AZL geeft weer te veel geld uit 3 Jreatieve invallen sevraagd voor leuwe milieukaart „Als je thuis blijft zitten kom je niet aan de slag" STAD OMGEVING Inbrekers actief in Leidse regio Groen Links en D66 verbaasd over afwijzen verbinding door PvdA Dronken man ramt auto &1LES MAG, NIETS LIGT VAST" leïdseJ|| LEIDSE ONTWERPSTER DOET MEE AAN MODESHOW MAANDAG 15 JANUARI 1990 PAGINA 7 KS ONGEVALLEN 3 VAN BERCKELWEG /lai JDWIJK Op de Van Bèrckelweg in yvrijk hebben zich zaterdag een reeks on- >n voorgedaan. Om drie uur 'smiddags Teen vrouw met haar wagen in een slip lam op de verkeerde rijbaan terecht. Drie s uit tegenovergestelde richting knalden aar en op de wagen van de vrouw. Drie vier betrokken auto's werden totaal ver- i half uur later schrok een automobi- i een plotselinge stop van een medeweg- icer'en zette zijn wagen Vervolgens tegen jNWB-paal. In de nacht van zaterdag op slipte een automobilist rond vijf uur et opvriezen van de Van Berckelweg. Hij met zijn wagen in een ondiepe sloot te en moest daaruit worden getakeld. Per- ke ongelukken deden zich in geen van de bllen voor. De schade was aanzienlijk. Auto vernield bij ruzie WARMOND Bezoekers van boerderii Meerrust aan de Dorpsstraat in Warmond hebben in de nacht van zaterdag op zondag een auto vernield. Een Warmonder en een Noordwijker vochten een oude ruzie uit. De Warmonder had daarbij de steun van één kameraad, de Noordwijker werd door zes mensen bijgestaan. Hoewel er ook enkele klappen werden uitgedeeld, waarbij overi gens niemand gewond raakte werd met name de BMW van de Warmonder het slachtoffer van de vete. De auto werd na de sluiting van Meerrust met grint bekogeld. De 22-jarige Noordwijker schopte daarbij di verse deuken in de auto. De schade be draagt omstreeks 4000 gulden. De Warmon der heeft aangifte gedaan van vernieling. De Noordwijker zal door de Warmondse rijkspolitie worden gehoord. LEIDEN Groen Links en D66 in Leiden zijn verbaasd over het stand punt van de PvdA om geen lijstverbinding aan te gaan bij de komende gemeenteraadsverkiezingen in maart. De ledenvergadering van de PvdA heeft dat vrijdag besloten omdat een restzetel waarschijnlijk naar een van de kleine partijen zal gaan. Groen Links, die het voorstel voor een lijstverbinding deed, heeft op basis van recente verkiezingsuitslagen berekend wat de effecten zijn van een lijstverbinding tussen PvdA en D66. In twee gevallen zou Groen Links een zetel meer halen ten koste van het CDA en in drie gevallen ten koste van de VVD. De PvdA meent dat door een lijstverbinding er een kans van twintig pro cent bestaat dat ze een zetel verliest aan Groen Links. Volgens de kleine linkse partijen is die mogelijkheid statistisch te verwaarlozen. „Is het de arrogantie van.de macht van de PvdA of is de ledenvergadering onzorg vuldig voorgelicht over de ingewikkelde, procedures rond een lijstverbin ding?", vragen de afdelingsbesturen van Groen Links en D66 zich af in een persbericht. Auto gracht in geduwd LEIDEN Onbeken- den hebben vermoede lijk vannacht een auto die aan de Oranje gracht op een parkeer terrein stond in het water geduwd. De ei genaar trof zijn auto vanmorgen rond half negen in het water aan. Het bleek dat voordat de wagen in het water belandde een zijrui't was ver nield. Volgens een po litiewoordvoerder is de al wat oudere auto totaal vernield. OEGSTGEEST Een 64-jari- ge inwoner van Oegstgeest is zaterdagnacht in zijn woning aangehouden nadat hij eerder op de avond §en geparkeerde auto op de Kennedylaan