imf letten riepen op tot »grom tegen Armeniërs Bezoek Gorbatsjov volledig mislukt [j()jet-diplomaat jgt doodstraf litse hereniging fangrijkste doel ipr Republikaner Luchtruim Suriname gedeeltelijk gesloten ^TENLAND CctebeSommit MAANDAG 15 JANUARI 1990 PAGINA 5 tot jfl Een voormalige Sovjet-diplomaat bij Ljgde Naties is wegens spionage voor de Uvede Staten ter dood veroordeeld, zo heeft de ekeïe Sovjetunie bericht. Het is onduidelijk of 'olfiFis al ten uitvoer is gebracht. De diplomaat ok P dertig jaar geleden voor de Amerikanen n werken. In het verhaal is de hoofdrol ;d voor KGB-kolonel Alexander Doecha- 'jijzonder hard zou hebben gewerkt om de betrappen. De kolonel is eerder bekriti- or een commissie van het Sovjet-parle- idat hij een belangrijke getuige in een gro- jtiezaak zou hebben laten gaan. In die :1de ook het conservatieve politburolid Je- jjov een rol. Het artikel wordt door waar- >schouwd als een poging de reputatie van .erjei en misschien de KGB te herstellen. Nudistenkolonie op Corsica opgeblazen BASTIA Een nudistenkolonie op Corsica is gisteren overvallen door zo'n zestig gemaskerde man nen, die de bezoekers evacueerden en twintig vakantiehuisjes opblie zen. Niemand raakte gewond. De overval is waarschijnlijk het werk van het Corsicaanse Nationale Be vrijdingsfront, waarvan de initia len op een voor de kolonie gepar keerde auto werden gekrast. Het was de vierde aanslag van het front sinds november. Het front wil dat Corsica onafhankelijk wordt en wil voorkomen dat het eiland „gekoloniseerd" wordt door toeristen en andere buitenstaan ders. Japan steunt economie Polen WARSCHAU De Japanse pre mier Toshiki Kaifu heeft in War schau gezegd dat zijn regering overweegt Polen kredietgaranties van 850 miljoen dollar te geven om het land te helpen bij de overgang naar een vrije-markte- conomie. Japan en Polen onder tekenden ook een akkoord over een Japanse lening van 150 mil joen dollar ter ondersteuning van de convertibiliteit van de Poolse munt, de zloty. De Poolse rege ring probeert financiële en tech nologische hulp te krijgen van de industrielanden om de economie op een vrije-marktleest te kun nen schoeien. Franse toeristen vermoord in Peru PARIJS Twee Franse toeristen zijn in het Peru aanse Andesgebergte ver moord door leden van de maoistische guerillabewe- ging 'Lichtend Pad'. Dit heeft de Franse radio gis teren gemeld. De guerril lastrijders zouden de bus waarin de toeristen zaten tot - stilstand hebben ge dwongen. Alle inzittenden moesten uitstappen. Daar op werden de twee Fran sen, 23 en 26 jaar oud, van de andere passagiers ge scheiden en doodgescho- Boeil lelijMg van de voorpagina) ik dT- eeipU De rellen °P Jterdag in Bakoe in Pen na een keto- ken!an Azerbajdzjanen dP k onafhankelijkheid, een plaatselijke it, Nazim Ragi- 'deelde „provoca te j pamfletten werd opgeroepen i pogrom tegen de ïleifërs. werd op de plaatse- □io het bericht ver- Het een Azeri om het le- erinjgebracht door een Ar- >eleidfamilie, waarna werd ve^en alle Armeniërs te vain. „Toen begon het [t dekkelijkste dat kan ge- t Ou een pogrom", aldus ;s „Respondent van Radio dat. in Bakoe. Tientallen gd ain van Armeniërs wer- an gevallen en mensen in Per Moede vermoord. De Irnalist van Armen- let dat drie Armeniërs ;rk ^varen verbrand nadat ij deover hen was gegoten, ers 51 hen was een zwange- van w. Volgens hem keek tot je rustig toe toen hui- datirden geplunderd en 3 nijiruit de ramen op bberjerd gegooid. latissische inwoonster van et gjvertelde per telefoon d waad gezien hoe twee Ar- >enrjvrouwen overdekt met met gescheurde kle- een balkon werden ran de hoogste verdie- |'n een flatgebouw in de raat. Even verderop oude vrouw van het hoofd en de J^Jschoten door een me lige was bewapend met 47 ui en pistolen. jna de eerdere onlusten jSneniërs uit Azerbajd- Betogers bezetten regeringsgebouwen MOSKOU Betogers hebben in Tbilisi, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Georgië, regeringsgebouwen bezet. Dit heeft de legerkrant van de Sovjetunie gemeld. De demonstranten willen