Cash: de kijker wordt rijker zt* t~ Celstraf en boete geëist tegen platenproducent De nieuwe Renault 5 Cosmopolitan. Luxe is voortaan standaard. Kaartverkoop expositie Van Gogh begint goed Dolf Brouwers eist drie ton van makers strip Sjef van Oekel 0% RENTE KUNST SeUfoeOoutti/nt DINSDAG 16 JANUARI 1990 P. 'AGINfp Britse acteur Gordon Jackson overleden LONDEN De Britse acteur Gordon Jackson is op 66-jarige leeftijd overleden na een kort ziekbed. Jackson kreeg vooral be kendheid door zijn rol als de butler Hudson in de langlopende televisieserie „Upstairs downstairs", waarvoor hij een televisie-on derscheiding ontving. Tijdens zijn lange loopbaan speelde hij in meer dan 60 films, waaronder „Mutiny on the Bounty" en „Tunes of Glory". Hij trad ook op in thea ters en was verbonden aan toneelgezel schappen van naam. Jackson begon zijn loopbaan kort na het begin van de Tweede Wereldoorlog. Hij beschouwde zichzelf nooit als een „ster". „Ik ben alleen maar een bekend gezicht", zei hij. Gordon Jackson. Kort geding herbenoeming van VPRO-voorzitter HILVERSUM Het district Limburg van de VPRO is het niet eens met de manier waarop de herbenoeming van voorzitter S. Piersma van de VPRO in zijn werk is gegaan. Op 23 januari dient voor de rechtbank in Amsterdam een kort geding daarover. Volgens voorzitter A.H. Scaf van de Lim burgse afdeling zijn de statuten van de VPRO bij de benoeming van Piersma bewust verkeerd geïn terpreteerd. Daarin staat dat bestuursleden na twee perioden van drie jaar niet terstond herbenoemd kunnen worden. Piersma is na een voorzitterspe riode van bijna zes jaar in mei iets vervroegd afge treden. November vorig jaar heeft de vereniging, met district Limburg tegen, hem weer benoemd. Scaf meent dat daarmee de doorstroming in gevaar komt, en dat er een precedentwerking van uit gaat. AMSTERDAM Op de eerste dag van de kaartverkoop voor de grote overzichtstentoonstelling van het werk van Vincent van Gogh in het Rijksmuseum Vincent van Gogh en het Rijksmuseum Kröller-Müller via de Spaarbanken met de S, zijn gisteren 11.000 kaarten verkocht. Een woordvoerster van de Stichting Van Gogh toonde zich „zeer tevreden" over dit resultaat omdat in Nederland nog niet eerder een dergelijk systeem van voorverkoop is gebruikt. De stichting heeft voor deze methode met in totaal 1.300 verkoop punten gekozen om lange rijen wachtenden voor de musea te voor komen. De bezoekers krijgen een dag en een tijdblok van twee uur toegewezen waarop zij moeten komen, maar kunnen wel langer dan de aangegeven twee uur in het museum blijven. Per persoon kunnen acht toegangsbewijzen worden gekocht. De overzichtsten toonstelling is van 31 maart tot en met 29 juli. Koningin Beatrix verricht de opening op 29 maart. Directeur Becht van de stichting deelde vorige week mee dat er toen 100.000 kaarten via andere ka nalen waren verkocht. Commissariaat: TROS gaat te ver met Belfleui HILVERSUM Het commissariaat voor de medij dat de TROS veel te ver gaat met de samenwerkiJ sen het televisieprogramma Belfleur en de uitgevj het gelijknamige blad. Een woordvoerster van hel missariaat bevestigde dat het voornemen best TROS een boete op te leggen. De TROS krijgt op 2 ari tijdens een hoorzitting de gelegenheid zich te j ren. De TROS startte enige tijd geleden met het rf ne-achtige programma Belfleur op dinsdagmiddag lijk werd een blad uitgegeven door de Amsterdam gever J.D. Communications, waarin de onderwerp in het programma aan bod zijn geweest worden! diept. Het commissariaat meent dat de manier wap* TROS dat aanpakt in strijd is met de mediawet. versumse toezichthouders vinden dat de TROS I programma reclame maakt voor het blad en dat j] dienstbaar maakt aan het maken van winst door <f Cash. Serie over beleggen. Veronica televisie, Nederland 2 om 23.35. HILVERSUM Wie vindt dat zijn kijkgeld bij Veronica goed belegd isf schakelt morgenavond na tuurlijk weer in op zijn vertrouwde televisiezen der. Om vanaf 25 minuten voor middernacht te ont dekken dat hij nóg meer waar voor zijn geld kan krijgen als hij zich 'spelen derwijs beurswijs' laat ma ken door het nieuwe edu catieve beleggingspro gramma 'Cash'. Een jaar lang wordt er twintig minuten per week live-televi sie gepresenteerd door anchor man Ton Planken, te zamen met Mechtelien van Alkemade en Walter van Tiel. Zii zullen de geïnteresseerde kijker die nog wat geld over heeft aanra den voor 85 gulden een start pakket