rst patiënt wassen, dan pas promoveren /nt Justitie onderzoekt Deens model voor uitwijzing asielzoekers D'Ancona rekent op spoedige invoering tv-reclame op zondag Grote drugsvangst op strand Den Helder -JENLAND Ccicbe Sou/taut MAANDAG 15 JANUARI 1990 PAGINA 3 /Ijgen Shell-stations t>est afgesneden I— Bij tw^e benzinestations van de Soest zijn in het afgelopen week- •intig pompslangen doorgesneden. lieten een karton achter met de :11 moet weg uit Zuid-Afrika'. de stations was zes weken geleden öelwit van een aanslag. Eigenaar ^Hndaal is blij dat hij niet persoon- je was van de vernieling. „Als ik hijweest was, dan waren er vast on- gebeurd". Hij vindt dat hij nog mag spreken dat de vernielin- in werden ontdekt. „Als je alles ,.s in werking zet zonder te weten keghel kapot is, dan loopt alles de en uiteindeliik de grond in. Zeer jor het milieu Bij brand 500 varkens omgekomen GEMERT Bij een brand in een schuur in het Bra bantse Gemert zijn gistermorgen 500 varkens om het le ven gekomen. De oorzaak van de brand is volgens de politie niet be kend, evenmin als de omvang van de schade. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Kwikfilter bij tandartsen in gemeente Groningen GRONINGEN De gemeente Gronin gen gaat als eerste maatregelen nemen tegen de grote hoeveelheden kwik die via spoelbakken van tandartsen in het milieu terechtkomen. De ongeveer ze ventig Groningse tandartsen moeten van de gemeente een speciaal filter (kosten circa 4500 gulden) in hun spoel bak plaatsen om het schadelijke kwik op te vangen. Jaarlijks verdwijnt er naar schatting tachtig kilo kwik via de afvoer van de Groningse tandartsprak tijken in het riool, aldus de gemeente. Landelijk gaat het om een milieuver vuiling van ongeveer vijf ton kwik per jaar. Het kwik zit in de stof amalgaam, die tandartsen gebruiken bij het vullen van kiezen. Kankercentra bundelen onderzoek AMSTERDAM Drie ziekenhuizen die in de regio Amsterdam klinisch kanker onderzoek verrichten, gaan hun kennis op het gebied van kanker en de bestrij ding ervan bundelen. Het gaat om het Anthoni van Leeuwenhoekziekenhuis, het Academisch Medisch Centrum van de Universiteit van Amsterdam en het VU- ziekenhuis van de Vrije Universiteit. Dit maakte dr. H.M. Pinedo, hoofd van de kankerafdeling van het VU-ziekenhuis, gisteren bekend voor de NCRV-radio. Deze week wordt een rapport gepubli ceerd met de bijzonderheden over deze nieuwe samenwerking. Pinedo denkt dat door een bundeling van krachten de on derzoeksresultaten sneller kunnen wor den toegepast. Plug voor scheurtje in Dodewaard Een drie millimeter diep scheurtje in een leiding van de kerncentrale Dode waard heeft een omvang rijke hersteloperatie nood zakelijk gemaakt. Ontwer per Klees van de Kema heeft een grafietplug ont wikkeld - waarvan hij gis teren een model toonde - waarmee het scheurtje vandaag zou worden ge stopt. Overigens duurt de door zware veiligheids maatregelen omgeven operatie tot 12 februari. FOTO: ANP PLEEGKUNDE VEREIST. WETENSCHAPPELIJK NIVEAU nd telt ongeveer 115.000 verpleegkundigen, van wie aa 80.000 werken in ziekenhuizen, inrichtingen, ver- izen en dergélijke. Voor zover nog niet iedereen het bben de acties van vorig jaar duidelijk gemaakt dat leegkundig beroep zwaar is en niet geweldig betaalt, sen die aan verpleegkundigen worden gesteld, nemen toe. Om dat allemaal te kunnen bijbenen, vindt de rootste beroepsgroep in de gezondheidszorg het de tijd voor een opleiding op wetenschappelijk niveau, r gaat een conferentie in Utrecht, die vandaag is be en tot en met donderdag duurt. Naar verwachting de universiteiten van Utrecht en Groningen in sep- met de eerste academische deeltijdopleiding voor ver wetenschap, die in Limburg (Maastricht) al bestaat. ItteipvEN Nu je Jwefet een simpel ap- zelf je bloeddruk (eten, is het nog de |ks voor te stellen inerooit een hoogst in- tenlilde medische kenlig is geweest die vaien arts mocht uit- ibbei Zelfs een ver- afgendige had daar r handen vanaf te Maar in de tijd tgesjomputergestuurde m0Jakingscentra en illeniceerc*e kanker- lk Jlingen behoort tekfik meten al lang t 0p-)utinehandelingen n ^leegkundigen. »p vereist tegenwoor- enorme hoeveelheid igenèzicht en vaardighe- ■lkaa behoefte