Bezwaren buurt tegen feesten bij de Burcht STAD OMGEVING Klassiek cadeau 3 Nieuwe aanbouw noodoplossing voor Stedelijk Gymnasium ,Laat je niet uitkleden stem AAP Gemeente Leiden licht personeel Fokker in over huisvesting Bouwmateriaal gestolen WOENSDAG 10 JANUARI 1990 PAGINA 9 Ex- echtgenoot op de vuist na aanrijding .EIDEN Een 32:jarige ,eidse heeft gistermiddag na en aanrijding op de Heintje lavidsweg rake klappen opge- >pen. De vrouw botste rond ;wart over vier met haar auto >gen de wagen van haar 38- arige ex-echtgenoot. De man ing daarop met haar op de Ue juist. Ze liep een wondje op ïaar voorhoofd en een gezwol- ^en kaak op. De man is direct laarna door de politie aange- ïouden. Na verhoor is hij 's vonds weer op vrije voeten esteld. De man zou de aanrij- ling ook veroorzaakt hebben. Rijnsburgers in radiospel Een Rijnsburgs team doet mee aan het NCR V-radiospel „Heer en Meester", dat morgenmiddag recht streeks wordt uitgezonden. De Rijnsburgers, die onder leiding staan van burgemeester F. Jonk man, nemen het op tegen een ploeg uit de gemeente Tietsjerksteradeel. De teams moeten vragen op allerlei gebied beantwoorden. Op 31 mei wordt de finale gespeeld. Hierin komen de twee gemeenten uit die de meeste punten hebben gescoord in de voorronde. De hoofdprijs is 10.000 gulden die moeten worden besteed aan een goed doel. Het pro gramma wordt morgen tussen tien voor half twee en drie uur op Ra dio 2 uitgezonden. Henk Mouwe is presentator. Geluidsoverlast vliegkamp Valkenburg vermindert nog VALKENBURG De ge- luidsoverlast van het vliegkamp Valkenburg vermindert nog steeds. Elke berichtgeving over toenemende geluidshinder is ongegrond. Dit zegt de Stichting Valkenburgse Vliegtuigspotters na een onderzoek. De stichting wijst erop dat zo wel in Valkenburg als Wasse naar vooral wordt geklaagd over het toenemende aantal F16 straaljagers. Het onder zoek toont juist aan dat het aantal F16's is verminderd van 83 in 1988 naar 59 in 1989. In 1986 werd het vliegkamp door 438 straalvliegtuigen bezocht, in 1987 waren dat er 346 en in 1988 251. Vorig jaar werden 212 straalvliegtuigen geregi streerd. In maart 1989 werden wel en kele topdagen genoteerd van wege de milieuconferentie iri Den Haag die 18 extra straal vliegtuigen opleverde. Op 15 december zorgden twee Engel se Nimrod patrouillevliegtui gen voor flink wat overlast toen zij wegens storm moesten uitwijken naar Valkenburg en met veel lawaai weer vertrok ken. De grote boosdoeners op het gebied van geluidsoverlast, de AWACS-vliegtuigen wor den nauwelijks in Valkenburg „Je kunt het op twee manie ren bekijken", aldus burge meester C. Sinke vanochtend in een reactie. „De spotters zeggen: er zijn minder vliegbe wegingen dus er is minder overlast. Wij kijken naar de normen die zijn gesteld in de wet geluidhinder en dan is er soms wel degelijk sprake van geluidsoverlast". Sinke zei dat het, gemeten naar de normen van vroeger, nu inderdaad be ter is gesteld met de overlast van het vliegkamp. DIERENAMBULANCE, VOGEL- EN EGELASIEL: Vereniging Dierenzorg geeft foute informatie LEIDEN De Vereniging Dierenzorg e.o. is geen aanwinst voor de dieren in Leiden. De vereniging overtreedt de wet èn geeft misleidende en foutieve informatie. Dat schrijven het vogelasiel, het egelasiel en de dierenambulance in een boze brief aan de vereniging. De in 1989 opgerichte vereniging moet an dere taken gaan verrichten dan die waar dierenartsen, de dierenambulance, het vogelasiel en het egelasiel zich mee bezig houden, vinden de drie. Ze uiten felle kri tiek op Dierenzorg in hun brief. Zo zou de vereniging helemaal niet willen samenwer ken met de bestaande instanties op het ge bied