aad Alphen moet snel slissen over Archeon ieidóeSou/ta/rit £eidóe@oma*it ac^lt uur- SUBSIDIES NIET MIS TE LOPEN Bouw plan Mariënburcht binnenkort van start Drechtloop in Leimuiden SERVICE TECHNICUS KLIMAAT BEHEERSING Bewoners Kerkweg tegen aanleg parkeerplaatsen r;)EN OMGEVING zaterdag 13 januari 1990 pagina 15 a-bijeenkomst over bestrijdingsmiddelen ^Hin ■jWIJKERHOUT De Vereni- ^Krpsbehoud van Noordwijkerhout ^linsdagavond 16 januari een the- enkomst over chemische bestrij- ddelen in de bollenstreek. De bij last in De Schelft is bestemd voor kwekers als belangstellenden. de informatiebijeenkomst wordt ?'eofilm vertoond over het gebruik 1 emische bestrijdingsmiddelen in snstreek. Het is de bedoeling dat POLfwordt nagedacht over andere mo- den die de gewassen wel bescher- ar ook vriendelijker zijn voor het Volgens Dorpsbehoud zijn derge- ETRf jranderingen bij gewasbescher- al merkbaar in de bollensector waar bijvoorbeeld stukken bollengrond voor enige, weken onder water worden gezet ter bescherming tegen ziektes. Ook wordt onderzoek gedaan naar methoden om de gewassen meer ziektebestendig te maken. Er zijn sinds kort twee proefbedrijven in Lisse en Breezand waar ervaring wordt opgedaan met de geïntegreerde bollen teelt. De vereniging Dorpsbehoud heeft dan ook een forum van deskundigen sa mengesteld met mensen uit het vak: M. van de Poel van de jongeren LTB Duin en Bollenstreek, H. Jonker van het con sulentschap voor de bollenteelt, H. Mui lerman van de Milieugroep Bollenstreek, twee wetenschappers uit Leiden en Wa- geningen en M. Kneppers van de Agrari sche School Voorhoutse ambtenaren mogen niet meer roken VOORHOUT Het gemeentehuis van Voorhout wordt verboden gebied voor rokers. Ook ambtenaren mogen in hun eigen werkruimte in het raad huis niet meer roken. Uit een enquê te is gebleken dat de meeste ambte naren die in het gemeentehuis wer ken geen bezwaar hebben tegen een algeheel rookverbod. De gemeente Voorhout wil voorts rookverboden afkondigen voor: gemeentewerken, gemeentewerf, gymzaal Linnaeus, Boekhorstschool, peuterspeelzaal Oosthout, bibliotheek, De Narcis, De Gaasbak en SEC. De gemeenteraad beslist op 18 januarti over deze voor stellen van burgemeester en wethou ders. :n aan den - De gemeenteraad -phen moet vóór 1 een principebe- jnd°«rnen over de komst launf archeologisch the- Archeon naar Al- let zestig hectare B* eje themapark moet gebouwd in de in v zijnde woonwijk óKji Zanen. De grond Mio.binnen de ring van 'ippife 11 beschikbaar, moet haast ma de subsidie van en de provincie illand niet mis te lologische project kost 69 miljoen gulden. .twikkelaar AMRO ?383Taarvan miljoen "ge.Naast de bijdrage van u.]wordt anderhalf mil- Spa de provincie Zuid- enstb verwacht en viere neenhalf miljoen van de ge meente Alphen. Burgemeester en wethouders zijn unaniem van mening dat een archeologisch themapark voor Alphen een goede zaak is. Zij zijn daarom bereid de benodigde grond in Kerk en Zanen te verkopen tegen de agrarische prijs van een rijks daalder per vierkante meter. De grond heeft een boekwaar de van een tientje per vier kante meter. De viereneenhalf miljoen verschil tussen waarde en opbrengst van de verkoop van de grond krijgen de initia tiefnemers van Archeon ca deau. B en W stellen daarbij wel de voorwaarde dat het project doorgang moet vinden. Mocht het in de toekomst fout gaan, dan moet de bijdrage worden terugbetaald. B en W hebben tot die bepaling besloten om dat AMRO in het geval van een^ fiasco woningen op de grond wil bouwen. B en W willen voorkomen dat de pro jectontwikkelaar in dat geval over bijzonder goedkope bouwgrond beschikt. Alphen wil in dat geval ook dat AMRO de door dei gemeente gemaakte kosten vergoedt. De twijfel en terughoudend heid die deze week verschil lende gemeenteraadsleden be kroop moet alsnog worden weggenomen tijdens een ge combineerde commissieverga dering op 25 januari. De twij felaars vinden