Zcidw (Bowuvnt Moskou machteloos bij geweld Azerbajdzjan mi 2 3 5 6 7 8 9 Nieuwe bon ues Forum: oppositie >et toch in regering BURGEROORLOG DREIGT NA POGROMS IN BAKOE Ook les in eigen taal voor migrantenkinderen" PREI EN SPEKLAPJES IR0555 N HAAG Aanhouding na diefstal van portofoons 14 Dagen Gratis £eidóe6outa/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 15 januari 1990 81ste jaargang no. 24623 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Veel bewolking en mogelijk wat regen of motregen. Mini mumtemperatuur omstreeks 7 graden, middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Zuidwes tenwind, langs -de kust krach tig of hard. Na woensdag toe nemende kans op mist en iets minder zacht. Iers naar Raad van State extra schoolvakantie ,E Het schrappen van de Leerplichtwet 1969 zogenoemde 'negatieve lijst' bij de AROB-wet istratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkin- ngrijpende gevolgen hebben. Eén van de be- ite consequenties is dat ouders bij de Raad van beroep kunnen gaan tegen beslissingen van pirecties om hun kinderen geen extra vrij te ge- ^jvoorbeeld om met de ouders op vakantie te artikel in het Nederlands Juristenblad betoogt plichtambtenaar drs. Harrie Hamstra dat de situatie voortvloeit uit het gegeven dat de direc- een school een nieuwe status heeft gekregen, t sinds 1 januari aangemerkt als 'administara- aan'. Dat betekent dat er tegen zijn beslissingen mogelijk is. Volgens Hamstra is het de vraag of ;ever zich die consequenties heeft gerealiseerd. 3: Honderden processen-verbaal ïisc n. ™n ;e dts Verdachten in moordzaak pomphouder aangehouden ZOETERMEER De politie van Zoeter- meer heeft afgelopen woensdag drie man nen aangehouden die ervan worden ver dacht in 1987 een benzinepomphouder bij een overval in deze gemeente te hebben doodgeschoten. De drie mannen, allen 22 jaar oud, zijn afkomstig uit Zoetermeer en hebben tot op heden ontkend ook maar iets met de moord te maken te hebben. De overval vond plaats op 30 juni 1987. De 55- jarige C. Rossel was exploitant van een Texaco-tankstation Knorrestein langs de A 12 tussen Zoetermeer en Nootdorp. De overval met dodelijke afloop wekte destijds in het hele land afgrijzen, omdat het slacht offer onder de ogen van zijn vrouw werd doodgeschoten. Pagina 6: Vechtpartij werd pomphou der noodlottig Slaperig Voor dieren in een dierentuin is zondag een gewone werkdag. Net als op andere dagen wor den ze aangestaard en bewon derd door talloze bezoekers. Dat kan echter wel eens gaan vervelen. De zeldzame witte tij ger Lucknow, die in de dieren tuin Metrozoo in het Ameri kaanse Miami woont, kon giste ren zijn slaap zelfs nauwelijks bedwingen. Terwijl vanwege het mooie weer duizenden langs zijn kooi wandelden, moest hij voortdurend gapen. foto: ap Veel doden na zinken veerboot DHAKA In Bangladesh is gisteravond een veerboot gezon ken en gevreesd wordt dat meer dan 100 mensen zijn verdron ken. De veerboot, die zonk op het punt waar de rivieren de Dhaleswari en Shitalkhya sa menkomen, 30 kilometer ten zuidoosten van Dhaka, bood of ficieel slechts plaats aan 60 pas sagiers, maar vervoerde in wer kelijkheid waarschijnlijk tussen de 150 en 300 mensen. Vijftig passagiers zouden zich zwem mend in veiligheid hebben kun nen brengen. De veerboot sloeg om" na een aanvaring met een vrachtschip. Roemenen in een slagerij in Bukarest, in de hoop wat pakken te krijgen. foto: ap menië vraagt EG noodhulp (EST De Roemeense regering heeft de Europese Ge- i lap om noodhulp gevraagd zodat gehoor kan worden ge- an de meest dringende behoeften van de bevolking. Op je staan onder meer 150 duizend ton vlees. Daarmee