieren ongeveer even veel cholesterol bevatten als ge wone eieren en dus niet cholesterol-verlagend zijn, zoals in de reclamecampagne wordt ge suggereerd. Tevens is het onjuist dat vier-gra nen-eieren 30 procent meer onverzadigde vet zuren bevatten. Tijdens de zitting op 29 no vember van het afgelopen jaar bleek dat de ge daagde £ierhandelaar Kwetters uit Veen zelf ook op de hoogte was van de juiste cijfers. e °OERZOEK IN REGIO DEN HAAG EN DELFT i st' vool r oi ije «5N Verborgen 'ls losheid. Als er één de samenleving it probleem te ma lt, dan zijn het herintredende n, in de praktijk 1 herintreedsters sid. Want van de bén die, na een paar appjor de kinderen te e m gezorgd, weer aan en ig willen, schrijft schen klein aantal zich l at arbeidsbureau in. ikrf laat zich niet re- ze n en staat dus ook ecls werkzoekend te 1 it de verborgen werk- onder vrouwen is die betaalde baan willen, irecies bekend. De in jebrachte Nota (Her- ide Vrouwen van het fe van sociale zaken van naar schatting niet-geregistreerde foo^dsters. Slechts onge- herintredende N VANDAAG C\ IN HET VJ vrouwen staan wel als werk zoekend bij een arbeidsbureau geregistreerd. Het achterhalen van een be trouwbaar cijfer over het pre cieze aantal herintreedsters in ons land is één van de doel stellingen van een onderzoek dat Ria Vogels en Willy Porte- gijs van de Vakgroep Vrou wenstudies aan de Rijksuni versiteit Leiden op dit mo ment doen. De opdracht voor de studie is afkomstig van de Directie Coördinatie Emanci patiebeleid. „Maar het gaat ons niet alleen om de cijfers", benadrukt Ria Vogels. „We willen vooral een beschrijving geven van de stappen die vrouwen zetten om aan het werk te komen en waaraan ze daarbij behoefte hebben. Vooral bij die grote groep vrouwen die niet geregi streerd staat, is dat compleet onduidelijk. Op basis van de resultaten van het onderzoek willen we vervolgens een aan tal aanbevelingen doen". Uitkering Volgens Ria Vogels wagen veel herintreedsters de stap naar het arbeidsbureau niet, omdat ze daar weinig van ver wachten. „De vrouwen schrij ven zich niet in, omdat ze geen recht op een uitkering hebben. Verder heeft het arbeidsbu reau maar weinig part-time banen en is er ook weinig werk in de sectoren waar tra ditioneel veel vrouwen zitten, zoals de verpleging en admini stratie. Den Haag is wat dat laatste betreft trouwens een uitzondering vanwege al zijn kantoren". Alle herintredende vrouwen zijn overigens moeilijk onder éen noemer samen te brengen. Ze hebben meestal kinderen, maar soms ook niet, en ver schillen qua opleiding, werk ervaring en leeftijd de meeste vrouwen zijn tussen de 25 en 45 jaar. Toch vinden de herintreedsters meestal dezelf de obstakels op hun weg. Ria Vogels: „Het probleem bij Onderzoekster Ria Vogels: „Veel herintredende vrouwen hebben een verouderde vooropleiding". herintredende vrouwen is dat ze dikwijls vrijwillig uit het arbeidsproces zijn getreden. Ze zijn als gevolg daarvan een tijd lang niet gericht geweest op de arbeidsmarkt, hebben een ver ouderde opleiding en vaak ook een verouderde of helemaal geen werkervaring. Als ze dan ook nog kinderen hebben, krijgen ze te maken met het gebrek aan kinderopvang. Op leidingen en werk houden nog steeds geen rekening met op vang en gunstige schooltijden. Logisch dat veel van deze vrouwen dus part-time willen werken". „Er zijn nu overigens wel op leidingen speciaal voor herin tredende vrouwen, die ook kinderopvang hebben, zoals de vrouwenvakscholeri van de FNV", voegt Vogels er aan toe, „maar dat is meestal maar een tijdelijke oplossing. Als die vrouwen na hun opleiding werk vinden, krijgen ze im mers weer te maken