volgens de krant dat de republiek onafhankelijk wordt. Negen partijen en volksorganisaties zouden in de stad een „Comité voor nationale redding" hebben opgericht. Vrijdag waren er ook al betogingen voor onafhankelijkheid in de Georgische hoofdstad. Het openbaar vervoer in de stad is door de onrust bijna stil ko men te liggen, zo meldde de legerkrant. Alleen de metro en en kele buslijnen in de buitenwijken rijden nog. De Georgische par tijleider Givi Goembaridze sprak in een uitzending van de re gionale televisie van een „zeer gecompliceerde situatie" en waarschuwde tegen „onafzienbare gevolgen". Iedere Georgiër kreeg het advies te kiezen tussen confrontatie en zjan naar Armenië zijn getrok ken en veel Azeri's uit Arme nië naar Azerbaidzjan zijn ge wonen in Bakoe ing nog 20.000 A s, voornamelijk ouderen. Noodtoestand welddadigheden kloppen, gaat het om het ergste geweld in de Kaukasus sinds de etnische rellen in de Azerbajdzjaanse stad Soemgait, waar Azerbajd- more "mrnamo .1 on oron zjaanse jongeren in februari 1988 drie dagen lang pogroms organiseerden tegen de Ar- De betoging in Bakoe was ge- meense minderheid. Daarbij organiseerd door het Azerbajd- kwamen volgens officiële cij- zjaanse Volksfront en andere fers 32 mensen om het leven. nationalistische groepen, nadat rijdag berichten in de hoofd- Verdeeld stad waren doorgedrongen van In he, conflicj over Nagorno- Armeense aanvallen op Azer- Karabach is de nationalistische bajdzjaanse dorpen in de en clave Nagorno-Karabach. Deze enclave in Azerbajdzjan, die voornamelijk wordt be woond door Armeniërs die aansluiting willen bij de repu bliek Armenië, vormt de oor beweging in Azerbajdzjan de afgelopen maanden verdeeld geraakt: de radicale vleugel roept op tot het vertrek van partijleider Abdoel Rachman Vezirov. Ook wil zij afschei ding van Moskou. De meer ge matigde stromingen willen niet zover gaan. Het Armeense parlement heeft partijleider Michail Gorbatsjov om hulp gevraagd terwijl 300.000 mensen in Jerevan de straat opgingen om bescher ming te eisen voor Armeniërs in Azerbajdzjan. Zij beschul digden Moskou ervan de etni sche onrust aan te wakkeren door „de ogen te sluiten voor het bloedvergieten in Nagor no-Karabach en door niet snel troepen te sturen". Toen de menigte hoorde dat een hoge Sovjet-delegatie naar Armenië was gestuurd om de rust te herstellen, werd er „Wij willen Moskous afgezan ten niet" geroepen. Een derge lijke hoge delegatie is vanuit Moskou ool^ naar Bakoe ge- Mongoliërs willen af van communisme OOST-BERLIJN Enkele duizenden Mongoliërs hebben giste ren gedemonstreerd tegen het communisme in het land, zo spronkelijke aanleiding van de meldde het Oostduitse persbureau ADN vanuit de Mongoolse onlusten. De afgelopen twee hoofdstad Ulaanbaatar. De oppositiegroepering „Mongolische jaar is de verhouding tussen de Democratische Federatie" eist het einde van het machtsmonopo- christelijke Armeniërs en de lie van de communistische partij. islamitische Azerbajdzjanen in De betogers riepen op tot het afbreken van het beeld van Stalin de enclave, maar ook in de in de hoofdstad. Zij eisen meer politieke vrijheid en willen dat twee republieken, steeds ver- de voormalige leider Yumjaagiyn Tsedenbal, die sinds hij in der verslechterd. 1984 werd afgezet in Moskou leeft, terugkeert naar Mongolië om De situatie in Nagorno-Kara- berecht te worden. De autoriteiten ondernamen niets om een bach is zo dramatisch dat „de einde te maken aan de demonstratie, die werd georganiseerd afkondiging van de noodtoe- een maand nadat de federatie is opgericht. Mongolië, dat gelegen stand absoluut noodzakelijk is is tussen China en de Sovjetunie, heeft op de Sovjetunie na het geworden", zo verklaarde ge- oiidste communistische regime ter wereld. De kritiek op het sta- neraal Joeri Kosolapov, die linistische verleden neemt er echter toe. Het bewind heeft een deel uitmaakt van de militaire hervormingsbeleid gelanceerd volgens de lijn van de perestrojka leiding in de enclave. van Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov. De