^eidócSou^cmt Directielid schouwburg zit vast voor incident" STAD OMGEVING Ouders richten wilde" buitenschoolse opvang op Zilveren Sleutels naar rugbyers DIOK DE K.O.V. DE STEUNPILAAR VOOR UW RECHTSPOSITIE Slimme EHBO-kit ZATERDAG 13 JANUARI 1990 PAGINA 13 IE :erten van Otis 'N Musical en Operet- elschap Otis geeft 14 en jari de eerste optredens publiek. De vereniging in mei 1989 opgericht. de concerten wórden emmige koorstukken ge- maar er zijn ook veel tijen ingelast. Volgend jopt de vereniging een ge musical of operette te n. Morgen wordt een gegeven in het Antoni- >huis aan de Lange Mare .eiden, zondag 21 januari Cultureel Centrum aan nses Mariikelaan 4 in hoten. Beide nieuwjaars- en beginnen om 14 uur. gangsprijs is 7,50, 65- betalen ƒ5,—. LEIDEN Het gebrek aan buitenschoolse opvang (BSO) in Leiden is zo groot dat een groep ouders in september een „wilde" BSO heeft opgericht. Ze betalen alle kosten zelf. De ouders namen dat besluit toen bleek dat hun kinderen niet meer terecht konden bij de Ba sisbende, onderdeel van het Peuterpalet aan de Zoeter- woudsesingel. Omdat de kinde ren te oud werden konden ze daar niet meer worden opge vangen. „Het gaat om een volstrekt le gale stichting", liet bestuurslid L. Deurlo gisteren weten. „On- staan uit nood". Aanvankelijk werd geprobeerd het probleem onderling op te lossen door drie of vier kinderen bij een ouder onder te brengen na schooltijd, maar dat bleek geen goede op lossing te zijn. Besloten werd in eigen beheer een BSO te star ten. De ouders wilden bij het Peuterpalet onderdak komen, maar dat kon door ruimtege brek niet. Nu is de „wilde BSO" ondergebracht in de dis coruimte van Cornelis Jop- pensz aan de Oppenheimstraat. Hoelang de opvang daar te recht kan is niet bekend. „Zo lang we zitten, zitten we. De particuliere instelling biedt dagelijks van 15.00 tot 18.30 uur onderdak aan tien twaalf kinderen. In totaal gaat het om 21 kinderen. Voor het eerste kind wordt driehonderd gulden gerekend, voor het tweede kind tweehonderd gulden. Ou ders die in de bijstand zitten en studeren betalen ƒ4,50 per uur. De ouders hebben inmiddels bij de gemeente subsidie aange vraagd voor de opvang van de 8- tot 12-jarigen. Bij de buitenschoolse opvang gaat het om de opvang van kinderen die op de basisschool zitten. Daarvoor zijn slechts 72 plaatsen beschikbaar, terwijl er in Leiden 8400 kinderen op de basisschool zitten. Dat ziin plaatsen voor kinderen tot acht jaar die worden gesubsidieerd. Voor kinderen van acht tot twaalf jaar is geen enkele op vang beschikbaar. Ook wethouder H. van Dongen (sociaal-cultureel werk) beseft dat de nood hoog is. Zij wil een groot deel van de 80.000 gulden die de gemeente beschikbaar stelt voor uitbreiding van de kinderopvang inzetten voor de buitenschoolse opvang. Dat heeft ze gisterochtend gezegd bij de overhandiging van de nota Beleidsplan Buitenschool se Opvang. De nota, waarin ge pleit wordt voor verdubbeling van de huidige BSO, is opge steld in opdracht van de Stich ting Welzijn en de Werkge meenschap Kindercentra Lei den. De verdubbeling van de BSO voor 4- tot 8-jarigen is no dig om kinderen onder de vier jaar, die nu dagopvang genie ten, te kunnen blijven opvan gen. De huidige capaciteit is daarvoor te gering. Van Dongen zei dat de BSO bij de gemeente een hoge prioriteit geniet. „Ik wil die 80.000 gul den het liefst gebruiken voor de BSO". Er komt 1,6 miljoen gulden van het Rijk voor kinderopvang, dat niet mag worden gebruikt voor de opvang van kinderen ouder dan vier jaar. Juist in die groep doen zich volgens het rapport de problemen voor. Het streven is erop gericht alle wachtlijsten weg te werken. Daar is in Leiden ongeveer vier miljoen gulden voor nodig. Voor het wegwerken is niet voldoende geld. LDVÖCAAT TWIJFELT AAN BEWIJZEN JUSTITIE flDEN De aanhou- hg van de van fraude rdachte adjunct-direc- ur van de Leidse ihouwburg is niet ge- iseerd op een strafbaar glijdt, maar op een inci- int. Dat vindt zijn ad- :aat M. Visser. Vol de raadsman is dit door het openbaar mi- Bterie