I Referendum over toekomst van communistische partij Discobrand Zarago eist 43 slachtoffers Drugsbaas Colombia opgepakt LEGER NEEMT MACHT OVER IN TIMISOARA Bulgaars parlement beslist over leidende rol partij BUITENLAND CeidóeSouoaril Perez de Cuellar wil bemiddelen in Salvador NEW YORK Secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties is bereid als bemiddelaar op te treden tussen regering en re bellen in El Salvador. Zijn woordvoerder zei dat Perez de Cuellar bereid is met beide partijen te praten. De secretaris-generaal heeft volgende week een ontmoeting met de Salvadoraanse president Alfredo Christiani tijdens diens be zoek aan de Verenigde Staten. Volgens de VN hebben beide partijen om bemiddeling van de volkerenorganisatie verzocht. President Cristia- ni heeft dit weekeinde in een televisie-uitzen ding bekendgemaakt dat negen Salvadoraanse militairen ervan verdacht worden betrokken te zijn bij de moord op zes paters Jezuïeten van twee maanden geleden. Onder de verdachten bevindt zich de directeur van de militaire aca demie, kolonel Guillermo Alfredo Benavides. SED geeft kranten terug aan „het volk" (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN De Oostduitse communistische partij, de SED- PDS, zal 11 van de 16 krantenbedriiven en 21 van de 26 drukkerij en die zij in eigendom heeft, overdragen aan „het volk", zo heeft het Oostduitse persbureau ADN gisteren meegedeeld. Vandaag verscheen in Erfurt het eerste onafhankelijke Oostduitse regionale, dagblad, de Thiiringer Allgemeine. Het gaat om een voortzetting van het communistische dagblad Das Volk. Redacteuren en grafici van Das Volk lieten in het weekeinde weten dat het blad vanaf vandaag onder de nieuwe naam verschijnt en aan geen enkele po litieke partij gebonden zal zijn. De Thüringer Allgemeine heeft een oplage van 400.000 exemplaren. De hoofdredactie zal tijdens een geheime stemming gekozen worden, zo verklaarde Peter Sterzing, een van de redacteuren. De Oostduitse sociaal-democraten hebben dit weekeinde tijdens een bijeenkomst in Oost-Berlijn dezelfde par tijnaam aangenomen als hun zusterpartij in de Duitse Bondsrepu bliek, de SPD. Met het aannemen van de naam SPD hopen de soci alisten aanspraak temaken op de eigendommen die de partij in 1946 verloor toen zij gedwongen werd op te gaan in de communisti sche partij. Doden bij vliegramp Sovjetunie MOSKOU Zeker 23 mensen zijn in de Sov-, jetunie om het leven ge komen bij een vlieg tuigongeluk. Dertig pas sagiers raakten gewond. Het toestel, een TU-134 met zeventig mensen aan boord, stortte zater dagmiddag neer in het Oeralgebergte nabij Sverdlovsk nadat een motor in brand was ge vlogen. Het vliegtuig was op weg van Tjoe- men naar Volgograd. KLM verhuurt vliegtuig voor bedevaart moslims AMSTERDAM De KLM gaat vanaf eind mei twee maanden lang één van haar Boeing 747-200 vliegtuigen verhuren aan de Indonesische luchtvaartmaatschap pij Garuda. Het toestel zal speciaal wor den ingezet voor het vervoer van moslims in de bedevaartstijd naar de heilige stad Mekka. Het vliegtuig is al verkocht aan de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij America West en zal na de verhuurperio- de worden overgedragen aan de nieuwe eigenaar. Het toestel wordt vervangen door een Boeing 747-400 die naar ver wachting enige maanden eerder dan ge pland bij de KLM zal worden afgeleverd. Hierdoor is de luchtvaartmaatschappij in staat de Boeing 747-200 te verhuren aan Garuda. MAANDAG 15 JANUARI 1990» PAG] Shamir: Groot-Israël nodig voor immigranten JERUZALEM Om het hoofd te kunnen bieden aan de verwachte massale immigratie van Sovjetjo den is een „Groot-Israël" noodza kelijk, zo heeft de Israëlische pre mier Yitzhak Shamir in Tel Aviv gezegd tegen leden van ziin Likud- partij. Dat houdt in dat de bezette gebieden onder Israël moeten blij ven vallen want „wij hebben ruim te nodig om alle mensen onder te brengen", aldus Shamir. De minis ter-president vergeleek