van de dierenzorg. Ook verwerpen de drie het verwijt dat mensen dankzij Dieren zorg „eindelijk ergens terecht kunnen" met dieren. De vereniging zou niet altijd bereik baar zijn. Zo zouden mensen niet altijd met een zwerfdier of ziek dier bij de vereniging terecht kunnen. De briefschrijvers verwijten Dierenzorg misleiding met een „aanbieding" voor een unieke autogordel voor honden. Die blijkt niet uniek en ook niet voor een bodemprijs te worden aangeboden. Verder zou Dieren zorg de wet overtreden met het willen op vangen van vogels en egels. Tevens worden door de vereniging foute voedingsadviezen gegeven voor egels en vogels. Ook zouden vogels in gevaar worden gebracht door het advies om wakken te slaan als er ijs op de sloot ligt. De stroming zou vogels onder het ijs trekken, waardoor ze zouden verdrinken. LEIDEN Omwonen den van de Burcht ma ken bezwaar tegen di verse activiteiten van de twee horeca-gelegenhe- den die aan de voet van de Burchtheuvel zijn ge vestigd. De klachten zijn vooral gericht tegen fes tiviteiten in de boven zaal van het Koetshuis en in het galeriegedeelte van de Burchtsociëteit. Deze en andere proble men met de horeca kwamen gisteravond naar voren tijdens een vergadering van de wijkbewoners uit Pan- cras West en vertegen woordigers van de ge meente. Namens de gemeente deelde L. Meijer mee dat voor de oplossing van de geluidso verlast van het Koetshuis er door de directie milieu naar isolatiemogelijkheden wordt gekeken-, „Mocht er dan nog overlast ontstaan dan zal de directie milieu niet terug schrikken voor andere maatregelen", verzekerde Meijer de bewoners. Een be woonster van de Burgsteeg wier woning grenst aan de Burchtsociëteit zei daar re gelmatig overlast van te on dervinden. Ze wilde dat de galerieruimte ook als zoda nig in het bestemmingsplan wordt opgenomen zodat daar geen feesten meer konden worden gehouden. Toiletten De horeca-ondernemers in de wijk Pancras West moeten volgens voorzitter J. van Meijgaarden van de buurtvereniging in het alge meen aan strengere regels worden gebonden. De on dernemers zouden zelf voor toiletvoorzieningen op straat moeten zorgen. Diverse loca ties in de wijk en in het bij zonder rondom de Hoog landse kerk worden tijdens festiviteiten als 3 Oktober, Lakenfeesten en Jazz-week als openbaar urinoir ge bruikt. Veel bewoners on dervinden daar veel overlast De wijk wil dat de onderne mers tijdens de festiviteiten voor toiletwagens zorgen: „En in het bijzonder voor dames", aldus Van Meijgaar den, die verder opmerkte dat de honden er met de komst van de zogenaamde hussen er vaak beter van af kwamen dan de mensen. van Tol, de man die zich niet door de ï>or heeft opgericht. MIEUWE PARTIJ TEGEN LOKALE BELASTINGEN: Op 21 maart worden nieuwe gemeenteraden gekozen. In de rubriek Stemlokaal wordt de komende tijd inge gaan op ontwikkelingen en bijzonderheden rond de ver kiezingen. Vandaag: De nieuwe Leidse partij AAP. .EIDEN „Laat je niet tkleden! stem AAP!". .et deze leuze presenteert nieuwste, Leidse poli- |,,^eke partij zich. De Anti fpak Partij (AAP) is het esteskind van Leide- ig^iar Ed van Tol, in het igelijks leven directeur in een bewakingsdienst. jjjjfpakken is het sleutel oord van zijn verkie- Qgsprogramma. Daar- ee doelt hij vooral op de kale heffingen als erf- icht, parkeergelden, lo- ngsrecht en hondenbe- sting. Volgens Van Tol leurt oeten de burgers beta- zonder dat hen een jenprestatie wordt ge iden. Jet enkele weken geleden op zichte AAP is na Leiden Gezellig en Leefbaar feiden de derde Leidse partij, aer jaar geleden had Van Tol pn hoop vergeefs gevestigd J de VVD. Nu doet hij maar ^|et een eigen partij mee aan *3 in maart