arden voorkomen dat de Roemenen hun eigen veestapel j' lachten. meense minister van buitenlandse zaken, Sergiu Celac, ^e afsluiting van het bezoek van EG-commissaris An- dat de versnelde afbetaling van de buitenlandse schuld omie volledig heeft geruïneerd. De Roemeense interim- bedankte de EG voor de hulp die de gemeenschap tot leeft gegeven. Andriessen kondigde aan dat enkelen van dewerkers in Roemenië zullen blijven om te bepalen ïulp op korte termijn nodig is. De EG-commissaris ver- dat gesprekken over economische relaties pas echt op illen komen na de verkiezingen. Die verkiezingen zijn ns geen voorwaarde voor EG-hulp; de Roemenen zouden Miomie wel moeten aanpassen aan bepaalde, binnen de anteerde, economische en monetaire principes. 6: Referendum in Roemenië over verboa communis- artij leid. deel ar Berlijn Neues Fo- idt dat dp oppositiepar- de DDR nog voor de gen op 6 mei deel loeten nemen aan de Woordvoerder Rolf radiozender Norddeut- undfunk. Volgens Hen- u de machtsverschui- Iraii DDR ook politiek eindelijk zichtbaar ]-)P jworden, door de oppo- n p aantal ministers en rcPjretanssen te laten le- Henrich stelde isur tot staatspresident lemen. De voorzitter Lakenhalorkest in werd gisteren al door 1-democraten als kan- dit ambt genoemd, (ond is de Oostduitse weer massaal de ische(,,gegaan De herden" king van de moord in 1919 op Karl Liebknecht en Rosa von Luxemburg, die door de DDR altijd als helden van de revolu tie zijn gehuldigd, liep uit op een demonstratie van hon derdduizenden mensen tegen de communisten. In Oost-Ber- lijn, waar de herdenking was georganiseerd door de sociaal democratische SPD, werden spandoeken meegevoerd waar op de communisten werden be schuldigd van. leugens en cor ruptie. Premier Modrow was ondanks de toenemende druk vandaag niet aanwezig bij het ronde-tafeloverleg waar over de ontmanteling van de gehei me politie, de Stasi's, werd ge praat. In plaats van premier Modrow nam minister van binnenlandse zaken Lothar Arendt deel aan het overleg. Pagina 6: SED geeft kranten terug aan „het volk" MOSKOU De rege ring van de Sovjetunie heeft nieuwe troepen gestuurd naar de zuide lijke republiek Azer bajdzjan, waar het ge weld tegen de Arme niërs het karakter heeft aangenomen van een ware burgeroorlog. De afgelopen dagen zijn tientallen Armeniërs door Azeri's om het le ven gebracht. Ondanks het sturen van ex tra troepen lijkt Moskou ta melijk machteloos: in ver scheidene plaatsen hebben burgercomités de macht van de plaatselijke partijlei ders overgenomen. Elders werden troepen, op weg naar het spanningsgebied, tegengehouden door bur gers die wegen blokkeerden met auto's en vrachtwagens. Volgens de krant van het leger, Krasnaja Zvezda, zijn zowel de Azerbajdzjanen als de Armeniërs zeer goed ge organiseerd en beschikken zij over steeds modernere wapens. Alleen al bij pogroms in de hoofdstad van Azerbajdzjan, Bakoe, vielen zaterdag 32 doden toen woedende Azer bajdzjanen huizen bestorm den in een Armeense woon wijk. Vanmorgen was het volgens correspondenten in Bakoe rustig, maar duurden de onlusten elders voort. In heel Azerbajdzjan zijn de afgelopen dagen talrijke do den gevallen Ook in de omstreden encla /e Nagor- no-Karabach, waar vooral Armeniërs wonen, kwam het tot ernstige ongeregeld heden, waarbij „tientallen slachtoffers" vielen, zo meldde het officiële Sovjet persbureau TASS. Toen het nieuws over het bloedbad in Bakoe bekend werd, verzamelden zich gis teravond in de Armeense hoofdstad Jerevan een kwart miljoen mensen. Het Armeense parlement eiste van president Gorbatsjov bescherming van de Arme niërs in Azerbajdzjan. Een van de leiders van