►ureaus slachtofferhulp niet Tekend op zware misdrijven Wat een gedoe, [at een toneelspel" Leprastri jd kampt met grote tekorten lEUWi ui: Zondagse reclame aan de orde bij nieuwe mediawet Terugkeer leeuwtje op Britse eieren onwaarschijnlijk Universiteit onderzoekt ABP-affaire NENLAND £eidóc@omant VRIJDAG 12 JANUARI 1990 PAGINA 3 hekersassistenten r af dan collega's :HT De 7.500 apothekersassi- in Nederland zijn op het gebied arbeidsvoorwaarden over het alge- ieter af dan dokters- en tandartsas- m. Dat is gebleken uit een onder- it de Loontechnische Dienst (LTD) ministerie van sociale zaken heeft De LTD heeft gekeken naar on- r de aanvulling door de werkge- de ziektewetuitkering, de pen cil vut-uitkering en extra uitkerin- •t onderzoek is uitgevoerd nadat de ;ersorganisatie KNMP en de vak- de toenmalige' minister van socia- De Koning vorig jaar om meer p de apothekersassistenten had- 'raagd. De organisaties veronder- dat de assistenten achterliepen bij [s in vergelijkbare sectoren. Totaal rookverbod gemeentehuis Epe EPE Het gemeentebesuur van Epe heeft voor het gehe le gemeentehuis een rook verbod uitgevaardigd. Dat betekent dat behalve in de openbare voor het publiek toegankelijk gedeelten, ook in de werkvertrekken van de ambtenaren roken voortaan taboe is. Alleen de kantine staat van tijd tot tijd open voor rokers en er komt een speciale rookkamer. De zeer weinige rokende ambtenaren kunnen zich tot de bedrijfs arts wenden om van hun verslaving af te komen. Het totale rookverbod geldt na overleg met het personeel. AMSTERDAM De Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL) heeft dit jaar een begrotingstekort van ruim vier miljoen gulden. Directeur K. Braber sprak gisteren op een bij eenkomst in Amsterdam van een „dramatisch tekort". De stichting hoopt rond Wereldlepradag (28 januari) duizenden nieuwe donateurs te kun nen bijschrijven. Oud-minister De Koning, de kersverse voorzitter van de stichting, noemde lepra een „medisch en sociaal verwoestende ziekte, die met kracht bestreden moet worden". Het aantal leprapatiënten vooral in de Derde Wereld wordt geschat op twaalf miljoen. Toch heeft lepra, volgens De Koning, in de meeste ontwikkelingslanden een lage prioriteit omdat de ziekte niet geldt als een ernstig pro bleem voor de volksgezondheid. Zestig uur koken voor wereldrecord DALEN André Nijstad uit Ruinen wil op 9 februari het 'wereldkampioenschap ko ken' op zestig uur brengen. Het record staat nu op naam van Albert Heikamp uit Vee- nendaal, die in 1982 liefst 52 uur achtereen aan het fornuis stond. Nijstad doet zijn re cordpoging in het restaurant van het recrea tiecentrum De Huttenheugte in Dalen, waar hij ook werkt. De kok krijgt steun van vele personeelsleden en is inmniddels zover ge traind dat hij al moeiteloos veertig uur ach tereen wakker kan blijven. Omdat er in zes tig uur koken heel wat eten gemaakt wordt, kan iedereen tijdens de recordpoging in het restaurant komen eten. „Ik kook originele menu's", zegt Nijstad, die voor het record al les mag koken of bakken, behalve panne koeken. Celstraf en tbs geëist voor mishandeling baby AMSTERDAM Officier van justitie mr. J. Miltenburg-Dekking heeft giste ren voor de Amsterdamse rechtbank een half jaar gevangenisstraf en tbs geëist te gen een 28-jarige man. De officier achtte bewezen dat de man zwaar lichamelijk letsel heeft toege bracht aan het anderhalf jaar oude zoon tje van zijn toenmalige vriendin. Om het huilende kind Stil te