betogers menen Als alle berichten over de ge- echter dat de hervormingen te traag worden uitgevoerd. Terwijl Sovjet-president Gorbatsjov driftig in de weer is zijn boek te signeren voor leden van de communistische partij in Litouwen, staat de secretaris van de Litouwse afdeling, Algirdas Brazaus- kas, met zijn handen in de lucht. Gorbatsjov keerde zelf met lege handen terug naar Moskou, foto: epa LITOUWERS NIET TE VERMURWEN VILNIUS Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov heeft tijdens zijn bezoek aan Litouwen tevergeefs een beroep gedaan op de bewoners en partijleiders van de Oostzee-republiek, zich niet af te scheiden van de Sovjetunie. „U stormt af op een nationalis tische wildernis. Wij moeten ons duizendmaal bedenken voordat wij besluiten onafhan kelijk op drift te gaan, zonder kompas, zonder kaart en zon der brandstof", waarschuwde de Sovjet-leider zaterdag aan het einde van een bijeenkomst met de Litouwse communisten die tevens het slot vormde van zijn driedaagse bezoek. De Litouwse communistische leiders hadden Gorbatsjov echter te verstaan gegeven dat de partij die hij leidt volledig in diskrediet is geraakt en dat hun besluit om ermee te bre ken definitief is. Gorbatsjov kreeg vrijdag al een koude douche van natio nalistische Litouwers, die zijn voorstel om met afscheiding te wachten op een wet, waarin de procedure voor een ordelijk verloop wordt geregeld, afde den als „propaganda" en „goedkope leugen". iHEIM De West- ia extreem-rechtse 13kaner hebben op inrtijcongres in het Rosenheim be- tfnaakt, dat een i3ftereniging hun be- jjste doel is. partijprogramma blijkt 28Ïepublikaner de opna me Bondsrepubliek in jieuropese Unie afwij- ïpng de beide Duitse Het herenigd zijn. De Wip naar verwezenlij- J dit doel moet een 1gBtie van de beide sta- 3rranz Schönhuber, de 6h de partij, bestaat het Hijk met de grenzen nog altijd zolang BBesverdrag met Polen Snd. Van het nieuwe, wil hij Berlijn als ioofdstad. iper zei ook dat zijn ingaan deelnemen aan Wuitse verkiezingen op 6 mei. In de komende weken zullen de Oostduitse Republi kaner zich officieel oprichten onder leiding van Hans Rudolf Gutbrodt, Schönhubers Oost duitse 'kroonprins'. Volgens hem is de potentiële aanhang ,van de Republikaner in de DDR nog groter dan in de Bondsrepubliek. Het functioneren van de Re publikaner in de DDR zal ove rigens moeilijk worden De Oostduitse autoriteiten hebben de partij de toegang ontzegd' en Schönhuber vorige week bij de grens teruggestuurd vanwege zijn nazi-verleden. De leider van de Republikaner was in de Tweede Wereldoor log lid-van de SS. In het centrum van Rosen heim, waar de Republikaner bij de Europese verkiezingen •nog meer dan twintig procent van de stemmen had behaald, werd zaterdag door ongeveer vijfduizend mensen gedemon streerd tegen de Republikaner. De politie verrichtte vier aan houdingen. Op grote borden staat de wens van de extreem-rechtse Republikaner: 'Duitsland, één vaderland' JONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD !*25 4 Met geringe snelheid drijft de ballon verder. De wind 939stu»a' en veel m'i|en Per uur zullen ze niet a'leggen- Instru- «1 snelheid, hoogte, windrichting en temperatuur te me- TIJllpn ze niet. Zelfs een eenvoudig kompas ontbreekt hun. ,zakt de ballon steeds, om 's morgens, wanneer de zon "weer te stijgen en helemaal gasdicht is het zijdedoek 34-i61t ze op den duur wel genoodzaakt zullen zijn te landen. 