de Natio nale Beweging riep Arme niërs op zich per helikopter te laten overvliegen naar de districten Sjaoemjanovsk en Chanlar in de buurt van Nagorno-Karabach, waar Armeniërs belaagd worden door gewapende Azeri's. In Jerevan zouden bedrijven, burgerwachten in het leven hebben geroepen die naar Azerbajdzjan willen om hun volksgenoten daar te be schermen. Pagina 5: Pamfletten rie pen op tot pogrom tegen Armeniërs Bij~a overal waar Sovjet-president Gorbatsjov zich in Litouwen vertoonde werd hij geconfronteerd mei betogers, die op niet mis te verstane wijze duidelijk maakten dat hun land zich los wil maken van de 'ketenen' van Moskou. foto: ap Pagina 5: Bezoek aan Litouwen volledig mislukt ielani de sloot oen.|"uEiM Vijf jonge- ,.i/en Haag en Amster- usaiq jn jg nacht van zater- met hun auto in terecht gekomen op .traatweg in Sassen- c bestuurder wilde de 1S A44 oprijden en miste |t in het mistige weer. Jde inzittenden van de n r:e?er ook een tegenligger nsl- weghelft hebben geze- van de vijf raakten /ond. Het vijftal is icht naar het AZL. miljdy aofdsi ROTTERDAM Staats secretaris Wallage van on derwijs wil de tweetalige opvang van jonge kinde ren van migranten verbe teren. Het aanleren en bij houden van de taal van het. land van herkomst van de kinderen moet voortaan plaatsvinden in de klas, als onderdeel van het gewone lesprogram ma. De staatssecretaris zei dit gis teren bij de afsluiting van een seminar over het onder wijs aan kinderen van mi granten in Rotterdam. Het seminar was georganiseerd door de European Parents Association (EPA), een sa menwerkingsverband van Europese ouderorganisaties. De deelname van kinderen van migranten aan het on derwijs is niet geweldig, al dus Wallage, alle inspannin gen ten spijt gaat ongeveer de helft van alle Turkse en Marokkaanse leerlingen van school zodra ze niet meer leerplichtig zijn: op hun zes tiende jaar Een derde van de meisjes onder hen verdwijnt zelfs al op twaalfjarige leef tijd. Om de situatie te verbeteren is het nodig om de tweetalige opvang van de kinderen in het basisonderwijs (vier tot twaalf jaar) op te nemen in het lesprogramma. Opvang na schooltijd is niet effectief genoeg. Wallage wil de opleiding en nascholing van leerkrachten in het basisonderwijs op dit punt verbeteren. In het voortgezet onderwijs denkt de staatssecretaris aan het bieden van de mogelijkheid om in sommige vakken in de eigen taal examen te doen. (ADVERTENTIE) lubliq lar E] de tq :t hei slaving en woensdag mbi3we groente en vlees y-jj lit aanbieding leling mos! r\r- leer rt I VK etnii -Li Lmm\J in ei ;erin8 is, zonder zwoerd, en sc d en r|)grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Herdenkingsmomument Rotterdam onzeker ROTTERDAM De, plannen voor het plaatsen van een mo numentaal beeld in de Nieuwe Maas in Rotterdam staan op losse schroeven. Het beeld ter herdenking van vijftig jaar wederopbouw en het 650-jarig bestaan van de stad Rotter dam, wordt waarschijnlijk te duur. Het realiseren van het ont werp van de Amsterdamse beeldhouwer Niek Kemps, dat vorig jaar oktober uit vijf in zendingen werd gekozen, gaat ruim drie miljoen gulden kos ten. Het kabinet heeft aan Rotterdam een miljoen gulden beschikbaar gesteld, terwijl de gemeente zelf zeven ton zou uittrekken voor de funde- ringskosten. Volgens de woordvoerder van het stadhuis is het college af gelopen vrijdag tot de conclu sie gekomen, dat als het beeld zo duur wordt alle proporties zoek raken en het dan beter is ervan af te zien. Voordat een definitief besluit wordt geno men, zal nog worden overlegd met de Rotterdamse Kunst stichting die bezig is sponsors te vinden voor de verdere