/ergroot Europa lijkt oorlopig nog een illusie GELD GOED T verkoopt vliegtickets AM F Air France neemt UTA over Onze infrastructuur deugt niet Beurs van Amsterdam Scherpe koersdaling «PONOMIE £eicbeöou>uwit ZATERDAG 13 JANUARI 1990 PAGINA 9 ,TELVEEN In Amstelveen bisteren de eerste op een post- jor in Nederland verkochte pickets over de toonbank ge- i Ir. W. Dik, voorzitter van de van Bestuur van Koninklijke Nederland nv, overhandigde (ckets aan twee Nederlandse «orters, de verspringers Frans en Emiel Mellaard. jostkantoor in Amstelveen is Ijlran de zes postkantoren waar 7 momenteel via open balies pickets van Budget Air ver- een dochter van NBBS Rei- I De overige kantoren waar de jtverkoop plaatsheeft, bevin den zich in Rijswijk, Zoetermeer, Nieuwegein, 's-Hertogenbosch en Zaandam. Het is de bedoeling dat in totaal 70 postkantoren de ver koop van vliegtickets in hun pak ket opnemen. In deze kantoren be staat tevens de mogelijkheid hotels te boeken, reisverzekeringen af te sluiten en auto's te huren. De twee atleten kregen de tickets, omdat Express Mail Service, de wereld koerier van PTT Post, de Olympi sche Spelen sponsort. De tickets stellen Maas en Mellaard in staat af te reizen naar het Portugese Al- bufeira, waar ze kunnen deelne men aan een trainingsstage. Groei buitenlandse investeringen in VS NEW YORK De rechtstreekse bui tenlandse investeringen in de Verenig de Staten zijn vorig jaar toegenomen met een recordbedrag van 66 miljard dollar, 13,8 procent meer dan het vorige record van 58 miljard dollar van 1988. De cijfers over 1989 zijn nog voorlopig. Hoewel de uitbreiding van de invloed van Japan veelal wordt gezien als de grootste bedreiging voor het Ameri kaanse bedrijfsleven, komt het overgro te deel van de investeringen nog steeds uit Europa. Na Groot-Brittannië en Ja pan volgen als belangrijkste buitenland se investeerders Nederland, Canada en de Bondsrepubliek Duitsland. AmAs koopt Deense ITM HILLEGOM AmAs in Hil- legom, houdstermaatschappij van Nederlandse en Belgische expeditiebedrijven, heeft de activiteiten overgenomen van de Deense ITM International Spedition. Het bedrijf, dat is gespecialiseerd in meubeltran sport, werkte al nauw samen met de AmAs-dochter Hofs- teenge in Grootegast. ITM heeft 70 mensen in dienst een een omzet van 30 miljoen per jaar. Onder AmAs vallen nu 22 bedrijven met 620 perso neelsleden. Unigro neemt Jongeneel over HOUTEN Verwacht wordt dat bin nenkort overeenstemming wordt be reikt over de overneming door Unigro van Kaasgroothandel Jongeneel in Bo degraven. Jongeneel is een groothandel, gespecialiseerd in levering van voorver pakte kaas, en verzorgt verder opslag en distributie van kaas voor met name het grootwinkelbedrijf. Het bedrijf heeft een omzet van f 30 miljoen en 50 mede werkers in dienst. Voor Unigro past de overneming in het voornemen om kaas onder het eigen merk Super op de markt te brengen. Unigro heeft een om zet van f 3,5 miljard. Ondernemingsra den en vakbonden zijn op de hoogte ge steld. in onze correspondent Jo Wijnen) SSEL Nog voordat Europese Gemeen de laatste, enigszins tame eindsprint inzet richting van 1992 C;r een nog groter Eu- in zicht te komen. rdt druk gesproken over •rnheid die zich veel ver- tstrekt dan die welke de f EG-lidstaten voor ogen De Grooteuropese ge- e begint zelfs het hoofd- werp van de internatio- (borreltafels te worden. p Europese leiders gaan .in het prijsgeven van (talrijke als verwarrende een enkel geval zelfs ike opvattingen over een mst die zij alleen lijken >nen. Het gevolg is dat er i een soort Europese een- (fordt gerept die zich zou •n uitstrekken van de At- :he Oceaan tot de Oeral, i-president Gorbatsjov al geruime tijd „het ge- ichappelijke Europese aan. Bondskanselier en de Franse president •rand hebben nog on- hun opvattingen over ij „de Europese Confede- noemen, geventileerd, 'gelijkertijd bestoken de ci elkaar met procedure- tellen