an der Poel heropent scussie over crossen irt Veldkamp maakt "<i zeer goede indruk Beurskens en Ten Kate belonen vertrouwen KNAU Oudjes doen het nog best in de marathon Short op weg naar eindzege EeidócSouocuit MAANDAG 15 IANUARI 1990 PAGINA 15 uw zege ,iuur 34.44 -3-2JRK Regilio Tuur Pr'i*w York zijn ongesla- d als profbokser ge- 2» kleine vederge ld nabij Rotterdam ge- versloeg in zijn 10. -tij de Amerikaan Juan zes ronden op pun- ty was unaniem in zijn was eerste rnaal partij over de volle- Ie bokste. Zijn voor- en duels won de in de Staten wonende Ne loor knock out, opge- jn tegenstander of in- i de scheidsrechter. Yan Rijn zwemt watervlug MADRID De Nederlandse afvaardiging naar internationale zwemwedstrijden in een Madrileens 25-meterbad is met elf overwinnin gen uit het water gekomen. De meest opval lende verrichting kwam op naam van schools lagspecialist Michael van Rijn. Hij won zowel de 50 als de 100 meter schoolslag in respectie velijk 29,55 en 1.03,65. Op de 200 meter moest het aanstormende talent uit Heemskerk de Spanjaard Fernandez Corredor (2.16,45) voor zich dulden. Van Rijn tikte aan na 2.19,21. Ju dith Anema won de 50 meter vlinderslag in 28,91. Anema was ook de sterkste op de 100 meter vlinderslag: 1.03,21. Baars had succes op de 50 (27,09) en 100 meter vrije slag (57,51). In gezelschap van Wildeman (rugslag) en Smit (schoolslag) hielp dit tweetal Nederland ook aan de eerste plaats op de wisselslagestafette: 4 21,46. Organisatie staat demonstraties toe MELBOURNE De organisato ren van de open Australische tenniskampioenschappen hebben met anti-apartheid-groeperingen en vakbonden een akkoord be reikt over demonstraties tijdens het toernooi. De demonstranten mogen spandoeken en ballonnen aan de hekken rond het centre- court vastmaken. De Australische tennisbond kwam tot een ak koord in een poging wilde de monstraties tegen de apartheid en de spelers die in Zuid-Afrika hebben gespeeld te voorkomen. De vakbonden hadden tevens ge dreigd de toevoer van voedsel en dranken te stoppen. Parijs-Dakar eist 27e slachtoffer KAYES De woestijnrally Parijs-Da kar heeft gisteren opnieuw een dode lijk slachtoffer geëist. De 37-jarige Fin se journalist Kaj Salminen kwam bij een ongeluk in de buurt van Markala in Mali om het leven. Zijn chauffeur Pierre Devaux botste tegen een lokaal voertuig aan. De Fransman liep amper een schrammetje op. Salminen is het 27ste slachtoffer sinds de eerste uitvoe ring in 1979. Salminen wilde dit jaar de race van dichtbij volgen. Hij stapte in een perswagen in plaats van het voor de journalisten beschikbaar ge stelde vliegtuig. Vatanen, die de rally eerder in '87 en '89 won, kreeg het nieuws gisteren pas na aankomst van de zestiende etappe te horen. Invaller Knoors pakt bil jarttitel DEVENTER Invaller Raymond Knoors heeft in Deventer de biljartti- tel ankerkader 47/2 veroverd. De 19- jarige jongeling uit het Limburgse Berg aan de Maas was eerste reserve voor het kleinschalige evenement, maar bleek de vaste klanten allemaal aan te kunnen. Het kampioenschap 47/1, met slechts vier deelnemers, ging naar Dordtenaar Ad Koorevaar- „Tiener" Knoors mag Nederland ver tegenwoordigden tijdens de Europese titelstrijd in Angers, Frankrijk in maart. Koorevaar en Van der Stap pen, de beste twee in het 47/1, doen in die spelsoort mee aan het EK in St. Annaparochie van 23 tot 25 maart. Gietelink zegt judobond vaarwel NIEUWEGEIN Karei Gietelink, de langst fungerende bondscoach in de Nederlandse sport, heeft een door hem zelf als prachtig gekwalificeerd aanbod afgeslagen. Giete link, zestien jaar als part-time trainer in dienst bij de Ju dobond Nederland (JBN) waarvan dertien als dames- coach, vindt dat er maar eens „een nieuwe wind door het damesjudo moet gaan waaien". Terwijl de JBN op zoek gaat een opvolger van de man die sinds 1977 de vrouwen- ploeg leidde, zal Gietelink de centrale trainingen nog ver zorgen. Tevens zal hij optreden als begeleider bij interna tionale toernooien. Een voorname kandidaat vor de op volging is Marjolein van Unen, de vroegere Europese kampioene in het zwaargewicht en tegenwoordig lid van de JBN-topsportcommissie bij de vrouwen. De Judobond heeft het contract met herencoach Wim Visser verlengd tot eind 1993. Deze zomer waren bond en coach een over eenkomst aangegaan, die liep tot en met de Olympische Spelen van Barcelona. Het contract met Jong-Oranje- coach Eddy van der Pol, dat per 31 december 1989 afliep, wordt niet verlengd. uii JL 2-2.1 De man die te banken heeft vfiveldrijden helpt te jrdig met liefde !|een versneld re- d^ze kwijnen- jstak. Profcrosser van (roenendaal solli- de gistermiddag ï-i zoveelste keer „amateurlicen- iet wegrenner Adri zwpoel rondenlang ers:1uw *e nemen en Eagiaandere „echte" Frank van Ba- je nationale titel Schd »n achterhaalden ze de eeniidriekwart van de en |ad gedomineerd en 1S ite ronde bedankte d_0el het rossige man de bewezen dien- ikte zijn tweede ide kampioenstrui. imsnijder tijdperk nd ingezet in de inmiddels ge- Schfcmaar werd altijd hij de enige echte de veldrijders was. i aangebleven colle- i gistermiddag geen om duidelijk te It dit een foutieve Lie^as. De enige echte een wegrenner te Adri van der Poel maakt zich in de slotfase los van zijn concurrenten. zijn. Waarmee opnieuw voe ding werd gegeven aan de dis cussie over hoe het nu verder moet met het Nederlandse veldrijden. De nieuwe triomf van Van der Poel kwam Theo Mangnus ners het veld in moeten. „Dat van de KNWU uitstekend uit. jg jg redding van het cycle- De voorzitter van de commis- crossen", meldt hij gedeci- sie beroepswielrennen is een deerd. Zich tegelijkertijd reali- fanatiek aanhanger van het serend dat er dan wel een aan- standpunt dat meer wegren- tal voorwaarden moeten wor den ingevuld. „Er zal meer geld beschikbaar moeten ko men. Dan kun je ook goede wegrenners lokken en die zor gen dan weer voor veel pu bliek. Kijk maar naar Oss waar Geert-Jan Theunisse aan een veldrit meedeed en het zwart stond van het volk", al dus Mangnus. De suggestie om FICP-punten te verbinden aan veldritten heeft zijn volledige steun. „Daar gaan we zeker over praten". Tweede deceptie Na het missen van de nationa le titel kreeg Reinier Groenen- daal gisteren nog een tweede teleurstelling te verwerken. Ondanks zijn zilveren rit werd hij niet direct aangewezen voor de WK-selectie maar moet hij zich komend week einde in twee wedstrijden (Zil- lebeke en Zundert) nog eens bewijzen in een duel met Huub Kools en Martin Hen driks. De commissie beroeps wielrennen voegde bij de profs alleen Frank van Bakel toe aan de reeds zekere Adri van der Poel en Henk Baars. „Kools en Hendriks hebben zich gedurende het seizoen toch redelijk laten zien. Ge voegd bij het feit dat het van daag echt een parcours voor Rein was terwijl het traject in Spanje weer ongeschikt is voor hem, hebben we hiertoe beslo ten", aldus commissie-voorzit ter Mangnus. Bij de amateurs geldt eenzelf de situatie. Nieuwe titelhouder Richard Groenendaal, Edward Kuyper en Frank Groenen daal zijn zeker. Ton der Kin deren en Marcel Gerritsen moeten in de slag om de vier de plaats. Van de junioren kunnen alleen Niels van der Steen en Erik Boezewinkel hun ticket bestellen. De reste rende twee plaatsen worden bestreden door Enternaar Bart Boom, Jean-Pierre Leijten en Gerben van de Broek. RENE BANIERINK s ei >ngi in O iel ^et een k^P" efielde Europese ti- 4n Heerenveen naae schaatstoppers