dat ze onvol-* doende tijd hebben gehad om alle relevante informatie te bestuderen. Burgemeester M. Paats vindt daarentegen dat de raadsleden tijdens de vier jaar durende voorbereidingen van het project vaak genoeg op de hoogte zijn gesteld. De plan nen van de initiatiefnemers dateren al van 1986. Een haal baarheidsonderzoek door het Nederlands Bureau voor Toe risme heeft inmiddels uitgé- wezen dat Archeon jaarlijks tussen de 750.000 en 900.000 bezoekers kan verwachten. Verkeersproblemen zal die toeloop niet geven, mits pas sende maatregelen worden ge nomen. B en W denken daar bij in de eerste plaats aan in valswegen en parkeerplaatsen. Voor Alphen betekent het ar cheologische project bovendien een flinke injectie voor de werkgelegenheid, aldus het college. De aanleg van het park geeft ongeveer 250 mens jaren werk. Als Archeon een maal draait kunnen daar elk seizoen driehonderd mensen aan de slag. Het themapark vergroot bovendien de naams bekendheid van Alphen, zo verwachten burgemeester en wethouders. Als nadeel ziet het college vooral het feit dat Alphen in Kerk en Zanen door het the mapark 1200 woningen min der kan bouwen. Overlast wordt niet verwacht. Volgens wethouder W. de Jong gaat het om een park met een dui delijk educatief karakter en niet om een pretpark. Om een sluipende ontwikkeling in die richting te voorkomen zal de opzet van Archeon aan een veelvoud van regels en bepa lingen worden gebonden. De gemeenteraad moet op korte termijn uitspraak doen omdat het project anders mogelijk wordt afgeblazen. „Anders verspillen we tijd en geld", al dus Paats. Bollen voor Noordwijkerhout Noordwijkerhout krijgt in het voorjaar een extra fleurige aanblik dankzij 2.500 narcis sen en 5.000 tulpen die giste ren in „bolvorm" door wethou der P. Heemskerk in ontvangst werden genomen. De bollen worden geplant bij de invals wegen van het dorp. Heems kerk maakte gisteren aan de Victoriberg ter hoogte van de Guldemondvaart een begin met de plantwerkzaamheden. Het idee is afkomstig van Mar tin de Groot, voorzitter van de commissie mozaïkenleggen en is verder ontwikkeld door de Stichting Aktiviteiten Noordwij kerhout (SAN). De narcissen werden aan Heemskerk aange boden door Martin de Groot en SAN-voorzitter Jan Huy- brechts. De tulpen zijn een ge schenk van de firma Van de Berg en Verdegaal. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Nader onderzoek bodem Kerkzicht VOORHOUT De bodem van het gebied Kerkzicht wordt nader onderzocht. Dit is nodig omdat bij een eerste on derzoek sterke verontreinigin gen door kwik, lood, arseen en koper zijn aangetroffen. De vervuiling is gevonden op de plaats waar vroeger een schuur stond waarin chemi sche bestrijdingsmiddelen werden bewaard. Het aanvul lende onderzoek moet de om vang van de vervuiling duide lijk maken. De kosten ervan bedragen ruim 23.000 gulden. De gemeenteraad beslist don derdag 18 januari over dit plan. Gevers Deynootschool krijgt opknapbeurt VOORSCHOTEN De Ge- vers Deynootschool aan de Schoolstraat in Voorschoten wordt gerenoveerd. Het be stuur van de Stichting Protes tants Christelijke Scholen te Voorschoten heeft dat besloten naar aanleiding van een on derzoek naar de toekomstmo gelijkheden voor haar vier scholen voor basisonderwijs. Naast de Gevers Deynoot school zijn dat de ds. Fortgens- school, het Palet en het Kom pas. Aanleiding tot het onderzoek was de bouw van de nieuwe wijk Starrenburg. Dat zal tot gevolg hebben dat het totale aantal leerlingen voor het pro testants-christelijk basisonder wijs toeneemt van 315 nu naar 341 in het jaar 2000. Met name het Palet in de Vlietwiik en de Gevers Deynootschool liggen gunstig en kunnen een toena me van het aantal leerlingen verwachten. Vandaar dat is besloten tot een vernieuwing van de Gevers Deynootschool, die overigens in goede staat verkeert. Het bestuur van de Stichting verwacht goede toe komstmogelijkheden voor maar drie scholen. Het