oedselvoorraad tiopië bijna op ui Land van bijeengeraapte volkeren Honger bedreigt miljoenen mensen ZATERDAG 13 JANUARI 1990 Na een moeizame start, onder meer door de enorme aandacht voor de problemen in Roemenië, moet volgende week het geld voor Etiopiê bij de tien samenwerkende Nederlandse hulporganisaties binnenstromen. Want voor de zoveelste keer wordt Etiopiê door een hongersnood geteisterd. En dus wordt er (na eerdere hulpacties in 1984 en 1987) opnieuw een beroep gedaan op de vrijgevigheid van het Nederlandse volk. Maar niet alleen het Nederlandse. Ook in Groot-Brittanniè, West- Duitsland en de Scandinavische landen wordt via kranten en televisie opgeroepen tot gulle gaven. Want er is ook dit keer heel veel geld nodig om de hongerlijdende bevolking van Etiopiê aan voedsel te helpen. In ons land kan dat geld worden gestort op girorekening 555 ten name van de Novib in Den Haag. :N HAAG/WAGENINGEN - iljoenen mensen in met name de lopische provincies Eritrea en Ti- iy worden met de hongerdood jreigd. Voor de zoveelste keer. :len zullen het ditmaal niet over een als er niet massaal hulp jrdt geboden. eijn ngersnood in Etiopiê. In een land dat rijkste in het Afrikaanse Sahel-gebied kunnen zijn. Maar het niet is, door- het al jarenlang wordt verscheurd )r burgeroorlogen. Een verandering ,i goede lijkt pas mogelijk als het e hl vind van president Mengistu Haile nam en zijn kornuiten van het toneel dwijnt. i et beleid dat zijn regering voert is je fi mate destructief, dat alles wat er ;|eicr»el buitenlandse hulp - wordt opge- iwd, meteen weer wordt afgebroken, opie is daarom vooralsnog een bo- nloze put", meent Leo Strosnijder, lel-specialist van de Landbouw Uni- sitcit in Wageningen. Wat hem be- t is de situatie in dat land hopeloos, ang de huidige regering aan de macht Want zij is er verantwoordelijk voor Etiopiê niet uit het dal omhoog lipt, maar juist steeds dieper in de tblemen raakt. ip helpt de hongerlijdende bevolking ook alleen maar door een moeilijke >de heen. Ingezamelde gelden wor- voor het overgrote deel besteed aan het hardst nodig is: voedsel. Voor icturele verbéteringen is er meer no- Daarvoor moeten de problemen bij [wortel worden aangepakt en dat bete- it volgens Strosnijder dat het hele sy- :m in Etiopiê overhoop moet worden |aald. t op het vertrek van het communis- ;h bewind in Addis Abeba is er echter niet. „Het zit weliswaar niet meer zo pig in het zadel als ooit het geval was, iar je mag er niet op rekenen dat de jatie het komende halfjaar verbetert", Akt Thomas van Velthoven, woord- fcrder van Novib/Gast aan Tafel. rRUCHTBAAR igebieden waar de hongersnood op dit iment het grootst is, Eritrea en Tigray, 'li in principe de vruchtbaarste delen Kift het land. Leo Strosnijder: „Etiopiê jet hoogstgelegen land in het Sahel-ge- d. Het bestaat voor zeventig procent hoogland. Daardoor valt er, vergele- met andere Sahellanden, veel regen, probleem is echter dat al dat water effectief wordt gebruikt. Er zijn wel- ïar irrigatiesystemen, maar vele daar- verkeren in slechte staat. Het bui- ind geeft wel geld voor verbetering tn. maar niet zelden worden ze korte later weer door de regeringstroepen lield". live water is kunstmest noodzakelijk jr een succesvolle landbouw, maar de ipische regering heeft daarvoor geen I over. Want geld is er wel, zegt )yi>snijder, maar het trieste is dat het II verkeerde zaken wordt uitgegeven. II bewind in Addis Abeba betaalt er 'er de oorlog mee tegen de verzetsbe- lingen in Eritrea en Tigray. ontwikkeling van de landbouw zou joon betaald moeten worden uit 'de irengst van diezelfde landbouw. Maar jvinst die op koffie, het enige serieuze exportprodukt, wordt gemaakt, gaat on middellijk op aan de aankoop van wa pens". En als gevolg van die oorlog lijden nu weer miljoenen mensen honger. Boeren in de andere Sahellanden leggen in goe de tijden voorraden aan, waarop de be volking kan terugvallen als een oogst door droogte mislukt. „Bij een dergelijk beleid is het een uitzondering als er op een gegeven moment echt helemaal niets meer is", aldus Strosnijder. „Maar he laas werkt het zo niet in Etiopiê. De meeste boeren durven geen voorraden meer aan te leggen. Ze zijn bang dat