Roemenen verslinden nieuws van radio, televisie en kranten CeidaeSomont ouding SPD tegenover Oost-Duitsland blijft vaag ar vertrek Ivjettroepen Vrijlating Mandela kwestie van tijd" Litouwen verwacht ruim miljoen demonstranten bij bezoek Gorbatsjov Siberië AGUITENLAND WOENSDAG 10 JANUARI 1990 PAGINA 5 trafproces dreigt voor Bulgaarse ex-leider (Vervolg van de voorpagina) FïA De officiële Bulgaarse commissie 's ^e^ast met ^et gerechtelijk onderzoek r corruptiepraktijken van regeringsfunc- je 5 ïarissen, heeft gisteren verklaard voi re nde bewijsmateriaal te hebben om een lajces te beginnen tegen de vorige partijlei- Todor Zivkov. irdvoerder Luben Kulishev zei voor de Nlgaarse televisie dat het onderzoek heeft ïeer getoond dat er enorme sommen geld zijn aaatjruikt voor de publikatie van een groot e" Stal boeken van de partijleider in binnen- di buitenland. Kulishev zei dat er ook vol- ternjnde informatie was over de bankrekenin- van de familie van Zivkov in het buiten- De onderzoekscommissie werd vorige maand ingesteld door de nieuwe Bulgaarse leider Petar Mladenov en zal 15 januari haar bevindingen bekendmaken in het parlement. Kulishev zei dat het comité ook aanbevelin gen zal doen voor de rehabilitatie van een aantal in ongenade gevallen politici, onder wie de voormalige boerenleider Nikola Pet- kov die in 1947 door de communisten werd vermoord. De ronde tafel-besprekingen in de Bulgaarse hoofdstad Sofia over de Turkse minderheid in het land, verlopen volgens goedingelichte kringen zeer verhit. Tijdens de besprekingen, die achter gesloten deuren plaatsvinden, moet een oplossing worden ge vonden voor de onrust die is ontstaan na het herstel van de rechten van de Turkse min derheidsgroepering. 1 Kikkermanie Er zijn mensen die p griezelen van de groe ne soortgenoten van tv-held Hermit de kik ker van de Muppet Show. Zo niet Andy Koffmann uit Seattle. Voor hem kunnen kik kers niet groot genoeg zijn. Met hulp van twee vrienden ving hij in Ka meroen een aantal Go liath kikkers. De groot ste uit zijn collectie weegt meer dan vier kilo. Gemiddeld zijn de Afrikaanse reuzekik kers ruim drie kilo zwaar. foto: ap Bloedbad in Liberia na mislukte coup MONROVIA In het noorden van Liberia zijn onlangs zeker 200 burgers door soldaten vermoord, zo hebben ooggetuigen gezegd. Volgens een verklaring van de mensenrech- tengroepering „Africa Watch" is het bloedbad een gevolg van een staatsgreep op 24 decem ber vorig jaar. Bij de gevechten na de misluk te coup zouden ook drie dorpjes langs de grens met Ivoorkust geheel zijn verwoest. President Samuel Doe. die in 1980 na een coup de macht greep, zou aan zijn soldaten de opdracht hebben gegeven op iedereen te schieten die zich verdacht gedroeg. Het jong ste complot komt op het moment dat Liberia zich op een economish en financieel diepte punt bevindt. (Van onze speciale verslaggever Joël Batenburg) BUKAREST Het socia le leven in Roemenië dreigt onherroepelijk een chaos te worden, als de programmamakers van Televisiunea Romania Li bera zich niet houden aan acht uur zendtijd per dag. Tussen vier uur 's middags en twaalf uur 's nachts zijn de Roemenen massaal aan de buis gekluisterd. „We kampen met een teveel aan nieuws. We weten dat er duizenden zijn die door de be richtgeving het avondeten voor overslaan en er 's mor gens te laat door op het werk verschijnen. Dus moeten we de verslaggeving op de televi sie beperken", zegt tv-verslag- gever Radu Liviu. Een avondje Romana-tv bete kent: luisteren naar de nieuwe maatregelen die het Front voor Nationale Redding af kondigt, af en toe een strijd lied, beelden van villa's van de communistische oud-dictator om de contrasten met het heden aan te scherpen en ongemonteerde montages van de straat. Leden van de Secu- ritate-clan leggen voor de ca mera bekentenissen af. Ethiek speelt zo kort na de revolutie nog geen rol. Verraad Radu Liviu (52) werkt nu tien jaar bij de televisie op de re dactie buitenland. Dat had on der Ceausescu niet veel om het lijf. Af en toe een trip naar een naburig Oostblokland. Er was op de redactie ook weinig te doen, want