aan te schaffen. In dit bedrag zit een eerste partici- paat ter waarde van 50 gulden glus een cursusboek. De Amro ank richtte voor dit doel een Kijkers-fonds op. Deelnemen de televisiekijkers kunnen via een videotex-dienst - mits zij over de juiste apparatuur be schikken - ook het beleg gingsbeleid helpen bepalen door hun adviezen aan een wekelijks wisselend tv-panel van deskundigen door te ge ven. Info Telematica stelt al leen de eerste vier weken gra tis videotex-terminals ter be schikking van de deelnemers, daarna kost het geld. Het is de bedoeling dat het Kijkers- fonds belegt in gerenommeer de fondsen die genoteerd staan aan gerenommeerde effecten beurzen. Tienduizend Pas na' de kennismakings-uit- zending van morgen kan men inschrijven op Cash. Veronica rekent op zo'n tienduizend deelnemers aan het ingewik kelde spel dat beleggen heet. „Het blijft een Veronica-pro- gramma", benadrukt produ cent Eddy del Prado. „We wil len héél veel mensen berei ken. Door te kijken volgen zij de wereld van het grote geld. Per programma komen de top- jongens uit het bedrijfsleven aan het woord, die commen taar leveren en advies geven om het kijkersbeleggingsfonds omhoog te krijgen. Er zijn ook 'human interest'-onderwerpen, zoals sportclubs die geld beleg gen om uit de kosten te ko- En omroepbaas Rob Out meldt trots: „Ondanks alle ontwikke lingen in medialand durven wij toch een nieuw program ma te maken". Cash wordt gemaakt in sa menwerking met de VEB (een belangenvereniging van effec tenbezitters), de Optiebeurs, de Amsterdamse effectenbeurs, de werkgeversorganisatie KNOV en het Nederlands In- stituuut voor het Bank- en Ef fectenbedrijf. „Beleggen is een volkssport geworden", meent mr. R.A.E. de Haze Winkelman van de VEB. „Het is geen coupons knippen meer door grijze heren in grijze pakken. Vijf tien procent van de huishou dens is actief op de beurs. Waaróm je zou moeten beleg gen? Om te profiteren van de welvaartsgroei". Volgens Joop Daalmeijer van Veronica Televisie is er geen leeftijdsgrens om actief deel te nemen aan Cash, maar door het late tijdstip van uitzenden vallen veel jeugdige kijkers al af. Maar wie jong is en toch wat wil, neemt alles gewoon op de video op. Veronica kan daardoor ook hopen op deelna me door scholen. Bijkopen Na de inschrijfperiode kunnen de Cash-deelnemers participa ties ter waarde van 50 gulden bijkopen, échter met een maximum van honderd stuks. D. Post, hoofd effectenbedrijf Amro Bank Nederland: „Een hogere grens dan die vijfdui zend gulden is te onveilig, we moeten de -onervaren - deel nemers toch enigszins bescher men. Want beleggen is natuur lijk niet alleen maar winst be halen. Naast het begrip rende ment zijn er ook de risico's die een rol spelen. Als marktleider op dit gebied hopen wij dat de kijker na afloop van de serie uitzendingen redelijk inzicht heeft gekregen in wat beleg gen nu eigenlijk betekent". De Amro Bank noemt zich geen sponsor, maar rekent voor de eerste participatie geen provisie (normaal 0,5 procent). Hoewel het startpak ket alleen bij Veronica te be stellen is, moeten alle extra aankopen van participaties bij een Amro-filiaal worden gere geld. Dat voordeel voor de slimme bank valt echter nog in het niet bij de wekelijkse 'gratis' reclame. De hulp van de Amro is dus ook een voor beeld van 'goed beleggen'. Na afloop van de spelperiode, in januari 1991, zal het Kij kers-fonds de dan geldende waarde van de participaties uitkeren aan de deelnemers. Bij eventueel verlies is de kij ker in elk geval een stuk ken nis rijker. HERMAN JANSEN Walter van Tiel en Mechtelien van Alkemade, die samen mJ''m Planken het beleggingsprogramma Cash presenteren. C1C AMSTERDAM Officier van justitie mr. J. Bartels heeft voor de rechtbank in Amsterdam 18 maanden gevangenisstraf en een boete van een half miljoen gul den geëist tegen een platenpro ducent wegens belastingfraude. De man, tussen 1977 en 1983 producer van de damesgroep Luv, wordt ervan verdacht de belasting voor 1,8 miljoen gul den te hebben opgelicht. Hij zou geen aangifte hebben gedaan van inkomsten die bij zijn buitenland se bedrijven binnenkwamen. Ook zou hij ten onrechte bedragen hebben af getrokken voor de belasting. Volgens de officier van justitie sluisde hij zijn deel van de royalty's van buitenland se platenmaatschappijen voor de pro- duktie van liedjes via het eiland Jer sey door naar bedrijven in Engeland en Denemarken. Hiermee