de immi gratie van de Sovjetjoden met „alle wonderen die het joodse volk steeds gered hebben". Israël ver wacht alleen dit jaar al 50.000 jood se immigranten uit de Sovjetunie. Weduwe King bei hereniging Amerjgj ATLANTA De weduwe -er in 1968 vermoorde strijden \j zwarte burgerrechten Maij ther King, Coretta King, htn« sident Bush gisteren gevrj? steentje bij te dragen aan hr^ digen van de wapenwedlcx Amerikanen te verenigé meer werkgelegenheid err wijs te bieden. Coretta Kif gisteren haar jaarlijkse tff „state of the dream" in def_ Atlanta waar haar man alj. lijke aan verbonden was" Luther King zou vandaa^[7 zijn geworden. Onder 1 Kings toehoorders bevond p der anderen de zwarte Jesse Jackson. Nationalisten hadden een refe rendum over het besluit geëist, maar lijken althans voorlopig tevreden met de verklaring waarin het Bulgaars als offi ciële taal en de territoriale in tegriteit van Bulgarije worden gegarandeerd. Volgens de op positie waren de nationalisti sche protesten aangewakkerd door oude stalinisten die op deze manier het democratise ringsproces onderuit wilden halen. Rel na doodschieten drietal in Belfast BELFAST In Ierland en Groot-Brittannië is opschudding ontstaan over een schietpartij in de Noordierse stad Belfast, waarbij zaterdagochtend drie mannen zijn gedood door twee Britse soldaten. De Ierse regering in Dublin heeft een officieel onderzoek naar de toedracht ingesteld. Naar verluidt zouden de mannen bezig zijn geweest met een overval op een gokkantoor, toen ze door de Britten werden betrapt. Onduidelijk is nog of de soldaten op dat moment dienst hadden. De politieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger vindt dat de mensen rechtenorganisatie Amnesty International een onderzoek moet instellen. Overigens ontkent de IRA dat de drie overvallers lid zijn van de organisatie. BUKAREST De Roe meense bevolking zal zich op 28 januari in een refe rendum kunnen uitspre ken over het besluit om de communistische partij op te heffen. Dit heeft de voorlopige president Ion Iliescu het afgelopen weekeinde voor de Roe meense televisie gezegd. Met deze bekendmaking is Iliescu teruggekomen van zijn besluit van vrijdag dat de com munistische partij met onmid dellijke ingang „buiten de wet wordt gesteld". Iliescu zei dat het regerende Front voor Nationale Redding had toegegeven aan de druk van anti-communistische beto gers voor het hoofdkantoor van het Front in Bukarest. Hij had toen ook aangekondigd dat op 28 januari een volks raadpleging wordt gehouden over de vraag of de doodstraf weer moet worden ingevoerd. Op dit besluit kwam de waar nemend president van Roeme nië niet terug. Na de executies van de Ceausescu's besloot het Front de doodstraf af te schaf fen. Dit leidde tot felle protes ten van de bevolking. Iliescu vertelde dat de demonstraties tegen het Front hem had doen overwegen om af te treden, -maar hij zei daarvan te hebben afgezien omdat dan anarchie en chaos zouden ontstaan. In tegenstelling tot de leiding in Bukarest is, na massale de- Vreugde bij duizenden Roemenen nadat president Iliescu het verbod over de communistische partij had uitgesproken. Zater dag trok hij zijn uitspraak terug en kondigde hij aan dat het Roe meense volk eind januari in een referendum definitief moet be slissen over de positie van de partij. foto: ap monstraties, de lokale verte genwoordiging van het Front voor Nationale Redding in Ti- misoara wel afgetreden. Het leger heeft daar nu tijdelijk het bestuur overgenomen. Ge neraal Ropescu kondigde aan dat hij de leiding op zich zal nemen tot een nieuwe plaatse lijke vertegenwoordiging is ge kozen. De verkiezing zou in de loop van deze week moeten plaatsvinden, aldus de gene raal. Het leger maakte ook be kend dat vandaag in Timisoa- ra elf leden van de Securitate zullen worden berecht. De be volking, in de stad waar de re volutie tegen Caeausescu vori ge maand begon, verweet het Front onder meer dat het de gevangen