Nicolaj Ceausescu bepaalde in 1986 dat twee uur tv per avond meer dan genoeg was. „Als de dictator een bezoek bracht aan een boerderij in het land, als staatshoofd, dan was er sowieso genoeg materiaal voor cirie avonden televisie", zegt Radu. De kranten waren ook verplicht om het nieuws op te nemen. Over de omstandigheden waaronder Radu Liviu zijn werk heeft moeten doen, zegt hij: „Verschrikkelijk. Het nieuws van de internationale persbureaus kregen we niet, want de telexen werden van de ene op de andere dag op last van Ceausescu wegge haald. We hadden een boek werk waarin stond wat er alle maal wèl en niet mocht, niet alleen voor wat betreft het schrijven van artikelen. Een voorbeeld: Als ik op weg naar een interview iemand de weg had gevraagd, dan moest ik dat melden op de redactie. Deed ik dat niet, dan was er altijd wel een van mijn colle ga's die dat wist door te spelen. Puur verraad dus". De Roemenen zijn voor hun nieuws niet alleen op tv aan gewezen. Degene die zo'n ap paraat niet kan betalen, luis tert naar de radio. En er zijn vijf landelijke en tientallen re gionale dagbladen. Ze veran deren dagelijks van formule en' sommige bevatten puzzels en cartoons. Twee weken gele den was dat nog ondenkbaar. Volgens Adrian Riza van het nationale persbureau Rom- press (voorheen Agerpress): „Alleen de krantetitel en de opmaak was anders van de kranten. De tekst was hetzelf de. We moesten dat integraal overnemen". Volgens Riza telde Agerpress tenminste acht journalisten die ook werkten voor de geheime dienst. „Toen ze de hete adem van de revolutie voelden, zijn ze van de ene op andere dag weggebleven. Waar ze nu zijn weet ik niet. De bewering dat één op de vier Roemenen col laboreerde met de Securitate lijkt me wat overdreven". Ómdat voor Riza, die ook fy sioloog is, de lol van het schrij ven er op die manier van af was, heeft hij zich toegelegd op het schrijven van boeken over archeologie, mijn specialisme en dus nauwelijks te censure ren, zegt hij. Documentaires van tv-journa- liste Gratiela Ripeanie werden ook onder het bewind van Ceausescu zwaar gecensu reerd. Van een half uur opna me bleef volgens haar zeggen na twee uitgebreide controles hooguit twaalf minuten over. Vanavond heeft Ripeanie een ongeschonden reportage over Japan. Via de Nederlandse ambassadeur in Roemenië heeft ze om documentaires uit Nederland gevraagd. „De Roe menen smeken om informatie uit Europa. Uiteraard gedo seerd, anders slapen ze niet i, te- iftig opes eni kujVan onze correspondent rjn Rink Drost) FN Voor politieke waar iers is het waarachtig niet iakkelijk om een lijn te jlekken in de koers van de VOj .tduitse sociaaldemocrati- partij SED-PDS. maar enkele weken gele- verklaarde SPD-voorzit- Vogel dat zijn euweij geen contacten meer :s. (ste te onderhouden met de len i>. Maar aanstaande zater- uw ontmoet Vogel premier e sit|s Modrow in Oost-Berlijn. et galopen weekeinde nog ink 2 sen raag wil voor etelnd van het nog \AG De Tsjechoslo- regering wil dat de schatting 80.000 man p Iét-troepen in het land het eind van het jaar ver- ;ken. De uitlating over het rek van het Sovjet-leger gisteren gedaan door rdvoerder Lubos Dobrov- van het ministerie van Shel ïnlandse zaken, trek [cns Dobrovsky beginnen aonsi ^handelingen hierover op id h nuari in Praag met de on- Rott ïinisters van buitenlandse egeze n van beide landen. Presi- llen Vaclav Havel van echtchoslowakije zou het on- LO'erP daarna begin februari Ove ehjk opnieuw aanroeren Dat ns zijn bezoek aan de Sov- t voPie- Het persbureau CTK 'de dat Sovjet-minister buitenlandse zaken Edoe- jven Sjevardnadze Praag even- n°g voor begin februari s er ijSovjet-troepen werden in mchoslowakije gelegerd na en nvasie van het Warschau de v in 1968, waarmee een eid kwam aan de Praagse verlite. Hun aanwezigheid van I in twee verdragen vast- teraaféd die in 1968 werdeh on- t omi;kend en die volgens de het ige regering van nul en nietïr waarde zijn. vond SPD-vicevoorzitter Horst Ehmke dat de bondsregering er goed aan zou doen voorlo pig geen gesprekken te voeren met de regering-Modrow, om onbedoelde verkiezingscam