daaraan zal i sta r Sroter worden. Tpleegkundige doet ïstert meer dan alleen weeïnd zorgen. Zij en •oor*er hij heeft de 'en P aan geavanceerde at liq technologie, gecompliceerde behandelingen, medisch-ethi- sche kwesties en patiënten die om informatie vragen. Om aan die eisen te voldoen zijn er momenteel diverse op leidingen op ruwweg twee ni veau's: mbo (12 scholen) en hbo (18 scholen) en vele in- service-opleidingen. Die voor zien in de grootste behoefte, maar voor een aantal ver pleegkundigen is het niet ge noeg. Van de ongeveer vijftig procent die hbo of een verge lijkbare opleiding/ervaring heeft, wil naar schatting acht procent een opleiding op doc toraal niveau volgen. En daar van dan weer één procent wil graag promoveren. Dat is bovendien ook hard no dig, want onderzoek naar ver pleging en toegepaste resulta ten daarvan kunnen de zorg weer beter maken. Zo zijn er specifieke problemen waar een goede zorg alleen mogelijk is als er meer kennis over be staat. Het gaat dan om zaken als pijnbeheersing, geriatrie, thuiszorg, aids-patiënten en de almaar ingewikkelder' wor dende kankertherapieën. Een verpleegkundige die niet weet, niet kan weten, wat er met Bloeddruk meten behoort al lang tot de routinehandelingen van zo'n patiënt gebeurt, waarom dat gebeurt en hoe je daar het beste bij kunt helpen, zal nooit een. optimale zorg kunnen ge- Bed In landen als de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Finland is zo'n wetenschappe lijke opleiding al lang moge lijk, maar in Nederland nog nauwelijks. De universiteit van Limburg kent weliswaar sinds enkele jaren een leer stoel verplegingswetenschap, maar deze opleiding kan niet in de behoefte voorzien. Deze fulltime dagopleiding leidt ook niet op tot verpleegkundige. De deeltijdopleidingen in Utrecht en Groningen doen dat wel; ze zijn bedoeld voor verpleegkundigen met een voltooide hbo of gelijkwaardi ge opleiding. Als minister Ritzen van onder wijs binnenkort zijn verwach te toestemming geeft, zullen Utrecht en Groningen op 1 september kunnen beginnen. Vooruitlopend daarop is er van vandaag tot en met don derdag in Utrecht een confe rentie over dit voor Nederland betrekkelijk nieuwe thema. Voorzitter van de bijeenkomst is mevrouw J. Diepeveen- Speekenbrink, projectleider van de Utrechtse werkgroep Academisering Verpleegkun de, die zelf een academische graad haalde aan de universi teit van Washington. Ze werkt momenteel aan wetenschappe lijk onderzoek voor het beha len van een hogere graad. Zij zegt: „Ongeveer de helft van de verpleegkundigen verricht het zorgverlenpnde werk, waaraan ook grote behoefte is. Maar de andere helft wil daar naast ook nog iets anders. Zo als leiding geven of onderzoek doen. Maar elke verpleegkun dige moet zondermeer de ba siszorg kunnen geven. Als je dat niet kunt, ben je geen goe de verpleegkundige". Met an dere woorden: geen leiding ge ven, geen onderzoek doen, als je nooit een patiënt hebt ge wassen, nooit bloeddruk hebt gemeten. Tweeduizend Bij de drie universiteiten heb ben zich nu al zo'n tweedui zend verpleegkundigen aange meld De meesten moeten worden teleurgesteld. Afge zien van de vraag of ze ge schikt zijn, is er eenvoudig geen plaats. Vooralsnog kun nen er enkele honderden de opleiding volgen. Pas als ver pleegkunde op wetenschappe lijk niveau hier is ingeburgerd en er voldoende kennis be schikbaar is (o.a. hoogleraren) zullen de meesten kunnen worden worden toegelaten. De nieuw te starten opleiding is een deeltijd-opleiding. Ver pleegkundigen met hbo die bij voorkeur al een tijdje hebben gewerkt, kunnen de studie naast hun werk gaan doen. Dat houdt in dat ze vier dagen (32 uur) werken en daarnaast nog eens twintig uur moeten studeren. En dat drie jaar lang; geen geringe opgave. „Verple ging is altijd een zwaar beroep geweest en dat zal het ook blij ven", zegt mevrouw Diepe- veen. „Maar ik denk dat men sen die er voor kiezen dat al tijd doen omdat ze het zo graag willen. Het is een positieve keuze. Iemand die in de ver pleging gaat, zal daar negen van de tien keer niet in te recht komen omdat een aantal andere opleidingen vol zat". Achterstand Duidelijk is dat er nu nog een enorme achterstand is. De ver pleegkundigen die naar het