Kom pas wordt in de beschouwin gen verder niet genoemd. Pater Vaneman viert jubileum in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Pater Gerard Vaneman viert morgen in zijn geboorteplaats Zoeterwoude zijn 25-jarig priesterfeest. Hij is celebrant in de feestelijke eucharistieviering in de Sint Jan aan de Zuidbuurtseweg om half tien. Na afloop bestaat er gelegen heid om de jubilaris in het kerkgebouw te feliciteren. Gerard Vaneman komt uit een gezin met 16 kinderen. Vijf jon gens werden priester, twee meisjes gingen in het klooster. Ge rard had een late roeping. Aanvankelijk was hij bakkersknecht en ook na zijn militaire diensttijd in het voormalige Nederlands- Indië was hij nog een jaar als zodanig werkzaam in Nederland. In 1951 emigreerde hij naar Australië en pakte ook daar dit beroep op. Toen hij zeven jaar later met vakantie in Nederland terug was, vertelde hij zijn ouders dat hij ging studeren voor priester en zou intreden in het Carmelietenklooster in Donvale. Weer zeven jaar later werd hij tot priester gewijd. Daarbij kwam Zoeterwoude in actie om het vader Vaneman mogelijk te maken om dit in Australië mee te maken. De bliksemactie werd een groot succes en op 12 januari 1965 werd Vaneman op Schiphol uitgeleide gedaan door burgemeester Detmers en het actiecomi té. Prins herdoopt laan De Dr. Nolenslaan in Noordwijkerhout heet sinds gisteren de Prins Nolenslaan. De laan werd in het bijzijn van burgemeester en wethouders van Noordwijkerhout en de raad van elf van car navalsvereniging De Kaninefaaten herdoopt door de huidige prins carnaval van Noordwijkerhout, prins Nolens Volens. FOTO: HENK VAN DEN ENDE (ADVERTENTIE) LISSE De bouw van 27 wo ningwetwoningen in het plan Mariënburcht gaat donderdag 25 januari officieel van start. De eerste paal wordt die mid dag om drie uur geslagen door wethouder G. van den Berg. LEIMUIDEN Voetbalver eniging Kickers '69 houdt zondag 21 januari voor de 21e keer de Drechtloop. De afstanden zijn 4, 10 of 21 ki lometer (halve marathon). De s-tarttijd voor de laatste twee afstanden is om 11.00 uur. Voor de 4 kilometer wordt gestart om 11.15 uur. Start en finish, evenals kleed- en doucheruimte zijn bij de Beukenlaan. Vorig jaar namen 1000 deelnemers aan de loop deel. De winnaar van de halve marathon deed dat toen in de tijd van een uur en elf minuten. De wedstrij den worden gelopen door de straten van Leimuiden, de polders richting Nieuwveen, Kattebrug en langs de Drechtoevers weer terug naar Leimuiden. Halverwege zijn er thee en mandarijnen. Voor inlichtingen kan men terecht bij T. Vernooij, tele foon 01721-9890. Diga Techniek - Zoetermeer houdt zich sedert 20 jaar bezig met de import en distributie van luchtbehandelings- apparatuur. Het totale leverings programma omvat een brede range aan produkten zodat de slogan Diga, DE MAAT IN KLIMAAT alleszins de activiteiten dekt. De goede naam die binnen het vakgebied verwon/en werd, biedt zeker ook voor de toekomst voldoende perspectieven ten aanzien van een succesvolle bedrijfsvoering. Binnen ons expanderende bedrijf is op korte termijn plaats voor een service-technicus, die met ons mee wil en kan groeien. Onze belangstelling gaat uit naar een medewerker die een gevarieerde werkkring op prijs weet te stellen Naast de direkte service-verlening zullen nl. tevens projektuitvoerings- werkzaamheden etc. aan de orde zijn. Wij deqken aan een 30 35 jarige MTS-er WTB met een ruime ervaring op koeltechnisch- en luchtbehandelingsgebied. Tevens zal onze nieuwe medewerker de ambitie moeten hebben om een verantwoordelijke positie in te nemen binnen onze organisatie Uw sollicitatie, vergezeld van uw cv, kunt u richteh aan: Diga Techniek, Postbus 202,2700 AE Zoetermeer. DE MAAT IN KLIMAAT 'rTfee! re^act^e van T°n 0-16.3Ï- tot 21 icïde!31" ging trouwen, in 3 patiHet was de tweede Je bezfan januari 1930. De 14.154e koningszoon prins v°ndlp verbond zich in de renaf<fse hand