<M&q 0ou/iant ilieu draagt ij tot kanker Bon: 5 13 finale 35 36 42 Nieuw avontuur olksopstand in Azerba jdzjan vandaF 4 Noodtoestand afgekondigd in Albanië _jcht management ^ak oorzaak van ^kteverzuim AUTCEHEEMSKERl CcidócSomont Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur GJ. Onvlee. Zaterdag 13 januari 1990 81ste jaargang no. 24622 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 HET WEER Veel bewolking en mogelijk wat regen of motregen. Plaat selijk mist. Temperatuur tus sen 4 en 7 graden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. Na het weekeinde veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vandaag bij deze krant 5RIESSEN IN ST-EUROPA kv» EG-commissaris Andriessen van buiten betrekkingen is giste- t Brussel vertrokken •n driedaagse trip naar Sofia en Bukarest. Hij ens zijn bezoek een in- isatie maken van de lische situatie in de drie .•opese landen en de kheden om met EG- te spelen op het proces onomische verandering, vindingen worden eind JjJ lie week tijdens een spe- jeenkomst van de EG- rs van buitenlandse za- het Ierse Dublin be- Wöltgens brandt kaarsen bij kabinet zonder CDA NIJVERDAL De fractievoor zitter van de PvdA in de Tweede Kamer Thijs Wöltgens heeft gis teravond op een nieujaarsbijeen- komst van de socialisten in Nij- verdal gezegd een kaars in alle Limburgse kerken te zullen opste ken als „we er in slagen een kabi net zonder het CDA samen te stel len". Volgens Wöltgens is het hui dige kabinet van PvdA mèt CDA pas geslaagd als er meer mensen aan de slag komen, met name de langdurig werklozen. De rege ringsdoelstelling van 100.000 man per jaar aan werk helpen noemde hij een enorme taakstelling. Amerikanen prijzen drugs beleid in Nederland WASHINGTON De Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft in een rapport aan het ministerie van buitenlandse zaken in Washington het Neder landse drugsbeleid geprezen als iets waar de Vere nigde Staten mogelijk van kunnen leren. In het rapport schrijven de Amerikaanse diploma ten dat Nederland drugsverslaving niet als crimi neel maar als een medisch en sociaal probleem be schouwt. Het Nederlandse drugsbeleid wordt in de VS vaak verkeerd begrepen en als slap of liberaal beschouwd. In feite, zo concludeert de ambassade, is het Nederlandse drugsbeleid een belangrijk mid del van sociale controle. Het ministerie van buiten landse zaken in Washington heeft in een commen taar gezegd dat de conclusies van het rapport van de Amerikaanse ambassade in Den Haag niet de mening en politiek van de Amerikaanse regering weergeven. CLT verbaasd over houding van Lex Harding LUXEMBURG De directie van CLT, de moe dermaatschappij van Véronique, is verbaasd over de houding van Lex Harding. Eerder deze week liet Harding weten te overwegen zijn baan als di recteur op te geven nadat hij zo goed als buiten de besprekingen tussen CLT en Joop van den Ende was gehouden. Volgens een woordvoerder van de Luxemburgse zendgemachtigde staat in het con tract, dat Harding voor vijf jaar aan Véronique bindt, dat hij slechts een beperkte handtekening bevoegdheid heeft. Aangezien de overeenkomst met de Aalsmeerse produktiemaatschappij niet al leen betrekking had op Véronique, maar op alle CLT-zenders, was zijn mening niet van doorslag gevend belang. Volgens welingelichte kringen was die beperkte zeggenschap voor Veronica-directeur Rob Out indertijd reden de boot af te houden, toen hem de baan van Harding werd aangeboden. Pomphouders Haagse regio krijgen overvalcursus DEN HAAG Pomphouders en pompbedienden in Den Haag en omgeving leren vanaf volgende maand in Rijswijk hoe te handelen bij een roofo verval. De cursus wordt gegeven door de Vakop leiding Automobiel- en Motorbedrijven (VAM) uit Voorschoten irl samenwerking met de Nederlandse Veiligheidsdienst, de Bovag en de Bedrijfsraad voor het Motorvoertuigbedrijf (werkgevers en werknemers). Ook in twintig andere gemeenten in het land wordt de speciale beveiligingsopleiding gegeven. Aan de hand van een studiegids, video en mondelinge instructies