buitenland uitwijken om hun ambities waar te maken, zijn gemiddeld ver in de dertig. Mevrouw Diepeveen: „Dat zegt toch wel iets. Het is zonde dat wij niet in staat zijn ge weest die mensen tegemoet te komen. Maar ik denk dat de nieuwe opleiding een door braak is. Werkgevers signale ren steeds meer problemen bij zowel de zorgverlening als het management. Verpleegkundi gen signaleren steeds meer problemen in hun beroep, kijk maar naar de acties van het voorbije jaar. Dat bij elkaar geeft de noodzaak van een academische opleding wel aan". De leerstof in het eerste jaar puur theoretisch en bij alle drie de universiteiten hetzelf de. Daarna kan de student kie zen voor de richting directe zorgverlening of beleid en be heer (management). „De ver pleegkundige", concludeert mevrouw Diepeveen, „heeft wel meer kennis nodig uit meerdere academsiche disci plines. Bij een medische oplei ding staan diagnose en behan deling voorop. Bij verpleeg kunde op wetenschappelijk ni veau blijft zorgverlening de essentie van het beroep. Het is dus beslist geen opleiding tot mini-dokter". DICK HOFLAND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister D'Ancona van WVC ver wacht dat heel binnen kort ook op zondag STER- reclame kan worden uit gezonden. Zij heeft dit ge zegd in reactie op de uit spraak van het CDA-ka- merlid Beinema voor de VAR A-radio dat zijn partij er „geen halszaak" van zal maken als een kamer meerderheid het STER- verbod op zondag wil af schaffen. Nu het CDA zijn verzet heeft opgegeven, is de weg vrij voor ether-reclame op zondag, zei D'Ancona. Het PvdA-kamer- lid Van Nieuwenhoven voor spelde ook de steun van D66 in deze Kwestie. CDA-fractie- voorzitter Brinkman deed eind vorige week nog een beroep op de PvdA af te zien van het streven van invoering van STER-reclame op zondag. Brinkman zei toen het „rede lijk" te vinden als de PvdA re kening zou houden met de be zwaren in christen-democrati sche kring. Als de STER uit breiding behoeft om financiële redenen zou volgens Brink man de STER-zendtijd op de andere zes dagen moeten wor1 den uitgebreid. Eén dag extra zendtijd voor de STER bete kent ongeveer zeventig mil joen gulden per jaar aan extra inkomsten. Een woordvoerder van de VVD ontkende dat de libera len met een voorstel tot recla me op zondag willen komen. „Het afschaffen van het ver bod op het uitzenden van STER-reclame op zondag staat wel in ons verkiezingspro gramma en we zullen het ook steunen, maar binnen de VVD weet niemand van zo'n voor stel af", aldus de VVD-woord- voerder. Minister D'Ancona heeft even wel niet kunnen verhinderen dat de CDA-ministers zich in het kabinet tegen het invoeren van tv-reclame op zondag heb ben verzet. De WVC-minister heeft nu haar hoop gevestigd op een meerderheid in de Tweede Kamer. Wden processen-verbaal voor ongeoorloofd schoolverzuim -'an de voorpagina) om extra vrije worden op grote iediend, met name rst- en zomervakan- 1 artikel in het Ju- citeert Hamstra uit irwijsverslag 1988, ijkt dat er in het '86/'87 niet minder Dcessen-verbaal zijn over ongeoorloofd lim voor extra va kanties. Hamstra spreekt van 'het tipje van een ijsberg'. Hij maakt ook melding van de si tuatie op een basisschool in Zwolle: van de 400 leerlingen vroegen er negentig extra va kantiedagen. „Het is bepaald niet ondenk baar dat een behoorlijk aantal ouders zich niet zal neerlegen bij beslissingen van de school directeur en zich zal wenden tot de afdeling rechtspraak van de Raad van State", aldus Hamstra, die verder signaleert dat directeuren van scholen niet op één lijn zitten bij be oordeling van aanvragen om extra vakantiedagen. Hamstra trekt de concjusie dat de rech ter wel eens zou kunnen oor delen dat er sprake is van rechtsongelijkheid. Volgens Hamstra is het ook mogelijk dat ouders zich recht streeks tot de Raad van State wenden, met name wanneer het gaat om toestemming voor minimaal twee weken (tien schooldagen) extra vakantie. Daarvoor is goedkeuring van de leerplichtambtenaar nodig. In veel gemeenten wordt de beslissing, ook wanneer het gaat om minder dan tien da gen vakantie, overgelaten aan de leerplichtambtenaar. Vol gens Hamstra is het de vraag of een dergelijke overdracht van bevoegdheid (van direc teur aan