met de Belgi- iningsdochter Marie riopen|e Leidsche Courant Belgische gezelscf le hoof^6! t°t Rome geraak- ontging de inderièr bij mocht zijn, maar kleutebkkend sprookje van voiqePaaltje maakte. Het pleeg».1""1 aIs koPj<" «Boe nderafCö". opgerj Marie José, de ko et verf de koningin (Albert jsabeth, T.P.), prinses logie: f® prinsen Leopold en Doghetijn met hun gevolg l5-l5jvond om 21.35 uur (Noord-station per ga- harttyan rie Italiaansche xtra bjjke familie naar I9.30vertrokken. Op het i"!o"oWan rie koninklijken L'mii ^rden abèèn de jour- ninq iren een honderdtal in- Oegstf>e8eIaten- Links en i, vootan den koninklijken loetervjnden, in dubbele rij- N ledige, verlichte en 1 (kan! Belgische treinen, dl. flPnen van het spoor- 30-20.pneel liepen voortdu- iEREtfen neer, den konink- leopenfein langs, met licht in hun handen om te zien of er niets verdachts onder de wa gons te bespeuren viel. Een menigte geheime agenten in civiel wandelde op en neer. Zij controleerden voortdurend de pers- en invitatiekaarten van de op het perron aanwe zige personen. Voor elk por tier van den trein stond een gewapend gendarm. In den trein stonden de deuren van de rijk versierde appartemen ten van het koningspaar open en voor deze deuren stonden twee lakeien in uniform van het Italiaansche hof. Op de ta fels prijkten orchideeën en le lietjes van dalen. Om half tien kwamen de vorstelijke perso nen uit de receptiezaal over het met kostbare tapijten be legde perron naar den trein. De koning was in generaalsu niform, rechts van hem schreed de koningin, Marie José links. Achter hen volg den de prinsen en prinses Astrid. De koningin en de prinsessen droegen kostbare bontmantels en nauwsluitende hoeden. Aan prinses Marie José wer den bloemen aangeboden. Daarna stapten de souverei- nen met de familieleden en hun gevolg in den trein onder hartelijk gejuich der toeschou wers. De prinses, die bijzon der kalm was en er zeer ge lukkig uitzag, kwam met een bouquetje lelietjes van dalen in de hand voor het open ven ster staan. Zij wuifde met haar fijne gehandschoende hand, of drukte de handen van personen die op het per ron haar goede reis toe- wenschten. Naar een der Belgische bla den beweert, is de Belgische politie het plan voor een aan slag op het spoor gekomen, welken anarchisten op den koninklijken trein, op weg naar Rome, hadden willen uitvoeren. De meeste buiten- landsche stations, welke de trein moest passeeren, werden extra bewaakt. Naar uit Rome gemeld wordt, is de koninklij ke familie aldaar Zondag zon der ongelukken aangekomen; zij werd door het Italiaansche koningspaar en de Italiaan sche prinsen begroet. Op het Quirinaal moesten de vorste lijke personen verscheiden malen op het balcon verschij nen om de toejuichingen van de menigte, die de politieaf- zetting verbroken had, te be antwoorden". Eigenlijk veel leuker was het volgend bericht: „Aangemoe digd door de daarmee in Amerika bereikte resultaten, is de KLM overgegaan tot het nemen van proeven met een staartwiel op een harer keersvliegtuigen ter vervan ging van de tot nog toe alge meen in gebruik zijnde meta len slot. Een der voornaam ste voordeelen van een wiel onder den staart van groote vliegtuigen is het sparen van het oppervlak der vliegterrei nen, dat door den gewonen staartsteun geregeld wordt stukgeploegd". Van „De Leidsche winkel stand": „De Aalmarkt is een betere zaak, we mogen wel zeggen een eerste klasse-zaak, rijker geworden doordat in perceel 12 gevestigd is het Ra dio-technisch Installatiebu reau van den heer J.P. van Berge Henegouwen, wiens zaak voordien gevestigd was in perceel Oude Rijn 5. De oude zaak was voor velen een onbekende, ondanks het be drijf hier ter stede zoowel als in de omgeving toch genoeg zaam bekend was. Maar zulks is wel te verklaren. Immers de Oude Rijn leende zich niet uitermate voor winkelstand en daardoor is de zaak als winkel nimmer zoo naar vo ren gekomen. Wij