Coalitie verdeeld over anti-apartheidsbeleid Irisis in DDR Litouwen angekomen 10 11 13 Voor geen prijs Nieuwe ramp Waddenzee rorbatsjov LOTA-GEMEENTEN NIET VAN PLAN TE BUIGEN Stroomstoring legt deel Rijswijk plat Goghs Irissen ïr in aanbieding Hirsch Ballin: koninkrijk in vier delen opsplitsen HET WEER Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 11 januari 1990 81ste jaargang no. 24620 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De coa litiepartners CDA en PvdA verschillen van 8 mening over het anti- apartheidsbeleid dat de 1 vereniging Lokale a j Overheden Tegen Apartheid (LOTA) Lfr voert. RIJSWIJK Een stroomsto ring heeft vannacht tussen tien voor één en vijf voor half twee het openbare leven in gedeelte van Rijswijk vol ledig plat gelegd. Gedurende ruim een half uur hebben en kele duizenden huishoudens zonder stroom gezeten. Ver moedelijk zijn daardoor van morgen veel mensen te laat op hun werk gekomen omdat elektrische wekkers het mas saal lieten afweten. De Rijs- wijkse politie is vanmorgen overstelpt met telefoontjes en zette vannacht extra wagens in om te surveilleren en, men sen gerust te stellen. Boven dien vielen door de storing veel alarminstallaties uit. (ADVERTENTIE) Ook de ministers Dales (PvdA, binnenlandse zaken) en Van den Broek (CDA, buitenlandse zaken) hebben nog geen eensluidend stand punt. LOTA-voorzitter K. de Vries, CDA-wethouder in Delft, zegt dat zijn vere niging niet van plan is haar beleid te wijzigen. Vandaag heeft een LOTA- afvaardiging een gesprek gehad met Dales en Van den Broek. De bedoeling hiervan was het kabinetsbe leid en de handelswijze van de LOTA te stroomlijnen. De LOTA voert sinds an derhalf jaar een voorkeurs beleid waarbij opdrachten eerder worden verstrekt aan bedrijven die geen rela ties met Zuid-Afrika onder houden. Dit tot woede van veel ondernemingen. Giste ren eiste werkgeversvoor zitter Van Lede (VNO) dat het kabinet en CDA en PvdA zich openlijk tegen LOTA uitspreken. De Tweede-Kamerfracties van CDA en PvdA reageer den verdeeld. CDA-woord- voerder De Hoop Scheffer zei niet erg gecharmeerd te zijn van het voorkeursbe leid. Hij is bang dat het be leid uitmondt in een regel rechte economische boycot. PvdA-woordvoerster Ver- spaget stelde daarentegen dat gemeenten alle ruimte moeten hebben voor het voeren van een voorkeurs beleid. Minister Dales, zelf oud-burgemeester van LOTA-gemeente Nijmegen, is het hier in principe mee eens, maar vindt in het ka binet haar collega Van den Broek op haar weg. Pagina 3: Bedrijven wil len LOTA-gemeenten geen boycotten Hereniging Kiyoaki Tanaka, met bril, wordt op een militaire luchthaven in Thailand om helst door zijn dochter. Tanaka, een Japanse oorlogsveteraan die na de Twee de Wereldoorlog lid werd van de communistische partij van Malei sië, had zijn dochter niet meer gezien sinds hij in 1944 Japan verliet. foto: epa ,,De mensen weten toch wel wat hongersnood Is" Siemens en Nixdorf Nederland verwachten groei na samengaan Project ontwikkelaar handhaaft plan a Stadsgehoorzaal U Lelden V Haarlemmermeer wil meer glastuinbouw Sassenheimse molen mag niet gesloopt worden Fans Oranje niet gebrandmerkt Klompé had veel kritiek op kardinaal Alfrink rondom huwelijk prinses Irene Ook een pak suiker halen is kinderarbeid De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaal, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Morgen veel bewolking maar overwegend droog. Tempera turen tussen 7 graden in het noordwesten en 4 graden in het zuidoosten van het land. Matige, langs de kust af en toe krachtige, wind uit zuidwest tot zuid. De vooruitzichten voor zater dag tot en met dinsdag: veel bewolking, een enkele opkla ring en mogelijk wat regen. IyORK Het schilderij Irissen van kt van Gogh, het duurste ter wereld, te op de markt. Wanneer het doek op- Re koop wordt aangeboden is nog niet d. Het schilderij werd in november joor rond 106 miljoen gulden verkocht Australische ondernemer Alan Bond. He verkoop leende het veilinghuis Só- Jaan Bond 54 miljoen gulden met het kis onderpand. De financiële regeling Boor verzamelaars en handelaars in de j| sterk bekritiseerd omdat ze de prij- i opjagen. Sotheby heeft zijn beleid _;n gewijzigd. Het zakenimperium jond staat er zoals bekend financieel 1 voor en zou een schuld hebben elf miljard gulden. Coentunnel-2 