lolen van Speelman tiag niet gesloopt mikïzw ,m JOUR NAAL /oorhout nieuwe uitdaging" fljMil Extra geld voor roodlichtcamera Vijf auto's beschadigd Gil*— e a f .DEN OMGEVING EeidóvQowiard DONDERDAG 11 JANUARI 1990 PAGINA 11 e^ordwiiker bekent van :ks diefstallen DWIJK Een 19-jarige Noordwijker Etrde zondag met een gestolen pas geld uit ij^Jdautomaat bij een bank te halen. De man >rde drie keer een pincode uit, maar hij lEMÏfelkens de verkeerde code, zodat de pas 18' ngeslikt. "n ordwijker was bij deze poging echter jerp geregistreerd op de videocamera. politie hield de man gister- aan in zijn woning. De man bekende nbraken in woningen. Hierbij werden isv imelijk kleine geldbedragen gestolen. De uatei ieeft het geld opgemaakt aan gokken. e™a-lekende hij twee fietsendiefstallen en keer het ontvreemden van een krat Ouderenvervoer in Voorschoten VOORSCHOTEN Er moet drin gend vervoer komen voor de oude ren van Voorschoten. De manier waarop dat moet gebeuren staat ech ter nog niet vast. Dat bleek gister avond tijdens de vergadering van de commissie welzijn in Voorschoten. De leden van de commissie uitten forse kritiek op de nota Welzijn Ou deren waarin de aanschaf van een autobusje voor het vervoer van oude ren door Voorschoten werd bepleit. De commissieleden meenden gisteren dat waar in de nota Welzijn Ouderen gesproken wordt over het gemeente bestuur, dit vervangen moet worden door het college van B en W. „Wan neer die nota „in 't veld" gebruikt gaat worden, moet niet de indruk ge wekt worden alsof de gemeenteraad akkoord gaat met die nota", stelde J. Boezeman (VVD), gesteund door de andere commissieleden. Zo mag de aanschaf van een autobusje niet als vaststaand worden aangenomen zo lang niet bekend is of dat ook kan geschieden met een huurbusje of door een gespecialiseerd bedrijf. Ook de uitbreiding van de Gecoördineerd Ouderen Overleg (GOV) met de uren van de maatschappelijk werkster en een administratieve kracht, wordt nog niet als noodzakelijk gezien. Vol gens J. Ligthart (CDA) mag en moet het GOV meer doen dan alleen coör dineren. Volgens G. Both (PvdA/ PPR) dient het GOV iets op te pak ken en het daarna toe te schuiven naar een al bestaande organisatie. Dap is het werk voor het GOV ge daan. Geen uitbreiding Wassenaars pand WASSENAAR Een woning aan de Oostdorperweg mag niet met 1,5 meter worden uit gebreid. Dat verklaarden alle leden van de commissie ruim telijke ordening gisteravond. Zij stelden hiermee de buur man van de aanvrager in het gelijk die vreesde door de uit breiding minder licht in zijn woning te krijgen. Ook vrees de hij voor aantasting voor privacy omdat vanaf het nieu we balkon in de slaapkamer gekeken kan worden. De ge meente gaat zoeken naar een oplossing waar beide partijen mee kunnen leven. Katwijk krijgt snookercentrum KATWIJK Katwijkers Albert Kornet en Nico Dofferhoff openen half februari een snookercentrum in Katwijk. Het „biljartpaleis" wordt ondergebracht in het voormalige bow- lingcentrum onder de ook al voormalige bioscoop aan de Badstraat 30. In het centrum worden diverse soorten biljart tafels geplaatst, maar de nadruk ligt toch op het snooker, al dus Dofferhoff. Dit Engelse biljartspel is dankzij de BBC-te- levisie ook in Nederland zeer populair geworden. Dofferhoff en Kornet hebben er alle vertrouwen in dat het centrum een succes wordt. Zij wijzen op diverse buurgemeenten waai de snookercentra zonder uitzondering goed lopen. „Om de zaak goed aan te pakken hebben we gelijk een groot aantal tafels aangeschaft", aldus Dofferhoff. Er komen twee gewo ne biljarttafels, zes Amerikaanse poolbiljarts en