had geramd. Een getuige van de aanrijding noteerde het kente ken van de auto waarop de po litie de eigenaar thuis een be zoekje bracht. De man weiger de mee te gaan naar het bu reau voor een ademanalyse, maar onderging die uiteinde lijk toch. De Oegstgeestenaar bleek ruim te veel te hebben gedronken. Bosman directeur Woutertje Pieterse LEIDEN De 35-jarige P. Bosman is door het college van burgemeester en wet houders voorgedragen als di recteur van de basisschool Woutertje Pieterse aan de Anthony Duycklaan. De ge meenteraad beslist vanavond over deze voordracht. Het college heeft een man voor gedragen omdat thans meer dan de helft van de basis scholen een vrouw aan het hoofd heeft. Als dan een nieuwe directeur benoemd moet worden, kunnen ook mannen worden voorgedra gen. zing Ij Smit houdt morgen- nd een lezing over de mductie van de stoom- -cht in Leiden. Het ac- f ligt op de eerst helft de negentiende eeuw: riode waarin een be- ■ijk deel van de wol- fuktie wordt gemecha- De lezing begint 5 uur in Stedelijk i de Lakenhal aan Singel. l/j/us Ouderenbonden ANBO, KBO en de UW houden morgen informatie-ochtend 55-plussers. Door jdel van informatiek- wtpjes en videopresen- kan iedereen ken- |iaken met de leden en werk van de bonden, hijeen komst begint om I uur in buurthuis Vo- Ilucht aan de Boshui- man 5. iültisme Theosofisch Genoot- ]p houdt morgen een rdracht over praktisch utisme. De voordracht ■dt gehouden in de Pie- Ikerk, ingang Klok- }g 16. De bijeenkomst lint om 20.00 uur. De fang is gratis. Voor 'f informatie: 071- als rthuis 't Spoortje be- ghèmorgen met koersbal. zpuiit spel moet vanuit whs! afspeelvlak een bal en I een mat zo dicht mo- en f bij een kleine witte >en }vorden gerold. Voor kan iedereen deel- aan koersbal. Er it gespeeld van 13.30 30 uur in Buurthuis meipoortje aan de Ber- endkade 40. Ouderen Activiteiten- Meren wijk is op de naar zangers. Het 1 om 55-plussers voor :aaWoor van de Meren- rbai Opgeven is mogelijk telefoon 213871 of 3g \4 LEIDEN Het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft in 1989 weer meer geld uitgegeven dan was begroot. Uit nog voor lopige cijfers voor de be groting voor 1990 blijkt dat het overschot in 1989 waarschijnlijk ruim twee miljoen gulden bedraagt. Uitgegaan was van een overschot van ruim vijf miljoen gulden, zo blijkt uit een artikel in het per soneelsblad Cicero. Het begrote overschot is niet gehaald omdat de invoering van de herprofilering, een om vangrijke reorganisatie die flinke bezuinigingen móet op leveren, niet in 1989 werd in gevoerd zoals de bedoeling was. Die operatie had twee miljoen gulden moeten opleve- Bovendien werd tot en met oktober 4,4 miljoen gulden te veel uitgegeven aan materiële lasten: de medische en verzor gingsmiddelen. Het personeel dat niet in loondienst is kostte het ziekenhuis 2,5 miljoen meer dan gepland, maar daar tegenover staat dat aan het personeel dat in loondienst is twee miljoen minder werd uit gegeven. De post „andere per soneelskosten" vertoont een overschrijding van 950.000 gul den, aldus Cicero. R. jonkers, lid van de Raad van Bestuur, merkt in het per soneelsblad op dat het over schot van twee miljoen niet van structurele aard is, maar voortkomt uit incidentele meevallers zoals een extra Rijksbijdrage van ongeveer een miljoen gulden. „Kosten en opbrengsten zijn de laatste twee jaar wel meer met elkaar in evenwicht gekomen", meldt Jonkers een lichtpuntje. Inmiddels is de zogeheten bud getcommissie aan het werk ge gaan. Deze