pagne ten gunste van de DDR- regeringspartijen te vermijden. Gisteren pleitte de Duitsland- specialist van de SPD, Egon Bahr, voor het front van de verzamelde pers voor grote haast met de onderhandelin gen tussen de beide regerin gen. „Haast is geboden", aldus Bahr in zijn toelichting, „want wan neer de economische situatie in de DDR niet snel verbetert mogen we een reusachtige golf van immigranten verwach ten". Voor hem mag desnoods een overeenkomst over een verdragsgemeenschap tussen de beide Duitse staten al wor den afgesloten voor de parle mentsverkiezing van 6 mei. Bahr vond wel dat onder de huidige omstandigheden voor al de SED-PDS op haar tellen moet passen. „Hoe meer de SED de indruk versterkt dat ze de andere partijen en de op positie wil benadelen, deste vernietigender zal het ant woord van de kiezers op de zesde mei zijn", voorspelde hij. De sociaal-democraat wilde - net als de bondsregering - het idee van SED-partijvoor- zitter Gregor Gysi over halve ring van de troepensterkte van zowel de Bondsrepubliek als de DDR niet serieus ne men. Gysi is volgens hem niet meer dan de voorzitter van een kleine partij, die vanuit geen enkel regeringsgezag spreekt. Uitvoering van zo'n idee is bovendien niet te rege len in een onderonsje tussen Bonn en Oost-Berlijn, maar moet voorbehouden blijven aan internationale ontwape ningsconferenties, zoals die in Wenen. JOHANNESBURG De officiële Zuidafrikaanse radio heeft vanmorgen gemeld dat de vrijlating van Nelson Mandela „slechts een kwestie van tijd" is. In het dagelijks commentaar dat doorgaans de mening van de regering weerspiegelt, werd gezegd dat de ANC-leider op humanitaire gronden zal wor den vrijgelaten. Ook wordt verwacht dat hij een rol zal spelen tijdens politieke onder handelingen. Hoewel de auto riteiten er het zwijgen toe doen, is in Pretoria vernomen dat de beslissing eind deze maand of begin februari, bij de opening van het parlement, zal worden bekendgemaakt. De 71-jarige Mandela liet be gin deze week zelf voor het eerst doorschemeren dat hij binnen een paar weken op vrije voeten zal komen, na een gevangenschap van ruim 25 jaar waartoe hij werd veroor deeld wegens een poging tot omverwerping van het blanke minderheidsbewind. In de buurt van Johannesburg zijn gisteren volgens de politie Een transportarbeider ligt met hoofdwonden in het ziekenhuis van Natalspruit. Hij is slachtoffer van de gewelddadigheden rond de stakingsacties bij Johannesburg. foto: ap zes mensen om het leven ge komen en 31 mensen gewond geraakt toen gevechten uitbra ken tussen honderden staken de spoorwegemployes en werkwilligen. De vakbonden maakten echter melding van ruim 20 doden en meer dan 60 gewonden. Zij beschuldigden werkwilligen van een onver hoedse aanval op de stakers met knuppels, messen, kapbij- len en stenen. Advocaten van de spoorwegen en de vakbond van havenwer kers verklaarden dat de felle gevechten uitbraken toen in Germiston een trein met sta kers arriveerde voor een vak bondsvergadering. Menigten werkwilligen wachtten op het perron de trein op, waarna de botsingen uitbraken. De vech tenden werden na ongeveer drie kwartier met traangas uiteen gejaagd door de politie. Begin november gingen bij de South African Transport Ser vices 25.000 werknemers in staking om een loonsverho ging af te dwingen van 600 rand (450 gulden) tot 1.500 rand (1.200 gulden) per maand. De stakers eisen ook wettelijke erkenning van hun vakbond, de Zuidafrikaanse Spoorweg en Havenbond (SARHWU). Vorige week is voor het eerst gepraat tussen de bond en de spoorwegdirectie. Meer dan 22.000 stakers zijn door de di rectie inmiddels ontslag aange zegd, en de bond eist dat zij opnieuw in dienst worden ge nomen. Ierde668 De ballon stijgt vrij snel en de wind drijft hem in de ordende richting. De maan schijnt en ze kunnen dus nog iets van Dorzitbmgeving zien. Het is wel koud, hierboven, maar de drie man zijn veel te opgewonden om dat te bemerken. Bovendien kij- ze scherp uit, of er geen gevaar in aantocht is. Die pterano- enks mochten eens op een nachtvlucht uittrekken... Ze ontmoe- het o echter