acht snook ertafels. „En om het in de Engelse sfeer te houden komen er ook twee dartbanen bij". Het duo wil zo snel mogelijk mee doen aan de competitie van de Nederlandse snookerbond. Daarvoor worden leden gezocht. Het snookercentrum is dagelijks van 's ochtends elf tot 's nachts één uur geopend. Voor meer informatie: 01718-22515. Jongerenwerk aan Leidseweg VOORSCHOTEN Het noodonder- komen voor het project Open Jonge renwerk Voorschoten kan op het on bebouwde terrein langs het gemeen tehuis aan de Leidseweg worden ge plaatst. In deze portocabine die ge bruikt wordt als tijdelijke huisves ting, moet een inloopruimte en een kantoor worden gemaakt. De com missie welzijn stelde gisteravond de locatie allerminst geschikt te vinden maar geen alternatief te weten. De commissieleden waren gisteren wel bereid het project de volgende fase te laten ingaan. Gedurende vier maan den moet blijken of het Open Jonge renwerk in Voorschoten levensvat baar is. CHTING OUD SASSENHEIM: ÏNHEIM De mo- Speelman op het Polyvroom mag 'orden gesloopt. t de onlangs opgerichte g'nho g Oud Sassenheim. De II (al g vindt dat de restan- de molen een redelijk Jionument vormen en rlE, larom voor restauratie. en kan in de toekomst I675i k Postwijk verfraaien, na. dt gezegd. De stichting onder verontwaardigd Jannen met het terrein lyvroom al in kannen ken zijn. De ruimtelijke ordening van de gemeente Sassenheim stemde op 4 januari in met de bouw van woningen op het bewuste terrein. Dit houdt tevens in dat de molen moet worden ge sloopt. Oud Sassenheim vindt het een vreemde zaak dat tij dens de commissievergadering van 4 januari een brief van de stichting, waarin wordt gepleit voor behoud van de molen, niet door wethouder Drenth aan de orde is gesteld. „Waar blijft de inspraak van de bur gerij?", zo vraagt de stichting zich af. Van de uit 1869 daterende ko ren-stellingmolen, gebouwd door Cornelis Johannes Speel man, is alleen de drie verdie pingen tellende romp over. Het gebouw staat aan de wete ring tussen de Koetsiersweg en Postwijkkade en is onderdeel van de bedrijfsgebouwen van Polyvroom. Volgens Oud Sas senheim heeft op dezelfde plaats een molen gestaan die is gebouwd in 1669. De bedrijfs gebouwen zijn nu eigendom van de gemeente Sassenheim die ze in maart van dit jaar wil slopen. Oud Sassenheim vindt sloop onverantwoord. Volgens de stichting kan de molen met hulp van gemeentebestuur, burgerij, bedrijfsleven, provin cie en rijk worden gerestau reerd. De vereniging De Hol landse Molen staat positief te genover de plannen. Wethouder Drenth van Sas senheim was niet bereikbaar voor commentaar, maar P. Koomen van de afdeling ruim telijke ordening zei vanoch tend dat de zaak nu opnieuw wórdt bekeken. „Maar zo'n molen verdient enige ruimte, die stop je niet zomaar weg tussen een paar woningen". Volgens Koomen was de brief van Oud Sassenheim niet ter sprake gebracht omdat het schrijven erg laat, op 15 de cember, was binnengekomen. TOOR VAN BOCKXMEER: Installatie HOUT/BERG- iafd 'HOEK - „Erg jDiojd om op mijn leef- aan deze nieuwe (i6);ing te kunnen be- Ik heb er enorm '45. Dat zegt de nieu- rj Rejstoor van de Voor- *v3 Bartholomeusparo- dr. C. van Bock- Een sympathiek ïoet gezicht, pretlichtjes soms door- i6fide ogen en af en n'in Inkt een daverende °ip. Van Bockxmeer zijn leunstoel voor nifellige open haard in HHktige pastorie van ""ïienhoek. Hij is 61 en heeft een mooie n dienst achter de et rooms-katholie- z|E(irkwerk. Begin fe- komt hij naar Rit. S ckxmeer is geboren in 13.0 Hij omschrijft zichzelf ibe%tfries: „Afwachtend, en „to the point", niet van ergens om- lesiaaien. Ik