kan doorgaan DEN HAAG Voor de bouw van een tweede.Coentunnel mag het ministerie van verkeer en waterstaat afwijken van de be staande procedures, zo heeft het gerechtshof in Den Haag donderdag beslist. Een aantal milieu- en verkeersorganisaties, waaronder het Comité Tweede Coen Niet Doen en de Stichting Natuur en Milieu, meende dat de overheid onzorgvuldig had gehandeld door een zogenaamde tracéprocedure en een mi lieu-effectrapportage achterwege te laten. Het gerechtshof houdt echter het eerder in kort geding uitgesproken vonnis van de pre sident van de rechtbank in Den Haag in stand. In de ogen van de milieuorganisaties leidt de bouw van een extra tunnel slechts tot een tijdelijke verlichting van het file vraagstuk. Uiteindelijk zal het volgens hen extra verkeer oproepen. Oorlogs leed Palestijnse guerrilla's in Zuid-Libanon staren naar een Sji'itische vrouw die in tranen is om dat haar huis is verwoest door gevechten tus sen de door Syrië gesteun de Amal-militie en de pro- Iraanse Hez bollah. foto: afp Fuchs enthousiast over aankoop paleis Voorhout DEN HAAG Directeur R. Fuchs van het Haags Gemeentemuseum is laaiend enthou siast over de aankoop van het Paleis Lange Voorhout door de gemeente Den Haag. Fuchs, die de supervisie krijgt over het nieuwe museum, verklaarde vanmorgen dat kunstvoorwerpen in het paleis zeer goed tot hun recht zullen komen. „Het is een uniek' historisch gebouw en als je daar bijzondere kunst exposeert, krijgt die de uitstraling van een juweel", aldus Fuchs. Hij wil. in het pa leis wisselende exposities van beeldende kunst, kunstnijverheid en mode organiseren. Gistermiddag werd bekend dat Den Haag overeenstemming heeft bereikt'met het ko ninklijk huis over de aankoop van het pa leis. Met de aankoop en de inrichting is een bedrag gemoeid van 6,2 miljoen gulden. 24 PAGINA'S De prijzen zijn vorig jaar weer wat gestegen. Ty pisch een bericht voor het begin van januari. Ook al is het de laatste jaren met die stijging nogal meegevallen, omdat we immers nauwelijks last hadden van inflatie. De prijzen gingen nu nog niet zo veel omhoog, want slechts gemiddeld 1,1 pro cent. De auto, het openbaar vervoer en de telefoon werden duurder dan het gemiddelde, namelijk 2,2 procent. Voor meubels en huishoudelijke apparaten betaalden we ook meer. Maar goedkoper zijn ge worden: kleding en schoenen. Leuk om in een be richt even te lezen waar uw geld is gebleven? Neem dan een (proef-)abonnement op de Leidse Courant en u blijft op de hoogte. U zult zien, wel dra wilt u hem niet meer missen, voor geen (stij gende) prijs. 'IUS Sovjet-presi- Michail Gorbatsjov is ihtend per vliegtuig ikomen in Litouwen, de communistische zich wil afscheiden [oskou. nationalisten voor dat meer dan een half demonstranten in de itad Vilnius de straat op ;aan om voor de ogen Sovjet-leider onafhan- leid van de republiek te ivjet-leider is twee, mo- jdrie dagen op bezoek bij mmunistische leiders in is om te trachten een op- fe te vinden voor het be- fan de Litouwse commu- he partij zich af te split- jan de Sovjet-partij. Ra- pskou maakte gisteren Jpinie-onderzoek bekend /fit blijkt dat ruim tachtig Jit van de Litouwse be de plaatselijke com- Ttische partij steunt in «scheiding van de Com- 'ische Partij van de Sov jetunie (CPSU) die in Moskou zetelt. De leider van de nationalisti sche beweging Sajudis, Vytau- tas Landsbergis, verklaarde dat de Litouwse republiek Gorbatsjov verwelkomt „als de leider van een krachtige buur staat, waar wij een lange en moeilijke geschiedenis mee de len maar geen slechte betrek kingen mee willen hebben". Vanmiddag staat een eerste gespreksronde van Gorbatsjov met zijn Litouwse gastheren op het programma. Het lijkt erop dat Gorbatsjov steeds meer geneigd is zich neer te leggen bij de officiële afscheiding van de Litouwse communistische partij. Hij zou deze stap willen aanwenden om tegenstanders van pere strojka erop te wijzen dat de hervormingen sneller moeten worden doorgevoerd. Gisteren demonstreerden de Litouwse hoofdstad Vilnius zeker 25.000 mensen voor afhankelijkheid. Pagina 6: Nationalisme valt niet meer te verslaan verkingen met visolie voorkomen „JRDAM Een groot deel van de schadelijke bijwerkin gen het medicijn ciclosporine kan worden voorkomen door Vjten visolie (gezuiverde levertraan) te geven. Dat zegt in- 06-01 