securisti's met rust liet. De betogers keerden zich ook tegen de aanwezigheid in de raad van communisten die verbonden zijn geweest met het terreur-bewind van Ceau- Deze week beginnen ook el ders in Roemenië rechtzaken tegen voormalige topfiguren uit het vorige regime en leden van de Securitate. „De proces sen staan open voor pers en publiek", aldus de perscoórdi- nator van het Front, Adrian Sirbu. De verdachten worden aangeklaagd voor volkeren moord en het scheppen van voorwaarden om die uit te voeren, moord met voorbe dachte rade en sabotage van de nationale economie, aldus openbaar aanklager Gheorghe Robu. De aanklacht wegens volkerenmoord heeft te ma ken met de 10.000 slachtoffers tijdens de revolutie en de 50.000 terechtgestelden gedu rende het 24-jarig bewind van Ceausescu, Valentin Zaterdagavond werd op televi sie de arrestatie bevestigd van Ceausescu's oudste zoon Va lentin, die met handboeien om werd getoond. Eerder was al de arrestatie bekendgemaakt van Ceausescu's dochter Zoia- Elena en zijn zoon Nicu, die als partijleider in Sibiu de Se- OPNIEUW BETOGINGEN IN SOFIA AKKOORD OVER STRATEGIE DRUGSBESTRIJDING BOGOTA De Colombiaanse politie heeft tijdens razzia's in de hoofdstad Bogota vorige week de in de VS gezochte Je sus Emilio Zapata gearresteerd. Bij de politie-invallen werden in totaal negen vermoedelijke drugshandelaars opgepakt. Zapata en de acht andere ar restanten zouden lid zijn van het „Bogota drugskartel". Za pata zou zich hebben bezig ge houden met de internationale operaties van de groep, die haar basis had in een boerderij in een buitenwijk van de stad. Bij de invallen werden auto's, een hoeveelheid wapens, com- municatie-apparatuur en bank afschriften'in beslag genomen. Op de rekeningen stond een bedrag van zestig miljoen dol lar. De Amerikaanse autoritei-, ten willen Zapata aanklagen wegens drugshandel. De Co lombiaanse regering van presi dent Virgilio Barco heeft sinds augustus van het vorig jaar reeds elf vermoedelijke drugs handelaars aan de VS uitgele verd. Het is niet bekend of het Bogota-kartel samenwerkt met de twee bekendste kartels van het land, die van Medellin en Cali. Akkoord In de Boliviaanse stad Santa Cruz hebben de drie Andes- staten Colombia, Peru en Boli via met de Verenigde Staten overeenstemming bereikt over een gezamenlijke strategie voor de drugsbestrijding. De inhoud van het akkoord is niet openbaar gemaakt. Wel is van deelnemers vernomen dat de Verenigde Staten afzien van hun plan om een blokkade van schepen voor de kust van Co lombia in te stellen, om drugs smokkelaars te onderscheppen. Vlak voor de conferentie had Washington daartoe twee oor logsschepen naar de wateren voor Colombia gestuurd. De Colombiaanse regering had hiertegen fel geprotesteerd. Verder heeft Washington de Andes-landen meer financiële hulp toegezegd. De Ameri kaanse economische steun zal niet afhankelijk worden ge maakt van de vooruitgang in de strijd tegen drugs in de ont vangende landen. De Andes- landen gingen in Santa Cruz wel akkoord met de Ameri kaanse eis om het leger in te zetten tegen de drugsmaffia. Tot dusver heeft alleen Colom bia militaire acties onderno men tegen de drugskartels die de cocaïnehandel in handen hebben. In Peru en Bolivia biedt het leger alleen logistieke steun aan de anti-drugspolitie bij haar invallen bij geheime laboratoria in de jungle. Met de extra fondsen hoopt Washing ton de drugsbestrijding te be vorderen en de economie van de Andes-staten minder afhan kelijk te maken van de cocaï nesmokkel. Zo komt er meer geld vrij om in Bolivia en Peru de coca-teelt te vervangen door andere gewassen. Meer dan 200.000 boerenfamilies kweken daar de coca-plant, waaruit de grondstof voor co caïne wordt gewonnen. Het akkoord moet op 15 februari op een topconferentie in de Colombiaanse stad Cartagena door de staatshoofden van de betrokken landen worden on dertekend. Negentig procent van alle ver handelde cocaïne is afkomstig