geen enkel monster en hun voornaamste zorg is nog, •age. de ballon hoog genoeg stijgt om over de bergen te komen. Tegen de morgen doemen hoge bergpieken op en Rob maakt zich al bezorgd. Doch de zon komt op en verwarmt de ballon snel, waardoor deze aanzienlijk stijgt en zich ver boven de hoog ste bergtoppen verheft. Beneden zich zien ze het woeste land schap: oerwoud, rivieren, watervallen, meren, dan weer kale open vlakten. Nergens is een spoor van bevolking te ontdekken. Wel horen zij geregeld het geluid van vogels en dieren. Colombiaanse cocaïne Spaanse politie heeft gisteren een lading van 278 kilo cocaïne in beslag genomen. De drugsvangst vond plaats nadat een belangrijke man van het Colombiaanse Medellin-kartel in Madrid was gear riveerd. De politie arresteerde dertien mensen. De drugs hebben een straatwaarde van circa 25 miljard peseta's (4,25 miljard gulden). foto: epa Oostenrijk: rapport Amnesty overdreven WENEN Oostenrijk heeft de beschuldigingen van Am nesty International over de hardhandigheid van de politie in Oostenrijk „overdreven" genoemd. Overigens werd ook gezegd dat suggesties van de mensenrechten-organisatie zullen worden meegenomen in een op stapel staande reorgani satie van de strafwet. Amnesty zegt in het rapport bezorgd te zijn over beschuldigingen dat marteling en slechte behande ling van mensen door de poli tie in Oostenrijk veel voor komt. In het rapport worden gevallen genoemd van ver dachten die waren geslagen en in een aantal gevallen plastic zakken over het hoofd getrok ken kregen totdat zij het be wustzijn verloren, om hen tot een bekentenis te dwingen, West-Berlijn levert DDR-leider niet uit WEST-BERLIJN De auto- riteiten in West-Berlijn heb ben de voormalige Oostduitse staatssecretaris en hoge partij leider Alexander Schalck-Go- lodkowski, die in eigen land gezocht wordt wegens fraude en smokkel, op vrije voeten gesteld. Hij zal niet worden uitgeleverd aan de DDR om dat er niet voldoende aan- knkopingspunten zijn hem ju ridisch te vervolgen. In de DDR wordt Schalck-Golod- kowksi gezocht op verdenking van fraude, verduistering, smokkel van deviezen en ge heime wapenleveringen. MOSKOU Sajudis, de grootste nationalistische beweging in de Sovjet republiek Litouwen, heeft een oproep aan alle Litou wers gedaan massaal „voor vrijheid en onaf hankelijkheid" te demon streren in Vilnius als Mi- chail Gorbatsjov daar aan komt. De Sovjetleider wordt morgen in de Li touwse hoofdstad ver wacht. Gorbatsjov zal een bezoek van twee of drie dagen aan Litou wen brengen om de plaatselij ke communistische partij ertoe te bewegen terug te komen op het besluit van 13 december zich los te maken van de na tionale partij. Gorbatsjov veroordeelde in eerste instantie de afsplitsing in zeer krachtige bewoordin gen. Hij is duidelijk bevreesd voor het uiteenvallen van de Sovjetunie. De afgelopen da gen liet hij zich echter in ver- zóenender tonen uit. Aanvankelijk zou hij vandaag al uit Moskou vertrekken, maar een medewerker van de Sovjetleider zei gisteren: „Ik denk niet dat hij morgen al zal gaan". Door onduidelijk te blijven over de exacte aankomst van Gorbatsjov probeert Moskou waarschijnlijk het organiseren van de massa-demonstraties in Litouwen te bemoeilijken. Tijdens een vergadering afge lopen zaterdag „nodigde (Saju dis) de bevolking van Litou wen uit om zich op de dag van Gorbatsjov's aankomst in Vil nius te verzamelen om duide lijk te laten zien hoe vastbeslo ten de Litouwse natie is om een onafhankelijke Litouwse staat te stichten". De organisa toren hopen meer dan een miljoen mensen op de been te brengen. De betogers zullen onder meer met speciale bus sen uit alle delen van de repu bliek worden aangevoerd. Er zullen leuzen worden ge voerd als „Vrijheid voor Li touwen". De radicalere Li touwse Bevrijdingsliga, die voorstander is van onmiddelij- ke onafhankelijkheid van de Baltische staat, zal ook beto gingen organiseren en leuzen - in het Engels - voeren als ..Gorbi go home". De Baltische republiek Litou wen was van 1918 tot 1940 on afhankelijk. De communisti sche partij van Litouwen heeft de oproep