H. Bilo die morgen aan de Vrije Universiteit in Amster- tomoveert. Ciclosporine een middel dat het afweersys- inderdrukt wordt vooral gebruikt bij de behandeling oriasis- en transplantatiepatiënten. Volgens Bilo compen- isolie de door dit middel veroorzaakte aantasting van de |netie en bloeddrukverhoging. Aan visolie wordt al lang 'eed scala van heilzame werkingen toegeschreven. Dit is -hijnlijk te danken aan de meervoudig onverzadigde vet- WINSCHOTEN De Waddenzee is getroffen door een nieuwe milieu ramp. Dit keer gaat het niet om olieverontreini ging, maar om chemisch afval. Het afgelopen jaar zijn daardoor 10.000 zee vogels gestorven. In de Nederlandse Waddenzee zijn volgens de Waddenvereni- ging vijfduizend eiereenden, zëekoeten en alken gestorven. De overige vogels stierven in het Duitse gedeelte. Nog elke dag spoelen dode vogels aan ten gevolge van de lozing van het schoonmaakmiddel nonyl- phenol, enkele maanden gele den boven Terschelling. Dit middel wordt gebruikt om op volle zee tankschepen te reini gen. Het einde van de ramp is vol gens de milieubeweging nog niet in zicht. In West-Europa wordt jaarlijks 70.000 ton no- nylphenol geproduceerd, dat ook schadelijk is voor mensen. lOostduitse technici houden een Amerikaanse spionage in hun handen die zij hebben opgegraven in de buurt van jizerne. Het apparaat registreerde explosies en troepenver- fngen. De gevens werden naar een satelliet gezonden. BES Dieven hebben 80 stuks keramisch werk van Pa- passo gestolen uit de werkplaats in Vallauris bij Antibes Franse Rivièra waar de artiest 40 jaar werkte. De borden, |ii en kruiken, die door Picasso werden beschilderd met revecht-scènes en portretten, hebben een waarde van p gulden. [COU LIJKT AKKOORD MET AFSCHEIDING r-BERLIJN Drie pe vier niet-commu- phe partijen in de |uitse coalitierege- jhebben gedreigd op ippen. Zij willen dat irvormingen versneld en ingevoerd en zijn l de oprichting van i nieuwe staatsveilig- dienst. jestaan er grote bezwaren jde gedachte van premier Modrow om voorafgaand verkiezingen een refe- rn te houden om zich te [eren van brede steun |de bevolking. hristen-Democraten en jberaal-Democraten, die samen zeven posten in het 28 leden tellende kabinet vervul len, hebben gezegd dat ze de samenwerking zullen stoppen als de nieuwe kieswet, die de voor 6 mei geplande verkie zingen moet regelen, niet aan hun eisen voldoet. Ook de Na- tionaal-Democraten, twee mi nisters, hebben met opstappen gedreigd. Bovendien vinden de oude „blokpartijen" dat premiër Hans Modrow een besluit over een nieuwe staatsveiligheids dienst moet opschorten tot na de verkiezingsdag. Modrow vindt een nieuwe dienst van wezenlijk belang voor de be strijding van het toenemende rechts-extremisme. Pagina 5: Nieuw orkest speelt oude muziek in DDR ramisch werk Picasso gestolen gisteren in Willemstad mee gedeeld, kort voor zijn terug keer naar Nederland. Hirsch Ballin benadrukte dat in de beide nieuwe rijksdelen de autonomie van de kleine eilanden, te weten Bonaire, Saba en St. Eustatius, ge waarborgd moet blijven. „Het is de bedoeling om na 35 jaar het Statuut te her schrijven en te vervangen door een gemenebest-consti tutie", aldus de minister. Hij wees er echter op dat hij geen verdragsrelatie bedoel de, zoals die bestaat tussen de landen van het Britse Geme nebest. Aruba zal een schets samenstellen voor een toe komstige gemenebest-relatie. WILLEMSTAD De Ne derlandse regering zal de Antillen en Aruba binnen enkele maanden voorstel len het koninkrijk in vier rijksdelen op te splitsen. Vereende krachten Vier mannen houden in de Amerikaanse plaats Centralia met vereende krachten een auto tegen die door sterk stromend water meegesleurd dreigt te worden. Uiteindelijk bood de politie een helpende hand en werd de wagen de weg opgetrokken. De staat Washington in het noordwesten van de Verenigde Staten is de afgelopen dagen door noodweer geteisterd. foto: ap Hiertoe zullen de Antillen, volgens het voorstel van Ne derland, in de toekomst moeten bestaan uit een Be nedenwinds rijksdeel, be staande uit Curacao en Bo naire, een Bovenwinds rijks deel, dat St. Maarten, Saba en St. Eustatius omvat, en Aruba met zijn aparte status. Dit heeft de minister van Antilliaanse en Arubaanse Zaken, mr. Hirsch Ballin,

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1