wordt personeel in vier uur bijgebracht hoe zij zich tijdens een overval moeten opstellen om zowel zichzelf als de klanten in het benzinestation niet in gevaar te brengen. De cursus kost 45 gulden en wordt door de Bedrijfsraad ge subsidieerd. Pagina 21: „Beetje pomp is prima beveiligd" ENSATIONEEL' ONDERZOEK IN AALSMEER (Van parlementaire redactie) lLSMEER Milieu- rvuiling kan kanker ,,ei! roorzaken. Dat leiden timige deskundigen af een onderzoek naar oorzaak van een aan- ziektegévallen in lsmeer. In de periode 5 tot en met 1988 ïgen in deze gemeen- veertien dicht bij el- LCtar wonende jongeren rtre|)kemie (bloedkanker) lymfoom (kanker aan t lymfestelsel). Zeven n hen zijn inmiddels erleden. I sterfgevallen veroör- (kten grote onrust onder -^bevolking van Aalsmeer. 0" )r het gemeentebestuur 2Q7.de hoofdinspectie van de joosksgezondheid was dat re- jstge een onderzoek te latere I9l7richten door de GGD's I Amstelveen en Haar- EN Drs. J. Pieters, inspec teur bij de geneeskundige hoofdinspectie in Rijswijk, trekt daaruit de volgende conclusie: „Voor het eerst zijn in Nederland in verband met een ziektecluster duide lijke aanwijzingen gevonden dat milieufactoren een oor zakelijke rol hebben ge speeld". Drs. W. Dols, arts en hoofd van de afdeling on derwijs van het TNO-insti- tuut voor Preventieve Ge zondheidszorg, spreekt van 'sensationele' uitkomsten. Pieters en Dols menen dat de Veertien sterfgevallen in Aalsmeer vooral toe te schrijven zijn aan een inten sief contact met chemische bestrijdingsmiddelen, die in deze bloemengemeente op grote schaal worden toege past. Ook is het opvallend dat veel van de kankerpa tiënten vaak hebben ge zwommen in een natuurbad dat lange tijd in open ver binding heeft gestaan met een stortplaats van afge werkte olie en bestrijdings-' middelen. Wethouder G. Heemskerk van volksgezondheid in Aalsmeer is van mening dat de ziektegevallen niet per se één oorzaak hoeven te heb ben. In NRC-Handelsblad zegt ze dat het onderzoek volgens haar alleen heeft aangetoond dat er sprake ge weest kan zijn van een be dreigend complex van facto ren. Ook de uitstoot van oliegestookte verwarmingen in de kassen en de uitlaat gassen van vliegtuigen zou een rol gespeeld kunnen hebben. Dr. ir. B. Brunek- reef, hoofddocent gezond heidsleer van de Landbouw universiteit in Wageningen, heeft eveneens twijfels. Vol gens hem zou ook elders in Nederland gekeken moeten worden naar mensen die even langdurig blootgesteld zijn geweest aan chemische bestrijdingtsmiddelen. leen als ook bij hen een overmatig groot aantal ge vallen van leukemie of lym foom wordt geconstateerd, is er sprake van een directe re latie tussen het een en het ander, meent hij. Straaljager neergestort In het Amerikaanse plaatsje Willow Grove raakten een bedrijfs pand en enkele woonhuizen volledig beschadigd door een straal jager van de marine, die kort voor de landing neerstortte. De pi loot wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen en raakte slechts licht gewond. Volgens de politie zijn er verder geen gewonden gevallen. FOTO: AP BELGRADO De van de Albanese bevolking te gen het communistische bewind heeft zo'n grote om vang aangenomen, dat in het hele land de noodtoestand is ingesteld. Dit heeft het Joego slavische persbureau Tanjug gisteren gemeld onder aanha ling van „betrouwbare bron nen". Ook in de Griekse media wordt de afgelopen dagen mel ding gemaakt van massale on rust in Albanië. Albanese di plomaten spreken de berichten categorisch tegen. „Al deze ge ruchten zijn absoluut onge grond," was gisteren de reactie van een Albanese diplomaat in Belgrado. Volgens een correspondent van de Joegoslavische staatste levisie in het aan Albanië grenzende Kosovo is de onrust in het verzetsbolwerk Shko- der, de op een na grootste stad van het land, overgeslagen naar veel andere steden. Er zou nu ook dagelijks worden gedemonstreerd in Durres en Korce. In de hoofdstad Tirana zijn pamfletten opgedoken van ontevreden legerofficieren, die aan de kant staan van de op standige burgers, aldus