krijgen had de man het jongetje met blote voeten op de brandende kachel gezet. Het kind werd enkele dagen later via huisarts en ziekenhuis doorverwezen naar het Brandwondencentrum in Beverwijk, waar men derdegraads brandwonden op de open voetzolen constateerde. De baby moest een huidtransplantatie ondergaan. Lessen via tv houden scholier uit spits TILBURG Met als belangrijkste doel het aantal scholieren in de ochtend- en avondspits te verminderen, wil de MBO- scholengemeenschap De Rooi Pannen in Tilburg leerlingen een deel van de lessen voortaan thuis voor de televisie laten vol gen. Het experiment 'tele-leren', volgens directeur G. Selten „uniek in Nederland", gaat volgend schooljaar in onder 600 tweedejaars. Initiatiefnemer is het ministerie van ver keer en waterstaat. Voornaamste aanlei ding voor het experiment vormt het grote aantal ongevallen onder scholieren. Daar naast hoopt het ministerie dat het open baar vervoer tijdens de spits minder over belast raakt. hi|l VANDAAGi IN HET HT Slachtoffers rnstige misdrijven, are mishandeling, Dichting of een roofo- hebben eigenlijk uklijaan bureaus voor niebfferhulp. Neder- ;elt momenteel ze- van dergelijke in- vanlgen. entq cludeert de Utrechtse loog Carl Steinmetz ii ■motie-onderzoek naar •ten van slachtoffer- nal^i het vandaag openbaar at sd gemaakte onderzoek zet Stein metz de bestaande vormen van slachtofferhulp op een rij tje en doet hij aanbevelingen de hulpverlening te verbete ren. Om het effect van de hulp te onderzoeken maakte de psy choloog gebruik van twee groepen gedupeerden. Het ene gezelschap kreeg wèl begelei ding van een bureau voor slachtofferhulp, de andere groep niet, maar zei daar ach teraf wel behoefte aan te heb- ben gehad. Bij de slachtoffers van minder ernstige misdrijven, zoals in braak of diefstal, bleken de bureaus een gunstige invloed te hebben. Maar bij slachtof fers van zeer ernstige crimina liteit was het verschil tussen de groepen nihil. Anders ge zegd: de mensen die naar een bureau voor slachtofferhulp waren gestapt, hadden net zo goed niet kunnen gaan. Voor Steinmetz zijn deze con clusies overigens geen aanlei ding het verschijnsel slachtof ferhulp geheel op de helling te zetten. Hij signaleert dat de bureaus niet zijn berekend op slachtoffers van zeer zware misdrijven. Vrijwilligers mis sen de deskundigheid om .bij voorbeeld incest-slachtoffers te kunnen helpen. Het zou volgens de psycholoog daarom veel beter zijn als de bureaus voor slachtofferhulp deel zou den uitmaken van een geïnte greerd systeem van hulpverle ning. Een slachtoffer van een zeer ernstig misdrijf zou in die situatie sneller kunnen wor den doorverwezen naar een meer deskundige instantie, zo als bijvoorbeeld het Riagg. Zelfstandig Bureaus voor slachtofferhulp bestaan ruim tien jaar. Op dit moment zijn er zeventig, die jaarlijks tussen de tien- en twintigduizend mensen probe ren te helpen. Grote bureaus werken zelfstandig, anderen maken deel uit van een poli- tie-organisatie of van het alge meen maatschappelijk werk. Subsidie van de overheid moet ertoe leiden dat alle bureaus binnen enkele jaren een be taalde coördinator hebben. Nu is dat alleen op de grote bu reaus het geval. Alle andere medewerkers van een bureau krijgen alleen een onkosten vergoeding. De bureaus richten zich op de slachtoffers van de ongeveer 1,9 miljoen ernstige misdrijven die jaarlijks in Nederland plaatsvinden. Daarbij moet worden gezegd dat onder een ernstig misdrijf zowel