geef opening en maar hou wel reke- Na het seminarie Sinë de ïonSe Pries" 8963f Rome waar hij drie laat! kelijk recht studeerde, eikb iode is levensbepalend IHUli j geweest Die cultuur JJJJ Ihitterend". Er werd indegegeven in de Latijnse al gingen de docenten Pe|^er in het Italiaans, n Bockxmeer promo- jg.'a^chter toch in het La- aamrug in Nederland, in- 30 jaar oud, werd hij in Den Haag. In die k liet de eerste bisschop v- terdam al een oogje op i actieve priester val- 'aiie zestiger jaren bracht algemeen secreta- [Jjngr. M. Jansen. iJ kwam kapelaan Van I5.óijeer naar Sassenheim een jaar later pastoor a van de Pancratius- „Op de dag af ben ik in jaar geweest". In rd pastoor Van Bock- deltij verzocht om bisschop te ass'steren als Vica- iraal. Maar het pasto- i. etëf roepen en na zo'n aanvaardde hij naast ik ook nog eens de "Van pastoor van Berg piek. Ook hier heeft mjckxmeer intussen de volgemaakt. Hij zocht naar een nieuwe uit- Kindpie hii volledig denkt n in de parochie van Drempel „Er was weinig voor nodig om mij over die drempel te krij gen. Door mijn periode in Sas senheim ken ik de streek en de mentaliteit van de mensen. Ze liggen me goed. Ik ken het dekenaat en ik ben geen mo ment bang dat ik me niet goed zal nestelen in Voorhout. En wat ik ook zo prettig vind, is dat er in Voorhout zo veel le ken meewerken in de liturgie vroeg men ook in de profiel schets. Nou, dat zullen ze we ten ook". En heel serieus gaat hij verder: „Wij moeten name lijk als kerk in dialoog met de maatschappij zijn want wij hebben zorg voor dezelfde mensen. Veel dingen kun je samen wat aan doen". Een groot voordeel vindt Van Bockxmeer het dat hij in Voorhout veel oudere collega's tegen zal komen. „Priesters die de hitte van de dag hebben gedragen en die daar nu een rustige, tussen aanhalingste en het kerkewerk. Dat spreekt kens, oude dag hebben. En rC mij enorm aan want zonder zou je 't niet aankunnen. Dan loop je voortdurend met de ge wetensvraag: „Moet ik nog niet wat". Nu drijf je als 't ware elkaar op". niet te vergeten de broeders, mensen met grote verdiensten in het verleden. Die moet je ook niet vergeten, je woont er allemaal zo'n beetje bij elkaar, met elkaar bouw je dan een Over de vrouw in de kerk gemeenschap op". heeft Van Bockxmeer een uit gesproken mening. „Ongeloof lijk belangrijk. Vanwege de ei gen geaardheid. Kijk, we zijn allemaal gelijkwaardig, maar niet gelijk-aardig. De kerk wordt voor een groot deel ge dragen door vrouwen. Ik vind het jammer dat dit onderwerp vaak zo wordt toegespitst op het wel of niet priester kun nen worden van een vrouw en dat de kerk de vrouw daarin achter zou stellen. Dat voel ik zo niet en ik weet dat de mees te vrouwen dat ook niet zo er varen. Er zijn tal van functies binnen de kerk waarin de vrouw meer dan uitstekend kan functioneren. Hier is mijn vice-voorzitter ook een vrouw. Ik heb de vrouw in de kerk heel hoog in 't vaandel". Kinderen Pastoor Van Bockxmeer vindt het hele pastoraat fijn werk. Vooral de hele liturgie rond sterven, zieken en huwelijken trekt hem. Hij geeft ook toe dat hij dat heerlijk vindt om te doen. Hij houdt ook duidelijk van mensen om zich heen, al schuwt hij het alleen zijn niet. Een representatieve functie is hem op het lijf geschreven. „Met de najaarsfeesten ga ik echt niet op vakantie hoor. Want als ik dan gezellig door het dorp wandel heb ik in kor te tijd zo'n 35 mensen gespro ken. En de scholen niet te ver geten. Daar zal ik zeker vaak een kijkje gaan nemen: praten met de leerkrachten en met de kinderen. Kinderen moeten je ook zién, ze moeten je leren kennen. Aan