voor het in gang i van dat Nieuwe Europa, il Gorbatsjov vervroegd ;g van de 35 landen de ese naties, de VS en Ca- die de akkoorden van iki hebben gesloten en 5-ministers van buiten zaken zijn .dit weekein- Dublin bijeen om onder jver Oost-Europa te pra- >lannen, bevlogen com- ren en optimistisch ge- tte besprekingen ten ijkt het er intussen nog teste op dat het zich van lantische Oceaan tot de uitstrekkend Europa pig een vrome gedachte gekoesterd door Europe- lers die zich liever door Igen retoriek dan door jjtst^iteit laten leiden. Het is onz^'en een gedachte die Ie 6 aangewakkerd door de I mele solidariteit die Eu- nom# haar greep houdt sinds 6tblok zich uit de klem- *iin moet worden aan- }l j en dat als het rookgor- In de algemeen heersen- Sovjet-leider Gorbatsjov streeft naar een „gemeenschappelijk Europees huis" de euforie is opgetrokken, er wellicht zo'n algemene ver- het nu nog boeiende onder werp van de vergroting van Europa even snel van de inter nationale agenda zal worden afgevoerd als het er enige maanden geleden is opgezet. Wat overblijft is de zich voor 1992 opmakende EG die intus sen blij mag zijn als ze dat tijd stip zonder al te veel politieke kleerscheuren haalt. Zoals het er- nu uitziet ligt zelfs een uit breiding van de EG niet in het verschiet. Sovjet-minister Sjevardnadze mag dan vorige maand in Brussel hebben gezegd dat, wat hem betreft, alle Oosteu- ropese landen naar het lid maatschap van de EG mogen dingen, het ziet er niet naar uit dat zoiets nog voor het jaar 2000 staat te gebeuren. Grooteuropees De onverbiddelijke realiteit ten spijt zijn bondskanselier Kohl en president Mitterand 1990 in Grooteuropese stijl be gonnen. Tijdens een uitvoerig informeel beraad in Latsche bereikten ze zelfs „de grootst mogelijke overeenstemming" over wat vooralsnog als het grootst mogelijke pakket van politieke vaagheden kan wor den aangeduid. Na afloop lieten de heren we ten „dat wij moeten komen tot een Europese constructie, en dat het van het grootste belang is dat alle Oosteuropese landen die democratisch wensen te worden, in staat moeten zijn dit te doen vanuit een Euro- FOTO: SP pees perspectief". Kohl en Mitterrand waren het er roe rend over eens dat er een Eu ropese Confederatie moet wor den gevormd. Maar over het staatkundig en juridisch kader van zo'n confederatie lieten ze zich niet uit. Staat beide leiders dan echt een Europa van de Altlanti- sche Oceaan tot de Oeral voor de geest? Niet helemaal, want in hun verklaring hielden ze de nodige slagen om de arm. Immers, de landen die de de mocratie omarmen moeten volgens Kohl en Mitterrand weliswaar een Europees per spectief hebben, maar „ze kunnen geen lid worden van de EG, die nu eenmaal niet onbeperkt kan worden ver groot", zo heette het in Lat sche. Eenheidsvijver Die uitspraken geven aan dat er weliswaar van een soort po litieke eenheidsvijver sprake is, maar dat die bepaald niet rimpelloos is, omdat iedereen er naar eigen believen de no dige stenen ingooit. De grootste steen was trou wens afkomstig van president Gorbatsjov. Nee, een Europa van de Atlantische Oceaan tot de Oeral stond Gorbatsjov niet voor ogen, zo gaf hij zijn Itali aanse gastheren aan de voora vond van dè top van Malta te verstaan. De Sovjetleider zei te streven naar een „Gemenebest van soevereine democratische staten die een hoge mate van onderlinge samenwerking ont wikkelen, die hun grenzen wijd openen voor de uitwisse ling van goederen en techno logie en die hun burgers tot diepgaande contacten aanmoe digen". Mocht iemand die nog niet is ontmoedigd door het woord soeverein hier toch nog het perpectief van het Groot-Eu ropa zien opdoemen, dan moet worden verwezen naar een andere passage uit Gorbatsjovs betoog, die luidde: „Respect voor de nationale staat van de burger en voor de geestelijke en culturele identiteit daarvan is een onmiskenbare voor waarde voor een stabiele in ternationale ordening