2 s "jot tijd gooit Rob ballast uit en dan stijgt de ballon on- uper d' Na enkele dagen komt weer een indianennederzetting c selder in 't zicht. „Vooruit", zegt Jaco, „laten we naar beneden gaan. We houden het toch niet langer vol." De arme kerel versmacht van de dorst, maar Rob en dr. Martin zijn er al niet beter aan toe. „We móeten het nog een paar dagen volhouden, Jaco!" zegt dr. Martin, „achter die heuvels in de verte...." „Ja, ja," schreeuwt Jaco woest, „en morgen weer achter die èndere heu vels; ik ken dat verhaal nou wel. Trouwens, we komen geen steek verder. Het is windstil." PARAMARIBO Het luchtruim boven Surina me is zaterdag voor onbe paalde tijd gesloten voor vliegverkeer naar het oos ten en zuiden van het land. De maatregel is ge nomen door de Surinaam se luchtvaartdienst. Hoewel de maatregel nog niet officieel is bekendgemaakt, bevestigde de directie van de particuliere maatschappij Go- nini, die het leeuwtedeel van de vluchten naar oost- en zuid-Suriname uitvoert, giste ren dat het luchtruim voor een deel is gesloten. De maatregel houdt volgens Gonini verband met het feit dat de militaire leiding de vei ligheidssituatie in het zuiden en oosten onderzoekt. Vrijdag nog trok het leger mi litairen van de post Kraka in het gebied Brokopondo terug, ter bevordering van de ont spanning. Het besluit over de post in Kraka viel na gesprek ken tussen Bouterse en de commandanten Barabas en Papoto van het Junglecom mando in Brokopondo. Bouter se ontmoette Barabas en Papo to twee keer in de afgelopen week. Na het eerste corltact zei de leider van het Junglecom mando, Ronnie Brunswijk, dat hij verbaasd was over de gang van zaken. Brunswijk werd achteraf op de hoogte gesteld van het gesprek dat de leger bevelhebber met de comman danten van het Junglecom mando had. Zaterdag verging het hem niet beter bij de Litouwse commu nistische kameraden. Zittend in een halve cirkel tegenover een hal met een publiek van enige honderden mensen kreeg hij te horen, dat de par tij in de maalstroom van de moderne Litouwse politiek geen enkele kans meer heeft om stemmen te krijgen of in vloed uit te oefenen. Vasily Jemeljanov, hoofdredacteur van het Litouwse blad Sovets- kaja Litva verklaarde dat de Litouwse communisten wel gedwongen zijn tot afschei ding, doordat Moskou niet in staat of bereid is om in te stemmen met snelle verande ring. „Niet alleen stalinisme raakte in diskrediet, maar het volk verloor alle vertrouwen in de communistische partij van de Sovjetunie. Het is jammer dat onze partij is uiteengevallen, maar wij konden eenvoudig weg niet langer wachten. Te rugdraaien van het besluit zou de dood betekenen van de communistische partij in Li touwen. De realiteit is dat de mensen hebben gezegd: Ge noeg, wij willen Europeanen zijn", aldus Jemeljanov tot Gorbatsjov, die driftig aante keningen zat te maken en af en toe met gebaren reageerde. Opmerkelijk was dat Gorbats jov op de vergadering met de Litouwse communisten de op richting van andere politieke partijen niet langer afwees. „Een meer-partijensysteem moet niet gevreesd worden zo als de duivel wierook vreest. Ik zie een meer-partijensys teem niet als een tragedie, als dat tenminste het resultaat is van een normaal historisch proces en tegemoet komt aan de behoeften van de maat schappij", aldus Gorbatsjov. Hij waarschuwde echter wel dat een meer-partijensysteem „geen wondermiddel" is waar mee alle problemen opgelost kunnen worden. Zijn politiek van glasnost en perestrojka waren wat dat betreft belang rijker, zei hij. Drie dagen lang heeft Gor batsjov zijn oproep tot de Li touwers herhaald niet met Moskou te breken. Vrijdag werd Gorbatsjov op een collec tief landbouwbedrijf in Siau- liai ontvangen door betogers met spandoeken waarop stond „Wij zijn voor een onafhanke lijk Litouwen" en „Ons doel is de onafhankelijkheid van Li touwen". Nadat hij de hele dag met veel moeite had gepro beerd de Litouwers tot andere gedachten te brengen, liet hij blijken nog altijd over gevoel voor humor te beschikken, toen hij zei. „Goed, ik heb ze allemaal gelezen, neem nu maar even pauze". Voordat Gorbatsjov vertrok, waarschuwde hij de Litouwse communistische partijleiders met de volgende woorden: „Het pad naar politieke, socia le en economische onafhanke lijkheid loopt via verder lid blijven van de Sovjetunie. Vandaag ben ik uw vriend, maar als u het andere pad kiest, zal ik er alles aan doen om u te tonen dat u uw volk naar een doodlopende weg leidt". door Alexander Münninghof Boekenkast MOSKOU Enige tijd geleden is mijn boekenkast van Sovjet-makelij geheel onverwacht uit eigener beweging ineengestort. Ik had het al niet op