'Kinderlokkers' willen metaal weer laten blinken Zuid-Europa beducht voor Oost-Europa Zestienhoven in de lift Industriebond wil langdurigere cao Comecon zoekt aansluiting bij wereldeconomie 7 Beurs van Amsterdar ECONOMIE CektóeGoura/rit WOENSDAG 10 JANUARI 1990 PAGIN?R NESTLÉ IN ZEE MET DONALD DUCK PARIJS Het Zwitserse levens middelenconcern Nestlé hoopt zijn afzet in de toekomst flink te vergroten met behulp van stripfi guren als Donald Duck en Mickey Mouse, Met de Amerikaanse Walt Disney Company is een contract getekend met een voorlopige looptijd van elf jaar dat Nestlé als enige levensmiddelenfabrikant het recht geeft in Europa en het Midden-Oosten gebruik te maken van Disney-figuren op produkten. Daarnaast is een akkoord gesloten dat het Zwitserse concern exclu sieve voedselleverancier maakt in het in aanbouw zijnde amuse mentspark Euro Disneyland bij Parijs. Record - uitvoer vee en vlees DE WIJK De uitvoerwaar de van de Nederlandse vee- en vleessector is vorig jaar geste gen tot het record van 9,5 mil jard gulden. In vergelijking met 1988 is dat een stijging met 1,4 miljard gulden. Voor zitter drs. R. Tazelaar van het Produktschap voor Vee en Vlees zei vandaag dat het uit voer record met name te dan ken is aan de aanzienlijk hoge re prijzen, want de produktie in aantal daalde. Volgens Ta zelaar is het milieuprobleem de grootste bedreiging voor de vee- en vleessector in de ko mende jaren. Dieselolie drie cent goedkoper ROTTERDAM De •prijs van een liter dieselolie gaat mor gen met drie cent per liter omlaag. Aan de zelftankpomp gaat een liter diesel dan 112,4 cent kosten. De sterk gestegen inter nationale noteringen van gasolie van de afgelopen tijd zijn weer enigszins aan het afvlakken, omdat de ergste kou in de VS voorbij is. ROTTERDAM De voorlopige jaar cijfers van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven over 1989 laten een stijging zien van het aantal vluchten van en naar de luchthaven van 10 procent. Het aantal vervoerde passagiers vorig jaar bedroeg 310.000, 10.000 meer dan vorig jaar. Vooral de lijndiensten groeiden fors met 9 procent. De onlangs van de grond gekomen luchtverbin- ding tussen Zestienhoven en London City Airport van Neder landse jongste luchtvaartmaatschappij Flexair heeft aan dit re sultaat in belangrijke mate bijgedragen. Tevreden stemt volgens de directie ook het charterverkeer dat steeg met 24 procent, het geen vooral voor rekening komt van drie bestemmingen in Por tugal. Spectaculair ten slotte noemt de directie de groei van de luchtvracht, in totaal 9000 ton, een verdubbeling ten opzichte van 1988. Sinds 1 januari van dit jaar wordt Zestienhoven, jaren lang met verlies geëxploiteerd door de gemeente Rotterdam, geëxploiteerd door de Luchthaven Schiphol. De bedoeling is dat het vliegveld in de jaren negentig plaats maakt voor een nieuwe luchthaven, die wordt aangelegd ten noorden van de huidige lo- katie. Veronique beste televisiereclame HILVERSUM In het jaarlijk- se 'kerstrapport voor uitgevers', waarin het imago van kranten, STER, TV10 en Veronique on der adverteerders is gemeten, heeft Veronique in de categorie televisiereclame het beste cijfer gekregen. De jonge commerciële zender kwam op een rapportcij fer van 6,6, TV10 kwam op 6 en de STER op 6,4. Van de reclame bureaus zegt' 26 procent en van de adverteerders 2 procent vorig jaar