die Eu ropa en de wereld nodig heb ben om historische scheidslij nen te kunnen overschrijden en een nieuwe periode van vrede binnen te gaan" Intussen pogen de EG-top- mannen in Brussel, die tijdens de jaren van verlamming en stilstand in de gemeenschap hun lessen maar al te goed hebben geleerd, met beide be nen op de grond te blijven staan. Onlangs zei EG-eom- missievoorzitter Delors: „Een Europese confederatie kan al leen maar worden gerealiseerd als het Europa van de Twaalf flink is voortgeschreden op de weg naar een politieke unie. Als de Twaalf er niet in slagen een hogere mate van samen werking te bereiken, dan blijft de voorgestelde confederatie een vaag project". Nog realistischer kijkt EG- commissaris Frans Andriessen tegen het vraagstuk aan: „Een confederatie? Ik weet niet zo goed wat ik me daarbij moet voorstellen. Zoiets staat, vol gens mij, nog mijlenver van de huidige politieke realiteit. Dat is iets dat we misschien zullen meemaken als we grijsaards zijn". Andriessen houdt het meer op een „Europa a la car te", waarin de EG als zelfstan dig geheel blijft bestaan, maar via allerlei verdragen en sa menwerkingsvormen nauw is verbonden met de andere de len van Europa. Intussen wordt er door de dra gers van de Grooteuropese ge dachte met opmerkelijk ge mak heengestapt over het feit dat veel zich nu vrijmakende landen door puur nationalisti sche sentimenten worden be heerst. Dat die sentimenten al lerminst bevorderlijk zijn voor het vormen van confederaties van welke aard dan ook, staat buiten kijf. wmmm wmm me* mm irzoek EG naar N ixdorf-Siemens IEL De Europese (ssie wil de overneming i Westduitse computer- fcnt Nixdorf door het |s-concern onderzoeken, Bft een woordvoerder commissie in Brussel gemaakt. De EG-com- wil weten of de twee de ondernemingen niet onopoliepositie op de computermarkt gaan 1. De commissie wil maken van de nieuwe |econtroleregels. Deze «n krijgen echter pas 5mber dit jaar geldig- 'e landen van de EG ..in december vorig jaar Qlfi om de nieuwe contro- H in te stellen. In de staat dat fusies onder- noeten worden als de jmzet van de fuserende en meer dan tien mil- st P* bedraagt en ®én est ej ondernemingen twee ijdenlan zÜn omzet in de Eu- Gemeenschap behaald, tnmissie kijkt daarbij naar het behoud van de fentie. l; N" T E F O N D S astingvrije Jitkering oeofcWiu. b..k«, PARIJS Air France heeft zijn positie in het mondiale luchtruim aan zienlijk versterkt. Giste ren werd officieel bekend gemaakt dat de Franse nationale luchtvaartmaat schappij een meerder heidsbelang van bijna 55 procent heeft verworven in UTA, de derde Franse luchtvaartmaatschappij. Met UTA, behorend tot het particuliere transportimperi um Chargeurs SA, heeft Air France tegelijk de controle ge kregen over de binnenlandse maatschappij Air Inter, dat voor 35,8 procent in handen was van UTA. France Air be schikte al over eenderde van de aandelen Air Inter. Op het ministerie van trans port in Parijs toonde men zich zeer ingenomen met de ge boorte van de nieuwe 'groep' die beschikt over een vloot van 175 toestellen .en daarmee bijna even sterk is als de Euro pese marktleiders Lufthansa en Britsh Airways. De bedoe ling is dat UTA en Air Inter voorlopig onder hun eigen naam doorvliegen. UTA, voluit 'Union de Trans ports Aeriens', was de grootste particuliere luchtvaarmaat schappij van Europa en gespe cialiseerd in intercontinanetale vluchten op Afrika Azie en de zuidelijke Pacific. Plannen van president-direkteur Jero me Seydoux om zijn maat schappij verder te ontwikke len met nieuwe bestemmingen in Amerika en Europa werden vorig jaar tegengehouden door de Franse transportminister Delebarre. Hij wilde hiermee voorkomen dat Franse lucht vaartmaatschappijen elkaar door concurrentie- zouden ver zwakken. Europa en het Ame rikaanse continent bleven al dus 'gereserveerd' voor Air France. Seydoux, die goed bevriend is met president Mitterrand heeft uit die kneveling kenne lijk zijn consequenties getrok ken en besloten tot verkoop en tegelijk versterking van het staatsbedrijf Air France. UTA beschikt over 13 toestellen en haalde in 1988 een netto winst van ruim 250 miljoen gulden. De omzet in die periode be droeg twee miljard gulden. Naar verluid zou Seydoux het de opbrengst van UTA willen investeren in een kapitaalver groting van het commerciële televisienet La Cinq. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Die maandag de achtste janu ari was een merkwaardige dag. 's Morgens werd de fi- nancieel-economische pers ge confronteerd met uitvoerige beschouwingen van dertien topmensen uit het Nederland se bedrijfsleven en 's middags ontstond de derde storing in het Handel Ondersteunende Systeem (HOS) van de Am sterdamse effectenbeurs. Het zijn twee zaken die ogen schijnlijk niets met elkaar te maken hebben, ware het niet dat 's morgens door de dertien behoorlijk kritiek was gele verd op de pogingen om Am sterdam tot een internationaal financieel centrum te bom barderen. Over de positie van Amster dam en een aantal andere za ken werden harde noten ge kraakt tijdens de die morgen gehouden 'Presidents' Lunch' van Van Hilten BV, Manage ment Consultants voor Finan ciële Public Relations. F.A.M. de Vilder, voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, was ronduit somber over de Nederlandse infrastructuur. „Onze econo mie, en met de economie de bouwnijverheid, valt of staat met een adequate infrastruc tuur. Dat is voorwaarde num mer één voor de Nederlandse concurrentiepositie in Europa. Mobiliteit is van essentieel be lang voor een groeiende en expanderende economie", al dus De Vilder. Ook H.R. van der Weerd, voorzitter van de directie van het onroerend goed fonds VIB, maakt zich zorgen over de economische rol van Ne derland in de komende EG- markt zonder grenzen. „Per soonlijk ben ik bezorgd over onze rol daarbij. Het lijkt soms wel of wij bewust de boot trachten te missen. Ik ben niet zo gelukkig met de huidige politieke ontwikke lingen in ons land, zeker niet vanuit een internationaal per spectief. Op infrastructureel gebied hechten wij misschien wel een te overdreven belang aan dé betekenis van Rotter dam en Schiphol. Geregeld zie ik kaartjes waarin de TGV ten zuiden van ons land af buigt. De doelstelling van Amsterdam Financial Centre verdient gehaald te worden. Uiteindelijk heeft Amsterdam de oudste effectenbeurs ter wereld, maar ik ben bang dat wij te laat zijn". Vervelend Het moeten vervelende ogen blikken zijn geweest voor mr. F. Hoogendijk, voorzitter van de lunch en voorzitter van 'Amsterdam Financial Cen tre', dat uiteraard afhankelijk is van een perfecte infrastruc tuur en een feilloos werkende effectenbeurs. Helaas is die feilloze werking van de beurs nog steeds niet meer dan een schone droom. Op 13 oktober 1989 viel HOS uit, omdat het de enorme orderstroom op deze dag van de kleine 'crash' niet kon verwerken. Op een doodstille 29e december, de laatste beursdag van het jaar, was het weer mis. Op de acht ste januari liet HOS het voor de derde keer afweten, ten gevolge van een los contactje. Reken maar, dat de besturen van de grote buitenlandse beurzen zich ongans lachen over het Amsterdamse ge stuntel. Helemaal onbegrijpelijk is de ellende met de computer van de beurs nu ook weer niet. Ir. J. Matthes, topman van het softwarebedrijf Raet en voor zitter van COSSO (De Vere niging van Computer Service en Software Bureaus), merkte op dat nog vaak onvrede be staat over de resultaten die tot nu toe met de 'informatise ring' ofwel 'automatisering' worden behaald. Een -van de problemen is de toenemende ingewikkeldheid. En vermoe delijk tobt de Amsterdamse effectenbeurs daarmee. Veel mensen lijken mij nog hele maal niet rijp voor een ver gaande automatisering zoals die sinds een jaar op de Am sterdamse effectenbeurs is in gevoerd. Ook ir. Matthes toonde be zorgdheid