die door de regeringstroepen worden afge pakt. In het verleden is dat enkele keren gebeurd en dat risico willen ze niet op nieuw lopen. Daarom worden oogsten tegenwoordig direct verkocht. Met als gevolg een acute noodsituatie in tijden van droogte". In de toekomst komen daar nog eens de gevolgen van de enorme ontbossing bij. In Eritrea en Tigray zijn de laatste jaren ontelbaar veel bomen gekapt om plaats te maken voor nieu we landbouwgronden. Vaak is het een laat ste wanhopige poging van de boeren om toch nog wat op brengsten binnen te krijgen. Maar over enige tijd zullen ze ge confronteerd worden met de nadelige ge volgen ervan: erosie en dus het wegspoe len van vruchtbare grond. Volgens Strosnijder beseffen de mensen in Etiopiê wel degelijk waar ze mee bezig zijn, maar de boeren weten niet hoe ze an ders in leven moeten blijven. Zolang dat nog het geval is èn zolang het bewind van Mengistu er nog zit, zal daar geen verandering in komen en blijft voedselhulp dringend noodzakelijk. Wrang Het is ontzettend wrang, maar die voed selhulp komt gegarandeerd goed terecht doordat de Etiopische hulporganisaties inmiddels heel veel ervaring hebben in het verspreiden ervan. „De coördinatie bij die organisaties is echt verbluffend goed. Je kunt er blind op varen dat zij ervoor zorgen dat hulp goederen goed aankomen", zegt Novib- woordvoerder Thomas van Velthoven. In Eritrea is de ERA (Eritrean Relief As- socation) de regionale organisatie op het gebied van de verspreiding van voedsel hulp. In Tigray is het de REST (Relief Society of Tigray). „De mensen van die organisaties weten precies waar het voedsel heen moet. We hoeven geen schepen of vrachtwagens te leveren, we hoeven ons niet bezig te houden met de planning van de distribu tie. Alles is geregeld". Wel moet er via soms lange omwegen naar de noodgebieden worden gereden. Hulp die naar Eritrea moet, zal via Su dan het gebied worden binnengebracht. „Een lange weg, maar een goede", zegt Van Velthoven. „De goederen komen dus zeker aan, zij het dat de reis flink wat tijd zal vergen". De verbindingen naar en in Tigray zijn Etiopiê oorlog voeren proberen de vrouwen hun kinderen, die dreigen om te komen van de honger, in leven te houden. Waarbij het Westen hen kan helpen door voedsel te slechter. Goederen voor deze provincie worden verscheept naar de haven van Aseb. De weg van die havenstad naar de noodgebieden in Tigray is lang en op veel plaatsen slecht begaanbaar door het oorlogsgeweld. Van de regeringstroepen worden minder problemen verwacht dan bij voorgaande hulpverleningsacties. Toen stond het le ger sterker en werden voedselkonvooien om de haverklap tegengehouden. Dat de verzetsbewegingen steeds meer terrein winnen heeft dus het voordeel dat de konvooien makkelijker hun doel kunnen bereiken. Maar het betekent ook dat het te helpen gebied daardoor veel groter is geworden en daardoor het aan tal mensen dat met de honger wordt be dreigd. Want gebieden die in handen zijn van het verzet, worden door de re gering afgesloten voor de aanvoer van voedsel uit andere gebieden van Etiopiê. Vandaar dat de ERA en de REST steeds sneller door hun voorraden heenraken. „Op het moment kan de ERA haar men sen nog redelijk voeden", aldus Van Velthoven van de Novib. „Het houdt niet over, maar de hoeveelheid voedsel is voldoende om mensen in leven te houden. Over een paar weken is dat voorbij. Dan is de pijplijn leeg. In Ti gray is de situatie nu al heel nijpend. Er is daar al een enorm tekort. Als daar niet heel snel veel voedsel naartoe gaat zullen duizenden mensen sterven". RICHARD HOGENKAMP opiê lijkt een lappendeken: een )rme verscheidenheid aan vol- 1 leeft in dit land. Er worden St tachtig verschillende talen ge- oken. De verdeeldheid onder de 'olking is dan ook groot en de jd in Eritrea is daar een voor lid van. )pic, gelegen in Oost-Afrika, is maar een kolonie geweest. Pas in 1936 I het ingenomen door het Italië van iokpö'ini. dat Etiopiê vooral wilde kaanse avonturen. Nog tijdens de liscNe Wereldoorlog wisten de Etio- js onder het koloniaal bewind uil te |ien. Etiopiê in zijn huidige vorm ont- id aan het eind van de vorige eeuw. grote probleemgebieden, Eritrea en 6l <ki>. n- Etiopiè