de tv- correspondent. De in ballingschap in Zuid- Afrika levende Albanese ko ning Leka I is inmiddels een rondreis van twee maanden begonnen om bij de gemeen schappen van Albanese emi- grés in Europa en de VS steun te vragen tegen het bewind in Tirana. „Ik ben optimistischer dan ooit dat het bewind zal vallen", zei hij in een vraagge sprek voor zijn vertrek uit zijn landgoed buiten Johannes burg. Leka I zelf, die thans 50 jaar oud is, werd indertijd drie dagen na zijn geboorte uit Al banië gebracht in verband met de communistische machtso vername. Hij draagt altijd een pistool op zijn heup. jen in bouw en metaal onrustig !HT Als een be- echt wordt geleid irganiseerd, is dat astelerug te vinden in ^eerjekteverzuim onder knemers. Tot deze komt de Be- ireniging voor de jag^jriijverheid na een maajoek naar het ziek- j_'5Yiim in enkele hon- 1 bedrijven. lerzoek is ingesteld op van werkgevers en Tijdens de vorige cao- indelingen wilden de andyjrers aanvankelijk !,len Sgen bij ziekte invoe- 7/32i|tv-dagen bij ziekte la- vallen. Als compromis ji partijen een onder- Bar het terugdringen tteverzuim overeen. üer P. Swart van de te- en voedingsbond ponde zich verheugd uitkomsten van het jek. „Indianenverhalen (mentaliteit van indivi- lerknemers ziin hier- leruit gehaald'zei hii. ïrzoekers bevelen ook werkgevers financieel en of belonen voor het irzuim. De uitkomsten onderzoek komen ter sprake tijdens de onderhande lingen over de cao 1990. De Bouw- en houtbond FNV dreigt inmiddels de werkge vers in de bouwnijverheid met acties als de cao 1990 niet snel rond komt. De eis van invoe ring van de 36-urige werk week staat daarbij recht over eind. „Als niet binnen enkele dagen zal blijken dat de werk gevers wat toeschietelijker zijn geworden en dat de onderhan delingen kunnen worden her vat, zal de actietrein snel aan vaart winnen", aldus bonds voorzitter J.Schuller vandaag in een toespraak bij de ope ning van een nieuw afdelings kantoor in Leiden. De Industrie- en voedingsbond van CNV en FNV zijn gisteren al begonnen met .acties, maar dan van een milde soort. Door acties bij de poort en in de kantine informeren ze werk nemers over de cao-onderhan delingen en bieden ze werkge vers „laatste waarschuwingen" aan. Enkele honderden bedrij ven krijgen de komende dagen bezoek van de bonden. Reden voor de actie is dat de onder handelingen over de cao voor de mtaal- en elektrotechnische industrie (200.000 werkne mers) te weinig vorderen, al dus de bond. KISSINGER ZOU VAL GORBATSJOV VOLGENDE WEEK VERWACHTEN Beurzen in paniek NEW YORK De aandelenkoersen op de effectenbeurs van New York zijn gisteren diep weggezakt. De Dow Jo- nes-index van de dertig industriële fondsen zakte met 71,45 punten tot 2689,22 punten, het laagste peil van de afgelopen drie weken. Al kort na het begin van de handel zorgde Wall Street voor een schrikreactie in de fi nanciële wereld, waarvan de beurzen in West-Europa, zoals die in Amster dam, ook een flinke tik meekregen. Over de hele week is de beursindex met 84 punten omlaag gegaan. Aanleiding voor de koersval van de aandelen was de bekendmaking dat de producenten prijzen in. de Verenigde Staten in december met 0,7 procent zijn gedaald. De indicaties over de inflatie tot nu toe gaven dan wel aan dat de Amerikaanse economie niet erg hard groeit, maar echte bezorgdheid erover was er nog niet. De gisteren bekendgemaakte gege vens veranderden de meningen over de gang van zaken in de economie van de VS sterk in negatieve zin. In ieder geval verdween de hoop op een spoedige renteverlaging door de Amerikaanse centrale banken. De dollar, die iets omlaag was gegaan, ging later tijdens de handel op de wisselmarkt van New York weer omhoog. Sommigen schreven dat toe aan geruchten dat de Amerikaanse ex-minis- ter van buitenlandse zaken Kissinger heeft gezegd dat Sovjet-leider Gorbatsjov de ko mende week de macht wordt ontnomen. Deze handelaar is quasi in paniek, maar de daling van de koersen gaven geen aanleiding voor grapjes. FOTO: AP jektei .ogeiiPU In de haven- Jnkoran