met het zelfde probleem". Opleving In de praktijk blijkt overigens dat de meeste herintreedsters via vrienden of familie aan werk komen, weet Vogels al op basis van eerdere onderzoe ken. De vrouwen worden voor een bepaalde baan gevraagd of getipt. Heel zelden lukt het hun via een advertentie aan werk te komen. Dat de economische opleving en de flinke groei van het aan tal arbeidsplaatsen vooral ook ten goede komt aan de herin tredende vrouwen, zoals wel eens wordt gesuggereerd, spreekt Ria Vogels tegen. „Er zijn vooral banen bijgekomen in sectoren waar vrouwen meestal niet voor zijn opgeleid, zoals technische beroepen. Ze moeten dus eerst geschoold worden. Bovendien vallen er nog steeds klappen in de be roepen waar traditioneel juist wel veel vrouwen zitten, zoals de dienstverlening". Toch biedt de verwachte groei van de behoefte aan arbeids krachten tegen het jaar 2000 wel perspectief voor herin treedsters, verwacht Vogels. Maar ook dan zal het vooral gaan om een behoefte aan ge kwalificeerd personeel, zodat de noodzaak van een goede vooropleiding alleen maar gro ter wordt. Aan het onderzoek onder her- FOTO: CEES VERKERK intreedsters kunnen vrouwen deelnemen die wonen in de regio's van de arbeidsbureaus Den Haag en Delft. Zij krijgen een schriftelijke vragenlijst voorgelegd, die anoniem wordt verwerkt. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden door een briefkaart met naam, adres en telefoonnummer te sturen naar Faculteit Sociale Wetenschappen, t.a.v. Vak groep Vrouwenstudies, Ant woordnummer 10302, 2300 RB Leiden. Aan het onderzoek kunnen vrouwen meedoen die één of meer jaren geen baan hebben gehad en nu (weer) een baan zoeken, of een opleiding vol gen met het doel daarmee een baan te vinden, of inmiddels een baan hebben gevonden. CLARISSE BUMA ANDRIESSEN: Kernenergie blijft nodig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kernener gie blijft, naast andere op wekkers van elektriciteit, nodig als energiebron voor de toekomst. Dat heeft minister Andriessen van economische zaken vanmiddag in Den Haag gezegd op een congres ter ere van het 25-jarig be staan van het directoraat- generaal voor energie van zijn departement. Volgens Andriessen mag Ne derland nooit afhankelijk wor den van één energiebron. „Het gaat om een breed pakket", al dus de bewindsman. Naast gas, kolen, olie en minder rendabe le bronnen als wind en zon is kernenergie noodzakelijk, meent Andriessen. Maar hij liet zich niet uit over de vraag of het gebruik van kernener gie moet worden uitgebreid. Andriessen vindt dat Neder land moet kiezen voor een ge varieerd aanbod van energie opwekkers naast een stringent beleid voor energiebesparing. De minister denkt dat deze combinatie heel goed mogelijk is. „Het is geen kwestie van 'of-of', maar van 'en-en'. Beide takken moeten krachtig wor den ontwikkeld", aldus An driessen. De Nederlandse bevolking moet zich volgens Andriessen meer bewust worden van de gevolgen van energieverbruik, vooral in relatie tot het milieu. De kennisvergroting moet bij de jeugd beginnen, aldus An driessen. Daarom stelt zijn mi nisterie 2,5 miljoen gulden be schikbaar voor een energie lespakket dat volgend jaar in de twee hoogste klassen van het basisonderwijs zal circule ren. Tot dit pakket behoren onder meer een boek, specia listisch informatiemateriaal en een programma voor werkwe ken. 17 januari Koningin Beatrix en prins Claus zijn In Groningen aanwezig bij het openings concert van het Noord-Nederland Or kest (NNO). Dit neemt sinds 1 sep tember j.l. de plaats in van het Noor delijke Filharmonisch Orkest te Gro ningen en het Frysk Orkest te Leeu warden. wijk