erkend. t openbaar ministerie ont- nt dit niet. „De advocaat kft een bepaalde visie op geheel, dat heeft justitie ^an i. Maar de rechter-com- d- Jsaris heeft genoeg gron- i i om hem vast te houden ,en dat betekent voor ons ook er genoeg aanwijzingen 'raer\. Honderd procent bewijs iw, jben we niet nodig. Nee, aaktben hier niet van onder de n Iruk. Het onderzoek loopt g", aldus persofficier Wel- aen, die benadrukt dat in n zaak als deze de misver- |iden zich kunnen opsta- De Leidenaar werd vorige week vrijdag aangehouden op verdenking van verduis tering van 132.000 gulden. Dit bedrag verdween in de periode van mei 1988 tot ok tober 1989. De avond voor zijn aanhouding ontbrak een bedrag van enkele honder den guldens uit de kas. Dat was de directe aanleiding voor zijn arrestatie. Volgens de advocaat heeft zijn cliënt inderdaad erkend dat hij geld heeft weggenomen. „Hij heeft een rekening voorge schoten en dat later verre kend met gelden van de schouwburg. Daarbij heeft hij een rekenfout gemaakt". Zijn cliënt ontkent echter dat hij 132.000 gulden verduisterd heeft. De adjunct-directeur zit nog steeds in hechtenis. Woens dag wordt in de raadskamer van de rechtbank beslist of zijn voorlopige hechtenis wordt verlengd met dertig dagen. Raadsman Visser gaat woensdag een eventuele ver lenging betwisten. De advo caat verwacht dat hij „een goede kans" maakt zijn cliënt vrij te krijgen. „De gegevens die ik tot nu toe van justitie heb gekregen, vind ik te wei nig bewijs". Sfeer Het personeel van de schouwburg is opgedragen om te zwijgen als het graf. Directeur F. Boelen wil al leen iets kwijt over de sfeer in de schouwburg. „Mijn ge voelens zijn geheel gelijkge schakeld met die van het personeel. We zijn er alle maal behoorlijk kapot van, maar niet gebroken. Ik ben eigenlijk verbaasd over de snelle reactie van iedereen. Het lijkt wel of iedereen zich me^ dubbele energie op de schouwburg heeft gestort. Om de zaak draaiende te houden en verder geen ge zeur. Petje af, maar de won den zijn er nog", aldus Boe len. Hij vindt dit „zeer ernsti ge incident" geen smet op het blazoen van de schouwburg. „Bij een eerzame bank kan er ook opeens iemand "met het geld vandoor gaan. Zoiets kan overal gebeuren". Toch is er voor de gemeente Leiden reden genoeg om in tern de hele gang van zaken bij de administratie van de Schouwburg te evalueren. Ook wordt bekeken wat met de subsidiegelden is gebeurd- .„We zullen zo breed moge lijk kijken in hoeverre iets is mis gegaan", vertelt woord voerder O. Scheepbouwer. De adjunct-directeur is voor- lopig geschorst voor drie maanden. Die schorsing loopt in april af, maar Scheepbou wer verwacht dat ruim voor die tijd al meer duidelijkheid is. „We wachten het justitieel onderzoek af. We hebben de indruk dat justitie snel ope reert. Daarna nemen we dis ciplinaire maatregelen. In het ergste geval wordt de man ontslagen", aldus de woordvoerder. Om de lege plek op te vullen wordt het tijdelijk contract van een me dewerkster van de Schouw burg verlengd. „Maar dat is geen definitieve oplossing", weet Scheepbouwer. Burgemeester C. Goekoop (rechts) reikte de Sleutels gisteren uit aan Dick Altink (links) en voorzit ter Ynze Politiek van DIOK. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN LEIDEN De rugbyvereni- gïng DIOK mag zich een jaar lang sportploeg van Leiden noemen. Uit handen van bur gemeester C. Goekoop kregen de rugbyers gisteren de Leida- to Sleutels en het bijbehorende geldbedrag van 1500 gulden overhandigd. DIOK werd in 1989 ongeslagen Nederlands kampioen en maakte, in de ogen van de jury, Leiden tot dè rugby stad van Nederland. Als tweede werd in het club gebouw van de voetbalvereni ging DOCOS de roeivereni ging Die Leythe naar voren geroepen. Een plaats die goed was voor 1000 gulden. Derde eindigde Heieen van der Berg, gevolgd door Frank van Vee- nendaal en het zaalvoetbal team van Bax. Giel Houtman van de 3M marathongroep kreeg de blessurepreventie- prijs overhandigd. Zie ook Finale Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. bijdragen