het gemeentebe stuur heb ik ook alvast maar een brief geschreven. Waaro ver? Gewoon dat ik eraan kom", zegt hij nuchter. „Als pastoor moet je je niet alleen kerkelijk maar ook maat schappelijk manifesteren. Dat Zijn 61 jaren zijn hem niet aan te zien. Groot, energiek, voort varend en een goede conditie. „Daar doe ik ook m'n best voor", zegt Bockxmeer die re gelmatig zwemt en zo'n twee duizend kilometer per jaar fietst. Dat fietsen is een hobby geworden. Ik zou bijvoorbeeld best eens in de zomervakantie een paar dagen willen fietsen". De grootste hobby van de nieuwe pastoor van de Bartho- lomeusparochie is muziek. „En dan bij voorkeur de Engelse Pastoor Van Bockxmeer wordt zaterdagavond geïn stalleerd tijdens een plechti ge Eucharistieviering, die om zeven uur begint. De in stallatie wordt verricht door deken J.G.J. Straathof. Na de viering bestaat er voor ie dereen gelegenheid om in het parochiehuis persoonlijk kennis te maken met de pas toor. Op zondagochtend 4 fe bruari is er om elf uur een plechtige concelebratie van alle in Voorhout wonende en werkende priesters. Ver wacht worden de pastores Nederstigt, Van Paaschen, Van Wel, Van Russum, Schrama en Van de Burg. Ook bestaat de mogelijkheid dat kardinaal Simonis zelf aanwezig is. Aansluitend is er een serenade van de mu ziekvereniging St. Cecilia op het Kerkplein als welkom voor de nieuwe pastoor. Ook daarna bestaat de gelegen heid tot kennismaken. koormuziek van het King's College bijvoorbeeld. Daar heb ik echt alles van. Wat betreft componisten hou ik van Hein- del, Vivaldi en de „Bach's" Jo- han Sebastiaan, Johan Christi- aan en Karl Philip Emmanuel. Zonder muziek zou ik niet kunnen leven". WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT Pastoor Van Bockxmeer: afwachtend, openhartig en to the point. FOTO: WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT °puter gestolen idere 1DORP Inbrekers gisteravond uit een J)and aan het Elisa- een computer gesto- 'èn ruit werd ingegooid, larti woning aan het shof werd gister- aii en inbreker verjaagd zoon des huizes. Een aan de Achthovener- gisteren doorzocht irekers, maar zij heb- meegenomen. Up on the roof. Klaverjassen Het activiteitencomité van de rooms-katholieke kerk in Nieuwkoop houdt morgen avond een klaverjaswedstrijd in het parochiehuis aan de Dorpsstraat 39. Aanvang om acht uur. Musical De musical „Up on the roof" wordt zondagavond opge voerd in Warenar in Wasse naar. De musical vertelt het verhaal over vijf studenten die in het in de zomer van 1975 helemaal gaan maken met hun a-capella popgroep. De show bevat tal van hits uit de zeventiger jaren. De voor stelling begint om kwart over acht. Toegang kost 17,50 en houders van een CJP of Pas 65 moeten f15 betalen. Popconcert De popgroep Heidecker geeft zaterdagavond een concert in jongerencentrum Splotsz aan de Stationstraat in Roelof- arendsveen. De zaal gaat om tien uur open, het concert be gint om elf uur. Expositie Lia van Rhijn uit Nieuwkoop en Roelof Marskamp uit Ar- kel exposeren keramiek en foto's in bibliotheek De Aarle zer aan het Beukenpad in Ter Aar. De keramiek is vervaar digd via de Japanse Raku-me- thode. Openingstijden: maan dag. woensdag en vrijdag van twee tot vijf uur en zaterdag van tien tot twaalf uur. Dansen Dertigplussers kunnen zater dag dansen in hotel-restau rant De Beurs aan de Voor straat 123 in Noordwijk. Aanvang negen uur, entree gratis. Papier In Oud Ade wordt zaterdag weer oud papier opgehaald door de Stichting Ons Dorps huis. Men wordt verzocht het papier vroeg buiten te zetten. Barok Het Barokensemble Voor schoten geeft zaterdagavond