twijfelen er niet aan, of zulks zal van he den af anders worden". „Naar wij vernemen is bij een nieuwe Rijksregeling bepaald dat voortaan interlocale tele foongesprekken niet meer vóórgaan. Is men juist aan een stadsgesprek bezig, dan wordt het interlocaal gesprek net zoolang opgehouden tot dat men de telefoon op den haak heeft gelegd". Uit De Vragenbus. „Vraag: Kunt u mij zeggen hoe men een konijnevel moet berei den? Antwoord: Deze vraag is reeds herhaaldelijk uitvoerig door ons beantwoord. Wij kunnen niet telkens weer het zelfde herhalen. Vraag u aan onze administratie een cou rant van 12 October op, waar in de beantwoording van deze vraag heeft gestaan „Voor het kantongerecht te Marie José en Umberto verloofd. Middelburg heeft terechtge staan N.K., handelsagent, kruidkundige en chemicus te Den Haag, bekend als de Leidsche wonderdokter, die in November en December te Middelburg en Vlissingen zit dagen hield en menschen be handelde, althans hen genees middelen aanprees en ver kocht. Tegen hem werd ver-, oordeeling geëischt tot twee geldboeten van ƒ300 of twee maal 60 dagen hechtenis. Ver dachte erkende geen genees kundige bevoegdheid te bezit ten, doch te handelen in het FOTO: S.P. belang der menschheid bij de Gratie Gods. De rechter oor deelde conform de eisch". Een kop boven een verhaal van „onze medewerker te Rome" over de Maria Aracoe- li-kerk naast het Capitool. De ten geheel bij de Hartebrug kerk (in de volksmond de Koeliekerk genoemd) zijn ge weest. De kop luidde tenmin ste: „De Santa Maria in Ara koelie". Een uitbarsting van de toenmalige hoofdredacteur werd niet vermeld. RIJNSATERWOUDE Er mag geen groen wor den opgeofferd voor de aanleg van parkeerplaat sen langs de Kerkweg in Rijnsaterwoude. Dat vin den de bewoners van de Kerkweg, die een brief met bezwaren hebben ge stuurd aan het gemeente bestuur. De vier vijf parkeerplaatsen die langs de Kerkweg zouden moeten komen, zijn bedoeld voor auto's van mensen uit de naastgelegen Overbuurt. In deze wijk is de openbare ruim te zo krap dat er zo goed als geen mogelijkheid is om hier de parkeerplaatsen aan te leg gen. De Kerkwegbewoners stellen in hun brief dat het groen in hun straat in ieder geval niet mag sneuvelen voor de komst van de auto's. Gemeentesecretaris W. Bello neemt de bezwaren van de omwonenden serieus. Volgens hem is er nog geen besluit ge vallen over het al dan niet aanleggen van de parkeervak ken. „Er is alleen hardop ge sproken over de mogelijkheid om langs de Kerkweg wat ruimte te maken, maar er staat niets vast. Maandag gaan we binnen het college van burge meester en wethouders de par- keernood opnieuw bekijken. Daarbij zal in het hele dorp naar goede alternatieven wor den gezocht". C. van der Zwan, een van de bewoners van de Kerkweg, zegt dat de omwonenden voor lopig stappen van de gemeente afwachten. „Het is de gemeen te die naar ons toe moet ko men. Het is niet in de eerste plaats ons probleem. Als de ge meente erom vraagt willen we trouwens zelf ook wel bekij ken of we een andere oplos sing kunnen aandragen, maar er is hier weinig ruimte". De parkeeroverlast is volgens Van der Zwan in de weekeinden nog iets erger. De bezoekers van herberg 't Regthuys zetten dan vaak hun auto neer in de parkeervakken van de Kerk weg. Volgens Van der Zwan is er in de honderd meter ver derop gelegen Schoolstraat al tijd wel een plek voor de auto te vinden. „Als het bij ons vol staat, zet ik hem daar ook al tijd neer. Dat eindje loop ik wel". Nieuwkoop betaalt aftappen koelkast NIEUWKOOP De gemeente Nieuwkoop trekt bijna vierdui zend gulden uit voor het verantwoord verwerken van giftige cfk's (chloorfluorkoolwaterstoffen) uit koelkasten. Het geld wordt gebruikt om de cfk's van de koelkasten af te tappen en af te voeren naar een depot in Alphen. Het is nog niet bekend hoe de maatregel financieel op de Durgers zal worden verhaald.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15