werkgroep gaat sa men met de grote divisies on derzoeken hoe het komt dat de medische en verzorgingskos- ten zo hoog zijn. Tevens wordt bekeken hoe de uitgaven om laag kunnen. „We gaan ervan uit dat dit heel wat kan ople veren; niet op korte termijn, maar wel in de loop van 1990 en daarna zeker", aldus Jon- Ook de herprofilering moet dit jaar leiden tot bezuinigingen. Verder is de Raad van Bestuur van plan met minder uitzend krachten te gaan werken en meer met „tijdvakaanstelling" wat minder geld schijnt te kos ten. „In 1990 zal de vrije be leidsruimte nog bescheiden zijn, maar over enkele jaren zal op deze wijze zo'n zes mil joen per jaar beschikbaar moeten zijn", aldus Jonkers. De Anton Burger Band probeerde de stemming erin te brengen in De Waag waar gisteravond de vijfde Leidse Jazzmarathon en de Leidse Jazzweek werden geopend. FOTO: WIM VAN NOORT C, J te zSN „Alles mag, igt vast". Onder dat lPheeft de directie ?rdfï van de gemeente va0n(i aan politieke par- jen n belangenorganisa- vrajils de fietsersbond ?ie i uitgenodigd ideeën eren om de milieu- st door het verkeer te brengen. Ook an- 'egemeentelijke diret;- jn gevraagd. Tot 1 is tijiri kan worden ge- sie 4rd. eeni (Noife®n worden gebruikt :ijn F11 nieuwe milieu-ver- dg aart. Op dergelijke worden de gevolgen verkeer voor de stad )0 vpven. Daarbij gaat het is aPtverontreiniging en la- boofdast. Twee groepen zijn al gereed. Op de de huidige situatie [even, op de andere de zittel die in 2000 ontstaat als hp gjs verandert. Daarnaast liliel) er nog kaarten komen zijn.de situatie wordt aan gegeven als er extra maatrege len worden genomen. Daar voor worden nu suggesties ge vraagd. Slopen Voor de ideeën geldt geen en kele beperking blijkt uit eën brief van G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu. „Wilt u auto's verbieden binnen de singels te komen? Prima, maar dan moet u wel bedenken hoe bijvoorbeeld de bevoorrading en het parkeren geregeld moeten worden". Het slopen van woningen moet vermeden worden, maar niet tegen elke prijs, aldus In 't Veld. „Mocht u echter een lumineus idee hebben voor een doorbraak waarbij tien woningen worden afgebroken en duizend wonin gen een veel geringere geluid belasting gaan ondervinden, schroom dan niet de tien wo ningen tegen de vlakte te gooi en". „We willen meer mensen be trekken bij het denkproces en niet alleen deskundigen", zegt In 't Veld over de aanleiding om de oproep te doen. Hij ver telt dat daarbij bewust ervoor is gekozen bij een niet te grote groep aan te kloppen. Doorrekenen In 't Veld verzekert dat alle suggesties die maar enigszins Serieus lijken te zijn zullen worden doorgerekend. Dat ge beurt aan de hand van een computermodel dat de ge meente daarvoor heeft. „We willen gezamenlijk alles bekij ken wat er te bedenken valt In 't Veld daar overigens niet al te hoog gespannen verwach tingen 'van. Hij wijst erop dat zijn afdeling zich al jaren met de problemen bezighoudt, maar dat er toch iets over het hoofd kan zijn gezien. Grote revoluties zitten er volgens hem dan ook niet in. „De bin nenstad afsluiten bijvoorbeeld zou uit milieu-oogpunt mis schien wel effectief zijn, maar zover kun je nog niet gaan. Daar zitten veel praktische problemen aan". De resultaten van de oproep moeten leiden tot een discus siestuk. Aan de hand daarvan kan de gemeenteraad dan het beleid uitzetten. Heffen der bierpullen LEIDEN „De opening van de vijfde Leids Jazzmarathon en de Leidse Jazzweek gaat ge paard met het heffen der bier