zaken te hebben gedaan met TV10. Voor de STER zijn die cij fers respectievelijk 81 en 26 pro cent, voor Veronique 53 en 8 procent. GROTE CAMPAGNE VOOR BEROEPEN IN METAAL EN ELEKTRO AMSTERDAM 'Kies Techniek' is de titel van een grote landelijke cam pagne waarvoor werkge vers- en werknemersor ganisaties gisteren het startsein hebben gegeven. In de komende drie jaar willen zij het smerige aan zien van de elektro- en metaalindustrie oppoet sen, opdat meer jongeren zullen kiezen voor een technische opleiding. Een maal op de lts blijkt er voldoende belangstelling te zijn voor de richting metaal en elektro. Een onmiskenbare discodreun, stoer geklede jongens en meis jes en een zware garagedeur die langzaam open zwaait. De kinderen pakken beitels, za gen en vijlen in de hand en bouwen de garage in een oog wenk om tot een discotheek. „Spanning, teamwork, preci sie, actie!", klinkt het swin gend. Uitgelaten storten de kinderen zich op de eigenge maakte metalen dansvloer. Een Radio 3-stem tot slot: „Kies techniek, dan ga je het helemaal maken!" Deze slagzin en de imitatie van een verjaarde Michael Jackson videoclip moeten Ne derland de komende maanden overtuigen dat een beroep in de elektro- of metaalindustrie leuk is. Want uit onderzoek blijkt dat de Nederlandse jeugd werk in deze bedrijfs takken 'eentonig en gevaar lijk' vindt. Slechts vijf procent van de kinderen in de laatste groep van de basisschool zegt spontaan naar de lagere tech nische school (lts) te willen. Bijna een kwart weet hele maal niet wat het wil. En deze kinderen hoopt de campagne DEN HAAG Hoewel de cao-onderhandelingen voor de metaalindustrie nog steeds muurvast zitten, gloort er toch een lichtpun tje in de duisternis. De In dustriebond FNV wilde van daag tijdens de heropening van de onderhandelingen aankoersen op een cao met een langere looptijd dan een jaar, bijvoorbeeld vijftien maanden. De werkgevers in de grootmetaal hebben laten doorschemeren dat zij voor een langduriger cao bereid zijn enige concessies te doen. Inmiddels is ook in de sec tor 'kleinmetaal' een cao conflict met dreigende sta kingsacties uitgebroken. De vakbonden zijn woedend op de werkgevers in de klein metaal (270.000 werkne mers), die gisteren een loonsverhoging van 1 pro cent hebben geboden. De In dustriebond FNV eist een loonstijging van 4 procent, de Industrie- en Voedings bond CNV van 3 procent. Daarnaast willen de bonden dat dit jaar 3000 werklozen aan de slag worden gehol pen in de metaalnijverheid. De werkgevers weigeren zich op een bepaald aantal vast te pinnen, maar zijn wel bereid te onderzoeken in welke sectoren werklozen kunnen worden ingezet. voor zich te winnen. Maar nog meer hun ouders en onderwij zers. Zij hebben de meeste in vloed op de schoolkeuze van hun kroost en staan deze maanden voor de belangrijke beslissing naar welke school zij hun kinderen zullen sturen. Slechts weinigen kiezen voor een technische school. De voorkeur gaat uit naar alge ogen van de meeste onderwij zers en ouders betekent een baan in de metaalsector zwaar en vuil werk. En dat was het ook, maar nu niet meer, zo verzekeren de bedenkers van de campagne. En om te bewij zen dat de elektro- en metaal industrie schone bedrijfstak ken kent, zetten op 24 maart vierhonderd bedrijven hun deuren open voor het publiek. De ondernemers schreeuwen om vakkundig personeel en