vaeeg- 1 sigen als3 k°",n '---i IHL, (Van onze mentaire redactie) t-OOT Jaarlijks i enkele honderden taers in de land- vergiftigd onoordeelkundig l van bestrijdings- |n. Dit betreft uit- geregistreerde i, vermoedelijk is maar het topje Dit zei ir. A. J. de Roös, direc teur-generaal arbeid van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, gisteren in reactie op recente onder zoeksgegevens over vergifti- gingsgevallen in Aalsmeer. Daarbij werd voor het eerst een duidelijk verband gelegd tussen het gebruik van land- bouwbestrijdingsmiddelen en het voorkomen van kanker bij jongeren. Volgens De Roos moet het aantal vergiftigingsgevallen in de land- en tuinbouw zo snel mogelijk drastisch verlaagd worden. Om dat te bereiken wil het ministerie met werk gevers en werknemersorgani saties nadere afspraken maken over verbetering van de ar beidsomstandigheden. Volgens G. Doornbos, voorzit ter van het Landbouwschap, is de land- en tuinbouw nog al tijd een onveilige sector om in te werken. Op de bouw na zouden hier de meeste onge lukken gebeuren. „De nood zaak om veilig en gezond te werken is bij de gemiddelde agrarische ondernemer nog niet ingeburgerd", aldus Doornbos gisteren tijdens een bijeenkomst in Akersloot. Het ministerie en het Land bouwschap hebben samen een videofilm geproduceerd die nadere inlichtingen geeft over het veilig werken met en zon der bestrijdingsmiddelen in de agrarische sector. BAAI' door WILLEM RITSTIER CDA-FRACTIELEIDER BRINKMAN: (Van onze parlementaire redactie) TILBURG CDA-frac- tievoorzitter Elco Brink man vindt het niet ver standig dat de vreemde lingen in ons land soms anders behandeld worden dan autochtone Nederlan ders. Deze laatsten krijgen daardoor vaak de indruk dat zij worden achterge steld. „Waarom hij wel en ik niet?" denkt menige blanke Neder lander, wanneer hij leest of hoort over speciale regelingen voor allochtonen. Brinkman zei dit gisteravond in Tilburg, waar hij zijn debuut maakte als spreker op een openbare bijeenkomst van zijn partij. Brinkman, die zich zei te reali seren dat er over ruim twee maanden gemeenteraadsver kiezingen worden gehouden, wil dat het kabinet nagaat of al die verschillende regelingen voor Nederlanders en vreem delingen samengevoegd kun nen worden. Naar zijn mening is dat ook van praktisch nut. „Wordt de integratie van vreemdelingen niet eerder be perkt dan bevorderd door het maken van onderscheid?". In dit verband deed Brinkman ook een aanvalletje op het be leid van staatssecretaris Walla ge (PvdA) van onderwijs. Deze betoogde het afgelopen week einde dat de kinderen van mi granten meer les moeten krij gen in hun eigen talen. De CDA-fractie denkt er wat an ders over. Zij wil dat het kabi net zeer zorgvuldig nagaat of het in sommige gevallen niet beter is dat een vreemdeling allereerst het Nederlands beter leert beheersen. Over het geheel genomen heeft Brinkman naar zijn zeg gen geen zorgen over de rela tie met coalitiepartner PvdA. Hij maakte een uitzondering voor het terrein van defensie. De pleidooien van PvdA-lei- der Kok en fractieleider Wölt- gens voor een daling van het defensiebudget in 1991 doen Brinkman de wenkbrauwen fronsen. In het regeerakkoord is afgesproken dat volgend jaar de uitgaven voor de krijgsmacht met 0,6 procent zullen stijgen. „We moeten op houden met dat loven en bie den; 0,6 procent meer of min der, daar gaat het niet om. Het gaat erom of een bepaalde ver mindering van de defensie-in- CDA-fractievoorzitter Brink man. FOTO: DIJKSTRA spanning mogelijk is, ook in NAVO-verband, of niet". Het voornemen van de PvdA- fractie om te stemmen voor een afschaffing van het zon