van de drie Andes-landen, waarmee een omzet van drie honderd miljard gulden per jaar wordt bereikt. De twintig miljoen drugsgebruikers in de Verenigde Staten vormen de grootste markt. curitate opdracht zou hebben gegeven op demonstranten te schieten. De televisie toonde ook beelden van de voormali ge minster van binnenlandse zaken Tudor Postelnicu, oud partijsecretaris Emil Bobu, een naaste medewerker van Ceau sescu, en van Marin Neagoe, de bevelhebber van Ceauses cu's paleiswacht. Allen waren in de .boeien geslagen. Wan neer de beelden waren ge maakt, werd niet vermeld. Waarnemers verwachten dat de kopstukken van het oude regime pas na het referendum van 28 januari veroordeeld zullen worden. De afgelopen week zijn enkele Securisti tot gevangenisstraffen veroor deeld door een militaire recht bank in Sibiu. De in Bukarest verschijnende krant Romania Libera eiste zaterdag in een hoofdartikel het vertrek van voorlopige vice-president Dmitru Mazilu, omdat hij kolonel bij de Secu ritate zou zijn geweest. Vol gens de krant had Mazilu zich pas tegen het regime gekeerd toen hij niet meer naar het buitenland mocht reizen. Ma zilu is de opsteller van een kri tisch VN-rapport over de men senrechten in Roemenië. Hij mocht niet naar het westen om het rapport te presenteren. Toen mensen tijdens de beto gingen van vrijdagavond vra gen aan Mazilu stelden over zijn vroegere activiteiten gaf de vice-president slechts ont wijkende antwoorden, aldus het blad. herstellen, wordt vandaag ook in het parlement besproken. SOFIA Vandaag is het Bulgaarse parlement bij eengekomen om de lei dende rol van de commu nistische partij uit de grondwet te schrappen. Hoewel de uitslag van de stemming vanmiddag nog niet bekend was, wordt aangenomen dat de partij haar leidende rol zal op geven. Aan de vooravond van deze gedenkwaardige beslissing hebben gisteren meer dan 50.000 Bulgaren in het cen trum van Sofia gedemon streerd voor meer democratie. Zij eisten dat de communisti sche invloed in bedrijven, poli tie, leger en de rechterlijke macht wordt teruggedrongen. Deze eisen komen morgen ter sprake op de grote rönde-tafel- conferentie waar de partij en de oppositie over de toekomst van Bulgarije zullen praten. De betogers eisten verder een eerlijke kans voor de oppositie bij de verkiezingen die voor later in het jaar zijn toegezegd. Zij willen gefaseerde parle mentsverkiezingen in mei en november. De menigte riep leuzen als „Communisten, ver trek" en zwaaide met spandoe ken. Het was de vierde grote demonstratie in Sofia van de oppositionele Unie van Demo cratische Krachten sinds oud leider Zivkov in november werd afgezet. De „Unie"eist dat in mei verkiezingen wor den gehouden voor zo'n hon derd parlementszetels die nog bezet zijn door aanhangers van Zivkov en dat de algemene verkiezingen worden uitge steld tot november. Zo krijgt de oppositie de tijd zich te or ganiseren. Petar Mladenov, de oud-minis ter van buitenlandse zaken die Zivkov is opgevolgd, heeft wel democratische hervormingen beloofd, zoals vrije verkiezin gen en persvrijheid. Maar door de oppositie wordt hem ver weten dat de hervormingen te traag gaan en dat hij oud-me destanders van Zivkov onge moeid, laat. Turkse vrou wen temidden van de duizen den Bulgaren die gisteren in Sofia protes teerden voor afschaffing van de leiden de rol van de comunistische partij. foto: ap Woordvoerder Petar Beron van de Unie van Democrati sche Krachten eiste onder groot gejuich van de menigte het aftreden van premier Ge- orgi Atanasov. Later op de avond werd op de Bulgaarse televisie een verklaring van parlementsvoorzitter Stanko Todorov voorgelezen waarin deze de burgemeester van So fia en de minister van binnen landse zaken opriep om de „noodzakelijke maatregelen" te nemen zodat de werkzaam heden van het parlement ge woon door kunnen gaan. To dorov klaagde over de bijna SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER „onoverkomelijke problemen" die