is dertig keer zo groot als Neder land (1.235.000 vierkante kilometer). Het land wordt bewoond door 45 mil joen mensen en is daarmee één van de grotere staten van Afrika. De Oromo's vormen de grootste bevol kingsgroep, maar hebben geen deel aan de macht. Die wordt uitgeoefend door de Amharen, die de rest van het land wil 'amhariseren'. Onder anderen keizer Haile Selassie, een Amhaar, probeerde dat. Hij voerde lan ge tijd een schrikbewind. In 1974 werd hij van de troon gestoten door een mili taire coup. De militairen genoten aan vankelijk steun van een groot deel van de bevolking, maar hun populariteit is in de loop der jaren snel gedaald. Er is nu zelfs meer oorlog en onrust dan tij dens de jaren van. Haile Selassie. De bevolking van Eritrea wordt geschat op drie en een half miljoen mensen. Pre cieze cijfers daarover zijn niet te geven. Het bevolkingsaantal schommelt nogal, doordat geregeld stromen vluchtelingen uit Eritrea wegtrekken of er juist naartoe gaan. De bevolking van Tigray wordt ge raamd op een aantal van vier en een half miljoen. In beide provincies is de helft van de inwoners christen en de andere helft moslim. Het westen van Tigray is vruchtbaar. Normaal gesproken wonen er weinig mensen in dat gebied. Doen zich echter voedseltekorten voor dan trekken mas saal grote groepen mensen naar de vruchtbare gronden, die daardoor sneller uitgeput raken. Het oostelijk deel, waar dus normaliter de meeste mensen wo nen, is vlak en droog. Eritrea is voor het grootste deel vrucht baar, als er tenminste voldoende regen valt. In het westen van de provincie be vindt zich heet en droog laagland, dat voor landbouw ongeschikt is. Dat geldt ook voor de duizend kilometer lange woestijnachtige kuststrook langs de Rode Zee. In tegenstelling tot de rest van Etiopiê kende Eritrea in vroeger tijden veel ver schillende vreemde overheersers. Sinds de Tweede Wereldoorlog bestond een fe deratief verband tussen Eritrea en het Etiopiê van Haile Selassie. Dezelfde kei zer annexeerde het gebied in 1961. Oorlog Een jaar later begon de strijd tussen de bevrijdingsbeweging van Eritrea (de EPLF) en de regeringstroepen. De Eritre- se bevolking wil een onafhankelijke staat stichten, iets wat volgens de Verenigde Naties goed mogelijk is. In Tigray vecht de verzetsbeweging TPLF sinds 1975 tegen het regeringsle ger. Vooralsnog lijkt aan al dat geweld geen eind te komen, hoewel de machthebbers het volgens Thomas van Velthoven van de Novib wel moeilijker krijgen. Ze krij gen al een tijd geen wapens van landen die ooit hun grootste bondgenoten wa ren, de Sovjetunie en Oost-Duitsland. „Misschien dat een gebrek aan wapens het bewind dwingen tot het staken van de strijd", zegt Van Velthoven. „Vredes onderhandelingen worden al gevoerd, maar verlopen uiterst moeizaam, hoewel er wel wat schot in lijkt te zitten. Tussen de regering en de rebellen in Tigray ligt dat anders. Die gesprekken komen niet op gang. De partijen zijn nu al tijden be zig te praten over de vraag, op welke manier ze hun besprekingen zullen voe- Marxisme Nog een andere optie is dat de verzets groeperingen een offensief inzetten om de hoofdstad Addis Abeba in te nemen. Van Velthoven: „De verzetsbêwegingen staan sterk. Ze hebben de afgelopen maanden een aantal strategische punten veroverd op de regeringslegers. Waarne mers achten het mogelijk dat de rebellen uit Tigray doorstoten naar de hoofd stad". Wat de gevolgen voor Etiopiê zullen zijn als Addis Abeba wordt ingenomen is niet geheel duidelijk. Zeker is wel dat het EPLF dan onmiddellijk de onafhan kelijke staat Eritrea zal uitroepen. Wat betreft het TPLF is het het meest waar schijnlijk dat het een coalitieregering zal sluiten met de huidige machthebbers. Want het curieuze is, aldus Van Veltho ven, dat zowel de regering als de verzets groeperingen communistisch zijn. „Ze beroepen zich alledrie op het marxisme. Het vormen van een coalitieregering lijkt dus goed mogelijk. Of de Etiopiérs daar iets mee opschieten moet worden afgewacht. Een betere toekomst hangt namelijk niet alleen af van een andere regering, maar zeker ook van eep her vorming van het landbouwbeleid".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 35