dagsverbod op tv-reclame, stemt Brinkman evenmin erg vrolijk. „Niet alleen vanuit ideologisch of religieus stand punt is het goed dat er op zon dag geen reclame is. Het is ook van belang dat de mensen één dag in de week verschoond blijven van de dagelijkse con sumptiedrang". STAATSSECRETARIS VAN AMELSVOORT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het financieel beleid van het kabinet Lub bers/Kok is geen spat anders dan het beleid dat onder de centrum-rechtse kabinetten Lubbers-I en II werd gevoerd. De belangrijkste doelstellingen wat betreft het financierings tekort, overheidsuitgaven en de lastendruk zijn precies het zelfde. Dit zegt CDA-staatsse- cretaris Van Amelsvoort van Financien in een interview met Het Parool. Volgens de staatssecretaris is met de komst van de PvdA in het regeerkasteel slechts op enkele puntjes een andere wind gaan waaien. „Och, we kunnen nu een nuance in het beleid aanbrengen die we met de VVD niet hadden kunnen aanbrengen", relativeert hij. „Meer aandacht voor het mi lieu en voor de sociale kant van het beleid. Maar ik er ken: het is een nuancever schil". Een verlaging van het topta rief van de inkomstenbelasting zit er volgens Van Amelsvoort de komende vier jaar niet in. Daarvoor zou de overheid sim pelweg niet genoeg geld in kas hebben. Wel verwacht de staatssecretaris een verdere verlaging van de btw-tarieven, afschaffing van de beursbelas- ting „en als het aan mij ligt af schaffing van de overdrachts belasting bij de aankoop van een huis". Van Amelsvoort is zeer te spreken over de samenwer king met 'zijn' minister en PvdA-leider Wim Kok. „Ik heb groot ontzag voor die man gekregen", onthult de CDA bewindsman die ook in 1980 staatssecretaris van financiën was, maar dan in het kabinet Van Agt-Wiegel. „Kok is zeer intelligent, maar veel prakti scher dan zijn voorganger Den Uyl. Hij is heel snel, begrijpt alles heel vlug. Daar heb ik bewondering voor". TILBURG „Europa behoort het continent te zijn van de rijke armen en de arme rij ken". Dit heeft premier Lub bers gisteren in Tilburg ge zegd, waar hij een lezing hield voor studentep van de Katho lieke Universiteit Brabant. Volgens Lubbers bestaat er in Europa de traditie dat de inko mensverschillen niet al te sterk zijn. „Sterk genoeg om te motiveren, maar beperkt ge noeg om de samenleving als samenleving te doen ervaren". Lubbers vindt dat de volkeren in Oost-Europa, die bezig zijn zich te ontworstelen aan het communisme, het Westeurope- se voorbeeld moeten navolgen. Volgens hem is dat de enige manier om ginds te komen tot een werkelijke sociale markte conomie „en niet de nadelen van het socialisme in zijn ver stikkende vorm simpelweg te verruilen voor de nadelen van het kapitalisme in zijn ruwe vorm". Overigens vindt de mi nister-president dat de sociale kwestie ook in ons deel van Europa opnieuw aan de orde is. Geleidelijk aan is de opvat ting gegroeid, aldus Lubbers, dat de (sociale) voorzieningen niet afgebroken maar aange vuld moeten worden, namelijk met plichten. Onbekende houdt stel in lift vast DRACHTEN Een onbeken de heeft zondagmorgen vroeg een 21-jarig meisje en haar vriend anderhalf uur in de lift van een flat in Drachtert vast gehouden. De lift waarmee het stel naar boven wilde, bleef tussen de zesde en zevende etage steken. Daar hoorden de jongen en het meisje dat er ie mand op de lift zat. De onbe kende liet vervolgens de lift op en neer gaan, urineerde in de lift en gooide peuken naar beneden. Toen het hulpgeroep van het stel eindelijk werd ge hoord, liet de onbekende de lift naar de kelder zakken en verdween.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3