over de rol van ons land in de komende grote EG-markt. Hij wees op het gevaar van een verdere ver schuiving van het commer cieel centrum van Europa naar het zuiden en op de toe nemende infrastructurele congestie, terwijl hij ook nog repte van de taalbarrière. Afgeweken Andere opmerkingen van de dertien sprekers zullen hier en daar evenmin goed geval len zijn. Er werd door sommi gen nogal afgeweken van de gangbare opvattingen in ons Een van de interessantste sprekers was zonder twijfel mr. J.J. van Rijn, topman van het verzekeringsconcern Na- tionale-Nederlanden. Hij was uitgesproken optimistisch over de kansen van zijn on derneming en vond de koers van 'zijn' aandeel te laag. „En", zei hij, „beschermings constructies behoeven niet koersdrukkend te werken". Hij toonde zich een warm voorstander van dergelijke constructies. Waarom? Goede beschermingsconstruc ties maken het de bestuurders van ondernemingen mogelijk een beter lange-termijnbeleid te voeren. Goed beschermd kunnen zij zich geheel op dat beleid concentreren zonder het risico van exorbitant tijd verlies door overvallers en andere opkopers van grote pakketten aandelen. Wel dient, aldus mr. Van Rijn, te worden voldaan aan de voor waarde dat het bestuur van de desbetreffende onderne ming van goede kwaliteit is. Hij wees in dit verband op het feit, dat beschermingscon structies geen invloed hebben op de koerswaarde en noemde de Japanse ondernemingen, die dank zij hun voortreffelij ke bescherming op lang zicht zaken kunnen doen. In dit betoog schuilt veel waarheid, maar populair is het niet in de kringen van de Amsterdamse effectenbeurs en de VEB, de Vereniging van Effectenbezitters. Vedrietig was ook dat hij niets zag in zogenaamde kruis-participaties, dat zijn deelnemingen over en weer. Een typisch voorbeeld van dergelijke participaties biedt Ahold (Albert Heijn en ande re detailhandelsvormen), die tot een dergelijke constructie is gekomen met Britse en Franse collega-kruideniers. Deze lunch was al met al een goede aftrap van het vele sen sationele nieuws dat wij dit jaar mogen verwachten. WIM VAN DER MEULEN GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 25000 - 25500 24400 - 24900 onbewerkt 290 - 360 280 - 350 bewerkt 27100 26500 Opgave. Drijfhout, A'dam AMSTERDAM Op de Amsterdamse effecten beurs heeft zich gister middag een scherpe koersdaling voorgedaan. Het Damrak was aanvan kelijk kalm lager begon nen, net als in Wall Street het geval was geweest, maar er werd al snel vooruitgelopen op publi- katie van een slecht in dexcijfer voor de produ centenprijzen in Amerika. Dat bleek terecht. De stij ging van de index met 0,7 procent werd gezien als een inflatoir signaal en de koersen begonnen snel te rug te lopen. Om hal/ vier gaven ook op Wall Street de computers hun ver- koopsignalen aen de Dow-Jones-index zakte in korte tijd 45 punten weg. De Amsterdamse stemmings index, een hal/ punt lager be gonnen op 118,2, zakte snel weg en sloot op 115,7, drie punten lager. De omzet in Amsterdam bereikte een ni veau van 1707 miljoen. Daar van namen de aandelen /917 miljoen voor hun rekening. De rest van de omzet betrof de obligatiemarkt, waar de staat voor een verrassing zorgde door op deze tot nu toe onge bruikelijke dag van de week een staatslening aan te kondi gen. Een aankondiging op vrij dag heeft het waarschijnlijk ook zo bedoelde effect, dat de grijze handel (handel in nog niet uitgegeven stukken) wordt beperkt. Het gaat bij de nieuwe lening om een 10-jarige met een rente van 8,25 procent. Gezien de huidige situatie op de markt zou er een emissiekoers van 100,5 procent uit de bus moeten komen. Later op de dag werd er in het grijze cir cuit zelfs nog fractioneel bo ven deze koers gehandeld. De obligatiemarkt begon overi gens weer tot zon 0,3 punt la ger, maar later op de dag trad enige, lichte stijging van de koersen op.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9