van: Janet )ijk, Rudolf Kleijn en l Swiers. deel discipline h blijft het middelpunt p wereld volgens burge on er Cees Goekoop. Was rder het geval toen pre- ïntie' Bush de gang naar de de jlstad maakte, maandag iet weer zo. Toen werd meentelijke nieuwjaars- lie gehouden. Op slag Goekoop het stadhuis ie fentrum van het alcohol- ngsbeleid". Ier dan geen drank? de politie soms al bij de Je controleren met de fcjp in de aanslag? Werd haarse drank gedistri- 1 via een vernuftig bon- In, zoals eerder was aan- _Jigd? niets van dat alles. Ie- idie zich op kosten van eente Leiden wilde la- llopen, kon dat rustig Aan het assortiment iperingen was slechts or Youp van 't Hek zo hdig de grond inge- lf Ie alcoholarme Buckler begd. En Cees zijn tong dik niet of hij slaagde m het feit dat hij in elk VÉén flesje van die bie- (e vloeistof had genut- zijn toespraakje te ver- Df in Leiden die maandag met alcohol is omge- en kan dat maar door hg te danken zijn ge- De zelfdiscipline van al idsleden, penningmees- fan sportverenigingen, [assistenten. bestuur- /an wijkverenigingen, laren, trendvolgers, be- behartigers en die en- eidse schrijver die an- [ewoon zijn om deze Se gang naar het stad- ht kleur te geven door k aan Bacchus te offe- lijkh mjes je niet uitkleden! Stem is het schreeuwerige men |ran de nieuwste Leidse )70- die zich heeft inge- 6n voor de gemeente- Êrkiezingen in maart. "De Anti Afpak Partij vindt dat de gemeentelijke belastin gen en tarieven omlaag moeten. De opstellers van het verkiezingsprogramma kun nen nog net bedenken dat dat betekent dat er ook moet wor den bezuinigd. Ze komen met welgeteld een voorstel daar toe: het aantal wethouders moet „tot het minimum be perkt worden" en de burge meester moet meer taken krijgen. Tussen haakjes meldt AAP dat „dit niet gezien dient te worden als kritiek op het functioneren van de bur gemeester, maar als kritiek op het beleid van enkele politie ke partijen, die er in verband met de uitbreiding van het aantal wethouders toe over gingen de taken van de bur gemeester te beperken". Op richter Ed van Tol en de an dere mensen achter AAP hebben blijkbaar nog nooit gehoord van het principiële uitgangspunt dat een burge meester die niet wordt geko zen maar wordt benoemd zich niet te veel met het beleid moet bezighouden. AAP wil verder dat „de schoonheidscommissie" wordt afgeschaft, opdat Leidenaars zelf kunnen bepalen welke kleur ze hun eigen huis of ge bouw verven. In het verkie zingsprogramma wordt ver der een aantal voorstellen ge daan om het leven van de au tomobilisten wat plezieriger te maken, vooral in de binnen stad. Meer parkeerplaatsen, geen paaltjes meer, maar wel tunnels of viaducten bij alle spoorwegovergangen. Leiden moet daarvoor gewoon subsi die aanvragen bij de NS, het Rijk of de Europese Gemeen schap. „Voorts is het natuur lijk gewenst, om alle beschik bare politiemensen in te scha kelen bij de criminaliteitsbe strijding en niet bij het over bodige uitdelen van parkeer bonnen", vindt AAP. Velletjes (2) Onder het kopje „discrimina tie" schrijft de nieuwe Leidse partij twee zinnen: „De discri minatie van binnenstadbewo ners ten opzichte van Leide naars uit de buitenwijken, door het belachelijke parkeer- vergunningenstel, moet wor den afgeschaft. Er moeten ge woon meer parkeergelegen- heden komen in de oude bin nenstad". Ook wordt aan dacht besteed aan vluchtelin gen: „Leiden als vluchtelin- genstad, geeft de voorkeur aan echte vluchtelingen, die gevlucht zijn vanwege de communistische dictatuur in het eigen land. Het aantal vluchtelingen zal helaas be perkt zijn, want zoveel meer Kerstbomenjacht Ruim twintigduizend kerstbomen gingen er vo- de jaarwisseling zijn er nog volop dode dennen rige week bij de Groenoordhallen in vlammen te vinden in de Leidse binnenstad. De Leidse op. Een meisje dat 41 exemplaren inleverde bij jongeren zijn kennelijk zo braaf geworden dat de gemeente won daarmee een opoe-fiets, er nu alleen een kerstbomenjacht vaart. Maar loterij of geen loterij, bijna twee weken na