in Da- gespeeld. enkeling tést- Vijepgelijkheden op an oiden serieus tij- de hoogland- Flüela-pas. irt Veldkamp test- Je"s- De 22-jarige ?Cl%rbaasde zijn eigen prje 500 meter plukte z8 tweetiende van - FCaf, op de 1500 me- niddj met 1.56,67 bijna an ïconden onder zijn Liurs) (1.59,48) en op de •e fer reed hij bijzon- in inen naar 6.54,77 s W<J. it bdingzaam zijn eigen nlen beseffen", al- Bovi.Jn deze wedstrij- •stelftij zich geen mo- Alles op stelereden, nooit ge urjploeterd. Het liep was zelf bijzon- met zijn 1500 ej de sleutelafstand lpioenschap. „Voor n dede die tijd dat ik flifllrounder ben. Ik te stj carriere pas één dieter gereden. Vo- vanhet NK. Ik werd lerstfelokkeerd op die vrijwel nooit on- minuten komen. Helt er bijna drie se- fT gajr Burg hield zich e opdrachten van vc| De sprint liep Jac Orie plaatste zich in Eind hoven voor de titelstrijd alle round. foto: sp slecht (39,70). „Niet schaatsen en dan toch 39,70 rijden, dat is het kenmerk van de echte top per", blufte-de zoon van een leliekweker uit De Zwette on der de rook van Den Haag. Op de 1500 meter trok hij door en verbeterde hij zijn toptijd met viertiende, van 1.56,30 naar 1.55,90. Op de vijf- kilo meter speelde hij net als Karl stad, Hadschieff, Sighel en Bos verstoppertje (6.55,47), maar consolideerde hij net als op de 1500 meter de leiding in het lucratieve klassement om de wereldbeker. „Ik ben klaar voor het EK. Wie kampioen wil worden, zal mij moeten verslaan". Thomas Bos, de derde Hage naar in de EK-ploeg, liet zich beide dagen bewust niet zien. Hij deed kalmpjes aan (39,51 - 1.58,04 - 7.07,54) en maakte zich absoluut geen zorgen. Krook, die in de afgelopen zo mer afstudeerde aan de Sport- hochschule in Keulen, be schouwt zijn drie „Hagenezen" als outsiders in de titelstrijd in Heerenveen. „Ze zijn geen echte kanshebbers. Pas als het toernooi naar onze hand loopt, doen ze mee". Tomas Gustafson worstelt met de ernstigste vormcrisis uit zijn loopbaan. In Davos was de Zweed niet vooruit te bran den. Zijn 39,22 op de 500 meter werd gevolgd door kleurloze tijden op de 1500 (1.59,83) en 5000 meter (7.17,51). Beide ma len werd hij door Bart Veld kamp volledig zoek gereden. „Ik mis het gevoel. Ik kan geen snelheid maken". Orie snel Hanneke de Vries, aanstaande zaterdag dertig en daags daar voor debutante bij de Europese titelstrijd in Heerenveen, werd afgelopen weekeinde in Den Haag twee keer verrassend verslagen. Zowel op de 3000 meter als de 5000 meter was Henriëtte van der Meer snel ler dan de stayer uit Diepen veen. De verschillen waren gering. Van der Meer noteerde respectievelijk 4.44,28 en 8.15,66 tegen De Vries 4.44,32 en 8.15,81. Naast De Vries en Van der Meer plaatste ex- kernploeglid Marga Preuter zich voor het NK allround, dat over twee weken in Assen wordt gehouden. In Eindho ven kwalificeerden Jac. Orie, Marcel Hogervorst, Henk Groen en Hans van Egmond zich voor dat toernooi. Beste sprinter was Orie in 39,93. Sandra Voetelink en Falko Zandstra veroverden afgelo pen weekeinde in Alkmaar de eerste Nederlandse sprinttitels bij de junioren. [„jnchneider verspeelt kans latiol oor hiedlNNSTAL Vreni Schneider heeft gisteren in het eep Haus im Ennstal voor de eerste keer in twee jaar el bekerwedstrijd op het onderdeel slalom niet tot een tuide gebracht. De tweevoudig olympische kampioene eerste manche op de derde plaats. Tiidens de gichneider nog wel de snelste tussentijd. In de slotfa- onnrace gleed de Zwitserse met haar linkerski over een ze de striid moest staken. De Joegoslavische profiteerde dankbaar van het foutje van Schnei- rige leiding in het klassement van de slalom overigens gentle mannen sloegen de Oostenrijkers in het Italiaan- dop de