hopen dat door het oppoetsen van hun imago meer jongeren zullen kiezen voor een tech nisch beroep. Samen De actie 'Kies Techniek' is een campagne van werkgevers- en werknemersorganisaties. Voor het eerst in de historie onder nemen de 'kemphanen' sómen iets. Terwijl gisteren in Den Haag werkgevers en vakbon den lijnrecht tegenover elkaar strijd leverden voor nieuwe cao's, zaten beide partijen nog geen zestig kilometer verderop broederlijk naast elkaar voor de presentatie van 'Kies Tech niek'. „Alleen al dat feit toont dé bittere noodzaak van de campagne aan", meent voor zitter Th. Evers van de Me taalunie. Het belang van de werkgevers in de actie is duidelijk. Zij moeten de schoorstenen ro kende houden, maar zestig procent van de werkgevers heeft problemen met het ver vullen van vacatures in de metaalsector. Een deel van hen laat noodgedwongen las sers overkomen uit Engeland. En voor de toekomst verwach ten de meeste werkgevers dat het vinden van goede vak mensen alleen maar moeilijker wordt. Met het grenzenloze Europa na 1992 in het vooruit zicht heeft de metaalsector jaarlijks 12.000 leerlingen no dig, terwijl het totaal aantal jongeren in Nederland af neemt en het aantal dat voor lager beroeps onderwijs (lbo) kiest nog veel sterker daalt. Spiegel Technisch onderwijs blijkt vaak leuker dan verwacht. Het belang van de vakbonden ligt wat minder voor de hand. Zij dragen nog de littekens van de economische recessie die het bedrijfsleven in het be gin van de jaren '80 deed be sluiten tot een grootscheepse reorganisatie. Om de kosten te verlagen werd al snel een streep gezet door de opleidin gen en kregen veel werkne mers hun ontslag (sluiting scheepswerven). De gevolgen waren bitter. Veel oud-metaal- arbeiders lieten zich omscho len en vonden elders een baan. Ondertussen trok de economie aan en groeide er een tekort aan vakkundig personeel. Om de opleidingen niet meer af hankelijk te laten zijn van eco nomische schommelingen stichtten werkgevers het Op leidingen en Ontwikkelings fonds. Maar het kwaad was al geschied. De metaalsector had door de arbeidsomstandighe den en massale ontslagen een slechte naam gekregen en de belangstelling van leerlingen was gering. Maar de vakbonden kijken niet om in wrok. Bondsbe- stuurder H. Peperkamp van de Industriebond FNV: „Er zijn bij de reorganisatie fundamen teel fouten gemaakt. En werk gevers mogen best in de spie gel kijken, maar wij willen la ten blijken dat we niet alleen een strijdorganisatie Zijn maar ook een positieve bijdrage kunnen leveren in deze be drijfstak. Daarbij zijn meer leerlingen ook in het belang van de huidige werknemers. Zij ondervinden de tekorten dagelijks aan den lijve. Als de belangstelling verder afneemt, is het afgelopen met deze be drijfstak". Vissen Met 'Kies Techniek' vissen de organisaties van werkgevers en werknemers in dezelfde FOTO: SP vijver als de bouw en het le ger. Allemaal azen zij op de schaarse jeugd. De werkgevers en werknemers in de bedrijfs tak metaal en elektro gaan die concurrentiestrijd optimistisch aan. De vier miljoen gulden kostende campagne wordt uit gesmeerd over drie jaar. In het eerste jaar gaat de aandacht uit naar de kinderen in de hoogste groep van de basis school, hun ouders en de on derwijzers die informatiemate riaal krijgen toegestuurd over de goede perspectieven van een technische opleiding. Vol