mensen kan Leiden onmoge lijk huisvesten". „Nu de perestrojka in volle gang is", schrijft AAP verder, „en de mensen in de commu nistische landen zich ontdoen van het socialistische juk, zou ook Leiden een gebaar moeten maken en de bordjes Kernwapenvrije Gemeente moeten vervangen door bord jes Palenvrije Gemeente om te laten zien dat wij niet ach ter willen blijven bij het Oost blok". AAP pleit verder voor gfatis busvervoer voor 65-plussers en gehandicapten „om zo de sociale contacten van deze mensen die veelal van een ge ring inkomen moeten rondko men te bevorderen". „Dege nen die een minimum-uitke ring krijgen hoeven geen on roerend-goedbelasting (ogb)te betalen. Maar wel moeten zij ieder jaar zo'n stom rotformu- lier invullen, met allerlei ver nederende vragen om vrijstel ling te vragen. Echte minima, geen ogb-aanslagen meer stu ren!", aldus AAP. Kortom: het verkiezingspro gramma bestaat uit niet min der dan zes velletjes vol per soonlijke frustraties, onuit voerbare ideeën, feitelijke on juistheden, idiote plannen en complete volksverlakkerij. Stokers Eindelijk, na enkele jaren van overleg, onderzoek, en onder handelen is er nu een voorstel voor het vervangen van de blokverwarmingsketels in de Slaaghwijk en over de meters die het verbruik meten. Ook al hebben de bewonerscom missies en de woningbouw verenigingen al overeenstem ming bereikt, de keuze voor de nieuwe verwarming blijft toch aan de bewoners. Spe ciaal voor hen wordt een in formatie-avond georgani seerd. Voor „kleurrijke stokers", kennelijk geen bewoners, wordt een andere informatie avond georganiseerd. Deze avond is bedoeld voor anders taligen, wordt er nog extra bijverteld. Dus de kleurrijke stokers die uit Suriname ko men, hoeven eigenlijk niet te komen, want die spreken Ne derlands. „We verzoeken Ne derlandstalige bewoners in de Slaaghwijk ons te helpen door anderstalige buren van deze speciaal voor hen georgani seerde avond op de hoogte te stellen (zonodig met 'handen en voeten'werk)", luidt de tekst in het persbericht. Het organiserend comité heeft werkelijk aan alles gedacht. Zelfs Engelse en Arabische tolken zijn op de avond voor kleurrijke stokers aanwezig. Maar hadden deze tolken het bericht voor de bewoners dan niet even kunnen vertalen? Hadden ze in al die jaren dat het overleg, onderzoek en on derhandelen heeft geduurd bovendien geen ander woord kunnen verzinnen voor kleurrijke stokers? Een min der discriminerend woord dat FOTO: TEJO RINGERS de lading dekt, bijvoorbeeld? Gouden Eeuw Magazine Leiden 1990 is de naam van het blad dat maan dag tijdens de gemeentelijke nieuwjaarsreceptie werd ge presenteerd. Het is een uitga ve van de gemeente Leiden en van de GIN, wat staat voor Gemeentelijke Informatie Ne derland. „Dit geeft jaarlijks een beeld van de ontwikke lingen van de stedelijke eco nomie, het onderwijs en de culturele en toeristische as pecten van Leiden", meldt het colofon. Uiteraard wordt in het blad op allerlei manieren gepro beerd aan te geven dat Leiden een fantastische stad is. De positieve toon wordt echter flink aangetast door het min derwaardigheidsgevoel dat uit een aantal stukken spreekt. Burgemeester Cees Goekoop stelt bijvoorbeeld in zijn Ten Geleide dat „het imago van Leiden, de stad met een ver vallen en verpauperd cen trum, in de historie kan wor den bijgeschreven. Het is, ge lukkig, verleden tijd". „Het* wordt tijd dat het imago van Leiden eens wat meer aan de werkelijkheid wordt aange past. Tenslotte is Leiden al enige tijd bezig (en met rede lijk succes!) een plaats te ver werven op de economische kaart in de Randstad", vindt wethouder Theo van der Nat van economische zaken op de volgende pagina; En: „Leiden van nu is Leiden van vroeger niet meer". „Het lelijke exemplaar uit de vijftiger jaren heeft dan afge daan en maakt plaats voor een glazen paleisje", staat in een artikel over het nieuwe NS-station. „Achter het sta tion ligt het omvangrijke ter rein van het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL). Het verouderde complex heeft zijn