te houden raads verkiezingen: „Dan kan pminste tegen onzinnige patregelen worden gestemd". Jiddenstand il^J^ij zijn geen specifieke mid- ^Instandspartij, maar het feit ^fjt ik als Leidenaar zelf mijn odschappen met de auto in lidschenhage en in de Win- Dflhof doe, betekent wel dat crl eli de middenstand, vooral in de binnenstad, geholpen moet worden". Als hem wordt gevraagd wat er in Leiden allemaal zo fout is dat er nog een partij moet bijkomen, ratelt Van Tol een bijna onophoudelijke stroom klachten af. In zijn verkie zingsprogramma varieert dat van geldverslindende snoe preisjes van wethouders tot het autootje pesten van het ge meentebestuur. Ook de Leidse ambtenaren krijgen een veeg uit de pan van Van Tol. Ze moeten van negen tot vijf op hun plaats zijn, meent hij. Bo vendien moeten ze een cursus ABL volgen, wat staat voor Algemeen Beschaafd Leids. Van Tol vindt het belachelijk dat de scheepvaart voorrang krijgt op het autoverkeer. „Er ontstaan onnodige files. Op bij voorbeeld de Hoge Rijndijk staan soms honderden auto's te wachten op één bootje. In een koude winter doet geen enkele automobilist zijn motor, en dus zijn verwarming uit wat extra vervuiling door de uitlaatgas sen geeft. Dat is hiero", zegt Van Tol en wijst naar zijn voorhoofd. Parkeren Verder heeft Van Tol een soort parkeerplan voor de bin nenstad. Speciale plaatsen voor langparkeerders vormen de basis ervan: „Net als op Schiphol". De parkeergarages zijn daarvoor de meest voor de hand liggende plek. „Het is toch absurd dat de parkeerga rages na 18.00 uur gesloten zijn. Die moeten beter worden benut en juist niet door men sen die maar even in de stad moeten zijn". Verder pleit hij voor de herin voering van de parkeerschij- ven en afschaffing van het parkeerrestrictiesysteem, waarbij bewoners van de bin nenstad 180 gulden betalen voor vergunningen. Dat vindt Van Tol een typisch staaltje van afpakken. Hij meent dat zijn suggesties er toe leiden dat binnenstadbewQners makkelij ker en zonder te betalen in de buurt van hun huis kunnen parkeren. Bovendien kan de middenstand dan makkelijker worden bevoorraad. „Iedereen die van negen tot vijf in de stad moet zijn en in die tijd de auto niet of nauwelijks nodig heeft, zoals winkeliers, perso neel en ambtenaren, moeten in de parkeergarages kunnen parkeren". Milieu „De chemocar is een volslagen mislukking", aldus Van Tol's buurman die AAP ook steunt. „Ik heb dat ding nog nooit ge zien en voor een litertje olie ga ik hem niet opzoeken ook. Heb ik een hele tank gespaard dan is de chemocar te klein en moet ik bij de reiniging beta len voor het afvoeren. Kwartje per liter". Volgens het tweetal zou che misch afval op meer locaties in grotere hoeveelheden gratis ingeleverd moeten kunnen worden. Van Tol en zijn buur man vinden milieuwetten wel belangrijk maar menen dat er nogal eens met verschillende maten wordt gemeten. Allebei hebben ze daardoor regelmatig in de clich gelegen met de ge meente. Over de hondenbelasting kan Van Tol zich helemaal opwin den. Zelf heeft hij voor zijn bewakingsdienst een aantal honden en voor elke viervoe ter moet hij belasting betalen. Van Tol is er van overtuigd dat zijn honden nooit op straat hebben gepoept. Hij vindt dat de belasting moet worden ver vangen door hoge boetes voor hondebezitters die hun beesten dat wel laten doen. „De ver vuiler betaalt". Bolletje In het partijprogramma staat nog een reeks opmerkelijke voorstellen. Zo is Van Tol voor vrije sluitingstijden van de Leidse horeca maar niet voor studentenverenigingen. Het omkeren van de huidige situa tie. „Laat hen zich maar eens aanpassen aan Leiden en niet omgekeerd". Verder wordt ge pleit voor