pullen", begreep Joke Bruijs gisteravond in De Waag. Wat ze ook snel door had was dat de helft van de sponsors van het evenement niet aanwezig was. Net als de chauffeur van een borrelbus die woensdag tijdens de kroegentocht rijdt en de sa mensteller van de jazzfilm die donderdag vanaf 21.15 uur is te zien in het Leids Vrijetijdscen trum (LVC) naar voren geroe pen om de openingshandeling te verrichten: „Beginnen we te laat, zijn ze er nog niet", moest Bruijs enkele malen constate ren. De actrice en cabaretière toon de vervolgens haar kwaliteiten als jazz-zangeres door op te tre den met de Anton Burger Band. Vanavond zijn vanaf 20.30 uur de Tough Tenors (Boris van der Lek en Hans Dulfer) te zien en te horen in De Waag. Een „mystery guest" speelt met hen mee. Gisteravond meldde de organisatie dat het voor bij na honderd procent zeker is dat saxofoniste Candy Dulfer met haar vader Hans meereist naar Leiden. Vanaf 23.30 uur is er een optreden van de salsa band Carribean Express. Yvonne Olijerhoek: „Bij het ontwerpen van de collectie voor de modeshow kon ik weer zonder belem meringen mijn eigen ideeën uitwerken". LEIDEN „Kijk, thuis vinden ze je niet, je moet je presenteren. Je moet zorgen dat jezelf en de mode die je ontwerpt be kend worden. Deelname aan de show van de Stich ting Eigen Wijze Mode is daarvoor een mogelijk heid". De Leidse ontwerp ster Yvonne Olijerhoek doet zaterdag 20 januari mee aan deze modeshow, die in het World Trade Center aan het Beursplein in Rotterdam wordt ge houden. Of beter gezegd, ze mag meedoen. Ze is er voor gevraagd en heeft een selectieronde over leefd. Aan de show, waar aan negen ontwerpsters deelnemen, is een prijs verbonden die een keer per twee jaar wordt toege kend door een panel van modejournalisten. Het balletje ging rollen door een advertentie die de 26-jari- ge ontwerpster zag staan in het weekblad Viva. Aanvan kelijk liet ze het balletje voor bij rollen; ze besloot niet mee te doen. „Dat had een heel praktische reden. Je moest voor een bepaalde datum foto's en tekeningen insturen. Maar ik kreeg de advertentie pas een dag voor de inzendtermijn afliep onder ogen. Te laat dus", verklaart ze. Dat ze toch meedoet ligt aan haar bekendheid bij de organi satie. „Die had in 1988, toen ik afstudeerde aan de Koninklij ke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, mijn af- studeer-show gezien. Mij werd gevraagd of ik alsnog mee wil de doen, omdat mijn show de stijl had van de jaren dertig en Hollywood. Dat sloot aardig De collectie van Yvonne Olijerhoek bestaat uit broeken, bloeses, shorts en jasjes. FOTO: PR aan bij het thema City Look- /City Chique van de wed strijd". Na deelname in juli van het vorig jaar aan een se lectiedag in Den Haag zat ze bij de laatste tien. Ensemble Vanaf toen was het werken geblazen. „Ik doe veel free lance opdrachten en kan daar door flexibel werken, maar het meeste werk voor de show kwam toch neer op het week einde", vertelt- de enthousiaste ontwerpster. Na het maken van collages, heeft ze de kle ding voor de show in oktober ontworpen en in november ge tekend. Vanaf begin december is de kleding bij Alphen Fas hion, de sponsor van Yvonne, genaaid en zijn er foto's geno men voor de show van volgen de week. De collectie die ze voor de wedstrijd heeft ont worpen heet „Ensemble". Het is een wintercollectie die be staat uit lange broeken, bloe ses, shorts en jasjes die veel weghebben van vestjes. De deelname aan de wedstrijd kost de ontwerpster niet alleen veel