zou een be drag van een half miljoen gulden zijn gemoeid. Verder zou hij onder meer een valse lijfrentepolis hebben laten opstellen van 500.000 gulden. Het geld werd nooit overgemaakt, maar wel werden volgens onderzoek van de FIOD beta lingen van de belasting afgetrokken. De officier van justitie achtte het ver der onaannemelijk dat de man bij aankoop van land in Spanje en Frankrijk voor beleggingsdoeleinden een verlies van 850.000 gulden had ge leden. De plannen om de grond te ex ploiteren zijn nooit van de grond ge komen en waren volgens de officier vals. De producent zei ter zitting dat hij geen verstand had van wat zijn advi seurs deden. Zijn advocaat mr. M. Wladimiroff betoogde dat zijn cliënt zelf was opgelicht bij de aankoop van de grond toen die niet volgens af spraak bouwrijp werd gemaakt. Daar om was de grond niets waard en was het geld weg. Wladimiroff zei dat zijn cliënt niet verantwoordelijk is voor de belastingfraude omdat hij zich uitslui tend bezighoudt met zijn muziek en niet met financiële zaken. Een van de betrokkenen die gisteren als getuige waren opgeroepen werd door de officier beschuldigd van meineed. De uitspraak in deze rechtszaak is op 29 januari. DEN HAAG Dolf Brouwers, beter bekend als Sjef van Oekel uit de vroe gere televisieprogramma's van de VPRO, heeft er genoeg van dat ande ren gebruik maken van zijn geestes kind, terwijl hijzelf grijpt naast de au teursrechten waarop hij recht meent te hebben. Door zijn raadsman, mr. R. de Ranitz, worden de gederfde au teursrechten geschat op minimaal 375.000 tot 562.000 gulden. Op 23 januari moeten de boosdoeners zich verantwoorden, zo blijkt uit de (dagvaarding. De gedaagden zijn de VNU, VNU-dochters Oberon en de Geïllustreerde Pers, alsmede de schrijver Wim T. Schippers en de te kenaar Theo van den Boogaard. Oberon geeft in Nederland stripal bums uit, waarvoor de teksten zijn ge schreven door Schippers en de teke ningen zijn gemaakt door Van den Boogaard. De hoofdfiguur in deze strips is Sjef van Oekel. De VNU, de moedermaatschappij van Oberon, laat die uitgeven in België, Frankrijk, de Bondsrepubliek, het Verenigd Ko ninkrijk, Spanje en Denemarken met in ieder land een pakkende naam. In het Duits bijvoorbeeld heet Sjef Julius Patzenhofer. De Geïllustreerde Pers brengt in het door haar uitgegeven weekblad Nieu we Revu sinds oktober vorig jaar een wekelijkse strip van de hand van Schippers en Van den Boogaard met wederom Sjef als hoofdfiguur. Brou wers heeft daar allemaal geen toe stemming voor gegeven, terwijl het volgens zijn raadsman om auteurs rechtelijk beschermd werk gaat. Hij verwijt de gedaagden dan ook een on rechtmatige daad. Brouwers voelt zich des te meer gegriefd omdat de pro- dukten van Schipper en Van den Boo gaard „in toenemende mate geplaatst worden in een obscene en/of porno grafische context", die door Brouwers onnodig grievend wordt gevonden. Er wordt daarom een verbod geëist om door te gaan met gebruik te ma ken van de figuur Van Oekel op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag. Bovendien moeten volgens de eis de albums bij de afne mers worden teruggehaald op straffe van een dwangsom van 5.000 gulden per dag. Als voorschot op een defini tieve schadevergoeding wordt een voorlopige schadevergoeding geëist van 300.000 gulden. >v Leg' lOml dio-rr thipp< 118.2 Voor je aan 'n proefrit in de nieuwe Renault 5 Cosmopo litan GTR begint, stel je vanuitje gerieflijke bestuurders stoel beide buitenspiegels bij. Je veegt even nonchalant de achterruit schoon met de wis/wasser, kijkt nog even vergenoegd om je heen en geeft gas. De schone motor reageert soepel en voor je 't weet passeer je in de vijfde versnelling een hele rij konkur- renten. Die je dankzij het chique getinte glas op je gemak kunt bekijken. Waarbij nog eens opvalt hoe rijk deze Renault 5 Cos mopolitan GTR is uitgevoerd. Want alles wat normaal 24 MAANDEN ilt 5. Of kiest u voor 12 m Prijswijzigingen voorbehouden. gesproken extra's zijn, is hier standaard. Je kunt je dus probleemloos de luxe veroorloven van je eigen weg gaan. De Renault 5 Cosmopolitan is verkrijgbaar vanaf f. 19.995,-**. Er is al een Renault 5 voor f. 18.500,-**. Prijzen inkl. BTW, excl. afleveringskosten. DE RENAULT5 COSMOPOLITAN. JE EIGEN WEG. nlonii Vysyc Itel 21 5Nak ee ko Leiden; Hemcar Leiden BY, Amphoraweg 2-4, Tel. 071-769226. era Idedj

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14