incest als inbraak valt. Van alle slachtoffers hadden in 1986 438.000 mensen behoefte aan hulp. Maar slechts een relatief kleine groep, 83.000 personen, stapte ook daadwerkelijk naar een instantie of deskundige. De overige 355.000 wisten de weg naar de hulpverlening niet te vinden. Afgezet tegen de tien- a twin tigduizend mensen die zich jaarlijks tot een bureau voor slachtofferhulp wenden, is er blijkbaar nog een grote groep die wel hulp wil, maar het niet krijgt. Steinmetz pleit dan ook voor een uitbreiding van de capaciteit van de slachtoffer hulp. Politie-agenten, huisart sen en maatschappelijk wer kers moeten beter worden ge ïnformeerd over de slachtof ferhulp. Bovendien moet een bureau niet wachten totdat een slachtoffer zelf contact zoekt; de hulp moet actief worden aangeboden. Effect Van groter belang is de vraag of de hulp van de bureaus ook effect heeft. Misdrijven laten bij de slachtoffers vaak diepe sporen achter. Boosheid over heerst, maar vaak komen daar Een misdrijf kan diepe sporen nalaten. Daarom wordt er hulp aan de slachtoffers geboden vanuit het politiebureau, zelfstandige instellingen of het algemeen maatschappelijk werk. FOTO: ANP gevoelens van machteloosheid, angst en onzekerheid bij. Van mensen bij wie is ingebroken, is bekend dat de inbreuk op hun privacy meer indruk maakt dan het verlies van het gestolene. Volgens Steinmetz kampt een slachtoffer van een ernstig misdrijf op drie niveaus met een 'verstoorde kijk' op de werkelijkheid: op zichzelf, op de 'slachtoffer-ervaring' en op de omgeving. Slachtoffers kunnen niet alleen hun mede mensen gaan wantrouwen, ze kunnen ook denken dat ze het misdrijf aan zichzelf hebben te wijten. De verstoorde kijk op de omgeving kan zich uiten in angst opnieuw slachtoffer te worden of in een verminderd vertrouwen in de autoriteiten. Goede hulpverlening richt zich in de ogen van de promo vendus op al deze gebieden ERIK VAN DER STRUIJS (AVERENIGING ERGERT ZICH OVER ZAAK STINISSEN 'ennJAAG Voorzitter n der Molen van de vereniging Neder- js woendend op de landse Patiënten [ging (NPV), die gis- hetin Alemlo een kort onê| verloor waarin zij 5at de behandeling jomapatiënte Ineke aanjen alsnog zou wor- ■p djervat. „Ik vind dat -en. pV bijna letterlijk °Pzljijken gaat. Wat di- Kof Van 'den Berë )'e a buitengewoon on- Ten rlijk". bpood van Ineke Stinis- i eent justitie een strafrech- aarjnderzoek in of de art- is. 1 verpleeghuis Het Wie- ,de *k nog moeten worden Hejd. „Wat een gedoe, wat aanpneelspel," schampert ;i Hr Molen. „Niemand kan grotwijzen dat onzorgvul- voojandeld zou zijn. Dat is I niethelijk. Ik word zo mis- eenjan dat gedrag". iedf Molen vindt dat justi- kan absoluut niet mag be- met comapatënten. ere winst r Verkade )AM De winst van is vorig jaar zoals it gedaald van 14,9 naar 12 miljoen. Per zakte de winst van haar 18,10. De gecon- fde omzet bleef gelijk 7 264 miljoen van 1988. k'er een fractionele da- h de afzet in Nederland en geringe stijging van Frankrijk. Ook de politiek moet zich er buiten houden. „Het is een probleem van medisch-techni- sche aard dat binnen de medi sche wereld en de familie moet worden opgelost", zegt zij. Haar ervaring is dat een goede oplossing altijd mogelijk is, ongeacht de vraag of de omgeving kiest voor levens beëindiging of het laten voort leven van de comapatiënt. Hoger beroep Vice-president mr. Breitbart van de Almelose rechtbank besloot gisteren dat verpleeg huis Het Wiedenbroek in Haaksbergen de