een concert in de Voorscho- tense Dorpskerk. Op het pro gramma staan de Overture to the Fairies" van John Christopher Smith, een suite van Georg Telemann en een concerto van John Hump hries. Verder nog wat kortere stukken van Robert Volk- mann en dirigent Malcolm Davies. Soliste is Alexandra Farr-Duijvendijk, blokfluit. Aanvang kwart over acht. Tafelvoetbal Voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar houdt Scum in Katwijk op donderdag 18 ja nuari een tafelvoetbalwed strijd. Men kan zich laten in schrijven tot 10 januari in Scum. De wedstrijd begint om half acht en de entree is fl. Jeugd Scum is iedere donder dagavond geopend vanaf ze ven uur. Expositie De expositie van Katwijkse klederdrachten in het Kat- wijks museum is verlengd tot en met 10 maart. De tentoon stelling zou oorspronkelijk tot en met 13 januari te zien zijn. FOTO: CHRIS PAUL STAPELS Ruilbeurs Postzegelvereniging Sassen heim houdt zaterdag een ruil beurs in het restaurant van sporthal Wasbeek aan de Al- kemadelaan in Sassenheim. Aanvang om tien uur 's mor gens. Expositie Joze Ciuha exposeert van za terdag 13 januari tot en met 9 februari zeefdrukken en aquarellen in galerie Hofman Van der Zee, Hooftstraat 235 in Alphen aan den Rijn De officiële opening vindt plaats tijdens de nieuwjaarsre ceptie om vier uur. Openings tijden op woensdag, donder dag en zaterdag van een tot vijf uur, op donderdag van een tot negen uur. Kerkdienst De gezamenlijke reformatori sche kerken houden zondaga vond om zeven uur een ge meenschappelijke dienst in de Gereformeerde Kerk aan de Julianalaan in Sassenheim. Voorganger is dominee J. Kattenberg. Muzikale mede werking wordt verleend door het Christelijk Mannenkoor Rhijnse Sangers uit Bodegra- Geen woningen aan Ammonslaantje WASSENAAR Er moeten geen woningen komen op het terrein Ammonslaantje/Maal drift. Dat stelden gisteravond VVD'er A. Pruijs en CDA'er W. Olijslagers gisteravond tij dens de commissie ruimtelijke ordening. Beiden vinden dat het landelijk karakter van het gebied bewaard moet worden. Pruijs noemde gisteravond het defensiecomplex Maaldrift „een ramp" dat Wassenaar ooit „door de strot is geduwd". De VVD'er wilde weten wat in de munitiebunkers ligt op geslagen. Volgens wethouder C. Barning schijnt er op het complex ooit kauwgum opge slagen te zijn geweest. Volgens Defensie bevat het complex goederen die bij een mobilisa tie worden uitgegeven zoals jeeps, kleding, schoeisel, ten ten en noodrantsoenen. Of er wapens en menutie wordt be waard wilde eerder deze week een legerwoordvoerder niet bevestigen of ontkennen. Bar ning stelde dat de gemeente Wassenaar in de toekomst een deel of het gehele complex wil verwerven om een bedrijfster rein aan te leggen dat moet aansluiten bij het huidige be drijfsterrein Maaldrift. KATWIJK Katwijk krijgt een nieuwe rood- lichtinstallatie. De com missie ruimtelijke orde ning, grondbedrijf en openbare werken besloot gisteravond hier 28.000 gulden voor uit te trek ken. De installatie is be stemd voor het fotografe ren van automobilisten die door rood rijden maar kan ook gebruikt worden voor snelheidsovertreders. Gedurende de afgelopen 13 jaar werd in Katwijk op de vier met verkeerslichten be waakte kruispunten het rijden door rood licht gecontroleerd en bekeurd met een zoge naamde roodlicht installatie. Deze verouderde installatie moest vervangen worden. Daarvoor werd geld verleend maar door de aanschaf van een extra wisselcassette voor een efficiënte wisseling van de film en het technische werk, valt de aanschaf van de instal latie 28.000 gulden duurder uit. CDA'er C. van Kesteren