tijd. „Ik zit met een hoop kosten. Ik heb stoffen gekocht, modellen moeten betalen voor de foto's, deelnamegeld moeten betalen, kaartjes moeten laten maken en brie ven en uitnodigingen moeten versturen". Van die kosten ligt ze niet wakker. „Dat hoort er bij. Winnen of niet, deelname aan, de show betekent dat er weer mensen naar je werk ko men kijken, dat je mensen ontmoet, dat je contacten op doet met fabrikanten en pro ducenten. Die contacten zijn erg belangrijk, want het is moeilijk om bekend te worden nadat je van de academie af- Tekenles Ze wil graag meer free-lance werk gaan doen om van het modevak te kunnen bestaan. Tot nu toe kan dat nog niet. Doel van Olijerhoek is het op zetten van een „eigen bedrijf je". „Dan wil ik ontwerpen en mijn modellen dan elders laten maken om ze vervolgens aan boetieks en dergelijke te ver kopen". Toch is toekomstig werk niet de enige reden voor deelname. „Het leukste is dat ik weer lekker heb kunnen ontwer pen. Geen belemmeringen, lekker je eigen gang gaan, je eigen ideeën uitwerken. Dat is verfrissend, zo kan ik mijn creativiteit die ik als kind al had de tekenles mocht van mij wel de hele dag duren in mijn beroep kwijt. Leuk toch?" ERIK HUISMAN REGIO Inbrekers zijn dit weekeinde op verschil lende plaatsen in de Leid se regio actief geweest. Het inbrekersgilde sloeg toe in onder meer Voor schoten, Sassenheim, Lei derdorp, Voorhout en Lis- Zeshonderd gulden en enkele sieraden van onbekende waar de zijn gestolen uit een woning aan de Bijdorpstraat in Voor schoten. De inbraak werd in de nacht van vrijdag op zater dag ontdekt door de bewoon ster. Een kleurentelevisie en een zak met honderd gulden wisselgeld die verborgen was in een vrieskist, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit de kantine op het tennispark Adegeest in Voor schoten. De inbrekers konden de kantine binnenkomen door de scharnierpennen uit de toe gangsdeur te halen en de deur uit de sponningen te tillen. Dorstige lieden hebben in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in het magazijn van Huize Adegeest aan de Bachlaan in Voorschoten. Ze konden het magazijn makke lijk binnenkomen doordat het slot van de ruimte niet goed was. Ze namen acht flessen sterke drank mee. Dieven hebben afgelopen za terdag toegeslagen in Sassen heim. Woningen aan de Nar- cissenlaan, Lindenlaan en Me rellaan kregen ongewenst be zoek, dat achterdeuren of -ra men openbrak om binnen te komen. De dieven maakten hoofdzakelijk sieraden en geld buit. Het complete instrumentarium van een fysiotherapeut in wijkgebouw Irene aan de Hoofdstraat in Leiderdorp is in de nacht van vrijdag op za terdag gestolen. Onbekenden beukten de buitendeur van het gebouw in en reden de stella ges met de apparatuur in een gereedstaande wagen. De fy siotherapeut is gedupeerd voor een bedrag van ruim 20.000 gulden. Alle audio-visuele apparatuur uit een woonboot aan de Leid- sevaart in L<isse is vorige week gestolen. De inbraak werd zaterdagmorgen ontdekt door een vrouw die op de woonboot paste. De bewoner is enige tijd afwezig. De inbre kers kwamen de woonboot binnen door een raam open te breken. Door het openwrikken van de achterdeur werd dit weekein de ingebroken in een eenge zinswoning aan de Boekenbur- glaan in Voorhout. Het hele huis waarvan de bewoners met vakantie zijn, werd door zocht. Vermoedelijk zijn juwe len gestolen. De inbraak werd zondagmiddag ontdekt door familieleden die op het huis

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7