zich zouden voordoen door de protesten in de omgeving van het parlementsgebouw. Unie-woord voerder Beron las ook enkele delen voor uit de verklaring over de Turkse minderheid, waarover vrijdag overeenstemming was bereikt tussen vertegenwoordigers van de Turkse en de Bulgaarse bevolkingsgroep en de rege ring en de oppositie. De ver klaring, die het besluit van 29 december bekrachtigt om de culturele rechten van de Turkse bevolkingsgroep te De ouders van één van de slachtoffers van de discobrand zoeken steun bij elkaar. (Van onze correspondent) BARCELONA De 43 slachtoffers die zaterdag nacht om het leven kwa men bij een brand in een discotheek in de Noord- spaanse stad Zaragoza zijn allemaal gestikt door gif tige gassen die in de vuur zee vrij kwamen. Uit de eerste resultaten van de autopsie gisteravond bleek dat de ramp was veroorzaakt door het vrijkomen van koolmo noxide, maar de artsen sluiten niet uit dat ook andere gassen, afkomstig van gordijnen en plastic decoratie-materiaal tot de tragedie hebben geleid. Waarschijnlijk is de brand ont staan door kortsluiting. Al vroeg in de ochtend was duidelijk dat het vuur noch de rook zelf de doodsoorzaak konden zijn. Geen van de slachtoffers was verbrand en enkelen werden zelfs nog zit tend in hun stoel, met het glas in de hand, aangetroffen, aan wijzingen voor een zeer plotse ling ingetreden dood. De auto nome deelregering van de pro vincie Aragon kondigde drie dagen van rouw af en stelde direct een grondig onderzoek in naar de brandbeveiliging in de discotheek. De oude discotheek Flying, die volgens de burgemeester aan de strenge eisen voor brand veiligheid voldeed, was zater dagnacht om kwart voor drie met 130 mensen matig bezet, iets wat de vlucht voor de ne gentig overlevenden enigszins vergemakkelijkte. Bijna alle slachtoffers waren tussen de 30 en 55 jaar. De brand zelf was binnen twintig minuten onder controle. De tragedie in Zaragoza is niet de eerste in haar soort die Spanje treft. Eind 1983 kwa men in Madrid 81 mensen om het leven bij een brand in de populaire discotheek Alcala 20. De toenmalige burgemeester van de hoofdstad verklaarde destijds dat zo'n 500 dansloka- len en clubs gesloten zouden VS houden duizl-l- Panamezen geva PANAMA-STAD In(-v litair kamp ongeveet lometer ten noorden vA«^ ma-Stad houden Amei troepen duizenden Pi mannen en vrouwen ge Het zou gaan om moo: I i en ministers, soldatén el nen, ambtenaren, dié Noriega-aanhangers: i vangenen van wat i geen oorlog heet te zEN zonder trots vermeldfigt Wargon, de baas van hi he dat alle geïnterneerd^ v, volgens richtlijnen van. ventie van Genève voer gevangenen worden !n b deld. Maar op de vrafls Amerikaanse invagie i| uit ma op 20 december oerei als een oorlog is te bescL* moet hij ontkennend den. Officieel is imre Amerikaanse interveS^m Panama een „conflict"ljn oorlog. Het kamp is tijri j nacht van de invasie ibrcj ingericht door een eenf de Amerikaanse milita tie uit Fort Bragg (Noifeën lina). Sindsdien zijn Pn 1 verdachten door deaart- kaanse troepen opgepa? w< het kamp verhoord. ve zitten er nog 2.500 vpven deel van het kamp is artve' den voor de „witte1 booprlas minelen": ambtenaren^ zij' tici van de afgezette if de Noriega. De leden vafeeve ga's generale staf zittel die ander militair kamp g£ ve waar zij van familiell er i bezoek verstoken zijn. de moeten worden meente de schriften rigoureus sen. Zaragoza zelf al het toneel van een ke ramp, toen bij een Ir bij een hotel 76 mensen won leven kwamen. AndeÖ ké ongelukken in discothèn den zich voor in km**» tucky (Verenigde bij een brand 161 het leven kwamen, in Grenoble, waar menzee in een het leven Terwijl in de uitgebrande rjyr""~' de herkomst van de' n& gassen zochten, waé Lom naar van de dag om nen spo werd hij schuld vrijgepleit, discotheek aan alle ten voldeed\ en king en decoratie leden nog op de aauwi van giftige stoffen wi derzocht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6