het eenmalig graven van kabelgoten langs de hui zen zodat niet bij elke repara tie en vernieuwing de hele straat open hoeft. „Gewoon bolletje gebruiken", betitelt hij zijn idee. Over de kansen van AAP is hij kort. „Het zal al moeilijk zijn om één stoel in de raad te halen en ook dan is de inbreng beperkt. Maar ik hoor zoveel mensen klagen over het ge meentebeleid en vooral over belastingen en verkeer dat ik hoop dat ze ook daar naar wil len stemmen en niet op de lan delijke partijen zoals toch al te vaak gebeurt bij de verkiezin gen van de gemeenteraad". LOMAN LEEFMANS Met plezier bediende wethouder H. van Dongen de heimachine waarmee ze gisteren de eerste paal voor de uitbreiding van het Stedelijk Gymnasium sloeg. foto: henk van den ende LEIDEN Het Stedelijk Gymnasium blijft kampen met ruimtegebrek, on danks het feit dat gisteren het officiële startsein is gegeven voor uitbreiding van het gebouw aan de Fruinlaan. PvdA-wethou- der H. van Dongen van onderwijs sloeg de eerste paal onder belangstelling van enkele tientallen be stuurders en leerlingen. De uitbreiding is nodig omdat de school groeit en ruimte-pro blemen heeft. Er worden vier lokalen, twee directiekamers en een drukkerijruimte ge bouwd. De school bestaat nu uit een hoofdgebouw en twee dependances in de wijk. De school is in het verleden ont worpen voor ongeveer 400 leerlingen en de bijbehorende staf. Er is te weinig ruimte voor centrale voorzieningen. De nieuwe aanbouw lenigt volgens rector O. Roefs slechts de ergste nood. De uitbreiding van het hoofd gebouw is officieel een nood voorziening, maar P. Peters van de directie onderwijs liet gistermiddag weten dat de lo kalen en andere ruimten een „vrij permanente" uitvoering krijgen. De totale kosten van het project bedragen ongeveer 800.000 gulden. Daarvoor wordt een aanbouw in drie de len gebouwd. Het nieuwe bouwwerk, ontworpen doör architectenbureau Van Reij- zen, Verbeek en Roosendaal uit Leiden, krijgt een aparte ingang. In dat deel komt ook een trappenhuis en worden de twee directiekamers gereali seerd. Rechts van de ingang komen twee lokalen op de be gane grond en twee op de eer ste verdieping. Links van de ingang komt, verdeeld over twee etages, de drukkerijruim te. De aanbouw wordt onge veer zeven meter hoog. Van buiten is het nieuwe deel voorzien van metselwerk in geel en bruin. Als alles naar wens gaat, wordt het bouw werk begin september opgele- Deze aanbouw staat los van een definitieve uitbreiding van de school. Het gymnasium komt daar in principe voor in aanmerking. De school is op genomen in het scholenplan 1990-1994 van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Het is de bedoeling dat de school, die nog groeit, in 1994 een uitbreiding krijgt. Een lo catie daarvoor is nog niet .be kend. Roefs zei gisteren te ho pen dat de eerste paal daar voor al over drie jaar kan wor den geslagen. LEIDEN Een afvaardiging van de gemeente Leiden brengt aan het einde van deze maand een bezoek aan Fokker Space Systems om het per soneel in te lichten over huis- vestigingsmogelijkheden. Dat is gisteren toegezegd tijdens een gesprek met de directie van het bedrijf dat zich op het Bio Science Park wil vestigen. De ondernemingsraad (OR) van de ruimtevaartdivisie van de vliegtuigfabriek heeft eerder negatief geadviseerd over de verplaatsing omdat een groot aantal werknemers niet mee zou willen naar Lei den. Thans beraadt de raad zich over een nieuw advies. „We hebben toegezegd dat we het personeel een beeld zullen geven van de situatie in Lei den. Op die manier hopen we wat weerstand te kunnen weg nemen", aldus D. Schilder, hoofd van de gemeentelijke afdeling volkshuisvesting. Hij