leerplichtambtenaar) in de ogen van de AROB-rech- ter door de beugel kan. AAI' door WILLEM RITSTIER £MUILC£CWMÜ 5V£N M'N FW0- TOFFEIS HAteN, veuru DEN HAAG Het minis terie van justitie is bezig met een onderzoek naar een snellere manier um te bepalen of een asielzoeker in ons land mag blijven of niet. Het 'Deense' model staat in het onderzoek centraal. Verwacht wordt dat ongeveer de helft van het aantal vluchtelingen binnen enkele maanden zal worden uitgewezen als het Deense model in Nederland wordt ingevoerd. Directeur vreemdelingenza ken van het ministerie mr. H.P.A. Nawijn zegt daarover in een interview met Trouw van zaterdag: „Het ligt erg ge voelig want je komt al gauw aan de rechtsbescherming,. Daarentegen zie je dat de stroom vluchtelingen op drift is geraakt, terwijl het maat schappelijk draagvlak om ze op te nemen minder is gewor den. Dan moet er iets gebeu ren". Premier Lubbers sneed het onderwerp twee weken gele den op zijn wekelijkse pers conferentie aan. Hij zei toen dat er iets gevonden moet worden op het probleem van de lange wachttijden voor asielzoekers. Ongeveer tien procent van de asielzoekers wordt uiteindelijk tot ons land toegelaten. Het overgrote deel van de vluchtelingen moet echter jaren wachten totdat zij een definitief antwoord op hun asielaanvraag krijgen. Naast de lange wachttijden be gint ook het groeiend aantal asielzoekers een probleem te vormen voor de Nederlandse regering. Jaarlijks zijn er op vangmogelijkheden voor 9000 mensen. Voor het volgende jaar verwacht Nawijn een toe stroom van bijna 14.000 asiel verzoeken. Geen beroep In Denemarken kan een asiel zoeker in principe door de po litie het land worden uitgezet. In tegenstelling tot in Neder land volgt er dan nog maar één rechtszaak. Daarna is het blijven of vertrekken. In ho ger beroep gaan is er niet bij. Dit aspect vindt Nawijn overi gens wel erg ver gaan. „Tegen een beslissing van de overheid moet je in beroep kunnen gaan", vindt hij. De regels rond asielzoekers worden in Denemarken zeer strikt tegepast. In 1987 leidde dat tot een afname van zeven tig procent van het aantal asielverzoeken. Nawijn: „De uitwijzing is bijzonder streng. Wordt een vreemdeling zon der visum of paspoort na drie maanden door de politie opge pakt, dan wordt hij op het vliegtuig gezet". De kwestie van het grote aan tal asielzoekers zal morgen uit gebreid aan de orde komen bij de behandeling van de begro ting van het ministerie van justitie. In het regeerakkoord hebben CDA en PvdA met el kaar afgesproken dat de rechtsbescherming van de asielzoeker versterkt moet worden. Hóe zij dat willen doen is vooralsnog onduidelijk. Wel is zeker dat alle grote par tijen in de Tweede Kamer voorstander zijn van een vorm van snelrecht voor de vluchte lingen. ALKMAAR In een geza menlijk actie van de politie korpsen in Noord-Holland, de koninklijke marechaussee en de rijkspolitie te water is dit weekeinde een kustvaarder onderschept waarvan de be manning bezig was een partij verdovende middelen aan land te zetten. Het onder Cypriotische vlag varende schip lag voor het Noordzeestrand tussen Cal- lantsoog en Den Helder. Aan boord werden alle zes opva renden aangehouden, op het strand nog eens vijf personen. De kustvaarder is naar Den Helder gebracht en zal daar vandaag aan een uitgebreid onderzoek worden onderwor pen. Op het strand trof de po litie een kleine hoeveelheid drugs aan, die vermoedelijk juist van de kustvaarder was overgebracht. De gezamenlijke politieactie is enkele weken voorbereid en trok onder meer de aandacht door het gebruik van speciale crypto-mobilo- foons, die doorgaans alleen Een auto van de marechaussee neemt de rubberboot waarmee de hasj aan land was gebracht oo sleeptouw. FOTO: ANP worden gebruikt bij grote re- ze niet kunnen worden afge- aan land brengen van drugs op cherche-operaties rond gijze- luisterd. Het is de tweede grote het strand van Egmond aan lingen en ontvoeringen. Ge- hasj vangst binnen ruim een Zee. Dat leidde tot vijf arresta- sprekken via crypto-mobilo- jaar In oktober 1988 grepen ties en de vondst van enkele foons worden zo vervormd dat twee politiemensen in Dij het honderden kilo's hasj.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3