gend jaar richt men zich op de leerlingen van lagere techni sche en mavo-scholen die voor de keuze staan van een oplei ding op een dagschool of in het leerlingwezen. Het derde jaar zal in het teken staan van activiteiten ter verbetering van het imago van de bedrijfs tak metaal en elektro. MONIQUE VAN DE VEN Veiling Weslland-West, dinsdag 9 ja nuari 1990 Bosradijs middel 33-134, radijs 1/2 B middel 56, radijs 2 Gr. zakje 37-75, sla 19 super d/p 28-56, sla 21 super d3p 64-81, andijvie 205- 255, boerenkool 70, bospeen 420- 500, ijspegels 55-70, kroessla 20, paksoi 190-245, pepers bont 280- 370, pepers groen 11440, pepers rood 715-1700, raapstelen bos 41, radijs 1/2 bos 52-62. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD - Aanvoer 2.894.400. Prijzen in gulden per 100 stuks. Eieren van 50- 51 gram wit 9,91-9,97 en bruin 10,02, van 55-56 gram bruin 10,58-10,59, van 60-61 gram wit 10,53-10,59 en bruin 11,02-11,17, 65-66 gram wit 10,65-10,95 en bruin 10,52-11,82. VEEMARKT LEIDEN - Prijzen slacht- runderen per kg geslacht gewicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PVV): Aanvoer slachtrunde- ren 120, waarvan mannelijk 15. Man nelijk 2e kwal 7,40-8,10, Mannelijk 3e kwal. 6,75-7,40. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwaliteit 6,10-6,90, 3e kwaliteit 5,60-6,10 en worstkwaliteit 5,25-6,00. Handel rus tig en prijzen lager. Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 64, waarvan graskalveren 4. Melk- en kalfkoeien 1e soort 2250-3000, 2e soort 1750-2250. Handel rustig en prijzen gelijk Melkvaarzen 1e soort 2100-2700 en 2e soort 1450-2100. Handel flauw en prijzen lager. Kalf- vaarzen 1e soort 2300-2900 en 2e soort 1700-2300. Handel stil en prij zen lager. Guste koeien 1e soort 1900-2300 en 2e soort 1200-1900. Handel redelijk en prijzen gelijk. En terstieren 1600-2400. Handel redelijk en prijzen gelijk. Pinken 1300-1900. Handel redelijk en prijzen lager. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 600. Stierkalveren extra kwaliteit 750- 950, 1e kwaliteit 560-660 en 2e kwali teit 450-540. Handel rustig en prijzen gelijk. Vaarskalveren extra kwaliteit 640-730, vaarskalveren 1e kwaliteit 440-570 en vaarskalveren 2e kwaliteit 290-400 Handel rustig en prijzen iets lager. Aanvoer zwartbont 1000. Stier kalveren extra kwaliteit 530-570, stierkalveren 1e kwaliteit 435-485, stierkalveren 2e kwaliteit 200-300. Handel rustig en prijzen gelijk. Vaars kalveren extra kwaliteit 410-500, 1e kwaliteit 310-390 en 2e kwaliteit 200- 280. Handel redelijk en prijzen gelijk. Aanvoer vleesrassen 137. Vleesras sen 1e kwaliteit 850-1050 en 2e kwa liteit 700-830. Handel goed en prijzen gelijk Varkens per kg levend gewicht, inklu sief BTW: Aanvoer slachtvarkens 498. Slachtvarkens 2,55-2,65, zeugen 1e kwaliteit 2,40-2,45 en 2e kwaliteit 2,30-2,40. Handel matig en prijzen la ger. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 900, waarvan lammeren 800. Slachtschapen 4,25-6,50. Handel goed en prijzen gelijk. Ooien töt 20 kg 8,25-9,25. Handel redelijk en prij zen lager. Ooien boven 20 kg 7,25- 8,25. Handel rustig en prijzen gelijk. Rammen tot 22 kg 9,00-9,75, ram men 22-25 kg 9,00-9,75. Handel ma tig en prijen iets lager Rammen bo ven 25 kg 7,75-9,00. Handel redelijk en prijzen iets hoger. (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL Toen het Duitse blad Bunte vorige maand aan burgers van de Europese Gemeenschap de vraag voorlegde wat ze dachten van een Duitse hereniging, bleken de Ita lianen, Spanjaarden, Por tugezen en Grieken nog grotere voorstanders van een 'Wiedervereinigung' dan de Westduitsers zelf. Dat neemt niet weg dat in de hoofdsteden van de zuidelijke lidstaten van de EG met enige nervositeit wordt gereageerd op de haast en de voortva rendheid waarmee Brussel banden aanknoopt met Oost- Europa. De uitspraak dit weekeinde van EG-commissie- voorzitter Jacques Delors dat „een democratisch Oost-Duits- land eventueel voor het lid maatschap van de EG in aan merking kan komen" heeft dat wantrouwen alleen nog maar vergroot. Hoewel zuidelijke vertegen woordigers bij de EG in Brus sel over dat onderwerp tot dusver een passend stilzwijgen in acht hebben genomen, vre zen landen als Portugal, Span je en Griekenland dat het en thousiasme van Brussel voor Oost-Europa op den duur sterk in hun nadeel zal zijn. Vrees In de zuidelijke landen heeft altijd al een een soort onder drukte vrees voor het econo misch machtige noordelijke deel van de EG geleefd. De kwaliteit en variëteit van de in het noorden geproduceerde goederen is hoger. De realise ring van '1992' zal bovendien een aantal zuidelijke voorde len, zoals lagere lonen en min der ontwikkelde en daarom goedkopere sociale voorzienin gen, wegnemen. Het zuiden vreest nu dat met name de rijke Bondsrepubliek aanzienlijk meer gaat investe ren in vooral de DRR en daar om de op het zuiden gerichte investeringen zal indammen. Daar komt nog bij dat er teke nen zijn die er op wijzen dat grote particuliere investeer ders plotseling de voorkeur ge ven aan Oost-Europa. Zo be sloot de Japanse Mitsubishi Groep vorige maanden op het allerlaatste moment de bouw van een grote fabriek in Span je af te blazen. Het bedrijf zal nu ergens in Oost-Europa wor den gevestigd. Argument: de meeste Oosteuropese markten liggen dichter bij het economi sche hart van de EG. Boven dien zijn de lonen in die lan den vooralsnog lager, is de ar beidsdiscipline er hoog en de scholing van de werkers over het algemeen zeer goed. In Zuid-Europa realiseert men zich maar al te goed dat het industrieel hoog ontwikkelde Oost-Europa veel gemakkelij ker naar de EG toegehaald kan worden. Een Duitse here niging creëert bovendien een economische supermacht die zuidelijk Europa moeiteloos kan overschaduwen. Vandaar dat men in enkele op de zuid flank van de gemeenschap ge legen hoofdsteden hartelijk applaudisseert voor de Franse president Francois Mitterrand, die van oordeel is dat eerst '1992' moet worden gereali seerd en dat dan pas kan wor den gesproken over een Duitse hereniging en van het verder aanhalen van de banden met de andere Oosteuropese lan den. SOFIA De Sovjetunie heeft gisteren op een ver gadering van de Comecon, de handelsorganisatie van zes Oosteuropese landen, de Sovjetunie, Vietnam, Mongolië en Cuba, voor gesteld om volgend jaar over te gaan op een inwis selbare munt en handel te drijven op basis van we reldmarktprijzen. Als het voorstel wordt aan vaard, betekent dit een radica le breuk van het handelsblok met vier decennia van zelfge kozen isolement. De Comecon, die in 1949 werd opgericht, kon door het niet inwisselbaar zijn van de munteenheden van de aangesloten landen op de wereldmarkt nimmer aanslui ting krijgen