be kritiseerde de vernieuwing van de installatie met de woorden „een hobbyist is vol gens mij op het idee gekomen om de installatie maar even te vernieuwen zodat ze meer burgers kunnen pakken". Van Kesteren vond het ook niet goed dat de extra financiën ge haald werden uit de opbrengst van de Actie -25 procent. Zijn fractiegenoot D. de Mooy deel de de mening van Van Keste ren niet. Hij wees op de pre ventieve werken van de nieu we installatie. R. Haasnoot (PvdA) had ook bezwaar tegen de manier van financieren van de installatie. De VVD had bij monde van J. van Pa ridon geen moeite met de aan schaf en wees nog eens na drukkelijk op het belang van de fietsers en voetgangers. Uitbreiding benzinestation toegestaan WASSENAAR Uitbrei- ding van het benzinesta tion aan de Landschei- dingsweg/Zijdeweg kan niet worden voorkomen. Dat antwoordt het college van B en W Wassenaar op de vragen van de VVD Wassenaar. Het college erkent wel dat de locatie van het benzinesta tion volgens de huidige in zichten niet „de meest ideale is". Uitbreiding kan met de huidige hinderwet echter niet worden voorkomen ter wijl er ook geen 'verkeers technische redenen zijn om de uitbreiding te stoppen. Het Shell benzinestation wil uitbreiden tot 3 pompen aan de Zijdeweg en tien pompen aan de Landscheidingsweg. Ook het verkooppunt moet vergroot worden. Gemeente Katwijk moet openbaar groen in Molenwijk overnemen KATWIJK De groen voorzieningen in de Mo lenwijk moeten eigendom worden de gemeente Kat wijk. De bewoners van de Molenwijk hoeven dan niet te betalen voor het onderhoud van het open bare groen. gerichte politieke partij Groen Links. De progressieve partij vindt dit een goede zaak om dat de huren in de Molenwijk toch al „schrikbarend hoog" zijn. Groen. Links vindt dat de gemeente ondanks haar grote bebouwingsdichtheid redelijk wat openbaar groen in de vorm van bomen, struiken en grasvelden bezit. Het is dan ook vrij logisch, volgens Groen Links, dat de gemeente deze groenvoorzieningen onder houdt. Dit gebeurt echter niet met de groengebieden rondom de flats in de Molenwijk aan de Ranonkelstraat, Violier- straat en de Asterstraat die ei gendom zijn van de Katwijkse bouwvereniging (KBV). De KBV onderhoudt deze vaak honderden vierkante meters groen. De kosten daarvan worden doorberekend aan de bewoners via de servicekosten, aldus Groen Links. Omdat het grote stukken groen betreft en geen enkele bewoner daar gebruik van maakt, vindt Groen Links het onzin dat de bewoners daar fi nancieel voor moeten opdraai en. Daarom verzoekt Groen Links B W van Katwijk dat zij onderhandelingen aangaat met de KBV, met als doel overname door de gemeente van het meeste groen rondom de flats. De servicekosten kun nen dan omlaag omdat de huur van deze flats die tussen de 7 a 800 gulden per maand ligt, momenteel toch al een zware last is voor de bewo ners. VOORSCHOTEN Vijf personenauto's die stonden geparkeerd op de Leidseweg in Voorschoten zijn gisteren flink beschadigd. Drie voertuigen raakten geheel vernield. De oorzaak was een vrachtwagen die rond kwart voor tien 's ochtends passeerde. De politie vermoedt dat een van de poten die worden uitgezet als de kleine hijskraan op de wagen wordt gebruikt, langzaam uit de huls naar de zijkant is geschoven. „Juist op dat punt wordt de weg smaller, zodat de breedte gaat tellen. De auto's werden gewoon meegenomen door de vracht wagen", legt een politiewoordvoerder uit. De vrachtwagen behoort toe aan een Voorschotens bouwbedrijf en werd bestuurd door een 54-jarige chauffeur uit Voorschoten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11