behandeling van Ineke Stinissen terecht heeft gestopt. De NPV gaat te gen de uitspraak in hoger beroep; de zaak dient dinsdag middag voor het gerechtshof in Arnhem. De NPV gat te vens in beroep omdat de zaak daardoor aanhangig kan wor den gemaakt bij het Europees Hof. Directeur Van den Berg van de NPV noemt het vonnis van de Almelose rechtbank ont- hutsend. „In feite komt het erop neer dat het lot van vele patiënten in ons land voortaan in handen ligt van de heren medici. Zij beslissen immers of het leven van een patiënt zin vol is of niet. Als artsen een kwaliteitsoordeel mogen vel-' len over menselijk leven zal dit grote consequenties hebben voor de gezondheidszorg en een toenemende rechtsonze kerheid". Hoogleraar anaesthesiologie prof. dr. B. Smalhout vindt het „weerzinwekkend hoe ieder een meekijkt" bij het overlij den van Ineke Stinissen. „En het is ook weerzinwekkend hoe zij haar laten verrekken en creperen", zegt hij. Smal hout, tevens hoofd van het In stituut van Anaesthesiologie van het Academische Zieken huis in Utrecht, kan het zich voorstellen dat een eind komt aan het leven van iemand die al vijftien jaar in een uitzicht loze situatie in coma ligt. „Maar doe het dan op een zo humaan mogelijke wijze", ful mineert hij. „Daar zijn uitste kende middelen voor. Maar dat mag weer niet, want dan is er sprake van onvrijwillige eu thanasie". De hoogleraar sluit niet uit dat Ineke Stinissen ervaart dat „men haar laat verhongeren en verdorsten". Smalhout: „Maar zelfs in het geval dat ze er niets van merkt, dan blijft het een weerzinwekkende zaak om het lichaam op deze wijze kapot te laten gaan. Dat zou je je hond en kat nog niet aandoen". Niet ontluisterend Directeur Nij Bijvank van het verpleeghuis is het niet met Smalhout eens. „Uit de litera tuur en uit tal van gesprekken met deskundigen hebben we in overleg met een psycholoog een protocol voor het sterven sproces uitgestippeld. Dit pro ces acht ik dan ook beslist niet ontluisterend". Wanneer het gaat om zulke dramatische gevallen van langdurig comapatiënten pleit prof. Smalhout voor een juri dische regeling. Die regeling moet waarborgen dat humane beslissingen kunnen worden genomen. „Voorkomen moet worden dat via allerlei juridi sche achteromweggetjes de zaak wordt benaderd. Want hoe je het ook bekijkt, de zaak Stinissen is een monument voor lafheid van justitie en artsen. De betrokken artsen hebben geen risico durven lo pen in de confrontatie met jus titie. Maar in het leven zijn er bepaalde gebeurtenissen waar bij je risico moet lopen. Wie karakter en moreel heeft weet dat hij soms nee moet zeggen tegen een bepaalde overheid". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het CDA nam de zaak van het zondagsver bod een paar jaar geleden nog zo hoog op, dat het de VVD, de toenmalige coalitiepartner, 'verbood' een voorstel te steu nen van de linkse oppositie voor afschaffing. Jeltje van Nieuwenhoven verwacht dat het deze keer anders zal gaan. Wanneer straks de VVD („re ken daar maar op") op dit punt een amendement indient, „zullen wij als PvdA dat steu- Volgens Nieuwenhoven zullen ook D66 en Groen Links dat doen, zodat een grote meerder heid ontstaat voor het schrap pen van het verbod. De zaak komt aan de orde bij de be handeling van de door het ka binet voorgestelde wijzigingen van de mediawet, onder meer om binnenlandse commerciële televisie mogelijk te maken in ons land. Volgens Van Nieuwenhoven is er nu ook een heel duidelijk belang