dat ding, want het was een wat ouwelijk model dat als het ware een geur van Brezjneviaanse stagnatie leek te verspreiden, die niet strookte met het frisse perestrojka-aanzien van mijn kantoor. Maar het was de enige kast die ik had kunnen krijgen toen ik me drie jaar geleden in Moskou vestigde. Denk nu niet dat je zo een kast bij het eerste het beste warenhuis in Moskou zomaar kunt meenemen. Aan de aanschaf gaat een hele semi- militaire operatie vooraf, beginnend met het inwinnen van inlichtingen (waar is zo'n ding verkrijgbaar), gevolgd door voorh oedege vech ten (doorverwijzingen naar hogere instanties uit de meubelindustrie voor verdere informatie) en tenslotte de directe aanval (zorgen dat je er als de bliksem bij bent als ergens een kastenwinkel opengaat, zodat je vooraan in de aanzwellende rij kopers staat). Al die moeite had ik me getroost om deze kast in huis te krijgen. En nu liet hij het opeens zo verraderlijk afweten. Terwijl ik hem bepaald niet extreem zwaar belast had: op vier van de vijf planken stonden archiefklappers. Mijn fout was geweest, zo begreep ik bij nadere inspectie, dat ik op de middelste plank vijftien behoorlijk zware naslagwerken had neergezet. Het gevolg was dat de vertikale staanders van het raamwerk van de kast iets waren gaan uithollen, waardoor de plastic steunknopjes van een halve centimeter breed, die de planken dragen, niet meer afdoende waren en de zaak naar beneden donderde. Mijn Lundia-kast heeft geen plastic steunknopjes van een halve centimeter breed, maar stalen steunhaken die je op elke gewenste breedte kunt instellen. In die kast staan een paar honderd boeken en die staan daar rustig op hun beurt te wachten, zonder dat hun onderkomen ineenstort. Ik heb over het fenomeen van mijn Sovjet-boekenkast veel en bitter geklaagd bij mijn Russische vrienden en overal kreeg ik hetzelfde te horen: Eto brak het is rotzooi. Maar dat werd niet op geërgerde toon gezegd, zo van: die fabrikant zullen we er eens flink van langs geven. Nee, het woord „brak" werd op een berustende manier gebezigd. Men herkende het verschijnsel, niets om je over op te winden, normaal dus. En inderdaad, slechte kwaliteit van Sovjetprodukten is helaas een normaal verschijnsel, zo ben ik door ervaring wijs geworden. Het vaderlandse label aan een televisie-apparaat noodt de Sovjet-klant allerminst tot kopen en wie toch een Sovjet-toestel in huis heeft, gaat daar behoedzaam en vol wantrouwen mee om. Want ze willen nog wel eens ontploffen, zoals de kranten hier geregeld waarschuwen. Je zou zeggen: Waarom maken ze die dingen dan? Dat staat weer in verband met de produktienorm, die elke fabriek moet vervullen. Het nieuwe economisch concept van decentralisatie en zelfstandigheid voor de ondernemingen wil daar verandering irf brengen, maar voorlopig is, naast al die mooie plannen, toch voor alle zekerheid het dertiende vijfjarenplan-oude-stijl door het Volkscongres aangenomen. Wat dus wil zeggen dat de fabrieken aan het eind van de maand, als ze merken dat ze de norm niet halen, plotseling als gekken gaan produceren om in de boeken te kunnen aantekenen dat ze wel degelijk het gewenste aantal tv- toestellen hebben afgeleverd. Dat er in de haast hier en daar een schroef scheef is ingedraaid of een las onvolkomen is aangebracht doet er in die lichoradka (zeg maar: produktie-koorts) niet toe, slechts de aantallen tellen. Het is te hopen dat op de wiekslagen van de perestrojka het kwaliteitsbesef in dit land ook bij de producenten weer terugkeert Bijster veel bemoedigende tekenen daarvan signaleer ik voorlopig echter nog niet. Zo zag mijn vrouw eens in het speelgoedwarenhuis Kinderwereld hoe een verkoopster wel acht poppen uitprobeerde, die volgens de bijsluiter een mamma-geluidje moesten geven en met hun ogen moesten knipperen. Maar nu eens viel er een oog uit de kas. dan weer steeg er een dierlijk gegrom op uit de lodderig knipogende pop. Noch de klant, noch de verkoopster maakten zich daar vrolijk over. Eto brak.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5