in de Sov- V^ibliek Azerbajdzjan •j^tot een opstand te- lokale partijleiding jen. Een volksfront NA/le macht overgeno- DAf1 de radiozender en Q§ eidene regeringsge- n bezet. Ook zou s 323iorlopig verdedings- ™iis ziin opgericht. ?st zijn in talrijke ste- 1 Azerbajdzjan betogin gen gehouden. Demonstranten in de hoofdstad Bakoe eisten het aftreden van de regering van de republiek omdat die niet in staat is het probleem rond de enclave Nagorno-Ka- rabach op te lossen. Sprekers op de betoging riepen op alle Armeniërs uit de stad te ver drijven en een massale veld tocht naar Nagorno-Karabach te houden. Wegens de „zeer gevaarlijke situatie" zouden vanuit Mos kou extra troepen naar Azer bajdzjan zijn overgevlogen. Bij onlusten in de door Arme nië opgeëiste enclave Nagor no-Karabach in Azerbajdzjan is donderdag een officier dood geschoten van de legereenheid die daar de orde probeert te handhaven. Georgië Ook in de naar onafhankelijk heid strevende Sovjet-repu bliek Georgië is massaal be toogd. In de Georgische hoofd stad Tbilisi lag het openbaar vervoer stil vanwege wegblok kades en stakingsacties en in een stadje ten noorden van Tbilisi werden partij- en over heidskantoren door activisten bezet en de ambtenaren de straat op gejaagd. De nieuwe spanningen in de zuidelijke republieken ont snappen momenteel aan de aandacht van president Gor batsjov. Die is op bezoek in Li touwen en probeert leiders en burgers van de Baltische repu bliek te overtuigen dat het on verstandig is zich op stel en sprong uit het Sovjet-staats verband terug te trekken. Pagina 7: Woede van Azeri's uit zich in geweld Communistische partij Roemenië illegaal BUKAREST De Roemeense communistische partii is met on middellijke ingang „buiten de wet gesteld". Dit heeft president Ion Iliescu van het Front voor Nationale Redding gisteravond op de televisie bekendgemaakt. Iliescu kondigde ook Ban dat er op 28 januari een nationaal refe rendum gehouden zal worden oyer de vraag of de doodstraf weer ingevoerd moet worden. Vrijdag, de dag van nationale rouw voor de slachtoffers van de revolutie, gingen tienduizenden Roemenen de straat op om te protesteren tegen de aanwezigheid van communisten in het Front. De betogers eisten onder meer dat veiligheidsagenten, die tijdens openbare processen schuldig worden bevonden aan moord tijdens de dagen van de omwenteling, geëxecuteerd wor den. Iliescu maakte tenslotte tijdens de directe televisie-uitzending bekend dat er een nationale commissie zal worden opgericht „om alle klachten van de bevolking op te lossen". De commissie zal onder „direct bevel staan van het Front voor Nationale Red ding". - Pagina 7: Roemenen demonstreren op nationale rouwdag Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog de zelfde avond nabezorgd. 42 PAGINA'S „Stervensproces moeten we niet blokkeren" Vergroot Europa lijkt voorlopig nog een illusie „Directielid schouwburg zit vast voor incident" Voedselvoorraad Etiopië bijna op Kwaliteitsnorm levensgevaarlijk voor gehandicapten Oostblok: oude sentimenten bedreigen nieuwe vrijheden CXTHA onderwijsbijlage (ADVERTENTIE) TTïlGIrHa OFF. DEALER LEIDEN EJnissanI ROELOFARENDSVEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866. Kapitein Rob, wie kent hem niet? Een van de grote klassiekers in het Nederlandse beeldverhaal. Tot leven gebracht door Peter Kuhn (tekeningen) en Evert Werkman (tekst) op 11 december 1945. Na jarenlang in dagbladen en in boekvorm te hebben rondgezworven, leeft hij vandaag de dag nog altijd voort in onze krant, waar hij nu verwikkeld is in de avonturen in „De vallei der vergeten wereld". Van 19 januari af kunnen de liefhebbers van deze strip naar een expositie over hun held in Rotter dam, waarover vandaag meer in onze bijlage Fina le. Wie de bon invult maakt in de komende twee weken mét al onze abonnees mee, hoe kapitein Rob zich op 25 januari weer in en nieuw avontuur stort. Gauw de pen pak' De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaal, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1