geeft toe dat er weinig moge lijkheden zijn om het perso neel aan Fokker gemakkelijk aan een woning te helpen. „In de koopsector hebben we een redelijk aanbod, dat ligt wat gemakkelijker dan de huur sector". De gemeente ziet wat moge lijkheden in de Stevenshof, waar het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) drie flats van acht verdiepingen bouwt. „Die flats vallen in de duurde re huursector. Wat duurdere koopwoningen worden in de Coebel en op het Waardeiland gebouwd", schetst Schilder de mogelijkheden. Volgens hem is het nooit eerder gebeurd dat de ge meente personeel van' een nieuw bedrijf inlicht over huisvesting in Leiden. Schil der zegt dat „geen concreet onderzoek" wordt gedaan naar mogelijkheden voor de werk nemers van Fokker. Bij Fokker Space Systems werken 360 mensen, verspreid over vestigingen op Schiphol en in Amsterdam Zuid-Oost. De directie wil die samenvoe gen in Leiden, onder meer om op Schiphol extra ruimte te maken voor de produktie van vliegtuigen van het type Fok ker 100. IDe PvdA-afdeling Leiden jhoudt vrijdag haar jaarverga dering in Buurthuis Aktief. De vergadering begint om 20.00 uur. Hierna, vanaf onge veer 21.30 uur, is er een nieuwjaarsbijeenkomst in het buurthuis aan de Berlage- straat 2. Tuya De Ecuadöriaanse zanger-gi tarist Fernando Lobata Subia geeft zaterdag een concert bij Tuya. Fernando speelt naast liedjes met een folkloristische achtergrond ook een wat po pulairder genre van het Zuid- amerikaanse continent. Het concert begint om 14.30 uur in het pand aan de Hogewoerd 75. De toegang is vijf gulden. Beelden De onlangs geopende Galerie Liga Nieuw Beelden verzorgt zondag een artistiek-culinair diner. Aanleiding is het af sluiten van de eerste expositie 'Nederlandse abstracten 1945- 1970'. Het gaat om en viergan genmenu met als tussendoor tje een ca user ie -a-table door de schilder Harrie van Krui- ningen. Deelname kost zestig gulden. Galerie Liga Nieuw Beelden is gevestigd aan de President Steijnstraat 14 in Leiden. Telefoon 071-124545. Kamperen De Leidse Christelijke Kam peer Vereniging (LCKV) or ganiseert een veertigtal kam pen voor kinderen en jonge ren in de leeftijd van 8 tot 19 jaar. Inschrijven voor deze kampen kan zaterdag. De LCKV geeft de hele dag in formatie over volgeboekte kampen en telefoonnummers via Radio Rijnland. Tussen 10.00 en 11.00 uur wordt in de uitzending informatie over de inschrijfprocedure gegeven. Concert Het derde concert in de serie kamermuziek in de Lokhorst- kerk heeft zaterdag plaats. Het hoogtepunt van de avond ligt bij het kwartet uit Tele- manns tafelmuziek voor blok fluit, twee fluiten en basso continuo. Ook worden twee werken met twee clavecim- bels uitgevoerd. Het concert begint om 20.15 uur in de kerk aan de Pieterskerkstraat 1. Kaarten a f 15 zijn vanaf 19.45 uur aan de kerk te koop. CJP'ers en P65'ers krijgen een rijksdaalder korting. LEIDEN Üit een bouw keet aan de Maria Rutgers- weg aan de Stevenshof is het afgelopen weekeinde voor 31.000 gulden aan bouw- en kantoormateriaal gestolen. De spullen waren eigendom van een bedrijf uit Breda. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eerste twee weken gratis krijgt, kunt u een keuze maken uit de lp's of cd's van t Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk; a Tchaikovsky (lp) op. 71 uit de ^Notenkrakersuite Roméo et Juliette B Beethoven (lp) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (cd) Symfonie nr.5 op.64 Roméo el Juliette D Beethoven (lp) Symfonie nr. 3 Eroica "1 j S Telefoon (voor controle ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar Naam:. CeicLe Qowuvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9