langste tijd gekend", valt daarin ook te lezen. Gouden Eeuw (2) Ook in het artikel over de Breestraat, die in het magazi ne deftig de P.C. Breestraat wordt genoemd, wordt voor eens en voor altijd afgerekend met het verleden. „Een aantal jaren geleden leek het bergaf waarts te gaan. C A ver huisde naar de Haarlemmer straat en andere winkels volg den. Winkelen in de Bree straat was door het verstik kende verkeer geen pretje". Het effect van verkeersmaat regelen „viel verrassend snel waar te nemen. De een na de andere speciaalzaak vestigt zich, de een nog exclusiever dan de ander", luidt het ver volg. Om te bewijzen dat Leiden te genwoordig echt meetelt is een artikel in het Japans op genomen. Dat zal wel over Von Siebold gaan, gezien de illustratie die tussen de ge heimzinnige tekens staat. Het gebeurt weieens dat iemand zomaar naar de „bedrijvige" directie economische zaken belt met de mededeling dat hij op Schiphol staat met twintig Japanners die over een uur willen worden rond geleid op het Science Park", staat op een andere pagina. Een Engelstalig verhaal over het historische bezoek dat de Amerikaanse president Geor ge Bush aan Leiden bracht ontbreekt ook niet. Middenin het verhaal over het bezoek van Bush en over zijn voor ouders, de Pilgrim Fathers, staat ineens de opmerking dat vlakbij de Pieterskerk, „in zijn eigen Witte Huis, de Ne derlandse kroonprins Willem Alexander woont, die net als al zijn voorvaderen studeerde in Leiden". Verder meldt het artikel dat „Leiden momenteel een bloei end economisch klimaat kent dat kan worden vergeleken met dat van de situatie rondf de zeventiende eeuw, die door de Hollanders de Gouden Eeuw wordt genoemd". Het zal een hele toer worden om Leiden Magazine 1991 vol te schrijven. Want het kan vanaf nu alleen maar weer slechter gaan met de sleutel stad. Actie voor bibliotheek in Bukarest LEIDEN Het studentendis puut Agape zamelt geld en ap paratuur in voor de universi teitsbibliotheek in de Roe meense hoofdstad Bukarest. De actie heet „Help Bukarest uit de brand". Daarmee haakt het dispuut in op een door S. Alexcandrescu, hoogleraar Roemeens in Amsterdam, ge starte actie voor de biblio theek. Vlak voor kerst verwoestten leden van de Securitate het complete bezit aan boeken en manuscripten van de universi teitsbibliotheek met fosfor en napalm. Het is de bedoeling om met de actie een microfi che-apparaat, copieermachines en stencilmachines in te zame len. Ook wil Agape geld bijeen brengen om boeken en appa ratuur te kopen. Het dispuut is te bereiken via 071-146929. Geld kan worden gestort op bankrekening 13.84.45.257 on der vermelding van Actie Roemenië. Soepeler regeling voor vergeetachtige woningzoekenden LEIDEN Het Leidse college van B en W wil iets soepeler optreden tegen woningzoeken den die vergeten zich na een jaar opnieuw te laten inschrij ven voor een huis. Gisteren heeft het college een voorstel vastgesteld om een waarschu wing te sturen naar mensen die de inschrijving niet hebben verlengd. „Als ze na dat be richt weer niets van zich laten horen, worden ze afgevoerd van de lijst", aldus wethouder D. Tesselaar van volkshuisves ting. Tot nu toe is het zo geweest dat mensen die hun inschrij ving niet verlengen al hun ur- gentiepunten kwijtraken. De commissie voor beroep en be zwaar vond dat een veel te strenge straf waarna het colle ge besloot de woonruimtever ordening op dit punt te veran deren. Overigens is het de be doeling dat ook andere onder delen van deze verordening worden gewijzigd. Daarover wordt volgens Tesselaar nog steeds overlegd met de wo ningbouwverenigingen. (ADVERTENTIE) Katholieke Onderwijs Vakorganisatie In gesloten envelop zonder postzegel sturen naar de KOV: Antwoordnummer 10146, 2280 VB Rijswijk U kunt ook naar de klantenservice bellen: 070-3981103 Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. VÏ.UV. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: Adres: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Ccicbc Qowuvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13