bij de wereldeco nomie. Eerder verklaarden Sovjet-premier Nikolai Ryzj- kov en hoge Oosteuropese functionarissen dat het niet nodig is het handelsblok op te heffen, zoals eerder in militan te kringen was geopperd. Comecon-functionarissen zei den dat de Sovjetunie had voorgesteld om met ingang van 1991 over te gaan op in wisselbare valuta. Zij voegden hieraan toe dat de Polen, Roe menië, Hongarije, Bulgarije, Tsjechoslowakije en de DDR zich positief over het voorstel hadden uitgelaten, maar had den aangedrongen op een ge leidelijke en behoedzame uit voering. De Poolse premier Tadeusz Mazowiecki zei dat de over gangsperiode voor ruwe grondstoffen en brandstoffen ten minste dient te duren tot 1995. Hij wees erop dat voor andere produkten bilaterale overeenkomsten kunnen wor den gesloten. De Oosteuropese bondgenoten van Moskou be trokken tot op heden prak tisch al hun brandstof en ruwe grondstoffen uit de Sovjetunie. Mazowiecki betuigde ook zijn steun aan een plan voor nau were economische samenwer- Premier Nikolai Ryshkov (midden) legt het standpunt van de Sov jetunie uit na afloop van de Comecon-bijeenkomst in Sofia, foto: epa king tussen Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije. Afge vaardigden van deze drie lan den, alsmede de Oostduitse premier Hans Modrow, spra ken hun steun uit voor herzie ning van de statuten van de Comecon. Petre Roman, de Roemeense interim-premier, verklaarde dat de Comecon een „verou derde" organisatie is, die „nog nooit heeft gewerkt en ook nu niet voldoet". Vjatjeslav Sychov, de secreta ris van de Comecon, zei dat de organisatie meer handel bui ten het blok moet toestaan en dat nauwere relaties met de EG moeten worden aange gaan. De Comecon onderhoudt sinds 1988 betrekkingen met de EG, maar de EG erkent de Comecon niet als zodanig, om dat het handelsblok geen wet gevende instanties heeft die het beleid in de lidstaten kun nen bepalen of bijsturen. TNO positief DEN HAAG TNO, de Ne derlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek, heeft over het jaar 1989 een positief resul taat geboekt van ruim 7,5 mil joen gulden. De bruto omzet van TNO beliep vorig jaar een bedrag van ongeveer 641 mil joen gulden. In 1988 was dat 16 miljoen gulden minder. De stijging'is het gevolg van een grotere omvang van de op drachten, met name uit het bedrijfsleven. De liquiditeits positie is volgens de organisa tie „kerngezond". Het perso neelsbestand, ongeveer 5100 medewekers, is gelijk geble ven. Suzuki bouwt in Hongarije TOKYO Het Japanse auto concern Suzuki is met Honga rije overeengekomen om de eerste personenwagenfabriek van dat land te bouwen. Giste ren maakte Suzuki bekend dat zij samen met het Japanse handelsconcern C. Itoh, een Hongaars consortium en de Wereldbank bij de stad Eszter- gom ten noorden van Buda pest voor twintig miljard yen 260 miljoen) een fabriek gaat bouwen. De fabriek moet gaan draaien in 1992. In eerste instantie zullen er 15.000 auto's van het model Swift worden geproduceerd. Noteringen van dividend over 88 4.70k cl. 88/5.40 88/2.45 87/88 165 88 3.— 88 4.