gemoeid met het schrappen van het zondags verbod. De coalitie is het er over eens dat het publieke om roepbestel zo sterk mogelijk moet worden gemaakt om de concurrentie met de commer ciële tv (Veronique!) aan te kunnen. „Dan moeten we dus ook de voorwaarden voor bui tenlandse en binnenlandse commerciële televisie zoveel mogelijk gelijk maken", aldus het PvdA-Kamerlid. Opheffen van het zondagsver bod zou de STER naar ver wachting zestig a zeventig mil joen gulden opleveren. In het kabinet heeft PvdA-minister d'Ancona eind vorig jaar on der druk van het CDA afge zien van haar voorstel om ook zondag reclame op radio en tv toe te staan. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse re- gering-Thatcher is kenne lijk niet van plan de pluimveebedrijven van haar land opdracht te ge-, ven alle inlandse eieren net zoals vroeger, voor ze te koop worden aangebo den, te kenmerken met een leeuwtje. Van 1958 tot eind 1968 wisten de Brit ten altijd of het vader landse eitjes waren die zij 's morgens consumeerden. Britse eieren, verkocht onder toezicht van de zogeheten Bri tish Egg Marketing Board, een nationale handelsorganisatie die werd opgedoekt in 1970, waren allemaal gestempeld met een leeuwtje. De Eggs Board had een reclamespotje op de tv, waarin aan alle Brit ten de raad werd gegeven elke dag naar hun werk te gaan „met minstens een eitje, voor zien van het leeuwemerk", in hun maag. Producenten van Britse eieren suggereren nu de wederinvoe ring van deze oude stempel. Zij beweren dat in scherpe te genstelling tot eieren geïmpor teerd uit Nederland, Frankrijk en andere EG-landen, alleen inlandse eieren geen dragers zijn van de gevreesde salmo nellabacterie. Producenten van inlandse eie ren beschouwen elk ei van vreemd origine als een moge lijk risico voor de openbare ge zondheid. Maar de regering- Thatcher is kennelijk niet ge neigd op dit terrein ruzie te zoeken met wat door de Brit ten laatdunkend 'Europa' wordt genoemd. Brussel zou er niets op tegen hebben als Brit- De Britten vertrouwen importeieren niet meer. se eieren „veiligheidshalve" met een leeuwtje werden ge merkt om duidelijk herken baar te zijn, maar importeurs van Hollandse of Franse eie ren zouden dan precies het zelfde kunnen doen. Geen enkele Europese veror dening verbiedt het aanbren gen van een dergelijk merkte ken. Het mag allemaal. Alleen de naam van het land van ori gine kan niet op het ei worden geplaatst. Die mag alleen afge drukt of geschreven worden komstig zijn van inlandse kippen? Het EG-verbod inzake de naam van het land van origine heeft uiteraard tot doel de vrijhandel aan te moedigen binnen de Europese Gemeen schap. Britse producenten zijn er verre van gelukkig mee. Zij willen dat hun minister van landbouw, Gummers, in Brus sel een afwijking van die regel faat bepleiten. Gummers de partement is evenwel van me ning, dat zo'n campagne maandenlang zou aanslepen. Hij is voorstander van Britse inspanningen om in heel de EG een forse verscherping van de gezondheidsmaatrege len tot stand te brengen. Een Britse parlementaire commis sie van onderzoek heeft ont dekt, dat sedert ex-ondermi nister van volksgezondheid Edwina Currie in november 1988 al haar landgenoten grote vrees aanjoeg in verband met salmonellabesmetting, inland se eieren heel wat gezonder zijn geworden dan die welke Groot-Brittannië uit het bui tenland importeert. Dit is, aldus de Britse pluim veehouders, het directe gevolg van de strengere controle die