fi nanciering van het monument, en met het ministerie van cul- (ADVERTENTIE) LEIDEN Een 30-jarige Lei- denaar is zondagavond rond zeven uur in zijn woning aan gehouden omdat hij vier por tofoons zou hebben gestolen bij het Academisch Ziekenhuis Leiden. De portofoons, die bij de man werden teruggevon den vertegenwoordigen een waarde van 12.000 gulden. Ze waren eerder in het weekein de gestolen na een inbraak in het ziekenhuis. Die was ge pleegd door een baksteen door een ruit te gooien. Daarbij wa ren nogal wat sporen achter gelaten. Dezelfde man was ruim een half jaar geleden ock al be trokken bij diefstal van porto foons van de Leidse parkeer politie. Met die apparatuur was het mogelijk het radiover keer van de Leidse politie af te luisteren. Er werd daarop een grootscheeps onderzoek ingesteld om de apparaten te rug te vinden. Kort daarna werden enkele exemplaren te- rugebezorgd in een pakketje dat voor de deur van het Leid se politiebureau aan de Lange- gracht was achtergelaten. En kele andere portofoons waren doorverkocht aan een Delfte naar die daarvoor in december voor de rechtbank moest ver schijnen Met de portofoons die bij het AZL waren gesto len was het alleen mogelijk in tern radioverkeer v„n het zie kenhuis af te luisteren. Ambtenaren in actie als overleg niets oplevert UTRECHT Drie van de vier centrales voor overheidsperso neel zijn massale acties aan het voorbereiden voor het geval het ambtenarenoverleg woens dag met minister Dales (bin nenlandse zaken) over de ar beidsvoorwaarden voor 1990 niets oplevert. Een grote pro testdemonstratie is gepland op maandag 5 februari in Amster dam, aldus een woordvoerder van de christelijke ambtena renbond CFO. De centrales (ACOP, CCOOP en het Ambte- narencentrum) gaan uit van vijf procent loonruimte. Minis ter Dales heeft in een infor meel overleg in december aan gegeven dat er slechts 2,5 loon ruimte is. Dode Parijs-Dakar KAYES Bij de rallye Parijs- Daker is gisteren een Finse journalist bij een botsing met een Malinese auto om het le ven gekomen. De journalist wilde een boek schrijven over de coureur Ari Vatanen, die met nog twee dagen te gaan op kop ligt in de rallye. Lima-rapport moet uitkomst brengen in oecumene Eerst patiënt wassen, dan pas promoveren Pamfletten riepen op tot pogrom tagen Armeniërs Referendum in Roemenië over verbod communistische partij AZL geeft te veel 7 geld uit I Leidse ontwerpster doet mee aan show Eigen Wijze Mode Bavo-kerk Oud Ade opnieuw ingezegend Hazerswoude: aansluiting rijksweg 11 aan oostkant Gemeneweg Bavo Galama maakt met Victor Thieu een vrije val GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLANO BUITENLAND LEIDEN/REGIO KUNST/RTV VAN HUIS UIT RTV-PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU SPORT 13 De regelmatige lezers van dit hoekje in de krant merken het direct: er is een nieuwe bon. De ande ren, die de Leidse Courant voor het eerst lezen, vanzelfsprekend niet. Ze weten niet beter of de bon heeft er altijd zo uitgezien. Toch is de verandering niet gering. Niet alleen kunnen de nog-niet-Leidse- Courantlezers nu ter kennismaking veertien dagen gratis onze krant lezen, zij kunnen nu ook een proefabonnement voor vijf weken nemen, waar zij maar drie weken van behoeven te betalen. Een be drag van slechts: 17,50 gulden. De nieuwe bon geeft ook iedereen die dat wil gelegenheid zich meteen als vaste abonnee op te geven. Aarzelt u nog? Morgen is er wee» een nieuwe bon! Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - r dagblad Het Binnenhof, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 - 3190 885 <LO> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1