— 2 V/i st.a 87/88 1.80 78 4.40+5% St. woensdag 10 januari 1990 ho dd la dd 116.90 4/1 113.50 8/1 aegon 137.00 3/1 130.508/1 ahold 141 90 3/1 137.00 8/1 akio 41.503/1 40.20 8/1 abn 40.403/1 39.508/1 abn <J90 158.60 4/1 158.00 10/1 alranta 63.60 3/1 60.80 8/1 amavc 81.809/1 79.70 2/1 amro 176.50 9/1 173.00 4/1 bolic 80.50 2/1 73.50 8/1 boftumij c 68.00 9/1 66.00 2/1 buhrmlitc 80 30 3/1 77.70 8/1 cam c 43.80 3/1 38.90 8/1 dal 138.30 4/1 130.50 10/1 dordtacha 118.50 4/1 112.30 2/1 dam 83.20 10/1 78.80 8/1 elsavierc 42.00 9/1 38.602/1 lokkar c 32.103/1 30.0010/1 fliat-brc 129 80 4/1 124 80 8/1 hainakan 91003/1 78.608/1 hoogovana e 111.502/1 10600 8/1 huntdoug. 105 40 9/1 97.502/1 inlanunul 80 50 3/1 78.20 10/1 kbbc 50 30 4/1 46.7010/1 kim 53.60 3/1 51.50 8/1 knp 150.80 3/1 142.60 10/1 kon olia 75.609/1 73.20 8/1 natnadc 90.80 4/1 87.80 2/1 nadlloyd 51.109/1 49.40 2/1 nmb poatbk 94.00 9/1 81.50 2/1 nijv-t.ca1a 287.00 3/1 269.00 8/1 oca 152.00 5/1 141.90 2/1 pakhoadc 47.80 3/1 45.50 8/1 philipa 46.802/1 44.20 8/1 phil div 90 111.804/1 106.10 10/1 robaco 80.803/1 78.109/1 rodamco 110.80 4/1 104.60 9/1 rolinco 59.50 2/1 58.90 10/1 roranto 49.209/1 45.70 2/1 vmMtork 166.00 4/1 158.30 8/1 unilavarc 113 00 10/1 106.50 8/1 vnu 35 50 2/1 33.20 5/1 voce 64.20 4/1 61.00 2/1 waaaananc 46.70 3/1 44.70 2/1 woll-kluwc 114.60 131.00 137.30 30.50 30.10 59.10 58.90 45.90 45.90 104.00L 102.00L 84.00 84.00 141.00 140.00 126.00 126.00 360.50 360.50 burg heybr 3420.00 3420.00 calvè 1042.00 105300 calvè c 1042.00 1053.00 calve pr 865.00 865.00 hes techn 14.70 hein hold 108.00 hoek's mach 205.00 holland sea 1.21 holl.kloos 475.00 hbg 210.00 vd hoop 8.40 hunter d pr 4.75+ ica hold c 19.80 ihc caland 36.60 indust.mij 221.00 inlotheek c 28.50 ing bb kond 603 50 kas-ass c 48.90 1400.00 kbb 78.50 GOUD Nieuw Vorige onbewerkt 24390 - 24890 24530 - 25030 bewerkt 26490 Opgave: Drijfhout. A'dam ZILVER onbewerkt 285 - 355 bewerkt 400 Beleggingsfondsen dalen in koers AMSTERDAM Een vast ge stemde effectenbeurs heeft gisteren kunnen afsluiten met slechts twee fondsen die een lagere notering moesten incas seren. Rodamco, een beleggingsfonds in onroerend goed in vooral de Verenigde Staten en Groot- Brittannië, kende een groot aantal verkopers waardoor zij met ƒ86 miljoen de grootste omzet realiseerde. Maar het fonds moest 0,70 terug op ƒ78,30 en zusje Rorento moest een dubbeltje prijsgeven op 59,10. Het grote aantal verko pers Rodamco weerspiegelt de twijfels die er momenteel be staan over het onroerend goed, aldus een handelaar. De stemmingsindex liep 1,9 punten op tot 118,9. In totaal werd voor ruim 1,2 miljard omgezet, waarvan 780 mil joen aan aandelen en 497 miljoen aan obligaties. Na kop loper Rodamco volgde Philips met een omzet van 63 mil joen. De uitgevers VNU en Elsevier lagen sterk in de markt onder invloed van de berichten over een minderheidsbelang vP twee uitgevers in de corn" ciële zender Veronique. Nijverdal-Ten Cate zettd positieve ontwikkeling bord voort en noteerde i delijk 3,70 hoger op na maandag al 5,30 w'i# hebben genomen na eenE' tieve winstbijstelling. Intr tio-Müller klom,3,40 orn tot 105,40, Oce-van der f ten 7 op 276, Heiif ƒ3,10 op ƒ128,90, AmevJ op 63,10, Hunter 1,50 op 107,50, Fokker ji op 41,70, Nationale Nedi den ƒ1,30 op ƒ75,40, 1,20 op 115 en Ahold, I Postbank en Nedlloyd ƒ1,10 op respectief 132,10, 51 en ƒ90,50. T ging bij de andere fondsf gen tussen de ƒ1 en der; dubbeltjes. Bij de binnenlandse aanl stal Ahrend de show me winst van 10 op 268 nd houdende hernieuwde gel ten over een overneming! Bührmann Tetterode.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6