reuzesldwm toe. Richard Kröll, die zich bij wedstrijden nog nooit bij de eerste tien had ge- verrassend op de lastige piste Gran Risa. „Hugo" schrapt tennistoernooi WILD DUNES De orkaan „Hugo", die afgelopen najaar een spoor van vernielingen trok door het Caribisch gebied en de VS, raast ook op sportief gebied nog na. De organisato ren van de Amerikaanse ten niskampioenschappen op gra- velbanen die van 7 tot 13 mei in Wild Dunes (South-Caroli na) zouden worden gehouden, weten zich nog steeds geen raad. De storm veranderde hun complex in een puinhoop. Martin ten Kate spoedt zich voort achter de Djiboutaan Youssouf Doukal, die tweede zal worden, terwijl eercameraploeg per motorfiets is vastgelopen in zand en water. foto: anp EGMOND AAN ZEE Carla Beurskens en Marti ten Kate hebben het ver trouwen dat de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie hen afgelopen week schonk met een vroege aanwijzing voor de Euro pese titelstrijd onmiddel lijk beloond. De twee Ne derlandse lange-afstand- toppers zegevierden giste ren in de halve marathon van Egmond. Ten Kate had het bij de acht tiende editie van het evene ment, dat inmiddels is uitge groeid tot een klassieker, moeilijker dan Beurskens. De Twent wist zich pas op de Eg- mondse boulevard, nadat hij in een eindsprint Youssouf Dou kal had verslagen, zeker van de overwinning. Carla Beurskens had eigenlijk geen tegenstand. Met bijna an derhalve minuut voorsprong op naaste concurrente Jolanda Homminga kwam zij in een nieuw parkoersrecord van 1.13.25 over de streep. Het oude stond sedert vorig jaar op naam van de Deense Dorthe Rasmussen met 1.14.45. Ten Kate bleef met 1.03.32 slechts zeven seconden verwij derd van zijn uit 1988 dateren- Piet Kleine heeft zich losgemaakt van zijn fotografisch gezien tot silhouetten vervormde collega's en gaat op weg naar de Neder landse titel. foto: ANP HEERENVEEN De oudjes doen het nog prima bij het marathonschaatser De 38-jarige Piet Kleine werd zaterdagmiddag in Heerenveen de sterke op volger van Dries van Wij- he, die vorig jaar op 43-ja- rige leeftijd nationaal kampioen werd bij de A- rijders. De tweede marathon-overwin ning van Kleine was goed voor de Nederlandse titel. Ploegmaat Jos Pronk (ook al 41 jaar), vorig seizoen na het NK in Assen beschuldigd van het gebruik van doping, re vancheerde zich prima en fi nishte opnieuw als derde. Op bijna identieke wijze, zoals Kleine in Groningen voor de eerste keer in zijn marathon- loopbaan succesvol was, pakte de postbesteller uit Kerken- veld ook zijn tweede zege. „Jos (Pronk: red.) en ik zijn al lebei geen rappe sprinters. We moesten dus probei en alleen aan te komen. Dat was ook de afspraak. Toen Jos werd te ruggepakt heb ik het alleen geprobeerd, maar het was nog een heel eind in het laatst. Ie dereen zei me steeds, dat ik kon winnen, maar je moet het eerst maar doen. Pas dit sei zoen is het in Groningen een keer gelukt. Deze wedstrijd ging het ook wel lekker", al dus de bescheiden Kerkenvel- der. Lex Cazemier, die het als enige Klerk's troef niet kon bolwerken tegen het geweld van Kleine, sprintte naar het zilver. Voor Kramer en Vun- derink was geen rol van bete kenis weggelegd. Bij de vrouwen won Boukje Keulen tot haar eigen verras sing. De Friezin versloeg in de sprint Alida Pasveer en Petra Moolhuizen. De laatste had re cent vijf van de zes wedstrij den gewonnen, terwijl Keulen thuis zat met een knieblessure. Om die reden had zij de Ne derlandse afstandskampioen schappen van vorige week la ten lopen. Keulen startte zon der enige ambitie in de titel strijd marathon. „Ik snap er niets van dat het zo goed is ge gaan". Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.00 uur: AVRO s Sportpanorama. Veronique, 19.30 uun Voetbal quiz. Veronique, 20.00 uur: Match. Eurosport, 19.00 uur: IJshockey. Eurosport, 21.00 uur: Weekover zicht. Eurosport, 22.00 uur. Auto- en motorsport. Eurosport, 23.00 uur: Autorally. Eurosport, 23.15 uur: Boksen. MORGEN Nederland 1, 17.40 uur NCRV Sport. Veronique, 11.15 uur Match. Veronique, 14.00 uur Skiën. Eurosport, 00.00 en 10.00 uur IJshockey. Eurosport, 01.30 en 17.00 uur Autorally. Eurosport, 12.00 uur Skiën. Eurosport, 1C.CZ -~r: Auto- er, motorsport. Eurosport, 14.00 uur Boksen. Eurosport, 15.00 uur Gewicht heffen. Eurosport, 16.00 uur: Kunstrij den. WIJK AAN ZEE Na het eerste weekeinde leidt Nigel Short in de hoofdgroep in het 52e Hoogovens schaaktoernooi. De Brit, die het evenement al twee keer won, speelde zater dag remise tegen Kortsjnoj en versloeg een dag later in een spectaculaire partij de Zweed Andersson. Daardoor kwam Short, met de winst in de openingsronde op de Sovjetrus Goerevitsj, op 2 1/2 punten. Dat is een half punt meer dan een trio achter volgers: Kortsjnoj, de Sovjetrus Dokojan en de Brit Nunn. Kuijf en Piket gaan als beste Nederlanders de rustdag in. Beiden hebben een score van vijftig procent. Van Kuijf mag de relatief hoge positie gerust opmerkelijk genoemd worden gezien zijn deprimerend ver lies van vrijdag tegen Anand. Hij herstelde zich echter goed met een zege op de Hongaar Portisch, waarna hij in de der de ronde remise speelde tegen Nijboer, die daarmee zijn eer ste halfje binnenhaalde. Van der Wiel vertoeft voorlo pig nog in de onderste helft van de ranglijst, veroorzaakt door een nederlaag in de twee de ronde tegen Andersson. c5xd4; 4. Pc3xd4, g7-g6; 5 -e2. -0; 9. 0-0. Lc8-d7, 10 Pd4-c f2-f4, Ta8-c8, 12. Tal-bl. a7-a6; 13. b2-b4. Da5-d81; 14 Ddl-d3. Ld7-g4, 15. Kgl-hl. Lg4xe2; 16 Dd3xe2, e7-e6; 17. c4-c5, d6-d5; 18 Tfl-dl, Tf8-e8; 19. a2-a4, Dd8-e7; 20. b4- b5, a6xb5; 21. e4-e5, Pf6-d7; 22. Pc3xb5, Tc8- b8; 23. Pb5-d6, To8-f8; 24. Pc2-d4, f7-f6; 25. Pd6xb7, Pc6xd4; 26. Le3xd4, f6xe5; 27. f4xe5, Tf8-f4; 28. c5-c6, Tf4xd4; 29. Tdlxd4, Pd7xe5; 30. Td4-b4, Pe5xc6, 31. Tb4-b6, Pc6- d4; 32. De2-g4, Tb8-f8; 33. a4-a5, Lg7-e5; 34. a5-a6, De7-f6; 35. Tbl-gl. Le5-c7; 36. Tb6- bl. Df6-e5; 37 Dg4-h3, Lc7-b8; 38. Pb7-c5, De5-d6; 39 Tbl-b7. h7-h5; 40. Pc5-d7, Dd6xa6. zwart geeft op (1-0). Meijer laat zich niet verleiden tot knokpartij NIEUWEGEIN In een bij zonder vredelievende finale heeft Theo Meijer zaterdag in Nieuwegein het Nederlands judokampioenschap in de open klasse veroverd. De 24-jarige Amersfoorter hield zich rustig tegen Ben Spijkers, met wie hij tijdens de centrale trainin gen al talloze malen op de mat stond. Meijer liet zich niet verleiden te gaan knokken, een bezig heid die zijn tegenstander be ter afgaat. Op beslissing van scheidsrechter Peter Snijders werd Meijer tot winnaar uitge roepen. De hoekarbiters sta ken vlaggetjes van verschil lende kleur op. Bij de vrouwen ging de titel naar de pas zestienjarige Moni que van der Lee. Wegens bles sures waren drie prijswinna- ressen van vorig jaar, Angeli- que Seriese, Carla van Game ren en Marion van Dorssen verhinderd. Van der Lee, die in de finale Marscha Broeders versloeg, is een nieuwe pupil van Peter Ooms. De Tilburgse coach beschouwt de athe- naeumleerlinge min of meer als de opvolgster van de an derhalf jaar geleden gestopte Irene de Kok. Bij de NK maakte Anthony Wurth bekend dat hij naar alle waarschijnlijkheid niet zal deelnemen aan de Europese judotitelstrijd, die van 10 tot 13 mei in Frankfurt wordt ge houden. De 22-jarige judoka uit Maassluis heeft wegens een blessure sinds het toernooi oir, de wereldkampioenschappen niet op de mat gestaan.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15