van Sajudis veroor deeld. „Wij geloven dat dit geen goede beslissing is. Wij willen een normale toestand in de stad tijdens het bezoek van Gorbatsjov zodat hij een objec tieve indruk van de situatie krijgt", aldus tweede secretaris Vladimir Beriozov. door Alexander Münninghof MOSKOU Een Engelse collega schreef eens dat hij op een zeer koude dag in Siberië de stad Jakoetsk had staan plassen, en toen tot zijn ontzetting had gemerkt dat hij een razendsnel opgroeiende stalagmiet produceerde. Weliswaar is het in de stad Jakoetsk 's winters zeer koud zelf heb ik in die contreien eens een temperatuur van 48 graden onder nul het hoofd moeten bieden maar in de eerste plaats is daar geen mogelijkheid tot openbaar wateren voorhanden en word je opgepakt als je het toch zou doen. En voorts is het door mij bewezen dat een straal lichaamsvocht met een temperatuur van 37 graden boven nul niet op de zojuist beschreven wijze bevriest. Het Siberische dorpje Neljemnoje aan de Kolyma- rivier. waar ik eens een tijdje ingekwartierd ben geweest, bood namelijk dagelijks de gelegenheid tot deze waarneming, want men kent daar geen wc aan huis. doch slechts een rijtje houten schildwachthuisjes boven een gemeenschappelijke greppel in de open lucht. Engelsen zijn altijd amusante leugenaars geweest. En een gebied als Siberië, waar we tenslotte nog zo bitter weinig van weten, leent zich uitstekend als decor voor even oncontroleerbare als krasse verhalen. Zoals het volgende, mij door Siberiërs zelf verteld. Er waren twee broers, Vanja en Kolja. Beiden waren aan de drank, maar Vanja had een baan als varkenshoeder, terwijl Kolja niets uitvoerde. Vanjas taak was het om 's nachts de varkensstal van de sovchoz te bewaken en de varkens te eten te geven. Maar dat laatste deed hij niet. De zakken veevoer, die hij in de troggen moest leeggooien, verkocht hij door aan kolchozeboeren, die daarmee hun eigen prive-varkens konden voeren. Van de opbrengst kocht Vanja vodka en die dronk hij s nachts bij de varkensstal op. Op een nacht was hij zo verschrikkelijk dronken geworden, dat hij van de omheining was gevallen en tussen de varkens terecht was gekomen. Die bedachten zich geen ogenblik en vraten hem op. Een zeker rechtsgevoel kan de hongerige beesten niet worden ontzegd. Slechts Vanjas door laarzen bedekte kuiten en voeten bleven over, zo verzekerden mij de vertellers. Toen Kolja over het lot van zijn broer hoorde werd het hem zeer zwaar te moede. Gedurende een maand bedronk hij zich. Daarna meldde hij zich bij de sovchoz voor de nog steeds vacante baan van varkenshoeder. Omdat niemand die nederige taak wilde vervullen werd Kolja aangesteld. Al de volgende ochtend werd duidelijk, welk duister plan er in zijn nevelige geest was opgeborreld. Kolja had alle varkens stuk voor stuk naar de muur van de stal gesleurd en ze met een meegebrachte karabijn gefusilleerd. Tot zover het verhaal, dat onder donderende lachsalvo's werd gebracht. Mijn benepen tegenwerpingen werden door het gezelschap aan tafel weggewimpeld. Kunnen varkens wel mensen opeten, vroeg ik.' Was niemand dan gealarmeerd door de nachtelijke salvo's? Kun je een varken tegen de muur zetten zonder dat het wegloopt voordat je hebt kunnen schietenSleepte Kolja na elke executie het varkenskadaver weg of lag er een onoverzichtelijke stapel, wat volgende fusillades weer zou hebben bemoeilijkt? Ja, ik vind het wel een mooi verhaal, moest ik tenslotte toegeven, toen iedereen alweer gierend van de lach andere anecdotes op tafel gooide. Wat zat ik daar ook met mijn rationele praatjes. Dat Siberië is een kosmos op zichzelf. In zekere zin zwelgt men daar in het barbaarse, het rauwe. De Siberiër ontpopt zich. als hij er werkelijk voor gaat zitten, tot een reus met brede armgebaren, een daverende lach. een man van de wilde natuur waarin hij heeft leren overleven. Kijk mij eens puur mens zijn, zo roept hij je als het ware toe. Doen waar je zin. in hebt. leven zonder God of Gorbatsjov, de grote vrijheid al deze elementen vormen de aantrekkelijkheid van Siberië.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5