sindsdien in Groot-Brittannië wordt toegepast. Krijg je van daag de dag in Engeland een salmonella-ei in de pan, dan weet je bijna zeker dat dit uit Nederland of Frankrijk komt In Groot-Brittannië heeft de salmonellaplaag geleid tot de afslachting van bijna een mil joen legkippen. Talrijke pluimveehouders verloren hierdoor hun broodwinning. De consumptie van eieren daalde pijlsnel. Tegelijkertijd werden almaar meer eieren geïmporteerd. Afgelopen sep tember bedroeg de import 161.000 dozen van 360 eieren. Dat was ruim viermaal meer dan in september 1988. Britse pluimveehouders zijn een stuk voorzichtiger gewor den. Misschien klopt het dat hun eieren nu veel gezonder zijn dan die welke geïmpor teerd worden, maar de nood maatregel van het afslachten van hennen heeft in Groot- Brittannië een acuut gebrek aan legkippen veroorzaakt. De vraag naar eieren uit het bui tenland, met salmonella be smet of niet, zal er dan ook eerder toenemen dan dalen. Wat het aanbrengen van het legendarische Britse leeuwtje op alle inlandse eieren betreft, stuiten de pluimveehouders van Groot-Brittannië niet al leen op tegenstand vanwege de overheid. Sommige produ centen koesteren sterke twij fels over de "technische uit voerbaarheid van dit plan. John Coles, directeur van de firma Thames Valley Eggs, die 15 procent van de Britse markt bestrijkt, ziet het zo: „In de jaren zestig hadden wij ma chines", zegt hij, „die per uur 16 tot 20 kratten van elk 360 eieren stempelden. Tegen woordig vliegen de eieren er doorheen met een snelheid van 250 kratten per uur. Je kan elk ei wel voorzien van een stempel, maar het zal veel geld kosten!" door WILLEM RUSTIER IK VRAAG HE AF, WANNEER ZE W(J EEN5 EEN 00ED6 STOOT UIT GAAN EECEN? AMSTERDAM De Vrije Universiteit in Am sterdam gaat een onder zoek verrichten naar de loop van het opsporings onderzoek in de ABP-af faire. Het onderzoek, onder lei ding van universitair hoofddocent criminologie dr. H. G. van de Bunt, vindt plaats met mede werking van het ministe rie van justitie. Volgens Van de Bunt moet het onderzoek niet worden uitge legd als een nieuwe poging van justitie om alsnog greep te krijgen op de hoofdverdachten in de bekende ABP-affaire. Het onderzoek, dat twee jaar in beslag zal nemen, moet vooral duidelijk maken in hoe verre juridische regels voldoen en hoe beslissingen in de op sporingsfase tot stand zijn ge komen. Volgens drs. A.C. Berghuis, plaatsvervangend hoofd van het Wetenschappelijk Onder zoek- en Dfcirtimentatiecen- trum 'WODC) vkn het minis terie van justitie, gebeurt het „zeer regelmatig" dat zijn mi nisterie medewerking verleent aan wetenschappelijk onder zoek. „De wet staat toe dat we inza ge geven in niet-openbare dos siers. Daar is wel een aantal voorwaarden aan verbonden. Zo moet de privacy van ver dachten gewaarborgd blijven", aldus Berghuis. Mr. A. Duynstee, advocaat van hoofdrolspeler A. Masson, wil de vanmorgen geen commen taar geven op het onderzoek van de Vrije Universiteit. Verlies J.P. Morgan ruim miljard dollar NEW YORK De Ameri- kaanse bank J.P. Morgan heeft in het afgelopen jaar een verlies geleden van 1,27 mil jard dollar tegenover een winst van een miljard dollar in 1988. Het verlies is vooral een gevolg van een voorziening van twee miljard dollar ten laste van de resultaten over het derde kwartaal Deze voorziening werd getroffen in verband met mogelijke verlie zen op leningen aan Derde- Wereldlanden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3